DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 133e Jaargang. Uit het Jtaclemeiü mmm Bxtgeliiksch Ovetzicht tBuitenland ALKMAA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENr Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTE' ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. «o. 291 Directeur: C. KRAK. DO.IDEHDAG 10 DECEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Den Haag, 9 Dec. 1931. Na verwerping met 55 tegen 20 stemmen van de motie-De Beer inzake een steunrege ling voor de binnenschippers heeft de Tweede Vamer hedenmiddag de behandeling van de Stag »an arMd voortgezet. Het heeft intusschen nog een paar uur geduurd eer het laatste woord over de begrooting was ge zegd en zij zonder hoofdelijke stemming was ^anïor'de was de voortzetting van de behandeling der afdeeling Volksgezondheid, waartoe ook de volkshuisvesting wordt gere kend Daarbij heeft mr. v. d. Berg (s.d.a.p.) kritiek uitgeoefend op de houding der regee ring, dat zij een besluit tot onbewoonbaar- verklaring vernietigde omdat haars inziens de betrokken woningen niet onbewoonbaar behoefden verklaard te worden, daar zij door verbetering nog in behoorlijken staat zouden zijn te brengen. Dit besluit werd gegeven, nadat eerst de gemeenteraad en daarna Ged. Staten de onbewoonbaarverklaring hadden uitgesproken. Na die twee instanties had een vernietiging van het besluit slechts mo gen geschieden wegens onjuiste toepassing der wet doch niet op grond van een feitelijke overweging. De beslissing van de regeering in dezen mag slechts een cassatiebeslissing zijn in den trant van de arresten van den Hoogen Raad, geen feitelijke beslissingen. Zoo oordeelt ook de groote kenner van onze Woningwet, mr. J. Kruseman en zoo was ook de practijk in de laatste 28 jaar. Thans is er evenwel een ommekeer gekomen, waar mede de heer v. d. Bergh geen vrede had. Ook klaagde hij over de niet toelating van woningbouwvereenigingen, op grond van vermoedens, dat zij niet de belangen van den werkenden stand beoogden. Hierna heeft de heer De Wilde (a.r.) een goed woord doen hooren ten gunste van de noodlijdende waterleiding op Tholen, mej. Westerman (lib.) aangedrongen op bescher ming van het verpleegstersdiploma, mevr. Bakker—ort (v.d.) een langdurige pleitrede gehouden voor de tandtechnici, die niet tot het bedrijf zijn toegelaten. De heer J. ter Laan (s.d.a.p.) heeft de zaak van Blijdorp te Rotterdam ter sprake ge bracht en de stelling verdedigd, dat de ge meente met privaatrechtelijke middelen kan optreden tot doorzetting van hare opvattin gen omtrent woningbouw. De heer Beumer (a.r.) heeft de dwaasheid betoogd van het optreden van het gemeente bestuur van Den Haag tot uitvoering van art. 31 van het Melkbesluit om aan melkhan delaars te verbieden andere overigens volko men onschadelijke waren tegelijk met melk ten verkoop in voorraad te hebben. Minister Verschuur is begonnen met een overzicht te geven van de statistische gege vens, welke bewijzen, hoezeer de volksge zondheid ten onzent in de laatste jaren met reuzeschreden verbeterd is. Intusschen er kende hij van harte, dat er nog veel te doen overblijft, doch de middelen laten het niet toe. Daarom kan hij o.a. niet denken aan een regeling voor de moederschapszorg, welke zeker twee ton zou kosten. Omtrent de zorg voor ongevallen op den openbaren weg wordt overleg gepleegd tusschen niet minder dan vijf departementen. Hij erkende, dat er nog steeds een betere regeling voor de tand technici noodig is, maar een gelijkstelling met de tandartsen mag men van hem niet verwachten. Sprekende over de volkshuisves ting heeft de minister tegenover den heer Van den Bergh betoogd, dat waar we hier te doen hebben met een zaak van publiek recht, de regeering ten volle bevoegd is een zakelijke beslissing in hoogste instantie te geven. Dat niet elke woningbouwvereeniging als van openbaar belang wordt verklaard is nog al duidelijk, wanneer men weet, dat de door den heer v. d. Bergh bedoelde vereemgmg regeeringssteun vroeg voor een bouw, waar bij aan de toekomstige bewoners, wel gesi tueerde lieden, allerlei gemakken werden in uitzicht gesteld. Over de mogelijkheid van een verlaging van de rente voor bouwvoor schotten, valt voorloopig niet te denken. De Blijdorp-kwestie wenschte de minister zoo gauw mogelijk uit de wereld te hebben; ge lukkig zijn we daarvoor op den goeden weg. De zaak van de noodlijdende Tholensche wa terleiding wilde de minister gaarne nog eens in nadere overweging nemen. Over de toepas sing van het Melkbesluit is de regeering in bespreking met het Haagsche gemeentebe stuur en er is een goede oplossing te ver wachten. Bij de daarop volgende behande ling der artikelen zijn nog een paar opmer kingen van niet bijzondere beteekenis ge maakt. Vermelden we echter wel, dat de mi nister op een desbetreffende vraag van den heer v. d. Waerden (s.d.a.p.), h<* het nu stond met de zaak van de Kon. Hol 1Lioyd na de onlangs door de Kamer genomen loe- slissing, antwoordde, dat hij zich onmiddel lijk in verbinding met de maatschappij had Resteld en dat er op het oogenblik geen da delijk gevaar voor het bestaan der onderne ming dreigde. Ma arbeid werd binnenlandsche zaken weer ter hand genomen. Aan de orde was de afdeeling werkverschaffing en men kan zich voorstellen, dat het niet aan sprekers heeft ontbroken. Zoo heeft de heer Ebels (v.d.) gepleit voor een anderen vorm van tewerkstelling dan het ontginnen van woesten grond. Zijns inziens konden werkelooze landarbeiders met vrucht de vrijheid krijgen om het ontgonnen land te gebruiken ten dienste van hun levensonder houd. De heer Bakker (c.h.) meende, dat de cir culaire, waarbij de regeering verbood de te werkstelling van werkloozen met een loon- bijslag uit de gemeentekas niet altijd billijk werkt. In ieder geval wordt tegen het daar aan ten grondslag liggend beginsel gezon digd bij de vlasbewerking, waarbij de regee ring wel bijslag geeft. Ook zette hij uiteen, dat het grondloon bij werkverschaffing ten bedrage van 24 cent dikwerf te laag is. Dit betoogde ook de heer v. d. Tempel (s.d.a.p.), die tevens er op aandrong het ontwikkelings werk voor jeugdige werkloozen ook dienst baar te maken voor ouderen. Van de overige besprekingen vraagt af zonderlijke vermelding een kort debat tus schen de heeren Schokking (c.h.) en Van den Tempel over de 754 ton, welke het Nat. Steuncomité ter beschikking van de regee ring heeft gesteld om aan de werkloozen hulp te verkenen en den vorm van kleeding en schoeisel enz. De heer Schokking wilde een regeling, waardoor ook de gemeenten, waar geen steunregeling bestaat, een deel van die gelden zal ontvangen. De heer Van den Tempel meende evenwel, dat dergelijke gemeenten buiten deze bedeeling vallen, waarvoor hij intusschen alle waardeering bleek te gevoelen. Minister Ruys de Beerenbrouck volstond met een niet al te veel bindend antwoord. Hij was het in het algemeen eens met den heer Van den Tempel en verder bleek hij af wijzend te staan tegenover vrijwel alle wen- schen door sprekers geuit inzake verbetering van de werkverschaffing. De afdeeling is ten slotte goedgekeurd en morgen komt de afdee ling landbouw aan de orde. tr hévr* De algemeene beraadslagingen over de be grooting van binnenlandsche zaken hebben in de avondvergadering der Tweede Kamer van gister niet veel tijd in beslag genomen. Alleen de zomertijd is daarbij ter sprake ge komen. Tweede verwoede tegenstanders er van, de heeren Zandt (staatk. ger.) en Braat (plattel.) hebben er op aangedrongen de pe riode van dien tijd in te korten en de heer Braat kwam zelfs met een motie voor den dag. Deze werd echter weder ingetrokken, nadat minister Ruys de Beerenbrouck, in gaande op een bewering van den heer Braat, had beloofd met de spoorwegdirecties te con- fereeren over de mogelijkheid van inkorting. Dit jaar is de zomertijd dus weer onverkort te verwachten. Bij de afdeeling binnenlandsch bestuur zijn hierop tal van punten ter sprake geko men en we hebben heel wat oude kennissen daarbij ontmoet. Laten we ons bepalen tot een korte bloemlezing. Dat de minister de klachten over de begrafeniswet en Zondags wet beantwoordt met de verklaring, dat het nu geen tijd is om aan een herziening er van te denken, omdat de regeering het te druk heeft met andere dingen, is oud nieuws Ook de bestrijding van den bijzonderen vrijwilli- gen landstorm van linkerzijde is geen nieuws zoomin als het feit, dat leden als de heeren Van den Heuvel (a.r.) en Van Vuuren (r.k.) het bejammeren, dat het subsidie aan die in stelling is ingekort. Den heer Zandt hebben we weer eens hoo ren protesteeren tegen den stemplicht. De minister blijft echter weigeren deze op te hef fen, nu hij met een voorstel daartoe bij de Kamer schipbreuk heeft geleden. Evenals bij de begrooting van arbeid sprong de heer De Boer (s.d.a.p.) voor de binnenschipperij in de bres; hij diende zelfs een motie in ten gunste van een steunregeling. Deze komt vanmiddag in stemming, de re geering heeft haar intusschen afgewezen, zoodat ze het wel niet zal halen. De grenswijziging van gemeenten heeft een belangrijk deel der beraadslagingen in beslag genomen, met name de uitbreiding van Den Haag en de inlijving van Engwirden bij Schoterland. Daarbij kwam, wat het laatste punt betreft nog de benoeming van een tijdelijken burgemeester. Dit laatste achtte de heer Van Vuuren (r.k.) onwettig, de Gemeentewet zwijgt over een dergelijk ambt. Minister Ruys heeft daartegenover opge merkt, dat zij ook geen beletsel bevat tegen de benoeming van een dergelijken titularis en dat de practijk heeft uitgewezen, daune verstandig is geweest. Engwirden een pjae- lijken burgemeester te geven. Wat jf, voeging van gemeenten betreft, van uitzondering blijven, maar Fntrwir- Friesland zijn er zeer sterk voor Engwir den met Schoterland te vere®g dat oog op de uitbreiding van Heerenveen, dat in beide gemeenten is gelegen. JSÏ65 övfl 'sSTfiliry. zijde is ge «L u\ overwegen, dat op de klachten over de zakeliike bedrijfsbe lasting de minister heeft geantwoord, dat hij haar ook niet bewondert, maar dat de ge meenten zelf moeten beslissen of deze zal worden geheven en de regeering daarom niet het initiatief wil nemen om haar uit de Ge meentewet te verwijderen. Bij de behandeling der artikelen heeft bij de post subsidies aan de burgerwachten en vrijwilligen landstorm de heer Van Zadel- hoff (s.d.a.p.) weder zijn gewoon protest doen hooren, en ze is aangenomen onder aan- teekening, dat de soc.-dem. leden willen ge acht worden er tegen gestemd te hebben. In de afdeeling werkverschaffing is de Kamer blijven steken. DE NIEUWE NOODVERORDENING IN DUITSCHLAND. o Redevoeringen van verschillende politici. o De nieuwe Duitsche noodverordening heeft en het spreekt welhaast vanzelf de noodige stof doen opwaaien. Daar zijn aller eerst de persstemmen, waarvan wij er giste ren een aantal geplaatst hebben, maar ver der hebben vooraanstaande politici in rede voeringen het noodige over deze noodver ordening gezegd. Allereerst heeft dr. Bruening een radio-rede gehouden, waarin hij uitvoerig uiteenzette, waarom deze noodverordening tot stand moest komen. De maatregelen werden geno men, omdat de economische wereldtoestand en de wereldkapitaalmarkt zulks eischten. Deze twee factoren toch brachten aan Duitschland ondragelijke lasten. Daarnaast echter dr. Bruening wilde het volmondig erkennen zijn door het Duitsche volk en zijn regeering zelf fouten gemaakt. De eerstvolgende weken aldus dr. Brue ning zullen van beslissende beteekenis zijn. Duitschland is geworden tot een centrum van den economischen s'orm, die door de wereld waait. Van de maaregelen, die Duitschland nu genomen heeft, eii van de medewerking der overige volken hangt het af, of deze on geëvenaarde crisis bezworen, en de wereld nog te rechter tijd gered kan worden van den verwoesting van haar welstand. Wanneer ieder land de tendenz heeft zich af te grenzen en in politiek en douaneopzicht alleen voor zich zelf te zorgen, groeit onge twijfeld het totaal van de internationale be- drijfsverwoesting. Er moet daarom overeen stemming komen, maar tot aan een oplossing van de crisis moet iedere regeering haar eigen weg gaan, die een gevolg is van de levens voorwaarden van het eigen volk. Thans was, zooals dr. Bruening opmaakte, de tijd voor Duitschland gekomen, om be slissende maatregelen op samenhangende, economisch en financiëele gebieden tegelijker tijd te nemen. Het is onmogelijk, het eigen economische leven, de hoogte der loonen en de vorming der prijzen over te leveren aan de onzekerheid van buitenlandsche besluiten. De draagwijdte van de nieuwe noodverorde ning moest zooveel grooter zijn dan vroeger. Deswege moesten prijsdalingen, rentedalin gen, loon- en salarisvermindering evenals verlaging der tarieven tegelijkertijd over de geheele linie geschieden. Alleen op die wijze kan men er in slagen te verhinderen, dat de reëel koopkracht daalt, de productie verder ineen schrompelt en de werkloosheid tot mate- looze stijgt. Vervolgens ging de Rijkskanselier nader in op de details van de Noodverordening. Zoo moet overal wat aan den eenen kant aan alle lagen der bevolking ontnomen moet worden, aan den ander enkant door verhooging der koopkracht weer worden teruggegeven. Alles moet samenwerken om de verstijving op de Duitsche geldmarkt en in het Duitsche goe derenwezen los te maken voor zoover dit kan geschieden door machtsmiddelen van den staat. Smartelijk zijn de offers die door de ambtenaren, arbeiders en bedienden, ja, meer nog in schrikwekkenden omvang ook door de van de sociale verzekering afhankeliiken nu wederom moeten worden gebracht Wij heb ben alles gepoogd en alles in het werk gezet om dit te verhinderen, maar de economische nood dwingt wegens de groote wetmatige sa menhang urgent ook hier niet terug te schrik ken. Smartelijk is voor velen de rentedaling der waardepapieren met vaste rente. De ver mindering van den rentedienst komt de be trokkenen weder te goede in de daling van de kosten van het levensonderhoud. De verhooging van de omzetbelasting en verlaging der uitgaven zijn de voorwaarden die gesteld worden aan het in evenwicht bren gen van de begrooting. De betalingen van den Staat zullen daardoor in de komende maanden prompt kunnen worden gedaan. Dat ieder enkeling in verzet komt tegen het harde lot van onzen tijd begrijpt niemand beter dan ik, zei dr. Bruening Een redding van Duitschland is echter op het oogenblik evenals verleden jaar slechts mogelijk, wan neer de leiding van de Duitsche politiek zich geen illusies maakt, doch zich laat leiden zoowel door vurige liefde voo.' volk en vader land als door nuchter overleg, en een helder inzicht in de ons na den oorlog overgebleven middelen en moneliikhedeo. Wanneer de Duitsche politiek zou toegeven aan de verleiding om het leed van den tegen- woordigen tüd te verzachten door het opdrij ven van onduidelijke gevoelens en door het optellen van onduidelijke doeleinde»zon h= met Duitschland ten einde gaan. Vooi ieder die aan de verwerkelijking var dergelijke doeleinden werkt moet een verschrikkelijk ont waken komen. Een regeering die zich bewus is van haar verantwoordelijkheid vanvak en vaderland mag niet toegeven aan stroom gen van dezen aard, hoever die ook in he volk om zich heengrijpen. Zij magen zal er niet voor terugschrikken een dreig der volkskrachten met ijzeren energ eteg- te gaan. Zij duldt geen andere mach dan de grondwettelijke. Rijkspresident en R'jksregee ring beschikken alleen over de machtsmidde len van den staat. Zij zullen met .i ■lijke strengheid en zoo noodig met af ging van den staat van beleg gebruikt v.or den tegen allen, die het mochten wagen uren van hevigste zenuwspanning den grondwettelijken staat aan te vallen. Zoo ging dr. Bruening voort. En, zeide hij, om den binnenlandschen vrede te beschermen tegen geweldmaatregelen en daden van reur van welken kant ook, is een verscherpi g van de bepaling betreffende wapengebruik noodzakelijk geworden. De.toene aen£eIaVste" giftiging van het openbare leven, de belaste ring van politieke tegenstanders en de hchb vaardige eersaanrandir.g moesten wel tot een verscherping voeren van de beleedigmgspa- ragrafen. Het dragen van uniformen en in sienes van politieke bonden is een groot na- Slebleken. Rijkspresident en njksregee- dngfevben derhalve besloten het dragen van uniformen en insignes van politieke bo:na- algemeen en zonder uitzonderingvoorhet geheele rijksgebied te verbieden. De n kspre Stat teft verder bloten ter tawbgnf van den kerstvrede vanaf heden tot den der den Januari van het volgend jaar_allepoli tieke vergaderingen en optochten te veib ^Tenslotte zeide de Rijkskanselier nog: Men heeft mij verweten, dat ik dikwijls lang wacht De plicht tot werken schijnt mi] grooter te zijn dan al het praten. Ik zal nooit probeeren om met beloften en illusies eeti bedriegehjke illusie te scheppen inzake ons lijden. de volkomen erkenning van de verschrikke lijke werkelijkheid en het pogen zich daarna te richten, heeft in het verleden volkeren tot een weóeropkomst gebracht. Het ko overleg is geen gebrek aan medegevoel met het leed van het volk, het is veeleer de zware verantwoordelijkheid die op de regeering rust en haar verbiedt het eigen gevoel anders dan zorgvuldig ondergeschikt ..nder de plich ten van het ambt te uiten. Behalve dr. Bruening heeft ook dr. Diet- rich voor de radio gesproken over de grond- beginselen der nieuwe noodverordemng Het veneIda? dTlerordening heftig6 bestreden en afgekeurd zal worden; b.v. met leuzen als. 7i? ademt den geest van het Marxisme, van het bolsjewisme enz. Men moetechter beden- ken dat men in buitengewone tijden met ge wone maatregelen niet veel kan beginnen l de verlaging der prijzen en der productiekos ten is men uitgegaan van het feit, dat het Duitsche bedrijfsleven bptaat utt het bmnen landsch bedrijf en den buitenlandschen han del De buitenlandsche handel heeft zich on danks alle bezwarende omstandigheden ir den laatsten tijd merkwaardig gehandhaafd Er worden ons echter voortdurend en in stij gende mate moeilijkheden in den weg g - wd Van den buitenlandschen handel hangt ook de kwestie af, of wij onze particu liere buitenlandsche schulden kunnen beta len Wanneer men in het midden brengt, dat de maatregelen door de verhooging van de omzetbelasting hunne uitwerking zullen mis^ sen zoo is Dr. Dietnch van .meening, dat de verhooging der omzetbelasting bi] de dakn- de prijsbeweging geen ernstige hinder^ voor het eindresultaat zal zijn. Ook de ove rige twijfel aan de uitwerking van de actie is, wanneer men de verlaging der huu vrachten-, kolen- en ïjzerpTijzen in aanmer king neemt, ongegrond. Wanneer men de re geering voortdurend gebrek aan voorui - ziendheid verwijt, dan antwoordt spr, da hij de critici de vraag wil voorleggen, ot iemand van hen misschien op het denkbeeld gekomen was, dat zulk een storm °P Rijksbank, zooals wij die leefd hebben, zou uitbreken, dat het Engel Se pond zóu ineenstorten en dat vreemde mogendheden den invoer zouden belemme ren en hun tarieven verhoogen zouden. Tenslotte dr. Obó7fohren. Deze heeft gis teravond in een vergadering van Dmtsch nationalen een redevoering gehouden over de nieuwe noodverordening. Hierin zeide hij mm het volgende. De Duitschnationalenw. - len artikel 48 van de grondwet n.e ophe - fpn aangezien zij voornemens zijn dit staat- «n-SS- artikel later eens krachtig toe te passen, zij het ook in anderen vorm. De nieu we noodverordening is niets meer dan so cialiseering. Dr. Bruning is zeer afgeweken van de nat. soc. Dat is een teeken, dat hij sterk onder den invloed staat van de soci aaldemocratie. De verhooging der omzetbe lasting moet tot een krachtige benadeeling der industrie lijden. Het leger der werkloo zen zal daardoor worden versterkt. De re- geeringskringen zijn niet ingelicht over de stemming onder het volk. Het lot van de re geering Bruning is reeds lang beslist. Vroe ger heeft Bruning zelf gezegd, dat hij wan neer men de laatste reserve de omzetbe lasting zou aantasten, zijn ontslag zou nemen, aangezien de verhooging van deze belasting een volkseconomische misdaad was. Overgaande tot de buitenlandsche politiek zeide spreker, dat de Duitschnationalen vooi een verzoening met Frankrijk waren, maat alleen bij een volslagen gelijkgerechtigheid in financieel en machtsjjolitiek opzicht. DE DUITSCHE BUITENLANDSCHE SCHULDEN. Volgens het gister door dr. Melchior in de commissie van de B.I.B. uitgebrachte rap port over de Duitsche schulden, bedragen de buitenlandsche schulden op langen termijn 11.4 milliard R.M. Hiervoor is aan rente en delging 1020,2 millioen RM. noodig. De schulden op korten termijn en wel bank- schulden, industrieele, agrarische, handels- en particuliere schulden bedragen 12 mil liard RM. Hiervoor is voor rente noodig 709 tot 825 millioen RM. DUITSCHE DAGBLADEN VERBODEN. De politiepresident heeft gister het Nat. soc. blad „Der Angriff" en het communis tisch blad „Rote Fahne" op grond van de noodverordening tot beveiliging van rust en orde wegens het ingevaar brengen van de openbare veiligheid tot en met 17 December verboden. BOTSING TUSSCHEN NAT.-SOC. EN COMMUNISTEN. 2 zwaargewonden, een doode. Te Charlottenburg is het gisteravond tot botsingen gekomen in de nabijheid van het Wilhelmplatz, tusschen ongeveer 30 commu nisten en 20 nationaal socialisten. Een hevi ge vechtpartij ontstond, waarbij ook schoten werden gewisseld. Een groote politiemacht gelukte liet eerst na geruimen tijd de vechten den te scheiden en 9 communisten en 4 nat. soc. te arresteeren. Drie communisten moes ten zwaar gewond naar het ziekenhuis wor den overgebracht, waar een van hen kort na aankomst aan de gevolgen van een schot in den hals is overleden. HET CHINEESCH—JAPANSCHE CONFLICT. Een Japansch militair vliegveld te Charbin. Volgens berichten in Chineesche bladen is begonnen met den aanleg van een vliegveld te Charbin, hetgeen in verband zou staan met de installatie van een militaire luchtlijn in Mantsjoerije. In Chineesche kringen wordt de aanleg van dit vliegeveld be schouwd als een voorbereidende maatregel tot het scheppen van een Japansche militaire basis voor luchtvaartdoeleinaen in Mantsjoe rije. Het conflict in de Volkenbond. De commissie van 12 van den Volkenbond heeft gisteren de onwtorpen resolutie, als mede de aanvullende verklaring van den Raadspresident Briand definitief goedge keurd. Desmiddags kwam de Raad in openbare zitting bijeen, welke echter nog niet het einde van de buitengewone Raadsbijeenkomst te Parijs bracht. Op de agenda stond behalve het Mantsjoerijsch conflict ook de grens kwestie tusschen Syrië en Irak. De Japansche vertegenwoordiger Yosisa- wa verklaarde, dat hij nog geen nieuwe in structies van zijn regeering had ontvangen. Daarom vroeg hij verdaging der bijeenkomst. De Raad stemde hierin toe en zal heden weer samenkomen. Na de openbare zitting werd een geheime zitting gehouden, waarin de uitgaven bespro ken werden, welke zijn geschied door deze Raadszitting te Parijs. De taak van de te vormen commissie voor Mantsjoerije. De door den Raad van den Volkenbond aangenomen resolutie heeft in zooverre een werkelijke wijziging ondergaan, dat de Ja pansche stelling, volgens welke Japan in de te scheppen neutrale zóne de politiemacht zou uitoefenen, niet meer daar in staat. De door den Raad te vormen Commissie zal ter plaatse een onderzoek instellen, waarbij zii door een vertegenwoordiger van Japan of van China aangevuld zal worden. De Com missie mag echter niet bij onderhandelingen tusschen China en Japan ingrijpen, evenmin bij militaire maatregelen van de een of ande re partij. Briand stelde vast, dat de Com missie in geen enkel opzicht in haar recht beperkt werd om naar alles te informeeren, hetgeen zij voor noodzakelijk houdt,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1