£cuuU en J-uui&ouw- Jlecht&zaken JCeck 6L School JMQzzonden Stukken Ouie Jiolonim Jeugdlectuur OOLIJKi; OKSTHKS naar 's-Gravenhage. J. Nieman, schilder, N.H., van Mr. P. J. Troelstrakade 36 naar Oude Pekela. C. A. Geertzema, z.b., geen, van Kennemerstraatweg 1011 naar Anna Paulowna. F. Hildama, z.b., N.H., van Westerweg 106a naar Den Helder. W. Rol, z.b., geen, van Oudorperdijkje 2 naar Engeland. M. de Lange, R.K., van Voor- meer 6a naar Ilpendam. G. Niezen, auto monteur, van Nasauplein 1 naar Rotterdam. J. van der Beek, winkelbediende, G.K., van Oudegracht 104a naar Purmerend. A. Kloos, leerling verpleegster, geen, van v. d Meijstraat 14 naar 's-Gravenhage. r. G. J. Lelijveld, en gezin, R.K. van Hoeverka- de 8a naar Amsterdam- M. Enneoga, be ambte Rijkstelefoondienst, G.K. en echtg., van Krelagestraat 37a naar De Bildt. A. Kuil man, dienstbode, geen, van Spoorstraat 0 naar Zuidscharwoude. Th. Plogmaker, schildersknecht, R.K., van Verdronkenoord 12 naar Oudorp. B. Bosma, fotograaf, G.K., van Spoorstraat 10 naar Leeuwarden. J. Raven, slager, geen, van Ridderstraat 14 naar Zaandam. G. Grin, dienstbode, Ger., van Kennemerstraatweg 15 naar Texel. J. Smit, kinderjuffrouw, N.H., van Hof dijkstraat 2 naar Den Helder. J. P. Kieft, R Kvan Zevenhuizen la naar Amsterdam. G. Rozemoom, G.K., van Kraanbuurt n Zijpe. Echtgen. M. A. Tahey, R.K., van Snaarmanslaan 58 naar Wildervank. J. H. Pekkenpoel, zuivelbereider, R.K. van Om val 5 naar Haarlem. W. P. van Eijck, kap per, R.K., van Westerweg 52 naar Helmond. A. J. Molenaar, slager, R.K., v. Fnidsen 101 naar Haarlem. A. C. J. van Willigen, kantoorbediende, geen, van Metiusgracht 2 naar Borneo (N.O.I.) M. C. de Jong, h.i. d.h., N.H., van Kweerenpad 19 naar Sant poort. H. Ebertz, stoffeerder, R.K., van ffekelstraat 8 naar Duisburg (D.) E. Fritz, H L., van Kennemerstraatweg 101 n. Amsterdam. E. Bijl, dienstbode, van Nieuwlandersingel 53 naar Enkhuizen. A. Kamper, R.K., religieuse, van Oudegracht 204 naar Utrecht. C. Sluijter, chauffeur, R.K., van Leeuwenhoekstraat 4 naar Vinkeveen. M. Dub, z.b., R.K., naar Weenen van Over- diepad 10. I. Igelbrink, dienstbode, R.K., van Nieuwesloot 55 naar Mentrup (D.) R. Herde, monteur, D.E., van Zocherstraat 1 naar Stralsund (D.) C. Visser, en echtg., N.H., van Varnebroek 8 naar Amsterdam. M. Vlaar, dienstbode, R.K., van Nassauplein 11 naar Zijpe. DE LANGENDIJKER GROENTEVEILINGEN. De steun aan de tuinbouwers in West- Friesland, de weldra te houden buitengewone Algemeene Vergadering van de groote vei- Imgsvereeiüging .,De Noordermarktbond" en de resultaten van de gehouden inventarisatie naar de aanwezige voorraden stapelgroenten zijn in de nu afgeloopeu week drie onder werpen geweest, die in het brandpunt der belangstelling stonden van allen, die zich in laat met het wel en wee van den tuinbouw. Dat de bekend geworden steunregeling niet zonder critiek zal worden aanvaard, is duide lijk voor ieder, die de groote bezwaren ziet, welke aan die regeling voor de gemeenten zijn verbonden. Op de Algemeene Vergade ring van den Noordermarktbond zal de kwestie van de minimum-prijzen aan de orde worden gesteld, een onderwerp, dat vele kan ten heeft en dat niet zoo eenvoudig is, als men oppervlakkig zou meenen. Voorlichting van iemand, die op economisch gebied van erkende algemeene ontwikkeling kan worden geacht, zou hier ongetwijfeld geen over bodige weelde zijn. En de inventarisatie of de z.g. koolte'iing heeft een resultaat opgeleverd, dat men enkele weken geleden niet ver moedde, doch dat in de laatste weken, toen de buitengewoon groote hoeveelheden kool uit de polders Langendijk werden binnen gevaren of gereden, in een ander licht werd bezien, en wel zoodanig dat men aannam, dat er zeer veel kool zou zijn. De telling heeft dit vermoeden tot waarheid gemaakt: alleen bij de tuinders aangesloten bij de twee Lan- gendijker Groenteveilingen liggen 8100 spoorwagens van 10000 K G. kool opge stapeld. In totaal moeten er 11 a 12000 wa gons zijn, een hoeveelheid, die het record jaar 1929 nadert. Als dat maar goed afloopt met de prijzen! Deze week hadden we nog aanvoer van aardappels aan de veiling te Noordschar- woude. De prijzen waren lager dan voor heen. Schotsche muizen brachten 3.90 op; v<5or drielingen werd slechts f 5.20 betaald. Runde duker. gingen voor den geringen prijs van 1.10 van de hand. De aanvtoer van bloemkool vermindert sterk: aan Langendijk is niet veel bloemkool meer. De 'aatste week werden nog slechts ruim 12000 stuks verhandeld. De grootste Reuzen, eerste kwaliteit, brachten 5f 7 per 100 stuks op. Kleinere werden voor 3.705 verkocht. Voor tweede soort werd 0.901.50 betaald. Voor roode kool was de stemming iets beter dan werd verwacht. Men houde er ech ter rekening mee. dat de aanvoeren gering zijn. Dit verschijnsel doet zich elk jaar voor Tusschen 1 Dec en Nieuwjaar is de aan voer'altijd slap, tenzij de prijzen tot afleveren aanleiding geven, wat echter als regel slechts het geval is bij vorst. Was de prijs der mooiste roude kool in het begin der week f 2—2.70, later steeg die tot 2.80— f 3.30 voor kool van 3 pond. De groote bracht aanvanke ijk nog f 0.600.90 op. later echter f 0 80—1.20. Voor doorschot werd Zaterdag te Noordscharwoude 0.80 tot 3.10 betaald, zoodat de prijs van deze weinig afwijkt van dien der eerste soort kool. Ongeveer 20 spoorwagens werden geveild. Nog geringer, in betrekkelijken zin, was de aanvoer van gele kool en we hoorden zelfs van de zijde van den handel de klacht uiten, dat koolsoorten, door hem gevraagd, niet eens aangevoerd werden. Deze geringe aanvoer was ongetwijfeld oorzaak, dat de stemming iels beter was: in het begin der week lagen de prijzen tusschen f Ó.60 en J 1 40. ,ater tusschen f 0.80 en 2. Uit den fceringen aanvoer van 6 spoorwagens kan wel blijken, dat van een essentiëele verbete nng nog niet kan worden sesoroken. Gewone witte kool was zelfs in deze De- cemberweek nog aan de veiling. De prijs bleef bij het oude, zoodat niet meer dan f 0.60 kon worden bedongen. Ook voor de Deensche witte kool bleef de markt stug en lusteloos Men besteedde niet meer dan l.ot» tot f 1.90 voor de mooiste van 3 pond en 0.S01 voor de groote. Aan beide veilin gen werden 14 spoorwagens aangevoerd. De prijs der uien kon zich handhaven en op het eind der week zelfs nog iets verbete ren. Voor dit product is ook nog vraag uit het buitenland, waardoor de prijzen bevredi gend zijn. Bleef de prijs van gewone uien in de eerste helft der week nog enkele dubbeltjes beneden de f 5, later kon meestal meer dan 5 worden gemaakt. Aan de veiling te N.- Scharwoude brachten sommige partijtjes nog 5.60 op. Groxe uien weken in prijs at met gewone: gemiddeld werden ze 20 cent goedkooper verkocht. Drielingen brachten in doorsnee 5 op. Voor nep werd gemiddeld f 8 betaald. In 't geheel werden 16 spoor wagens aan beide veilingen verhandeld. Voor bieten bleef de noodige animo uit. Kleine brachten ongeveer 1 op De mooiste werden verkocht voor f 2.102.50. De aanvoer had bijna uitsluitend aan de Broeker veiling plaats. Peen werd in grooter hoeveelheid aange voerd. Voor de mooiste, groote werd van 2.50— f 3.30 betaald, kleine brachi 0.99 tot 1-30 op. WARMENHUIZEN. Hiermede bericht ik U, dat aan onze veiling werd verhandeld in: Nov. 1931 Nov. 1930. Roode kool 210.525 K G. 175.600 K.G Gele kool 17.100 K.G. 33.125 K.G. Deensche w. kool 21.775 K.G. 12.500 K G. Gew. w. kool 146.600 K.G. 156.900 K.G. Peen 7.975 K.G. 20.775 K.G. Uien 147.075 K.G. 76.275 K G Nep 470 K.G. 1.700 K.G. Bieten 1.450 K G Aardapjtelen 3.100 K G. Bloemkool 160 stuks 1.360 stuks Chin. Witkrop 2.390 stuks De omzet bedroeg in November 1931 f 13.004,46 tegen f 9.937,46 in November 1930. HET HOLLANDSCH CREDIET SYNDICAAT. Beide promotors veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. De Amsterdanische rechtbank heeft thans vonnis gewezen in de zaak van de beide pro motors van het Hollandsch Crediet Syndi caat. De twee verdachten hebben, zooals men weet, terecht gestaan terzake van oplichting van verschillende buitenlandsche fabrikan ten. Wanneer fabrikanten voor uitbreiding hunner zaken geld zochten, meldde het Hol landsch Crediet Syndicaat zich aan voor be middeling. Het Syndicaat zou dan zorgen voor de oprichting van naamlooze vennoot schappen, voor emissies enz. Wanneer men tot de emissie genaderd was, vroeg het Syn dicaat voorschot voor te maken onkosten. De clientèle voldeed meestal aan dit verzoek: een Fransch fabrikant stortte 5000, een ander 30.000 francs, een Duitsche N. V. 12.000 enz. Doch na het storten dezer voorschotten werd van de zaak niets meer vernomen. Verschillende klachten werden te gen het Syndicaat ingediend, en deze heb ben geleid tot vervolging van de beide pro motors. Uit het feitenmateriaal, dat hem ten dienste stond in een tijdsverloop van vier tot vijf jaar had het Syndicaat ongeveer twee ton aan voorschotten geïncasseerd had de officier van justitie mr. Van Dulle- men een viertal oplichtingen en verduisterin gen ten laste gelegd, en deswege tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf geëischt van drie jaar, met aftrek van zes maanden voorarrest. Mr. Th. A. Muller Massis had voor beide verdachten vrijspraak gepleit, subs. een straf gelijk aan de voorloopige hechtenis. De rechtbank, thans vonnis wijzende, ver oordeelde de verdachten wegens oplichting ieder tot vier jaar gevangenisstraf, met af trek van zes maanden voorloopige hechtenis. In haar vonnis overwoog zij, dat de wijze waarop de verdachten personen hebben be wogen tot afgifte van geld, een der meest ernstige vormen van oplichting is, die de maatschappelijk gevaarlijkheid van de ver dachten voldoende in het licht stelt. HET STAPHORSTER BOERTJE. De Hooge Raad heeft behandeld twee cas satie beroepen van L. S., zoon van wijten hei Staphorster boertje. Wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde op Wieringen is hij door den kantonrechter te Helder ver oordeeld in twee zaken resp. tot 4O0 boete en 1 maand hechentis. Conclusie 21 Decem ber. LOTERIJ, DIE ONREGELMATIG VERLIEP. De Hooge Raad heeft gisteren een cassa tieberoep behandeld van H. D., voorzitter van een commissie, die zich ten doel stelde een loterij te organiseeren ten bate van een arbeidersziekenfonds te Steenwijkerwold. De heer D. had zich niet gebonden aan de be palingen, door den minister gesteld, en werd deswege door den kantonrechter te Steenwijk veroordeeld tot een geldboete. De rechtbanx te Zwolle sprak hem in hooger beroep echter vrij, overwegende, dat deze commissie geen rechtspersoonlijkheid bezat en de vergunning dus verleend was aen een groep personen, waartoe de heer D. niet behoorde ten tijde, dat de vergunning verleend werd. De officier van justitie te Zwolle kwam van dit vonnis in cassatie bij den Hoogen Raad De advocaat-generaal, mr. Berger, zal 21 December conclusie nemen. lokken, werden de herbergier W. A. en diens broer P. J. A., schoenmaker, tevens voorzit ter der kienvereeniging Ons Vermaak, te Kerkrade, die in een aan de herberg van eerst genoemde grenzende kamer een kienavond hielden, geverbaliseerd. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht eischte tegen beiden een geldboete van' 10 of 10 dagen hechtenis, ter zake van het ge legenheid geven tot hazardspel. De rechtbank heeft gisteren beide verdach ten van alle rechtsvervolging ontslagen. Of schoon bewezen werd geacht, dat eerste ver dachte voordeel had genoten door het leveren der verteringen en dat men zonder controle der vereeniging kon worden, was er volgens het oordeel der rechtbank, geen sprake van hazardspel, zooals bij dagvaarding werd ge steld. Evenmin vallen de feiten onder de be palingen van de Loterijwet. Bij O. B. van Goor Zonen's Uitgevers maatschappij te Den Haag verscheen De Branie, een boek van Maren Koster met pla ten en bandteekening van Hans Borrenach Het is de geschiedenis van een in haar levenslust wat al te luidruchtig meisje, eeu der dochters van Mevrouw de Wed. Maar- landt, die zich na den dood van haar echt genoot heel wat minder uitgaven dan vroe ger kan veroorloven. Zij is zelfs gedwongen een leeraar „op kamers te nemen en Jos de branie vindt dat eenvoudig verschrik kelijk. Zij zet overal waar zij verschijnt, het huis op stelten, maar is toch een goedhartig, eenvoudig meisje, dat haar meening niet ou der stoelen of banken pleegt te steken. Wel dra komt zij tot de overtuiging dat haar rijke vriendin Nannie, die op haar wenken bediend wordt, een jaloursche kat is en dat Lientje Klein, een veel eenvoudiger meisje, een hesi wat betrouwbaarder vriendinnetje is. Het huisgezin van Mevrouw Maarlandt is tref fend weergegeven, men gevoelt onwillekeu rig door welken band van liefde en toewij ding de moeder en de meisjes aan elkander verbonden zijn. Oudere zusters gaan trouwen en natuurlijk komt ten slotte ook de beurt aan Jos. Zij krijgt den jongen advocaat op wien zij haar zinnen gezet had, maar die eerst voorbestemd scheen de echtgenoot van Nannie te zulten worden. Het is een prettig en met veel gevoel ge schreven boek, waarvan onze vrouwelijke H. B S.-ertjes zeker ten volle zullen genieten. Bij dezelfde uitgeversmaatschappij ver scheen Doortrappen van Cor van Ossenbrug gen, eveneens op het gebied van jongemeis- jeslectuur geen onbekende. Het verhaalt van een gezin, waarvan de vader werkloos is en de moeder daardoor gedwongen is haar vroe- geren werkkring van particulier verpleeg ster weer ter hand te nemen. Vader krijgt een aanbod van een broer uit Indië, die hem de reiskosten vergoedt om daar werk te komen zoeken. Hij besluit daar op in te gaan en het gezin in Holland te laten, totdat hij werk gevonden zal hebben. Moeder kan inmiddels haar verpleegsters- werk niet opgeven en de ouders moeten de vier kinderen daarom zoolang bij familie uit besteden. Wat deze kleinen ondervinden en hoe alles ten slotte terecht komt, doordat de vader weer loonenden arbeid vindt, wordt in dit eenvoudige maar levensware verhaal uit voerig beschreven. Er zit een mooie paeda- gogische les in dit boek, het laat zien, dat niet alle kinderen het even gemakkelijk heb ben, maar dat geduld en opoffering ten slotte altijd beloond worden. Hans van Leeuwen heeft er de band en de illustraties voor ge- teekend Bij Gebr. Kluitman te Alkmaar verscheen een alleraardigst prentenboek van Freddie Langeler, namelijk Jantje in Bollenland. Het is de geschiedenis van Jantje, die op een winterdag met zijn mooie, zwarte poes uit is en dan een sneeuwklokje vindt. Jantje plukt het niet af en uit dankbaarheid belooft het bloempje Jantje te zullen waarschuwen als de tijd van de bolbloemen is aangebroken Het sneeuwklokje houdt zijn woord en komt Jantje op een nacht waarschuwen, waarna deze met zijn speelgoedpoppen in een houten spoortreintje naar bollenland reist. Zij ko men achtereenvolgens bij de crocusjes, bij de narcissen, de hyacinthen, de tulpen en ten slotte bij de uitgestrekte bollenvelden, waar Jantje van den burgemeester van Tulpendorp toestemming krijgt om net zooveel bloemen mee te nemen als het treintje maar dragen kan. Rijk beladen komt het clubje dan ook weer thuis en omdat den volgenden dag moeder jarig is, heeft Jantje ineens een prachtig bloemencadeau, waar moeder erg blij mee is. De plaatjes zijn allerliefst en de tekst heel eenvoudig. De uitvoering is zooals wij dat van Gebr. Kluitman gewend zijn. Van de serie Mijn eigen Leesboekjes van dezelfde uitgevers ontvingen wij het zevende en acthste deeltje, leeslesjes voor het tweede leerjaar verzameld door Wilh. Blokker met gekleurde plaatjes van Sytje Aafjes. Deze eenvoudige leesboekjes hebben een overzich telijken druk en een alleraardigsten inhoud, spannende kleine vertelseltjes en leuke versjes. In Zet wijd je ooren open en Hoor eens even geeft mevr. C.AsscherPinkhof bij keu rige illustraties van Miep de Feyter, waar van er sommige gekleurd zijn, een reeks ver haaltjes en versjes. Aan tekst, illustraties, druk en bandje is door de uitgevers, Oebr Kluitman te Alkmaar, de grootste zorg be steed. KIENEN HAZARDSPEL? Bevoegde autoriteiten hebben stelselmatig getracht, het vooral in Zuid-Limburg welig tierende kienspel tegen te gaan. In navolging van Maastricht ontstonden in verscheidene plaatse zoogenaamde kienvereenigingen, I waarvan men tegen een geringe contributie lid kon worden Ten einde een principieele beslissing uit te heer de Wit een avondje gehouden, waar verschillende kerkelijke zaken werden bespro ken. Het resultaat van dezen avond is ge weest, dat nu voor het eerst in onze kerk een kerstfeest gehouden zal worden voor de kinderen. Men zal een kerstboom plaatsen, terwijl de kinderen onder leiding van rnej. D. Appel eenige liederen zullen zingen. Ook het kerkkoor van Aartswoud onder leiding van den heer H. Bruin zal dan zijn medewer king verleenen. Bij de Zondag in de consistorie der Ned. hervormde kerk te Dirkshorn gehouden ver kiezingen zijn herkozen: tot kerkvoogd de heer L. Reuvers, tot notabel de heer P. Berk houwer en tot leden van het kiescollege de heeren P. Biesboer, J. Homan en J. Smit Az. DS. KIEBOOM VAN BERGEN HOUDT DE AFSCHEIDSPREEK VAN DS. EILERTS DE HAAN. Zondagmorgen 10 uur. Het vriendelijk dorpskerkje te Heiloq, waar ds. Eilerts de Haan 27 jaar zijn woord tot de geloo- vigen richtte, was bijna geheel gevuld toen ds. Kieboom de kansel betrad en liet zingen het 7e vers van psalm 118, waarna de predikant in gebed voorging. Daarna las spreker uit de le Johannes- brief, 2e hoofdstuk voor „Broeders ik schrijf U een nieuw gebod voor". Daarop werd gezongen uit psalm 196 het le, 3e en 5e vers „Eindeloos houdt Gods liefde stand", enz. Daarna las spr. voor de afscheids preek van ds. Eilerts de Haan, waaraan we ontleenen: Het uur van scheiden is gekomen, het uur waarop ik mijn ambt ga neerleggen. Aangrijpend oogenblik voor mij, en naar ik hoop, ook voor U. De dienaar gaat heen, doch de dienst gaat voort. Die dienst duurt zoo lang er hoorders zijn en in eeuwigheid. Het Godswoord gaat door, ook al legt de dienaar zijn werk neer. 27 jaar heb ik Gods woord voor U gesproken. Veel is er in die jaren voor bijgegaan. Ook aan mij is die tijd niet ongemerkt voorbij gegaan en wat voor bij ging werd gememoreerd. De tijd heeft ook op mij zijn sporen achtergela ten. In de oorlogsjaren, toen de wereld op zijn grondvesten schudde, heeft het geloof een schok gekregen, doch het ge loof is behouden gebleven en zal ook blijven al zijn er vele zoekenden die zich in schijn van het geloof afkeeren. Het Evangelie door spr. gepredikt, blijft en het geloof in Jezus Christus is onver anderlijk, ook al gaat een dienaar van het Evangelie heen. Het Evangelie pre dikt broederschap en verdraagzaam heid in Jezus Christus. Het dienen van Hem in eenvoudige, kinderlijke blijheid blijmoedig te zijn bij alle zorgen die ons omringen. De dienaar gaat heen, doch de dienst blijft. Gods kerk blijft behouden en de godsdienst zal zich handhaven. Het is mij een behoefte om in dit uur te ge tuigen wat ik U altijd leerde. Hij is de grond onzer blijdschap. Daarna werd gezongen het 4e en 6e vers van Gezang 160: „Uren, dagen, maanden, jaren vlieden als een schaduw heen". De predikant vervolgde: God bedient zich van ons, wij zijn de schakel in de verbrei ding van Zijn Naam. In de treffende gelijke nis van den Zaaier komt tot uiting, hoe het kleine zaadje een boom wordt en vruchten voortbrengt, ook al zien we niet altijd die vruchten. Ik hoop, dat ook mijn woord vruch ten bij U heeft voortgebracht. Als toegewijde dienaar leg ik mijn ambt neer en een ander zal mijn taak voort zetten. Er zijn meerdere reden, die mij noopten om mijn taak neer te leggen. Enkele dingen begonnen mij moeilijk te vallen en het leek mij beter, dat een jon gere kracht mijn werk voortzet. Hoe is mijn dienst onder U geweest? Mijn dienst bracht mij op de eerste plaats op den kansel, waar ik mocht getuigen van het Evangelie. Met erkentelijkheid getuig ik van de velen, die mij trouw bleven. Mijn dienst bracht mij ook in Uw gezin, waar ik bij droefenis en smart U mocht toespreken en wat ons ook ontviel, het Godsvertrouwen bleef. Mijn dienst bracht mij ook in aanraking met Uwe kinderen, tot wie ik sprak en die ik onderrichtte en hen opleidde tot leden van de kerk. Ik ga heen, mijn naam zal spoedig vergeteft zijn, doch dat hindert niet. Het Godswoord wordt even goed gehoord, de dienaar gaat heen, doch de dienst blijft. Geen partijstrijd heb ik gevoerd. Geen politiek in mijn preken geuit, al had ik mijn eigen poli tieke overtuiging. Ik heb ook niet getracht problemen op te lossen, doch getracht het woord Gods u te brengen en Uw godsvrucht te vermeerderen. Wanneer ik dan afscheid van U neem, dan ben ik dankbaar, al is niet alles bereikt wat ik zoo graag had gezien- Gij zult ook niet over mij in elk opzicht tevre den zijn geweest. Laten we dankbaar zijn voor wat bereikt is. Dankbaar ben ik de leden van denTT" raad, die mij altijd ter zijde stonden en - verzoeken inwilligden als het bereAb^11 Dankbaar den kerkvoogden en notah t die mij in elk opzicht ter zijde stonden waarvan ik met groote waardeerine kan en tuigen. Niet het minst ben ik dankbaar kg?' ter de Groot en zijn zorgzame vrouw v hun ijver en toewijding, die alles deden u,0» hun hart hun ingaf. Dankbaar de wem telijke autoriteiten van wie ik de grooT?" welwillendheid mocht ondervinden en da u baar burgemeester van Foreest die bijna tijd onder mijn gehoor was en daartw toonde dat het Gezag van God komt Dank baar leerlingen en oud-leerlingen. Dat ik d beste wenschen uit voor de gemeente Heiion zal ik wel niet behoeven te zeggen. MogJ Gods zegen uw bijblijven in Jezus Christus Daarna dankte ds. Kieboom en liet in ziin dankgebed uitkomen een woord van groot,! erkentelijkheid en dank voor den scheidend?» predikant. a Men was diep onder den indruk. Door d« gevoelvolle wijze waarop ds. Kieboom sorak was het of men ds. Eilerts de Haan zelf hoorde en zonder twijfel zijn beide predikan ten, intieme vrienden. Uit sympathie voor hem die vrij plotseling van ons heen ging werd het 4e vers van psalm 121 gezongen „De Heer mag u steeds gade slaan", hetwel staande werd gezongen Thans heeft in de eerste plaats de gemeen te waarvan hij voorganger was, een eminen ten predikant verloren. Doch ook de vele ver. eenigingen op sociaal en maatschappelijk gebied, verliezen in ds. Eilerts de Haan niet weinig. Het werk door hem verricht, zal itt dankbare herinnering blijven. (Buiten verantwoordelij kheut van dt Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de >edactu er mede instemt). Mijnheer de redacteur! Gaarne zag ik onderstaande regelen ge- plaatst. Bij voorbaat mijn dank. Uit het raadsverslag van Egmond in uw blad van 5 December las ik dat de heer Hartman zijn stem niet kon geven aan salarisverminde- ring van ambtenaren, daar zij op peil moeten blijven, maar daarom is niet gezegd, dat juist de beste weg ingeslagen wordt. Het is verkeerd ingezien naar mijn meening. Er zijn ook ambtenaren, die wel wat kunnen missen. Bij die menschen staat het eigen ik niet zoo op den voorgrond. Die willen niet het zelf best hebben als een ander niet te eten heeft. Die willen gezamenlijk het leed dragen dat hier te dragen is. Dus past U bij die men sehen aan, dat staat u dan te prijzen. Dan is er kans, dat het klaar komt zoo spoedig mogelijk. Moeten wij boeren en bouwers er op aandringen om den werkman weer voor een te kort loon laten werken zooals vroe ger? Neen, de paarden die de haver verdie nen zullen we trachten het te laten houden. Wat moet er gebeuren? Er valt in dezen tijd niet zooveel te eischen maar de werkman stelt geen groote eischen De bouw- en huur- boer moet maar zien wat er overschiet. Nu dat is tegenwoordig weinig, dat weet u wel De toestand is voor hen onhoudbaar en zij hebben niet eens pensioen met 65 jaar Met al hun best doen kunnen zij naar de diaco nie. Maar de ambtenaar heeft wel pensioen, daar is wel voor gezorgd. Laat men niet de put dempen als het kalf verdronken is. Met dank voor de plaatsing, J. WAGENAAR. Oterleek, 7 December SLECHTE GEZONDHEIDSTOESTAND IN NIEUW-HOLLANDIA Blijkens het verslag van den gezondheids dienst over het derde kwartaal van 1931 is de toestand van de kolonisten in Nieuw-Hol- landia slecht. 92 procent van de mannen, 78 procent van de vrouwen en 45 procent van de kinderen lijden aan malaria De me dicus zegt in zijn verslag dat de menschef hun ongeluk tegemoet gaan terwille van eer idee lixe. ERNSTIG VERZET. Drie agenten gedood De gouverneur van Sumatra's Oostkust seint d.d. 5 December dat op 1 December bij een poging tot arrestatie van drie moorde naars, nabij Koedap, onderafdeeling Selat Pandjang, afdeeling Bengkalis, twee agen ten van de veldpolitie werden gedood Den volgenden dag vertrok een politieopziener met vijf man derwaarts. Deze moest echter in verband met het gepleegde verzet, na een gevecht waarbij een agent werd gedood, te rugtrekken. De assistent-resident van Bengkalis ver trok 3 December eveneens daarheen met 30 man, doch de verzetsbende, die volgens ge- Ete heer Jac. Kliffen Jzn. te Noord Scharwoude, thans onderwijzer te Schager- brug (Zijpe), staat als no. 1 op de voordracht voor waarnemend hoofd in de gemeente Wormerveer. Aan ds. H. W. Bloemhoff, voorganger bij de vereeniging van vrijz. hervormden te Hilligersberg is toezegging van beroep ge daan naar de hervormde gemeente te Hei- loo. VEENHUIZEN. Men schrijf* ons: Bij onzen consulent, den heer ds Nobel, bestaat een zeer te waardeeren streven, om meer in contact te komen met de lidmaten onzer hervormde gemeente. Zoo is er bij den 303. Voor den volgenden morgen aanbreekt moet Marinus de twee Pukken weer naar bo ven brengen, heeft de Waterman bepaald. Dus nemen de drie als de tijd daar is, een hartelijk afscheid van de Oesters. We zien elkaar mis schien nooit weer, zeggen zij, maar we hebben het samen best kunnen vinden! Houden jullie i je maar goed. 304. En nog voor de opgaande zon de go van den oceaan kon kleuren, beklimmen nus en Grietje en Pietje weer het wach bootje en roeien naar de menschenwerel rug. Ze hebben het nu met eigen oog daar benden hebben de Oesters het zo° als nergens andersl

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6