Aywda -I F. C. II Amstevxlaaiscfie Jieucs Fa. YPMOM ggf Zondag a.s., aanvang 2 uur £aatste. éetichtm Controleeren van alle merken door onze speciale Radiomonteurs. £ucfUvaact Weec&ecicfit ïBucgedij&e Stand DE POSTVLUCHTEN VAN EN NaAR INDIE. De „Raai" tc Marseille. De „Duif' te Cairo. Terrein Westerweg. Entree 30 cent. Pr LUCHTPOST-EXPRESSE NAAR INDIE. In twee-en-een-halven dag heen in anderhalven dag terug. van 4 December 1931. Opgave van loordhollandsch ■jandboiiwcrediet l.V. rt koersen Vrijdag 4 December. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum- tner 1. De Greyhound Express, (dram hoofdrol Monte Blue; 2. Hottenfot (sens Toegang voor personen boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Razzia (dram.) Toegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Das Lied ist aus (rom.), hoofdrol Liane Haid en Willy Forst. Toegang voor perso nen van eiken leeftijd. Zaterdag 5 December. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De Grey hound Express (dram.), 2. Hottentot (sens boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscooptheater. Razzia (dram boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Das Lied ist aus (rom.). DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Russische meening aangaande de beraadslagingen van den Volken- bondsraad. In officieele Russische kringen verheelt iien niet, dat de resultaten van de beraad- slr gen te Parijs van den V.B.-raad weinig de oelangen van de vrede in het Verre Oos ten dienen en dat men thans verdere gebeur tenissen moet afwachten, waarbij ongetwij feld ook Rusland meegesleept kan worden. Door scherp protest van de U.S.A. aan En geland is het gelukt het Japansche offensief tegen Bliotsjau tot stilstand te brengen. De Japansche actie in Noord-Mantsjoerije is echter nog niet geëindigd en te Parijs hecht men er weinig waarde aan de Japansche op- marsch in Mantsjoerije tot stilstand te bren gen. Men kan nu verwachten, dat Japan ten koste van Noord-Mantsjoerije schadeloos stelling zou krijgen. Het werk der voorgestel de enquête-commissie zal op de militaire ope raties van Japan in de omgeving van de Chi- neesche oosterspoorweg geen invloed heb ben. DE STEUN AAN DE TUINDERS. In Kennemerland heeft men met ont steltenis kennis genomen van de dooi de regeering ten behoeve van den gro- ven tuinbouw ingestelde steunregeling, waarbij 700.000 wordt uitgetrokken voor de grove tuinbouwbedrijven, be grensd door de Zuiderzee, denWieringer- meerpolder en de gemeenten Groot- Scnermer, Koedijk en Warmenhuizen. De gemeenten Heiloo, Limmen, Cas- tricum, Egmondbinnen en Schoorl, ge legen in Kennemerland, waar de tuin bouw eveneens in nood verkeert, vallen dus buiten de regeling, hoewel een c. mité, onder leiding van burgemeester Lommen van Castricum, het initiatief had genomen voor een steunactie en deze op verzoek van de tuinbouworga nisaties in handen had gelaten van die organisaties. Het comité in Kennemerland is thans weer mobiel geworden, om de regee ring te overtuigen van de noodzakelijk heid, ook in die gemeenten der tuinders steun te verleenen. In de gemeenten Koedijjc, Beemster, Castricum en Schoorl wepd besloten de werkloosheid te bestrijden door aan de in nood ver- keerende tuinders een toeslag te geven van 50 op het uit te keeren loon van 16 per week voor werkloozen, die in hun bedrijven te werk worden gesteld. Pe regeering, die de gemeenten Ber gen, Schoorl, Warmenhuizei en Koe dijk in de gelegenheid beeft gesteld, werklopzpn bij het staatsboschbeheer te Schoorl tegen 2.50 per dag te werk te stellen, onder bepaling, da de gemeen ten een derde van dit loon betalen, heeft hoewel die gemeentebesturen te kennen hebben gegeven, uit eigen middelen de arbeiders een hoogeren toeslag te willen geven, omdat een loon van 15.— per week onvoldoende is, om de gezinnen in stand te houden aan deze gemeentebesturen bericht, dat zij dit niet kan toestaan. Het gevolg is, dat de gemeente Bergen van de gelegen heid geen gebruik maakt en een eigen werkverschaffing heeft ingesteld. De andere gemeenteq hebben onder protest de regeling aanvaard en tot den minis ter het verzoek gericht, alsnog toe te staan, dat op andere wijze aan de arbei ders een toesla*- wordt gegeven. Ook het te werk stellen van arbeiders bij nood lijdende tuinders met een toeslag van de gemeente heeft in de oogen van de regeering geen genade kunnen vinden. Koedijk zag zich reeds genoodzaakt, deze maatregel in te trekken, tepwijl de ar.dere gemeenten zich tot Ged. Staten hebben gewend met de vraag, of een suppletcire begrooting voor dit dopl kans heeft, de goedkeuring van dit col lege te verkrijgen. Die kans is buiten gewoon gering, wat blijkt uit het vol gende §cbiijven namens den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, dat Ged. Staten d.d. 1 Dec. aan de ge meentebesturen verzonden: „Hpt kqmt, onder invloed van de uiterst moeiHjke tijden, waarin we „jeven de laatste maanden meermalen „vopr, da) in gemeenten, waar de „land- en/of tuinbouw, de hoofdbron „van bestaan is (zijn), van gemeente wege rpgelipgep worden getroffen, „waarbij, in een of anderen vorm, „aan land- en tuinbouwers steun „wordt verleend, indien zij personeel „in dienst nemen, dan wel houden. „De gedachte, welke aan dit stplsel „ten grondslag ligt, n.1. den arbeider „zooveel mogelijk in zijn gewoon „werk te laten, is ongetwijfeld sym pathiek. Hiertegenover staat evenwel, ,dat het normale bedrijfsleven, ook ,al gaat het den landbouw en den „tuinbouw ujet goed, wil het zoo snel .mogelijk door de moeilijke tijden de ik „heen komen, niet te veel aan de Over heid moet zijn gebonden. Dit laatste „nu is het geval, wanneer, „tig, regelingen als hier bedoeld, „toepassing vinden. „Weliswaar heeft de regeering m de „afgeloopen maanden ten behoeve van „den landbouw enkele voorzieningen „getroffen, die eveneens buiten ae „normale verhoudingen vallen, doen „deze voorzieningen beoogen een ge- „heelen bedrijfstak in den landbouw „te helpen. Dergelijke hulp draagt een „massaal karakter, heeft dus ook in „de uitwerking een algemeene betee- „Dit nu is niet het geval met „hulp van de gemeenten, welke „hier op het oog heb. Deze steun\ er- „leening, hier en daar toegepast, „heeft een sterken individualistischen „inslag en leidt ook daardoor tot on billijkheden. Onbillijk bijvoorbeeld „in dezen zin, dat gemeentebesturen, „welke tot nu toe dit stelsel niet toe passen, genoopt worden, tot invoe- „ring ervan over te gaan, willen de „ingezetenen zich niet achtergesteld „blijven gevoelen t.o.v. inwoners van „gemeenten, waar de regeling wel van „toepassing vindt. „Een ander, zeer. ernstig bezwaar is „verder het feit, dat hetgeen in den „landbouw en tuinbouw wordt toege staan, n.1. het geven van loontoesla- „gen, niet geweigerd kan worden, zoo „toepassing wordt gevraagd, in de „industrie, welke evenzeer onder „zware moeilijkheden gebukt gaan. „En, zou de regeering er in berusten „dat de industrie dezen weg op ging. „de gevolgen zouden financieel en „economisch niet te overzien zijn „Zonder overdrijving kan gezegd vor- „den, dat het stelsel in zijn volle con sequenties tot een débacle moet lei- „den. Het gevaar is verder niet denk beeldig, dat maatregelen als hier be meening was, dat vermindering van het aan tal van 22 lesuren geen vermindering van de bezoldiging tengevolge zou hebben. Verder besliste het hof, dat dr. v. A. een op 22 les uren gegrond salaris was gewaarborgd, waartegen niets afdoet dat hij zijn salaris voor iedere school ontving, hetgeen een maatregel is van inwendigen administratie- ven aard. Op grond hiervan vernietigde het hof het vonnis van de rechtbank en wees als nog de ingestelde vordering toe. Thans heeft de Rooge Raad overwogen, dat dr. v. A. eerst aan het gymnasium is be noemd en eenige jaren daarna overeenkom stig art. 1 der verordening voor het gymna sium, inhoudende dat voor zooveel daartoe gelegenheid bestaat aan dezelfde leeraren wordt opgedragen het geven van onderwijs behalve aan het gymnasium ook aan de han delsdagschool, ook aan laatstgenoemde school, en dat hij later uit de laatste betrek king weder is ontslagen. Volgens den Hoogen Raad moet hieruit reeds het bestaan van twee betrekkingen worden afgeleid. Voorts overwoog de Hooge Raad, dat het begrijpelijk is, dat de gemeente, om leeraren van verschillende scholen niet overmatig met lesuren te belas ten en geen onderscheid te maken tusschen leeraren, die hetzelfde aantal lesuren aan een of meer scholen geven, tusschen de bereke ning der bezoldigingen van beide betrek kingen een nauw verband legde, doch dat dit verband geenszins noopt aan te nemen, dat de beide afzonderlijk opgedragen betrekkin gen als een enkele moeten worden be schouwd. Op deze gronden vernietigde de Hooge j Raad het arrest van het gerechtshof en be- I krachtigde het vonnis van de rechtbank te I Alkmaar. Ongecorrigeerd. INVOERRECHTEN OP HOLLANDSCHE KAAS IN TSJECHO-SLOWAKIJE VERMINDERD. Naar wij vernemen hebben de onderhan- „in de hand zullen werken, en dien „tengevolge de werkioosheid vergroo- „ten." „doeld, het ontslag van de arbeiders delingen van den Nederlandsche gezant te j Praag, dr. H. Muller, met de regeering van Tsjecho-Slowakije om de invoerrechten op de Ned. kaas verlaagd te krijgen tot die welke voor Zwitsersche kaas gelden, tenslotte een gunstig gevolg gehad. Bij nota-wisseling zijn die rechten thans verminderd tot 294 Tsjechische kronen per 100 K.G. Vermoede lijk treedt dit nieuwe tarief na minder dan twee weken in werking. Daarvan mag een aanzienlijke vermeerdering van onzen kaas- uitvoer naar Tsjecho-Slowakije worden ver wacht, temeer daar in het voorjaar een groo te tentoonstelling van Nederlandsche kaas en groenten te Praag zeer de aandacht heeft ge trokken. VLET GEZONKEN. In de Houtvaart bij den Bergerweg, waar men van gemeentewege nog aan het .werk is, is hedennacht een met zand geladen vlet los gebroken en ongeveer 100 meter verder, ter hoogte van de woning van den heer Nieuw- boer aan de Wognumsche buurt gezonken. SINI NICOLAAS WEER ALKMAAR. Heden was het weer de groote dag van het St. Nico.aasfeest van den Bond van Nederl. Onderwijzers (afd. Alkmaar) voor de kleine kinderen in de Harmonie. Gelukkig werkte het weer zoodanig mee, dat een van de mooiste gedeelten van het feest ditmaal niet achterwege behoefde te blijven, n.1. het afhalen van St. Njcolaas door de kinaeren van de boot. Jammer genoeg arriveerde de boot door onvoorziene omstandigheden ruim een half uur te laat maar dat doofde het enthousiasme der kinderen niet en toen eindelijk de bisschop uit Spanje op de boot staande naderde klonk hem van den kant het meest enthousiaste welkomgeroep toe van een verrukte kinder schare. De Sint stapte aan wal en besteeg zijn wit paard. Voorafgegaan door Piet de knecht, die kwistik beekjes en speculaas uitdeelde begon een optocht door de stad, die zich in buiten gewone belangstelling mocht verheugen. Met de grootste moeite werd de weg voor den Sint vrijgehouden, maar alles verliep ordelijk en na een prettigen tocht arriveerde men om streeks kwart over twee in de Harmonie waar de kinderen der scholen voor voorbereid L. O. den Sint reeds met ongeduld wachten. Eindelijk werd hun geduld beloond en tot aller groote vreugde deden de Sint en zijn knecht hun entrée. In de dancing bevonden zich de kinderen der Op. schoien voor voorbereidend L. O. en in de groote Harmoniezaal kwamen de kinde ren der beide eerste klassen van de Openbare scholen, zoodat Sint Njcolaas zoo nu en dan eens van zaal en van belangstellend en enthousiast publiek kon verwisselen. Op de gebeurtenissen in de Harmonie kpmen wij in ons volgend nummer terug. HET PROCES TUSSCHEN DE GEMEENTE EN DE \LG. VEREEN. V. LEERAREN BIJ HET M. O. De kwestie met dr .van Ameron- gen. De gemeente thans in het gelijk gesteld. De Hooge Raad heeft heden vonnis gewe zen in een procedure tusschen de Algemeene vereeniging van leeraren bij het M. O. en de gemeente Alkmaar, in welke procedure de Alg. Vereeniging opkwam voor een aan haar gecedeerde vordering ter zake van gedeelte lijk niet uitbetaald salaris aan den leeraar dr. van Amerongen. Deze was sedert Sept. 1917 gedurende het cursusjaar 19171918 en de 4 daarop volgende jaren leeraar aan het stedelijk gymnasium en leeraar aan de gemeentelijke handelsdagschool met een ge- zamelijk aantal van 22 lesuren per week en daarboven. Zijn salaris was berekend naar het totaal aantal uren aan beide scholen te zamen op den grondslag van een minimum garantie van 22 lesuren. In J925 was dr. v. A. ontheven van zijn functie van leeraar aan de handelsdagschool, waarna zijn salaris werd uitbetaald naar het aantal uren aan het gymnasium met ver- waarloozing, gelijk in de inleidendp dagvaar ding was gesteld, van de minimum garantie van 22 lesuren. Op grond hiervan werd een vordering tegen de gemeente ingesteld. De gemeente Alkmaar voerde hiertegen als verweer aan, dat van een gezamelijke waar- berg van één salaris voor de vervulling van beide betrekkingen gerekend naar 22 uren geen sprake is. Voorts stelde de gemeen te, dat dr. v. A. na zijn ontslag aan de handels dagschool reeds pensioen genoot en dat hij van de gemeente een bedrag had ontvangen, gelijk aan het verschil tusschen zijn wacht geld en dat rijkspensioen. De rechtbank te Alkmaar had de vereeni ging echter niet-ontvankelijk verklaard in hare vordering. In hooger beroep nam het Amsterdamscht gerechtshof een nauw verband aan tusschen beide betrekkingen op grond van den inhoud van de verordeningen voor het gymnasium UITSLAG VERLOTING HUISVERZORGING. Zooals elders in dk blad wordt mede gedeeld, heeft de verloting van „Huisverzor ging plaats gevonden en zijn de verlote pop pen op de nummers 1898, 213 en 1744 ge vallen. Mevrouw Roodzant, Kennemerstraat- weg 137 zal ze tegen inwisseling van het lot aan de gelukkige winnaars afstaan. NUTSSPAARBANK. De Directie der Nutsspaarbank deelt mede, dat de Spaarbank, evenals in vorige jaren, tijdelijk (ingaande Zaterdag 19 December tot het einde van het jaar) voor de spaarders ge sloten zal zijn. Deze sluiting geschiedt in ver band met het berekenen der over 1931 aan de spaarders verschuldigde rente. Op den dag vóór de sluiting, zijnde Vrijdag 18 December zal het kantoor ook des avonds van 78 uur geopend zijn. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 16,08 uur licht op. OPENING WINKEL. In het berichtje van gister over de opening van den winkel in visch en fruit van den heer P. Tuinman stond, dat de installatie in orde was gebracht door den heer Janssen. Dit moet echter zijn door gebroeders Janssen. Heen: Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de „Raaf" gister om 17.52 te Alarseille is geland. Terug: Aneta az Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat de „Duif" gister om 6.15 uit Bagdad is vertrokken en om 10.53 in Oaza is geland. Vandaar vertrok het toestel om 12.18 en landde om 14.25 in Cairo. j „®e «Ooievaar" i? Medan. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de Ooievaar met als bemanning Wiersma, Van Onlangs, Kotten en van Zadelhoff om 6.20 uur uit Batavia is vertrokken en om 9.05 uur in Palembang is geland. Vandaar vertrok -. -het toestel om 9.39 en landde om 9.57 uur in en de handelsdaeschool. terwiil het hof van Medan, Door onvoorziene omstandigheden kan thans, meldt de N.R.Crt., reeds publiciteit worden gegeven aan een plan, dat eerst April van het volgend jaar bekend zou worden ge maakt. Sinds meer dan een jaar heeft n.1. de heer T. E. Slot van Pander een ontwerp gereed liggen voor een posttoestel, waarmede in on gelooflijk korten tijd naar Indië gevlogen kan worden. Hij had voor zijn plan de volle me dewerking van de heeren Pander, die in dit toestel de mogelijkheid zagen om een geheel nieuw systeem van postverkeer met Indië te scheppen, een systeem dat waarschijnlijk een groote stap zou zijn in de richting van het rendabele postverkeer door de lucht. Toen alles nog op losse schroeven stond ontmoetten de plannenmakers den heer As jes, die met hetzelfde plan bleek rond te loo- pen. Ook deze vlieger was er van overtuigd, dat de tegenwoordige stand van de techniek het mogelijk maakte in zeer korten tijd naar Indië te vliegen. De beide groepen hebben toen overleg ge pleegd en er is een nieuw toestel ontworpen, genaamd de S. 4, dat geheel was samenge steld uit de middelen die reeds bestaan. Het toestel is een laagdekker met drie motoren elk van 500 P.K. Eén motor is voor de cock pit geplaatst, de beide andere onder den vleu gel aan gondels boven de wielen. De Pander S. 4 kan drie personen vervoe ren en dan nog 2800 K.G. bagage, vracht, brandstof en olie, en vliegt met half motor vermogen 300 K.M. per uur. Het plan is 10 October van het volgende jaar om half twaalf 's morgens van Amster dam te vertrekken; 12 October hoopt men dan in Bandoeng te zijn. Den 15den October hoopt men om 3.30 's morg s Bandoeng te verlaten en reeds den volgenden dag, om streeks 5 uur op Schiphol neer te strijken. De tocht moet niet beschouwd worden als een experiment of een waagstuk, hij is vol komen binnen de grenzen van het mogelijke gehouden. Als gezegd, worden alleen die naar waarnemingen, verr.cnt in den morgen van 4 December. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 mM. te Biarritz en Toulouse. Laagste barometerstand 726.3 mM te Kinn. Verwachting, geldig tot den avond van 5 December: Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind; zwaar bewolkt tot betrok ken; met tijdelijke opklaring; regenbuien; met weinig verandering in temperatuur. technische middelen toegepast, welke volko men bekend zijn en wat het vliegen betreft, de route is zoo elkaar gezet, dat bij duister nis niet gestart en niet geland behoeft te worden. Het spreekt vanzelf, dat zulk een ontwerp niet het werk kan zijn van één man. De ge- heele fabriek en niet die alleen van Pander, maar ook Aviolanda van den heer Burger- hout hebben afzonderlijk en in combinatie, hun beste krachten gegeven om, onder lei ding van den heer Slot dit plan te verwezen lijken. ONDERTROUWD: Gerardus Couvée en Alida Sleeswijk. Wou ter Vasbinder en Catriena Schut. Klaas de Koning en Neeltje Schenmerhorn. Hendrik Stroband en Hillegonda Schoenmaker. Adolf Kamp en Wera Neubecker. Bernhard Brands en Gertrud Plotz. GEBOREN: Levenloos aangegeven kind van Geert Nijemanting en Barbara de Munk. Frans Pieter z. v. Franciscus Quax en Antje Met Carla Ansfrida Maria d. v. Josephus Ker°- semakers en Aloijsia Houtman. (Ontvangen per draadjooze telefoon). Koers van heden te 9. i 9 I i i 8 8 STAATSLENINGEN. 4K Nederl. 1917 4 1931 t BANK-1NSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL, Alg Kunstzijde Unie Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küclienm. Ace Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever i INDUSTR. OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned- Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boetoo Redjang Lebong PETROLEÜM. Oordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi lnterc. Rubber - SCHEEPVAARTEN. Holl Amerika lijn Gem Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash •Exdividend. PROLONGATIE fExclaim. V1' i i Iji. i Vorige koers 98T/g 941/j 847/8 601/2 6.1/4 73 40 26 55 9'/, 190 873/, '23/g f/s 25Vi6 W/s 2% 52% 12i 31/4 63 1701/4 13-1/4 90 49 25 00 61 Va 38 70 106 18/s 6> t6/is 4Va 4"'7/8 1 Vu 251/4 2o l6/ia 16 73 140 22 I64f/a 185 1 1 91 11 VB 79 I8/4 Vorige koers pl.m. 1.30 63 67 40 54'/a 10-s lvü 08 957, 2% 67s 2/ 67, 547a 13 37s 17)7, I 0 86 43 60 70 105 mv, 63 4 Va 4 Va 1/ 25 20 1% 71 135 22 165 183 11 83 2 pl.m. 1.45 39.J 108/,. 1 t8-Va 943/4 258/,-6 263/, 171 1197a 4S1/, pl.m. 2.00 397, 11 83-7, 25|-6J 2(.*/4-l pl.m. 2.15 8S-i 26J.7/S 27a 174 1I9J-20 6 Vs 487, 1 oCt, Heden 1 AMSTERDAM. 27a pU 17J.8* 1%-f NIET OFFICIEEL Londen Berlijn Parijs i 1 Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York ...li 1 1 Italië Vorige koers 8.40 58.777, y.7cv, 34.50 48.25 46*30 46 50 46 00 248 12.7 <7i Koers op heden 2 uur 8.K) 58 50 9 71 34 50 48 25 46.00 46.00 4b 00 247 7/g 12.60

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2