.58innenland fixiUeuÜMd "~ve werkloosheid in duitschland. ne doodende gassen van de maasvallei. deensch stoomschip vermist. de communisten in china. ytcoiUnciaal 't lieuivs oude niedorp. wieringen. Het aantal werkloozen per 1 December be- 5.057 000. Werkloozenverzekering ont- „£n'l.366.000 personen, crisisondersteu- vf"5 genieten 1.406.000 personen. ning Thans worden eenige gegevens bekend ge- aaift van het verslag, uitgebracht door de •^missie, welke is ingesteld door den mi eter van Landbouw. pit verslag vermeldt, dat door den heer pregoire de hoeveelheid zink werd bepaald, wf!ke hij in de schors van een populier heeft aangetrofien, staande op 1 K.M. van de fa brieken. Ook heeft getracht het percentagen van de hoeveelheid zink na te gaan, welke zich bevindt in de melk der koeien van 1e streek, gelegen tusschen Huy en Luik. Men heeft koeien uit andere streken in de hoven der Maasvallei gebracht, alwaar men haar gezondheidstoestand volgde en de ziektever schijnselen bestudeerde. Tot nog toe werden geen affecties van mechanischen aard zijr. Het is in die richting, dat het onderzoek wordt voortgezet, daar de Belgische regee- ring vast besloten is alles te doen voor den landbouw en de veeteeltjn de Maasvallei. De Deensche stoomer „Daura" metende 250 ton, is op zijn tocht van Kopenhagen naar Aalborg sedert Donderdag j.l spoor loos verdwenen. Het schip had een beman ning van 7 koppen aan boord Men neemt aan, dat het in den storm van Vrijdag is ver gaan. BLOEDIGE BOTSINGEN IN PERU. 20.000 Arbeiders in staking. Bij Trujillo in Noord-Peru is liet naar aanleiding van de ambtsaanvaarding van den nieuwen president Sanchez Cerro tot hevige botsingen gekomen tusschen de poli tie en socialisten. Daarbij werden 10 man gedood en 13 gewond. De verliezen zijn voor namelijk gevallen aan de zijde der demon stranten, de aanhangers van den socialisten leider Aprista, die bij de laatste presidents verkiezingen in October verslagen is dooi Sanchez Guerra. In geheel Noord-Peru zijn ongeveer 20 000 arbeiders en boeren in sta king gegaan, teneinde tegen de ambtsaan vaarding van den nieuwen president te pro testeeren DE LOGNSVFRLAGING III DE SPOORWEGEN IN AMERIKA. '0 pCt. verlaging voorgesteld Morgen zal een vergadering van 1500 functionarissen en afgevaardigden der spoor wegbonden te Chicago bijeenkomen ter be spreking van de voorgestelde ló locnsver laging. Inmiddels heeft de directie van Illi nois' Centrale spoorweg de loonen der niet georganiseerde arbeiders reeds met 10 ver laagd, terwijl onderhandelingen zijn geopend met de georganiseerde arbeiders om eveneens voor hen tot een dergelijke loonsverlaging t' komen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, hebben de hineesche communistische troepen onlangs 8 districten van de provincie Foekien bezet. De Communistische macht in China heeft thans verbinding tot stand gebracht tusschen zes centrale provincies in China, n.1. Honan, Hospeh, Hoenan, Anhwei, Kiangsi en Foekien. BANK VAN FRANKRIJK. De dekking van het Ponden- verlies. Officieel wordt medegedeeld, dat minister president Laval, de minister van Buitenland- sche Zaken Briand en de minister van Finan ciën Flandin heden in de financieele Kamer commissie verklaringen zullen afleggen ovei de tusschen den staat en de Bank van Frank rijk tot dekking van het door den val van het Pond Sterling geleden verlies gesloten over eenkomst. Vandaag zal de ontwerp-overeenkomst ter kennis van de Kamer worden gebracht. De overeenkomst voorziet in maatregelen, die de Bank zullen in staat stellen het verlies van ongeveer 2.4 milliard Francs te dekken. Het „Journal" schrijft in verband hier mede, dat de Bank van Frankrijk bij de stabi lisatie van de valuta over 40 mill. of 17.3 milliard Francs de beschikking had. Thans bedraagt het Pondenbezit slechts 60 mill. of in Fransche valuta 7 4 milliard Francs Wanneer men aanneemt, dat het Pond met ongeveer 33 gedeprecieerd is, dan is het verlies grooter dan 2.4 milliard francs. Hit feit is door zekere kringen uitgebuit om de voorstelling te wekken, alsof ook rankrijk door de financieele crisis zoo ernstig zou zijn getroffen dat het schrapping der oorlogsschulden zou eischen. Om aan deze propaganda in verband met de internationale financieele onderhandehn gen een einde te maken heeft de Fransche regeering besloten in te grijpen. De Frarn sche valuta is door het verlies van de Bank Van Frankrijk in geen enkel opzicht in ge vaar gebracht. Ook het „Petit Journal" wijst erop, dat het regeeringsvoorstel slechts bedce'd is om een einde te maken aan een toestand, die in het buitenland tegen Frankrijk wordt uitgebuit. Minister Flandin is voornemens om in het «lang van het land en zoo spoedig mogelijke ^handeling van deze zaak te eischen. te stellen in handen van Ged. Staten om prae-advies. Aan de orde was daarna de benoeming van een lid van de commissie van bestuur van het provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort en van een lid van de commissie van bestuur van de ziekenhuizen te Bakkura en te Medemblik. De heer De Jong Schouwenburg (c.h.) ver zocht, alvorens tot de benoeming werd over gegaan, een verklaring te mogen afleggen. De prot. chr. Statenfractie, zei spr., is na rijp beraad tot het besluit gekomen om bij de voorziening in de vacature van mevr. Miede- maZondervan als aftredend doch herkies baar lid van de commissie van bestuur der provinciale ziekenhuizen te Bakkum en Me demblik, die als no. 1 weer op de voordracht geplaatst is, de candidatuuT van mevrouw Miedema te steunen en ditmaal niet te stem men op het medelid van haar fractie, mevr. Ringeling, die als no. 2 op de voordracht ge plaatst is. Bij de vaststelling van deze ge dragslijn heeft zij zich laten leiden door de overweging, dat het een goede traditie in deze vergadering is, om in 't algemeen aftre dende leden te herkiezen, wanneer door zoo danige herkiezing het provinciaal_ of ge- buiten de Zuiderzeevisscherij 888 personen, waarvan in rijksbetrekkingen 37, bij de Spoorwegen 56, in fabrieken 30, als grond werker 47, als bakschipper 466, in diverse betrekkingen 252. Ingeschreven stonden nog 736 belanghebbenden. Het meest worden rijksbetrekkingen verlangd. Aan deze werd als regel in overweging gegeven ook andere betrekkingen op te geven, waarvoor zij mede in aanmerking wilden komen, daar de kans op plaatsing in een rijksbetrekking gering is. De pogingen tot plaatsing in de nijverheid werden ongunstig beïnvloed door de conjunc tuur. Toch werden nog 10 personen ge plaatst. Credieten: In het 3e kwartaal kwamen 38 credietaanvragen in. Ingetrokken werden daarvan 7, van niet-belanghebbenden waren afkomstig 8, afgewezen werden 7 aanvragen. Toegekend werden 5 credieten tot een bedrag van 23300. De rente bedroeg 3 tot 5 pCt. Voorkeur kostelooze vergunningen vissche- rij afgesloten Zuiderzee. 54 van deze aanvra gen werden aangeteekend in het register, dat nu totaal 409 aanvragen bevat. Geldelijke tegemoetkomingen: 1157 perso nen genoten korter of langer tijd een tege moetkoming. Uitbetaald werd 61255.55. 23 stichtsbelang niet geschaad wordt. Door aan aanvragen van ouden van dagen (65 jaar en de onderhavige herkiezing van het aftreden de lid mede te werken, erkennen zij echter niet, dat verschillende fracties (inzonderheid de prot. chr. Statenfractie) naar billijkheid en naar hun getalsterkte voldoende in de be stuurscommissie der provinciale ziekenhuizen vertegenwoordigd zijn. Naar haar oordeel is dit geenszins het geval en had een plaats in bedoelde commissie aan de prot. chr. Staten fractie niet behooren te worden onthouden Zij meent de gelegenheid, die de onderhavige ouder) werden ingewilligd, 5 tegemoetkomin gen van deze groep werden verhoogd, 14 personen overleden. Het totaal aantal ouden van dagen bedroeg op 30 September 840. Geldelijke tegemoetkoming bij combinatie van bedrijven werd in dit kwartaal niet ver leend; wel werd de tegemoetkoming in 4 ge vallen verhoogd. Voorts werden geldelijke tegemoetkomingen verleend aan Zuiderzee- visschers, die geen knecht kunnen krijgen door de afsluitingswegen, of aan knechts voordracht haar daartoe biedt, dan ook te wier bedrijf werd opgeheven, en die door een van moeten aangrijpen, om als haar ernstige ver wachting uitdrukkelijk kenbaar te maken, dat Ged. Staten bij het deen van eventueele nieuwe voordrachten en Prov. Staten bij hun keuze wat betreft de voorziening in deze va cature meer benaaldelijk ook met haar frac tie rekening zullen houden. Gekozen werd in de eerstgenoemde com missie mevr. M. B. BoissevainPijnappel (v.b.), in de tweede commissie mevr. M. H. MiedemaZondervan (s.d.). In den raad van toezicht op de provinciale bedrijven werd herkozen jhr. van Doorn. In de vacature-Koster werd, daar de heer Kos ter geen lid yan de Staten meer is, de heer P. Kostelijk Pzn. (v.d.) gekozen. Vervolgens werd overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. waarna de vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 22 Dec. half 11. Door den burgemeester is een gemeente lijk crisiscomité gevormd, hetwelk maatrege len zal beramen tot leniging van crisisnood. De afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling heeft de voorberei ding ter hand genomen van een belangrijk w.rk, n.1. van de vorming van een voorbe reidende klasse van de Arbeiderskaderschool op het Troelstra-oord. De bedoeling van deze school is de vorming van kader (bestuursle den e.d.) der arbeidersbeweging; de bedoe ling van de voorber. klassen is het bijbren gen van de daarvoor noodige vóórscholing. Er wordt gedurende een jaar les gegeven, twee avonden per week in vier vakken, t.w. Ned. taal, boekhouden, staatsinrichting en economie. De voorber. klassen zijn niet al leen toegankelijk voor hen, die de cursussen op het Troelstra-oord meemaken, doch ook voor andere belangstellenden. De organisatie van dit werk over het heele land berust bij dr. J. Hemelrijk te Bergen. Reeds zijn klassen in gang te Alkmaar en Velsen. De bovengenoemde afd. heeft met speed de zaak ter hand genomen en hoopt ook te Wieringen spoedig, in overleg met dr. Hemelrijk, een klasse te openen, indien al thans voldoende belangstelling bestaat bij de arbeiders, speciaal bij de jongere genera tie. Aan de mededeel ingen van de genera le commissie Zuiderzeesteunwet over het 3e kwartaal van 1931 is het volgende ontleend: Algemeen. De opbrengst der visscherij in de kom van de Zuiderzee (ten Zuiden van de lijn: de Ven, ten Noorden van Enkhuizen Hindeloopen) bedroeg in Juli 862586 K.G. 357289, in Augustus 712292 K.G. 278756 en in September 834879 K.G. 250022. In het 3e kwartaal 1930 was de opbrengst in Juli 1000187 K.G. 333142, in Augustus 1040232 K.G. 293216 en in September 1287099 K.G. 296467. Bij de beschouwing van deze cijfers moet in aanmerking genomen worden, dat 1930 een buitengewoon goed jaar was voor de visscherij. In het 3e kwartaal 1929 was de opbrengst in Juli 562481 K.G. 306297, in Augustus 608923 K.G. 255161 en in Sep tember 667124 K.G- 210922, zoodat de op brengst in het 3e kwartaal van dat jaar nog goed was. Aan de gunstige resultaten, welke nog be reikt worden met de uitoefening der vissche rij, moet worden toegeschreven, dat tal van jongens, die in de visscherij werkzaam zijn, geen gebruik maken van de geboden gelegen heid om zich te bekwamen voor eenig am bacht, bedrijf of eenige anderen werkkring en zoodoende den geschikten leeftijd laten voorbijgaan. Tegemoetkomingen: opleidingen. In het 3e kwartaal werd voor een opleiding voor het eerst een tegemoetkoming verleend in 74 ge vallen. Verlenging van den duur der tege moetkoming had plaats in 33 gevallen. Op 30 September zijn 356 personen met een te gemoetkoming in opleiding. Slechts 2 personen hebben toelatingsexa men gedaan voor de zeevaartschool te Schier monnikoog; 2 zoons van belanghebbenden zijn aldaar geslaagd voor het eindexamen 27 Juli werd begonnen met de opleiding t( steenzetter bij de M U.Z. op Kornwerde zand; 11 personen nemen thans aan die o leiding deel. Het totaal der uitbetaalde teg moetkomingen voor opleiding bedroeg in c kwartaal 11525.32. wefk €f en ander werkloos werden. 19 van deze tege moetkomingen werden verleend; het totaal aantal bedroeg 185. Tenslotte werden maatregelen getroffen om tegemoet te komen in den nood van be paalde scheepswerven langs de Zuiderzee, welke ten gevolge van het gebrek aan nieuw bouw gesloten dreigden te worden. Dit ge beurde door toepassing van art. 13 der wet (geldelijke tegemoetkomingen) op de knechts der werven. Practisch wordt hiermee bereikt dat de eigenaren der werven, welke voor de voortzetting van het Zuiderzeevisschersbe- drijf voorloopig onontbeerlijk zijn, hun be drijf gaande kunnen houden, zonder dat het personeel van den ongunstigen toestand na deelige gevolgen ondervindt. N.A.S. N.V.V. Chr. N. V. R.K.W DE OMVANG DER VAKBEWEGING. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert weder de jaarstatistiek van den omvang der vakbeweging gedurende de pe riode 1 September 19301 September 1931 Blijkens de gegevens over de ledentallen steeg het aantal georganiseerde werknemers in ons land in 1930 van 624.500 tot 674.800, d.i. met ruim 8 pCt. (tegen 13 pCt. in 1929) Gerekend naar de provincies en de gemeen ten was de stijging tamelijk gelijkmatig. In Limburg en Noordbrabant was zij het grootst (resp. 17 en 11 pCt.). In de overige provincies bedroeg zij 6—9 pCt., in de ver schillende gemeente-groepen 6914 pCt. Het aantal georganiseerde vrouwen" steeg van 39.700 tot 45.000, d.i. met 15 pCt., tegen 9 pCt. in 1929. In 931 hield de groei aan. In de eerste helft van dit jaar wonnen de drie grootste vakcentralen zelfs belangrijk meer leden dan in het eerste halfjaar van 1930. Het volgende staatje toont dit aan. Leoental winst in winst in 1 Juli *31 le h.j. '30 le h.j. '31 19.200 675 1-750 +302.050 +11.100 +26.250 95.550 5.200 +13.400 +170.300 +10.000 +17.300 N.V.C. (Neutr.) 42.500 1.650 1.400 Deze voortdurende stijging is daarom opmerkelijk, omdat bij de vorige crisis in bet bedrijfsleven, die van 19201923, het aantal vereen igingen met niet minder dan 25 pCt. terugliep. Vergelijken wij de thans bereikte ledental len met die uit de topjaren 19201921 dan blijkt, dat de kleinere centralen de in de vo rige crisisperiode geleden verliezen nog niet hebben ingehaald, maar dat de grootere haar vroegere peil overschreden hebben. Hoogste Ledental Verschil ledental op 1920-'21 1 Juli'31 50.150 19.200 61 pCt 2 2.200 302.050 15pCt 76.750 95.550 24 pCt 158.200 170.300 8pCt 52.000 42.500 18 pCt van de vereenigden bevindt zich in de v'ier grootste steden. Dit percenta ge is echter voor de verschillende richtingen zeer uiteenloopend. Van het N.A.S. wonen 71 pCt. der leden in bedoelde gemeenten, van het N.V.V. 39 pCt., van het Chr. Vakver bond 28 pCt., van het R.-K. Werkliedenver bond slechts 14 pCt., van de Nederl. Vakcen trale 43 pCt. Blijkens de gegevens over de geldmidde fen beschikte de Nederl. Vakbeweging begin 1931 over een vermogen van bijna 28 mil- lioen gulden, waarvan 16 millioen in de kas sen van het N.V.V. en daarbij aangesloten organisaties en ruim 514 millioen in die van het R.K. Werkliedenverbond. N.A.S N.V.V. Chr. N. V. R.K.W. Ned. VakCentr. Ruim 32 pCt. PROVINCIALE STATEN. Gistermorgen werd de winterzitting "rov. Staten voortgezet, de \i en werd het adres van het bestuur R Ned. Ver. tot inrichting van een weten- ji aPP-elijk centrum voor lichamelijke opvoe- vanSJ* Amsterdam, waarbij met intrekking „T. werk e( n uc aiueciiugw vciseuiucnut vrewmwci u-ordtl" es.van 30 Dec' 1930 SUjS Maatregelen ter deze hulp pen, waaronder het ontwerp-crisis-inyoerwet vonr ,-^fvraa?d ten behoeve van de academie j voorlichting. 56«persoi totaai o-pnlaatst worden onderzocht. r lichamelijke oovoeding der vereemging. Op 30 September waren m totaal geplaatst »ui«u auuzoc u EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den voor zitter de Eerste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 15 December des avonds te half negen ten einde over te gaan tot het trekken der afdeelingen. Op Woensdag 16 December des ochtends te elf uur zullen in openbare behandeling omen onderscheidene wetsontwerpen, waar ider dat inzake den economischen voorlich- ngsdienst en indien zij in staat van wijze jn die betreffende de verhooging van et tarief van invoerrechten en de heffing van n bijzonder invoerrecht op benzine. Na afdoening van de agenda zullen hetzij Jonderdag, hetzij Vrijdag daaraanvolgend n de afdeelingen verschillende wetsontwer- EEN KLACHT. De heer R. Heyne, schrijver van verschil lende brochures tegen de firma Wm. Müller Co. heeft bij den officier van justitie in Den Haag een klacht ingediend tegen de be- ïeerende vennooten van Wm. H. Müller Co., de leden van den raad van advies en eeu lid, subs. de leden, van het accountantskan toor Burgmans. NATIONAAL CRISISCOMITE. De bijdragen blijven vloeien, ook de vaste. Het kantoor Amsterdam van de Rotter- damsche Bankvereeniging een collecte ge houden, die 172.50 heeft opgebracht. Voorts is er een comité gevormd met het doel maan delijks gelden voor het comité in te zamelen In navolging van het bureaupersoneel van het Nederlandsche Technicum P. B. N. A. te Arnhem hebben ook thans 70 der leeraren aan deze inrichting besloten 1 van het honorarium ter beschikking te stellen van het Nationaal Crisiscomité. Ffet „Magasin de Paris", Kalverstraat 120, meldt ons, dat van heden af tot en met den 31en van deze maand 5 van de bruto- ontvangsten zal worden afgedragen aan het Crisiscomité. Het personeel van de hofhouding van de koningin heeft besloten maandelijks een bij drage voor het Nationaal Crisiscomité be schikbaar te stellen. Het personeel van het Hbld. nam een zelf de besluit. De vrijwillige bijdragen van hen, die tot de Kon. Mil. Academie behooren, zijn ge stegen tot 100 per maand. De collecte, die Zaterdag op initiatief van den Senatus Vetezanorum van het U.S.C. te Utrecht is gehouden, heeft ruim 2700 gulden opgebracht. EEN NED. VERKEERSMUSEUM? B. en W. van Zeist deelen den raad mede, dat een commissie uit het bestuur van dc V. V. V. aldaar besprekingen voert met de directie van het Spoorwegmuseum, het hoofd bestuur der P. T. T„ de Kon. Ned. Automo bielclub, den A. N. W. B. en de K. L. M. in zake de stichting van een Nederlandsche Ver- keersmuseum, eventueel te vestigen in het Slot te Zeist, eigendom dier gemeente. MISLUKTE VLUCHT VAN EEN GEVANGENE TE LEEUWARDEN. De man had een gang naar den buitenmuur. gegraven Dezer dagen meldden wij, dat een gedeti neerde uit de strafgevangenis te Leeuwarden had weten te ontsnappen. Thans weet de „Volkskrant" over deze uitbraak de volger.' de bijzonderheden te vertellen. De ontsnapte was een Duitscher, die inder tijd voor een straf van vijftien jaar in de ge vangenis was opgesloten. In zooverre waren hem de omstandigheden voor een ontvluch ting gunstig, dat hij iederen dag verschei dene uren in een aparte cel vertoefde. Reden hiervoor was het feit, dat hij het schildersvak uitoefent, waarvoor hem een afzonderlijke werkcel was toegewezen. Ongetwijfeld is hij reeds geruimen tijd ge leden begonnen met het graven van een gang van uit deze cel naar den buitenmuur; de cel is gelegen aan die zijde van de gevangenis, welke uitziet op den Zuidergrachtswal. Het maken van de gang onder den vloer van de cel was een moeilijk en langdurig werk, doch de man is er niettemin in ge slaagd haar zonder dat het door de contro- leerende bewakers is opgemerkt, gereed te krijgen. Een donkere en mistige avond bood hem een bijzonder goede gelegenheid, de kans tot ontvluchting te wagen. Om half zes daalde hij in het gat, dat zoo nauw was, dat hij er slechts ongekleed door kon, af. Na zich van alle kleeren ontdaan te hebben, en een buis en een broek aan den rand te hebben klaarge legd, drong hij door de opening, om daarna de genoemde kleedingstukken naar zich toe te halen en aan te trekken. Op roed geluk trachtte hij toen den weg naar buiten het gevangenisterrein te vinden Hij was op dit punt totaal onbekend, liep zonder overleg een bepaalden kant uit en had het geluk, in duisternis en mist het huis van bewaring te vinden, waar hij over het omrin gende hooge ijzeren hek wist te klimmen. Leeuwarden was den man al evenmin be kend als de gevangenisterreinen. Na eenmaai veilig op de straatsteenen te zijn aangeland, ging hij langs de Keizersgracht op goed ge luk de stad in. De weersomstandigheden werkten er toe mee, dat hij in zijn aparte kleeding niet werd opgemerkt totdat hij voor den spoorwegovergang naar de Schans moest wachten. Op dit moment liet vrouwe Fortuno, die hem zoo aardig had toegelonkt, hem finaal in den steek. Onder de wachtenden voor den overweg toch bevond zich een gevangenisbe waarder, die den vluchteling herkende. On middellijk sprak hij hem aan er hij wist hem te bewegen zonder verzet mee terug te gaan en na 'n half uur vrijheid verscheen hij om zes uur weer in het gevang, waar men zijn afwezigheid nog niet had opgemerkt. H. W. HIDDINGH. f Te Barneveld is op 62-jarigen leeftijd over leden de heer H. w. Hiddingh, in secretaris-penningmeester van het Drentsch Paardenstamboek en secretaris van de Pro vinciale Regelingscoramissie voor de paar denfokkerij in Drente. RIJKSBEGROOTING HOOFDSTUK ARBEID. Verhooging ten behoeve van de werkloozenkassen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930. In verband met de stijging van het aantal leden der werkloozenkassen blijkt het uitge trokken bedrag onvoldoende te zijn. Naar schatting zal in totaal noodig zijn 5.350.000, zoodat art. 35 nog met 700.000 dient te worden verhoogd. De helft van dit bedrag komt ten laste van de mede werkende gemeenten en wordt onder de mid delen verantwoord. In totaal beloopt art. 35 nu 5.350.000. De post „bijdragen in den vorm van subsi die aan werkloozenkassen voor zooveel zij meer bedragen dan 100 van de bijdragen der leden" wordt gebracht op 460.000. Door de groote stijging van den invoer van vleesch zijn ook de aan de gemeenten verschudigde bijdragen voor keuringen naar evenredigheid toegenomen, in verband waar mede art. 105 nog met 390.000 moet wor den verhoogd. Hiertegenover staat een hoo- gere opbrengst ten bate der middelen voor 1930 van ruim 650.000. Totaal van art. 105 thans 700.000. In verband met de resultaten van de ex ploitatie der N. V. Kon. Hollandsche Lloyd, is het in de overeenkomst genoemde bedrag van 1.000.000 voor 1930 reeds ten volle uitgekeerd (en gebracht onder art. 174). In totaal wordt het hoofdstuk verhoogd met 2.335.726 tot 78.665.509. BEGROOTING BINNENL. ZAKEN 1930 Hooger eischen voor werkloozenzorg. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Rijksbe grooting voor 1930. De ongunstige economische toestand heeft de behoeftigheid onder onze landgenooten in Duitschland doen toenemen, waardoor de uit gaven wegens ondersteuning het geraamde bedrag in belangrijke mate hebben overschre den, n.1. met 200.000 De werkloosheid is in ons land in den loop van 1930 in die mate toegenomen, dat met de op de begrooting uitgetrokken gelden voor hulp aan werkloozen niet kon worden vol staan. Daarom is op art. 63 (werkverschaf fing en steunverleening) 250.000 méér uit getrokken (totaal 4.006.110). Er zijn meer schadeloosstellingen als be doeld in art. 71 der Jachtwet 1923 uitbetaald dan aanvankelijk bij de samenstelling van de begrooting bekend waren. Verhooging van art. 170 met 175.000 is dus noodig. De geheele dienst 1930 wordt verhoogd met 345.900. DE VALSCHE BANDEROLLES. Drie bekentenisserk De drukker van de valsche banderolles heeft een volledige bekentenis afgelegd, even als de beide te Winschoten aangehouden per sonen, de reiziger en de winkelier. Het aantal banderolles, dat men in Papen burg heeft gevonden, was niet 50.000, maar 30.ÖÖ0. Ieder banderolle had een waarde van 18 mark; het gaat dus om een vervalsching van 540.000 mark. De strookjes zijn uitste kend nagemaakt. Het verschil met echte is haast niet te zien. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer vervalschingen zijn gepleegd. DE STROOPERSDRAMA'S TE ECHT. Een tweede onderhoud met drHulst. In zijn woning aan den Morschsingel te Leiden heeft een redacteur van de „Nwsbr." opnieuws een onderhoud gehad met dr. L. P. J. Hulst, die de sectie verrichtte op de lijken der slachtoffers van de stroopersdrama's te Echt. Dadelijk was dr. Hulst bereid het een en ander mede te dee'en omtrent het sectie-on derzoek op het lijk van den 25-jarigen Roe broeks, dat Zaterdag werd gevonden. Dit vinden van het lijk op Zaterdag j.l. aldus dr Hulst was feitelijk aan een misverstand te danken. Op het bericht toch, dat graaf van Aefer- den de hem toebehoorende bosschen voor het zoeken had vrijgegeven, zijn verschillende personen de bosschen ingetrokken. Dit bericht was echter niet volledig, want wel waren de bosschen vrijgegeven voor on derzoek door de bevolking, doch onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat marechaus see en rijksveldwacht de leiding van dit on derzoek zouden hebben. In overleg met de justitie zou dit onder zoek 's Zondags plaats hebben en reeds had men een aantal personen uit de omgeving aangezocht bij het systematisch afzoeken der bosschen behulpzaam te willen zijn. Het was echter best mogelijk geweest, dat men dan het lijk van Roebroeks niet had ge vonden, want van buitenaf was aan de plaats waar het lijk gevonden werd, niets te zien. Was een der zoekende mannen niet toeval lig met zijn voeten in de losse aarde wegge zakt, dan had men op deze vrijwel ontoe gankelijke plek onder de dichte 15-jarige dennen misschien nimmer gegraven. Nu dit wel het geval is geweest, was dr. Hulst vol lof voor de wijze, waarop de twee eenvoudige dorpsjongens de zaak hadden aangepakt. Zoodra zij iets verdachts be merkten, hebben zij direct de bevoegde auto riteiten gewaarschuwd, er zorgvuldig voor waken, dat eventueel sporen welke tot ont maskering der daders zoud enkunnen leiden, niet werden weggemaakt. Ook de marechaussee, die daarop het ver dere opgravingswerk ter hand nam, heeft zich slechts beperkt tot het blootleggen van het lijk om verder alles onaangeroerd te laten en de omgeving onder strenge politie bewaking te stellen. Een kwarteir nadat het stoffelijk over schot van Roebroeks was gevonden, had dr. Hulst reeds telefonisch bericht. Nog denzelfden dag reisde deze daarop naar Roermond, waar hij 's avonds aan kwam om den volgenden morgen vroeg per auto door te gaan naar Puttiroek. Door de zorgen der marechaussee waren daar bij den kuil reeds eenige dennen omge kapt en een tafel van schragen en planken geplaatst om dr. Hulst zijn moeilijk werk te verlichten. Onder leiding van dr. Hulst is daarop het stoffelijk overschot uit den kuil gehaald en op deze tafel gelegd, waar de sectie werd verricht. Het resultaat van dit onderzoek is bekend. Of de prop van de hagelpatronen, welke in het hoofd van Roebroeks werd gevonden, van hetzelfde maaksel was als in de licha men der drie andere slachtoffers gevonden, kon dr. Hulst niet mededeelen. Dit zal een nader onderzoek door den deskundige dr. E. J. H. Waegeningh moeten uitmaken. Dr. Hulst deelde bij dit onderhoud mede, dat door hem in de lijken der drie eerst ont dekte slachtoffers gevonden waren „drie wonden, veroorzaakt door Parabellum-ko gels". Daarvan is in sommige bladen gemaakt, dat dr. Hulst gevonden had „drie Parabel-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7