Staatsloterij - Gelnkshanqers J^uitecdcmd Rechtszaken «FT CONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. De toestand in Twente. Geen overeenstemming bereikt. Maandag staking. De gisteravond door de personeelen der firma's H. Willink Co. en N. V. Stoomweverij voorheen J. H. Meijerink Zonen gehouden vergadering heeft zich met een kleine meerderheid uitge sproken vóór het Maandag in staking gaan. invoerrecht op aardappelen. het gemaal te ezumazijl. ernstige twist onder het voetballen. DE NOODTOESTAND IN DE SCHOENEN-INDUSTRIE. Aandrang op onverwijlde drastische contingenteering. de Donderdagavond gehouden verga- Lp van de afdeeling Enschede van den \fed Chr. Textielarbeidersbond Unitas is et algefIieene s^emmen besloten om over eenkomstig het advies van het hoofdbestuur baandag as. in staking te gaan. tenzij 'oor dien een oplossing mocht worden ver kregen. Eenzelfde besluit werd genomen door de afdeeling Enschede van den Nederl. r.-k. Mtielarbeiaersbond St. Lambertus. 'Aanvankelijk bestond het voornemen op de ton Weefgoederenfabriek te Hengelo niet ,n staking te gaan. Thans is evenwel besloten i0k op die fabriek Maandag a.s. te staken. Het personeel van de Kon. Weefgoederen- fabriek v'h C. T. Stork en Co. heeft zich met 17 stemmen vóór, 79 stemmen tegen en 4 temmen blanco, voor staken uitgesproken. Van de Hengelosche bontweverij verklaar den zich 56 arbeiders vóór en 19 tegen sta- Men bericht ons namens de drie vak- nalioafsk?eeerdsnin dheebladen is gepubli ceerd, hebben dezer dagen ^nk.ïte^con- genwoor'dfiersvfn vorengenoemde vak- gemvuuiuig rnmmissie ad hoe uit de EiXdesche en Twentsch-GeMersche fSkantonvereeniginee» er bespre- king van het conflict in cle textieiin dUDoör de commissie ad hoe werd me- j jLw fiat de firma Jannink alleen bereid voor achttien ach,-g«.o„; wen-wevers met hulp, de loonen met 2K te verhoogen. De vertegenwoordigers der vakcen trales verklaarden, dat op deze basis eeen overeenstemming mogelijk was. Na overleg met de drie textielarbei dersbonden werd door de vertegenwoor digers der vakcentrales voorgesteld om de tweede 5 loonsverlaging zon der meer in te trekken en het geschil bij de firma Jannink aan arbitrage te on derwerpen met bindende uitspraak voor beide partijen. Door de commissie ad hoe, welke over deze voorstellen nader overleg had gepleegd met de z.g. strijdcommissie uit de fabrikantenvereenigingen, werd ar bitrage afgewezen. De fabrikanten wa ren slechts bereid de tweede 5 loons verlaging voortoopig in te trekken. Zij ste'den echter uitdrukkelijk op den voorgrond, dat een grootere loonsverla ging dan de over cle geheele linie reeds ingevoerde 5 over enkele maanden niet zouden invoeren, indien de econo- toch noodzakelijk is. maar dat zij deze mische omstandigheden daartoe volgens de meening der fabrikanten geen aan leiding zouden geven. Als voorwaarde voor de intrekking der tweede 5 loonsverlaging werd door de werk gevers geëischt, dat de stakingen bij de firma Jannink te Enschede en bij de Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo zouden worden opgeheven. De besprekingen hebben derhalve niet tot overeenstemming geleid. Gezien den uitslag van de stemming, meende het hoofdbestuur van „De Een dracht" in dezen geei. positief advies te mogen geven. Wel gaf het in overwe ging den uitslag der stemming in ver band met de kleine meerderheid eens rustig te bespreken. Mocht dan Maandag de groote meerderheid de poorten bin nen gaan, dan wordt in overweging ge geven eveneens het werk te hervatten. Men moet hier zijn eigen inzicht laten gelden. De aanneming van het amendement-Lo- vink tot het heffen van invoerrecht o.a op aardappelen in de Tweede Kamer, heeft de «Centrale van Vereenigingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel in Nederland" aanleiding gegeven zich met een adres te wenden tot de Eerste Kamer, waar in worden uiteengezet de redenen, die naar de meening van adressante moeten leiden tot een afwijkende zienswijze omtrent de noodza kelijkheid, respectievelijk wenschelijkheid van doorvoering der bedoelde heffing van invoer recht voor het artikel aardappelen. Het be treffende amendement kan voor de producen ten en de schatkist en de betrokken bedrijven in geen geval beduidende voordeel opleveren, terwijl daarentegen de gevolgen van zeer groot nadeel zullen zijn voor onze bevolking geheel genomen. Door den Commissaris der Ko ningin in werking gesteld. Gisternamiddag half twee had het bestuui fan het waterschap „De Polder van Oost en „Westdongeradeel" te Ezumazijl, in het N- O. van Friesland, tal van genoodigden yereenigd voor de bijwoning van de officieele 'n-werkingstelling van het electrische ge maal aldaar. Na een inleidend woord van "en voorzitter van het waterschap verrient- de Commissaris der Koningin, mr. P. A. baron van Harinxma thoe Slooten deze Plechtigheid. Het waterschap is 12000 H.A. groot. Sedert 1672 had men te Ezumazijl een 'ins, doch deze was voor de afwatering niet foldoende. 'n 1886 werden plannen gemaakt voor stoomgemaal. De samenwerking tus- rp.Ü autoriteiten vlotte niet erg en de dpn i!aten bleven uit. Totdat men besloot tot i,.uw van een eleetrisch gemaal, becrü 1 begin van 1930 werd met dit werk Aerinnen> waarbij resten van een oude zee- her ill? weraen gevonden. Men begon met "Roerpen van duinen van zand en grint; een duiker van 30X6X2.7 M. werd aange legd, welke verbinding kreeg met den sluis- koker. Toen de sluis drooggemalen was bleek, dat de sluis „onderloops" was. De houten fundamenten onder sluismuren en bodem waren weggevreten. Een nieuwe sluis moest worden gebouwd, waartoe werd besloten. De sluis werd 12 M. langer en 45 c.M. dieper. Inmiddels was ook het bemalingsgebouw met een oppervlakte van 324 M2. verrezen. Daarin werden drie pompen gebouwd, ieder met een capaciteit van 250 M3. per minuut met een opvoefhoogte van 150 M. en elk ge dreven door een electro-motor van 185 Pk. Het toevoerkanaal, de Zuider-Ee, werd aanmerkelijk verbreed, een doorstroomings- profiel van 50 a 55 M3. ontstond en boven dien werd een nieuwe geul in zee gebaggerd. KAASEXPORT NAAR TSJECHO- SLOWAKIJE. Weliswaar zal het invoerrecht op Ned. kaas door de regeering van Tsjecho-Slowa- kije worden verlaagd van 420 tot 294 kro nen) (gelijkstelling met Zwitserland), doch de practische waarde daarvan voor onzen kaasuitvoer wordt weer verminderd door het uit Praag gemelde feit, dat de kaas door de regeering van genoemd land zal gebracht worden onder de artikelen, waarvoor invoer vergunningen noodig zijn. WAARDELOOZE BANKBILJETTEN. Een jonge Duitscher aangehouden. De politie te Venlo heeft op aanwijzing ge arresteerd 'n 25-jarigen ongehuwden Duit scher uit Gladbach, die sedert eenige dagen te Venlo en omstreken bij het doen van in- koopen in verschillende zaken met Duitsche bankbiljetten van vijftig en honderd mark betaalde, welke, naar later bleek, ongeldig waren en buiten omloop. Donderdagavond trachtte hij bij een inwoner van Blerik we derom te wisselen, doch deze bemerkte de on geldigheid der biljetten en waarschuwde de politie. Bij zijn aanhouding had hij nog voor circa 5000 mark van deze vijftig en honderd mark biljetten in zijn bezit alsmede veel Ne- derlandsch geld van reeds gewisselde biljet ten. Hij is voorloopig opgesloten te Roer mond. EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Auto-aanrijding op de Amsterdam se he vaart. Donderdagavond is te Haarlem op de Am- sterdamsche Vaart een autobotsing voorge komen, die echter zonder zware persoonlijke ongevallen is afgeloopen. Uit de richting Amsterdam kwam een vrachtauto, bestuurd door een vischhande- laar te IJmuiden en uit Haarlem naderde een vrachtauto, bestuurd door een 29-jarigen chauffeur te Amsterdam, die in staat van dronkenschap verkeerde. Toen deze den auto uit Amsterdam zag naderen, reed hij plotse ling naar den linkerkant van den weg en botste tegen de achterzijde van den anderen auto op. Deze vloog door den schok door de afrastering van de trambaan en kwam op de rails terecht. De eerste auto reed nog 15 M. door, waarna hij eveneens door de afraste ring reed en op de trambaan terechtkwam. Een machinist uit IJmuiden, die als passa gier bij den vischhandelaar in den auto zat, werd door glasscherven aan het hoofd ge wond; de dronken chauffeur kreeg een ver wonding aan zijn linkerarm en werd naar het gasthuis vervoerd. Daar aangekomen weigerde hij echter zich te laten behande len, waarna hij naar het politiebureau is ge bracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Later bleek, dat dezelfde chauffeur tevoren te Haarlem een verkeerspaal had aangere den. LOONSVERHOOG ING VAN GEMEENTEWERKLIEDEN. De gemeenteraad van Dokkum besloot na heftige discussies de loonen der gemeente werklieden te verhoogen met de duurte-toe- slagen, welke zij tot nu toe genieten. RELLETJE VOOR HET NED. CONSULAAT TE LUIK. Een steen door de ruiten. Nederlandsche werkloozen hadden zich Donderdag voor het Nederlandsche consu laat te Luik verzameld om ondersteuning te bewerkstelligen voor één hunner, een Maas trichtenaar. Er werd een steen door een ruit van het consulaatsgebouw geworpen. De consul liet den werper arresteeren. DE ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM. De tweede aangehoudene bekent. De tweede aangehoudene in verband met den overval op het wisselkantoor van de firma Van het Hoff en Pikaar op Katen- drecht te Rotterdam, de werklooze kok H., die tot nu ontkend had, iets met de zaak uitstaan de te hebben, heeft gisteravond na een zeer langdurig verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Hierbij heeft hij medegedeeld, dat de nog voortvluchtige De Groot een alarm pistool bij zich had. Bij den overval was de G. zeer zenuwachtig en hij heeft op een af stand van een halven meter met dit alarm pistool op den kassier, den heer Snoek, ge schoten. H. is daarna om de balie heengeloo- pen. De kassier wilde hem hierbij tegenhou den, waarna H. zijn gumnistok greep en daarmede den kassier eenige slagen op het achterhoofd toebracht. Hierop is de kassier luid gaan schreeuwen, waarna de mannen de vlucht namen. Deze mededeel ingen komen overeen met het rapport van het medisch onderzoek van den kassier. Dit wijst uit, dat de lichte ver wondingen aan het voorhoofd door het alarmpistool is toegebracht en de andere ver wondingen door slagen. De nog voortvluchtige De G. heeft de buit, die slechts uit 14 lire bestaat, medegenomen Verwacht wordt, dat hij spoedig zal wor den gearresteerd. Gisternamiddag heeft op het AIHkaan er plein te Rotterdam een twist P'aats f tusschen een aantal jongelui van twintig jaar, die daar aan waren. Zit U er nog in? Vindt dan uw Gelukstalisman in een doosje Clysma No. 30 Sigaretten. Vele verschillende, echte Oostersche amuletten worden bij Clysma No. 30, Egyptische l1/» ets. Sigaretten verpakt en hierbij zijn verscheidene talismans voor Geluk bij Spel. Vele verza melaars van de Clysma No. 30-amuletten hebben reeds groote prijzen gewonnen. Het geluk ligt in een doosje Clysma No. 30 Koopt het vandaag nog! Hierbij zijn de 21-jarige B. J. v. d. Linden uit de Beyrstraat en de 21-jarige sjouwer P J. aan het vechten geraakt. Laatstgenoemde heeft hierbij een scherp stuk ijzer genomen, waarmede hij zijn tegenstander een steek toe bracht. Hij trof hem achter het rechteroor, waar een slagader werd geraakt. Hevig bloedend zonk het slachtoffer bewusteloos neer. De jongeman werd onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hij in zorgwekkenden toestand werd opgenomen. De dader werd ter plaatse door een agent van politie gearresteerd en is in het bureau aan de Nassaulaan opgesloten. CONFLICT IN DE WERK VERSCHAFFING TE ROOSENDAAL. Honderd werkloozen geschorst. Te Roosendaal zijn Donderdagmiddag honderd bij de werkverschaffing geplaatste werkloozen in staking gegaan, wijl naar hun meening het weer niet geschikt was om te werken en als gevolg daarvan ook het terrein in te slechten toestand verkeerde. De opzichter van de Heide-Maatschappij schorste daarna het werk. Deze schorsing zal voortduren tot de minister een nadere be- lissing heeft genomen. De plaatselijke besturen der r.k. arbeiders organisaties plegen overleg met hun hoofdbe sturen en den inspecteur voor de werkver schaffing. POSTERIJEN. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen. Bij de aanstaande jaarswisseling zal ge durende het tijdvak van 14 December tot 6 Januari de gelegenheid worden opengesteld om tegen sterk verlaagde tarieven Kerst- en N'ieuwjaarstelegrammen te wisselen. Geheime radio-gesprekken. Na opstelling van de daarvoor benoodigde speciale apparaten zullen van af 25 Decem ber a.s. de radiogesprekken met Java en Hol land geheim zijn. GASONTPLOFFING. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft in het kantoor van de gemeentelijke gasfabriek te Waddinxveen een ernstige gasontploffing plaats gevonden, waarbij gelukkigerwijze geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De vrouw van den directeur van de gas fabriek zat met haar dochter in de huis kamer aan den maaltijd, toen zij plotseling door een hevigen knal werden opgeschrikt. Door de geweldige luchtverplaatsing werden alle ruiten van het huis stukgeslagen. Toen men naar buiten was gesneld bleek, dat in het aan de woning gebouwde kantoor van de gasfabriek een geweldige ontploffing had plaats gevonden. Direct hierna kwam de directeur, de heer Bitter, die zich in de fabriek bevond, aansnel len en wist door zij tegenwoordigheid van geest een begin van brand met enkele emmers water te blusschen. De inmiddels gealar meerde brandweer behoefde geen dienst te doen. De vernieling in het kantoor is enorm. Zware binten zijn totaal afgeknapt, terwijl een drietal fietsen door het plafond werden geslagen Ook de schade in de woning van den heer Bitter is zeer aanzienlijk. Verschil lende stukken huisraad werd op tientallen meters afstand van de woning teruggevon den De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in het afbreken van een buitendienstleiding naar het kantoor door verzakking van grond, waardoor het gas gelegenheid kreeg zich in het kantoor te verspreiden en door een z g. dag-en-nacht-vlammetje tot ontploffing werd gebracht. KORTE BERICHTEN. De politie te Waubach (L.) heeft Don derdag twee Duitschers gearresteerd, die zich den laatsten tijd in de mijnstreek, o.a. in Brunssum, Hoensbroek en Heerlen, aan dief stallen en een overval hadden schuldig ge maakt. Zij zijn ter beschikking der justitie te Maastricht gesteld. prof. dr. Hendrik de Vries te Amster dam hoopt vandaag zijn 25-jarig jubileum als hoogleeraar in de wiskunde aan de Uni versiteit" van Amsterdam te vieren. HESSISCHE LANDDAG. Motie van wantrouwen tegen het heele kabinet aangenomen. De Hessische Landdag kwam heden bij een en vergaderde tot in de avonduren. Een door de Nationaal-Socialisten ingediende mo tie van wantrouwen tegen het geheele kabi net en waarin het aftreden van den Minister van Binnenl. Zaken Leuschner geëischt werd, werd aangenomen. Het Centrum ont hield zich van stemming. Staatspresident Adelung verklaarde, dat de positie van het kabinet door het aannemen van deze motie niet gewijzigd is. Bij de besprekingen onthulde de Nationaal- Socialistische afgevaardigde Lenz, leider in Hessen, bijzonderheden omtrent een geheim Communistisch document, waarin cellenbou- werij en organisatorische maatregelen van de Communisten behandeld werden. In dit verband diende hij een voorstel in tot het in stellen van een commissie van onderzoek ten einde vast te stellen, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken te kort had geschoten in zijn plicht, terwijl hem dit Communistisch manifest bekend was. De Landdag werd voor onbepaalden tijd verdaagd. HET ENGELSCHE LAGERHUIS VERDAAGD. Na verwerping van een tegenvoorstel met 218 tegen 22 stemmen werd het Lagerhuis verdaagd tot 2 Februari a.s. De speaker heeft echter het recht in overleg met de re geering het Lagerhuis op een vroeger tijd stip bijeen te roepen. De besprekingen eindigden met een scher pen aanval van den Conservatief Amery, die de regeering verweet, dat zij geen duidelijke doelbewuste politiek voert. De volgende week zullen bijeenkomsten van den Ministerraad plaats vinden, waarin de voorstellen zullen worden bestudeerd, wel ke de regeering het volgend jaar het parle ment zal voorleggen. De eerste var. deze bij eenkomsten werd gistermiddag gehouden in de kamer van Mac Donald in het Lagerhuis. Vandaag zullen vermoedelijk bijeenkomsten plaats vinden. Naar verluidt zal de financi- eele politiek der regeering besproken worden. VERKLARING VAN DEN AMERIKAANSCHEN SECRETARIS VAN DEN SCHATKIST MELLON. Over de kwestie der oorlogsschulden. In een verklaring constateert de Ameri- kaansche secretaris van de schatkist Mellon, dat het vasthouden van de U. S. A. aan de volledige hervatting van de betaling der oorlogsschulden in strijd is niet alleen met den financieelen toestand van een aantal Europeesche staten doch ook met de verant woordelijkheid van de Amerikaansche regee ring tegenover het Amerikaansche volk en te genover de schuldenaar, wier betalingscapa citeit door Amerika zal worden onderzocht, zooals Amerika nu eenmaal op zich heeft ge nomen. In zijn verdediging van de oorlog- schuldenpolitiek van Hoover wees Mellon in het bizonder op Engeland. Alle door de ver schillende staten aan Engeland te betalen schulden heeft Engeland zelf weer als schul den te betalen, terwijl dit jaar de inkomsten uit de herstelbetalingen van Engeland zijn weggevallen en ook het volgende jaar waar schijnlijk gedeeltelijk zullen wegvallen. Hier tegenover staan de Engesche verplichtingen aan Amerika in goud daardoor wordt de schuldenlast van Engeland belangrijk ver hoogd. Op de basis van de wisselkoers van 10 December kan men zeggen dat de Engel - sche schuld aan Amerika met 47 is geste gen. President Hoover heeft eveneens een verklaring gepubliceerd, waarin hij erop wijst, dat in zijn voorstel aan het congres en in het instellen van een financieele organisa tie een definitief program besloten licht om de deflatiegolf af te dammen en de U. S. A. weer tot economische welstand terug te bren gen. Ten slotte verklaard Hoover, dat zijn program ten doel heeft de credietbeweging, die thans door onzekerheid en angst geremd is weer vlot te brengen. De burgemeesters der gemeenten Drunen, Loon op Zand en Waalwijk hebben op Vrijdag te Tilburg een ver gadering belegd van de burgemeesters van Dongen, Drunen. Gilse-Rijen, Hil- varenbeek, Loon op Zand. Moergestel, Oisterwijk, Frane-cappelle, Tilburg, Valkënswaard en Waalwijk. Daarbij waren tevens uitgenoodigd het bestuur en de secretaris van de fede ratie van Ned. schoenfabrikanten. Het doel dezer vergadering was, om te komen tot een gemeenschappelijke actie van de burgemeesters der gemeenten, betrokken bij de schoenindustrie, ten einde de regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid tot onverwijlde conti- genteering van den invoer van schoe nen. In de vergadering werd uitvoerig ge sproken over de verschillende motieven om te komen tot een spoedige en scher pe contingenteering van den import van schoenen. Hierbij werden als hoofd factoren naar voren gebracht de be staande en toenemende werkloosheid in de schoenindustrie, het verminderd af zetgebied in het buitenland en de sterk toenemende invoer van schoenen. Algemeen was men van gevoelens, dat in deze een sterke actie moest wor den gevoerd. De vergadering besloot eenstemmig zich tot de regeering te wenden met een request, waarin de ernstige bedreiging van het voortbestaan van de schoenin dustrie in de betrokken gemeenten wordt uiteengezet, alsmede de gevolgen, die de bestaande invoerverhoudingen voor de werkgelegenheid in de betrok ken gemeenten reeds hebben en de ur gentie van onverwijlde en drastische contigenteering wordt toegelicht. Dit request zal nader door een commissie uit de vergadering aan den minister worden aangeboden. DE DUITSCHE VOORBEREIDINGEN VOOR DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Ook van Duitsche zijde zijn de voorberei dingen voor de in Februari beginnende ont wapeningsconferentie in vollen gang. De Duitsche delegatie is nog niet samengesteld. Men verwacht, dat rijkskanselier Bruening persoonlijk de leiding der delegatie zal nemen. Wanneer de conferentie langen tijd mocht duren zal dan een permanent ve* tegenwoordiger worden benoemd. ALCALA ZAMORRA BEEED1GD. De nieuwe Spaansche president, Alcala Zamorra is gisteren, tijdens een korte, plech tige zitting der nationale vergadering op de grondwet beëedigd De plechtigheid werd gevolgd door een groote parade, waaraan ongeveer 8000 man deelnamen, waaronder ook de marine, het Spaansche vreemdelingenlegioen en de in boorlingentroepen uit Marocco. Vandaag zal het kabinet aftreden. Waar schijnlijk zal de minister-president echter wederom opdracht krijgen tot het formeeren van een kabinet. SAMENZWERING OP DE PHILIPPIJNEN ONTDEKT. Te Manilla op de Philippijnen heeft meit een samenzwering tegen de regeeringsautori- teiten, welke in den nacht op Vrijdag zou plaats vinden, ontdekt. De samenzweerders zijn meerendeels lid van de revolutionnaire Tangulan-organisatie. 214 personen zijn ge arresteerd. DUITSCHE LANDDAG AFGEVAARDIGDE VERMOORD? De dood van den landdagafgevaardigdê Leonhardt, wiens lijk Vrijdagmorgen op de lijrt Kuestrin-Berlijn is gevonden, is, of schoon talrijke factoren voor een ongeluk spreken, nog niet opgehelderd. De met het onderzoek belaste autoriteiten houden bij hun onderzoek rekening met de veronderstelling, dat Leonhardt ook het slachtoffer van eer misdaad kan zijn geweest. HET STOPZETTEN VAN HET 73.000 TON GROOTE STOOMSCHIP. De kwestie van het stopzetten van den bouw aan het 73.000 ton groote stoomschip van de Cunard-Line, waardoor bijna 3000 arbeiders werkloos worden en voorts arbei ders in bij den bouw betrokken industrieën, wérd heden in het Lagerhuis door den presi dent van de Board of Trade behandeld, ter wijl verscheidene leden van het huis een en ander bespraken tijdens de debatten over de verdaging van het Lagerhuis. Runciman, wien gevraagd werd of de regeering in deze kwestie iets dacht te doen, antwoordde, dat. er geen sprake kon zijn van directe regeeringssteun, maar als de Cunard- maatschappij voorstellen had, zou de regee ring ze in ernstige overweging nemen. De regeering hoopte, dat de omstandigheden zich zoo zouden wijzigen, dat de bouw van het schip spoedig weer zou kunnen worden hervat. De Cunardline had heden verklaard, dat de maatschappij de voortzetting van den bouw van het schip, waarmede zij zou trach ten de blauwe vlag terug te winnen, zoo spoe dig mogelijk hoopte te hervatten. Intusschen zal het schip op stapel blijven en het is on waarschijnlijk, dat het hierbij schade zal op- loopen. DE DIJKVERZAKKING BIJ WIERINGEN. De Hooge Raad heeft gisteren gehan* deld het beroep in cassatie van de N.V. Maatschappij tot het aannemen van Waterbouwvverken voorheen A. Hofman te Haarlem, tegen de uitspraak van het Haagsche Gerechtshof in de procedure tusschen genoemde N.V. en den Staat der Nederlanden. De staat had op 28 November 1923 aanbesteed het maken van een afsluit dijk tusschen cle Nocrd-Hollandsche kusten en het eiland Wieringen, welk werk aan Hofman tezamen met de N.V. Aannemings Maatschappij voorheen G. A. van Hattem is gegund. Tijdens de uit voering van het werk hebben zich ver schillende verzakkingen en verschuivin gen voorgedaan, tengevolge waarvan een geschil met den staat ontstond over de vraag voor wiens rekening de daar door ontstane schade diende te komen. De geschil werd om bindend advies voorgelegd aan een commissie, die be sliste, dat de aannemers verplicht wa ren de schade voor hen voortspruitende uit alle bij de uitvoering van het werk voorkomende verzakkingen en verschui vingen voor hun rekening te nemen. Hofman, aan wien ook de rechten van Van Hattem waren afgestaan, sprak daarop den staat in rechten aan, waar bij nietigverklaring van het bindend advies der commissie werd gevraagd. De Haagsche rechtbank ontzegde de vordering tot nietigverklaring van het bindend-advies. xn hooger beroep bevestigde het Ge rechtshof te s-Gravenhage het vonnis van de rechtbank, onder aanvoering o.a. dat van overeenstemming tusschen beide partijen omtrent het begrip „alle schaden" niet was gebleken. Mr. Duys, die ook voor de rechtbank en het gerechtshof voor den heer Hof man was opgetreden, ontwikkelde een vijftal cassatiemiddelen. Op grond van een en ander vroeg mr. Duys vernietiging van het arrest van het Gerechtshof op dat Hofman in de ge legenheid worde gesteld, alsnog een uit spraak te verkrijgen in dien schade actie. Mr. J. H. Telders, landsadvocaat, ving daarop met enkele beschouwingen zijn verweer namens den staat aan. Na re- en dupliek werd de conclusie bepaald op 24 December.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11