jllkmaarsclie Courant. Hel kostbare meesterstukje JladUutieuws NERCENS ll/ST/Nl ÜeuiUeUm Siad w Omgeving. Honderd drie en dertigste laargang. Maandag 14 llccembcr. De Noord-Hollandsche Zangersbond. No. 294 «931. Dinsdag 15 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8.10.Gramofoonplaten. 10.Morgen wijding. 10.15 Gramofoonpl. 11.30—12.30 Concert. F. J. Boshart, piano. J. v. d. Rosière —van Ammerik, zang. Begel.: Egb. Veen. 12.30—2.— Kovacs Laos en zijn orkest. Bob Scholte, zang. In de causerie door A. Radix. 2 30 Gramofoonplaten. 3.Knipcursus. 4.— Hollandsche composities. To v. d. S.uis, zang. 4.30 Kinderuur. 5.30 Gramofoonpla ten. 6.Gramofoonplaten. 6.30 Radio olks Universiteit. 7.Gramofoonplaten. 7.30 En- gelsche les. 8.Gramofoonplaten. 8.15— 0.05 Chr. Oratorium-Vereen. Utrecht o. 1. v. A. v. d. Horst. M. Klocs, banton T. Canivez, cello. P. Loewer, fluit. A. v. d. horst, orgel. 905 Omroeporkest o. 1- v. N. Ljeep, o.a. 1 o- lonaise uit Eugen Oneg.n, Tschaikowsky. 10,-Vaz Dias. 10.15 Vervolg Omroep orkest, o.a. Fant. „La Boheine Puccini. ii i oGramofoonplaten. Huizen 1875 M (Uitsluitend K.R.O) tluizen, _n 30 Gramofoonplaten. lllo GocS. halfuurtje. 12-15-1.45 Con- eert door het K-R-O-Tno. 145 Gramofoon- nlaten 2 Vrouwenuurtje. 3.— Naaicursus, o of) Hoedenmaakcursus. 3.45 Knipcursus 4 15 Gramofoonplaten. 4.30 Paedagogische Snnatencvclus door L. Wijngaarden J. Ligte- ?.?°a5jo_-6.45 K.R.O.-Kunstensemble o. 1. 'p Lustenhouwer. 7.10 Causerie over Kerk en Parochie". 7.45 Verbondskwartier- 7.K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen m. xn. v. Dubbelmannenkwartet „Adama van Scheltema", o.a. Fant. „Eugen Onegin", Tschaikowsky. Ca. 9.30 Vaz Dias. Hierna vervolg concert. O.a. Blumenwalzer uit ,,Casse noisette", suite, Schaikowsky. 11. 12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20—1.10 Nationale 'kerk dienst voor de Ontwapening. 1.20 Leonardo Kemp en zijn orkest. 2.252.50 Gramofoon- plaaten. 4.20 Sonate's door N. Phillips, vioo en H. Phillips, piano. 4.50 Het Trocadero- orkest o. 1. v. A. van Dam. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Bach's Engelsche suites door V. HelyHutchinson. 7.10 Fransche causerie. 7 40 Militair orkestconcert. 8.50 Li teraire causerie. 9.209.35 Ber. 9.40 2de en 3de acte van „Der RosenKavalier" van Strauss. Leiding: J. Barbirolli. 11.12.20 Dansmuziek, Henry Hall's Band. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 „De klokken van Corneville" van Planquette. Langenberg, 473 M. 6.25—7 20, 11.20— 11.35 en 11.3512.10 Gramofoonplaten 12.25—1.50 Middagconcert 4.20—5.20 Concert o. 1. v. Wolf. 7.207.45 Symphonie D-Dur nr. 86 van Haydn. 7.50 Symphonie concert. Werag-orkest o. 1. v. Buschkötter en Tossy Spiwakowsky, viool. O.a. Viool-concert D-dur, Brahms. Kalundborg, 1153 M. 11.20— L20 Uit het Pa'ace-Hotel: Strijkconcert. 2.204.20 Con cert Radio-orkest. 7.20—7.35 Viola-soli door J Marke. 8.35 Noorsche liederen door T. Rasmussen. 9.4510.20 Dvorak-concert o.a. 4de Symphonie G-dur. Leiding: Gröndahl. Hierna van 10.2011.50 Dansmuziek. Brussel508 en 338 M. 508 M.: 12.35— 2.05 Dansmuziek. 5.20 en 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Orkestconcert o.a. Fant. „Hans de Fluitspeler", Ganne. 9.20 Vervolg concert, o.a. Fant. „Love Parade", Schertzinger. 33S M.: 1.052.05 Gramofoonplaten. 5.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest en solis tenconcert, o.a. Ouvert. Zigeunerbaron, Strauss en Ouvert. Maritana, Wal'ace. Rome, 441 M. 8.20 Gevarieerd concert- en comedie-uitzending. Hierna Symphoniecon eert, o.a. uit „Rheingold", Wagner. Zeesen, 1635 M. 6.50 Populair concert door de kapel Arkadi Flato. 7.35 Lezing. S.20 Be richten. 8 30 Vrooliike avond m. m. v. koor solisten. 9.30 Berichten en hierna tot 1120 Orkestconcert o. 1. v. Adolf Secker. Wilt gi) U weer tnscb en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dan Foster's Maagpilllen. 1 0.65 per flacon. Uit het Engelsch door mej. C- M. G. de W 84) U weet evengoed als ik dat het wel een Van Roon is. Oom Si barstte haast uit in tranen. Zeer goed, mijnheer Gedge, als u cue kans liever wilt wagen. En met het chequeboek in de hand bleef hij staan. Julie was perplex. En zij merkte aan den vreemden, jammerenden klank in zijn heersche stem, dat de oude gierig aard het ook was. In dit crisismoment kwam de heer t T,nton tusschenbeiden met een mees- ®rujk effect. Naar mijn bescheiden jueening, zei hij, is het een zeer mooi od voor het stukje, zooals het daar staat. Ue denkt aan uw tien procent °uimissieloon, vriend, zei S. Gedge enigszins boosaardig. Welaan mijnheer Gedge, zei de n!6r DuP°n»et, neemt zij het aan ja of rh^n' de Pfanschman begon zijn uequeboek weer dicht te doe» Algemeene vergadering te Alkmaar. Gisteren heeft te Alkmaar de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van „De Noord-Hollandsche Zangersbond". Ver tegenwoordigd waren 16 vereenigingen. Te ruim half elf opende de voorzitter, de heer P. J. Mink uit Warmenhuizen, de vergadering. Hij verheugde zich over de groote opkomst en verwelkomde de aanwezigen, in het bij zonder de aanwezige directeuren en de pers. Wat het afgeloopen concours aangaat, mag men over het resultaat, vooral wat het mu zikale gedeelte betreft, tevreden zijn, zei spr. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was niet dermate als men had mogen verwachten. Jaarverslag 1931. In het door den secretaris, den heer A. van Bergen te Zuidscharwoude, uitgebrachte jaarverslag over 1931, werd gezegd, dat met voldoening op het afgeloopen concours mag worden teruggezien Slechts een aangesloten vereeniging had niet deelgenomen. Aan Har monie te Heiloo werd dank gebracht voor de organisatie van dit feest. Het ledental was vrijwel stationnair gebleven. Aangespoord werd het te doen toenemen. Met den wensch dat de Bond zal groeien en bloeien eindigde het jaarverslag. (Applaus Rekening 1931. Hierna werd namens de commissie tot na zien der rekening over 1931, welke commissie bestond uit „Zang en Vriendschap", Oost Knollendam, „Tavenu", Medemblik en „St Caecilia", Noordscharwoude, gerapporteerd, dat boeken en bescheiden in orde waren be vonden. Voorgesteld werd dan ook décharge aan den penningmeester te ver leen en. Aldus besloten. De rekening sloot op een totaal-bedrag van 440.36, met een voordeelig saldo van 161.60. Ze werd aldus vastgesteld. De voorzitter bracht den penning meester dank voor zijn beheer. Begrooting 1932. De begrooting voor 1932 werd aangeboden op een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven ad 411.60, met een post onvoor zien van 106.60. De contributie-ontvang sten worden geraamd op 250. Aldus z.h.st. vastgesteld. Verkiezing hoofdbestuursleden Vervolgens werd overgegaan tot de verkie zing van twee hoofdbestuursleden. Aftredend waren de heeren K. Burger en C. Minnes Pzn., die zich herkiesbaar stelden. De aftredenden werden met algemeene stemmen herkozen. Rekening 1932 Tot lid van de commissie tot nazien der rekening over 1932 werd benoemd „Crescen do" te Noordscharwoude. Volgende jaarvergadering. Ten aanzien van de aanwijzing van de plaats, waar de volgende algemeene verga dering zal worden gehouden, stelde het hoofdbestuur andermaal Alkmaar voor. Aldus z.h.st. besloten. Concours 1932 De voorzitter zeide, dat allen van meening zijn, dat in 1932 weer een con cours zal moeten worden gehouden. Geen der afgevaardigden bleek echter mandaat in dezen hebben gekregen. De voorzitter constateerde, dat het hoofdbestuur dan zelf zal moeten uitzien naar een geschikte plaats, waaraan echter groote moeilijkheden zijn verbonden. De prij zen zullen dan wel wat eenvoudiger moe ten zijn, maar voor spr. zijn de prestaties hoofdzaak. Een garantiefonds kan niet wor den gesticht. De heer Groot (Bergen) zou gaarne zien, dat het concours in Wormerveer wordt gehouden. De voorzitter antwoordde, dat men in een plaats moet zijn, die gemakkelijk te be reiken is. Spr. wilde het gesprokene van den heer Groot in overweging nemen. Voorts zal de mogelijkheid om in Schagen een con cours te houden, onder oogen worden ge zien. Spr. herinnerde er aan, dat in Heiloo het garantiefonds niet aangesproken is. De georganiseerde loterij heeft wel eenige bate opgeleverd. Spr. verzocht machtiging om pogingen in het werk te stellen om een concours te hou den, uitgaande van het hoofdbestuur. Aldus besloten. Er zal naar worden gestreefd 't concours op hetzelfde tijdstip (einde Juni of begin Juli te houden. Ingekomen voorstellen „Gemengd Koor" te Zuidscharwoude, stel de voor, dat vereenigingen, aangesloten bij den N -Holl. Zangersbond, wel op een natio naal concours zullen mogen uitkomen, doch verplicht zullen zijn aan het Bondsconcours deei te nemen. Met een zucht, die een hart van steen vou verscheuren, kreeg S. Gedge het eindelijk over zijn hart om plotseling het bod aan te nemen. Ontzettend opgewonden zag Julie den heer Duponnet naar den lessenaar gaan en hij begon een chèque te schrijven voor vierduizend gunjes. En het hart zonk haar in de schoenen. Nu was ze zeker dat ze het schilderijtje voor de laatste maal zag. Toen ze tot dit besluit kwam had zij den koopmansgeest van Oom Si niet vol doende getaxeerd. Toen de Franschman de chèque had ingevuld en aan Oom Si overhandigde, bekeek de oude huiche- laa- hem nauwkeurig en zeide: Dank u, mijnheer Duponnet. De bank wordt om drie uur gesloten. Maar morgenochtend zal ik er zelf naar toe gaan, zoodra de bank wordt geopend. En indien de beambte zegt, dat alles in orde is, kunt u het stukje komen halen, zoo dra u wilt. Bien. De Franschman boog be leefd Pas in dien tusschentijd goed op het ding. Er zijn veel dieven in de we reld. Mijnheer Duponnet lachte. Ik zou u raden het op een veilige plaats te bewaren. Dat kunt u mijnheer Gedge wel toevertrouwen, denk ik, zei de heer Thornton- Het hoofdbestuur merkte op, dat, wat de eerste alinea aangaat, dit in het bondsregle- ment niet is verboden. Het slot van het voor stel is haar zeer sympathiek, doch het hoofd bestuur acht het verplichtend stellen van deelname aan het bondsconcours te vèrstrek- cend. „Gemengd Koor" te Zuidscharwoude lichtte toe, dat een vereeniging wel aan een nationaal, maar niet aan het bondsconcours deel nam. De voorzitter wees erop, dat het vo rige jaar slechts één vereeniging is wegge bleven. Spr. wilde het deelnemen niet ver plichtend stellen. „Z a n g 1 u s t" te Berkhout ging met het voorstel van „Gemengd Koor" accoord. „T. A. V. E. N. U." te Medemblik vond dit voorstel zeer vèrstrekend. Welke maatrege len kunnen tegen het hier gesignaleerde ge val worden genomen? „Harmonie" te Heiloo ging accoord met het prae-advies van het hoofdbestuur. De voorzitter verheugde zich er over, dat de houding van bedoelde vereeniging al gemeen werd gelaakt. Verplichting tot deel name achtte spr. niet noodig in het reglement op te nemen. In de practijk is gebleken dat bijna alle vereenigingen deelnemen. Het geamendeerde voorstel werd met 13 te gen 3 stemmen verworpen. Tevens stelde „Gemengd Koor" te Zuidscharwoude voor, dat aan de hoofdbe stuursleden van den Bond vrije toegang wordt gegeven tot de concerten, gegeven door de aangesloten vereenigingen. Het hoofdbestuur kon met dit voorstel ac coord gaan. Aldus werd z.h.st. besloten. „Varia" te Warmenhuizen stelde voor, dat de tekst van de op de bondsconcoursen te zingen verplichte nummers niet in dialect van eenige taal gesteld mag zijn. Het hoofdbestuur ging hiermede accoord, omdat hiermede het doel van den bond wordt bevorderd. Na een korte discussie werd overeenkom stig het voorstel besloten. Nog stelde „V a r i a" te Warmenhuizen voor, dat onderafdeelingen van leden van den Bond op een bondsconcours niet in een la gere afdeeling mogen uitkomen dan waarin door het geheele koor wordt medegedongen. Het hoofdbestuur achtte aanneming van dit voorstel belemmerend voor het even tueel vormen van onderafdeelingen, hetzij mannen- of vrouwenkoren, vooral voor de vereenigingen uit de hopgere afdeelingen. De voorzitter zeide nog, dat een man nen- of vrouwenkoor op een concours een bijzonder aangename afwisseling geeft. Er zit wel een schaduwzijde aan, maar het hoofdbestuur meende toch bij het prae-advies te moeten blijven. „Crescendo" te Noordscharwoude ging accoord met het voorstel. De heer Burger (hoofdbestuur) wilde het voorstel dermate amendeeren, dat een mannen- of vrouwenkoor het recht heeft een afdeeling lager uit te komen dan waarin het gemengde koor zingt. De voorzitter achtte dit wel een goe de oplossing, hoewel er bezwaren aan ver bonden blijven. „Crescendo" te Noordscharwoude zei, dat er moei.ijkheden aan het voorstel zijn verbonden. Als een bestaand koor een onder- afdeeling opricht, moet deze dikwijls in een afdeeling uitkomen, die te zwaar voor haar is „Harmonie" te Heiloo wilde den toe stand ongewijzigd laten. Het geamendeerde voorstel werd verwor pen met 12—4 stemmen. De deelname blijft dus geheel vrij. Hierna werd gepauzeerd. M iddagvergadering. In de middagvergadering stelde de voor zitter allereerst aan de orde twee voorstellen van „Zang en Vriendschap" te Oost-Knol lendam: 1. De vereeniging, die het jaarlijksch concours van den Bond organiseert, neemt zelf niet aan den wedstrijd deel. De vereeni ging, die houdster is van den wisselprijs, zal het concours dus niet kunnen organiseeren. Het hoofdbestuur ontried dit voorstel, waar het geen nut van verwachtte. Ingevolge het advies van het hoofdbestuur werd aldus besloten. Het tweede voorstel van „Zang en Vriend schap" luidde, dat er in het vervolg op wed strijden met het toekennen der prijzen reke ning wordt gehouden met het feit, dat het uitgekozen vrije werk voldoet aan de eischen voor de afdeeling, waarin wordt gezongen. Het hoofdbestuur ging hiermede volkomen accoord en was van meening, dat reeds in dezen geest werd beoordeeld. Aldus werd besloten. Partituren. Een korte bespreking had plaats over het uitleenen enz. van partituren. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten deze zaak te bepleiten bij het Bureau voor Auteursrech ten. Dat hoop ik zeker!, zei de oude man met een ijskoud glimlachje. Het zij zoo! Duponnet glimlachte ook. Ik zal het morgenochtend twaalf uur zelf komen halen. Best Monsieur! S. Gedge boog voor de twee heeren toen zij naar de winkeldeur liepen en liet hen plechtig uit. HOOFDSTUK XXVII. Eerst drong het nog niet goed tot Ju- lie's hersens door. dat mijnheer Dupon net het schilderstukje niet meegenomen had. Het suisde haar in het. hoofd, ter wijl Oom Si den wissel in zijn lange vingers hield en hem daarna in een por tefeuille stak, die hij met een diepen zucht weer in zijn borstzak stak. Toen nam hij het schilderijtje van de tafel, waarop hij het had neergezet en toen pas begreep Julie, dat de schat n-g in huis was. Het gelaat, dat zich nu over het stukje heenboog, was niet dat van een gelukkig man. Het was een uiting van gemengde gevoelens, ernstig en diep. De prijs was enorm voor een ding, dat hem niets ge kost had en hier was het, dat de schoen hem wrong! indien het mocht blijken dat het een echte Van Roon was, dan had hij het voor een appel en een ei verkocht. Federatie van zangersbonden. Door den heer A. Lek werd vervolgens een inleiding gehouden over den stand van za ken betreffende de federatie van zangers bonden in Nederland. Spr. begon met te her inneren aan vroegere besprekingen over het vormen van een sterke vereeniging of corpo ratie op het gebied van den zang, die de op dit terrein bestaande misstanden zou kunnen bestrijden. Spr. herinnerde aan een brochure van den heer Versloot, waarin deze had be toogd, dat de drie groote zangersbonden in Nederland als landelijke organisaties samen een federatie zouden moeten vormen. Een be zwaar was evenwel, dat de bestaande bonden hun zelfstandigheid zouden moeten prijs ge ven, waar de N.-Holl. Zangersbond niets voor gevoelde, omdat zijn bestaansrecht be wezen was. Men achtte het toen beter, dat deze bond zich aansloot bij de Koorcentra le, waar evenwel niet veel van kwam, door dat deze Koorcentrale na een driejarig be staan nog slechts weinig had kunnen uitwerken en dus van het tooneel verdween. Daarna had spr. een uitnoodiging ontvan gen van den heer Versloot voor een vergade ring te Utrecht, welke evenwel niets uit werkte, omdat het Kon. Zangersverbond en de Bond van Gemengde Koren in Nederland den eisch van laten vervallen van eigen zelf standigheid der aangesloten bonden bleven handhaven. Een nieuwe uitnoodiging werd ontvangen, nu voor een vergadering op 11 April 1.1. te Utrecht, waarbij de beide genoemde organi saties zouden worden uitgesloten. Opnieuw zou worden gepoogd te geraken tot het vor men van een federatie van zangersbonden. Spr. was naar die vergadering gegaan en had de inleiding van den heer P. Versloot aangehoord. Een afschrift hiervan werd door spr. voorgelezen. Spr. deelde mede, dat het op die vergade ring inderdaad is gekomen tot het vormen van een federatie, verdeeld in drie groepen: christelijke, stedelijke en provinciale bonden. Op 20 Juni werd een vervolgvergadering gehouden te Utrecht, maar doordat de meeste aanwezigen toen geer. mandaat van hunne, vereeniging hadden, kon men met de defini tieve vorming van een federatie niet veel ver der komen. Ook van deze bijeenkomst gaf de heer Lek verslag. Het doel en werkprogram der federatie werden op die bijeenkomst vast gesteld. In een derde, te Amsterdam gehouden ver gadering werden de statuten en het reglement besproken. Eén artikel daarvan schreef voor. dat niet alleen alle aangesloten bonden ko ninklijk moesten zijn goedgekeurd, maar ook alle daarvan lid zijnde vereenigingen. Dit was spr. te ver gegaan en hij had zich daar dan ook tegen verzet. Wel zou volgens spr de Noordhollandsche Bond de koninklijke goedkeuring kunnen vragen, maar die eisch was niet te stellen aan de vereenigingen Thans is ten aanzien van dit punt nog geen oplossing gevonden, maar spr. meende, dat het voorloopig bestuur der federatie, waartoe ook spr. behoort, deze wel zou kunnen vinden. Intusschen is de vorming der federatie nog niet verder gevorderd. De heer Lek werd door een applaus be loond voor zijn inleiding, waarop een korte bespreking volgde. Opgemerkt werd dat het vragen van de koninklijke goedkeuring nog heel wat moei lijkheden met zich kan brengen. De heer Lek verwachtte, dat daarvoor wel verschillende gegevens verstrekt zullen worden door leden van het federatiebestuur, die ter zake kundig zijn. Voor den N. Hol- landschen Bond zal deze vraag niet eerder dan de volgende jaarvergadering ter sprake komen. De voorzitter geloofde niet, dat de eisch van koninklijke goedkeuring voor alle aangesloten vereenigingen gehandhaafd zal blijven. Gemeend werd, dat het er op den duur wel toe moet komen, maar de heer Lek geloofde dat dit wel is te ondervangen. De voorzitter verwonderde zich over de weinige meegaandheid van sommige bon den en vooraanstaande personen op het gebied van den zang. Zoolang geen betere medewerking is bereikt, zal alle moeite, ge daan om tot een goede federatie te komen, tevergeefs zijn. Rondvraag. De heer Koeman (Zuid-Scharwoude) bracht een kwestie over entree's op het con cours te Heiloo ter sprake, waarbij niet ge handeld was volgens besluit van den Bond. De voorzitter verzocht dergelijke zaken terstond ter kennis van het bestuur te brengen, dan kunnen zij beter onderzocht worden. De heer Rus (Heiloo) geloofde aan een vergissing, iets wat de voorzitter be aamde. De heer Koeman merkte voorts op, dat de controle onvoldoende was geweest Julie begreep hem volkomen. Zijn ge laat was een openboek voor haar. Hij wou het geld in zijn zak steken, maar het stuk niet afgeven. Zij zou medelij den met hem gehad hebben als zij hem niet had gehaat en boos op hem was ge weest. Hij, die slimme en begeerige man, had bepaald iets tragisch, toen hij daar stond met een stuk van onvergelij kelijke schoonheid in de hand, hetgeen hem alleen liet lijken op een leelijken roofvogel. Zij wist welk een volleerde schurk hij was en zij huiverde bij de ge dachte, hoe licht zij precies eender kon worden als hij. Haar eenige harte- wensch was dit bewonderenswaardige stuk terug te krijgen. Zij, die het eigen lijk door een handigheid ontvangen had. En begeerde zij het ter wille van de schoonheid van het stuk? Of was het om dezelfde reden waardoor Oom Si op het oogenblik zoo afschuwelijk was om aan te zien? Op zulk een vraag kon zij maar één antwoord vinden. Maar nu op het oogenblik was ze met nog andere dingen vervuld. Wat zou de oude vent nu gaan doen. Zij voelde zich lang niet op haar gemak in die nauwe schuilplaats; zij kon er zich ternauwer nood in bewegen en moeilijk ademhalen, dus zij verlangde met hart en ziel dat de oude gierigaard nu niet langer wachtte het stukje weer op ziin Dlaats te zet'en. Ook ten aanzien hiervan zei de voor zitter, dat onmiddellijke bespreking ervan met het hoofdbestuur noodig was geweest. De heer A1 (Alkmaar) betoogde dat door het verkrijgen van koninklijke goedkeuring door de vereenigingen de rechtspositie van de directeuren zeer zou worden verbeterd. Bij ongevallen en ziekte zullen zij dan uit- keering volgens de ziektewet en ongevallen wet ontvangen. De voorzitter merkte op, dat de „werkgevers" van de directeuren (de vereeni gingen) als regel een slechte kas hebben en het is niet gewenscht de contributies op te voeren. Een directeur zal bij een ongeval eenigen tijd een percentage van zijn salaris moeten ontvangen, maar dat is door een verzekering wel te bereiken, waarvoor de vereenigingen en de directeuren dan elk de helft zouden kunnen betalen In elk geval is een uitkeering als beoogd wel te bereiken zonder koninklijke goedkeuring. Zooals de Bond van koordirigenten deze zaak wil regelen is volgens spr. niet de juiste weg. De heer Burger (hoofdbestuur) dacht, dat door collectieve verzekering misschien wel wat zou vallen te bereiken, de premie zou dan allicht laag gesteld kunnen worden. Wettelijk niet, maar moreel is zeer zeker een vereeniging verplicht tot het doen van een uitkeering aan den directeur bij een ongeval of ziekte. De voorzitter vond de zaak belang rijk genoeg om haar nader onder het oog te zien en verzocht den heer Al de kwestie te brengen in den Bond van koordirigenten, iets wat deze toezegde. De heer Burger zei, dat volgens zijn inlichtingen de premie 2,86 bedraagt per 100 salaris van den directeur, geneeskun dig onderzoek is niet noodig, mits de betrok ken personen in de laatste 3 maanden niet ziek zijn geweest. De voorzitter meende, dat een ver zekering bij den Raad van Arbeid ook wel mogelijk is. De heer Bakker (Oostwoud) vond een verloting, als gehouden bij het concours te Heiloo, niet aanbevelenswaard. Er waren 2000 loten en slechts acht prijzen. Geantwoord werd, dat volgens voorschrift niet meer dan 100 aan prijzen is bestreed. Men moet deze zaak bezien als een middel om het concours financieel mogelijk te ma ken. De heer De Vries (Noordscharwou de) had er bezwaar tegen om de algemeene vergadering reeds vóór den middag te be ginnen. De voorzitter antwoordde, dat bij een eenigszins omvangrijke agenda de tijd van een middag te kort zou zijn voor behoor lijke afhandeling. Intusschen zou rekening worden gehouden met den menk. De voorzitter ging vervolgens over tot sluiting der vergadering. Hij hoopte dat deze zal zijn blijken te zijn geweest in het be lang van den Bond en uitte den wensch, dat meerdere vereenigingen nog zullen toetreden. Hij hoopte op een gunstig jaar voor de aan gesloten vereenigingen met vooruitgang iu ledental en bloei van de zangkunst. HOE ROCHDALE BOUWT. Een interessante film. Het bestuur der arbeiderswoningbouwver- eeniging Rochdale had tegen Zaterdagavond zijn leden uitgenoodigd voor een feestelijke vergadering in ,,'t Gulden Vlies", waar door middel van een film aanschouwelijk zou wor den voorgesteld hoe Rochdale bouwt. Verre weg de meeste leden hadden aan den oproep gehoor gegeven: de ruime zaal was geheel gevuld, ook het balkon was bezet. Deze groote opkomst deed den voorzitter, den heer J. Westerhof, veel genoegen, zooals hij in zijn openingswoord zeide. Hij liet daarin uitkomen, dat het bestuur ook wel eens een gewone ledenvergadering zou goed bezocht wil zien. Spr. had van een der leden een brief ontvangen, waarin verontwaardigd was gevraagd of het nu wel tijd was voor feestvieren, beter zou het zijn een huurverla- ging door te voeren. „Laat deze vriend gerust zijn", zei spr., „de huurverlaging komt, zij is door verschillende omstandigheden wat uit gesteld, maar zal komen voor het derde en vierde bouwblok, met terugwerkende kracht tot Sinterklaas j.1." Spr. betoogde voorts, dat het wel eens goed is, de zon der gezelligheid te zien schijnen en te lachen in dezen malaise-tijd en deze overweging had het be stuur dan ook geleid tot het doorzetten van het plan tot feestvieren. Bovendien, al zou men de kosten van dit feest besteden tot huur verlaging, dan zou deze toch daardoor hoog stens een cent kunnen bedragen. Na het openingswoord werd het feest inge zet met zang door het in Alkmaar en om geving zoo bekende dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap", directeur de heer Corn. Jonker. Er werd gezongen, zooals we het van dit kwartet gewoon zijn, het gege- vene werd dus bijzonder op prijs gesteld, wat Dit geschiedde helaas echter niet. Oom Si had het nog in zijn handen en hij staarde er nog naar als een valk op zijn prooi, toen een prachtige auto voor den winkel stil hield. Opeens werd de win kel bestormd door twee personen, die er in Julie's oogen heel voornaam uitzagen. De eerste, die door Julie dadelijk her kend werd, was het lange, gedistingeer de jonge meisje, dat Julie de vorige week zooveel hartzeer bezorgd had. Zij werd vergezeld door een heer, een echten gentlemanzeker haar vader. Goeden morgen, mijnheer Gedge. Het was drie uur 's middags, maar Julie zou er een eed op gedaan hebben dat ze zei: Goeden morgen. Ik heb mijn vader overgehaald om eens naar dat afgodsbeeld te komen kij ken. En met haar en-tout-cas wees zij op het beeld. Julie voelde zich als een rat in den val en kroop dadelijk in de laagte. Het beeld was lang genoeg en zij was een heel eind naar beneden gekropen, dus ze begreep, dat er nu onmogelijk een stuk van haar hoofd zichtbaar kon wezen. Maar hoe lang zou dat moeten duren? Dat was een vraag, waar ze geen antwoord op kon bedenken. En wat nog een bezwa rende omstandigheid was, de mond van het beeld stond open en de jonge dame kon er best met haar parasol in steken. Wordt vervo'^d-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5