Alkmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje (Radionieuws Sejuii&etou. £and: en 3-uinfcuiw Honderd drie en dertigste Jaargang. W oensdag O December. schrikte. (Wordt vervolgd}. No. 290 1931- Donderdag 0 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8—10.— Gramofoonplaten. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Mo depraatje. 11.— Gramofoonplaten. 11.15 Kookpraatje door mevr. N. WolfKauf- mann. 11.45 Gram;foonplaten 12— Con cert door het Winkels-Trio. 2.30 Piano-recital door E. Veen. 3.— Knipcursus. 3.45 Gramo foonplaten. 4.Ziekenuur. 5—7. Om roeporkest o. 1. v. Nico Treep. Suzie Klein, liedjes. O.a. Potp. „Die Zirkuspnnzessin", Kalman 7.- Jan Gerritsen: Het Kassandra- schema. 7.20 Vervolg Omroeporkest. 730 Engelsche les. 8.- Gramofoonp aten 8.15- 10 15 Concertgebouw-orkest o. 1 v. Dr. W. Mengelbeiï o a 4de Symphonie, Glazounow en ft de Svmnhonie pathétique), Tschaikowsky. SdfwffSekenhalfuurtk 10.15 Vaz Dias 10 30Uit Restaurant „Haeck", Den Haag Hongaarsche muziek door het orkest Pali 11—12.— Gramofoonp aten. wi ,075^.(8—9.15 en 11.2. KRO 10-11- en 2—11.30 N.C.R.V.) o ik en 10—10.15 Gramofoonplaten. 7iekendienst. 10.45-11.30 Gramo- oonnlaren 11-30 Godsd. halfuurtje. 12 15 Concertdoorhet K-RO.-orkest 0. 1. v. j Ger- fon o Handwerkcursus. 3— Gramo foonplaten- 3.15-3.45 Vrouwenhalfuurtje V ziekenuur. 5.Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. N. Huisman, fcas-bariton en mevr. M. C. v. Eldik—Kui pers, piano. 6.45 Knipcursus. 7— Vragen- halfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8— 10.30 Concert door het N.C.R.V.-Klein- orkest 0. 1. v. P. d. Hurk. 17üe Eeuwsche muziek, o.a. Concert, Toielli. 9 Causerie over Bretagne. 9.30—10.30 Vervolg concert, o.a. Fantasie „Die Fledermaus", Strauss. 10— Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Cinema-orgel bespeling 1.20 Gramofoonplaten. 2.25 Vcor de scholen 2.50 Lezing. 3.20 Vesper. 4 10 Voor de scho len. 4.30 Jack Payne en zijn dansorkest 4 50 'Het Grosvenor House orkest. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Koorzang. 7.10 Duitsche lezing. 7.50 Lezing 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing 10.10 Vioolcon cert door Thibaud. 10.50 Kerkdienst. 11.05 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten 8.20 Orkestcon cert, o.a. Boite a joujoux, Debussy. 9.50 „Der Bürger als Edelmann", E. Schulhoff. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 12.251.50 O'kestconcert. 4.20 —5.20 Orkestconcert 0. 1. v. Wok' 7.20 Con cert 0. 1. v. Wolf o.a. Ouverture „Si j'étais roi", Adam. 8.20 Ork"°t en Solistencuncert, 0.a. piano-concert Nr. 24, c-moll, Mozart. Hierna tot 11.20 Darsmuziric o. 1. v. Pensis. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Palace-Hotel 0. 1. v. Gyldmark. 2 504.20 Concert vit Restaurant Wivex 0. 3. v. Stalla. 7.30—9.35 Sw„phon!econcert 0. 1. v. Prof. Nic. Maiko. E. Larson, ang, ö.a. 5de Symphonie, Tsch^'kowskv 9.501150 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.: 5.20 Or kestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 8 45 Gramofoonpl., o.a. Espana, Chabrier. 9.2010.20 Concert door de Augustijnen. 338 M.: 5.20 Concert door kwartet. 6.50 Concert door Trio 8.20 Concert 0. 1. v. De Sutter, o.a. ouvert. „Iphi- genie in Aulis", Gluck. Rome, 441 M. 8.20 Concert m. m v. het kwartet van Rome, o.a. „Der Tod und das Madchen", Schubert en uit „Othello", Verdi. Zeesen, 1635 M. 11.20 Gramofoonplaten. 1.202.05 Gramofoonplaten. 3.50 Concert. Taube-Kamerorkest. 7.20 Kamerorkest Ed win Fischer. 8.30 Concert door het Philhar- roonisch orkest van Berlijn. 10.11.20 Dans muziek. De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend dat de BRILLE- STEEGBRUG vanaf Donderdag 10 De cember 1931 tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn AFGESLOTEN. Uit het Engelsch door mej. G M. O. de W 8O1 Als je dingen wegsluit, meisjelief, dingen, die je niet toebehooren, dan ben fk bang, dat je er voor gestraft moet worden. De toon, waarop de oude man sPrak, was zoo plechtig, zoo gestreng, dat Julie er het eerste oogenblik van Dat is stelen, riep ze uit, hardnek kig op haar eersten aanval terug ko mende. Oom Si maakte een waarschuwend gebaar met zijn vinger, vlak bij haar ge zicht. Nichtje, zei hij met een kalmte, die gunstig bij haar opgewondenheid af stak, ik moet je vriendelijk verzoeken je niet zoo dwaas aan te stellen. Wees zoo goed je mond te houden. Julie herhaalde haar beschuldiging. *-et schilderstukje is van mij. Willem deeft het mij gegeven. U hebt mijn kof- Ie" opengebroken en het gestolen. kk Willem een vriendelijken blik te iku n t°e8eworpen, vestigde hij zijn M koude oogen op zijn nichtje. V at ik je te zeggen heb, is dit. Zijn u was meer overheerschend dan ooit. TUINBOUWVEREENIGÏNG „DE EENDRACHT" TE OUDKARSPEL. Maandagavond vergaderde de Tuin- bouwvereeniging „De Eendracht" ten huize van den heer C. Vis, alhier. Een groot aan tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer Jb. de Boer, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester van Oudkarspel. Voorzitter zeide, dat we nu reeds 5 maan den wachten op hulp van de regeering. Nu hebben wij in de bladen kunnen lezen, dat er eenige toezeggingen zijn gedaan door den Minister. Maar dit zal nog wel door de Ka mer moeten worden bevestigd Door den Mi nister is een bedrag beschikbaar gesteld van 700.000 gulden. Het is toch heel treurig, dat boven dit bedrag de betreffende gemeenten nog 30 beschikbaar moeten stellen Ook renteloos. De regeering geeft wel rentelooze voorschotten, maar deze zullen toch ook weer moeten worden teruggegeven en dan moet het geld er weer zijn. De eenige steun die fei telijk wordt gegeven, is dat men geen rente voor het geld heeft te betalen. Dit geeft toch wel een droevig beeld tegenover de oorlogs jaren. Toen moesten wij toch onze producten brengen. Wel tegen redelijke prijzen, mam* er werd toch van genomen door de regeenng. Dat was toen wel noodzakelijk, maar de hulp is nu ook noodzakelijk. Het is een schril voorbeeld, wat de voorzitter noemde n.1. door een drietal heeren uit den gemeenteraad en den voorzitter is een Commissie gevormd, door welke de menschen worden geholpen die het diepst in den put zitten. Tot nu toe zijn er dertien menschen bij deze commissie geweest. Er zijn jonge kerels bij, in de kracht van hun leven, die niet eens hun brood kunnen verdienen. Deze personen wor den door de gemeente geholpen. We hoorden dat er hulp zal komen, maar uit de toelichting blijkt dat het wel voorjaar zal worden voordat deze er is. De voorzitter gaf den raad. het hoofd koel te houden. Hij hoopte, dat op kalme wijze zou worden vergaderd en dat de bespiekin- gen vrucht zouden afwerpen en tot eenige verbetering mochten leiden. Naar aanleiding van de notuien deelde de voorzifter mede. dat een buitengewone alge- meene vergadering van den Noordermarkt bond is aangevraagd. Men was zeer spoedig aan het noodige aantal toe. Deze vergadering zal worden gehouden op Maandag 14 De cember in ditzelfde lokaal. Door den secretaris werd vervolgens mede gedeeld, dat er 10 wagons steenkool onder de leden zijn gebracht, wat gezien de s'echte tijdsomstandigheden nog meevalt. Ook deel de spr. mede, dat dit jaar 470 snees aard appelen zijn gesproeid tegen 194 in 1930. Alzoo een goede vooruitgang. Door de Kunstmestcommissie werd mede gedeeld dat de monsters der aanbesteding April zijn onderzocht. De resultaten waren zwavelzure ammoniak 20.63 pCt., kalkamon salpeter 20.80 pCt., Chilisalpeter welke 15.5 pCt. moest zijn, was 16.10 pCt., kalksalpeter 15.20 pCt. super 13.8C pCt. kali van 40 was 39 80 pCt., kalk van 75 was 56.10 pCt. Op deze kalk is later 0.40 per 100 K.G. terug betaald. Er was 600 baal turfmolm gekocht tegen den prijs van 1.70 per baal, franco Schoorl dam. Bij de September-aanbesteding was door 36 leden besteld. Voor levering October 2450 K.G., prijs 5.10, levering Maart 17200 Kg., prijs 5.05, levering Mei 15700 K.G., prijs 5.15. De voorzitter vroeg of er nog kalizout moest worden besteld, of slakkenmeel. Hier voor was niet veel animo. Na eenige bespreking werd besloten de gelegenheid tot 20 December a.s. open te stel len. Tot deze datum kan worden besteld bij de leden der kunstmestcommissie, bestaande uit de heeren Jb. Smit Cz. en J. van Hout. Door den heer H. de Geus werden de re sultaten van verschillende soorten late aard appelen medegedeeld. Van deze soorten is een beperkte hoeveelheid poters beschikbaar. Bevelanders, opbrengst zeer goed, kwaliteit puik. Friso en Furore idem. Weinig ziek. Erd<- gold, opbrengst goed, kwaliteit minder goed. Geen zieken. Als deze soort hier nog eens zal worden verbouwd verwacht de heer De Geus dat de kwaliteit beter zal zijn. Zoo was het ook met Robijn, welke soort ver leden jaar ook niet lekker was en dit jaar erg meeviel. Van de Noordeling was de kwaliteit goed, doch de opbrengst was het minst van allen. Bestuursverkiezing. De 'heeren Jb. de Boer Nichtje, op het oogenblik ben je nog minderjarig en zoo lang je bij mij aan huis bent, ben ik je voogd, volgens de wet. En, zooals ik reeds tot Willem ge zegd heb, je bent naar mijn meening geen geschikt persoon om te moeten zorg dragen voor iets, zoo kostbaars als dit stukje misschien zal blijken te we zen. Let goed op mijn woorden de oude vos wierp een veelbeteekenenden blik op Willem ik ga niet zoo ver te zeggen dat het kostbaar i s, maar dat het misschien zal blijken te wezen. En in dat geval kan ik niet toestaan dat een onwetend buitenmeisje, dat om zoo tezeggen geen a van een b kan onder scheiden, dit stuk van jou mag aanne men, mijn jongen. Het is heel edelmoe dig van je en ik hoop, dat ze er je beleefd voor bedankt heeft, maar indien ik haar veroorloofde het aan te nemen, zou een weinig nauwgezet koopman het haar wel afhandig maken. Altijd veronder stellend, dat het wat waard is; ik ga na tuurlijk niet zoo ver dat te willen bewe ren. Dief! mompelde Julie. Gemeene dief! Zij begreep echter best, dat het geen zaak was haar gevoelens te uiten; want de oude krokodil kwam er slechts te be ter door uit in vergelijking met haar. Hij sprak zoo huichelachtig mogelijk als hij tot Willem het woord richtte. In ieders belang moest zulk een prachtig stukjq goed bewaard worden. (Julie werd er misseliik van. zoo temerig als hij die en N. Kaan werden herkozen en namen hun benoeming aan. Door den heer J. Kalverdijk werd ver volgens het Verslag der Wortelzaad Com missie uitgebracht. De opbrengst was zeer j gering. Van 1 Yi snees wortelen had men 1K I pond zaad geteeld. Er werd de vraag gesteld, of men dit moest laten doorgaan. Het bracht nog al wat kosten met zich. Op voorstel van den heer Wieling werd besloten om in het belang van de wortelen- bouwers door te gaan. Het bestuur werd vrij mandaat gegeven om met Noordschar- woude te onderhandelen. Bespreking indienen punten voor de ver gadering N. M. B. Het eerste voorstel van deze vereeniging was: De vereeniging „De Eendracht" stelt aan de Algemeene Vergadering voor om voor de aangevoerde bewaarkool A en B kwaliteiten een minimumprijs te garandeeren van 1.50 per i00 K.G. Toelichting: De voorstellende vereeniging is van meening, dat bovengenoemd bedrag geen loonende prijs is, maar men heeft dan toch de zeker heid niet met zijn producten naar huis Ie moeten, na ze eenige dagen te hebben gepre senteerd. Daar het niet wel mogelijk is, dat de veilingen deze garantie dragen, zoo zou de voorstelster een beroep op de regeering willen doen om deze garantie voor haar re kening te nemen. Indien dit voorstel aange nomen wordt, dit voorstel met den meesten spoed bij den Vierbond in behandeling te nemen, om samenwerking in dezen te ver krijgen. De heer J Strijbio was eerst van meening geweest een minimumprijs van 1.50 voor te stellen, maar nu er door den minister 700.000 is beschikbaar gesteld, was spr. van andere gedachten geworden. Die f 700.000 is voor deze streek nihil. En wan neer zullen wij het krijgen? Hoewel het voorstel van den heer Glas in de krant van 4 per 100 K.G. no? mooier is, zou spr. den prijs op 3 per 100 K.G. willen stellen Dan krijgen de werkloozen weer werk en de winkelier en bakker kunnen worden betaald. Men komt met 1.50 niets verder. Als de minimumprijs op 3 wordt gesteld, kunnen wij ons volk betalen en komt alles weer terecht. Over een tijd van 17 weken ver deeld, zullen er iedere werkdag van de beide stations 76 wagons kool moeten worden verzonden. Als de Maandag zoo blijft als het altijd is geweest, zoodat er niets wordt aan gevoerd, zal hiervan niets terecht komen. Als er iedere week 1/17 gedeelte wordt aange voerd komt het goed. Als we anders straks met ons doorschot komen krijgen we er niets voor. Het zal ook den handel ten goede komen. De voorzitter zeide, dat het bestuur op dit punt actief is geweest Voor dit voorstel van den heer Strijbis is een aanvoerregeling noodig. Het bestuur had al een desbetreffend voorstel op papier. Dit luidt als volgt: „De Eendracht" stelt aan de buitengewone alge meene vergadering voor een aanvoerregeling te treffen voor de bewaarkool. Toelichting: De voorstellende vereeniging is van mee ning dat er iets moet gebeuren, nu er een zeer groote voorraad bewaarkool aanwezig is, die toch betrekkelijk in een kort tijds bestek opgeruimd moet worden. Gezien de crisis nu alles in de war is en de aanvoeren van vorige jaren zeer ongeregeld waren, zagen wij bij eenige opleving van de prijzen zeer groote aanvoeren en dan meest bij vrie zend weer een tekort aan wagens. De voor stelster is wel overtuigd dat het zeer moei lijk zal zijn. maar dat het in aller belang is. Zij vermeent, dat bij een aanvoerregeling 'betere prijzen kunnen worden gemaakt. Ook dit voorstel zal bü den Vierbond in behande ling dienen te worden gebracht. De heer Strijbis merkte op, dat 1 50 niet loonend is. Als men den prijs op 3 stelde, konden de arbeiders worden betaald. Het zou van de regeering hoogstens een bedrag van 3.000.030 vergen. Spr. had gehoord, dat de veiling zelf een kas wilde vormen. De voorzitter antwoordde, dat hierover wel in de Prov. Comm. en den Noorder marktbond is gesproken. De minimumprijzen van 0.60 konden dit jaar niet worden ge handhaafd. Daarom moet een kas worden gevormd, waaruit men deze kosten kan der ven. Dit jaar heeft men wel eens uit de hand voor minder dan voor 0.60 moeten ver- koopen, om toch wat geld voor het product te krijgen. Daar moet een eind aan komen, waarom dit voorstel bij de Prov. Comm. is aanhangig gemaakt. De heer P. Kostelijk voelde veel voor het voorstel van den heer Strijbis, 1.50 is een noodlijdenden prijs. Ook zal er wel aan worden getornd, f 3 is geen abnormale prijs, en de kool kan aan dezen prijs toe woorden uitsprak) en daarom zou hij persoonlijk er voor zorgen. Een buiten kind zonder eenige opleiding kon na tuurlijk zulk een kunstwerk niet waar- deeren en als er iets mee gebeurde, zou hij Willem's meester het zich zelf /ïooit vergeven. De oude man sprak zoo vriendelijk en zoo verstandig (soms was hij zelfs tot tranen toe bewogen) dat Willem onmen- schelijk geweest moest zijn om niet ont roerd te worden door zijn woorden. Oom Si had niet de minste moeite om zijn assistent te doen gelooven, dat hij door de beste beweegredenen genoopt werd zoo te spreken. Willem's eigen be wondering voor het stukje kwam niet, in het geheel niet in aanmerking, maar wijsheid en ondervinding verklaarden dat, zoolang mijnheer Duponnet uit Pa rijs het stukje niet gezien had, het in verantwoordelijke handen bewaard moest blijven. Maar ik zeg u, dat het schilder stukje van mij is, van mij, van mij!, riep Julie. Neen. Het behoorde aan Willem. Dit ontwijfelbaar feit werd weder door de vriendelijke stem van den meester be wezen. Wat hij niet Willem's voogd, ook voor de wet. Geen oogenblik dacht hij er over den jongen man toe te staan in een oogenblik van zwakke edelmoedigheid te beschikken over iets, dat misschien zou blijken een stuk van groote waarde te wezen. Julie was wel een weinig teleurgesteld komen, dan heeft de regeering niets te doen. De prijs moet echter loonend zijn. Burgemeester Mijnveldt zeide, dat die 700.000 al is aangevraagd, maar dat is niet alleen voor den koolbouw. Ook is dit voor „de Streek". We kunnen evengoed doorgaan. Die 700.000 gulden kunnen we ook wel ge bruiken. Spr. was voor verhooging van den prijs tot 3 en drong er op aan, als het in den Noordermarktbond was behandeld, het spoedig door hoogere instanties te laten be handelen. Spr was het eens met den heer Kostelijk. Als de prijs boven de 3 komt, is er geen 3teun noodig. Spr. wees op de rege ling met de transportarbeiders. Als deze hun loon verdienen krijgen ze ook geen steun. De heer H. de Geus merkte op, dat er door de regeling van den heer Strijbis weinig goede kool aan de markt zou komen. Als met een zeker percentage moest worden geveild, zouden steeds de sleohtsten aan de markt komen. De voorzitter vroeg of de vergadering met het voorstel van den heer Strijbis kon mee gaan. Het bestuur ging met dit voorstel accoord. De heer A. Bakker zeide, dat men een half jaar te laat was. Vanuit de vergadering van den Noordermarktbond moet een beroep op de regeering worden gedaan. Dan zijn de heeren er op voorbereid. Dan Kan desnoods later door de grootere /ereenigingen een ac tie worden ingesteld. De heer Strijbis wees op het verslag van de vergadering van Prov. Staten Daar werd door den heer Zeeman nog even het woord gevoerd over den nood in den tuinbouw, maar er werd hem al spoedig op gewezen, dat dit daar niet op zijn plaats was, omdat er direct een verzoek aan de regeering was gedaan. Spr. stelde voor, de Statenleden Kostelijk, Zeeman, en Kooiman op de aan staande vergadering van den N. M. B. uit te noodigen. Deze durven hun mond wel open te doen. Ook eenige Kamerleden zou spr. willen uit- noodigen De heer P. Wijn zeide dat dit een voorstel van N. Niedorp was. n.1. alle fracties uit de Prov. Staten en 2de Kamer uit te noodigen. Men zou dit voorstel op de Donderdag te houden bestuursvergadering kunnen steunen. De voorzitter vond het hoog tijd, dat er eens wat gebeurde. Op de vergadering van Donderdag en van Maandag moet worden aangedrongen. Ook de andere heeren, ook van de L. G. C. te Broek op Langendijk be ginnen de hoofden op te steken. Dus moeten we 'het aanhouden op 3 per ICO K.G. De heer C. Borst zeide, dat men veel las van verzoeken aan de regeering, kunnen wij geen eischen stellen? Als we menschen aan het werk hebben, moeten we toch ook zegeltjes plakken. Als we daar nu eens mee ophouden. Met verzoek tot de regeering komen we niets verder. We moeten niet vragen om f 3 te garandeeren, doch dit eischen. De voorzitter merkte nog op, als een mi nimumprijs van 3 werd gegarandeerd, de teelt van de bewaarkool zich wel zeer sterk zou uitbreiden. De heer D. Wonder kon niet begrijpen, dat daarover werd gepraat, 3 is toch lang niet loonend, ook niet voor de polderboeren. De heer Strijbis zeide, dat ook de kooplui de bouwers er onder duwen. Al die kool in het koelhuis en in Noord-Brabant doet ons ook geen goed. De voorzitter merkte op, dat als er een aanvoerregeling kwam, men verplicht was, hieraan te voldoen. Als we het zoo laten gaan, raken we met het zaakje verlegen Het kan lang niet voor deze prijzen. In den dis- tributietijd toen er een groote voorraad gele kool was heeft men eens een groote consig natiezending naar Duitschland gedaan. Daardoor was de markt mooi verlicht. Bij een aanvoerregeling moet men alle maal meedoen. Dat moet men goed begrij pen. We moeten er niet over stemmen, maar eendrachtig besluiten. De heer Kostelijk wees er nog op, dat als de kool boven de 3 werd verkocht, dit meerdere voor de bouwers was, niet voor de regeering. We hebben de kool niet verkocht voor 3 per 100 Kg. De heer A. Bakker vroeg, wie er dan wel tegen die aanvoerregeling was. Antwoord uit de vergadering: „Klaas Wa genaar uit Noordscharwoude". De heer Bakker merkte op, dat als op de algemeene vergadering werd besloten den aanvoer te regelen, deze het ook moet doen. De heer Borst zeide, dat de ambtenaren den Minister hadden verzocht, de salarisver mindering inplaats van per 1 Januari per 1 Maart te laten ingaan. Op dit verzoek is di rect gunstig beschikt. Dat kwam doordat er een groote organisatie achter stond. Als de Minister de vermindering evengoed per 1 Januari had doorgevoerd, zou er wel wat door Willem's houding in deze zaak. Dat hij zich zoo dadelijk aan Oom Si onder wierp, strekte hem niet tot eer. Ja stel lig het schilderstukje was van hem, dus hij kon er mee doen wat hij wou, maar als men aannam hoe Oom Si de zaak behandelde, zou de jonge man niet het recht hebben om er over te beschikken. Dat betreurde Julie in hem. Hij had moeten vechten om zijn eigendom. En tevens bedacht zij met spijt, dat hij wer kelijk wenschte zijn geschenk terug te krijgen. Hoe meer zij over alles nacht, hoe el lendiger leek het haar. Zij kon zich zelve niet ontkennen dat zij er een on waardige rol in speelde. Het was alles goed en wel de zaak alleen te beschou wen uit het oogpunt van Willem's belan gen. Maar mocht dat? En stond ook in haar hart het belang van Willem op den voorgrond? Neen! Ze moest zich zelve beken nen, dat zij zelf goed op weg was op niet hooger peil te staan dan Oom Si. In ieder geval, zij had haar best ge daan S. Gedge in het nauw te brengen. En hij had het haar gedaan. Daar was geen twijfel aan. Beiden speelden het zelfde spel, niet recht door zee, bedriege- lijk en het scheen dat Oom Si hetgeen wel te vermoeden was, het veel beter speelde dan zij. De listige oude vos had haar geslagen met haar e'gen wapens. Waren ze niet beiden zonder schroom te werk gegaan? Was Willem niet de speelbal van beidenï zijn gebeurd. De voorzitter zeide, dat men in het voor stel wel kon zetten eischen of verzoeken. Dan wordt op de algemeene vergadering wel be sloten wat. het beste zal zijn. De heer Kostelijk zeide, dat wij geen eischen kunnen stellen. De heer C. Borst: Dan moeten we eerst maar eens stoppen met zegeltjes plakken. In Friesland is het al zoo ver, dat men de deur waarders wegjaagt. De heer N. Kaan zeide, dat er een scherp kantje aan zit Maar het zal toch zoo moe ten, dat we er aanstonds met de vuist achter moeten. Burgemeester Wijnveldt wilde er een toe lichting bijdoen, waarin werd gewezen op het feit, dat, als 2 jaar geleden reeds een mini mumprijs was gegarandeerd men nooit zoo in de misère was gekomen. De voorzitter stelde voor om inplaats van beroep „uitermate dringend beroep" te zet ten. Ook mogen de heeren daar wel weten, zei de de heer G. IJff, dat wij ons zeer ten ach- tergesteld voelen bij den werkloozen arbei der. Daarvoor wordt tenminste nog werk ge zocht en steun verleend, terwijl er hier zijn, die met werken van 5 tot 9 uur geen brood kunnen verdienen, 't Is een schande. Het voorstel werd aangenomen. De heer A. Swager zeide, dat op de Alge meene Vergadering het punt „Sociale Wet ten" zal worden behandeld. Er is een voor stel, om degenen, die een inkomen hebben van 1000 a 1500 vrij te stellen van de sociale verplichtingen. Dit voorstel zal door de afgevaardigden worden gesteund. De lieer Dekker vroeg hoe het stond met de Vakorganisatie. De voorzitter wilde dit in de voorjaarsver gadering behandelen. De heer J. Kalverdijk drong er op aan om het in deze vergadering te behandelen. Door den heer G. IJff werd gewezen op een Donderdag te houden vergadering te Noordscharwoude. Deze gaat uit van den Neutralen Bond en heeft ten doel een sterke Provinciale bond te stichten. Spr. sipoorde de leden aan, deze vergadering als het eenlgs- zins mogelijk was, bij te wonen. De heer C. Borst voegde hieraan nog toe, dat hij de vergadering te Hoorn had bijge woond. Die ging echter wel uit van het Boe- rencomité. Op die verg. was De Neutrale Bond ook sterk vertegenwoordigd De eischen van de beide organisaties komen vrij wel op hetzelfde neer. In de Beemster en „De Streek" heeft de Neutrale Bond al veel aanhangers. De heer N. Kaan zeide, dat als de leden van meening waren dat hun belangen goed werden behartigd door de N. M. B. en de Prov. Comm. en denVierbond, zij zich niet bij dezen nieuwen bond moesten aansluiten. We moeten echter een Vakorganisatie heb ben naast den N. M. B. die alleen de vei- lingbelangen behartigt. Spr. vond het beter, dit in de voorjaarsvergadering te behande len, dan kunnen we zien, hoe de besturen zich houden. De heer A. Bakker vond het niet goed af te wachten. We moeten ons als tuinbouwor ganisatie bij den Neutralen Bond aansluiten. Als de N. M. B. niet anders is dan een vei lingsorganisatie moeten wij ons als vereeni ging bij den Bond aansluiten. De voorzitter zeide, dat men het niet pas aan den weet is gekomen, dat de N. M. B. alleen een veilingsorganisatie was. Eenige jaren geleden met die hagelschade is het ook uit gekomen. Als alle leden het willen, kun nen we van de N. M. B. ook' een vakorgani satie maken. Spr. gaf den raad, eerst af te wachten tot de vergadering van Donderdag te Noordscharwoude. De heer C. Borst wilde niet de vereeniging lid laten worden. Men moet allen vrij laten. Zal afgewacht worden. Afgevaardigden Algemeene Ver gadering. Als afgevaardigden werden aangewezen de heeren C. Borst, N. Kaan, H. de Geus en P. Kostelijk als leden van het Bestuur. De heer G. IJff stelde voor, den heer Jb. Strijbis ook als afgevaardigde te benoemen om zijn voorstel te verdedigen. Aldus beslo ten bij acclamatie. Vervolgens stelde de heer IJff voor, den burgemeester, die ook lid is, als afgevaar digde te benoemen. Bij acclamatie aangeno men. Daarna werden de heeren G. IJff en A. Bakker als afgevaardigden gekozen. Plaats vervangers de heeren j. Kalverdijk, D. Won der, K. Manneveld en L. Kalverdijk. Openhouden Burggracht. Deze regeling wordt op den ouden voet voortgezet. De voorzitter sprak den wensch uit dat de Burggracht maar veel dicht mocht zijn dezen winter. HOOFDSTUK XXV. In den loop van den volgenden morgen kwam Oom Si met een zeer schijnheilig gezicht aan Julie meedeelen, dat hij haar haar brutaliteit niet vergeven kon, zij moest haar koffer maar pakken en heengaan. En om nog meer gewicht te hechten aan dit bevel, liet hij Willem uit de rommelkamer komen en beval den jongeman haar te helpen haar kof fer beneden te brengen zoodra hij klaar was; en daarna een vigelante voor haar te bestellen. Dit was meer dan Julie gedacht had. Zij had wel gedacht dat zij weggezon den zou worden, maar niet zoo spoedig. Dat kwam volstrekt niet met haar plan nen overeen. Je moet een kamer zien te krijgen in een fatsoenlijke buurt, zei de oude man. Vrouw Ranciman zal er wel een voor je weten. Je hebt geld genoeg voor je onderhoud terwijl je naar werk om kijkt. Julie met haar vlug verstand, zag ech ter dadelijk bezwaren. Ze had een heel klein beetje hoop in staat te wezen te ontdekken waar het schilderstukje ver borgen was. Maar als ze eenmaal het huis uit was, zou die hoop verdwijnen. E11 het was meer dan duidelijk dat Oom Si dit ook onder de oogen zag en dat hij haar daarom zoo gauw kwijt wou zijn. De oude vent was zich ten volle be wust wat haar heimelijke hoop was. Hij wist dat het stukje niet veilig was zoo lang zij in huis was.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5