Aikmaarsche Courant. Qememtemdm Rechtszaken. Honderd dne en HOORN. ZekerTriesche Heenenbaai, maar dan echte friesche No- 2" 1931. ^aierdag" December. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad is de behande ling van de begrooting aan de orde gesteld De eerste avond is geheel in beslag genomen door de algemeene beschouwingen. De heer Spaander (V.B.) wees op de drie voornaamste groepen, Maatsch. Hulpbetoon, Onderwijs en Algemeene huishouding, die deze begrooting zoo belangrijk bezwaren Spr. zag den toestand vrij somber in en vreesde, dat de begrooting ernstig bloot staat straks bij lange na niet te sluiten. In 1933 zullen ingrijpende maatregelen noodig blijken. Spr. hield een warm pleidooi voor de stichting van een groot gemeentelijk sportpark aan de Buiten-luiendijk. Eensdeels een prachtig object voor werkverschaffing. Verder zal de gemeente hierdoor een bron van inkomsten krijgen. Spr. wees op Alk maar, Eindhoven, Assen enz. Ten s'otte sprak spr. er zijn bevreemding er over uit dat niet meer Hoornsche werk- loozen arbeiden in den Wieringermeer. De heer Smits (R.K.) wijdde uitvoerige beschouwingen aan de armen-ziekenverple- ging. Deze verpleging is volgens spr. zui vere ondersteuning, deze hoort thuis bij Maatsch. Hulpbetoon. De gemeentelijke bij drage aan 't Stadsziekenhuis noemde spr. verkapte armenzorg. Men houdt hier ter stede niet voldoende rekening met de uit voering der Armenwet. Men zal met een andere regeling moeten komen. Spr. was voor vrije artsen- en vroedvrouwenkeuze. Hij wenschte deze zaken onder de aandacht van B. en W. te brengen, verwachtende, dat deze met voorstellen ter zake zullen komen. De heer Baesjou (r.k.) besprak het ziekenhuis vraagstuk. Het is volgens spr. belachelijk, dat Hoorn, met 12000 inwoners, drie zieken huizen heeffc Hier ter plaatse is behoef te aan stedelijke specialisten: internist- röntgeneoloog, neus-, keel- en oorarts en oogarts. Dit is mogelijk in een mo dern ziekenhuis. Spr. zou wenschen voor Westfriesland twee moderne, groo- te ziekenhuizen: één voor katholieken, en één neutraal. We bezitten nu straks een groot, nieuw, modern R. K. zieken huis. Indien dit plan werkelijkheid zou worden, zal öf 't stadsziekenhuis öf „de Villa" moeten verdwijnen. Spr. stelde ten slotte voor een medische commissie te benoemen van 5 artsen, om het zie kenhuiswaagstuk voor Hoorn onder de loupe te nemen. De heer Plomper (s.d.a.p.) besprak de wethoudersverkiezing. De s.d. fractie heeft de verantwoordelijkheid niet ge schroomd en één hunner in het College geplaatst. Spr. sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat door den economi- schen toestand en de moeilijkheid om te leenen door de gemeente, de woning bouwplannen voorloopig achterwege blijven. Verder zou spr. gaarne vernemen of het R. K. kerkbestuur al of niet den schoolbouw aan den Draafsingel zal opschorten. Bij de bespreking over de bedrijven, vroeg spr. of B. en W. er voor te vinden zouden zijn, bij de gem. reiniging de mestvoorraad voor een goed bod te ver- koopen. Hoewel spr. er een tegenstander van is de geheele winst op het gasbedrijf in de gemeentekas te storten, zal spr. daar aan thans noodgedwongen toch zijn stem geven. Hij ondersteunde het plan Spaander inzake stichting van een gem. sportpark. Spr. verwonderde er zich over, dat men het politiecorps niet heeft uitge breid, terwijl daartoe indertijd goedkeu ring aan is gehecht, vooral in verband met de verschillende inbraken hier ter stede. De heer Dorhout (v.d.) wees op de verkiezingen. Spr. beweerde, dat de verantwoordelijkheid, dat een vrijzinni ge zetel verloren is gegaan, rust op den Vrijheidsbond, die de samenwerking heeft afgewezen. Eveneens besprak spr. de houding der kath. ten opzichte van de S. D. A. P. Spr. zegde B. en W. dank voor het woningonderzoek en verdedigde nog maals de noodzakelijkheid van arbei derswoningen met lage huurwaarde. Waar bij B. en W. verschillende plan nen gereed liggen, hoopte spr. op spoe dige uitvoering, als de geldmarkt guns tiger wordt. Het speet spr. zeer, dat alsnog niet kan worden overgegaan tot een school voor achterlijke kinderen. Het heeft spr. getroffen, dat de R. K. niet tot volle me dewerking bereid zijn. Spr. wees er op, dat de Openbare scholen en Bijz. Christ. school wellicht toch voldoende achter lijken huisvesten, die de oprichting van een klas voor B. O. zouden wettigen. Spr. zou een paedagogisch-medisch on derzoek zeer gewenscht achten. Met belangstelling heeft spr. kennis genomen van het feit, dat een post van 500— op de begrooting is gebracht voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Spr. beval de plannen tot stichting van een openbare leeszaal warm bij den Raad aan. Tevens zou spr. voor de werkloozen-ontspanning ae hulp willen inroepen van de plaatselijke sportvereenigingen. Mevr. Rupert (r.k.) pleitte voor kin dertoeslag bij groote gezinnen en zou °ok bij den voorgenomen woningbouw hiermede rekening willen houden. Weth. Stumpel (r.k.) beantwoordde enkele sprekers ten aanzien van de dij de bedrijven gemaakte opmerkingen. Tot den heer Plomper zeide sPr c®. het een wettelijk recht is, dat het R. K- kerkbestuur den schoolbouw ter hand neemt. Spr. kan zich niet vereenigen met gem. steun aan de stichting van een openbare leeszaal. Hier moet z. i. het particulier initiatief voor zorgen. De heer Betlem (weth. s.d.) deed en kele mededeelingen inzake de woning- bouyplannen. De voorzitter vond den heer Spaan der te pessimistisch. Met uitvoerige cij fers toonde spr. aan, dat de financieele toestand der gemeente niet ongezond is. Hoorn kan met andere gemeenten den toets der critiek doorstaan. De enorme bedragen voor Maatsch. Hulp betoon kunnen in de toekomst niet uit de gewone middelen worden bestreden. Evenals voorheen zal hier een Crisis- leening moeten worden gesloten. Met de ziekenhuiskwestie moet men zeer voorzichtig zijn. De voorzitter be streed in deze dr. Baesjou en hield een warm pleidooi voor instandhouding van het Stadsziekenhuis. Spr. ontried ten sterkste het instellen van een com missie, bestaande uit medici. Ook met den heer Smits was de voor zitter het lang niet eens. Deze kwestie is zeer gecompliceerd. Spr. verwachtte van den heer Smits nadere gegevens en inzichten. De heer Esser (v.b.) verweet den heer Dorhout, dat hij de politiek er bij te pas heeft gebracht. De voorzitter achtte de totstandko ming van een gemeentelijk sportpark aan de Buitenluiendijk niet zoo een voudig. Als militair-schietterrein heeft de gemeente er trouwens niet de volle beschikking over. Van B. en W. zijn geen plannen gekomen. Spr. zeide, dat dan in deze maar van den heer Spaan der het initiatief moet uitgaan. De heer Spaander deelde mee, bin nenkort met voorstellen te zullen ko men. De heer Van der Plas (c.h.) zou in de gem. verordening op de winkelsluiting een ventverbod op Zondag willen zien opgenomen. De voorzitter zeide, dat de verorde ning ter goedkeuring is opgezonden. Eventueel zou de heer Van der Plas hier later op terug kunnen komen. De heer Bossert (v.d.) was van mee ning, dat de teruggang van het bedrag aan dividend- en tantième-belasting er op wijst, dat Hoorn's toestand niet zoo rooskleurig is, als door den voorzitter wordt voorgesteld. Nadat de spr. van repliek hadden ge diend en de voorz. de sprekers had ge antwoord, werd besloten Dinsdagavond mat de artikels-gewijze behandeling een aanvang te maken. De gemeenteraad heeft Dinsdagavond de behandeling der begrooting artikels gewijs voortgezet. Alvorens hiertoe werd overgegaan, had eerst de huldiging plaats van den heer Room, gemeente-secretaris, die he den den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in gemeente-dienst was ge treden. De burgemeester zeide, dat het hem een bijzonder groot genoegen doet thans den jubilaris in openbare raadszitting te mogen danken, voor alles wat deze voor de gemeente heeft gedaan. Met groote nauwkeurigheid, bewonderens waardige ijver en werklust aldus spr. vervult ge uw taak. Uw onpartijdige raad en voorlichting wordt van alle zij den erkend en op prijs gesteld. Daarom achtte spr. het zijn plicht hiervan in openbaren Raad te getuigen. Aan den jubilaris, die reeds 's mid dags namens den Raad een prachtige clubfauteuil in ontvangst mocht nemen, bood de voorzitter vervolgens de ge bruikelijke enveloppe aan. De voorzitter hoopte ten slotte, dat de gemeenteraad nog lang van de uitste kende gaven van verstand en hart van den heer Room zal mogen profiteeren. (Applaus). De heer Room dankte bewogen voor deze sympathieke huldiging, welke door hem bijzonder op prijs wordt ge steld. Spr. heeft steeds onder leiding van burgemeester Bisschop en diens voorganger op de meest prettige wijze saamgewerkt. De gelukkigste jaren van zijn leven heeft spr. in Hoorn door gebracht. Ook deze dag zal op hem een onvergetelijken indruk maken. Uit erkentelijkheid overhandigt spr. burgemeester en raadsleden een door hem samengesteld werk „Kroniek van Hoorn" van 18501931, naar officiëele bronnen bewerkt. In dit werk, op keurige wijze uitge voerd, is een schat van gegevens voor Hoorn verzameld. Spr. stelt zich voor het werkje in den handel te brengen en de opbrengst te bestemmen voor een nuttige instelling, vermoedelijk de Vereen, ter bestrijding der tuberculose. (Applaus). De heer Esser spreekt namens den raad en de pers en dankt den heer Room voor diens onpartijdige en wel willende voorlichting. Hierna werd met de verdere behande ling der begrooting aangevangen. Mevr. Machielse (s.d.) bepleitte toe kenning van vergoeding voor die Raads leden, welke bij verkiezingen in stem- bureaux worden benoemd en loonder ving ondervinden. B. en W. zullen dit vraagstuk nader overwegen. De heer Plomper s.-d.) bepleitte de wenschelijkheid tot aanstelling van een agent van politie of hoofdagent, voor namelijk in verband met de tegenwoor dige onveiligheid. Het bevreemdde spr. dat tot dusver hierin niet is 'oorzien, waar indertijd de Raad hiertoe toe stemming verleende. De voorzitter verwonderde zich over het pleidooi van s.-d. zijde, waar voor heen meerdere malen van die zijdei op inkrimping of bezuiniging is aange- ^Mevr Rupert (r.k.) kan zich niet ver eenigen met het feit. dat de benoodigde nolitie-kleeding altijd van buiten de stad wordt betrokken. De heer Spaander (v.b.) houdt ook een pleidooi in de rich ting van mevr. Rupert. De heer Plomper zou althans een proef willen nemen. De voorzitter zeide, dat enkele malen de proef geen gunstige resultaten heeft opgeleverd. Aan stoffen en pasvorm moeten bijzondere eisehen worden ge steld. Spr. meende, dat de tot dusver gevolgde methode van inschrijving niet mag worden verlaten. De heer Bossert (v.d.) bepleitte de aanschaffing van een schuimbluschap- paraat ter bestrijding van kleine, snel- oplaaiende branden. Zal worden over wogen. De heer v. d. Plas (c.h.) brak een lans voor het plaatsen van borden met ver melding, waar men brand moet mel den. Mevr. Machielse (s.d.) is van meening, dat de verpleegt ijd van kraamvrouwen in 't Stadsziekenhuis in vele gevallen te kort is. De voorzitter bestreed dit. Men is soepel genoeg; spr. ontraadt sterk een bepaald aantal dagen vast te stellen. De heer Baesjou (r.k.) hield een plei dooi voor ruimere subsidieering inzake kosten van bestrijding der tuberculose, waarvoor een bedrag van 1807 rond is uitgetrokken, waarvan de helft voor rekening der gemeente komt De voor zitter zegde toe, dat men niet angstval lig aan dit bedrag vasthoudt. Indien uitzending of verpleging noodzakelijk blijkt zal dit geschieden. De heer Baesjou neemt met deze toezegging ge noegen. Mevr. Machielse (s.d.) sprak de wen schelijkheid uit dat in meer normale tijden ten spoedigste een aanvang ge maakt zal worden met verplichte schoolbaden. Den heer Zijp (s.d.) is het een groote teleurstelling, dat B. en W. in verband met den druk der financiën nog niet kunnen komen met tandheelkundige verzorging van het schoolkind. Spr. vond deze zaak urgent, al zal spr. dan ook nu nog geen bepaald voorstel in dienen. De heer Dorhout (v.d.) vroeg nadere gegevens omtrent de binnenkort te stichten schoolartsen-dienst. De heer Zijp (s.d.) becritiseerde vrij scherp de wijze van bestrating en is van oordeel, dat bij nauwkeuriger con trole betere resultaten zijn te bereiken. Wethouder Stumpel beweerde, dat zij nerzijds de volle aandacht aan de be strating wordt besteed. Het vraagstuk is zeer moeilijk en is in vele gevallen een kwestie van geld. Spr. erkende, dat verschillende straatgedeelten noodzake lijk vernieuwd moeten worden. Gedu rende den laatsten tijd wordt hieraan echter krachtig gewerkt. Op voorstel van den heer Hendriks (s.d.) worden B. en W. uitgenoodigd praeadvies uit te brengen omtrent de wenschelijkheid tot instelling van een Zaterdagavond-markt. Op voorstel van den heer Bossert (v.d.) zullen werkloozen de vrije beschikking krijgen over oude boomstammen en stronken, welke op het Beltterrein zijn gedeponeerd. De heer Dorhout (v.b.) was van oor deel, dat het bedrag inzake kosten van schoolbibliotheken ad 75 per O. L. S. te laag is uitgetrokken. Spr. vroeg nadere inlichtingen be treffende de verwarmingsonkosten van de O. L. scholen. Bij de toekenning van een gemeente lijke bijdrage aan het r. k. Lyceum te Alkmaar verzocht de s. d. fractie te hebben tegengestemd. Uitvoerige discussiën werden gehou den bij het volgnummer subsidie aan de gem. instelling Maatsch. Hulpbetoon. De heer van der Plas (c.h.)wees er op, dat voor 1931 aanvankelijk was ge raamd 64250; later moest de post wor den vermeerderd met 25000, terwijl ten slotte nog een bedrag van 35000 noodig bleek, zoodat de post ten slotte 124250 bedroeg. Spr. is van oordeel, dat de raad omtrent een en ander te laat' gegevens ontvangt. De heer Smits (r.k.) is van oordeel, dat de raad bij lange na niet voldoende in Maatsch. Hulpbetoon is vertegen woordigd. Juist deze belangrijke post moet meer dan tot dusver tot de com petentie van den Raad behooren. Spr. st le een motie voor de samen stelling u-r commissie te reorganisee- ren. De heer Plomper (s.d.) zeide, dat men door andere samenstelling toch niet iets anders bereikt, of men zal de be- fi,.-wyen moeten inkrimpen. Tegenwoor- di wordt ook alles nauwkeurig beoor deeld. De voorzitter meende de motie van den heer Smits ernstig te moeten ont raden. De nieuwe instelling werkt nog maar kort. Bovendien leven we onder abnormale omstandigheden. Het zal in de toekomst dan ook niet mogelijk blij ken de geweldige onkosten op den ge wonen dienst te laten drukken. Er zal wederom een crisisleening moeten ko men. Binnenkort treden drie leden van M. H. af. Meent men, dat deze door raadsleden moeten worden vervangen, dan heeft de raad dit in zijn hand. Doch spr. vond dit zeer onbillijk. De heer Esser (v.b.) wees op de moei lijkheid, die zou ontstaan bij aanne ming van de motie Smits. De verant woordelijkheid van de overige raads leden is hierbij dan niet gelijk aan die in M. H. De zaak is niet zoo eenvoudig als men denkt. Spr. zou zoo voetstoots niet voor de motie Smits kunnen stem men. De heer Dorhout (v.d.) zou zich ook vooraf gaarne over deze belangrijke ma terie nader willen beraden en geeft den heer Smits in overweging zijn motie voorloopig terug te trekken. De heer Smits geeft hieraan gevolg. Bij de behandeling der Bedrijven be- tritiseerde mevr. Machielse (s.d.) de electriciteits-meterhuur. Ze vond dit een indirecte belasting, waarbij elke progressie ontbreekt. Een nader voor stel werd niet ingediend. Bij de post „Uitkeering aan de wees huizen voor gemis aan renten" merkt de heer Spaander (v.d.) op, dat deze instel lingen ruimschoots over eigen bezittin gen beschikken; z. i. kunnen deze in stellingen het best zonder de gemeente lijke bijdragen stellen. De voorzitter merkte op, dat de In stellingen wettelijke rechten op de uit keering kunnen doen gelden. De fond sen der instellingen zouden eventueel ook kunnen dalen. Spr. ontraadde den raad een eventueel voorstel in deze richting aan te nemen. Een nader voor stel wordt dan ook niet ingediend. Ten slotte kwam nog in behandeling de motie van den heer Baesjou (r.k.) tot instelling van een commissie, be staande uit 5 medici, tot onderzoek van hel ziekenhuisvraagstuk. De voorzitter zeide, dat eenige jaren geleden reeds een onderzoek omtrent deze materie heeft plaats gehad. Spr. geeft den heer Baesjou in overweging eerst inzage van deze rapporten te ne men alvorens zijn motie in stemming te brengen. De heer Baesjou trekt alsnu zijn mo tie in. Nadat de begrooting van Inkomsten hoofdstuksgewijs was behandeld, werd de begrooting tenslotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. CLANDESTIENE GEROOKTE VISCH- LIEFHEBBERS. Op 27 October stonden terecht voor de meerv. strafkamer Leonardus Albertus D., 'n 30-jarig broodventer, en de 20- jarige Hubertus S., permanent crisis lijder, beiden wonende te Egmond aan Zee, welke heeren op 18 Augustus, zon der vooraf belet te vragen, een visite hadden gebracht aan de in 't duin staan de vischloods van den heer Engel Sch., 'n oom van Hubertus, en daaruit een aantal gerookte bokkingen hadden ge kaapt. Na lange delibiratie werd alstoen be sloten met het oog op de omstandig heden in de familie, Willem Sch. door den heer Wiggers een reclasseerings- onderzoek te doen instellen en de verdere behandeling der zaak, ook tegen compagnon Leonard D., die men nu toch ook niet alleen in zeker intiem kleedingstuk kon laten staan, bepaald op heden, 15 December. De heeren nadden van geenerlei be langstelling blijk gegeven. Wel was mijnheer Wiggers present, welke amb tenaar een geprononceerd ongunstig rapport over verdachte H. S. had uitge bracht. Er was geen beginnen aan om te reclasseeren. Hubert wil absoluut niets en nog eens niets. Eisch alsnu voor H. S. 35 boete of 35 dagen hechtenis en tegen L. A. D., meermalen veroordeeld, 50 boete of 50 dagen hechtenis. EEN ONBAATZUCHTIGE RECLAME MAKEN TEN DIENSTE VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. De Hoornsche putsch op 13 Aug. 100 boete gevorderd. Een eigenaardig en opmerkelijk type is zonder twijfel de 34-jarige heer KI. Sm. die het bedrijf van volkshotelhou- oder te Hoorn beoefent. De heer KI. S. is waarlijk niet versto ken van litteraire kwaliteiten en als motorijder en automobilist blijft hij ook niet onopgemerkt, we zien althans zijn naam wel eens prijken op de zittingsrol van den kantonrechter. Maar deze heer is ook bedeeld met een temperamentvol en impulsief ka rakter en als men dan ook nog beschikt over een eenigszins ongebreidelden vrij heidszin en weinig sympathie gevoelt voor lastige overheidsbemoeiing, dan is het begrijpelijk, dat men met de hand havers der openbare orde wel eens in conflict geraakt. En zoo gebeurde het dat de heer Klaas Sm. heden terecht stond ter zake de op 13 Augustus te Hoorn gepleegde na te noemen feiten. Het was ter gelegenheid van de ker mis aldaar, dat een ondernemende ne ger op het Kerkplein zijn handelsartikel aanprees, doch om een of andere wijze door de politie werd gelast, zich te ver wijderen, waaraan de neger echter blijkbaar geen lust had te voldoen. De heer Klaas Sm. bemoeide zich, volgens dagvaarding, met deze kwestie en ani meerde den neger om aan het bevel der politie niet te voldoen, zulks met de woorden: Ga niet weg, blijf maar ver- koopen om je brood te verdienen, ze maken je toch niets. Vervolgens geraak te hij zelf in minder aangenaam con tact met de agenten de Monnick en San ders, die hem hadden aangevat om hem voor den commissaris van politie te brengen en verzette hij zich, volgens de verbalisanten met geweld tegen deze overbrenging. Een en ander dat hij nu verscheen als verdacht van opruiing en wederspan- nigheid. Volgens de mededeelingen van den verdachte droeg echter zijn optreden ee* minder ernstig karakter. Hij had beslist de bedoeling niet om iemand tegen het gezag op te ruien en evenmin had hij de woorden tot den neger gesproken, zoo als hem die ten laste waren arelegd. De heer Sm. gaf voorts toe, dat de politie hem had gelast zich te verwijde ren en hem aangegiepen doch omdat hij veronderstelde, dat dit optreden on rechtmatig was, had hij zich met ge weld verzet. Als getuige décharge waren diverse agenten van politie gedagvaard, terwijl de verdachte zijnerzTdsch een behoor lijke sectie getuigen a décharge had medegebracht. iflaj heerenbaai 1 !O SOd PIRONS De markmeester de Vries maakte mr. Ledeboer de president duidelijk wat een standwerker eigenlijk is en gaf vervol gens uitvoerig verslag van de oorzaak en gevolg van het Kerkpleinrelletje. De standwerker, bedoelde neger, was lastig voor andere kermisnegosianten, omdat hij zoo stond te schreeuwen; op grond van die omstandigheid werd zijn aan vankelijk verleende standplaats inge trokken. Dit werd hem door de Mönnick medegedeeld. Voor dat de hoofdagent de Mönnick, tevens verbalisant, als getuige werd ge hoord, werd diens procesverbaal door mr. v. Dijk, waarnemend griffier, voor gelezen ter verduidelijking van de te houden conferentie. De neger, die zich in zijn broodwin ning benadeeld zag, weigerde het reeds betaalde staangeld, terug te nemen en op last van verbalisant zich te verwij deren. De echtgenoote van verdachte ad viseerde den neger naar den burgemees ter te gaan, waarop ook de verdachte zich met het geval bemoeide en de hier- voren gereleveerde opruiende woorden sprak. Hij weigerde voorts zich aan de lastgeving van verbalisant om zich te verwijderen, gehoor te geven. Inmiddels waren wel 400 personen samen ge schoold en werd verdachte aangegrepen om hem met geweld te verwijderen, waarbij hij zich krachtdadig verzette, terwijl ook zijn echtgenoote toeschoot om te trachten haar man uit de handen van de politie te verlossen. Hoofdagent de Monnick verklaarde dat verdachte zich wel degelijk met de zaak had be moeid, toen de verbalisant den neger aanzegde zich te verwijderen, daar an ders zijn handelswaar en verdere re- quisiten in beslag zouden worden ge nomen. In tegenstelling met de uitlegging van verdachte verklaarde de Monnick dat verdachte trachtte hem op den grond te gooien en die kunstbewerking ook eeni ge malen op agent Sanders toepaste. Het was beslist een ernstig verzet, meende deze getuige. Hij was zelfs gedwongen zijn revolver te trekken ter waarschu wing. De heer Sm. richtte tot dezen getuige onderscheidene vragen, doch ondervond bij die ondervraging van den president dikwerf geen spontane medewerking. De verdachte verklaarde dat hij meer malen onder den opmarsch naar het bureau had gezegd gewillig mede te zullen gaan, indien men hem los liet en gelegenheid gaf zijn ontredderde kleeren te arrangeeren. De mede-verbalisant agent Sanders, die ook nog al wat met verdachte te stellen had gehad, deelde onder meer mede, dat de vrouw van verdachte den opgewonden neger nog meer „op warmde". Voorts had verdachte tegen den neger gezegd met zijn vingei op hem wijz-nde: „jij gaat niet weg, jij gaat stilletjes djor met verkoopen." Voorts had hij toen geweigerd zicli te verwijderen en gaf geen gehoor aan de verschillende waarschuwingen door agent Sanders gedaan. Nadat hij was aangevat en op den grond lag had hij luidkeels geroepen: „Waar blijven jelui nou, pak aan", waar op een groot tumult ontstond onder de talrijke toeschouwers, waarbij zich veel ruw volk bevond. De heer Sanders had de overtuiging dat verd. hem ttot tweemaal toe had la ten struikelen. Van eenigen goeden wil had hij niets doen blijken. De officier vroeg aan getuige of ver dachte op de lastgeving om zich ie ver wijderen,inderdaad tijd had zulks te doen. Do getuige Sanders meende zulks wel. Verdachte had geantwoord: Ik denk er niet aan weg te gaan. Hij stond aan den buitensten kring der omstan ders en kon er heel gemakkelijk uit-- gaan. De verdachte had geen vraag te stellen. De heer Pieterse, gemeentebode, ge hoord als getuige a décharge gaf mede deelingen omtrent het optreden van verdachte in een raadszitting. Deze was gesommeerd door den burgemeester zich te verwijderen en had hij zich kalm verwijderd, toen de bode op hem toe trad, doch vooraf had hij de vergadering nog een stelletje leugenaars genoemd. Volgens den heer P. A. de Zwart, 'n metselaar, had verdachte legen d.en ne ger gezegd: „Verdien jij je boterham maar, zij, (vermoedelijk hierbij doelende op de agenten) hebben 'm al." Hij had voorts volop gelegenheid zich te kunnen verwijderen, toen hij tot heen gaan werd gesommeerd. Getuige Sant had gehoord dat de vrouw van verdachte tegen den neger had gezegd: „Als je nu niet schreeuwen mag, ga je maar zingen om je brood te verdienen". Overigens kwamen zijn ver klaringen vrijwel overeen met die van vorigen getuige. Ook had deze getuige duidelijk gehoord dat verdachte weiger de zich te verwijderen. Getuige had ook bijgewoond dat agent de Monnick in de lucht schoot. Vervolgens werden nog een drietal getuigen gehoord dii> het opstootje had den bijgewoond, de heeren Batema, v. d. Gracht en Moen. De heer v. d. Gracht meende dat verdachte, indien hem zulks was gevraagd, misschien wel gewillig mee had geloopen. Hierop had het verhoor plaats van de opgeroepen getuigen décharge. In de eerste plaats hoofdagent Barth. de Jongh, die kon verklaren, dat verdachte direct had voldaan toen getuige hem op een vergadering den raad gaf, achteruit te gaan. Daarop werd gehoord de echtgenoote

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 13