DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM SfïSl-S jSwïïSÜÏÏÏ Tijdelijk 20°|0 prijs verlaging op alle stoomgoederen. Ko. 290 WOEI'SDACI 9 DECKS Al BUK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. STOOMERIJ EN VERVERIJ TEL 1523 (3 lijnen) Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat a» 2 bladen. qiithet 9-admtmt Den Haag, 8 Dec. 1931. Toen minister Verschuur Vrijdag 11. tegen veler verwachting in n°g °P lat.enn na" dat er een onoverkomelijk beletsel is om aan Udi va v- 1. iJa u/pncrhpn iprrpmnpt fp lrn. zoo men bedoelde wenschen tegemoet te ko- _„nSDe staat heeft geen geld en de maat- crhaopelijke toestand is van dien aard, dat Jen sprake van kan zijn tot verzwaring Her belastingen over te gaan, zoodat, wan neer men er niet met bezuiniging kan komen, er niets anders overblijft als ook het wen- schelijke en nuttige voorloopig onverwezen- lijkt te laten. Het betrof de nieuwe regeling van de ouderdomsverzekering, waardoor het aantal pensioentrekkers niet onbelangrijk zou worden verhoogd. Een mooi plan had de minister hiervoor reeds gereed, doch hij had het in de bovenste lade van zijn lessenaar opgeborgen omdat het op het oogenblik een voudig niet te betalen valt. Hij rekende n.1. voor, dat het plan op een uitgave van 40 millioen zou komen te staan, waarbij het Rijk 20 millioen zou moeten bij dragen. Dat geld was nergens te vinden. Maar de heer Duys (s.d.a.p.) toonde zich voor geen kleintje vervaard en riep bij inter ruptie, dat dit geld bij defensie zou kunnen worden gevonden, terwijl n.b. de begrooting van defensie juist was afgehandeld en het toen wel zeer duidelijk was gebleken, dat er werkelijk niet los met het geld werd omge sprongen en minister Deckers haast verder met zijn bezuinigingen was gegaan dan des kundigen oirbaar achtten. En toen later de minister uiteenzette, dat de reeds vermelde motie van den heer Duijs om de werkgevers met minder dan 1800 inkomen vrij te stel len van de kosten van premiebetaling voor de oudersdoms- en invaliditeitsverzekering van hun personeel, hij niet zou weten, hoe dat zou zijn te bekostigen, kreeg hij van den voorsteller te hooren„U denkt meer aan de schatkist dan aan de menschen!" Die opmerking was natuurlijk niet vrien delijk bedoeld, maar niettemin zat er onge wild een compliment in. Immers in deze tij den moet een goed minister meer om de schatkist denken dan om de menschen. Dat is zijn plicht als dienaar van den staat, waarvan het behoorlijk bestaan hooger gaat dan de veraangenaming van het leven der on derdanen. Hedenmiddag was de afdeeling van handel en nijverheid van de begrooting aan de orde. Een rustige bespreking het gevolg wellicht van de afwezigheid van de beide communisti sche afgevaardigden? heeft de Kamer ge durende eenige uren daaraan gewijd. Zoo heeft dr. Vos (lib.) de partij opgeno men voor den middenstand, die op zware lasten zit en welke door de regeering wel wat stiefmoederlijk wordt behandeld. De heer Weitkamp (c.h.) betoogde, dat consument en producent dichter bij elkaar moesten worden gebracht, en drong er bij de regeering op aan de landbouwcoöperatie bij de zorg voor den middenstand te betrekken. De heer de Boer (s.d.a.p.), mej. Katz (c.h.) en de heer Duymaer van Twist (a.r.) namen de binnenschipperij in bescherming en eerst genoemde drong aan op de instelling van echippersbeurzen, wettelijke regeling van de positie der scheepsbevrachters, alsmede in stelling van een tariefcommissie. De heer Kortenhorst (r.k.) vroeg hoe het ging met het werk van de commissie-Kan. Rij drong er ook op aan de anti-dumpings- wet niet terug te nemen. De heer Knottenbelt (lib.) wees op de groote beteekenis van de zeescheepvaart en vroeg, wat er toch moest gebeuren met onze opgelegde schepen, weldra ligt vermoedelijk meer dan 30 pCt. van onze koopvaardijvloot werkloos en kost zonder dat er iets mee wordt verdiend, ontzettend veel geld door de loonen, de assurantiepremies en de onder houdskosten. De heer Hellenberg Hubar (r.k.) hoopte; dat de te verwachten bedrijfs organisatie aan onzen export zal ten goede komen door verlaging van den kostprijs, nij betoogde, dat men in onderling overleg tot verlaging van den kleinhandelprijzen kan ge raken. Intusschen bewegen deze zich reeds in dalende richting. Mevr. Bakker—Nort (v.d.) vond de ton subsidie aan de Vereeniging Het fseaei- landsch Fabrikaat onvoldoende toegelicht. Nog een paar andere sprekers deden zich hooren, maar waren absoluut onverstaan baar, doch uit het antwoord van den minis: ter viel wel ongeveer op te maken wat zij hadden gezegd. Hoofdzaak bij een dergelij debat is trouwens altijd het antwoord van den betrokken minister. Wij laten er hier een 2eer beknopt overzicht van volgen: Minister Verschuur begon er op te wijzen, dat al hebben vele takken van welvaar s'eun noodig, de rijksschatkist te schraal v°orzien is om aan al die eischen te voldoen *n zeker mag men er niet op rekenen, dat zii staat zou zijn de nood van de scheepvaart te lenigen. Er wordt wel over gedacht de loodsgelden te verlagen, een kleine verlich ting natuurlijk, maar dat wordt bij defensie overwogen en ondervindt vertraging boven dien omdat de zaak samenhangt met de on derhandelingen met België. Dat het der bin nenschipperij niet naar den vleeze gaat, er kende ae minister, doch voor een deel is de oorzaak daarvan te zoeken in den overvloed van scheepsruimte en de groote concurrentie. Met de staatscommissie voor de binnen scheepvaart zal hij onderzoeken, of een beurs voor de binnenschipperij is op te rich ten. De minister was niet overtuigd, dat de middenstand in zijn geheel door den tegen- woordigen toestand wordt neergedrukt. Hij verklaarde bovendien, dat er geen geld be schikbaar is voor een regeling van het mid- denstandscrediet. De kwestie van kleinhan delsprijzen is in onderzoek bij de vertegen woordigers der middenstandsvereenigingen. De kosten van het leven moeten zoo laag mo gelijk worden gehouden en daar moet de middenstand in de eerste plaats voor zorgen. De prijzen worden echter ook op grooter hoogte gehouden dan strikt noodig is door de gemakzucht der vrouwen, die er op ge steld zijn de levensmiddelen thuis bezorgd te krijgen in plaats van, gelijk elders, zelve in- koopen te doen op de markt of in een markt hal. Daartegen kwamen evenwel de vrouwelijke afgevaardigden tegen in het geweer en zij trachtten door interrupties den minister dui delijk te maken, dat een goede huisvrouw niet in de gelegenheid is uit te loopen om inkoo- p>en te gaan deen, al ware het maar met het oog op de kleine kinderen. Waarop minister Verschuur er op wees, dat zulks in het bui tenland wel mogelijk blijkt. De commissie-Kan, de commissie, die werk gevers en werknemers bijeen moet brengen tot gezamenlijk overleg, bestaat formeel nog nog, verklaarde de minister. De werkgevers toonden zich bereid er zitting in te nonen, de werknemers weigerden aanvankelijk, omdat zij vreesden, dat die commissie het op hun loonen gemunt zou hebben. De regeering heeft echter laten weten, dat loonsverlaging geen hoofddoel der commissie zou zijn en nu is en vermoedelijk wel op den goeden weg. De herziening van de IJkwet wil de minis ter wel ter hand nemen, maar de automati sche weegtoestellen zijn er niet onder te brengen. Het kwaad van het cadeaustelsel is in onderzoek en we zullen het Duitsche ont werp tot bestrijding daarvan bestudeeren om te zien of het iets voor ons zou zijn. Wat de anti-dumpingswet betreft, de minister wenschte met zijn memorie van antwoord daarop wachten tot hij heeft gezien wat de contingenteeringswet uitwerkt. Ten slotte verdedigde hij het subsidie aan Het Neder- landsch Fabrikaat, dat zelfs in het buiten land nuttig werk kan verrichten. Hoofdzake lijk zal echter het binnenland zijn terrein van werkzaamheid zijn. Hiermede was de behandeling van de afdeeling handel en nij verheid afgeloojoen en ging men over tot de laatste afdeeling, die der volksgezondheid. Ook hierbij viel groote spreeklust waar te nemen, zoo groot, dat de minister heden nog niet heeft kunnen antwoorden. Vermelden wij, dat o.a. mej. Groeneweg (s.d.a.p.) het opnam voor de ongehuwde moeders, en pleitte voor een betere organisa tie van de moederschapszorg, ook voor de ongchuwden. Mevr. de VriesBruins (s.d.a.p.) besprak onder meer de regeling van het vervoer van de slachtoffers van ongelukken op den open baren weg. De heer dr. Vos (lib.) besprak de volksge zondheid en beweerde, dat we, ondanks de malaise, genieten van een epidemie van gezondheid. De heer Lovink (c.h.) drong aan op een betere keuring van ingevoerd vleesch, de heer Maenen (r.k.) hield een maidenspeech waar in hij op uitbreiding van de staatszorg voor de volkshuisvesting pleitte. Hedenavond binnenlandsche zaken, mor genmiddag afdoening van de begrooting van arbeid, handel e*i nijverheid. SuqeÜiksch Oiwvücht DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING. Een verordening met zeer ingrijpende maatregelen. De loon- en salarisovereenkomsten van arbeiders en bedienden. Gisteravond is door den Duitschen rijks president von Hindenburg de nieuwste nood verordening onderteekend zoodat deze thans van kracht geworden is. Van al de vele noodverordeningen, welke de Duitsche regeering heeft samengesteld en uitgevoerd is deze jongste, die niet minder dan 46 bladzijden druks groot is, wel de allerbelangrijkste en de meest ingrijpende Wij behoeven dit niet nader uit te leggen, want wanneer men leest, wat deze noodver ordening allemaal bevat, dan merkt men vanzelf, van welk een groot belang zij is en tot welke vérstrekkende maatregelen men is gekomen. Beginnen wij met het begin: de prijsver lagingen. De nieuwe noodverordening zegt, dat alle kartèlprijzen, die per 1 Juli 1931 geldig waren, met 10 zullen worden ver laagd. Dat beteekent o.a., dat in de kolen- industrie ongeveer 250 millioen, in de ijzer- industrie ongeveer 150 millioen mark minder zal worden uitbetaald. De spoorwegen zullen hun goederentarieven verlagen met 5 tot 25 wat 300 millioen mark vermindering per jaar beteekent. Verder komt er een ver laging der posttarieven en verder ook een van alle andere openbare tarieven (d.w.z. water, electriciteit, enz:), terwijl de huis huren van oude woonhuizen met 10 en die van nieuwe huizen met 15 zullen worden verminderd. Een volgend hoofdstuk is dat der sociale verzekering en voorzorg. Dit bepa kt o.m., dat met betreking tot de ziekteverzekering de lasten met ongeveer 25 en het vaste be drag der salarissen van de geneesheeren zul len worden verlaagd. Dit hoofdstuk behan delt verder opheffing van de kleinste uitkee- ringen bij de ongevallenverzekering en voorts uitvoerig de mijnwerkersverzekering, enz. Dan komt misschien wel het belangrijkste gedeelte van de nieuwe noodverordening: de arbeidsvoorwaarden. o Loon- en salarisovereenkomsten van arbei ders en bedienden vervallen per 30 April 1932. Alle looncontracten worden opgezegd op den dag der publicatie der noodverorde ning. Alle salaris- loonschalen worden ver laagd tot het niveau van 10 Januari 1927. De Verlaging mag echter niet meer dan 10 be dragen, wanneer na 1 Juli 1931 reeds een ver laging geschied is Wanneer sedert 1 Juli 1931 geen verlaging is doorgevoerd, wordt een verlaging met 15 ingesteld zonder dat men echter onder het niveau van 10 Januari 1927 mag komen. Deze bepalingen gelden echter alleen voor alle loonen en salarissen die in het kader van overeenkomsten volgens vaste tarieven zijn vastgesteld. Een uitzondering wordt gemaakt voor den kolenmijnbouw, waar een onmiddellijke loonsverlaging van 10 zal plaats vinden. Geschilpunten, welke ontstaan, kunnen worden voorgelegd aan een scheidsrechter. Tenslotte behandelt dit ge deelte nog de mogelijkheid den zittingstijd voor bedrijfsraden te verlengen tot eind 1933. o Het voorlaatste hoofdstuk betreft het veiligstellen van de begrootingen. Ter bevei liging der begrootingen wordt een alge- meene verhooging tot twee procent doorge voerd van de omzetbelastingen. Een uitzon dering hierop vormen graan, meel, grof- gemalen koren voor veevoer en gebak. Be drijven, die een jaarlijkschen omzet hebben van meer dan 1 millioen mark, moeten een verhoogde omzetbelasting van 2% be talen. Verder wordt een compenseerende belas ting gelegd op buitenlandsche goederen, daar deze niet getroffen worden door de Duitsche omzetbelasting. Hiervan echter worden grondstoffen tot op zekere hoogte uitgezonderd. Inkomsten- en vereenigingsbe- lastingen zullen een maand eerder moeten worden betaald dan tot nu toe geschied is. Als nieuwe belasting wordt een belasting op kapitaalvlucht ingesteld. Personen die op 3 Maart 1931 rijksonderdanen en daarna en voor 1 Januari 1932 hun binnenlandsche woning hebben opgegeven, moeten een z.g. rijksvluchtbelasting betalen. Deze bedraagt een kwart van hei in Duitschland voorhan den vermogen. Wanneer deze belasting niet betaald wordt, zal tegen de betrokkenen een bevel tot arrestatie wegens belastingschuld worden uitgevaardigd. Na terugkeer van de vervolgden naar Duitschland zal aanhouding en gevangenisstraf volgen. De salarissen der ambtenaren zullen met 9 de loonen van arbeiders van rijk, lan den en gemeenten zullen met 10 worden verlaagd. Het eene procent verschil tusschen deze beide verlagingen is slechts een tech nische kwestie, in feite worden ook de ambte naarssalarissen met 10 verlaagd. o Het achtste en laatste hoofdstuk bevat bepalingen betreffende handhaving van den binnenlandschen vrede. In dit gedeelte wor den strenge maatregelen bepaald tegen mis bruik van wapenen. De landen worden ge machtigd uitlevering van wapenen te eischen en een verscherpt toezicht uit te oefenen op den handel in houw- en stootwapenen. Een algemeen uniformverbod wordt uitgevaar digd. Het dragen van uniformen buiten de eigen woning zal in den vervolge worden ge straft met een gevangenisstraf van niet min der dan 1 maand. Het dragen van politieke insignes wordt verboden. De bepalingen be treffende krachtiger uitoefening der eersbe scherming houden in, dat belasteren van per soonlijkheden, die een openbare functie uit oefenen, bestraft wordt met gevangenisstraf van ten minste drie maanden, wanneer de laster van dien aard is dat daardoor het ver trouwen in de beleedigde persoonlijkheid kan worden geschokt. Tot 3 Januari zal een z.g. Kerstvrede van kracht zijn. In dien tijd zullen alle soorten van politieke optochten, vergaderingen, redevoeringen en dergelij ken verboden zijn. Persstemmen. De Berlijnsche ochtendbladen nemen uit voerig stelling tegen de nieuwe noodverorde ning en de redevoering van Bruning. De „Germania" noemt de verordening een document van nood en legt er den nadruk op, dat men op tal van details diepgaande critiek kan uitoefenen, doch dat men het to- taalprobleem slechts recht kan doen weder varen, wanneer men de leidende gezichtspun ten in het oog houdt, die de rijksregeering heeft gehad bij de samenstelling en die door geen enkele Duitsche regeering, hoe deze ook mocht zijn, over het hoofd zouden kunnen zijn gezien. De „Boersenzeitung" komt tot de slot som, dat de bepalingen van de verordening in den nood van het oogenblik en onder den druk der politieke stroomingen zijn ontstaan. De „Vossische Zeitung" zegt, dat de noodverordening de vroegere noodverorde ningen overtreft niet alleen in omvang, maar ook verre als geestelijke prestatie. De „Lokalanzeiger" wijst op de groote verantwoordelijkheid, die de rijkskanselier voor de historie draagt. Het is nog zeer de vraag of hij in staat zal zijn parlementair zijn werk door te zetten. De „Boers-enkurier" roemt den ongeëven- aarden moed tot verantwoordelijkheid van den rijkskanselier en zijn medewerkers, die het woord waar maken, dat een ongehoorde noodtoestand ook ongehoorde noodmaatrege len noodzakelijk maakt. De „Vorwaerts" stelt vast, dat de door de rijksregeering nagestreefde handhaving van de koopkracht bij de groote loonsverlaging niet zal plaats vinden, doch dat integendeel het inkrimpingsproces verder zal gaan Het blad merkt verder op, dat het uniformverbod allen over een kam scheert. Het verbod moet bij de verdedigers van de republiek verbitte ring te voorschijn roepen. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat £?e noodverordening in de financieele en econo misch politieke bepalingen iedere eenheid in gedachtegeving ontbeert, welke noodzakelijk zou zijn om te kunnen spreken van een eco nomisch program in eigenlijken zin. De „Daz" komt na een diepgaande critiek tot de slotsom dat de nieuwe noodverorde ning voor den nieuwen herstelveldslag een buitengewoon waardevolle dekking in den rug vormt. Intusschen kronkelt de patiënt allereerst nog van de pijn. Men moet thans afwachten of de laatste, waarlijk wederom sterke troef der regeering-Bruening in Bazel en Parijs en niet in de laatste plaats in het vaderland volledige waarde zal hebben. De „Deutsche Zeitung" gelooft niet, dat een verlevendigend effect zal uitgaan van de nieuwe noodverordening. Uit Keulen wordt gemeld, dat de „Kölni- sche Zeitung" onder den kop „Voorstadium van het staatskapitalisme" over de nieuwe noodverordening o.a. het volgende schrijft: Onder den druk van buiten heeft de regee ring-Bruening in haar maatregelen den grondslag van het vrije economische leven en van de particuliere economie op essentiee- le punten nog verder moeten verlaten. Het afwijken van dezen grondslag is voorloopig, maar wat in de toekomst daaruit zal worden, kan niemand voorspellen. De weg, dien de rijksregeering heeft moeten gaan, leidt naar een steeds sterker regeling der economische bewegingen door den staat, tot een scherpe controle en ingrijpen in het private handelen. Maar er is geen andere weg en het is het kenmerkende van onzen door wereldcrisis en hersteldwang bepaal den toestand, dat ook een regeering der op positie dien moet gaan. Wij overzien thans eerst het aanvankelijk gedeelte. Wanneer men consequent op dezen weg doorgaat, vormt hij een voorstadium van het staats kapitalisme. ffiuitmland HET TROCADERO-TUMULT IN DE FRANSCHE KAMER. Een schande voor Frankrijk genoemd. Gisteravond kwam in de Kamer het tumult in het Trocadero tijdens de voorbereidende ontwapeningsconferentie ter sprake. De spre kers der linksche partijen noemden het ge beurde een schande voor Frankrijk. De regee ring werd de vraag gesteld, wat zij dacht te doen om dergelijke gebeurtenissen in de toe komst te verhinderen. Van den anderen kant werd er op gewezen, dat er in Duitschland plannen bestonden deze gebeurtenissen uit te buiten voor een anti-Franschen film en dat vooral in Duitschland opnieuw een krachtige propaganda begonnen was. Op de vraag, waarom de geheele conferen tie niet verhinderd was, antwoordde minister president Laval, dat men er dan van beschul digd zou zijn, het vredeswerk te saboteeren en een pacifistische demonstratie te onder drukken. Vertrouwen voor Laval. In het verder verloop der debatten over de gebeurtenissen in het Trocadero viel Herriot de regeering aan. Hij legde er o.a. den na druk op, dat de houding van de ordeverstoor- ders vooral tegenover eenige persoonlijk heden het prestige van Frankrijk in het bui tenland afbreuk heeft gedaan. Laval verklaarde, dat de regeering geen verantwoordelijkheid draagt voor de gebeur tenissen. De Fransche regeering zal geen poging doen de a.s. ontwapeningsconferentie uit te stellen. Ook zij wil den vrede hartstoch telijk, maar den vrede in veiligheid. Hij eischte vervolgensuitstel der debatten en stelde de vertrouwenskwestie. Met 324 tegen 266 stemmen werd het vertrouwen in de regeering uitgesproken. NIEUWE POOLSCHE HUWELIJKS WET. In Polen is een nieuwe wet op het huwelijk en de echtscheiding bij de Sejm ingediend, welke tot hevige protesten van R. K.-zijde aanleiding gegeven heeft, omdat dit wetsont werp geen rekening houdt met het kanonieke recht, de echtscheiding erkent en de R. K. Kerk op nlijn stelt met andere Kerken. Tot dusverre had Polen vijf huwelijkswetten, die in verschillende deelen van Polen van kracht waren. De nieuwe wet bevat een uniforme regeling, welke met kerkelijke opvattingen gfen rekening houdt. COMMUNISTISCH AGENT TE WARSCHAU GEARRESTEERD. De Poolsche veiligheidspolitie heeft t4 Warschau een communist Paul Sinzew ge arresteerd, die met bizondere opdrachten en volmachten van de derde internationale eeni ge dagen geleden uit Moskou zou zijn ver. trokken en onder een valschen naam te War schau zou zijn aangekomen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De vijandelijkheden zijn be gonnen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de vijandelijk heden tusschen de Japansche en Chineesche troepen zijn begonnen in den avond van den zesden December, in het district Tsjintsjau. Japanners bezetten Nloetsj- wang. Het N. T. A. weet het Hbld. te melden, dat een Japansch bataljon de havenstad Nioetsj- wang bezette en dat de spoorweg van daar uit naar Moekden werd opgebroken om het verkeer onmogelijk te maken. Den daar te werk gestelde Engelsche ingenieurs werd verboden, den spoorweg te repareeren„ De Chineezen treffen maatregelen om de te ver wachten Japansche opmarsch tegen te gaan. Steeds meer orotesteerende studenten Het aantal studenten te Sjanghai, dat uit protest tegen de zwakke houding der regee ring in het buitenland staakt, wordt steeds grooter. Reeds 60.0CO studenten zijn in sta king gegaan, volgens een N. T. A.-bericht De studenten eischen aftreden van den mi nister van buitenlandsche zaken Wellington Koo, die zich in Nanking niet in het openbaar vertoont. Rede van Tsjang Kai Sjek. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft gister een rede gehouden over de toestand in China. De Chineesche regeering wilde vanzelfspre kend geen oorlog met Japan voeren, zij moest echter haar toevlucht nemen tot lijdelijk ver zet om Japan langs economischen weg tot een politieke vergelijking dwingen. Verder ver klaarde hij, dat China hoopte, dat het Japan sche volk zelf voldoende druk op zijn regee ring zou uitoefenen om een veraere uitbrei ding van het conflict in het rerre Oosten te vermijden. Chineesch protest tegen het zenden van Jap. troepen naar Tientsin. Het Chineesche gezantschap te Tokio heeft den Minister van buitl. zaken een nota over handigd, waarin de Chineesche regeering protesteert tegen het zenden van nieuwe Ja pansche troepen naar Tientsin. De tot nog toe genomen maatregelen tegen Tsjintsjau zijn in strijd met de bepalingen van de Vol kenbondsraad te Parijs. De Chineesche regee ring stelt de Japansche regeering ten volle verantwoordelijk voor de komenden gebeurte nissen bij Tsintsjau en verklaard, dat slecht» dan ontspanning in de toekomst kan komen wanneer de Japansche regeering het Japan sche opperbevel in Mantsjoerije opdracht geeft het bezette gebied te ontruimen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1