DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SMME8IJ S. KROM N e IEUWJAARSWENSCHEN. Hit het JUutemeHt SxiQztiiksch Qvevzicht tBuiteaiaad W. M. h. PELS ZOON No. 293 ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. nog eens de nieuwe duitsche noodverordening. economische partij voor de bijeenroeping van den rijks dag in januari a.s. de duitsch-fransche betrekkingen. sterke oppositie tegen hoover. de stillhalte-onderhandelingen te 1erlijn. ontevreden nederlandsche werkloozen te luik. verandering in de belgische regeering? TEL 1523 (3 lijnen) TIJDELIJK op alle stoomprijzen Winkel Langestraat Tel. 794 groote brand te st. truiden. duitsch-nationalen en de nieuwe noodverordening. □□□□o Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COS IEL ZOON, Voord am C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie blad in, Den Haag, 11 December. Alvorens de Tweede Kamer voortzette de'behandeling van de Begrooting van Binnenl zaken en Landbouw, was een reeks van kleinere of spoedeischende vooistellen aan de orde. Het eerste daarvan dat bespreking uitlokte was dat tot verstrekking van steun uit Rijkskas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten. De heer v. d. Tempel (s.d.a.p.) op perde bezwaren tegen de bevoegdheid der regoering om aan haar hulp voor waaiden te verbinden. Dat zullen, vrees de hij, niet enkel financieel technische voorwaarden zijn, maar ook voorwaar den van verdere strekking, strijdig wel licht met de inzichten der betrokken ge meenten. Tot nog toe heeft de regeering enkele gemeenten geholpen zonder eeni- ge voorwaarde; zal zij dien weg blijven bewandelen? De heer B i e r e m a (lib.) wees er op, dat sommige gemeenten het er wel naar maken om aan de te verleenen hulp voorwaarden te stellen. Onredelijke eischen zullen daarbij natuurlijk niet gesteld worden, maar sommige gemeen ten schijnen te denken, dat er geen vuiltje aan de lucht is en leven er maar op los. De heer De Wilde (a.r.) betuigde in een uitvoerige rede zijn volle instem ming met de politiek der regeering in deze materie. In dit verband sprak hij zijn verwon dering uit over de depreciatie van ge meentewaarden ter beurze, hoewel daartoe geen enkele aanwijsbare reden bestaat. Die beweging is zuiver kunst matig, en ongelukkigerwijs ondervindt ook het staatscrediet er het nadeel van. Wil de regeering zich niet bezinnen op maatregelen, welke de koersafbrokke- ling van gemeentewaarden tegengaan. De heer Oud (v.d.) was ook voorstan der van het ontwerp. Hij stemde vol gaarne in met de opmerkingen van mr. Do Wilde. De door de regeering te stel len voorwaarden kunnen wellicht in breuk maken op de gemeentelijke auto nomie, maar moeten dienen om de cre- dietwaardigheid der gemeente hoog te houden en te verhinderen dat zij te los met het geld omspringen. Die voorwaar den zijn echter niet in de wet vast te leggen. De heer G o s e 1 i n g (r.k.) stemde mede in met het betoog van mr. De Wil de informeerde echter naar den aard der te stelien voorwaarden. Het rijk staat tegenover een gemeente in een andere gedaante dan een gewone geld schieter. Het kan altijd voorwaarden stel.er. en dus had het ontwerp daar zelfs geheel over kunnen zwijgen. Welke rol spelen Ged. Staten in deze materie? De heer W ij n k o o p (comm.) was tegen het ontwerp, omdat de regeering voor waarden mag stellen bij het verleenen van steun. Minister De Geer zette uiteen, dat het optreden van het rijk als geldschie ter het recht geeft om voorwaarden te stellen. Aan wat de heer De Wilde en anderen hebben gezegd, had spr. niet veel toe te geven. Alleen ontkende hij, dat de bevoedheid om voorwaarden te stellen best uit de wet had kunnen weg blijven, de te stellen voorwaarden zul len natuurlijk niet vanzelfsprekend zijn. De reed. verleende credieten zijn ook niet geheel onvoorwaardelijk gegeven Regeeringsmaatregelen tegen kunstma tige daling van gemeentelijke waarden zu'len zeer gevaarlijk zijn en grootei inzinking ten gevolge hebben. Zijns in ziens is er ook geen reden tot ernstige ongerustheid. De heeren v. d. Tempel en Oud repliceerden kortelijk, waarna liet om werp z. h. st. weri goedgekeuid Een kleine wijziging der Mijnvyet werd na een volkomen onverstaanbare bespreking tusschen de heeren Di op (s.d.a.p.) en Bongaerts (r.k) van een door eerstgenoemde ingediend ame e- ment, dat de minister van waterstaat niet wilde aanvaarden en daarop ae voorstellen introk, z. h. st. goedgekeurd Bij een suppl. begrooting van ist kwam de heer C ram er (sd.a.p.J °a op tegen de sluiting van kolenmijnen op Paloe Laoet en hij drong er in ie ei^ geva'. op aan, deze mijnen niet aan par ticulieren over te dragen zondei Kamer er in te kennen. De minister van kolomen ant woordde, dat van een dergelijke over dracht geen sprake is. Nadat dit punt hierop z.st- ,w.as goedgekeurd was aan de orde de tijde lijke heffing van nu 10, het volgend jaar 20 opcenten op de invoerrechten in Ned Ind. De eerste spreker, de heer B e r e- ti a (Ifb.) had eeitige bezwaren er tegen Qtet het oog op bemoeielijking van den handel. In ieder geval had hij overwe gend bezwaar tegen nog hoogere heffing dan 2C opcenten. De heer Gram er (s.d.a.p.) zag in deze heffing een ernstige belemmering van de koopkracht der bevolking, die eerder verlichting van druk mag heb ben. Deze verhooging zou ruim gecom penseerd worden dcor de algemeene prijsdaling. Deze is echter reeds opge vangen door de aanzienlijke daling der inkomsten. Een tegenvaller daarbij is d> groote geldschaarschte. Spr. en zijn partijgenooten zullen dus tegen het voorstel stemmen. Ook de heer W ij n k o o p (comm.) verklaarde ook er tegen te zullen stem men. De heer Beumer a.r.) achtte het be drag dezer belasting (6 millioen) zoo gering, dat hij er zeker voor zal stem men. De er tegen ingebrachte bezwaren achtte hij weinig of niets zeggend. Diffe rentiatie zou bij deze heffing onmogelijk zijn. De heer F eb e r (r.k.) zeide zijn stem toe aan dit noodwetje. Hij hoopte echter dat ten spoedigste voorstellen tot vor ming van een tolunie zullen worden in gediend. De minister van koloniën betoog de de volstrekte n >odzakelijkheid van dit voorstel onder d? gegeven omstan digheden. Spr. betoogde daarbij den ge ringen druk van deze heffing. Tegen een vocrstel inzake differentieele rechten of een tolunie leverd: Indië bijzondere bezwaren op. Hij wilde echter zijn aan dacht aan de zaak wijden. Na eenige woordentwist tusschen den heer Wijnkoop en den heer Beumer en den rnh.ister is het ontwerp zonder stemming goedgekeurd. Alleen de hee ren Cramer en Wijnkoop wenschten als tegenstemmers beschouwd te worden. Het ontwerp in zake de kasgeldvoor- ziening voor Indië werd zonder debat of stemming goedgekeurd. Het wetsvoorstel in zake het treffen van maatregelen ter regeling van den uitvoer werd aangenomen nadat minis ter Verschuur een opmerking van den heer W ij n k o o p beantwoord had met de verklaring, dat deze het ontwerp blijkbaar niet eens heeft gelezen en ze ker niet begrepen. Hierna werden de beraadslagingen over de afdeeling Landbouw van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken hervat. Dochdaarover Dinsdag, als minister Ruys de Beerenbrouck zal heb ben geantwoord. Minister Stegerwald aan het woord. Nog een Duitsche persstem. Wij zullen vandaag nog even terugkomen op de nieuwe Duitsche noodverordening. Niet, omdat het noodig is, nogmaals de be teeken is van deze drastische maatregel te schetsen, maar veel meer, om den indruk, die deze verordening in Duitschland gemaakt heeft, weer te geven. Laten wij dan met de redevoering van mi nister Stegerwald, die de portefeuille van ar beid heeft in de Duitsche reg. beginnen. Dr. Stegelwald heeft nl. 'n vergadering gehouden voor het Centrum en zeide, herinnerende aan zijn vroegere redevoeringen, o.a., dat hij de situatie van Duitschland na den verloren oorlog indertijd juist geteekend had. De uit latingen, waarover hij toen werd aangeval len, zijn thans gemeengoed. Men heeft in de laatste anderhalf jaar met twee fundamen- teele dingen geen rekening gehouden en wel ten eerste dat geen mensch, geen gezin en ook geen volk voortdurend meer kan uitge ven dan het ontvangt en ten tweede dat een arm land, wat Duitschland inmiddels ge worden is zich slechts weer om hoog kan werken, wanneer het een goedkoop lana wordt. Duitschland is echter reeds sedert ja ren een der duurste landen ter wereld. Uit voerig besprak Stegerwald den financieelen toestand en den strijd tusschen de verschil lende belangengroepen, waarbij hij zeide, dat de eene groep de andere, soms zelfs zeer verwante groep, uitplunderd. Aan de hand van productie- en indexcijfers toonde nij zulks aan. Uitvoerig besprak hij tevens de bezuiniging, die verkregen wordt door nieuwe noodverordening, waardoor z prijzen als loonen ongeveer tien Proce Rjj, len dalen. Tegenover de tegen hem als Rijks minister van arbeid gemm gnej gen in de noodverordening van .Juni en van fhans stond hij had noch het initiaüef, noch de uitvoering daarvan voor zijn rekening. Na de Rijksdag verkiezingen m September 1930 was cebleken, dat de publieke begrootingen nid in orde konden worden gebracht, zonder een verlaging der ambtenaarssalarissen. Deze verlaging is dus geen gevolg van de loonsverlagingen in de particuliere industrie. Het is natuurlijk niet mogelijk, de loonen al leen maar daar te verlagen waar van wer kelijke prijsverlaging sprake is. Indien men tot den maatregel van loonsverlaging wenscht over te gaan, dan moet zulks over de geheele linie geschieden. Bijzonder hard zijn de loonsverlagingen in de mijnindustrie, doch wanneer men een algemeene prijsverla ging tot stand wil brengen, kan men een be langrijk artikel als steenkool hiervan niet uitzonderen. In de meeste ondernemingen kon van prijsverlaging geen sprake zijn, zoo lang de loonen niet verlaagd waren. Men kon deze loonsverlaging niet laten afhangen van langdurige onderhandelingen over de collectieve contracten met de arbeidsbemid delaars en scheidsrechters. Het ingrijpen in de bestaande collectieve arbeidsovereen komsten, zooals het thans door de nieuwe noodverordening geschiedt, is ruw, doch een andere weg bleef er niet over. Naderhand zal men rustig over den nieuwen toestand onderhandelen en het systeem der collectieve arbeidsovereenkomst zelf blijft gehandhaafd. Nu de loonen verlaagd worden en de rente lasten verlicht dienen de werkgevers te on derzoeken, op welke andere gebieden een ver laging der productiekosten mogelijk is. De minister besloot zijn rede met een drin gend beroep op de spaarzaamheid en zuinig heid der aanwezigen en met het uitspreken van de hoop op nieuwen bloei uit den rots- achtigen bodem.\ o En nu nog een persstem uit Duitschland (we zullen die uit het buitenlarfd maar laten ïoopen!). De „Völkische Reobachter", Hitler's hoofdorgaan, bevat een beschouwing over de radiorede van den Rijkskanselier, welke het blad een duidelijken aanval op de nat.-soc. vrijheidsbeweging en haar leiders noemt, waarvan de onbeheerschtheid en de mateloos heid verbazing wekken. Dat deze aanval een antwoord was op de nog nooit geziene ne derlaag van het Bruening-systeem door de overwinning der fiiii.-soc., meent het blad niet met grooten nadruk te moeten herhalen. Hier heeft een man gesproken, die zijn doel. als politicus verloren heeft en nog op alle re gisters speelt, om zoowel het buitenland als het eig volk te toonen, dat hij nog heerscher is. Het blad gelooft niet, dat het met dergelij ke middelen mogelijk is een verloren autori teit weer te herwinnen. Men had mogen wen- schen dat Bruening op het oogenblik, dat voor Duitschland's toekomst een zoo groote beteekenis had, een beter oplossing zou heb ben verschaft. De komende nationale regee ring zal echter door Bruening's pogingen noch in haar binnenlandsche, noch in haar buitenlandsche politiek worden geremd. Wel echter zal Bruening's rede er toe bijdragen zijn eigen val te bespoedigen. Door de zuiver politieke bepalingen der nieuwe verordening wordt de nat.-soc. beweging overigens in het minst niet beroerd. Het algemeen uniform verbod treft in de allereerst plaats de Reichs- banner. De verscherping van de straffen te gen wapenmisbruik, zal hopelijk de roode moordenaars het meest in bedwang houden. Inzake de bijeenkomst van de rijkscommis sie van de Economische Partij van gister wordt een communiqué verspreid, waarin o.a. gezegd wordt, dat de rijkscommissie der Economische Partij in haar bijeenkomst ken nis nam van het overzicht over den politie- ken toestand van den fractieleider Mollath terwijl het standpunt van de fractie ten aan zien van de noodverordening werd bespro ken. De rijkscommissie neemt van het besluit der fractie de beslissing inzake het bijeen roepen van den Rijksdag tot begin Januari uit te stellen en tegen het Communistisch voorstel te stemmen om den Rijksdag nog voor Kerstmis bijeen te roepen, kennis, doch acht het noodzakelijk naar gelang der om standigheden en in overeenstemming met de Rijksdagfractie dat de Rijksdag in de eerste helft van Januari bijeenkomt. Een rapport van Henri de Jouvenel. De senaatscommissie voor buitenlandsche zaken is gister onder voorzitterschap van Beranger bijeengekomen, teneinde het rap port van den senator Henri de Jouvenel aan te hooren, betreffende de Duitsche Fransche betrekkingen. De Jouvenel legde er den nadruk op, dat het hier minder een vertrouwenskwestie, dan de technische kant van het probleem betrof. Duitschland heeft in de jaren 19241930 met behulp van Engelsche en Amerikaansche banken buitengewone uitgeven gedaan en misbruik gemaakt van crediet, ondanks de waarschuwingen van de herstelcommissaris Parker Gilbert. De herstelbetalingen vormen nog geen milliard jaarlijks, dus slechts een gering gedeelte van de in de Duitsche be grooting opgenomen uitgaven. Vervolgens besprak de Jouvenel de door Frankrijk gevoerde politiek. Volgens zijn meening, meet Frankrijk er naar streven een isoleering te vermijden en de meerderheid van de wereld aan zijn zijde te brengen. Tot dit doel moet het de kwestie der intergeal lieer de schulden aanpakken en ondergeschikt ma ken aan de herstel kwestie. De pogingen van de Fransch-Duitsche economische commissie moten worden ondersteund. Technische sa menwerking, in de verschillende economische branches van beide landen, zooals op het ge bied van openbare werken, handels- en lucht scheepvaart, industrie etc. zou de beste inzet zijn voor de ontwapeningsonferentie. De commissie voor buitenlandsche zaken §af vervolgens den voorzitter opdracht er bij e regeering op aan te dringen stelling te nemen ten opzichte van de door senator Eccard, generaal Bourgeois en senator de Jouvenel opgeworpen problemen. In den Amerikaanschen senaat zijn gister scherpe aanvallen gedaan op Hoovers poli tiek. De republikeinsche senator Watson, de invloedrijke democraat Harrison, evenals Borah, spraken zich uit tegen het weer bijeen roepen van de commissie voor de oorlogs schulden. Van regeeringswege worden pogingen in het werk gesteld deze senatoren alsnog voor het regeeringsprogram te winnen. In het Congres wordt een algemeen verzet tegen verdere concessies zonder voorafgaan de essentieele ontwapening van Europa, merkbaar. Ook Hoover's belastingvoorstellen ontmoeten een scherpe tegenstand van de zij de der democraten, die een eigen willen in dienen. Inzake de gister gehouden zitting der StiH- hal te cc mm is sie wordt het volgende gepubli ceerd De verschillende vertegenwoordigers kwa men heden bijeen voor de eerste zitting. De vertegenwoordigers van de Duitsche schul dencommissie brachten gedetailleerd cijfer materiaal ter tafel betreffende den huidigen toestand. Om den noodigen tijd voor het bestudeeren van dit cijfermateriaal en voor het completeeren der organisatie voor de verdere te voeren onderhandelingen te win nen werd de bijeenkomst verdaagd. Ver scheidene subcommissies zullen het materiaal bestudeeren en de agenda, alsmede rappor ten over de plenaire bijeenkomst voorberei den, welke zoodra dit noodzaKeüjk wordt geacht weer zal bijeenkomen. Zooals men weet wordt door de Neder landsche regeering eenige vergoeding ge geven aan Nederlandsche werkioozen, welke in het buitenland vertoeven. De Nederlander H. Mikeaux van Maastricht, betonwerker, was ontevreden over de som, welke hem werd uitgekeerd. Hij wilde zich wreken en wierp bij het Nederlandsch consulaat te Luik de ruiten in. De consul, de heer Hof stede van Loon, zijn echtgenoote en de kan selier, die zich in de kamer bevonden, werden niet gewond. De heer Hofstede begaf zich naar buiten en wist den arbeider aan de politie over te leveren. M. is ter beschikking gesteld van de justitie De Socialistische „Volksgazet van Ant werpen" zegt met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te kunnen melden, dat de minister van Financiën, Houtart, zal worden vervangen, terwijl Tschoffen. minister van Binnenlandsche Zaken zal worden De groote moeilijkheid zou echter zijn een liberaal te vinden voor het Ministerie van Landsverde diging. De tegenwoordige minister van Lands verdediging Dens zou aftreden, doch wie zijn plaatsvervanger is kan nog niet" gezegd worden. De mogelijkheid bstaat dat een Katholiek deze post zal bezetten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ia de cementfabriek van Gebr. Stutjens te St. Truiden aan de Nederlandsche grens totaal afgebrand. Ook de voorraden gingen ver loren. De schade wordt geschat op 1 millioen francs. Jk.ZDNTOa-A.-A.a7 per fl. vanaf f 1.60 Koorstraat 49/51. Te!. 23. DE WERKLOOSHH LMnTR MKMJK. De minister van Arbeid, Landry, zeide gis ter in de Kamer, dat het aantal ingeschreven werkioozen deze week weer was toegenomen en bedroeg 104.280 tegen 92.000 in de voor afgaande week. Hierbij komen nog zeelieden en dokwerkers die door speciale kassen wor den ondersteund. Het aantal personen, dat gedeeltelijk werkloos is, bedroeg ongeveer 2'A millioen. 66 prccent van alle werkioozen woonden in het departement Groot-Parijs. I. andry ver klaarde verder, dat vanzelfsprekend hier slechts sprake is "van de gecontroleerde en ondersteunde werkioozen, omdat statistische gegevens omtrent den omvang van de niet- ondersteunde werkloosheid ontbraken. Men kan aannemen, dat het totaal aantal werk ioozen in Frankrijk momenteel meer dan 300.000 bedraagt. De „Deutsche Zeitung" publiceert eert artikel van den leider der Duitsch-Nationa- len Hugenberg over de jongste noodverorde ning. Het doet er niet toe, of de voor- en nadee- len van deze onjuiste methode voor dezen of genen meer of minder groot zullen zijn. Uit den nood en ellende van het volk is thans een Medusahoofd opgericht, dat een scherp verwijt is tegen de zwart-roode-middenpartij- en-coalitie, die tegen alle waarschuwingen in het Youngplan hebben gemaakt. Bruening heeft voor het Youngplan gestemd, Kaas heeft het gedaan, het Centrum heeft het ge daan, evenals de vrienden van Dingeldey, die thans in de zelfstandige oppositie zijn. Velen verweeren zich machteloos tegen de erken ning van de medeverantwoordelijkheid. De Sociaal-democratie doet in verband hiermede wanhopige bokensprongen. Door in de oppo sitie te gaan tracht men zich aan de verant woordelijkheid te onttrekken. De fouten van de partijen wreken zich in de noodverorde ningen op het volk. Hugenberg herinnert dan de leuze van Harzburg: Wij willen deze regeering niet meer. De huidige nood verordeningspol itiek zet de verlaging van de nlevensstandaard der geheele bevolking verder door, zonder dat de schuldenkwestie is opgelost. Slechts door de natie, niet door het Socialisme, dat in deze noodverordening weer heerscht, kan de nood worden overwon nen. E E Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten in ons nummer van 31 Decem ber. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels, a contant. U zoudt onze administratie ten zeerste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bnreau Voordam 9, op te geven. Ook kant U ons Uwe advertentie doen toekomen door tus- schenkomst van onze agenten en van H.H. Boekhandelaren.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1