mkmaarsche Courant. Inschriiving voor den dienstplicht. Ruwe Handen JUMicaües fBuitentaad Jiitiueuland Heulen! drie en dertigste Jaargang. rijdap 4 December d.-g. President Araljo afgezet en gevangen genomen; de minis ter van financiën gefusilleerd. Ruwe Huid-Schrale Lippen SNEEUWSTORMEN BOVEN GRIEKENLAND. TREINBOTSING IN DE OERAL. 1931 jjo. 286 2e Sé H. DE DIRECTEUR VAN HET MARKT WEZEN te ALKMAAR deelt belangheb benden mede, dat je de markten op 25 en 26 December en 1 Januari a.s. vervallen; de ZATERDAGAVONDMARKT in de week van 20 t/m. 26 December wordt gehouden DONDERDAG 24 DE CEMBER a.s,; de KAAS- en GRAANMARKTEN in de week van 27 December t/m. Januari worden °P WOENSDAG 30 DECEMBER a.s. De Directeur van het Marktwezen, p. SC-HJCilNK. De BURGEMEESTER van ALKMAAR personen, die geboren zijn i Voor de aangifte ter inschrijving zat in het B1Jde01V^RzÏAefnvhaen MKlSiïjg, Langestraat, voor hen wier geslachtsnamen aanvangen ™aANDAq, 4 Januari 1932. a Ra vcormiddags 10— \2'A uur. S;~'c namiddags 2^-4K uur. Br—DINSDAG, 5 Januari 1932. vcormiddags 1012^ uur. namiddags 2 4 Vi uur. WOENSDAG, 6 Januari 1932. j._Ko. voormiddags 10—12 H uur. Kr.—L. namiddags 2H W? uur. DONDFRDAG, 7 Januari 1932. M.Po. voormiddags 1012 lA uur. Pr.R. namiddags 2'A4}^ uur. VRIJDAG, 8 Januari 1932. S.V. voormiddags 10—12H uur. W.—Z. namiddags 2Y-W* uur. Bij de inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of an dere familiepapieren; is een der ouders of zijn beide ouders overleden, dan moeten worden overgelegd de stukken, die betrek king hebben op de voorziening in de voogdij. Zij, die in aanmerking komen voor vrij stelling wegens broederdienst, leggen tevens over alle stukken betreffende den dienst hun ner oudere broeders. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplicht besluit. Wie wel en wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet. 1. Behoudens de bepaling van het tweede lid wordt voor den dienst plicht ingeschreven: a. de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, woonplaats heeft in Nederland of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is ge legen of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip aldaar woonplaats heeft, b. de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is; 2. Voor den dienstplicht wordt niet inge schreven de ingezetene, niet Nederlander, die: a. is geboren in Nederlandsch-Indië, Suri name of Curagao; b. blijkt te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgs dienst zijn onderworpen of waar ten aan zien van den -dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. In welke gemeenten de inschrijving moet geschieden. Art. 8 van het Dienstplichtbesluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a indien de wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen b- indien de in te schrijven persoon in Ne derland woonplaats 'heeft, in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hij een wettige vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woon plaats heeft; 3. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegen woordiger had op 1 Januari van het jaar. waarin eerstbedoelde persoon 19 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop (het in dat artikel bepaalde van toe passing is geworden. Aangifte ter inschrijving. Art. 8 der wet. 1. Behoudens de door Ons vast te stellen uitzonderingen geschiedt de inschrijving voor den dienstplicht op aan gifte bij den burgemeester der door ons aan te wijzen gemeente. 2 De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger; zij kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. 3. De aangifte geschiedt: a. voor zooveel betreft de ingevolge art. o te schrijven personen, in de maand Januari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud Worden b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 "i te schrijven personen (zie hierna), binnen dertig dagen na den dag, waarop het in dat artikel bepaalde op hen van toepassing is ««worden. Inschrijving zonder aangifte- y'} '9 van het Dienstplichtbesluit. I- ponder aangifte wordt voor den dienstplicht ®geschreven hij die- iHva^ °Pgenomen in een krankzinnigen-, sloten-, doofstommen- of blindengesticht. een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of een rijkswerkinrichting; b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeeriög is gesteld en niet in een rijksopvoedings gesticht is opgenomen; c. als vrijwilliger behoort tot de land macht, de zeemacht of de overzeesche weer macht, uitgezonderd den vrijwilligen land storm. Inschrijving vóór den gewonen tijd. Art. 15 van het Dienstplichtbesluit. 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden inge schreven dan naar zijn leeftijd zou moeten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van re denen toestemming bij een verzoekschrift, dat hij aan den Minister van Defensie zendt, vóór 1 Mei van het jaar, waarin hij 17 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een bewijs van instemming van zijn wettigen vertegen woordiger. De Minister stelt den belangheb bende in de gelegenheid een onderzoek te on dergaan ter zake van lichamelijke geschikt heid en lichamelijke geoefendheid, een en ander voor zoover niet bij het verzoekschrift verklaringen zijn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van geoefendheid voldoende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Art. 7 der wet. 1. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 Januari van het jaar. waarin hij 19 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar waarin hij 25 jaar oud wordt, zijn woonplaats in Neder land of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M. van de Nederland sche grens is gelegen, heeft gevestigd of wiens wettige vertegenwoordiger in dat tijd vak zijn woonplaats aldaar heeft gevestigd; b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden indien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Nederland of in een plaats, als onder a be doeld woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden; d. de ingezetene niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art. 6, tweede lid onder b (zie hiervóór). 2. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid. Strafbepalingen. Art. 48 der wet. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt ge straft: a. hij, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid (verplichte aangifte), op hem rustende verplichting; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Vrijstelling van den dienstplicht. Hij, die vrijstelling wenscht wegens BROEDERDIENST of wegens het bekleeden van een GEESTELIJK of een godsdienstig menschlievend ambt of opleiding tot zoo danig ambt, behoort daartoe, voor zoover mogelijk, aanvraag te doen bij de aangifte ter inschrijving. Bij die aangifte bestaat tevens gelegenheid om, indien de in te schrijven persoon ver moedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunnen doen gelden, ook hiervan opgaaf te doen. Vrijstelling wegens BROEDERDIENST wordt op aanvraag verleend, indien een wettige broeder of een wettige halfbroeder van den ingeschrevene op 1 Januari van het jaar der inschrijving verkeert in een der volgende gevallen a. tot gewoon dienstplichtige bestemd is, voor zoover de voor zijn inlijving bepaalde datum nog niet is aangebroken; b. als gewoon dienstplichtige of als vrij williger tot de land- of de zeemacht behoort; c. 30 dagen in werkelijken dienst is ge weest; d. militair pensioen geniet of heeft ge noten; e. gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Wie vrijstelling verlangt wegens oplei ding tot geestelijke, enz. moet daartoe, voor zoover mogelijk, bij de aangifte ter inschrij ving overleggen een verklaring, waaruit blijkt, dat hij behoort tot degenen, die vol gens de wet voor vrijstelling op dien grond in aanmerking komen. Beteekenis van de uitdrukking „wettige vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uit drukking „wettige vertegenwoordiger", wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdij of de curateele uitoefent. Bij twijfel cmtrent de gemeente, waar men zich ter inschrijving moet aanmelden, wende men zich persoonlijk tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-secretarie om inlichtingen. Alkmaar, 4 December 1931. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. REVOLUTIE IN SAN SALVADOR. Oorzaak nog niet bekend. Naar het Staatsdepartement te Washing ton verneemt is in de republiek San Salvador een revolutie uitgebroken. Omtrent de oor zaak en den omvang der revolutie zijn nog geen bijzonderheden bekend. Omtrent het verloop van de revolutie in San Salvador wordt gemeld, dat de onlusten reeds Woensdagavond zijn be gonnen in verband met de Zondag a.s. te houden verkiezingen. In de hoofdstad ontstonden gevechten die weldra uit vloeiden tot een algemeen straatgevecht. Donderdag waren alle winkels en ma- gazijnen in de hoofdstad gesloten. Een deel van het leger verklaarde zich met de opstandelingen solidair en Donder dagochtend werd uit een der forten het vuur op het paleis van de president Araljo, die pas in Maart j.l. is gekozen geopend. Het werd beantwoord door ^en der forten, dat een regeeringsgetrouwe bezetting had, maar de andere twee for ten schaarden zich aan de zijde der op standelingen. In den loop van den iag zegevierde de revolutie. President Araljo werd afgezet en gevangen genomen. Hij zal op zijn minst tot na de verkiezingen in gevangenschap blijven. De minister van financiën F Espinosa weigerde de voorwaarden, die door de leiding der opstandelingen werden gesteld te aan vaarden. Hij werd standrechtelijk ver oordeeld en gefusilleerd. Er is een mili taire dictatuur ingesteld en de voorloo- pige regeering is opgedragen aan een militair Triumviraat. Aantal boeren door de sneeuw verrast. In Noord Griekenland heerscht stren ge koude. Vele boeren die door sneeuw stormen zijn verrast worden vermist. Men vreest, dat zij bevroren zijn. 3 personen gedood, 8 ernstig gewond. In de nabijheid van Perm is een per sonentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Zes wagons werden to taal vernield. Drie personen werden ge dood en acht ernstig gewond. De oor zaak van het ongeval is nog niet opge helderd. GROOTE LOCOMOTIEFFABRIEK TE CASSEL STILGELEGD. 2100 menschen meer ten laste van den Staat. De firma Henschel en zoon A. G. te Gas- sel een der grootste locomotieffabrieken van Duitschland heeft gister bij den regeerings- president in Cassel het verzoek om machti ging tot stilleggen van het bedrijf ingediend en medegedeeld, dat zij daartoe gedwongen is wegens de troostelooze economische ver houdingen. Na verloop van den wettigen termijn van 4 weken, zal het geheele bedrijf op 31 Decem ber a.s. worden stopgezet. Bij Henschel en Zoon zijn op het oogenblik nog 1700 arbei ders en 450 kantoorbedienden werkzaam, zoodat den 31sten a.s. dus weer 2100 men schen meer ten laste van den staat zullen komen. EEN KOUDEGOLF IN ZUID- SLAVIE. Uit alle deelen van Zuid-Slavië wordt een voor dezen tijd van het jaar ongewone koudegolf gemeld. Te Belgrado wees de ther mometer Donderdag 13 graden vorst, in Mid den en Zuid-Servië zelfs 25 graden vorst aan. Troepen wolven dringen tot in de dalen door, waar zij groote schade aanrichtten. GEVECHT TUSSCHEN NATIONAAL SOCIALISTEN EN SOCIAAL DEMOCRATEN. Vele personen gewond. Gisteravond hadden de soc. democraten te Kufstein een vergadering belegd over het nat. soc. gevaar in Tirol. Reeds bij den aan vang der vergadering ontstond een vechtpar tij met daar aanwezige nat. socialisten Men sloeg met alle mogelijke voorwenpen op el kaar in zoodat talrijke personen werden ge wond. DE REGEERINGSPOLITIEK IN ENG.-INDIE GOEDGEKEURD. Een tegenvoorstel verworpen. Het Lagerhuis heeft gisteravond na be ëindiging van debatten over de regeeringpo- litiek in Indië deze politiek met een meerder- hed van 326 stemmen goedgekeurd. Een te genvoorstel werd verworpen met 369 tegen 43 stemmen. TWEE WITRUSSEN IN POLEN TERECHTGESTELD. Wegens spionnage voor Sovjet- Rusland. De rechtbank te Grodno heeft gister we derom eenige tot een der minderheden be- hoorende personen ter dood veroordeeld; het waren de beide Witrussen Lukaszyk en Gonczaruk. die wegens spionnage ten gun ste van Sovjet-Rusland ter dood werden ver oordeeld. Aangezien de president der repu bliek wederom geen recht maakte van zijn recht tot gratieverleening zijn de beide ver oordeelden hedenmorgen vroeg terechtge steld. NEDERLAAG DER FRANSCHE REGEERING. Inzake de nieuwbouw van scholen. De Fransche regeering leed gister in de Kamer bij de artikelgewijze behandeling over de credieten ten behoeve van Openbare Wer ken een nederlaag. Het betrof het artikel inzake den nieuwbouw van scholen. De socialistische afgevaardigde Lafont achtte de voorgestelde credieten te laag en verlangde de terugwijzing van dit artikel naar de finan- ciëele commissie. De minister van financiën Flandin ver zocht de regeeringspartijen tegen dit voorstel te stemmen, in het belang naar hij zeide van de werkloozen, omdat een en ander de uitvoering van het program van openbare werken zou vertragen. Bij de daarop volgen de stemming, waarbij de vertrouwenskwestie niet werd gesteld, werd het voorstel der socialisten met 325 tegen 263 stemmen in genomen en het artikei naar de financiëele commissie terugverwezen. NATIONAAL CRISISCOMITE. Ten kantore van de Levensverzekering- Maatschappij R.V.S. te Rotterdam heeft zich een comité gevormd, dat gedurende dezen winter maandelijks onder het personeel giften zal inzamelen ten bate van het Nationaal Crisis-comité. De eerste collecte kracht 175 op- De ambtenaren en beambten benevens het werk personeel, verbonden aan den Raad van Stale, hebben het voornemen opgevat, weke lijks een onderlinge inzm- ':iig te houden van bijdragen voor den arbeid van het Nationaal Crisiscomité. Het uit ongeveer 40 personen bestaande personeel der firma gebr. Zwartsenberg, modemagazijnen te Stadskanaal, zal in de vier wintermaanden van het te ontvangen salaris 1 pCt. afstaan ten bate van het Nat. Crisiscomité. De leerlingen der RH.BS. met 5-jarigen cursus te Groningen zullen 1 cent of meer per week bijdragen. De heer Van der Sluis heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld; Is de minister thans in staat en bereid om antwoord te geven op de volgende vragen, welke reeds gesteld werden op 25 Februari 1931: 1. Is het den minister bekend, dat sinds eenigen tijd in de gemeente Weerselo de bur gerwacht wordt gebruikt voor de uitoefening van politiediensten; dat de burgerwacht in verband hiermee o.a. wielrijders en autobe stuurders aanhoudt en dat het op 16 Febr. 1931 zelfs is voorgekomen, dat op een auto bestuurder enkele schoten zijn gelost? 2. Is het den minister bekend, of de bur gerwacht nog in andere gemeenten voor po- litie-diensten wordt gebruikt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat, wanneer de politie niet in staat is voldoende voor de openbare orde en veiligheid te zor gen, de oplossing moet worden gezocht in de richting van versterking van de politie? 4. Is de minister voornemens, aan het ge bruik van de burgerwacht voor de uitoefe ning van politiediensten een einde te maken? AANVARING OP DE BENEDEN ELBE TENGEVOLGE VAN DE MIST. Tengevolge van den dichte mist die met korte onderbrekingen sedert 2 da gen over de beneden elbe ligt en het ver keer te water zoo goed als onmogelijk maakt is hedenmorgen het uitgaande s.s. Beaverburn van de Anadian Pacific bij Finkenwerder aan den grond geloopen. Sleepbooten zullen trachten het schip bij gunstig weer vlot te trekken. DE ROOFOVERVAL AAN DE BILDERDIJKSTRAAT TE DEN NHAG Een onderhoud met den nachtwaker. In verband met den roofoverval op den di recteur van de N.V. Vereenigde Bakkerijen (Haagsche Broodfabriek en Oude Vette Hen) den heer H. Ph. Zondag, in de kantoren de zer vennootschap aan de Bilderdijkstraat 139, had de H.Crt. een kort onderhoud met den nachtwaker, die tenslotte den directeur bevrijdde. Ik werk des nachts in de bakkerij, waar ik in verband met men leeftijd zoo van alles en nog wat doe, zoo vertelde hij. Daarbij heb ik de taak, iedere twee uur een ronde door de bakkerij naar het kantoor op de eerste étage te maken. Maandagavond wilde ik, na om twaalf uur als gewoonlijk de controleklok te hebben be diend, weer naar beneden gaan, toen ik plot seling een kloppend geluid in de directie-ka mer meende te hooren. Zonder mij hierover te verontrusten, ik meende, dat er stukken gestempeld werden, zoo ongeveer was n.1. het geluid, wilde ik de trap verder afda len, toen ik plotseling ook gekreun meende te hooren. Ik keerde daarom terug en opende behoedzaam dé deur van de directie-kamer, waarop het schrijfbureau de lamp brandde. Wat mij opviel was, dat, in weerwil van het feit, dat niemand in de kamer was, ik nu toch duidelijk iemand hoorde zuchten en steunen. Ik deed eenige stappen verder de ka mer in tot bij de deur van 't tusschenkamer- tje, dat slechts flauw door 't schijnsel van de lamp werd verlicht. Verschrikt bleef ik plot seling staan. Op den grond meende ik den directeur te zien liggen. Een zaklantaarn heb ik niet bij mij en ik was er bovendien van overtuigd, dat de heer Zondag 'n toeval had gekregen, daar hij de meest ongewone, -krampachtige bewegingen met het lichaam maakte, zonder overeind te komen. Boven dien bleef hij steunen en zuchten Eerst toen bemerkte ik, dat hij gebonden voor mij lag. Daar ik zelf geen mes bij me draag, be duidde de heer Zondag mij in zijn zakken te voelen, waar ik inderdaad een klein zakmes vond, waarmee ik de koorden doorsneed. Toen ben ik maar meteen weggerend, om hulp te halen bij den meesterbakker, die naast de fabriek woont. Wat tenslotte nog den doek betreft, waar mede het slachtoffer gebonden was, vertelde Kuyten, dat deze doek een handdoek was en wel afkomstig van het fonteintje, dat zich in de kamer van den heer Zondag bevindt. Ook Kuyten had in den vooravond niets bijzonders gemerkt, zoodat ook hij de politie niet met aanwijzingen bij het zoo uiterst moeilijke onderzoek van dienst kon zijn. Nader vernam de H.Crt. nog, dat de N.V. De Vereenigde Bakkerijen niet voor het volle bedrag van het gestolen geld was verzekerd. Op een vraag aan politie-autoriteiten of zij nadere gegevens kon verstrekken, werd ge antwoord, dat dit, met het oog op het on derzoek, niet wenschelijk werd geacht. Wel is vast komen te staan, dat de voor deur aan de Bilderdijkstraat op slot geweest moet zijn op het moment, dat de overval plaats vond. Aan de ingangen der bakkerij zijn nauwkeurige onderzoekingen gedaan, doch er is geen spoor van braak gevonden. Hieruit zou misschien moeten worden afge leid, dat de indringers zich op een of andere wijze in het huis hebben doen insluiten. Er wordt een nauwkeurig onderzoek in de boeken ingesteld om het verdwenen bedrag vast te stellen. De onwelkome gasten moeten precies van de situatie op de hoogte geweest zijn: ten eerste namen zij geen doek mee maar bonden den heer Zondag den mond toe met een handdoek uit zijn eigen kamer, ten tweede wisten zij, dat er op dien dag veel geld aan wezig was en ten derde vermoedden zij, dat zij op dat moment in de brandkast zouden kunnen komen. De directeur van de vereenigde Bak- kerijen te 's-Gravenhage gear resteerd. In verband met den Maandagavond plaats gehad hebbenden „overval met berooving" bij de Vereenigde Bakkerijen in den Haag is een opzienbarende arrestatie gedaan. Men was n.1. op grond van verschillende gege vens tot het vermoeden gekomen, dat het ver haal van den roofoverval geheel gefingeerd zou zijn, in verband waarmede de directeur der Vereenigde Bakkerijen de heer H. Z., als verdacht van verduistering van gelden, wel ke hij uit hoofde van zijn dienstbetrekking onder zich had, gearresteerd werd. Naar de N.R.Crt. bij informatie vernam, heeft de aangehoudene bekend, den overval gefingeerd te hebben. Van den morgen na het geval af heeft de politie reeds aan de juistheid der aangifte ge twijfeld. Om die reden heeft zij ook tot nu toe geen mededeelingen willen doen. Dadelijk heeft zij een onderzoek ingesteld naar de boeken en het moet daarbij de aandacht heb ben getrokken, dat deze niet bij waren. Thans moet een tekort ontdekt zijn. Het onderzoek duurt intusschen nog voort EEN MOOI AANBOD VAN DE N.V. STOOMT ABAKSFABRIE K. Th. Niemeijer te Groningen aan het Nat. Crisis Comité. De N.V. Stoomtabaksfabriek Th. Niemeijer te Groningen heeft het Crisiscomité een zeer bijzonder aanbod gedaan, dat vooral ook om zijn volkscultureel karakter in heel den lande zal worden gewaardeerd. Daar prinses Juliana in hare rede met na druk heeft gewezen op het gevaar van de moralisatie voortkomende uit te veel vrijen tijd, dat huns ondanks voor vele werkloozen bestaat, zoodat het crisiscomité naar wegen en middelen zoekt om in breeden kring nutti ge ontwikkeling en sympathieke ontspanning te brengen, heeit de fa Th. Niemeijer te Gro ningen aangeboden voorloopig veertig voor stellingen voor hare rekening te nemen voor de groote folkloristische filmwerken van den heer D. J. van der Ven, folklorist te Ooster beek. De verdeeling dezer voorstellingen over het land zal aan het crisiscomité worden overgelaten. Men zal keuze kunnen doen uit de drie navolgende ter beschikking gestelde nationale filmwerken: 1. de folkloristische Zuiderzeefilm; 2. Neerland's volksleven in den zomer en 3. Neerland's volksleven in den oogsttijd. De heer D. J. van der Ven heeft zich be reid verklaard bij alle deze voorstellingen in populairen vorm de verklarende voordracht te houden, terwijl de voor deze filmwerken gecomponeerde muziek, gebouwd op oude, vaderlandsche melodieën, zang- en danswij zen, daarbij ten gehoore zal worden gebracht door mevr. dr. Elise van der Ven—Ten Ben zei, of door den heer Gerard Dekker, pianist te Arnhem. Prof. Julius Röntgen, de 76-jarige compo nist dezer echt Nederlandsche muziek, heeft zich spontaan bereid verklaard aan de eerste van deze veertig voorstellingen bijzonderen luister bij te zetten door persoonlijk aan den vleugel zijn composities ten gehoore te bren gen. BOTSING OP DE TRAMLIJN NAAR DELFT. Groote schade, geen ernstige per soonlijke ongelukken. Gistermorgen heeft op den Delftweg een botsing tusschen een paar trams van de lijn Delft plaats gehad, die groote materieele schade heeft veroorzaakt. In verband met het feit, dat een vrachtauto op de trambaan stond, reed de tram bij de Brassersche kade op enkel spoor. Wegens de mist was een conducteur voor de wachtende tram opgesteld om de tram, die uit den Haag moest komen, te waarschuwen. De tram uit richting den Haag stond op dubbel spoor te wachten, en werd achterop gereden door een tweede tram uit de richting den Haag, juist toen de tram uit de richting Delft den wis sel passeerde Het gevolg was, dat de wach tende tram tegen den aanhangwagen van de uit Delft komende tram werd opgescho ven. Zeer zwaar werd de aanhangwagen van de tram uit de richting Delft beschadigd, alsmede de motor- en aanhangwagen der stilstaande tram en de motor van de tram, die de aanrijding veroorzaakte. De materiee le schade bedraagt, naar aan de H.Ct. werd medegedeeld door den dir., ir. P. M. Mon- tijn, ongeveer tien duizend gulden. Ernstige persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Slechts een 15-jarige scholier, v. d. B., uit Rijswijk, werd licht door glasscher ven gewond. RIJKSPERSONEEL. Intrekking van de buitengewone trac- tementsv er hoogingen. Het volgende bericht is uitgegeven: In de vergadering van de Tweede Kamer van 13 ovember j.l. is, als gevolg van een amendement-Ketelaar, een uitspraak gevallen betreffende de op de rijksbegrootingen uitge trokken buitengewone tractementsverhoogin- gen voor rijksambtenaren. Deze uitspraak heeft de schrapping van alle verhoogingen tot gevolg, waarmee het dagelijksch bestuur der centrale van veree- nigingen van personeel in 's rijks dienst zich, blijkens een tot de Tweede Kamer gericht adres, niet kan vereenigen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9