Alkmaarsche Courant. iïs. >o.« ve"»'s ,c»rï' Het kostbare meesterstukje JieuiMeton Stad m Omgeving. DE IENSAME" Honderd drie en dertigste Jaargang. Uinsdas; December. HILVERSUM VERSTERKT. (Wordt vervolgd). 1931. £ïo. 289 Woensdag 9 December Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A 6.457.en 7.307.45 Gymnastiekles, g Gramofoonplaten. 10.V.P.R.O.-Mor- genwijding. 10.15 Concert met medewerking van Duo L'Olanda, zang. Joh. Jong, piano en Janny van Oogen, voordracht. 12.Con cert door het V.A.R.A.-septet en gramofoon platen. 2.15 Keukenpraatje 3.— Gramofoon platen. 3.30 Kindertooneel „De kleine Muck", bew. van W. van Cappellen. 4.30 Pianostukjes voor kinderen door joh. Jong 4 45 Vraaghalfuurtje. o-45 Gramofoonpla ten. 6.45 Causerie over het Kapitalisme. 7.Op 'Joodsch uurtje m. m. v. Obercantor C. Weitz. Amsterd. Joodsch Koor o. 1. v H. H. Englander, tevens piano. 8. Hooispe. »-.de Val", Het Groot Volkstooneel. 8.45 Muziek van M. Ravel. Het V °n h' Hugo de Groot met mede^e/nk'ng0 Wiggelaar, viool, o.a. Tzf a"e- 9 3.' \az Dias 9.45 Het V.A.R-A orkest c £L Ausder milten nnd neuen Welt Dvoiak. 1 .30 „Wak- 0 a Per aspera ad Astra marscli, Urbach ij J5j2Gramo-oonpiaie f"5£.Wï"5 Midie: w<0 Th C. Ferewrda. 9.— Orgelspel door P Couwou. 9.30—10.30 Wijdiagsdlenst m 1 v Esjeskorr St. Laurens, o 1. v. J. W vin 't Hoff. 10.30 C :amofoonp!aten. 11.- Lezing over Schouwen en Duive' <nc 11.30 Orgelspel door D. ^oumou. 12.151.30 Con cert Meisjeskoor o. 1. v. T. Wint-r en gramo foonplaten. 1 30 Lezing door den burgemees ter van Veere. 2.Medische ca user 2.30 3.Concert Harmonie „Apollo" ,1. v.C Flipse. 3.Meisjeskoor o. 1. T Winter 3.30 Causerie over Zeeland's geschiedenis 4.Ziekenuurtje. 5.Harmonie Apollo" o 1. v. Flipse. 5.30—6.— Tuinbouwpraatje 6Harmonie „Apollo". 6.30 Coöperatie praatje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— 10.30 Openbare samenkomst in de Schutters hofzaal, Middelburg. M m. v. sprekers, orkest en koor, o.a. Radetzky marsch, Strausz. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05'Uit het Parlement. 12.20 Concert orgelbespeling. 1.05 Gramofoonplaten. 1.50 —2.35 Concert. Midland hotel orkest. 2.45 Voor de scholen. 2.50 Lezing. 3.20 Literaire causerie. 3.45 Het Stedelijk orkest van Bour- nemouth. C. Fuchs, cello Symphonie „Eroi- ca", Beethoven. 5.05 Concert-orgel. 5.35 Kin deruurtje. 6.50 Koorzang. 7.10 Nieuwe no vellen. 7.30 Landbouwlezing. 7.50 Lezing. 8 35 B. B. C. symphonie-orkest o. 1. v. Hen- ry Wood. Thibaud, viool. National Koor. 9 30 Nieuwsber. 9.45 Vervolg concert. 10.45 Lezing. 11.—12.20 Dansmuziek. Parijs „Rctdio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 „Six cents mille francs par mois" van Mouezy-Eon Radio-tooneel. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 10.40—11.20 Werag-strijkorkest. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Solis tenconcert. 7.20—8.15 Avondconcert, o.a. fragmenten uit „De Barbier van Sevilla", Rossini 8.20 Koorconcert. 9.30 Berichten en hierna tot 10-20 Concert, daarna dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 Con cert uit Rest. Wivex o. L v. Bendix. 2.20 4.20 Radio-orkest o. 1. v. Ressen. 7.50 Sonate A-dur op. 30 nr. 1, Beethoven, viool en piano. 8.30—1 20 ('s nachts) Dansmuziek voor de Jeugd. Brussel, 508 en "38 M. 508 M5.20 Gra mofoonplaten. 6.20 en 8.20 Gramofoonpla ten, o.a. „Egmont-Ouverture". 9.20 Gramo foonplaten. 338 M.: 5.20 Leden van Fritz Hirsch' Operette gezelschap. 6.05 Vervolg operette programma. 8.20 Concert van het Cecilia koor. 9.20 Dansmuziek. Rome, 441 M. 8.20 Lyrisch drama »,Adrienne Lecouvreur" van Fr. Cilea. Zeesen, 1635 M. 11.30 en 1.20 Gramofoon platen. 3.50—4.50 Orkestconcert. 6 50 Vroo- lijke avond. 8.30 „Die Schwarze Galeere" hoorspel. 9.50-—11.50 Dansmuziek. Uit het Engelsch door mej. O M. G. de W 29) HOOFDSTUK XXIV. Den volgenden morgen aan het ontbijt Verwachtte Julie met spanning wat er nu weer gebeuren zou. Tot haar verba zing ging echter alles zijn gewonen gang, behalve dat Oom Si misschien een beetje vriendelijker was dan gewoonlijk. Hij sprak in het geheel niet over de V an Boon, maar in zijn manier van doen. hoe hij zijn gebakken ham en zijn koffie naar zijn mond bracht, in alles nam hij het air van een goed mensch, diep ge krenkt in zijn gevoel. Niets van dit alles mnOV hb- urenkt in zijn gevoel. Niets van an ontging zijn nichtje en wat van meer be lang was, het ontging Willem ook niet. Maar de uitwerking was zeer verschil lend Hïa T«rwiil Juin ™ai>i ue uuwerKing was zeei lend op die twee personen. Terwijl Ju'|e niets vuriger verlangde dan dit oude nionster een slag op zijn langen *e geven, scheen Willem moeite te hebben zijn tranen in te houden. s Middags, toen Julie in de achterkeu ken bezig was het eten klaar te maken, kwam Oom Si naar haar toe. Nichtje, zei hij met die nieuwe ®jem, zoo zacht, dat Julie niet wist wat zij hoorde, je denkt er toch wel aan wat Je gisteren gezegd heb, dat je naar een udere betrekking moest uitkijken? De proefnemingen. De Avro heeft Zondagavond medegedeeld, dat in verband met het feit, dat de versterkte Hilversumsche zender niet overal in den lan de even goed te hooren is, deze week experi menten met nieuwe antenne-systemen zullen plaats vinden. Schriftelijke rapporten te zen den aan de Avro. Er worden c.rie proefnemin gen gedaan1tot en met hedenavond2. Woensdag en Donderdag; 3. Vrijdag en Za terdag a.s. Schetsje in West-Friesch dialect door A. C. Bol—Denijs. De sneeuw lag voeten hoog rondom de „Ienzame". Zoover het oog reikte niets dan vlak weiland, diep begraven onder de sneeuw. Ienlijke scheepen wroetend in de witte wei de, loiken groezele plekken teugen 't pure wit; gien leven dan 't gekrijsch van de zwar te roeken, skarp geteekend teugen 't rieten dak van de „Ienzame". Jarenlang was de hoeve beweund deur 'n Kluizenaar. De ouwe knecht en de stadige 1) Meid huishoudster zorgden voor het „goed". In den hooitoid kwamme de duitsche Hanneke- maaiers 2) 'n hantje hellepe. Verder sag je ur Got nag goet mens sooas Soitje de jon ge melkmoid soi. Men vertelde dat de plaats niet altoit de „Ienzame" hiette. Lange toit voormaals, toe de groize klui- zer nag 'n kant 3) frisch jong kerel was, fleurde en bloeide 't hier an allen kant. Toe hiette de hofstee „Moin geluk". Toe hat je et sien moeten, 't Was ievers 4) as 'n skilderoi 't Rieten spitsdak, nag niet beskimmelt en verweert glo in de veerte as gout verwiel 5) in de scn. Boven op de nok flikkerd'n ver gulde weerhaan. Mooi zagt root as appel bloesem, was de voorkant skildert van 't zeu merhuis. Melkwit de veinsterkozijnen en zee groen de kleur van de rakken 6). Voor de veinsters hongen kreukloos en sneeuwwit de neteldoeksche broekgordijnen mit skulpte rande, opnomen mit peersche linte en deer- tusken pronkten en bloeiden voor 't glas: maandrozen, begonia's, geraniums, muskus, balsemien, heliotroop en kooltjesvuur. 't Was 'n lieve lust om te sien. Tusken de dam van de ramen was een wingert opkropen die hong as 'n groene guirlande an weers'soi boi de kroonloist neer, soo dik en sweer as 'n groen skerm. De steelui stinge ur mienigwerf nee te koiken. Voor de ramen van het Zeumerhuis 7) hat je twee arke, 't ien met witte, 't aar mit rooie rozen, dubbele stammers, die geurden tot an de weg toe; deer omhien lag 't kort skoren grasperk, net 'n groen verwielen kleet mit gouen stippels. Die parke wiere in tweeën deelt deur 'n geelselt 8) klinkerpat mit rande van kleurde skulpe afzet en paarsch zeegras waar de biomkes hoog op de stengels in wie gelden. Op het glat verniste hek mit 'n hartstiener. fundeering stingen vergulde koppen en deer- onder in verguld schrift: „Moin geluk". Geneven 9) de Poort stinge twee stienen Beelde, d'ien mit 'n hooivork op z'n reg, d' aar mit 'n thijm 10) halfwasse scholle; 't was Neptienes mit z'n vrouw, wat die deer moste, wist gien mens, maar mooi was 't. In de boerderij, alles nee venant. 'n Pronkkamer om nee te kwijlen! Kamenet as 'n spiegel, vol foin linnenuitzet oigen werk van de boerin, 'n Kast vol oud Delftsch en zuiver, 'n glasekast, 'n meubels as in 't Museum, al les egt antiek, 't Hille huis glom en blonk as 'n spiegel, van de nok tot ut verwulf. De roomkelder, de stallen, alles pront en even mooi! En 't mooiste van alles was de jonge vrouw. Ree en boidehant, 'n print van 'n wijf. oe was 't volop zeumer in „Moin ge luk*. Hr^i en akkerbouw leverden sooveu! beskot 11) dat de skuren boikans barstten, de veestapel groeide mit ieder jaar, de boo- gerd 12) was soo sweer beladen, dat gien hande genogt konde plukke of skudde. Ieder jaar brogt de ooievaar zijn zegen: 't was de toid van de vrugtbaarhoid. De baas was groosk op z'n voorspoed, op z'n vrouw, op z'n kinderen, op de pronk- beeste in de vette woi, op z'n roikgeladen hooiberg, op alles, deerom noemde hij zijn plaats „Moin geluk". Maar alle toien hewe der weertoid! 't Was al te veulsoo kon 't niet dureDeer kwam de keer. De ziekte onder 't vee, de rupse in 't ooft, de hagelslag in de bouw, 'n ongeluk komt noit allien. Het argste kwam nag! De jonge vrouw stierf in de kraam, 't kloine Engelke nam soi mee. Nag was er gien end! Ramp op ramp trof de grooske baas. Ziekte sleepte de kinderkes weg! Eén van z'n spruiten bleef maar over van*'t vijf tal Julie knikte. Heb je al iets gevonden? Neen, nog niet. Nu, vrouw Ranciman komt Maan dag terug, dus hoe eerder je wat vindt, hoe beter. Mij dunkt, dat het beter zou zijn dat je vanmiddag naar het bureau voor werkverschaffing ging en je naam liet inschrijven voor opzichtster. Die keukenopzichtsters verdienen goed geld en ze hebben alles vrij. Je kookt natuur lijk niet goed genoeg voor een groot hp- tel, dat spreekt van zelf een spotlach je vertoonde zich op dat slimme gezicht maar je ziet er sterk en gewillig uit, en je kunt een aardappel koken en zult al doende wel leeren. Julie had wel lust een buiging te ma ken. De oude vent voelde best, dat hij haar een mooi getuigschrift gaf. Maar in den grond van haar hart was ze woe dend en verachtte ze hem en ze had moeite dit niet te toonen. Na het eten, zoodra de tafel was afge nomen, en de vaten gevvasschen, was ze van plan Oom Si aan zijn woord te hou den. Zij besloot er dadelijk op uit te gaan om een betrekking te zoeken, maar alleen als alle andere dingen mislukten, zou ze zich aanbieden als keukenmeisje. Zij wou beginnen voor winkeljuffrouw te solliciteeren of als costuumnaaister; haar moeder had altijd gezegd, dat zij zoo handig met de naald was; of, als al les mislukte, kon ze altijd nog denken over het voorstel van dien heer als mo del voor een schilder. Terwijl zij haar hoed opzette voor het eebroken spiegeltje, kwam mijnheer Toen wies het onkruid, toen roestte liet enzer, toen kwam gien skilder meer an 't verflooze houtwerk. Toen kwam het verval binnenkruipen, toen verwilderde akker en hof. Toen kreeg de wind vrij spel in de dooie heerd en gebarsten ruiten! Altoit allien sat de Baas te staren. lens op 'n vroege oggent going ie nee de Poort mit een bijl op z'n skoer. Soolang hieuw en houwde hij, dat er van „Moin Geluk" gien spaan meer van over- loofde 13). Op n zwart bort liet ie mit witte letters zette: „De Ienzame". Hoofdstuk 2. 't Sunterklaaspopke. Buiten loit de sneeuw 'n voet hoog, tot bergen waait. Snerpende Oostenwind. De vroege winter dreef 't vee al voor Sunterklaas op stal. Buiten is de ienzaamhoid van den winter, binnen is de Lente, de bloidskip, de verwach ting van jong leven. De eenig overgeblevene van den Kluize naar op „De Ienzame w;es op tot een mooi, rap kind, het evenbeeld van hare moeder. Weinig merkte de in zich zelf gekeerde man van haar stage ontwikkeling, van het rijpen van kind tot maagd, van maagd tot vrouw. Stug had de gebrokene zijn toestem ming gegeven, toen een der boerenzoons van de naaste hoeve haar ten huwelijk vroeg. De jonge vrouw had den eisch gesteld, hij, de jonge boer moest op de hoeve komen in wonen, om alles op „De Ienzame" weer te- regt te brengen, zij verliet vader noit. Langzaam, Langzaam, kwam de levens verzoening, smolt de ijskorst om 't hart van den zwaar beproefden trotschen man. En nu, op Sunterklaasavond sal ten leste zijn ienzaamhoid vlieden, nu de blijde moe der haar eerstgeborene in grootvaders ar men siet. Soo, segt hij stil voor zich heen oin- deloik mag de plaats weer verdoopt. Nou sal ik er de ouwe naam weer op leete skildere: „Moin Geluk". Nei vader zegt de jonge moeder dat is hoogveerdig, leet het nou wese: „Ons Geluk". 4) 5) 6) 7) 1) bedaarde, vertrouwde 2) Duitschers, vlak bij de grens, ook wel Drentsch, Achterhoekers 3. ferme precies, ook wel gelijk fluweel jalouzieën woning, voor de eigenlijke boerderij opgetrokken 8) de klinkers werden mooi gemaakt met geelsel, 'n verfstof 9) nevens, naast 10) groote houten bak, ook voor boter ge bruikelijk 11) overvl oedige oogst 12) boomgaard met enkel vruchtboomen 13) overschoot BEGROOTINGE N 1932 VOOR STADSZIEKENHUIS, BURGERWEESHUIS EN GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. In bijlage No. 216 schrijven B. en W.: B. en W. bieden den Raad aan de bij hen ingekomen begrooting voor 1932 van- a. het Stadsziekenhuis. De inkomsten en uitgaven zijn geraamd op 236.539. (1931 228.300.Gerekend is op een subsidie van 63.359.(1931 63.370), waartegenover in de gemeentebegroo- ting een ontvangpost is opgenomen van f 9.360.—; b. het Burgerweeshuis. De inkomsten en uitgaven zijn begroot op 17.000 (1931 f 17.300.het gemeentelijk sub sidie op f 7.200.- (1931 f 8.000.-); c. de Gemeentelijke Instelling voor Maal- schappelijk Hulpbetoon. De raming van de inkomsten en uilgaven bedraagt 261.954.— (1931 250 960.32), die van het gemeentelijk subsidie 250.000 (1931 242.500.—). Het onderzoek van deze stukken heeft geer. Keiler haar weer in de gedachte. Was het maar Donderdag geweest, dan had zij het schilderstukje kunnen meenemen en zijn meening daaromtrent vragen. Niet dat dit heel verstandig geweest zou zijn. Zij wist niets van dien nieuwen en vrij geheimzinnigen kennis, behalve dat hij een gentleman was, als je tenminste kunt afgaan op manieren en wijze van spreken. Ja, om met hem te praten was hij bijzonder prettig. Voor dat zij op haar onderzoekings tocht uitging, vroeg ze zich af of het raadzaam zou wezen de Van Roon mee te nemen en op een veilige plaats te brengen. Zoo lang het thuis onder dak bleef, wat het bepaald in gevaar. Je kon Oom Si geen halve cent vertrouwen. Maar daar ze niet wist waar ze het laten moest, ze wist geen veilige bewaar plaats, besloot ze het maar te laten waar het was tot den volgenden dag. In ieder geval, het zat achter slot en grendel. Daar was ze dankbaar voor. En toch, toen ze beneden kwam en den winkel door liep de straat op en haar nette handschoenen aantrok, was het of ze bij ingeving wist, dat het een groot risico was het stukje thuis te laten. Neen, S. Gedge was geen minuut te vertrouwen. Daar was ze absoluut zeker van. Zij had nog geen twintig meter ge- loopen of ze kreeg zulk een gevoel van onveiligheid, dat ze plotseling bleef staan en rond keek. Zou ze terugkeeren? Of niet? Ze was niet ongedecideerd van aard, maar nooit had ze geaarzeld zooals nu. Maar zou het wezen, zooals ze vreesde, zou Oom Si zoo'n schavuit aanleiding tot opmerkingen gegeven. De gevraagde subsidiën zijn in het ont werp der gemeentebegrooting voor 1932 op genomen. B. en W. stellen den Raad voor deze be grootingen goed te keuren. SUBSIDIE AAN DE STICHTING CURSUS VOOR WINKELIERS EN WINKELBEDIENDEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 217: Ten behoeve van den cursus voor winke liers en winkelbedienden is bij Uw besluit van 6 November 1930 een subsidie verleend tot een bedrag, gelijk aan het tekort, dat de cursus zou opleveren, tot een maximum van 100.—. In verband hiermede is aan de inmiddels in het leven geroepen Stichting, van welke de cursus voortaan zal uitgaan, 96.48 uit gekeerd. Het bestuur der Stichting heeft zich on langs opnieuw tot ons gewend, thans met het verzoek om te bevorderen, dat voor den cursus 1931/32 een subsidie wordt toege kend van f 500. Wij zullen de ter zake ontvangen stukken voor U ter inzage leggen. Uit de daarbij gevoegde begrooting voor den te openen cursus blijkt dat de totale kosten worden geraamd op f 1600.Tot dekking hiervan wordt begroot: subsidie ge meente Alkmaar f 500.idem Kamer van Koophandel 150.idem Alkmaarsche Middsnstandsvereeniging 50.lesgelden 800.totaal 1500.zoodat er een na- deelig saldo zou zijn van f 100. Ofschoon wij het doel, dat de cursus be oogt, waardeeren, staat toch naar onze mee ning het deel der kosten, dat men op de ge meente zou willen afwentelen, niet tot het bedrag van het budget der Stichting in juiste verhouding. Ook met het oog op de tijdsomstandig heden, die eenige beperking van de vrijwilli ge uitgaven der gemeente gewenscht doen zijn, kan naar onze meening tot een verhou- dinggewijs zoo belangrijke venhooging van het subsidie, als thans wordt gevraagd, niet worden overgegaan. Wij geven U mitsdien in overweging aan de Stichting „Cursus voor winkeliers en win kelbedienden" alhier ten behoeve van den cursus 1931/32 een subsidie toe te kennen tot een bediag. gelijk aan het tekort, dat deze cursus mocht opleveren, tot een maximum van 200.en overigens onder de voor alle gesubsidieerde vereenigingen in deze ge meente gebruikelijke bepalingen ten aanzien van rekening en verantwoording, controle, enz. SUBSIDIE VOLKSUNIVERSITEIT. In bijlage No. 213 schrijven B. en W.: Aan de Stichting „Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken" is bij Uw besluit van 16 Januari 1931 voor het jaar 1931 een sub sidie toegekend van 500.o;m. onder de gebruikelijke voorwaarde, dat het deel van dit bedrag, dat voor het sluitend maken der rekening niet blijkt noodig te zijn, niet wordt uitgekeerd of in de gemeentekas terug gestort. Bij zijn, in Uwe vergadering van 19 No vember j.1. om bericht en raad in onze handen gesteld, adres van 16 November j.1. verzoekt het bestuur der Stichting het subsidie, zoo mogelijk met ingang van 1931, onvoor waardelijk, dus als vast bedrag te mogen ontvangen totdat een reservefonds van 500.zal zijn gevormd, waarna bedoelde voorwaarde wederom van toepassing zou kunnen worden verklaard. Het bestuur meent, dat de financieele draagkracht der Stichting hierdoor hechter basis zou verkrijgen, terwijl tevens een eind zou zijn gemaakt aan het euvel, dat de penningmeester, als gevolg van 'het veelal traag vloeien van verschillende in komsten, geregeld vrij belangrijke sommen op langen termijn uit privé-middelen moet voorschieten. De algemeene voorwaarde, waarvan het bestuur tijdelijk ontheffing vraagt, wordt ten aanzien van de meer belangriike subsidies ge steld, omdat het onjuist is aan de vereeni gingen hoogere bedragen uit te keeren dan blijkens de rekening werkelijk noodig waren. Zooals Uwe Vergadering bekend is, worden hierop met Uwe toestemming wei uitzonde ringen toegelaten, zooals b.v. ten aanzien van de vereenigingen voor tuberculosebestrijding en ten aanzien van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Ook wordt soms aan andere vereenigingen bij de vaststelling van de rekeningen toegestaan een, meestal ge ring, batig saldo te behouden en ten bate zijn? Misschien was zij nu ten prooi aan haar eigen slechte geweten. In ieder ge val, ze zou niet weten waar ze het kost bare stuk naar toe moest brengen. En dit deed de schaal overslaan en deed haar een besluit nemen. Zij liep naar het Strand en nam daar een bus naar Oxford Circus. Helaas! Het was er lang zoo aardig niet als den vo- rigen keer. Zoodra het echt tot haar doordrong, dat zij daar naar toe gegaan was om een baantje te zoeken, werd ze bitter teleurgesteld. Er was echt moed voor noodig om zulk een paleis, zulk een prachtigen winkel binnen te gaan om zonder blikken of blozen zulk een opzichter in een rok en met slobkousen aan te durven spreken en te vragen of er ook een winkeljuffrouw noodig was. Driemaal, in verschillende winkels, was zij zoo heldhaftig, die lastige vraag te durven doen. En driemaal ontving ze een weigerend antwoord, bij wijze van stortbad. Haar laatste flauwe hoop was gevestigd op haar vierde bezoek. Er is, geloof ik, een vacante plaats, zei de oppermachtige. Maar alle sollici tanten moeten zich schriftelijk bij den directeur aanmelden. Liever sterven dan nogmaals een po ging te wagen, dacht Julie. Een buiten meisje, onbekend in Londen, zonder ge tuigschrift of vrienden, zonder recom mandatie, moest maar niet verwachten aangenomen te worden, tenminste niet in zulk een voorname straat Zeer verslagen keerde zij terug naar haar theesalon van gisteren. Zij ging aan hetzelfde tafeltje zitten en dacht van een volgend jaar aan te wenden. Het komt ons daarom voor, dat het geen bezwaar ontmoet bij wijze van uitzondering aan bet verzoek van het bestuur te voldoen. Wij stellen U mitsdien voor goed te keu ren dat het subsidie van 500.— geheel aan bovengenoemde Stichting wordt uitgekeerd, zoolang deze blijkens de jaarlijks in te dienen rekening niet in staat is geweest uit de voor- deelige saldi van vorige jaren een reserve fonds van 500.— te vormen. WIJZIGING DER VERORDENING, BETREFFENDE HET GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. i In bijlage no. 218 schrijven B en W.: Bij raadsbesluit van 14 Juli 1927, goedge keurd door Ged. Staten bij besluit van 17, Aug. 1927, nr. 34, werd, teneinde rentebeta ling over de z.g. ongerealiseerde reserve mo gelijk te maken, een uitsluitend voor het jaar 1927 geldende wijziging aangebracht in de verordening, betreffende het gemeentelijk grondbedrijf. Deze verwijzing is bij uw be sluiten van 3 April 1928, 9 November 1928, 28 November 1929 en 16 Januari 1931, goed gekeurd door Ged. Staten bij besluiten van 25 April 1928, nr. 91, 5 December 1928, nr. 95, 12 Febr. 1930, nr. 188 en 4 Febr. 1931, nr. 118 mede voor de jaren 1928 tot en met 1931 van kracht verklaard. Wij hebben in de ontwerp-gemeentebegroo- ting voor 1932 wederom een post voor de ontvangst van bovengenoemde rente uit getrokken. In de begrooting voor het grond bedrijf komt een daarmede overeenstemmende uitgaafpost voor. De Commissie van bijstand voor dit bedrijf was, blijkens haar advies, van oordeel, dat voor de beoordeeling van dezen post de periodieke taxatie, die aan het eind van 1932 wederom zal plaats hebben, dient te worden afgewacht Wij zijn van de zelfde meening. In verband hiermede komt het ons gewenscht voor, dat de wijziging der verordening nogmaals voor één jaar toe passing vindt. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor het desbetreffend besluit te nemen. VERTROKKEN PERSONEN: C. P. Brakenhoff, leerl. machinist N.S., van Pojjelsmanslaan 15 naar Utrecht. P, Meijer, banketbakker, R.Kvan Kennemer- straatweg 64 naar Amsterdam. Carl E. H. Meijroos, koopman, N.H. en echtg. van Laat 123 en Kanaalkade 33a naar Amster dam. J. F. W. Schagen, h.i.d.h., D.G., van Ritsevoort 24 naar Alphen aan den Rijn J. Nagtegaal, slager, N.H., van Koningsstr. 8 naar 's-Gravenhage. Echtgenoote H. v, d. Veen, huishoudster, geen, van Nieuw- poortslaan 155 naar Hilversum. G. J. Th. Joosten, leerl. verpleegster, R.K., van Van Everdingestraat 18 naar Rotterdam. Wed. C. J. Kager en kinderen, R K„ van Visschers» laan 19 naar Heemskerk. G. J. H. Kuiper, kellner, R.K., van 2e Tuindwarsstraat 2 naar Voorburg. J. Poot, dienstbode, G.K., van Nieuwlandersingel 50 naar Maasland. J. de Neef, reiziger, geen, van Stuartstr. 96 naar Leiden. E. M. Jonker, dienstbode, geen, le Kabelstraat 21 naar Hoorn. A Leemburg, dienstbode, geen, niet vertrokken naar Amsterdam, a.b. s.s. „Tjerk Hiddes", doch wonende alhier Dijkgraafstraat 27. W. van der Woude, dienstbode, N.H., van Kennemerstraatweg 38 naar Leiden. M. de Graaf, dienstbode, geen, van Houttil 58 naar Wieringerwaard. Greeult Steensma, slager, geen, van Koningstraat 8 naar Haar lem. J. Bila, kantoorbediende, R.K., van Oudegracht 285b naar Dordrecht. E. Munch, winkelchef, van Ritsevoort 56a naar Amsterdam. A J. M. de Grot, R.K., van Westerweg 40 naar Heiloo M. M. Beste man, gepens. O.W., R.K. van Koningssrt. 12 naar Velsen. A. Buhrman, N.H., van Baansinkel 16a naar Amersfoort. C. C. H. Köllmann, winkelbediende, R.Kvan Tessel- schadestraat 14 naar Utrecht. J. Aar- nouts, leerl. verpleegster, R.K., van Van Everdingestraat 18 naar Hoorn. J. H. Koot, leerl. verpleegster, R.K., van Van Ever- dingenstraat 18 naar Limmen. G. M. Bak ker, leerl. verpleegster, R.K., van Van Ever- dingenstraat 18 naar Overschie. M Ko ning, leerl. verpleegster, R.K., van Van Ever- dingenstraat 18 naar Bovenkarspel. Graaf W. W. van Limburg Stirum, z.b., geen, van Stationsweg 27 naar Bergen (N.- H.) E. Haakman, R.K., van Laat 221 naar Velsen. Echtg. F. Limburg, R.K., van Bier kade 13 naar den Helder P. van der Geest, dienstbode, R.K., van Ritsevoort 44 naar 's-Gravenhage. M. S. C. Scheers, ass. huishouding, N.H., van Wilhelminalaan 11 aan de verrukkelijke kennismaking van gisteren. Was het mogelijk dat hij haar een betrekking had aangeboden? Of was het alleen een aanleiding om het schil derijtje te zien, waar hij zoo levendig be lang in stelde? Dat kon niet de eenige reden zijn, want zij herinnerde zich duidelijk, dat mijnheer Keiler haar had aangeboden als model voor hem te zitten voordat zij over het stukje gesproken had. Zij keerde terug naar de straat, waar haar Oom woonde, in een soort van ver- dooving; zij werd beheerscht door een gevoel van er niet tegen op te kunnen. En dit ongelukkige gevoel werd er niet beter op door de ontdekking, die zij deed, zoodra zij haar koude, ongezellige zolderkamertje binnentrad. In haar af- vezigheid was het slot van haar koffer opengebroken en het schilderstukje was verdwenen. De tragedie had zich precies toegedra gen zooals zij vermoedde. Maar toen zij voor het bittere feit stond, werd zij aan getast door een vlaag van woede. Het kon slechts het werk zijn van één per soon. Zij had vrees en afkeer van Oom Si gehad, nu haatte zij hem. In zulk een stemming ging zij naai beneden en in tegenwoordigheid van Willem beschuldigde zij Oom Si: U is aan mijn koffer geweest, riep zij. Hij keek haar aan boven zijn brille- glazen uit met iets peinzends bij zijn kalmte.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5