J(ec& Schooi Qemeentecadm het drama te echt. EGMOND AAN ZEE. De beide verdachten in het drama van Putbroek hebben tot hun verdediging crekozen mr. P. Triepels, advocaat en procureur te Roermond. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Steun van de moderne vakbeweging. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenig'nfen mede: Donderdag is een zeer druk bezochte ver gadering gehouden van het N.V.V. met de hoofdbesturen der aangesloten organisaties „aar aanleiding van het conflict in de Dwentsche textielindustrie. Op deze bijeenkomst heeft de voorzitter van den textielarbeidersbond „De Een dracht" een uiteenzetting gegeven omtrent de oorzaken en het verloop van het conflict. De hoofdbesturenvergadering nam metgroo- te verontwaardiging kennis van het provo- ceerend optreden der textielfabrikanten, die door hun „scherpslijperstactiek" verantwoor delijk zijn voor de ontstane situatie. De hoofdbesturen-vergadering besloot, in dien de tweede loonsverlaging niet wordt te ruggenomen, den textielarbeidersbond „De Eendracht" moreelen en financieelen steun te verleenen, terwijl maatregelen genomen zijn om genoemden bond in staat te stellen, den strijd gedurende langen tijd voort te zetten. De thans reeds ingezette steunbeweging voor de stakende kartonbewerkers zal wor den uitgebreid ook voor de textielarbeiders in Twente. In dit verband doet de hoofdbesturen-ver gadering van het N.V.V. een beroep op de grootst mogelijke offervaaidigheid der leden van de moderne arbeidersbeweging, opdat de moderne vakbeweging onverzwakt uit dezen strijd te voorschijn komt. De hoofdbesturen- vergadering verwacht in deze voor de ar beidersklasse zoo moeilijke tijden een onbe perkte discipline der leden, opdat eendrach tig de strijd tegen de aanvallen der bezitten de klasse kan worden gestreden". Ongeveer de helft van het totale aantal textielarbeiders heeft den arbeid neergelegd. Gister staakten er in de gemeenten En schede en Lonneker ruim 5000 man van de 11.000, dus ongeveer de helft. Buiten ge noemde gemeenten werd overal gewerkt, be halve in de stoomspinnerij „Twente" te Al melo, die geheel stilstaat. Vandaag zullen naar verluidt de fabri kanten te Enschede en Lonneker den werk lieden, die thans staken en Maandag a.s niet de fabriek ingaan, ontslag aanzeggen Er zal tegen hen een civiele vordering worden ingesteld wegens onrechtmatige verbreking van het arbeidscontract, terwijl loonsbedra- gen, die zij nog te goed hebben, niet zullen worden uitbetaald. In plaats van die loonen ontvangen de stakers dan van hun organi saties den reglementairen steun. De besturen, van „de Eendracht", „Uni tas" en ,.St. Larabertus" hebben gistermid dag een bespreking gehouden over de voorbe reiding van de staking, die 14 December zal aanvangen, waarbij zij tot algeheele overeen stemming zijn gekomen. HET IN NOOD VERKEERENDE VISSCHERSVAARTUIG. De opvarenden gered. Nadat een vaartuig uit Kuinre getracht had het bij Blankenham gestrande visschers- vaartuig H.W. 129 te naderen, doch daarbij den last over boord zeilde, hebben later vis- schers met behulp van een vlet de beide op varenden van de H. W. afgehaald en in vei jigheid gebracht. Het visschersvaartuig was lek geslagen en vol geloopen. DE BELASTING OP BENZINE. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer hadden vele leden geen ernstig bezwaar. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine (door de Tweede Kamer aange nomen 13 Nov. j.1.) is het volgende ontleend: »ele leden hadden geen overwegende be zwaren tegen een invoerrecht op benzine. Bij dingende noodzaak om de middelen der S?f te versterken lijkt hun de hier voor gestelde heffing een der onschadelijkste vor- men van belasting. Echter was men van dat de uiterste limiet bereikt was. Lenige andere leden wenschten zich voor alsnog hun stem voor te behouden. Zij wezen 5roP' dat in het buitenland de benzinebelas- uDg de functie vervult van de wegenbelas ting en betuigden hun instemming met hen, ««deze belasting als een nadeel voor het Platteland hadden gekenschetst. Verscheidene leden achten een der grootste voordeelen van het ontwerp, dat het geen "r?tectionistiseh karakter draagt. sommige leden stelden de vraag, wat de L?*\?er'nK denkt te doen, indien de benzine m 'n Pr'js stijgt. Enkele andere leden «erkten in dit verband op, dat de verhoo- welke de benzineprijs zal ondergaan w ?fvo^e van deze heffing, nog niet op- in2teRen de daling van dien prijs, welke gewee jaar waarneembaar is TARDE WOORDEN AAN HET ADRES VAN DEN MINISTER VAN BINNEN- LANDSCHE ZAKEN. i. e minister van binnenlandsche za- w die ten aanzien van de belasting- i i'1 de gemeenten Emmen en e. na eenig verzet heeft goed "den, dat op de hoofdsommen der v soneeie belasting 120 opcenten gehe ten o„°Udl,en w°rden, beeft via Ged. Sta ten ,,a'. 1 raad der gemeente Sleen la- ODren* I dat kij met de heffing van die uien r" J1 geen genoegen zal ne- lint v 11 ?at faai moeten naar de mee- Sleen 9nn minister in de gemeente de nP„ °Pcenten worden geheven op DPersonee|e belasting. dien 7 van Sleen heeft Donderdag besloten erieelen eisch afgewezen en jaar te h «er' evenals in het l°°Pande Heele b»in I?" 120 °Pcenten op de perso- meentefr,^Si en opcenten op de ge- 8te belast? ting' terwijl deze laat- ng zal worden geheven naar het tarief der derde klasse. Medegedeeld is dat de minister van binnenlandsche zaken heeft geweigerd goed te keuren de regeling voor tewerk stelling van arbeiders, die wegens de vestigingsregeling of huwelijksregeling niet voor de rijkswerkverschaffing in aanmerking komen, aangezien de minis ter van meening is dat de loonen dezer arbeiders afhankelijk moeten zijn van de behoefte. De raad heeft nu besloten nog eens een poging te doen om goedgekeurd te krijgen een regeling gelijk aan de rijkswerkverschaffing, inhoudende dat de loonen in tijdloon zullen bedragen 20 cent per uur en in accoordloon mogen stijgen tot 24 cent per uur. Van verschillende zijden werd opge merkt dat men van een loon, te verdie nen volgens die regeling, welke streng zal moeten worden toegepast, niet leven kan met een gezin en een der leden van den raad de heer Vos maakte zich over het ministerieele standpunt zoo kwaad, dat hij verbolgen vroeg of de mi nister dan geen verstand heeft en daar op volgen liet dat volgens hem de minis ter in een gekkenhuis thuis behoorde. De voorzitter riep den heer Vos tot de orde en merkte op dat men zich, hoe on juist men de departementale beslissin gen ook mag vinden, aan die beslissin gen heeft te houden, waarbij hij in ver band met voorstellen om een steunrege ling te treffen opmerkte dat de minister eischt, dat daarover met hem overleg gepleegd wordt. De raad verwierp daarop het voorstel om een steunregeling in te voeren voor georganiseerde arbeiders, welke niet trekgerechtigd zijn. De stemmen staak ten over §en voorstel om een steunrege ling in te voeren, geldende voor de wachtweek, waarin geen uitkeering wordt verstrekt. EEN ANDERE ZOMERVACANTIE- REGELING. Te Hilversum is een bijeenkomst ge houden van afgevaardigden van tien Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, welke groot belang hebben bij het zomervreemdelingenverkeer. Ze ven Kamers waren vertegenwoordigd. Van vijf andere Kamers waren sympa thiebetuigingen binnengekomen. De secretaris van de Gooische Kamer, mr. P. Groote Jr., bepleitte een vervroe ging der zomervacantie met veertien dagen. De plannen van prof. Casimir, om gedurende de zomerperiode, waarin geen vacantie valt, slechts zeer beperkt school te houden, waarvoor de Vereeni- ging „Horecaf" veel sympathie voelt, werden door hem bestreden als ondoel matig en het gewenschte doel voorbij- strevend. Andere afgevaardigden daar entegen gaven blijk van instemming met een deel der voorstellen van prof. Casi mir, doch vooral in hotelhouderskringen bleek men veel te voelen voor een ver deeling van Nederland in zones, dus dat de zomervacanties niet in het geheele land gelijktijdig vallen. Besloten werd, dat de verschillende afgevaardigden de ze aangelegenheid nog eens in hun res pectievelijke Kamers zullen bespreken en dat men in den loop der maand Ja nuari nogmaals zal bijeenkomen. PACHTVERLAGING. Kerkvoogden van de herv. gemeente te Oosterzee (Fr.) besloten 25 pet. reduc tie toe te kennen op de huursommen van aan hen toebehoorende landerijen. DE WANORDELIJKHEDEN IN DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTE. De rijksinspecteur voor de werkver schaffing in Drente heeft, in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, de schorsing van de arbeiders, werk zaam in het Zwinderscheveld, wegens wanordelijkheden bij de werkverschaf fing met ingang van gister opgeheven. De arbeiders zijn gistermorgen weer per tram naar het werk vertrokken. De Raad der ger. kerk te Amsterdam heeft besloten, een eigen adres te zenden aan de int. ontwapenings-conferentie. Prol. dr. W. J. de Haas, hoogleeraar in de natuurkunde te Leiden, zal als uitwis- selhoogleeraar naar België een aantal col leges te Brussel geven. De Evang. Maatschappij heeft Don derdag een buitengewone algemeene verga dering gehouden te Utrecht. HET WETSONTWERP—TERPSTRA. Een verzoek om wijziging. Aan regeering en Staten-Generaal is door Klaas de Vries, J. J. Lamers, S. de vries Jzn., A. H. Gerhard, J. Zwaagstra, H. van Dalfsen, P. van Thuyl, H. van Embdende Ridder, Suze Groeneweg, F. S. Noordhoff en Joh. Eering, vormen de het Comité van Aktie tegen het wets ontwerp-Terpstra, opgericht door de na volgende vereenigingen: Volksonder wijs, Bond van Nederlandsche Onderwij zers, Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Vereeniging voor M.U.L.O., Nederlandsche Ouderraad bij het Open baar Lager Onderwijs, Landelijk Comité voor de Openbare School, Vrijzinnig De mocratische Bond, Sociaal Democrati sche Arbeiders Partij, Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, en Ne derlandsche Vakcentrale, het volgende adres gezonden: dat zij kennis genomen hebben van het ontwerp van wet tot wijziging der lager onderwijswet 1920, ingediend bij koninklijke boodschap van 10 Septem ber 1931, dat dit ontwerp, blijkens de desbetref fende memorie van toelichting, „wat de priucipiëele punten betreft, niet afwij kende van het rapport der staatscom missie, ingesteld bij koninklijk besluit van 2 Juli 1926. aan welke in de eerste plaats werd opgedragen te overwegen, of in die wet wijzigingen behooren te wor den aangebracht, waardoor met vol komen eerbiediging van het beginsel der financieel e gelijkstelling tegenover de openbare kassen van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, gelijk dit is neer gelegd in artikel 195 der Grondwet, en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs aan dat beginsel een minder kostbare toepassing wordt gegeven", dat zij nadruk wenschen te leggen op dit als in de eerste plaats aangegeven doel der opdracht van de genoemde Staatscommissie, n.1. om zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs en met volkomen eerbiediging van het beginsel der financiëele gelijk stelling, aan dat beginsel een minder kostbare toepassing te geven, dat dit te meer klemt, omdat onderge- teekenden volkomen instemiftende met het doel der opdracht en de daar aan verbonden voorwaarden bij hun beschouwingen aan genoemd rapport en 't daarvan principieel niet afwijkende wetsontwerp gewijd, niet anders hebben beoogd, dan het beginsel der financiëele gelijkstelling te eerbiedigen en aan dat beginsel een minder kostbare toepassing te geven, zonder schade te berokkenen aan de vitale belangen van het onder wijs, dat zij tot hun groote verwondering en niet minder tot hun diep leedwezen, moeten constateeren, dat, op het voet spoor van het rapport, het wetsontwerp met dit vooropgezette doel in flagranten strijd is, dat, wordt dit ontwerp tot wet verhe ven, de inwerkingtreding der bepalingen ervan a. afbreuk doet aan het pacificatie-be ginsel, belichaamd in artikel 195 van de Grondwet, b. de vitale belangen van het onderwijs ten zeerste zal schaden, en c aan het beginsel der financiëele ge lijkstelling geen minder kostbare toe passing zal geven; van oordeel, dat a. dit wetsontwerp op dien grond niet voldoet aan wat daarvan in de eerste plaats mocht worden gevraagd, b. het bepalingen bevat, die ten doel Rebben bezuinigingen in te voeren, die onaannemelijk moeten worden ge acht, wijl deze in hun uitvoering de vitale belangen van het onderwijs ten zeerste zullen schaden, c. het verzuimt bezuiniging voor te stellen, die verkregen kan worden zonder het onderwijs te schaden, in tegendeel hierin op tal van plaatsen verbetering zou kunnen brengen, en, d. het voorts bepalingen bevat, die den steeds voortgaanden bouw van bijzon dere scholen en schooltjes in stede van in het belang van het onder wijs en den financiëelen toestand van gemeenten en Rijk tegen te gaan, nog bevorderen; redenen, waarom zij bij regeering en volksvertegenwoordiging er ten ernstig ste op aandringen, al die veranderingen in het ontwerp aan te brengen, die er toe kunnen strekken, dat aan de bezwaren van ondergeteekenden zal worden tege moet gekomen. Het adres gaat vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting. Een stampvolle publieke tribune. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Bakker, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aannam. Voorts een schrijven van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren om af wijzend te beschikken op verzoeken van o.a. Noordscharwoude om aan Prov. Staten te verzoeken de salarissen van burgemeester en secretaris met 5 te verminderen. De heer v. d. Pol was voor de ver laging. De heer Hartman voorzag de. de heele zaak in Haarlem in de papiermand te recht komt. Het voorstel van B. en W. om deze stukken voor kennisgeving aan te ne men werd aangenomen met 1 stem tegen (P. v. d. Pol). Een schrijven van Mr. Spit, waarbij hij bjdankt als lid van het Burgerlijk Arm bestuur en Gasthuisfonds. Dit in ver band met een artikel in het reglement van het B. A. dat zwagerschap verbiedt tusschen leden van het bestuur. De heer Hartman sprak de zekerheid uit, dat allen die bij het Burgerlijk Arm bestuur zijn betrokken hun spijt er over uit spreken dat de heer Spit het bestuur gaat verlaten. Spreker vervolgde tot den secretaris: Neem van mij aan dat U den dank krijgt van allen die bij het B. A. hebben aan geklopt. De heer Blok stelde voor om dat arti kel in het reglement te schrappen om dat de heer Spit 'n gewenschte kracht is. De voorzitter zegde hierna dank voor de woorden van den heer Hartman tot den secretaris gesproken. De heeren v. d. Pol en Dekker steun den het voorstel van den heer Blok om het artikel betreffende zwagerschap te schrappen. Bij gehouden stemming staakten le stemmen. De heer van de Pol informeerde of het bedanken van den heer Spit nu ook werd aangehouden. De voorzitter: Dat hangt af van den heer Spit. Betreffende het verzoek van den heer Zwart om verlaging van den rente, waar over in de vorige vergadering de stem men staakten, werd besloten de rente te bepalen op 5 niet van terugwerken de kracht en de aflossing te stellen op 1 (Tegen de heer v. d Pol). Begrooting 1932. De heer Hartman als rapporteur bracht het volgende naar voren: Ingevolge het genomen Raadsbesluit d.d. 2 November 1931, kwamen B en W. en de Raad, behalve de heer Snoeks, die door ziekte verhinderd was, meer malen bijeen ter bespreking van ge noemde begrooting die was ingediend sluitend in inkomsten en uitgaven met 127.534.07. In verband met den ernst der tijden werd aan deze begrooting bijzondere aandacht geschonken. De besprekingen waren goed en zakelijk. Alle in de be grooting voorkomende posten werden behandeld en leverden geen noemens waardige besprekingen op. De post groot 1000 voor bestrijding van werkloosheid en steunverleening zette de gemoederen van den raad in beweging. Alle leden waren het roerend eens dat met zoo'n luttel bedrag geen werkloos heidsbestrijding kan plaats hebben. De raad was éénstemmig van oordeel dat met een minimumbedrag van 10.000 moest worden begonnen voor het meer besproken doel. Dit voorstel vond niet veel bestrijding van de zijde van B. en W. De voorzitter gaf den raad in overweging naar mid delen om te zien om die verhoogde post te dekken. Dit kon niet geschieden door middel van leening daar moeilijk geld te krijgen was en rente en aflossing voor de gemeente te bezwaarlijk zou den worden. Om voor de werkloozen en stennver- leenng iets te kunnen doen zullen de na volgende voorstellen die reeds tot ern stige besprekkingen hebben geleid in deze zitting moeten worden bekrachtigd: 1. Van de in den loop der jaren ge maakte winst van de Gemeentebedrijven zal ongeveer 4000 worden gebruikt voor andere doeleinden, niet het bedrijf zelf betreffende. 2. De opcenten op de Gemeentefonds- belasting zullen moeten worden opge voerd van 40 tot 80. 3. Getracht zal moeten worden de verleende subsidie aan het Neutraal ziekenhuis te Alkmaar groot 9410 te betalen niet in 10 jaarlijksche termijnen van 941 maar den termijn te stellen op 20 jaar wat in dezen crisistijd voor de gemeente een tijdelijke besparing geeft. 4. Wegens de minimum-voordeelen die het z.g. oude tolhuis, eigendom der gemeente, oplevert, zal dit perceel beter verkocht kunnen worden. 5. Het schoolgeld, geheven op de school voor voorbereidend l.o., dient opgevoerd te worden tot 15 cent per week en per kind. De tijdelij ke hulp aan die school, wier dienstverband 1932 eindigt, zal vanaf dien datum niet lan ger bestendigd worden. Voor algeheele op heffing van dit instituut, op grond van de volksgezondheid, kan te zijner tijd een voor stel worden gedaan. Tot heden is die school een schadepost voor de gemeente geweest. 6. Voorgesteld is de schoolbibliotheek welke een uitgaaf vordert van 100 op te heffen. (De meeningen over dit voorstel liepen nogal uiteen). 7. Aan den raad werd overgelegd rekening en verantwoording met de daarbij behooren- de bescheiden van het gehouden beheer der V. V. V. Bij het aanvaarden dezer gestelde voorwaarde, door het bestuur van V. V. V. zal het bedrag der subsidie nader worden vastgesteld. 8. Verder zij nog vermeld, dat voor de ver pleging van armlastige krankzinnigen op de begrooting een post van 5000 voorkomt, dat de verpleging in Provinciale inrichtin gen en daarmee gelijkgestelde een prijs vor dert van 850 per jaar en per patiënt, dat bij nader onderzoek is gebleken dat de inrich tingen voor geesteszieken te Udenhout en Boekei een prijs van 600 in rekening bren gen. Het doen overbrengen van armlastige patiënten naar laatstgenoemde inrichtingen zou een belangrijke besparing voor de ge meente met zich brengen. Het mag niet on bekend worden verondersteld dat het voor de familie van patiënten bezwaren met zich brengt wegens den verren afstand. De daar aan verbonden meerdere uitgaven voor een eventueel bezoek zouden ondervangen kun nen worden door aan de familie die geacht wordt het reisgeld niet te kunnen betalen door de gemeente in die kosten een bijdrage te doen verleenen, mits 't bezoek door dezen maatregel niet te vaak zou plaats hebben. Aan contributie voor aansluiting bij de Rijkswerkloozenverzekering door de gemeen te is een post van 1000 op deze begrooting gebracht. Gemeentebedrijven. Bij de behandeling van de Gemeentebedrij ven werd door een der leden een voorstel ge daan om het salaris van den directeur dier bedrijven te verminderen met 10 Het sa laris met inbegrip van de emolumenten werd op 4000 berekend. De meerderheid vond momenteel geen termen aanwezig om dat voorstel te steunen. Mocht echter de regeering die maatrege len nemen waardoor de gem. genoodzaakt zou worden tot verlaging van salarissen van het gem.personeel over te gaan, dan zouden alle ambtenaren daarin moeten worden op genomen. Ook zij vermeld, dat noch van de regee ring, noch van de provincie kennis is ge kregen van de bijdragen in de reeds ge maakte kosten van de werkverschaffing en steunregeling die dit jaar reeds zijn uitgege ven. Het is den raad aangenaam bij alle plaatshebbende misère te kunnen mededeelen dat de winst van de gem. bedrijven van dien aard is dat tot verlaging van den gasprijs van 11 tot 10 cent per kubieken meter kan worden overgegaan. Hiermede is het verslag ten einde en wordt voorgesteld de begrooting 1932 vast te stellen, doch onder voorbehoud van den post subsidie voor de vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer. De heer Dekker stelde voor de beide sciet- vereenigingen die gebruik maken van school lokalen der gemeente 25 per jaar, per ver eeniging te laten betalen. Dit voorstel, gesteund door den heer Blok, werd aangenomen met a'g. stemmen. De heer v. d. Pol heeft opgemerkt, dat het salaris van den gasdirecteur 4000 be draagt. Spr. vond dat voor een gemeente van nog geen 30CO zielen, te hoog, temeer daar er 5 jaar geleden 800 is bijgekomen. De heer v. d. Pol wilde er een voorstel van maken om het salaris met 10 pCt. te verla- 1 gen De voorzitter merkte op, dat de directeur drie bedrijven heeft. De heer v. d. Pol: Als ik kans zag om de volle 800 er af te trekken, dan gooide ik ze er alle 800 af. De heer Hartman merkte op dat in het ge heele land wordt gevochten om de salarissen van de ambtenaren op peil te houden. Spr. kan daarom zijn stem niet geven. We kunnen op dit voorstel terugkomen als de gemeente ertoe gedwongen wordt. De heer v. d. PolHet zijn enkel de ambte naren die profiteeren van den terugloopenden tijd. Eerst kostte een pond boter 1.30 f 1.40 en nu 0.600.65. De loonen van de ambtenaren zijn gelijk gebleven, maar de arbeider kan het betalen. Het voorstel v. d. Pol werd niet gesteund, dus zonder stemming verworpen. De voorzitter kwam terug op het voor behoud genoemd in het rapport. Op de begrooting van het vorig jaar stond 750. De heer v. d. Pol stelde voor 500. De heer Blok vroeg of er inlichtingen waren ingewonnen bij andere gemeenten. De heer Hartman gaf nog de volgende cijfers: Aan contributie ontvangen f 625 Winst Badbode etc. 800. Wanneer V. V%V. nu nog 750 subsidie krijgt, terwijl de ge meente zelf nog 75 betaalt, zou er totaal een bedrag zijn van f 2250. Het is spr. niet ontgaan, dat wijlen Pieter de Graaff als wet houder steeds gestreden heeft tegen opdrij ving der gemeentesubsidie. Het kwam spr. voor, dat die 250 leden, die de grootste belanghebbenden zijn, zoo zii meer contributie betaalden, geen f 1000 sub sidie noodig hadden. Het mag niet ontkend worden, dat het vreemdelingenverkeer een voordeel is voor ons dorp, doch de groote pensions betrekken hun waren rechtstreeks van de fabriek. Dat gaat dus onze handelaren voorbij. Spr. zou nog lager voorstellen dan de heer v. d. Pol en stelde voor de subsidie voor V. V. V. te bepalen op f 250. Dit voorstel werd niet gesteund. Het voorstel v. d. Pol 500 subsidie) werd aangenomen. (Tegen wethouder van Eenen- naam). Requesten betreffende „Koninginnedag", Malariabestrijding en Tantième kwestie wer- voor kennisgeving aangenomen. Wethouder de Graaff was tegen het voor stel om het schoolgeld voor het voorberei dend lager onderwijs van 10 op 15 cent per kind per week te stellen. Spr. voorzag dat velen hun kinderen thuis zouden houden De heer Hartmann: Daar er hoofdzakelijk kinderen uit de volksklasse op gaan, steun ik het voorstel-de Graaff. De heer v. d. Pol geloofde niet dat deze verhooging een groot bezwaar oplevert. Het is in vele huishoudens een gemakzucht om van de kinderen af te zijn. De heer Hartman zou juist wat dit laatste betreft, liever er een particuliere inrichting van maken. Het voorstel-de Graaff—Hartman werd verworpen en met 4 tegen 2 stemmen. Hierna werd de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Een commissie uit den raad had het amb tenarenreglement nagezien en stelde voor het vast te stellen. Na eenige disVussie werd dit met ale stemmen aangenomen. Werk verschaffing. De heer van de Pol merkte op, dat de toe stand nijpend is voor verschillende visschers. e,jSC^; ne z'jn zondcr werk en uitgestem peld. Daarom is het in hoofdzaak, dat wii hier bij elkaar zijn gekomen om te trachten en te zorgen dat die menschen zoo spoedig mogelijk worden geholpen door werk verschaffing. Wij moeten dit niet lang rek ken en zorgen dat zij die uitgestempeld zijn, Maandag aan het werk kunnen gaan. e heer Hartman meende het volgende voorstel te moeten doen: Paar K'.n de gehouden raadsvergadering d.d. 2 Nov. uit de gehouden besprekingen inzake hervatting van werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen dringend noodig is gebleken, M dat na het verstrijken van langer dan een maand nog geen verandering in dien toestand is gekomen, dat inmiddels de werkloosheid zich belang, rijk heeft uitgebreid, 5 dat de raad niet langer genoegen kan ne men met het wachten op een beslissing ven de Regeering (nog minder de werkloozen), dat de raad heden besluit met ingang van Maandag 7 Dec. a.s., dat werkverschaffing en steunverleening in werking treden, dat vanaf morgen aan ieder werklooze een uitkeering wordt verstrekt van 5 gulden De heer Blok voegde hieraan toe, alleen die werkloozen, die uitgestempeld zijn hartman vervolgde, dat hij de „Wildhandelaren niet wilde uitsluiten De heer v. d. Pol kon zich er mede vereeni gen, de uitkeering alleen toe te staan aan die werkloozen, die uitgestempeld zijn, plus gerield Z°°alS d'e ind€rt'id is vast- De voorzitter informeerde hoe de heeren dit wi den financieren, met of zonder de regeering. De heer Hartman stelde nog voor bij strenge koude brandstoffen te verstrekken. De heer Dekker verwachtte moeilijkheden, als er zoo spoedig al begonnen werd. De voorzitter: Het valt niet mee om alles in een dag klaar te krijgen. De heer v. d. Pol: Het valt ook niet mee als n?t Zaterdagavond is en er is niets in nuis. Na eenige discussie werd besloten Zater- dagnioigen om 10 uur bijeen te komen voor verdere besprekingen. *-Pl werkloozen moeten zich dan voor dien tijd hebben opgegeven. OP ,V0£stel van den heer v. d. Pol werd na alle voor- en nadeelen van de tegenwoor dige wagenwerf besproken te hebben met 4 tegen - stemmen besloten de weri *e verleg gen ongeveer op de oude plaats. Lenige supp'etoire begrootingen werden z h st. aangenomen. '«uz. Verder werd besloten 60.000 M3. zand af neVÊn g6n. een bedra£ van 500 Pe h'er v" A Po1 j"ichfe het toe dat de gemeente er J 5C0 voor ontving doch spreker

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11