Agenda GO-AHEADI - M.F.C. I Amsterdam sche lUiMicaties tBinnwtand föucqzdij&e Stand Stad en OMoevittQ* Jieck SxJiool m aanvang 2 uur geslaagd. Vrijdag 18 December. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer: 1. De wonderen der wereld; 2. Sonny Boy (hoofdrol Davery Lee). Toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Een avontuur aan de Rto Grande (sens.). Toegang voor personen bo ven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Madam (comedie), hoofdrol Kay Johnson en Reginald Denny. Toegang voor personen boven 18 jaar. 8 uur, Kapelkerk, I. Z. N.-avond, sprekers ds. Hak en Joh. van Kempen; zang, fluit en ^uur, Harmonie, voor de volksuniversiteit voordracht jkvr. H. van Lennep over „Het wezen van onze gebaren en bewegingen 8 uur, Het Paardshoofd aan den Dijk, alg. verg. Burger IJsclub. Zaterdag 19 December. 7 30 uur, Cinema Americain: 1. De won deren der wereld; 2. Sonny Bov (hoofdrol Devey Lee), toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Een avontuur aan de Rio Grande (sens.), boven 14 jaar. x 7.30 uur, Victoria-Theater: Madam (co medie); boven 18 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond D E.S., tuin Boomkampstraat. 8 uur, Harmonie, door T. O. P., uitvoe ring van De Vrijbuiter. HINDERWET. Bij besluit van 16 December j.1. is aan H H. E. RAYTÉMA, alhier, vergunning verleend tot oprichting van een graan- cn zaadopslagplaats, met plaatsing daarin van één electro motor van 5 F.K., voor aaniri,ving van diverse werktuigen In het perceel Luttik Cudorp nr. 4, al hier. Alkmaar, 1 7December 1931. Burgemeoster en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Buigemeester A. KOELMA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis, dat het Scheidsgerecht der ge meente Alkmaar zijn werkzaamheden heeft aangevangen en vestigen de aan dacht van belanghebbenden op artikel 5 der Beroepsverordening (gemeenteblad nr. 1225), voorschrijvende, dat klaag schriften moeten worden ingediend bij den Secretaris- van het Scheidsgerecht, adres Stadhuis. Alkmaar, iö December 1931. Burgemeester én Wethouders voornoemd, get. WENDELAAR, Burgemeester, get. A. KOELMA, Secretaris. HET PFRÏEMER-PROCES. Gistermiddag las de voorzitter der jury de verschillende vragen voor met betrekking tot den schuld van Pfriemer. Gevraagd wordt o.a.: Is de beklaagde schuldig als bondslei- der van de Heimwehrbonden den door hem afgesproken opmarsch te hebben geleid en hierdoor als aanstichter, leider en raddraaier iets te hebben ondernomen, dat doelde op een gewelddadige verandering van den grondwet en op het uitloken van een burger oorlog in het binnenland? HEI CONFLICl lN Ut iEXiIEL- INDUSTRIE. Gisteravond is het te Borne, ondanks een ferbod van den burgemees.er, tot samen?cho lingen gekomen bij de fabrieken der firma Spanjaard, waar eenige werkwillige arbei ders werden oagewacht, alsmede eenige per sonen, die onderxruiperswerk verrichten. Door het optreden van eenige jongens, die met zevenklappers wierpen, was de zeer vet sterkte politie genoodzaakt een charge mei de gummisabels uit te voeren. Ve'e personen liepen klappen op. Eenige straten werden schoongeveegd. Na een half uur was de toe stand in de omgeving der fabrieken weer rustig. DE INBRAAK BIJ DEN RAD10RAAD. Het werk van een beroepsinbreker. Omtrent de inbraak, die dezer dagen is gepleegd, meldt men nog het volgende: Uit verschillende aanwijzingen b ijkt, dat men hier te doen heeft met een beroepsinlre- ker, die de voorzorgen heeft genomen met handschoenen te werken. Niet alleen in het bureua van den Radioraad, doch zelfs in de vertrekken van het Centraal College voor de Reclasseering, welk genootschap een etage lager gevestigd is heeft de inbreker een be zoek gebracht en alles opengebroken. Alle bureaux. alle kasten en alle beigplaatsen zijn opengemaakt Het merkwaardige is echter, dat er behalve een gering bediag aan geld niets vermist wordt. Het archief van den Radioraad is geheel intact en er is zelfs niet gerommeld. Er wordt geen enkel docu ment vermist. WERKLOOZENRELLETJES TE AMSTERDAM. De toestanden hedenmorgen. De actie van communistische zijde tegen het tweemaal stempelen per dag heeft zich heden op den dag der uitkeering van de werk- loozensteun voor deze week gewroken. Vele werkloozen, die de laatste dagen hun boekjes slechts een maal hadden laten afstempelen, kregen nl.1. volgens de beslissing der betrok ken autoriteit alleen naar rato van een aan tal op deze boekjes voorkomende stempels uitkeering. Te betreuren is, dat onder hen verschillend werkloozen zijn, die uit vrees het stempelen hadden nagelaten. Onder leiding van inspecteur Visser werd er voor gezorgd" dat de uitkeeringen in het stempellokaal op de Lauriergracht zonder stoornissen voort gang konden vinden. Te ruim 11 uur werd in de omgeving door iemand uit een groep per sonen een ruit ingegooid van een zich daar bevindende slagerij. Onmiddellijk schoten agenten toe van wie één een schot in de lucht loste. De demonstranten stoven hierop in alle richtingen uiteen. Kort daarna is uit het publiek op de Lauriergracht op de politie ge schoten, de politie schoot terug, doch voor zoover valt na te gaan, werd niemand ge wond Ook in de omgeving van het stempel lokaal van de Nieuwe Kerkstraat was het hedenmorgen rumoerig. Op de brug van de Muidersgracht hebben drie mannen een agent aangevallen. De oploop, die hier door ontstond werd door de politie uit elkaar ge slagen In verband met het een en ander is in de Weesperstraat een man aangehouden. DE BRAND OP DE TENTOON STELLING TE VINCENNES. Het rapport verschenen. Aanleg en exploitatie niet de oorzaak van den brand. In „Mededeeling" no. 6 van den secretaris generaal der aigemeene commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de Intern. Koloniale tentoonsteiiing te Parijs, aan de le den dier commissie, is opgenomen het rapport van prof. ir. E. J. F. Ihierens, die een on derzoek heeft ingesteld of de electrische in stallatie van het eerste Nederlandsche pavil joen oorzaak kon zijn geweest van den brand. De rapporteur begint mede te deelen dat rechtstreeksche onderzoekingen niet meer mogelijk waren, daar eventueele overbelaste of door kortsluiting vernielde leidingen en toestellen met het verbrande gebouw geheel zijn verdwenen. Het onderzoek betrof dan ook: ten eerste het spreken met het personeel van de firma Groenveld en Co., den electro- technischen ingenieur Jos. G. van Dooren en den heer P. A. J. Moojen; ten tweede het kennisnemen van de rap porten, die over de oude en de nieuwe instal latie zijn uitgebracht. bovendien het in de couranten vermelde rapport van de Haagsche politie; ten derde het nazien van de electrische in stallatie in de gebouwen op de tentoonstel ling ter verifieering van het rapport van ir. De Ruiter en om na te gaan of aan die in stallaties de noodige zorg was besteed en zij voldeden aan de voorgeschreven bepalingen. De conclusie van het rapport is, dat men, practisch gesproken, op grond van het voren staande niet anders dan tot de conclusie kan komen, dat geen der drie deelen van het on derzoek iets heeft opgeleverd, dat wijst op ge breken van eenige beteekenis in den aanleg en exploitatie van de electrische installatie, dat dus in geen opzicht de berichten zijn be vestigd, dat het te betreuren is dat het onder zoek der Haagsche politie tot de bedoelde be richten aan'eiding heeft gegeven en dat inte gendeel de bedoelde installatie, blijkens een zeer waardeerend artikel van den heer Sou lier in het Fransche tijdschrift „ITndustrie electrique" van 25 Juli aan anderen ten voorbeeld werd gesteld. BAK MET DAAROP BEVINDENDE IJZEREN BRUG GEZONKEN. Hinderlijk voor de scheepvaart Gisteravond is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Feyenoordkade te Rotterdam een ijzeren brug, die op een bak vervoerd werd, gezonken. Deze brug eeft dienst gedaan als hulp brug over de Wijnhaven tijdens het bouwen van de nieuwe Jan Kuytenbrug en zal thans dienst moeten doen over de Nieuwe Haven. Hiervoor echter moet de brug pasklaar ge- maakt worden aan de werf van de firma Kloos te Kinderdijk. Gister was de brug op een groote bak ge plaatst cVr de firma de Wit te Rotterdam en zou door eenige metorbooten naar Kinder- dij gesle" t w .den tengevolge van den nol"s'ap cc r eervge voorbijvarende sleep booten liep cle ba' o! water, zo-dat deze met de brug zonk. Persoonlijk ongelukken kwa men niet voor. De bak en de brug zullen heden gelicht worden. VERKEERSONGEVALLEN. De insiailaiie van den nieuwen bui- ge neester ging toch door. Gisterm ddag was de heer J. J. C. M. Lus- ke per auto van Nijmegen uit op weg naar Horsen, van we.ke gemeente hij dezer dagen tot burgemtester werd benoemd en waar hij thans ais zoodanig zou worden geïnstal leerd Op den Weurlschenweg, bij het Maas Waalkanaal, is zijn auto met een wagen in botsing geüomen. De heer Luske werd door glasscherven van de voorruit aan het hooid I en den hals verwond. De overige inzittenden, onder wie zijn echtgenoote, bleven ongedeerd Nadat de wonden waren verbonden, is de tocht naar Horssen voortgezet; de installatie .s onder veel be.angstelling geschied. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Voorhout heeft besloten de gemeente garant te stellen voor dcor de Coöperatieve Boerenleenbank aan noodlijdende kweekers te verleenen credieien tot een maximum van 7001000, al naar ge ang het aantal werkkrachten. De politie heeft Woensdag twee jongens betrapt, die met steenen wierpen naar een trein op den brug over het Merwedekanaal Het waren jongens van 7 en 9 jaar. Te Lelden is een 69-jarige dame, die enkele dagen geleden onder Wassenaar uii de rijdende tram sprong, aan de bekomert verwondingen overleden. Gistermiddag is de begeleider Z. uit Goes, bij het rangeeren te Borsele, door den goederentrein gegrepen en op slag gedood. ONDERTROUWD: Jan Couvee en Maria Misik. Jan Hues- rnann en Dorothea Spruijt. Gerrit van der Waal en Johanna Kom. GEBOREN: Johan z. v. Johan van Son en Marga- retha Hofmann. OVERLEDEN: Geertruida Johanna Boots gehuwd met Arend van Gaa'en 50 jaar. Lutmer Bernar dus Tjaden 73 jaar /,0\l>\4. a.s. terrein Westerweg. Entree f0.30 De heer W. Roos, alhier, is te Am sterdam geslaagd voor het examen boekhouden, diploma Mercurius. Onze stadgenoot, de heer D. Room, slaagde voor het op 24 November j.1. ge- fa juden „Mercurius'-examen in Fran sche handelscorrespondentie. Voor het op 18 en 19 November te Am sterdam gehouden examen in boekhou den vanwege de Federatie „Mercurius" staagden de heeren J Alferink en Th. Ooms, alhier en de heer C. Roozing uit Heiloo. De heer 1. Punt, alhier, slaagde te Amsterdam voor het Mercurius-examen boekhouden. POLITIENIEUWS. De commissaris van politie te Kerkra- de verzoekt belanghebbenden de noodige voorzichtigheid wel te willen betrachten bij het aanknoopen van relaties met Friedrich Karl Ott, geboren te Hanowo 18 November 1892, zicfc noemende koop man, wonende aan de Kloosterrader- straat x.o. 14 te Kerkrade, tot voor kor ten tijd zaken doende met Emil August Nowakewitz, wonende aldaar. Tegen laatstgenoemde werd reeds eerder de zerzijds gewaarschuwd. De burgemeester van Zuilen beveelt aan om niet in handelsrelatie te treden met Jacobus Hendrikus van der Linden, 30 jaar, sigarenkoopman, wonende te Zuilen, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen Van der Linden handelt ook wel onde - andere namen. De commissaris van politie, afd. B te 's-Gravenhage geeft in overweging, al vorens relaties aan te gaan met de Commanditaire Vennootschap „De Hulpbron", Rijswijkscheweg 263 aldaar, waarvan zich ondernemers noemen J. Holm en Sj. Postma, zich allereerst tot zijn bureau te wendou Alexanderplein 16b, aldaar. Genoemde personen stellen o.a. hypo theek in uitzicht, laten zich ko ten voor Oi.derzoek en taxatie betalen en laten niets meer van zich hooren. GOEDKOQPE TREIN. Op den Tweeden Kerstdag (Zaterdag 26 December) zal een goedkoope trein, tweede en derde klasse, loopen van Den Helder naar Amsterdam en terug. De verkoop der plaats baart en, tot een be perkt aantal, vangt aan Zaterdag 19 en wordt gesloten Donderdag 24 December ten uur of vroeger, indien het vast gestelde aan'a; zal zijn uitgegeven De trein vertrekt om 9.15 uur uit Den Hel der en om 21.54 uur uit Amsterdam. OPENING ZAAK. Hedenavond zal in de Spoorstraat 77 om 6 uur geopend worden een zaak in choco lade, biskwi, wijnen en likeuren en koloniale waren van den heer J. Muelink. Voorheen was hier gevestigd een zaak alleen in visch en fruit, van de visch is nu alleen nog ge rookte paling overgebleven, verder zijn er zooals uit het bovengenoemde blijkt, nog vele waren bij gekomen, zooals ook busgroenten, terwijl een groote collectie wijnen en likeu ren langs de muur staat tentoongesteld. Er is een nieuwe étalagekast gekomen, die zeer modern is ingericht, verder is aan de grondinrichting niets gedaan. Wel zijn er allerlei kleinere nieuwigheden bijgekomen, o a. ee stellage voor blikken biskwie, de nieuwe specialiteit van den winkel en een kast, waarin doozen bonbons enz. worden tentoongesteld. De treinreizigers, die hier langs komen, zullen dus in de n-e'egenheid zijn hier een verfrissching voor de re:s uit te zoeken. BENZIN STING. Men verzocht ons opname van het volgen de: Ter voorkoming van onaangenaamheden wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat ingaande 1 Januari 1932 een bijzonder invoerrecht ad 6 per 100 K.G. benzine wordt geheven. Dit bijzonder invoerrecht wordt ook nagevorderd van alle benzine, die op 1 Januari 1932 in een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden is alsmede van de benzine die op dien datum in vervoer naar zulk een opslagplaats is Onder opslagplaats wordt verstaan ieder gebouw, bewaarplaats erf of terrein; alsook vervoermiddelen waar van niet blijkt, dat zij onderweg zijn naar een opslagplaats. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats heeft, worde deze als één opslagplaats aangemerkt, met uitzondering van benzinepompen met ondergrondsche tanks, die elk als een afzon derlijke opslagplaats worden beschouwd Ieder, die in vorengenoemde opslagplaatsen meer dan 200 K.G. benzine (plm. 250 tot 260 liter) in voorraad heeft met inbegrip van de hoeveelheden die daarheen in vervoer zijn, moet op 2 Januari 1932 hiervan een onder- teekende schriftelijke aangifte doen bij den Ontvanger der invoerrechten of accijnzen ober zijn woonplaats, vermeldende naam van den aangever, plaatsen waar de benzine zich bevindt en hoeveelheid benzine pier op slagplaats. Bovendien moeten eigenaars van benzinepompen in die aangifte de juisten stand van het telwerk van hun benzinepom pen bij den aanvang van 1 Januari 1932 op geven. Het verschuldigde invoerrecht moet voor 15 Februari 1932 bij genoemde Ont vangers worden betaald. Indien inlichtin gen gewenscht, vervoege men zich bij de ambtenaren Gasthuisstraat No. 1. RIJWIELDIE VEN GEARRESTEERD? De politie te Heiloo heeft gearres teerd twee personen, verdacht van rij wieldiefstallen in Heiloo en omgeving. De personen zijn in Alkmaar woonach tig De heeren hebben nog niet bekend. NED. VER. V. D. VOLKSZANG AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: Maandagavond a s. allen naar de Unie en in Kerststemming want het is de Maandag voorafgaande aan Kerstmis. Six is present, dat heeft hij beloofd, onvoorziene omstandigheden natuurlijk voorbehouden. Nettie Wijn, een jong zangeres, hier ter stede niet onbekend, want zij behoort tot hen die steeds gaarne bereid zijn hunne medewerking te verleenen, wan neer daarop een be oep wordt gedaan, zal Maandagavond te- afwisseling eeni ge liederen ten gehoore brengen. Volkszang heeft dus weer een goed programma, een voile zaal is het bewijs dat het streven der afdeeling wordt ge waardeerd. LICHT OP! Hf: ivond voor rijwielen en rr-'torrijtui gen en andere voertuigen te 16,15 uur licht op. In de de vorige wee gehouden raadsver gadering te Wormerveer werd met algemeene stemmen tot waarnemend hoofd der openb. school benoemd de heer Jac. Kliffen Jzn. te Noordscharwoude. Door dén kerkeraad der Ned. herv. kerk te Winkel is herbenoemd tot ouderling, de heer Joh. Appel en tot diaken de heer K. Meurs, terwijl in een nog bestaande vacature van diaken is benoemd de heer K. Zeilema- ker. Mej. P. de Geus, tijd. onderwijzeres aan de O.L. school te Egmond aan Zee, heeft hare benoeming tot onderwijzeres te Lutje winkel aangenomen. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 December. Groote Kerk, voorin. 10.30 uur, ds. Deet- man. Zang van 't vrijz. herv. zangkoor. Kapel, voorm. 10 uur, ds. J. Ph Eggink, van Rotterdam. Avond 6 uur, ds. Hak. 7.30 uur Jeugddienst, de heer C. C. Dun Evangelisch-Luthersche Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10 30 uur, naar wa„...ciiiiiigcii, verricnt in deiTm„ van 18 December. Medegedeeld door het Kon. Nederi u Instituut te De Bildt. €t Hoogste barometerstand 770,3 te Crnva en Yarmouth. ^°n Verwachting, geldig tot den avond van in December: Zwakke verandelijke wind; betrokken t half bewolkt; waarschijnlijk droog Wf:0! lichte tot matige ook des nachts; overd/' temperatuur om het vriespunt. Overzicht. Een verdere ontwikkeling van het van hoogen druk, dat zich over de D--' eilanden, door Frankrijk en het Noordze» gebied tot in het Zuiden van ScandinaS' uitstrekt, samengaande met de vorming J hooge ndruk in het Zuidwesten en een lyJö oostwaarts aftrekken van de IJslandcW sie, deed de kansen op een aanhouden J/' de vorst toenemen. De nog hooge tempj tuur in Scandinavië, die op enkele plaatsen tien tot vijftien graden boven de normalei, maakt de kans op transportkoude uit dj, streken nog gering, doch de uitgebreidheid van het sneeuwdek aldaar en in Oost- Duitschland doet een temperatuurdaling o* der invloed van den hoogen druk in die streken verwachten. Wat de scheepsberichten op den Oceaan te zien geven wijst op een verdere westelijk voorbijtrekken van de de pressie. Waarschijnlijk za lin onze streken bij de zwakke wind in de omgeving van de kern van den hooge ndruk de vorst des nachts matig zijn, en overdag licht met eeni- ge nevel. geen dienst, 's Avonds 7 uur Kerstfeest voor de kinderen. Remcnstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm. 10"30 uur, ds. J Groenewegen, van Arnhem. Gereformeerde Kerk, voorm 10, ds. v. Meijenfeldt. Avond 5.30 uur, ds. v. Meijen- teldt. Coll. kerfonds. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- van 18 December IStilf. Opgave van !%o»r<lliollaii<I*cti liiiiiilbomvcrediel VV, (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te STAATS* "Eh'INGEN. 4K Nederi 1917 4 1931 BAN K-IN STELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D Reichsbank INDUSÏR. ONl). BINNENL. Alg Kunslzijde l'nie Berkels Patent Calvé Delft Cert. Kuclienm Acc. Nederi Ford Philips Gloeil Gem Bezit Unilever IND oiR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW Alg Explor Mij. Boetoo Rediang Lebong PETROLEUM. Uordtsche Petr. Kon Petr Perlak Continental Oil Sheli llnion RUBBERS Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl Amerika lijn Gem Eig. Kon Ned Stoomboot Niev Goudriaao Scheepv art Unie TABAKKEN. Deli Batavia t Oostkust Oude Deli Senembah AMTR. SPOORWEGEN. Atchisoo Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash Vorige koers 921/8 70 50 o5 57% 41/s 45 ll/8 1.5 8 V8 a»/, 18/s 2U'7i6 22i/1G 6/l6 21/l 4l»/i8 1 b| 16 II >7»/a 2 u -Va 17i pl.m 1.30 52 34 44 173 o 66 227a 40 1J7, Va 1-W 12 .6 ..3 pl.m 1.45 pl.m 2.00 pl.m. 2 15 3 «Va-Vs •i3i/i 67V,.3 8s V, 22-i/ic 2'/, 2' i-7/a 42 I 169 7 1 ü-1 'Exdividend. tExclaim. 8» ,'S/8 ?-Vl6 '8/l8 PROLONGATIE Vorige koe, s WISSELKOERSEN 94 10: Va -27a 7x6 j3/i0 39 «A 1 V, 2 Va I 1V» «V» D'/i 1-Vi 5} llo 17 15,'" 53 h5 l(% 107J-4 11) f - 9 V-* I Va - -"Afi- <9>/, 3 -10-1 4 i/.j 21 1 53 51'/a - 75 2i/4 1 uGO Heden 1 AMSTFRDAM. Koer U/s oCt. NIET OFFICIEEL. Londen Berlijn Parij Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm osio New-York Vw-rtpe j ivoer -p xoers neder. 2 uur 8.59 58(921/. 9.78 34 62 Va 46.50 4/ 25 A) 15 46 - 249 12.70 8.37 58.75 9 771/4 3 4 57 7, 48 4/t/, 00 00 4o./5 47.00 45 15 24b Vu 12.6o

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2