m IIM m Jooneel Vtaaq ^Aanbod Spoct Jiltnnieuws ^Binnenland SS VAN PUTTEN &OORTMEIJER-ALKMAAR W I I»EtiH OOl>- CtJTi€IIAP voor F bereikt ge door Uw schrijfmachine in onderhoud-abonnement te geven bij PAYGLOP 18. «OOKÜ-HOLLAXD. TEL 658 hm (Eerste publicatie). ■>wd wm'4M Wk r Ir* M 3-fc: iff Zw. 13 sch. op: 2, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 18. 19, 23, 36. 43. W. 14 sch. op: 17, 21, 22, 24, 27, 30/34, 37, 38, 40, 49. Wit speelt en wint. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. NACHTREPETITIE DOOR DEN BERGER KUNSTKRING. Het is of Molnar, de geestige tooneel schrijver, zich bij den aanvang van dit stuk heeft afgevraagd wat hij hiervan nu wel eens zou kunnen maken. Hij zette drie heeren op het tooneel, liet ze een beetje gapen en een beetje slaperig zijn, ontpopte twee er van als tooneelschrijvers en had zoodoende een ongezochte gelegenheid de hoofdpersonen van het stuk aan het ge achte publiek te presenteeren. Het v/as alleraardigst gevonden, maar Molnar had nog drie bedrijven voor den boeg en het oogenblik was daar om het dra matisch effect te scheppen waarop hij tot het laatste bedrijf zou kunnen voortborduren. Hij vindt dat op origineele wijze. Hij laat acteeren zonder dat het publiek de spelers ziet, hij laat een man in whisky-soda- stemming zijn liefde aan een vrouw ver klaren en hem uitroepen, dat zij zacht is en rond en gaaf en alle andere hoedanigheden van een rijpe perzik heeft en inmiddels staan daar drie onverwachte gasten in het zelfde huis te luisteren, twee tooneelschrij vers, die hier nun gegeven slechts voor het grijpen hebben en een jonge componist, die ongelukkig genoeg de verloofde van de be laagde vrouw is en als «en geknakte lelie naar zijn bed geleid wordt. Das Lied ist aus en het scherm zou kunnen vallen als de vindingrijkste van het drietal tijdens een langdurig gesprek met een be diende, die nooit schijnt te slapen, een genieuse Inval krijgt. Hij kent den man en hij kent de vrouw en hij is de beschermheer van de ongelukkige jongeling, die op dat oogenblik bittere tranen in zijn kussen snikt. Hij zoekt en hij vindt en hij komt met man en vrouw, na de situatie aan hen beiden uiteen gezet te hebben, tot een compromis. Beide schuldigen zijn acteurs, welnu wat is er meer voor de hand liggend dan dat alles wat er gebeurd is slechts comediespel ge weest is. De gastheer, de slotvoogd, die den ge- heelen avond onzichtbaar blijft, houdt van spel en voordracht, den volgenden avond zal er een uitvoering zijn waaraan ieder zijn krachten geeft en dus is het heel best mogelijk, dat alle liefdesbetuigingen, welke het drietal hebben opgeschrikt, slechts van een nachtelijke repetitie afkomstig zijn. De cchrijver zet zich haastig aan het ont werpen van een tooneeistuk waarin zoowel de man als de vrouw precies zeggen wat men dien nacht van hen gehoord heeft en de ontgoochelde jongeling komt bij de ge nerale repetitie, waarbij hij als onmisbare gast is uitgenoodigd, tot de ontdekking, dat de ziel van zijn meisje zoo blank als sneeuw is en dat alle verschrikkingen slechts in zijn verbeelding bestaan hebben. Op meesterlijke wijze heeft Molnar dat gegeven uitgewerkt. Hij heeft in het derde bedrijf een pracht van een Fransch draken- stuk geschapen, vol rhetoriek, vol middel- eeuwsche romantiek en hij heeft daarbij op buitengewoon geestige wijze de hoofdschul dige voor zijn onbezonnenheid :aten boeten door hem op allerduidelijkste wijze aan het verstand te brengen hoe oppervlakkig, on natuurlijk en zouteloos zijn gedrag en zijn woorden geweest zijn. Het was een stuk vol sprankelende geest, vol verrassende wendingen, vol humor, het was een simpel gegeven, dat doe de dia logen tot een verrassing is geworden. Paul Huf als de tooneelschrijver Hans Korth heeft daarbij allereerst een compli ment verdiend voor zijn keurig en beheerscht spel en na hem verdient Nel Stants als de prima-donna Annie Otto een woord van lof voor de alleraardigste wijze waarop zij haar zeker niet gemakkelijke taak in dit stuk vervuld heeft. Haar spel, zoowel in het tweede als in het derde bedrijf, was een creatie en getuigde van een opvatting, aie de goede hoedanigheden van dit stuk het dui delijkst naar voren lieten komen. De tooneelschrijver Mansky vond in Cor Hermus een waardigen vertolker en Frits van Dijk ais geknakte mannelijke lelie, is er in alle opzichten in geslaagd den indruk te wekken, dat hij na de ontdekking van de on trouw van zijn meisje nog slechts bleef leven om anderen de moeite van zijn begrafenis te besparen. Willem van der Veer als Almady kwam vooral in het derde bedrijf op zijn volle kracht en Hans van Meerten, die waar schijnlijk tevens de rol van secretaris speelde, was een correcte bediende, die zich alleen wat al te spraakzaam en wat al te ge ïnteresseerd voor den tooneelschrijver toon de, maar riat is natuurlijk niet aan hem maar aan Molnar te wijten. Het tooneel was keurig verzorgd, dank zij de omstandigheid, dat alle drie bed-ijven zich in dezelfde kamer konden afspelen. Een dergelijke ensceneering i$ een lust voor de oogen en steekt zeer gunstig af bij wat be roepsspelers in de provincie zoo nu en dan van den zaalhouder of uit een meubelwinkel requireeren. Het publiek toonde zich buitengewoon enthousiast en bracht den spelers aan het einde van het derde bedrijf een ware ovatie. Dank zij het voornemen van het bestuur van den Berger Kunstkring om na afloop een partie de danse te organiseeren, waar zeer vele bezoekers gelegenheid vonden vroegere danslessen nog eens in practijk te brengen, werd het ook hier nachtrepetitie totdat onge veer half drie de heer Schuurman, als leider van het uitstekende strijkje, het welletjes vond, de laatste auto's van de Rustende Jager vertrokken en het dorpje aan der duinen rand in de diepe stilte en rust van den don keren winternacht vergleed. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 1—5 regels 80 cent bij vooruit- betaling te voldoen. Fornuizen. Wij ruimen op 4 prima Fornuizen vanaf 9 Wij ruimen op 17 prima Vulkachels vanaf 5. Wij ruimen op 10 prima Dressoirs en Buffetten van af 25. Spotkoopjes. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 10. TE KOOP 3 gebruikte SCHEERSTOE- LEN, ook bij gedeelton. Adres D. PESSER, Scharloo 10. TE KOOP GEVRAAGD een zoo goed als niei'.w HEERENRIJWIEL. Brieven met prijsopgaaf en merk onder letter P 623 bureau van dit blad. Brandkast. Pracht brandvrije Brand kast voor den spotprijs van 70, eiken Linnenkast 12.50, prima 2 pers. veeren bed lc.50, Kapokmatrassen enz. J. L. SOSTMAN Jr., Vcrkooplokaal, Ridderstraat 10. TE KOOP een gebruikte HAARD en een GASHAARDJE en een groote SALA- MANDFRKACHEL. DE HEER en VRIESMAN, Verdronkenoord 85. Te koop een gr. notenh. kast 15, een mahonieh. secretaire 15, een rood pluche tafelkleed, groot, z. g. a. n. 7.50; ai 2.50 enz. In- en vekoop van Inboe- een barometer 5. Dag. te bezicht. van 114. Niet op Zondag. Adres te bevra gen bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD: FLESSCHEN en KRUIKEN, bij elke boeveelheid. L. DE JONG, Oudegracht 48, 3de huis van de Bloemstraat, Alkmaar. TE KOOP DAMESRIJWIEL, Simplex cycloïde en WINTERJAS, blauw ratiné. Br. letter O 622 bur. van dit blad. Mooie Canapé 12.50, Ledikant 3.50, Tafel 5, Veerenbedden vanaf 10, Keukenstoel^ 1.50 p. st. Kachels van af 2.50, enz n- en verkoop van Inboe dels. DEKKER, Laat 182. DAMESFIETS TE KOOP zoo goed als nieuw met belastingplaatje en lantaarn voor 40. Niet op Zondag. LINDELAAN 117. TE KOOP een zoo goed als nieuwe DAMESFIETS met kettingkast en tor pedonaaf. S. W. VET, Verdronkenoord 5. KIPPENREN TE KOOP lang 19 M., breed 7 M. en hoog 1.80. Spoed. Adres te bevragen bureau van dit blad. TE KOOP 4 Lamps RADIO 20, prima P'aatstr. apparaat 10, 125 volt. KIFVITSTRAAT 12, Ooievaarsnest. EIKEN SJOELBAK TE KOOP GE VRAAGD in goeden staat. Br. met nrijs- opg. onder letter N 621 bur. v. d. blad. Pracht LUIDSPREKERS zoo goed als nieuw, in eiken kast, zeer lage prijzen, allen onder volle garantie. BURG. BOSSTRAAT 4. TE KOOP EEN HANDNAAIMACHINE (merk Swift), zoo goed als nieuw. Adres te bevragen bureau van dit blad. INVALIDEWAGEN TE KOOP, zoo goed als nieuw. Te bevragen en te zien bij JOH. KLERKS, Herstelplaats van rijwielen St. Jacobstraat 25. Voetbal. De wedstrijden voor morgen. Zoo langzamerhand breken de beruchte donkere dagen voor Kerstmis aan en er ont breken op het oogenblik nog slechts twee Zon dagen aan. Voor de voetbalwereld zijn deze twee Zondagen echter nog vrij belangrijk, omdat zij van beslissenden invloed kunnen zijn voor de bezetting van de bovenste als van de onderste plaats. Met Kerstmis zijn de meeste clubs vrij en dan is het dadelijk Nieuwjaar, zoodat de clubs haar best zullen doen, om het oude jaar zou goed mogelijk af te sluiten. Zondag dus begint als het ware de eind spurt van dit jaar en als we dan afd. I be kijken, dan blijkt, dat daar slechts een wed strijd gespeeld wordt, die van belang is voor de eindspurt, n.1. Hermes D.V.S.—H.V.V. Belangrijk natuurlijk voor de bezoekers, die zoo erg vast onderaan staan. Weliswaar heb ben zij ce vorige week gelijk gespeeld tegen West Frisia, maar aangezien hun lotgenoo- ten de puntjes ook al deelden, verbeterde de toestand nauwelijks. Toch is alles nog niet verloren en H.V.V. zal dus met de beste bedoelingen in het veld verschijnen. Of het echter helpen zal tegen de gastheeren? Wij vreezen voor de Haagsche club, dat weer een nederlaag geboekt zal moeten worden. Te meer, daar zij het hoofd zakelijk van de thuiswedstrijden moet heb ben. Gelukkig voor haar is een der beide lot- genooten ook vrijwel kansloos, want Sparta, dat in Amsterdam tegen Ajax mag spelen heeft natuurlijk tegen de a.s. kampioenen na tuurlijk geen schijn van kans. Iets anders is het geval met H.B.S., dat LAGER OKKOSTENCIJFER k thuis tegen K.F.C. mag spelen, Hoewel de thuisclub niet volledig zal kunnen uitkomen, is er toch nog wel een kansje, dat ze een ge lijk spel weet te bemachtigen. Meer geven wij haar echter niet. Stormvogels—West Frisia geeft aan de ontvangende vereeniging de gelegenheid om zich te rehabiliteeren. Er hangt nu tenminste niet meer een kampioenschap af van den wed strijd en wellicht, dat er dus niet al te vreem de dingen op het speelveld gebeuren. Intus- schen zal Stormvogels wel te sterk zijn voor de West Frisianen. R.C.H.'t Gooi wordt een vrij kalm par tijtje, waarbij de thuisclub verreweg de beste kansen heeft. In afdeeling II mag men benieuwd zijn naar de verrichtingen van Feijenoord, dat Zondag j.1. een leelijke veer liet op eigen ter rein tegen het zwakke Blauw Wit. Nu moe ten de kampioenen naar den Haag, om A.D. O. te bevechten, 't Wordt geen gemakkelijke wedstrijd voor de Rotterdammers, omdat A.D.O. heusch zoo zwak niet is, als men wei zou denken. Intusschen is Feijenoord Zondag gewaarschuwd en het zal dus wel dadelijk goed aanpakken en daardoor twee puntjes binnen halen. Echter, men kan nooit weten. Met die ge dachte zal D.F.C. wel in het veld verschij nen, om V.U.C. te bestrijden. Mede met het oog op het terreinvoordeel geven wij de Dordtsche club een beste kans. Ook V.S.V. kan nog niet heelemaal uitge schakeld worden en het zal dus trachten om in Zaandam van Z.F.C. te winnen. O.i. is daarop wel een kansje, maar toch is de thuis club sterk genoeg, om voor een verrassing te zorgen. Xerxes—H.F.C. wordt interessant om meer dan een reden. In de eerste plaats toch spelen hier twee elftallen, die beide nog niet degra datie-vrij zijn, al staat H.F.C. er beter voor, maar daar naast komen v. d. Meulen en La- gendaal tegenover elkaar en wij zijn be nieuwd, wat v. d. Meulen tegen net Xerxes- kanon zal doen. Wij denken, dat de uitslag in de buurt van een gelijk spel komt te liggen HilversumBlauw Wit wordt een strijd om het bestaan. Na het succes, dat Blauw Wit had tegen Feijenoord zouden we haar waar achtig een kans geven, doch op het veld van Hilversum zal dat heusch niet zoo gemakke lijk gaan. Een gelijk spel ligt in de lijn der verwachtingen. In afdeeling III begint morgen de tweede helft. Elke club heeft 9 wedstrijden gespeeld en moet dus nog procies zooveel wedstrijden spelen, voor de competitie is afgeloopen. Oogenschijnlijk zijn er morgen voor de kampioenscandidaten gemakkelijke wedstrij den te spelen, maar alle moeten ze tegen clubs spelen, die in gevaar verkeren. En dus wordt het oppassen. Zoo trekt Go ahead naar Tubantia, dal veel zwakker is, maar dat zich geducht zal weren. Evenwel zal Go ahead wil winnen Enschedé gaat bij Robur op bezoek en kan ook op een warme ontvangst rekenen. Ook hier is de bezoekende club sterker, maar ook hiei wordt Ivf oppassen. We zouden het heele maa-. vreemd vinden, wanneer Enschedé een punt verspeelde. Nummer drie, P.E.C. speelt thuis tegen Wageningen en moet ook al op haar qui vive zijn, want Wageningen is lang niet voor de poes. Maar ook hier zal de overwinning wel aan de gastheeren blijven. HeraclesZ.A.C. wordt spannend en dé beetre techniek van de thuisclub zal hier den doorslag moeten geven. A.G.O.V.V. heeft in Arnhem nog lang niet van Vitesse gewonnen, ook al is het ster ker. Toch rekenen we er op, dat de beide puntjes naar Apeldoorn gaan. In het Zuiden krijgen de kopclubs het verre van gemakkelijk. P.S.V. moet op bezoek bij M.V.V., dat plotseling in the running is ge komen. Het zal morgen moeten bewijzen, oi het haar ernst is. Voorloopig geven we de kampioenen de beste kans op den inzet. N.A.C. heeft ook al een moeilijken wedstrijd voor den boeg, n.1. uit tegen N.O.A.D. Met een gelijk spel mogen de bezoekers al wel te vreden zijn. B.V.V.Longa wordt spannend en wellicht zal de thuisclub de overwinning behalen. EindhovenBleijerheide wordt natuurlijk een overwinning voor de bewoners van de lichtstad. Zoo zeker durven wij dat niet zeg gen van de Valk—Willem II. We gelooven, dat Willem II de gelegenheid zal benutten, om uit de gevaarlijke zone te komen. In het Noorden het tweede treffen tus- schen Be Quick en Velocitas. Aangezien Velo in eigen huis reeds met 8—1 won, zal ze ook nu wel weer aan het langste eind trekken. Frisia—F.V.C. is belangrijk door de bezet ting van de laatste plaats. Wint Frisia, dan is ze een heel eind uit de gevaarlijke buurt, maar zoo'n plaatselijke ontmoeting brr! Friesland trekt kansloos naar Meppel, om Alcides te bestrijden en Leeuwarden moet hard werken om in Assen van Achilles te winnen. Onze tweede klassers. Het is morgen voor Alcmaria een bui tengewoon belangrijke dag. Niet alleen omdat ze zelf een thuiswedstrijd te spe len krijgt en dus kans heeft, om weer twee puntjes te veroveren, maar vooral ook. omdat haar twee concurrenten, Haarlem en D. VV. S. elkaar in Amster dam zullen gaan bevechten. Alcmaria—Z. V. V.! Ontegenzeggelijk heeft de thuisclub de beste kansen, maar gemakkelijk zal de overwinning niet behaald worden. Verre van dat. Er moet flink worden aangepakt, ook al, omdat Z. V. V. lang zoo zwak niet is, als ze lijkt. Ze neemt op 't oogenblik welis waar een minder fraaie plaats in op de ranglijst, maar dat komt grootendeels door pech. Ziet eens naar de vorige week: Z V. V.—W. F. C. Z. V. V. verliest met 10, terwijl ze het grootste deel van den wedstrijd sterker was. En als men zich herinnert, hoe W. F. C. hier uitpakte, wel, dan beseft men, dat het morgen heusch geen walk-over wordt. Alcmaria moet haar eigen, snel spel trachten te geven. Da kan ze op het oogenblik en daarvan moet ze profitee- ren. Verder dienen de beide vleugelspe lers van Z. V. V. danig in de gaten te worden gehouden. Deze heeren zijn vrij snel en kunnen behoorlijk zuiver voor zetten. En dan verder aanpakken vanaf de allereerste seconde tot de allerlaatste! Intusschen zijn wij benieuwd naar D. W. S.—Haarlem. In Haarlem won de thuisclub met het kleinst mogelijke ver schil en als we het terreinvoordeel in aanmerking nemen, dan zijn wij ge neigd, om thans een D. W. S. zege te voorspellen. Voor D W. S. is dit prac- tisch de laatste kans, want verliest ze opnieuw, dan wordt de achterstand zes punten en deze zijn niet in te halen. De derde gegadigde voor de bovenste plaats Bloemendaal, krijgt het vrij ge makkelijk, want het moet o. i. best in staat zijn, om thuis het bezoekende V. V. A. te kloppen. W. F. C. ontvangt H. R. C. Dat belooft spannend te worden en wij geven de thuisclub een behoorlijke kans op de beide puntjes. Tegelijkertijd zou dan de Heldersche illusie verdwenen zijn. Tenslotte KinheimSpartaan. Als er ooit een kans is voor Spartaan, om te winnen, dan is het wel morgen. Want Kinheim is toch zeker wel te kloppen! In 2 B. zal E. D. O. wel geen tweede misstap doen en B. F. C. dus met lege handen huiswaarts zenden. Even zeker zijn we van een overwinning van Zee- burgia op T. O. G., zoodat de twee leiders dezelfde positie houden. Velox trekt naar de zee, en zal hard moeten werken, om tenminste één pun tje uit Zandvoort mee te nemen. Een be tere kans geven wij Hercules dat bezoek krijgt van D. E. C. en best de overwin ning in Utrecht kan houden. Eindeli'k A. F. C.—Baarn. We kunnen helaas voor de Amsterdammers geen tweede verassing voorspellen! VERBODEN LIEFDE IN DE ZUIDZEE. De film „Taboe" in het Victoria Theater. Er bestond gisteravond bij de eerste ver tooning der film „Taboe" in het Victoria Theater reeds groote belangstelling en men zal stellig onder de bekoring zijn gekomen van dit mooie, schitterend opgenomen en no bele filmwerk. Sluimerend in de koesterende warmte van de Stille Zuidzee ligt het kleine eilandje Bora- Boraeen stukje van het Paradijsnog onbezoedeld door de geldzucht en de zonden van wat wij Beschaving noemen. Geen plekje op aarde waar het geluk, zóó onder de men- schen woontde primitieve, zorgelooze menschen Te midden van dit aardsche paradijs leven Reri en MatahiReri is een maagd met vorstelijk bloed in de aderen een ivoren beeld van wondere liefelijkheid. Matahi is een forsch jongelingniemand evenaart hem in zwemmen, visschen, duiken. Reri en Matahi gevoelen zich gelukkig met elkanders liefde Hun geluk wordt plotseling verstoord. Hitu, een strenge oude priester, brengt een boodschap van het opperhoofd der stammen: Reri is gekozen als de Heilige Maagd van Bora-Bora, en moet haar leven wijden aan de goden in den tempel op het grootste eiland van de groep. Reri wordt „taboe" klaard eigendom der goden. Geen sterfe lijke hand mag haar nog aanraken geen sterveling haar liefhebben op straffe des doods. Reri is verpletterd door de tijding, doch hulpeloos. Zij wordt naar Hitu's schip ge bracht, om met zonsopgang voor immer te vertrekken. Doch Matahi's liefde is sterker dan zijn vrees voor het taboe. Voor den mor genstond doet de tijding de ronde dat Reri geschaakt is. Het taboe is geschonden. Als Reri niet ongedeerd terug komt, zal zij wor den gezocht en geofferd, evenals haar ver leider. De wraak van het taboe vreezend, vluchten de geliefden in een kano, waarin zij dagen lang ronddrijven, om eindelijk door den storm op de kust van een groot eiland ge worpen te worden, waar de parelvisscherij beoefend wordt. Op het eiland vinden zij met elkaar het hoogste geluk. Matahi overtreft alle anderen in het parelduiken. Op een dag vindt hij de grootste parel, die ooit van den oceaanbodem omhoog gebracht is, en in een overmoedige stemming tracteert hij alle dorpelingen op champagne. Op dit moment van triomf nadert een schip. Het is Titu, die nog steeds de zondi- denae gelieven zoekt. Bevreesd gaan zij naar hun hut, waar zij door een van Hitms die naren gevonden worden. Matahi koopt zijn stilzwijgen met de kostbare parel. In den nacht, als Matahi slaapt, komt Hi tu naar de hut, en laat een boodschap voor Reri achter... „Drie dagen geef ik U om vrij willig terug te keeren, of Matahi zal gedood worden". Doodelijk bevreesd verbergt zij de bood schap in het zand. Den volgenden dag smeekt zij Matahi om passage voor een an der eiland te koopen, doch wanneer Matahi zich aan het kantoor van den blanken on dernemer vertoont, wacht hem de rekening van de champagne. Nu hij zijn parel kwijt is, kan hij niet betalen. Het geld voor de passage wordt hem afgenomen. Matahi tracht Reri om den tuin te leiden, doch wanneer hij slaapt ontdekt zij dat hij geen biljetten voor de boot heeft. Hitu schijnt in de deur-opening, en heft een omhoog. Bliksemsnel werpt Reri zich den slapenden Matahi met geharpt*?51 duidt zij Hitu dat zij met hem komen J?* Matahi droomt van een geweldigen .,'j door de haaien in de lagune bewaakt Hd wordt wakker, sluipt de hut uit, en duikt" de gevaarlijke wateren. Zijn dapnerh»!!) wordt beloond met een reusachtige n,„ Dolgelukkig keert hij naar de hut ten.*' doch vindt Reri niet meer. Slechts een af scheidswoord heeft zij achtergelaten.. Aan het strand ziet hij Hitu's "nieti*. scheepje, dat langzaam koers zet naar Bora Bora. Gedreven door wanhoop en passia springt hij in zee... zwemt met al Tijn kracht.... en haalt de boot in. Hij grijnt touw, doch Hitu hakt het door. Langzaani langzaam glijdt het vaartuigje verder Matahi, uitgeput door de geweldige jn. spanning, zinkt onder de golven... nog met zijn laatste krachten trachtend Reri te berei ken.... 1 Het Taboe is gewroken. Dit alles opgenomen te midden van de schitterende natuur der Zuidzeeeilanden. Hoe prachtig zijn niet de eerste acten, hoe vol leven het tafreel der bezoekende bootjes. En dan de echte natuurmenschen, die in deze film zoo zuiver spelen. Wat een fraaie sport- figuur is Matahi, welk een ongekende charme bezit Reri. Doch men moet ze zien in het milieu waar ze thuis hooren, de betoo- verende natuur der Zuidzeeeilanden, met daarbij de uitstekende muziek van Hugo Liesenfeld. Een interessant programma gaat nog aan het hoofdnummer vooraf: een journaal, een klucht van Laurel en Hardy, dat op hun manier de laatste hand zullen leggen aan een bouwwerk, verder een geluidsjournaal, een film met attracties en de bekende ge' luidsfilm van de Polygoon. Cinema en Theater. Als filmfoto's geeft het Weekblad ,,dt brave Hendrik" en „Inspiration", verder de toonfilmateliers der Ufa te Neubabelsberg (met foto's), „Een opname bij nacht", Op het gemaskerd bal", vroolijke scène uit fi!m\,Out of the blue'. Reginald Denny be weert, dat filmster zijn het moeilijkste en or aangenaamste vak ter wereld is. Het numme wordt voltooid door vele portretten, verha len, tooneelnieuws en het liedje „Cirkelgang'' van Guus Betlem Jr. en Miep Algra. NOODTOESTAND IN DE SCHOEN INDUSTRIE. Opnieuw om steunmaatregelen gevraagd. De Federatie van Nederlandsche Schoen- abrikanten heeft dezer dagen een bestuurs vergadering gehouden ter bespreking van den noodtoestand der Nederlandsche schoenfabrieken. Dat hier van een noodtoestand gesproken moet worden bleek duidelijk uit de van alle afdeelingen ingekomen berichten, dat overal de werkgevers zich genoodzaakt zien hun arbeiders in steeds grooter aantal te ont slaan en dat de productie op het grootste gedeelte der aangesloten fabrieken tot vet beneden 50 der normale capaciteit is ge daald. Slechts door zeer spoedig van regeerings- wege te treffen maatregelen zal kunnen wor den voorkomen, dat verschillende fabrieken tot den ondergang worden gedoemd. Besloten werd daarom de regeering op nieuw telegrafisch om onverwijlde maatrege len tot steun der industrie te verzoeken. Met dankbaarheid werd kennis genomen van het initiatief, genomen door den burge meester van Waalwijk, tot het houden eener samenspreking tusschen de burgemeesters der bij de schoenindustrie betrokken gemeen ten teneinde te komen tot een gemeenschap pelijke actie van deze gemeenten ter verkrij ging op korten termijn van den dringend noodzakelijken regeeringssteun voor dezen tak van industrie. INBREKERS AANGEHOUDEN. De (politie te Laren heeft, in sametvm- king met de Hilversumsche en Amsterdam- sche recherche, de vermoedelijke daders ge arresteerd van de aldaar in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegde inbraak in de r.-k. coöperatie, waarbij uit de geforceer de brandkast 1800 is ontvreemd. De beide verdachten, een Amsterdammer en een Hil versummer, zijn recidivist. Naar den derden medeplichtige worm nog gezocht. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 15 Dec. half 9. Op de agenda voor de vergadering va Woensdag d.a.v. komen o.m. voor de wets ontwerpen: Regelen betreffende den reents- toestand van de militaire ambtenaren: goe- keuring van het verdrag van Oslo, vernoo- ging van het tarief van invoerrechten: oe zinebelasting en dat inzake den economiscn voorl ich t ingsdienst. RIJKSSTEUN BIJ WERKLOOSHEID De minister wil IJmuiden voor 50 pet. steunen, maar dan nutg geen enkele maatregel $*nom worden zonder zijn goedkeuring- De. Haarlemsche correspondent van ne Hbld. meldt: 7a. Van den Minister van Binnenlandsche ken en Landb. is bij B. en W. van Vel bericht ingekomen, dat de Minister in ginsel besloten heeft tot 2 Januari 1 - rijksbijdrage ten behoeve van de steunV*rL. ning aan de georganiseerde visschers eri» venarbeiders, metaalbewerkers en arbetw werkzaam in aan het visscherijbednjt a verwante vakken te bepalen op 50 n- l voorwaarde wordt gesteld, dat B. en W- z schriftelijk verbinden geen enkelen maan op het gebied van werkloosheidszorg voeren of te laten invoeren, vóórdat net lege zich er van overtuigd heeft, hoe a geering tegenover de te nemen voorziem w staat. lAjjd* Wanneer de regeering een afwijzend s punt inneemt en de gemeente toch tot ring overgaat, zal als regel de subsi® i zegging worden ingetrokken-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10