DAGBI.AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM CO., Alkmaar. .58JuUenland FIAT Trouwcoupé ïüt Jdfadëmmt Dxiyeliiksch Ovetzicht 133e Jaargang. de datum van de ontwapeningsconferentie. DE WILD Laat over de Boterstraal ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. fco. 2S6 fHj PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groota contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij Wh. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 1KIJDA6 4 DËCKNBEH I»3I mt nu^jéjt^t uit drie bladrn. DEN HAAG, 3 December 1931. De Contingenteeringswet, of, officieel, W 7 !rf.^rn van wet in zake toeken ning van de bevoegdheid aan de regee- ïtaf tot het tijdelijk treffen van maat- for beperking van den invoer regelen ,g vlQl afgehandeld en zonder stemming goedgekeurd. Dat is tntiisschen te danken aan de opportunis tische opvatting van minister Verschuur n zijn taak. Men weet, dat de minister Vp,'i vankei ijk zeer slecht was te spreken ®ver het amendement van den heer Oud (v.d.) om aan de regeering de ver plichting op te leggen een besluit tot contingenteering van eenig handels artikel aan de nadere goedkeuring van de Staten-Generaal te onderwerpen. Maar na de toelichting te hebben aange hoord en na vermoedelijk goed geluis terd te hebben naar den goeden raad van den ouden parlementariër Heems kerk om niet te sterk op zijn stuk te staan, daar de stemming var de Kamer .t" i gunste van het amendement was, verklaarde hij heden, dat zijn bezwaren aanmerkelijk waren verminderd, zoo dat hij er niet meer aan dacht het on aannemelijk te verklaren. Tegen het subamendement van den heer Boon (lib.) om de overlegging van de adviezen van den Raad van Advies tevens te eischen, bleef hij evenwel bezwaar koesteren. Die adviezen zijn van vertrouwelijken aard en moeten binnen het kabinet des ministers blijven. Intusscher, beloofde hij, dat bij de aanvrage om bekrachti ging van een contingenteeringsbesluit zooveel mogelijk inlichtingen aan do Kamer zullen verstrekt worden. De heer Boon was toen zoo verstandig zijn voor stel terug te nemen. Hij maakte daar mede het amendement-Oud zooveel aan nemelijker, niet enkel voor den minister doch ook voor de Kamer, dat dit zonder hoofdelijke stemming werd goedge keurd. Maar er was nog een amende ment van den heer Oud. Deze wilde ook in de wet bepaald zien, dat zij van tijde- lijken aard was. Hij wilde laten bepalen, dat zi' op 1 Januari 1934 niet meer van kracht zou zijn, doch om praktische re denen wijzigde hij dit in 1 Januari 1935. De minister aanvaardde die beperkende bepaling zonder tegenspraak en de Ka mer keurde die bepaling goed met 74 tegen 10 stemmen. Daarop is het voor stel zonder hoofdelijke stemming aan genomen, nadat de heer Knottenbelt (lib.) namens zijn fractie had verklaard, dat zli noodgedwongen voorstemde en hoopte, dat de wet slechts bij hooge uit zondering zou worden toegepast. Hierna kwam de Begrooting van Ar beid Handel en Nijverheid aan de orde. De algemeene beraadslagingen namen niet veel tijd in neslag. Zij liepen hoofd- z kei ijk over de nieuwe indeehng van de departementen, welke intusschen nog niet haar beslag heeit gekregen. Alleen schijnt vast te staan, dat landbouv bij het nieuwe Economische Departement zal komen, terwijl de Werkeloosheids- verzekering aan Binnenlandsche Zaken zal worden toebedeeld. Daarover is het een en ander opge merkt door de heeren Slotemaker de B uine (c.-h.), Dr. Vos (lib Drop '(s.d.a.p.) en Joekes (v.-d.) terwijl de heer Braat zijn ontevredenheid uitte, dat h nog niet definitief vast stond, dat directeur-generaal van den lam komen. Minister Verschuur zette uit een, dat het ook door hem gewenschte ideaal niet te bereiken valt, men met de realiteit rekening houden en tlu wat schipperen. Wat thans reeds is, stemde hem niet ontevreden, trza. bovendien kunnen bezuinigd volgens zijn raming ongeveer/ wat op een begrooting van 71 miUioen niet zoo heel veel is Over de ben°en""S van een directeur-generaal yoo t landbouw zal eerst beslist worden reorganisatie der departementen beslag zal hebben gekregen Bij de Afdeeling Arbeid heeft de heei Loerakker (r.-k. aangedrongen °P net tegen den kinderarbeid °P."e De heer Hiemstra (s.d.a.p) P If> hij zelf hau uitgerekend, voor.de tiende maal voor een wet op dj bescheimn g van de landarbeid -s (een ontwerp neen destijds de Hooge Raad van Arbeid op- ge teld) doch was al tevreden, wanneer men begon met de kinderen te bescner- men. De heer Ameling (a.-r.) drong m zijn maidenspeech aan op een wet *e8e" fabrieksarbeid van de gehuwde vrouc. en vroeg nu eindelijk de Arbeidswet van toepassing te verklaren op de kantoor bedienden. De heer Drop (s.d.a.p.) kwam op voor doorvoering van den achturigen arbeids dag, vooral nu door de rationalisatie bet aantal arbeiders afneemt. Ook klaagde hij over de talrijke overwerkvergunnin- gen ondanks de groote werkeloosheid. De heer Joekes (v.d.) sprak ook over een betere regeling van de arbeidsduur, evenals de heer Kuiper (r.kBeide spre kers vonden gelegenheid een woord van eerbiedige waardeering te spreken voor het werk van wijlen Dr. Nolens en mi nister Verschuur sloot zich toen hij zich zette om de sprekers te beantwoorden, daarbij gaarne aan. Morgen zal hij zijn rede verder houden. De Kamer had eenige haast om huiswaarts te gaan daar men des avonds weer op appèl moest zijn voor de behandeling van de Begroo ting van Financiën. DE DUITSCHE INDUSTRIE- EN HANDELSDAG. erelijke maatregelen als voor het Oosten ook voor andere deelen van het rijk te nemen. De prijzen zijn ove. bijna de ge heele linie sterk gedaald. Het is te ho pen, dat de te verwachten verdere prijs dalingen bij belangrijke grondstoffen en de noodzakelijke prijsdalingen der open bare bedrijven, vooral van de rijksbank verder uitwerking zouden hebben vol gens de innerlijke wetten der prijsvor ming. Daarentegen geloofde men van een ingrijpen van regeeringswege noch eco nomisch noch psychologisch een gunsti ge uitwerking te kunnen verwachten. bestaat derhalve gevaar, dat de conferentie in een atmosfeer bijeenkomen zal, die nog be- invloed is door de spanning der huidige on derhandelingen. In toonaangevende Engel- sche kringen laat men dan ook doorscheme ren, dat daar toch in den loop der onder handelingen concessies moeten worden ge daan juist een uitstel der ontwapenings conferentie hiervoor zou kunnen worden benut. Redevoeringen van Silverberg en Luther. Uitvoerige debatten. Op een vergadering van het hoofdbe stuur van den Duitschen Industrie- en Handelsdag heeft gisteravond dr. Sil verberg een redevoering uitgesproken over den tegenwoordigen economischen toestand in Duitschland. Hierbij zeide hij o.m., dat de economische vertegen woordigers niet verhaien konden, dat de handelingen der rijksregeering be schouwd moeten worden als bepaald door den totaalinhoud van de huidige en toekomstige internationale ontwikke ling der gebeurtenissen. In de staats huishouding is een evenwicht der open bare begrootingen onontbeerlijk. De overspanning der openbare lasten en die der sociaalpolitieke staatsinmengin gen heeft tot een verstarring geleid der productiekosten voor de bedrijven. Daarom moeten ook overal, waar te hooge loonen bestaan, deze worden aan gepast aan den economischen toestand. Een verminderen van de productiekos ten voert vanzelf tot prijsverlaging. Silverberg erkende de bedenkelijke uit werking van den hoogenrentevoet, doch wendde zich tegen elk gewelddadig in grijpen. Herstel van de economische moeilijkheden is alleen mogelijk door uitbreiding van de zaken. Hiertoe is een Uitbreiding noodig van het credietvolu- men, waartoe vele middelen bestaan. Een geschikt middel is echter ook een verlaging van het disconto. De tegen woordige deviezenwetgeving heeft Duitschland de vrijheid tot rentevor ming, waarvan op het juiste oogenblik gebruik kan worden gemaakt. O— Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. Luther, de president van de rijksbank, die er den nadruk op legde, dat de rijksbank er naar streefde, het be drijfsleven alle mogelijke verlichting te Verschaffen. Nadat de eerste spreker nogmaals het woord had gevoerd, kwamen de debat ten. Hierbij werd tot uiting gebracht, dat de regeering-Bruening belangrijke be zuinigingsmaatregelen met grooten ernst had doorgevoerd, nadat jarenlang een bedriegelijke overschatting van de economische capaciteit tot overspan ning van de Openbare uitgaven gevoerd had. Deze vergissing is door de schuld- oischers van oorlogsbetalingen in hooge mate als grondslag beschouwd van Duitschlands politiek. Het met het oog op den toestand van de geldmarkt en de komende interna tionale onderhandelingen als noodzake lijk ingezigne evenwicht van de rijksbe- grooting zou echter met zware belastin gen van het Duitsche economische leven gekocht worden, wanneer de omzetbe lasting belangrijk zou worden verhoogd eti door een daarenboven geheven belas ting op kapitaalopbrengst uit beleggin gen met vaste rente en wegsmelten van kapitaal voor de belasting met de zeer totaal en vertrouwenstoestand zou in- bedeukelijke gevolgen voor kapitaal- treden. Een dergelijke belasting van de economische krachten is des te meer te betreuren, daar de verscherping verme den had kunnen worden, wanneer te rechter tijd met juist irizicht in den toe stand de noodzakelijke maatregelen waren genomen Ook thans is op het ge bied van staats- en bestuurshervorming noch een daad, noch een plan, dat een geheel vormt, te zien. Met groote be zorgdheid werd tevens op het gevaar gewezen,, dat het resultaat is van de Östverordening voor credietwezen en bedrijfsleven terwijl geëscht werd, da 'in overeenstemming met de besluiten van de rijksdagcommissie ten minste de onontbeerlijkste maatregelen geno men werden vQor bet afwenden van vermijdbare, schade voor schuldeischers ■in het bkonder de industrie. I In aansluiting op de debatten werd nog het woord gevoerd door den vice- voorzitter van de kamer van koophan del te Mannheim, Voegele, over den han- delspolitieken toestand. Spr. wees op het huidige geweldige Duitsche uitvoer- overschot, dat een essentieel gevolg is van de betalingsverplichting. Wanneer andere producten voor de wereldmarkt dit uitvoeroverschot als overmatig en lasting beschouwen, dan kan alleen een vermindering der Duitsche betalings verplichtingen tot de econimisch ge rechtvaardigde verplichtingen en het instellen van betalingstermijnen, die zich aanpassen bij de Duitsche economi sche krachten, dit verhelpen. Het uitoefenen van druk door de kapi- taalschuldeischers op Duitschland met gelijktijdig afsluiten van de schuld- eischende landen, gelijk drie landen dat gedaan hebben tegenover de Duitschen uitvoer, is in tegenspraak met zichzelve. Zoolang deze tegenspraak voortduurt is het handhaven van het Duitsche uit voeroverschot ten zeerste in gevaar. De daling* van het oond sterling en de En- gelsche douanepolitiek betee'.enen voor Duitschland een ernstige benadeeling der uitvoermogelijkheden. Onder hand having van de meest begunstiging moe ten alle in de verdragen gegeven moge lijkheden tot verweer worden toegepast. Spr. raadde het irs .ellen van een „Ober tarief" aan tegenover staten, die met Duitschland geen verdrag hadden ge sloten. Een algemeene verhooging van het invoerrecht en het beknellen van den uitvoer in staatscontingenten moet worden afgewezen. Particuliere econo mische overeenstemming is aan te ra den, Eer, werkelijke saneering is slechts mogelijk, wanneer, zonder nadeel toe te brengen aan een nauwere aaneen sluiting, aan staten, die wat markt be treft op elkaar zijn aangew ezen in Euro pa, desgewenscht onder toepassing van preferentiteelc rechten, weer ruimte wordt gegeven voor internationaal economisch verkeer. DE POSITIE VAN HET POND STERLING. In het Lagerhuis verklaarde de minister van financiën gister, dat de zwakte van het pond sterking in de eerste plaats te wijten is aan omstandigheden van buitenlandschen aard, welke buiten den invloedssfeer van de Engelsche regeering liggen. Daarbij zijn dan nog gekomen de groote seizoen- en andere betalingen voor invoeren. De minister ziet geen redenen om de jong ste bewegingen van het pond met bezorgd heid gade te slaan. Maakt voor trouwplechtigheden gebruik van onze nieuwe met bijpassende FIAT Volgautomobielen. Vraagt prijsopgave. FIAT-GARAGE SCHARLOO 2-4, Tel. 490. De oorzaak van de onlusten moet gezocht worden in het feit, dat in verband met den economischen crisis vele inboorlingen-arbei ders in het mijngebied ontslagen zijn en naar hun dorpen zijn teruggestuurd, waar zij veel ontevredenheid hebben gewekt. DE STRIJD OM HET HOOVER- VACANTIEJAAR. Een aanval van den afgevaar digde Rankin. De volgende week komt het Congres bijeen, waarmede de strijd om de ratificatie van het Hoover-vacantiejaar zal aanvangen. De te genstand der Democraten neemt voortdurend toe, zoodat men een hevigen strijd vernacht. Heden viel de afgevaardigde Rankin het va- cantiejaar aan in een verklaring, waarin hij zijn voorstel aankondigde om het Congres de leeningen der Amerikaansche particuliere banken aan het buitenland te laten controlee ren om vast te stellen wie het meeste voordeel van het uitstellen der betalingen zal hebben. Rankin voegde er aan toe, dat het Congres het Hoover-Vacantiejaar vermoedelijk niet zal goedkeuren, immers tenslotte loopt het uit op volledige schrapping der schulden. Hoover zeker van zijn zaak. De verklaring van den afgevaardigde Ran kin inzake het Hoover-vacantiejaar hebben weinig indruk in regeeringskringen gemaakt. Men zegt, dat Hoover wel sterken tegen stand verwacht, doch over een flinke meerder heid in deze kwestie beschikt. Duitschland wil geen uitstel. De wijze, waarop de Duitsche rijksregee ring zich in een semi-officieel communiqué heeft uitgesproken tegen ieder uitstel van de ontwapeningsconferentie, heeft in Londen geenszins onverdeelden bijval gevonden. Men begrijpt weliswaar de beweegredenen van de Duitsche regeering geheel, en men legt ook wel nadruk op het belang van Engeland bij de ontwapeningsconferentie, maar desniette min wordt verklaard, dat men niet mag ver geten, dat de ontwapeningsconferentie eerst dan van werkelijk nut kan zijn, wanneer het succes eenigszins verzekerd is. Men is in Londensche kringen van mee ning, dat bij een voorafgaande gelukkige op lossing van de financieele en economische problemen geen bezwaren tegen het bijeen komen van de conferentie op het vastgestelde i-'U-ü- 11 GESTRAND STOOMSCHIP IN ZWAREN STORM GERAAKT. 27 mannen in levensgevaar. Mede ten gevolge van den mist is niet ver van de Zweedsche kust nabij het eiland Oland het Duitsche s.s. „Mildburg" ge strand. Twee Zweedsche sleepbooten tracht ten het schip vlot te trekken en ter verge makkelijking van het bergingswerk gingen 8 man van de Zweedsche booten aan boord van de „Mildburg", die een bemanning van 19 koppen had. Terwijl het bergingswerk aanvankelijk zeer gunstig verliep, zette te gen den avond een storm in, die de kracht van een orkaa nkreeg. De beide sleepbooten moesten de trossen kappen en zich van de „Mildburg" verwijderen, waarop zich nu 27 man bevonden. Draadloos vroeg het Duit sche s.s. den vuurtoren Groenhaven om as sistentie. De „Mildburg" was inmiddels weer op den grond gestooten en een red dingsboot voer uit, die nog steeds niet is te ruggekeerd. Er staat een zeer felle branding op de kust, zoodat men zich bezorgd maakt over de reddingboot. De „Mildburg deelde draad loos mede, dat zijn eigen reddingbooten alle waren stukgeslagen. Het schip is weliswaar met hout geladen, doch men vreest, dat het zich niet drijvende zal kunnen houden, te meer waar het gevaar bestaat, dat het mid dendoor breekt. In den loop van den nacht heeft men geen antwoord van de „Mildburg" gekregen, hoewel het schip daarvoor bijna ononder broken had geseind. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de 27 mannen aan boord. j V|- MVV I -nff vnjv/i*uen> uu iuuuouiv> tijdstip kunnen worden gemaakt. De kansen Scherp werd er tegen gewaarschuwddaarop zijn echter alles behalve hoopvol. Er Naar „Svenska Dagbladet" verneemt, vreest men, dat het Duitsche s s. „Mildburg" met een 25-koppige bemanning aan boord in den storm is vergaan. Het 3000 ton metende schip, dat met een lading hout op weg was van Finland naar Duitschland, was reeds in den nacht op 29 November bij bet eiland Oeland gestrand. Het gelukte aan twee Zweedsche bergingsvaartuigen de Mildburg van de ondiepte te sleepen. In den nacht op Donderdag moesten de bergingsvaartuigen zich echter zelve in veiligheid brengen en den „Mildburg" aan zijn lot overlaten. Daar de draadlooze installatie van het schip, die steeds goed gefunctionneerd heeft, plotseling is gaan zwijgen, vreest men, dat het schip is vergaan. Het laatst had de Mildburg draad loos verzocht aan een der bergingsvaartuigen om het schip met schijnwerpers te verlichten, teneinde de reddingbooten uit te kunnen zet ten. Door de ruwe zee was het echter on mogelijk om het schip te naderen en ge volg te geven aan dit verzoek. Schip en bemanning weer in veiligheid. Het s.s. Mildburg dat nabij het eiland Oland aan den grond is geloopen, is eigen dom van de reederij Oceaan A. G. te Flens burg en staat ingeschreven te Hamurg. De reederij deelt mede dat zij hedenmorgen tele fonische verbinding had met Kalmar in Zweden en dat zij de mededeeling heeft ge kregen dat er voor het schip en de beman ning niet het minste gevaar meer bestaat. De plaats van het ongeval ligt op ongeveer 254 K.M. van de kust en het schip ligt op halve dekhoogte in het water. De storm is inmid dels weer gaan liggen en men hoopt dat het bergingswerk spoedig kan worden hervat. I Telefoon 1500 (4 lijnen). Voor ST. NICOLAAS-CADEAUX de grootste keuze in DEGELIJKE artikelen. Alléén kwaliteitsartikelen en goedkoop! HET SPOORWEGONGELUK BIJ MECHELEN. Het aantal slachtoffers tot drie gestegen. In het ziekenhuis te Mechelen is in den loop van gister een der slachtoffers van het spoorwegongeluk te Sinte Kathelijne Waver, de 22-jarige student J. E. van Damme uit Antwerpen, aan de gevolgen van de beko men verwondingen overleden. Den ongeluk kige waren beide armen afgerukt. Daardoor is het aantal slachtoffers, dat bij dezen ramp het leven liet, tot drie gestegen. De twee andere slachtoffers zijn mej. Adèle Vuijlsteke, studente te Antwerpen, die tijdens het vervoer naar het zeikenhuis is overleden, en de heer Paul Wissen uit Mortsel, die ter plaatse is gedood. Voor enkele andere zwaargewonden be staat levensgevaar. De machinist van den trein, welke de oor zaak was van den ramp en van wie men aanvankelijk dacht, dat hij gevlucht was, hetgeen niet het geval bleek te zijn, is op last van het parket aangehouden. Hij bekende door het onveilige sein te zijn gereden. Het verkeer op de spoorbaan is thans her steld. De gewoede Nederlander. In het ziekenhuis te Mechelen wordt nog verpleegd de heer Abraham Delmonte uit Amsterdam, die een armbreuk en kneuzingen aan de kin heeft opgeloopen. Bevestigd wordt da zich onder de gekwetsten de heer J. de Bruyn, exporteur uit Breda, bevindt. Hij heeft een sleutelbeen gebroken en is aan de borstkas verwond. EEN OPSTAND IN DEN CONGO. 40 inboorlingen en 3 solda ten gedood. Slechts zeer schaarsch worden berichten gepubliceerd over een inboorlingenopstand, die onlangs plaats heeft gevonden in het tweede district van den Belgischen Congo bij het meer Leopold. Tijdens deze onlusten wer den 40 inboorlingen en 3 soldaten gedood. Een gedeelte van de inboorlingenbevol king van de opstandige streek is de wilder nis in gevlucht, waar zij in groote moeilijkhe den verkeeren, tengevolge van gebrek aan voedsel en water. De regeeringsambtenaren op buitenposten hebben hun families naar de dichtstbijzijnde steden gezonden, teneinde ze tijdig in veiligheid te brengen. AARDSCHOKKEN IN ASULIE. Te Canossa (provincie Asulie) is gister morgen om 10.40 een sterke aardschok waar genomen. Hevig geschrokken ijlde de bevol king naar buiten. Gisteren heeft men in het zelfde plaatsje een lichte aardbeving waarge nomen. In oude gebouwen zijn eenige scheu ren gekomen, doch overigens is geen schade aangericht. BOTSING TUSSCHEN TORPEDO BOOTEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond kwam de torpedobooten „Fab ke" en „Albatros" tijdens de oefeningen met elkaar in botsing. Beide booten bekwamen materiëele schade. Geen der opvarenden werd gewond. MIJNONGELUK IN NOORD-JAPAN. 20 dooden, talrijke zwaargewonden. Tengevolge van een explosie in ïwamisawa in Noord-Japan is een ernstig mijnongeluk gebeurd. 20 Mijnwerkers werden gedood, talrijke anderen zwaar gewond. STAKINGSDREIGEMENT DER SPOORWEGARBEIDERS IN MADRID. De spoorwegarbeiders te Madrid hebben besloten de algemeene staking te proclamee- ren, wanneer de regeering niet onmiddellijk alle particuliere spoorwegen tot staatseigen dom maakt. PLECHTIGHEID IN HET KANAAL'. Ter herdenking van verloren gegane onderzee- en torpedo booten. In het Kanaal in de nabijheid van Beachy- Head vond op den kruiser „Karlsruhe" een plechtigheid plaats ter herdenking van de tijdens den oorlog gesneuvelde manschappen der onderzee- en torpedobooten. Na de plech tigheid werd een krans in zee gelaten. Naar men weet zijn tijdens den oorlog 111 torpedobooten en 195 onderzeebooten ver loren gegaan.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1