DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwjaarswenschen. Het conflict in de Textiei-lnduslrie. OVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. 294 133e Jaargang. Qxtgdiiksch Ovetücht een nieuw pleidooi van dr. bruening. uiteMand het proces-reims. een half millioen kronen gestolen te stockholm. zelfmoord in de gevangenis te boedapest. fransch kustwachtschip aan de kust van n.-afrika vergaan. njsmmsm nuuu duitschland. frnst1ge politieke botsingen ernal il» tehamburg. .1Bitweidand EEN DEN DADERS GEVIT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per l maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het gebee'e Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 14 DECEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit dtic bladsn, —o Zonder betaling geen betaling der schulden. o Het ontstaan der credieten. o Ter gelegenheid van het jaarfeest der Ame rikaans che Kamer van Koophandel te Ber lijn heeft de Duitsche rijkskanselier, ar. Brue- ning, een redevoering gehouden, waarbij hij, naar Wolff aan het Hbld. meldt, nogmaals wees op de ernstige moeilijkheden, waarin Duitschland verkeert, maar daarnaast op de niet minder ernstige pogingen, om orde in het land te scheppen. Er is, zoo zeide dr. Bruening, slechts één middel, om de schulden aan het buitenland te betalen, n.1. het economisch overschot, en het heeft hem met groote zorg vervuld, dat juist schier alle landen rondom Duitsch land en vooral die, welke van Duitschland betaling van schulden verwachten, met alle middelen zich tot den strijd tegen den Duit- schen uitvoer gereed maken. En toch moet het Duitsche bedrijfsleven, juist om als eerlijk schuldenaar de opgenomen credieten te kun nen terugbetalen, in de toekomst den Duit- schen uitvoer nog weer bevorderen. Op die manier zal de wereld niet in orde komen. Men moet een beslissing nemen, of wij moeten uitvoeren, dan kunnen wij betalen, öf men verhindert onzen export, dan maakt men ons de betaling ook van politieke schulden onmogelijk. De tijd der illussies is voorbij. o De kanselier kwam vervolgens op tegen zekere in Amerika geuite meeningen, welke de verhouding tusschen beide landen kunnen tenacieelen, n.1. de tegen Duitschland geuite beschuldiging, dat het een lichtzinnige lee- ningspolitiek heeft gevoerd en de door het buitenland verstrekte gelden op onzakelijke en verkwistende wijze zou hebben gebruikt. Uit de 18'A milliard leeningen zijn in de laatste zes jaar in totaal slechts 265 millioen uitgegeven voor doeleinden, die men bij na dere beschouwing misschien als luxe-uitga- ven zou kunnen betitelen, n.1. voor kunst en wetenschap, badinrichtingen, lichaamsoefe ningen en sport, we'zijn der jeugd, tuinen en parken en voor badplaatsen. In deze 265 millioen zijn de uitgaven voor woningbouw niet begrepen, want men zou te ver gaan, als men deze ook tot de luxe-uitgaven rekende. Naar aanleiding van de tegenwoordige be sprekingen te Berlijn over de credieten op korten termijn en hun verdere behandeling verklaarde dr. Bruening een woord over het ontstaan dezer credieten te willen zeggen. De jaarlijksche toeneming van het aantal bij de industrie werkzame personen in Duitschland heeft het noodig gemaakt er nieuw kapitaal in te steken. De zwakte der Duitsche kapitaalmarkt tengevolge van den inflatietijd heeft er toe geleid, dat men dit kapitaal uit het buitenland haalde, temeer daar een versterking der binnenlandsche ka pitaalmarkt door de van jaar tot jaar toene mende herstelbetalingen niet viel te verkrij. gen. Evenals vóór den oorlog zijn ook na de stabilisatie der valuta de Duitsche onderne mingen aldus te werk gegaan: eerst is een crediet op korten termijn opgenomen, dat zoodra de beleggingen waren afgeloopen en de kapitaalmarkt tot het verstrekken van gel den gereed was, in een schuld op langen ter mijn werd omgezet. De Duitsche ondernemingen gingen daar bij uit van de in het Dawesplan neergelegde gedachte, dat slechts bij een sterke toeneming en een snel tempo van het bedrijfsleven de overschotten kondén worden verkregen, waar door ten slotte de schadevergoeding zonder een te sterke verlaging van den levensstan daard zou kunnen worden betaald. Tot 1928, zoo ging Bruening voort, had de omwisseling der credieten op korten termijn in leeningen op langen termijn geregeld plaats. Toen zich daarop nieu we onderhandelingen over de herstel- kwestie aan den horizon afteekenden, kon deze omwisseling niet meer geschie den, kon deze omwisseling niet meer geschie den. De buitenlandsche markten hielden zich voor de a.s. groote herstelleenin? vrij. De binnenlandsche debiteuren meenden voor den tijd der nieuwe herstelregeling een aanmerke lijk gunstiger rentevoet te mogen verwachten. Toen de onderhandelingen over de nieuwe regeling der herstelkwestie in het voorjaar van 1930 waren afgeloopen, was het econo misch uiterlijk der wereld een ander gewor- De crisis, tot dusver tot enkele overzeesche landbouwstaten beperkt, had de groote industriestaten aangetast, de kapitaalmark-. 'en geschokt. Van de verwachte consolidatie «wam vooreerst niets. De verplichtingen op «orten termijn bleven bestaan en vormen nog aen «en blijvenden factor van onrust, die ^r weder gezond worden der wereld verhin- DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Verklaring van het nieuwe Jap. kabinet. In een verklaring inzake de regeeringspoli- tiek deelde het nieuw Japansche kabinet mede, dat het met alle middelen de volledige bescherming van de Japansche belangen in Mantsjoerije zal handhaven en dat de Ja pansche troepen in Mantsjoerije zullen blij ven. ERNSTIGE ONLUSTEN TE HONOLULU. Te Honolulu de hoofdstad van de Hawai- eilanden hebben ernstige onlusten plaats ge vonden, zoodat thans in de stad een niet offi cieel afgekondigde staat van beleg heerscht. De onlusten ontstonden, doordat Ameri- kaansche matrozen een Japanner wilden lynchen, die ervan werd verdacht een Ame- rikaansche officier te hebben aangevallen. Men dreigde den Japnner van een rots in zee te zullen gooien, doch tenslotten gaf men hem een pak slaag. De inboorlingbevolking koos echter partij voor den Japanner en er ontstonden ernstige gevechten tusschen de inboorlingen en de Amerikaansche matrozen Eenige detachementen mariniers werden aan land gebracht en eenige honderden Ameri kaansche matrozen werden gearresteerd en naar boord terug gebracht. Alle verloven aan boord van de Amerikaansche oorlogs schepen werden ingetroken en patrouilles po- litietroepen en mariniers doorkruisten de stad. - - - - - SLEEPBOOT BIJ SARDINIË VERGAAN. De bemanning van 30 koppen omgekomen. De sleepboot „Tesko is tengevolge van een hevigen storm op weg van Madena op het eiland Sardinië naar Civita Vecchia, de voorhaven van Rome, dicht nabij de kust van Sardinië in de Tyreensche zee vergaan. Men vreest, dat de geheele bemanning bestaande uit 30 koppen hierbij is omgekomen. De krui ser Trieste heeft nog vergeefsche pogingen gedaan om het in nood verkeerenden schip tq hulp te komen doch is hierin tengevolge van de ruwe zee niet geslaagd. INSTORTING TIJDENS EEN BRUILOFTSFEEST. 50 gewonden. In een buitenwijk van Bordeaux werd in een der benedenzalen een bruiloftsfeest ge houden, terwijl een daarboven gelegen zaal in gebruik was genomen als- café. Terwijl de bezoekers in het café aan het dansen wa ren stortte de zolder in. De bezoekers van de zaal op de eerste verdieping vielen met het gesteente naar beneden en de bruiloftsgasten in de benedenzaal werden door het vallend .puin bedolven. Ongeveer 50 personen werden gewond. Velen hadden arm- en beenbreu ken opgeloopen en 10 hunner moesten ter stond naar een ziekenhuis worden gebracht. Eenige personen werden zoodanig gewond, dat men voor hun leven vreest. EEN AUTO IN DE LIPPE GEREDEN. Een doode. Uit Wesel wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat Vrijdag tegen 8 uur een auto, waarin drie mannen zaten, te Crudenburg bij het oprijden van de veerboot over de Lippe van de boot in het water is gereden. De bestuur der van den auto en een handelaar, beiden uit Oberhausen, zijn er nog bijtijds in ge slaagd de deur te openen en uit de auto te komen. Ooggetuigen hebben de te water ge raakten gered. De derde inzittende is twee uur later dood met den auto opgehaald. De eisch: de doodstraf. Frn d kreft Zaterdagmorgen tegen e,im®' wegens moord met berooving, "°°dstraf geëischt, voorts verlies van bur gerrechten voor altijd, bericht de N. R. Ct. wegens heling is tegen zijn moeder, Ida »?fm.aanden gevangenisstraf ge- eischt, tegen zijn zuster Sophie Reims, even eens wegens heling, 7 maanden. Deze straf ten zullen beschouwd worden als reeds in de voorloopige hechtenis te zijn geboet. Het vonnis was Zaterdag nog te verwach ten. HEVIGE VORST AAN DE KASPISCHE ZEE. Tal van schepen in ernstig gevaar. Aan de Kaspische Zee in het Zuid-Oosten van Europeesch Rusland heerscht sedert eenige dagen een hevige vorst, die den ther mometer heeft doen dalen tot beneden 25 graden onder nul. De scheepvaart in de Kas pische Zee is door de vorst ernstig bedreigd Zes groote trwalers en 9 kotters worden ver mist. Vijf stoomschepen met tezamen een be manning van tachtig koppen aan boord zijn tusschen 't ijs afgedreven. Een groot stoom- mpi 110 arbeiders aan boord wordt eveneens vermist. De Sovjet-regeering heeft een vlicgti.ic^aoer naar de Kaspische Zee gezonden, die de afgedrevenen en door he drüisiis geïsoleerde schepen van uit de lucht van levensmiddelen moeten voorzien. Men vreest dat vooral eenige kleinere schepen ween' werstand aan den druk van het ijs hebben kunnen bieden en dat in totaal een 7estig- a tachtigtal visschers verdronken is Tot no°- toe weet men slechts met zekerheid, dat een"klein stoomschip is vergaan, waarbij de uit elf personen bestaande bemanning ver dronken is. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is zooals we in de N. r. Ct. zien, ingebroken hii ppn incasso-bureau te Stockholm. Men heeft met een valschei? sleutel de brandkast geopend en daaruit een half millioen gesto- fem Van de inbrekers ontbreekt elk spoor. Generaal Franz Schill. Generaal Franz Schill, die in verband met de Putsch-aangelegenheid in de militaire ge vangenis te Boedapest in voorarrest zat, heeft zich in den nacht op gister op het toilet met een handdoek aan een waterkraan opge hangen. Bemanning van 13 koppen ver moedelijk omgekomen. 7ateröag is een Fransch kustwachtschip aan de Noord-Afrikaansche kust, met een be maning van 13 personen aan boord, tus «hen Bizerte, in Tunis en Bóne, hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, ver- moèdelijk in den storm met man en muis ver- g3Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naai Bóne gesleept. Halverwege kwam een hevige storm opzetten. De sleeptros brak en het wachtschip werd een prooi der golven, dm het Vaartuig in de richting van de kust dre ven, zoodat de sleepboot, tengevolge van de hooue zeeën en van de geringe diepte van het water het hulpelooze schip niet kon naderen. Na een strijd van eenige uren was het wacht schip uit het gezicht verdwenen. De sleepboo. keerde naar Bizerte terug, om de havenauto- riteten te waarschuwen. Terstond werden reddingbooten en hulp-sleepbooten uitgezon den doch men acht 't zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de dei tienkoppige beman ning in den storm vergaan is. ÏÏaktWeen gemeenschappelijke actie dootg^ nrn den toestand van de noodlijdende bevofkin™ dwr suiiervoorziening jrts te »er- lichten. vriie Welvaartsver 06 door deze hulp ongeveer 8000 eeriunaren verbruikssuiker wegschenken, rentenare Liefdadigheidsvereenigin- Gistermorgen ontstond in Aussen, een bui- Gisterm b een twist tusschen een heirheur en een taxichauffeur. De recher- rechercheur lschap was van gen meisje, C X'met de taxi naar het hoofdstation van p'Lln crebracht worden. De taxi reed echter verkeerden kant uit en der rechercheur chauffeur toe, te stoppen. Toen em- Hk de chauffeur halt hield, ontstond er een msschen hem en zijn passagiers, die ïh als rechercheur legitimeerde, en die, zoo Als het meisje verklaarde, pas zijn revolver Sic toen de chauffeur hem aanviel. Eerst b hii een schot in de lucht, doch toen de vf tfeir hem toen weer tel ijf wilde, schoot Sj3hem neer, waarbij de chauffeur doodeiijk gewond werd. Een doode en verscheidene ge wonden. Gisteravond tegen zes uur onstonden na bij den Hamburger Dom ernstige botsmgen tusschen communisten en politie Onder het 7inuen van de Internationale en het uitroepen van leuzen tegen de regeering Bruening en de nieuwe noodverordening trok een opttocht van eenige honderden personen in de richting van de Dom, waar zij werden tegengehouden door vijf politie-agenten en de Domwacht Van de zijde der communisten werd met stee- nen gegooid, waarop door de politie eerst met losse patronen, daarna met scherp geschoten werd Inmiddels waren drie auto s met poli- tie-versterking gearriveerd, en toen deze po litiemacht erin geslaagd was de menigte uit een te drijven, bleven op het plein verscheide ne zwaar en licht gewonde personen achter. De zwaargewonden werden overgebracht naar het Haven-Ziekenhuis, waar een hunner na aankomst is overleden. EEN TORNADO IN ZUID-ARKANSAS. 6 Dooden en 65 gewonden Een hevige Tornado heeft Zuid-Arkansas geteisterd en in verschillende steden groote schatte aangericht. Voor zoover tot nog toe bekend is werden in totaal 5 personen ge dood en 30 gewond. In de stad Camdon wer den groote verwoestingen aangericht, terwijl het plaatsje Waldo bijna geheel werd ver woest, een meisje werd gedood en 15 perso nen gewond. De schade wordt geschat op 500000 Cok te Bludcity werd groote scha de aangericht. JUWEELENDIEFSTAL BIJ BERLIJN. Bij een juwelier in Charlottenburg is Za terdagmiddag een groote diefstal gepleegd. De dader heeft, volgens een voorloopige schatting een buit gemaakt van ruim 30.000 RM. De dief schijnt een gewezen bediende van den juwelier te zijn, die werkeloos was. Hij is er in geslaagd met de buit te ontkomen SNEEUWSTORM IN NOORD-CHINA. 40 dooden. Ten gevolge van een hevigen sneeuwstorm, die in Noord-China veel onheil aanrichtte, zijn heden 40 personen omgek >men. In 17 fabrieken gestaakt. Geen incidenten. De groote staking in de Tvventsche textiel-industrie is hedenmorgen begon nen. Overeenkomstig de verwachtingen was het vanmorgen bij de fabrieken welke bij de staking zijn betrokken, buitengewoon rustig. In tegenstelling .et voor 14 dagen, toen een deel der ar beidt.. i u--.„te actieve slak1: tv» gebeurde er niets bijzonders Voor de poorter) der diverse fabrieken verzamel den zich a:s naar gewoonte de arbeiders, doch een ieder scheen er reeds van te voren van overtuigd te zijn, dat nie mand aan bet werk zou gaan, omdat uit de stemming onder de arbeiders vóó- dien reeds was af te leiden, dat aüen, ook de ongeorganiseerden, het advies der samenwerken ie organisaties zouden opvolgen. Slechts gingen op sommige fabrieken een paar oude arbeiders naar binnen, die hun kans op pensioen door een staking niet verloren wilden doen gaan. Het brandpunt der b°;" g bevond zich ook nu weer, evenals bij de vorige conflicten, op de Lage Bothof straat, waar de grootste fabriekscom plexen zich bevinden, n.1. die van de firma van Heek en Co. en van de firma Nico ter Kuile en Zn. Bij de verschillen de fabriekspoorten aan deze straat ver zamelden zich tal van arbeiders, die door de politie geheel ongemoeid werden gelaten. Slechts diende men er voor te zorgen, dat de ingang en de rijweg vrij bleven. De politie, die bij de diverse in gangen slechts op bescheiden wijze was ve.tegenwoordigd, behoefde geen enkele maal op te treden. Te Enschedé wordt thans gestaakt op allo fabrieken die zijn aangesloten bij de fabrikantenvereeniging ter plaatse. Het zijn de volgende firma en N. V.'s: van Heek en Co., Nico tei Kuile en Zn., Blij- denstein en Co., Gebr. v. Heek, N. J. Menko, S. J. Menko en Zn., j. F. Scholten en Zn., N. V. E. ter Kuile en Zn., Ter KuileCromhoff, Spinnerij Oosterveld, Spinnerij Roombeek, Spinnerij Tuban- t.a, Enschedesche katoenspinnerij, Ka- toensoinnerij Bamsnotve en de Twent sche textiel Mij. Voorts is nog bij de fa brikantenvereniging te Enschede aan gesloten de firma Gerhard Jannings Zn., welke fabrieken heeft aan de Haaks bergerstraat, het van HeekDlein en den Getfertsingel. Op de weverij aan de Haaksbergerstraat van deze firma is eenige weken geleden de staking uitge broken onder de wevers in verband met de plaats gehad hebbende rationalisatie Bij deze firma is Zaterdag ook de tweede loonsverlaging van 5 afgekondigd en in verband daarmede hebben de drie samenwerkende organisaties hier de al- gemeene staking afgekondigd tegen Maandag 21 December. Op de fabriek aan de Haaksbergerstraat was echter ook een deel van de arbeiders van de spinnerij reeds 14 dagen geleden in staking gegaan op advies van de Lande lijke federatie van textiel-arbeiders. Deze arbeiders zijn ook heden buiten de fa briek gebleven. Niet gestaakt wordt te Enschedé en Lonneker op die fabrieken, welke niet bij de fabrikantenvereeniging zijn aan gesloten. De grootste van deze ongeorga Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid vcor het plaatsen van NIEUWJAARSGROETEN in ons num- mer van 31 December. De prijs bedraagt 50 cent vcor eep enkele advertentie van 5 regels, a contant. U zcudi onze administratie ten zeerste verplichten door nu reeds Uw Nieuw- jaarswensch aan ons bureau Voordam 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenteD en van F.H. Boekhandelaren. niseerde fabrieken is F^ichtersbleek van de firmr. G. J. v. Heek en Zn., een der belangrijkste textielfabrieken van Ne derland, die zich na het conflict van 1924 van de fabrikantenvereeniging heeft af gescheiden. Van de overige niet georga niseerde fabrieken noemen wij: textiel fabriek Holland, Van Dam en Zn., Stoomweverij Nijverheid, Bato, Wisse- link, Roozendaal, Bandfabriek Scholten en van Heek, Blenken, Hardick en Seckfcl, Elfers en Vel. Hedenmorgen om 8.30 uur hebben de stakers onder leiding van de drie sa menwerkende organisaties De Een dracht, St. Lambertus en Unitas, een groote openluchtmeeting gehouden. Te Oldenzaal wordt alleen gestaakt bij d. N. V. textielfabriek W. Kan. Hedenmorgen was de toestand zeer rustig en van de staking viel zeer wei nig te merken. Overeenkomstig het advies van de hoofdbesturen der drie samenwerkende arbeidersorganisaties zijn hedenmorgen ie Borne de arbeiders van de N. V. Stoomspinnerijen en Weverijen voor heen S. Spanjaard in staking gegaan. Incidenten hebben zich niet voorgedaan en alles was hedenmorgen rustig. Te Haaksbergen wordt, hoewel hier eenige fabrieken zijn die bij de fabri kantenvereeniging zijn aangesloten, niet gestaakt. De meerderheid der arbeiders is hier katholiek georganiseerd en van hen was het grootste gedeelte tegen staking. In verband daarmede heeft ook de Eendracht besloten niet in staking te gaan. Alle arbeiders zijn hedenmorgen op de gewone wijze aan het werk gegaan. Aan de Hengelosche bontweverij aan de Deldenschestraat en aan de N. V. Eerste Nederlandsche kantfabriek De Jong en van Dam te Hengelo zijn heden morgen overeenkomstig het advies der organisatiebesturen de arbeiders in sta king gegaan. Slechts een klein aantal oudere arbeiders en eenige meisjes gin gen de fabriekspoorten binnen. Inciden ten deden zich niet voor. Te Almelo is geen verandering in den toestand gekomen. De stoomspinnerij was, zooals bekend, reeds gesloten en hedenm - *en bleef de toestand onge wijzigd. Te Winterswijk zijn de arbei ders der textielfabrieken hedenmorgen op de gewone wijze aan het werk ge gaan. Alarmpistolen gebruikt 0m schrik aan te jagen. De ver keerde trommel meege nomen. Zaterdagmiddag kort na 5 uur is op het postkantoor te Ginneken een brutale overval gepleegd. Op dat oogenblik vervoegde zich aan een der loketten een man, die een zeer groot pak ket ter verzending aanbood Het was zóó groot, dat de ambtenaar het loket geheel diende open te schuiven om het in ontvangst te kunnen nemen. Op zijn vraag of het pak niet zwaarder was dan tien kilo, gaf de aan bieder een ontkennend antwoord. Toen de ambtenaar de pen uit het kozijn nam om het raam hooger op te schuiven, richtte de aanbieder van het pakket plotse ling een revolver op hem. Verschrikt vlucht te de ambtenaar achter in het lokaal, waar eenige bestellers zich bevonden, wier hulp hij inriep. Het personeel van het jjostkantoor snelde naar buiten, waar zij twee mannen met een posttrommel onder den arm zagen, die zich ijlings uit de voeten maakten. Er ontstond nu een vinnige klopjacht door Ginneken's straten. Een der daders draaide zich om en riep tot zijn achtervolgers: „Sta of ik schiet!" Veel iodruk maakte deze be-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1