Jijdschciften Qetttemtezadw. KOEDIJK. De raad vergaderde Vrijdagmiddag vol tallig. Van de Oudercommissie te St. Pancras was het verzoek ingekomen om voor vier leer lingen uit Koedijk die daar den cursus voor de rijpere jeugd volgen 40 beschikbaar te stellen. B. en W. stelden voor 30 te geven, aan gezien voor St. Pancras de kosten per leer ling 5 zijn. Met algemeene stemmen werd aldus be- 8loten- -X u x Z. h. s. werd besloten adhaesie te betui- fen met het adres van de Vereeniging voor lederlandsche Gemeenten, waarin gepro testeerd wordt tegen het wetsontwerp tot tij delijke korting op de uitkeeringen aan de ge meenten. Mede werd besloten adhaesie te be tuigen met het adres van Ilpendam, inzake de uitbreiding van de waterleiding in met- rendabele gebieden. De adressen van Noordscharwoude en Oterleek, inzake salarisverlaging, gaven den heer Smit aanleiding te betoogen, dat de toe stand van de gemeente vordert adhaesie te betuigen. De heeren Mulder en Hart bestreden de zienswijze van den heer Smit en oordeelden, dat salarisverlagingen met kracht behoor den te worden tegen gegaan. De heer Smit wist dat de raad over de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger niets heeft te zeggen, doch hij weet ook, dat er nood is. Spr. bleef voor ad- haesiebetuiging. Ged. Staten moeten maar eens vernemen hoe er in de gemeenten ge dacht wordt. De heer Mulder betoogde, dat loons verlaging niet geeft en de bevolking niet uit den put kan helpen. De heer Smit: Steeds wordt aangedron gen op bezuiniging. Laat men in eigen boe zem beginnen. De heer Hart: Het scheelt veel waar op. Met 4 tegen 3 stemmen werd tenslotte be sloten de adressen voor kennisgeving aan te nemen. Voor adhaesiebetuiging stemden weth. W. Visser en de heeren Smit en Cra- mer. Ingevolge een verzoek van Ged. Staten werd besloten gewenschte wijzigingen in de begrooting voor 1932 aan te brengen. Aan de orde was hierop een verzoek van 'de afd. Koedijk van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf, waarin verzocht wordt toeslag op het loon te verleenen, dat werkloozen die bij het Staatsboschbeheer te werk zijn gesteld ont vangen. Tevens wordt verzocht om steun te verleenen aan arbeiders die niet te werk wor den gesteld. Gevraagd wordt een regeling als in Bergen. De voorzitter deelt mede, dat de mi nister als voorwaarde voor de tewerkstelling eischt, dat geen toeslag wordt gegeven. Het aantal Koedijk toegestaan, mag overschreden worden. De voorzitter wenschte geen verde re behandeling van het stuk, omdat het niet gezegeld is. De heer H a rt protesteerde daartegen en betoogde dat het niet noodzakelijk is dat adressen aan den raad gezegeld moeten zijn. De voorzitter antwoordde, dat ver zoeken inderdaad gezegeld behooren te zijn. Spr. heeft voorlezing gedaan, om het maar niet geheel terzijde te leggen. De heer Hart: Het sbusidieverzoek van de oudercommissie te St. Pancras was ook niet geregeld en werd wel behandeld. De voorzitter gaf den heer Hart gelegenheid het adres te behandelen. De heer Hart vroeg of het niet mogelijk was om de arbeiders een toeslag voor het ge bruik van een rijwiel te geven Ook wilde hij de georganiseerden een voorkeur geven bo ven de ongeorganiseerden. De voorzitter antwoordde dat de minister dit niet toestaat. Bergen die daar toe besloot kon geen arbeider daar te werk stellen. Als het mocht hadden B. en W. geen bezwaar, maar het mag niet. B. en W. deden hierop het voorstel de re geling van den minister van B. Z. voor de tuinbouwers te aanvaarden en te doen ingaan op 4 December 1931. De voorzitter oordeelde, dat 1 mil- lioen voor het groote rayon onvoldoende zal blijken. B. en W. zijn in ieder geval dankbaar. Nadrukkelijk verklaarde spr. dat de afge schafte steunregeling aan Koedijk de sym pathie had van het departement. Vele ge meenten namen die over. Spr. deed 't genoe gen, dat men in Den Haag bewondering voor de regeling had en hij verzocht daar een be grenzing aan te geven. Met de regeling van de regeering, die niet zoo ideëel is, wordt men echter in ieder geval in staat gesteld hen die het noodig hebben te helpen. Voorts deelde hij mede dat het rijk voor de steunregeling 40 toeslag verleent en dat er kans is dat ook de provincie steun zal geven. B. en W. stelden voor de regeling te aan vaarden. De heer Kramer was van oordeel, dat de tuinders, wier bedrijf zoo groot is dat zij 1 a 2 arbeiders te werk hebben gesteld, er nog slechter aan toe zijn dan de alleen-wer kende tuinders. Weth. W. V i s s e r oordeelde eveneens, dat de alleen-werkende tuinders zeer bevoor recht worden.- De heer Groen vroeg waarom de steun regeling niet aan de commissieleden bekend was gemaakt en wel in een café. De heer Hart sloot zich bij deze vraag aan en betoogde, dat de steunregeling reeds is stopgezet maar nimmer opgeheven. De commissie bestaat dus en nu wordt de rege ling via de commissie uitgevoerd. Voorts was spr. het met de heeren Kramer en Visser eens. De heer Smit oordeelde crediet omdat het opbouwt beter dan steun. De voorzitter kon zich voorstellen, dat de practische tuinbouwers hiaten in de regeling vinden. Ook spr. was gaarne deze menschten tegemoet te komen. De minister wilde echter alleen de zelfstandige werkende tuinders tegemoet komen. De regeling is door den minister aan B. en W. opgedragen. Spr. laat het aan den raad over te bepalen of de commissie ook hiervoor weer in werking dient te worden ge steld. Met de bekendmaking heeft spr. in het belang van de tuinders voortvarendheid be tracht. Daardoor heeft Koedijk echter de gegevens en dit heeft hij er mede bereikt. 1 Iet zal nog te bezien zijn of wij de volgende week kun nen uitkeeren, doch ook daarvoor is reeds de medewerking van Ged. Staten verzocht. De heer Groen verzocht in het vervolg ook de commissieleden dadelijk met dergelij ke regelingen in kennis te stellen. De voorzitter had daartegen geen bezwaar. Hij wist niet of de bekendmaking juist was geschiedt doch hij veronderstelde van wel. x i_ De heer H a r t bleef het intact hou den van de commissie wenschelijk oordeelen Weth. Jb. V i s s e r oordeelde, dat de comm. is opgeheven tegelijk met het stop zetten van de steunregeling. Dit is een nieu we regeling van de regeering. De heer H a r t: De gemeente moet het uitvoeren. Maak dus gebruik van de com missie. Spr. begreep niet waarom de commis sie onderste boven moet. Weth. W. V i s s e r: In het schrijven van eten minister staat, dat de regeling van het college aan B. en W. wordt opgedragen. De heer K r a m e r: Dat is volkomen ad- rem. De heer Hart: Heelemaal niet. De Voorzitter oordeelde, dat het van zelf spreekt dat B. en W. de regeling aan den raad voorleggen, omdat er uitgaven aan zijn verbonden voor de gemeente. Spr. stelde voor de oude commissie aan het colle ge voor de uitvoering toe te voegen. Hoe rui mer de controle is, hoe beter. De heer Hart oordeelde dit volkomen in de lijn. Weth. W. V i s s e r beschouwde de steun regeling alleen voor broodnood en de controle daarop is niet zoo moeilijk Zij geldt voor alleenwerkende tuinders en toch is het mogelijk, dat niet alle alleenwerkende tuinders den steun krijgen. De heer Smit stelde voor om de regeling aan B. en W. op te dragen, met een paar commissieleden te St. Pancras. De heer Hart kwam hiertegen op. De commissie heeft weinig critiek gehad en ver richtte, geweerd worden? Spr. protesteert raad goed werk. Het voorstel van den heer Smit vond hij een addertje in het gras. Waar om moet spr. die er avonden aan gewerkt heeft en het leeuwendeel van den arbeid ver richtte, geweerd worden Spr. protesteert zeer heftig en vroeg, wat de anderen deden. Weth. Jb. Visser kwam tegen de hou ding van den heer Hart op. Spr. verzocht den voorzitter de woorden van den heer Hart te bevestigen, dat hij niets voor de regeling deed. De voorzitter verklaarde, dat ook de beide wethouders alles deden om de regeling zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr. oordeelde dat ae regeling beter uitgevoerd kan worden wanneer de geheele commissie aan het college van B. en W. wordt toegevoegd. De heer Smit oordeelde, dat B. en W. voor het Noordeinde voldoende waren, doch wilde voor het Zuideinde de 2 commissieleden te St. Pancras. Weth. W. Visser was er niet tegen de geheele commissie te nemen, waartoe met algemeene stemmen tenslotte werd besloten. Z. h. st. werd de regeling aanvaard. De voorzitter deelde nog mede, dat B. en W. den minister hun instemming hebben betuigd met de regeling, die bij hooge uitzondering was getroffen. Tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling met Alkmaar bij hulpverlee ning bij brand, werd overeenkomstig het voorstel van Alkmaar, waarbij het personeel van Koedijk van 400 tot 80 wordt terug gebracht, met deze wijziging, dat te Koedijk het personeel tot 46 man wordt terugge bracht, nog niet besloten. Aan Allernaar zal jaarlijksch 130 be taald moeten worden. Als dit bedrag na 3 jaar aan den hoogen kant blijkt te zijn, dan zal daarvoor bericht worden gedaan. De regeling geeft voordeel voor de ge meente. In Koedijk zal een vrijwilligerscorps inge steld moeten worden. De heer Hart wierp verschillende be zwaren op, waaraan na een breedvoerige be spreking tot aanhouding werd besloten, op dat nog nader een bespreking met den com mandant van de Alkmaarsche brandweer en die van Koedijk kan plaats hebben. Het bezwaar van den heer Hart was, dat men te Koedijk de brandspuiten niet kan missen, omdat Alkmaar het voorbehoud maakt bij de hulpverleening, dat er geen brand is in Alkmaar, Heiloo of Oudorp, waar al het materiaal noodig zou zijn. Het laatste voorstel was een voorstel van B. en W. om de thans geldende steunrege ling te handhaven, ook voor de nog niet trek- kenden en ongeorganiseerden. B. en W. stelden voorts voor om 2/3 van het gezinsinkomen in mindering te brengen. De heer Hart oordeelde voor een uitge trokken werklooze een steun van 8 plus 1 voor elk kind te weinig. Spr. wil voor h^n eer. hoogere regeling. De voorzitter gevoelde voor de ar gumenten van den heer Hart. B. en W. stel den voor hen boven de gewone uitkeering van 8 een toeslag te geven \an 2.50 per week plus f 0.75 per kind, te beginnen bij het derde kind. De heer Hart vereenigde zich hiermede, waarop het voorstel werd aangenomen. De heer Hart verzocht uitkeering aan de georganiseerde werkloozen via de penning meesters van de organisaties. De voorzitter zegde dit toe. Nog stelden B. en W. voor om in ver band met het aantal leerlingen per openbare lagere school en de geldende leerlingen- schaal, in de vacature van den heer K. Oudes niet te voorzien. De voorzitter zeide, dat B. en W. dit voorstel met leedwezen doen. Voor 15 leer lingen kan men echter geen 2 leerkrachten handhaven. Thans zijn er 132 leerlingen. Spr. hoopt, dat de nieuwe regeling niet wordt aangenomen, maar de toestand van het oogenblrk zegt, dat met 4 leerkrachten moet worden volstaan. De heer Mulder herinnerde aan de be handeling van de begrooting, waarbij men algemeen van oordeel was, dat de le klas alleen in één lokaal moest blijven. Spr. was door het voorstel overvallen en wilde eerst een goed schema. Het wordt één April voor de 5e leerkracht zal verdwijnen. Spr. stelde daarom aanhouding van het voorstel toe. opdat men zich nog eenige maanden kan beraden. De heer Hart oordeelde eveneens, dat de raad niet voldoende was ingelicht. De voorzitter deelde mede, dat wette lijk met 1 Jan. de vacature vervuld moet zijn. B. en W. willen dit niet doen. Ook het hoofd zou gaarne zien, dat de tijdelijke leerkracht tot 1 Aprfï in functie blijft. Dan redt men echter niet wat de heer Mulder wilde. Men moet ook rekening houden met de wenschen van den inspecteur van het onder wijs die een andere combinatie van klassen voor stond. Wij zullen genoodzaakt zijn een gedeelte van de 2e klas bij de le klas te voe gen. Het deed spr. ontzettend leed, dat hij in uiterste noodzaak dit voorstel moet verdedi gen. Hij verzocht een beslissing over de vraag of de vacature tot 1 April of tot 1 Januari vervuld moet blijven. Wij kunnen trachten de tijdelijke leerkracht tot 1 April te mogen houden en kunnen dit in ieder geval onderzoeken. Weth. J b. V i s s e r wees er op, dat de in specteur het niet bezwaarlijk oordeelde om in het tweede half jaar van de le klas een deel van de 2e klas te voegen. Spr. wilde de vacature daarom reeds met 1 Jan. niet laten ingaan. De heer Hart oordeelde, dat wanneer er bezuinigd moet worden men dit niet moet doen op het onderwijs en in ieder geval daar het laatst. Men moet niet alleen kijken naar den strijd om het brood. Het kind van heden is de mensch van morgen en het offer daar voor gebracht is niet gauw te groot. Wij wonen onder de rook van Alkmaar. Plannen om het onderwijs hier te verslechten zullen nog meerderen hun kinderen naar Alk maar zenden waar klassikaal onderwijs wordt gegeven, dat beter is. Spr. stelde tenslotte voor om de beslissing tot April te verschuiven. Daarna kan men als ernstige mannen beslissen en nog middelen beramen om de verslechtering te voorkomen. De heer Cr a mm er had bij de begroo ting reeds op de zeer hooge post van 1500 gewezen. Het deed ook spr. zeer, doch in deze crisistijd kan dit niet gedragen wor den. Spr. kwam evenmin voor zich zelf op, maar is voor met het oog op de zware last die de bevolking heeft te dragen. De heer Smit is voor opheffing met 1 Jan., aangezien de onderwijsdeskundige, de inspecteur dit wenschelijker oordeelt, dan bij den aanvang van de nieuwe cursus. Weth. Jb. Visser wees er op, dat de 5e leerkracht er is gekomen toen het aantal leer lingen 161 was. Thans is het 132. De voorzitter zeide, dat hij juist daarom met het voorstel kon meegaan. Hij wees op een school met 3 leerkrachten en 130 leerlingen, waar het onderwijs op hóóg peil staat, al nam spr. aan, dat het klasikaal onderwijs aan de top staat. Voor de uitkomsten van de begrooting 1932 is het voorstel van B. en W. zeer ge- wenscht. Persoonlijk is spr. er niet tegen om het met 1 April te doen. De heer Smit stelde voor den inspecteur te vragen welke tijd hij het geschikst acht. De v o o r z i 11 e r leek het wel mogelijk de tijdelijke tot 1 April te behouden. Men kwam deze maand nog wel eens bij een en kon dan nog inlichtingen bij den in specteur inwinnen. De heer Hart hield nog een vurige pero ratie waarin hij betoogde, dat het kind van heden als volk van de toekomst wel zal afre kenen met de bezuiniging ten koste van het onderwijs, door rijk en gemeenten. Op voorstel van den voorzitter werd hierna met algemeene stemmen besloten de vacature met ingang van 1 April niet meer te vervullen. De heer Hart vroeg nog stemming van het voorstel van B. en W., dat werd aange nomen met de stemmen van de heeren Mul der en Hart tegen. Het laatste voorstel was om voor het jaar 1931 aan de huurders van gemeentelande- rijen een restrictie te verleenen van 25 pCt. van de huursom over dat jaar. Conform besloten. Hierna werden nog eenige formeele beslui ten genomen, ten aanzien van het aanwijzen van takken van dienst als bedrijven. Van de heeren Hart en Mulder was nog een voorstel ingekomen om te besluiten de straatverlichting, behalve bij volle maan, des morgens te laten branden van half zes tot 7 uur. De voorzitter meende, dat daartoe reeds eerder was besloten en oordeelde dat men hierbij alleen met 'n nalatigheid te doen had. De heer Hart wilde, dat de besluiten worden uitgevoerd. Het is noodig, dat op die uren de lantaarns branden en spr. wilde be sluiten, dat het moet worden uitgevoerd. De voorzitter meende, dat er een be sluit is dat het met ingang van 1 December moet gebeuren. Aan den administrateur zal worden medegdeeld, dat het moet worden uitgevoerd. Hierna sluiting. YOQB DE EZLBINTJ33Q. Jantje en de wortel voor het paardje van^j^tèr|7ir^ door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Astra, Nederlands eerste gelll. Magazine. Het December-nummer opent met het mooie Kerstverhaal „Het Nieuwe Licht", van Augusta van Slooten, waarbij de teekenaar Pitt voor de illustraties zorg droeg. Een an der Kerstverhaal, dat in Indië speelt, stond Aug. van de Ven af en Rie Reinderhoff maakte daar eenige passende en aardige tee- keningen bij. Zürcher levert ons een „Ako!" in zijn serie: Kent u het Type?, en Pepin geeft weer een interessant relaas over Film sterren, in zijn maandelijksche overzicht. Van Van Oven is er het spannende ver haal „De Mystificatie". Het loopende feuille ton: „Het Onbestendige Element" is bijna geëindigd en brengt de spanning over den afloop in het hoogtepunt van de algemeene belangstelling. Verder zijn er eenige vertalingen, waar van „De Gevolmachtigde van Percival Bland" een geval van geniale misdaad tee kent. Guur Betlem hekelt in een gedicht de Sint Niklaasje, lieve Bisschop, Kom vanavond met je paard, Want ik heb voor hem al dagen 'n Lekker worteltje bewaard! 'k Zet het in mijn schoentje buiten 'k Kijk zoo lang al naar je uit! Maar je kon mij vast niet zien, hè? Door de dik beslagen ruit? Sint Niklaasje, lieve Bisschop, Toe, vergeet je 't stellig niet? En doe je mijn complimenten Aan dien besten Zwarten Piet? Zoo sprak zacht een kleine jongen, Maarals 't eind'lijk avond is, Wat ligt in den schoen? Een wortel Nee, och nee, je hebt het mis! Jantje kon zoo lang den wortel Niet bewaren voor het paard En hij stak hem in zijn mondje O, het was een kiekje waard. Toen hij d'and'ren morgen tijdig 'n Briefje in zijn schoentje vond, Waarop (Moeder las het voor, hoor!) Janneman is klein nog! stond] O, hoe Jantje zich nu schaamde! Moeder, vroeg hij, wat zal 'k doen? Wel, was 't antwoord, leg vanavond Maar twee wortels in je schoen?-, Jantje volgde Moeders raad op, Snoepte van de wortels niet. 's Morgens vond hij 'n suikerbeestje Met een groet van Sint en Piet. Weer las Moeder voor het briefje: 't Paardje dankt je hart'lijk Jan, En ik vind je nu toch werk'lijk Een heel grooten Janneman! Jantje klapte in zijn handjes. Nooit zou hij meer gulzig zijn! Want dat Sint hem „groot" genoemd had, Was veel prettiger dan „klein"! Sint Nicolaas is weer in 'tland! Wie zou dat nu niet weten? Er is geen kindje, dat dit feest Maar even zou vergeten! Dan kibbelen de kind'ren niet, Dan zingen ze hun mooiste lied. Ze zien reeds in hun droomen Het heerlijks, dat gaat komen! Dan stuurt Sint Nicolaas zijn knecht Op weg, om eens te kijken, Of al die kind'ren werk'lijk wel Zoo lief zijn, als ze lijken! Dan gluurt de knecht door deur en ruit En ziet hij menig kleinen guit, Die 't nu heusch niet zou wagen Z'n zusjelief te plagen! Piet schrijft het alles netjes op, Geen kindje wordt vergeten, Want straks wil Sinterklaar het zien, Die moet dat alles weten! En Pieterbaas, die kent het goed; Hij weet wel, wat hij schrijven moet Hij houdt ze beiden best apart: Die van „de koek" en van „de gard'V De goede Sint is wel tevree, Het is best meegevallen. Een enkel keertje wel eens stout, Dat zijn ze zeker allen! En dan maakt Piet de pakken klaar En stapelt lekkers op elkaar, Want, weet je, dat verblijdt het meest Van 't heerlijke Sint Niklaas feest! RO FRANKFORT. vele rijmelaars, die hem voor den St. Nico laas voor hün wagen willen spannen. En het óók doen! Van de serie kunstdrukplaten, die Astra gewoon is te geven, staat het bekende Kerst- kerkje-in-de-sneeuw ditmaal nummer één Verder is de tekst doorweven van mooie ge dichtjes en een menigte geestige plaatjes met onderschriftjes. In het Decembernummer van De Hollandsche Revue schrijft A. H. over He gei's wijsbegeerte en zijn invloed hier te lande. Sj. Broersma bespreekt Russische cabarets te Parijs waarna een uitvoerig overzicht volgt van de Brabantsche in- dustriedagen. E. schrijft over Indische ambtenaarspensioenen. Van de verdere bijdragen noemen wij: Indrukken uit Portiugal, een artikel van A. Haltema over Johannes van Ruutbroec, Kronie ken van den Volkenbond, Vacantie- biieven van Ernst Groenevelt, een tech nische verklaring van de Lichtcourant benevens de gewone rubrieken. „De Huishoudingtijdsschrift voor moderne huisvrouwen. Het nieuwe nummer vangt aan met een artikel, waarin Ro van Oven schrijft over kinderen en hun boeken. S. Gruys—Kruse- man geeft een Sinterklaas-avondschetsje. Het versieren van vlakken, verschillend van vorm en grootte, wordt geschreven door Hans Amesz. Zs. Fr. la Chapelle schrijft weer over verpleging in het huisgezin, speciaal over baby's aanspraken en grieptijd. A. Kruisinga geeft eenige wenken hoe kleeren langen tijd in goeden staat kunnen worden gehouden. Verder Keukenpraet (recepten van mej. de H.), uitslag korte verhaalwedstrijd, een kruiswoordpuzzle, enz. Het Maandblad voor berechting en reclas- seering van volwassenen en kinderen heeft in zijn December-nummer een artikel van mr. De Jongh over ons eenig neutraal opvoe dingsgesticht voor meisjes. Gepubliceerd wordt de voordracht van mr. dr. J. Wijd* veldt, advocaat-generaal bij den Hoog® Raad over politie-rechtspraak, gehouden voor de Ver. voor strafrechtspraak. Mr. de Bie schrijft over rechten en administratie komtd aarbij in debat met mr. De Jongh, die repliceert. Van de verdere bijdragen noem® wij die over de kinderberechting te P?riJJ over de preventieve hechtenis in een gezin e» over rechtspraak. - 30 UITSLAG VEILING. Bij opbod gehouden op Maandag November 1931 ten overstaan van den n taris Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de navolgende perceelen, alle gelegen de gemeente Alkmaar: 1. Een huis en erf aan den Kennemerstraatweg num mer 431, groot 2 aren, 40 centiaren 2. Een huis en erf aan het Luttik-Oudorp nummer 64, groot 1 are, 74 centiaren 3. E"n huis en erf aan de Stationsstraat nummer 16, groot 71 centiaren 4. Een huis en erf aan de Stationsstraat nummer 18, groot 70 centiaren 5. Een huis en erf aan de Stationsstraat nummer 68, groot 80 centiaren 6. Een huis en erf aan den Achterweg No. 35, groot 64 centiaren De afslag blijft bepaald op 9900-—* 5575.- m 2400.> „2350.- 2»0" 2460^ 7 December 1031, des avonds 7 uur. hotel „Het Gulden Vlies" van deri»" Mooij aan de Koorstraat te Alkmaar-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 8