TEEKENPLAATJE Raadseüioekfe r««, Mum PUROL fixwinciaal Tlieuws HEILOQ. GOED BEGREPEN. jq sch- op: 16, 20, 25, 30, 34, 39, 43, kl tkjh speelt en wint. o0ze volgende rubriek geven wij de opU&^Z STOMPETOREN. m de jaarvergadering der afdeeling Oterleek-Stompetoren van den Bond soov Staatspensioneering werd door jen beer D de Bakker verslag uitge dacht van de vex'gadering der Federa- cf; daarna een uitgebreid verslag van je algemeene vergadering door den heer 5 Heringa. Wat betreft de propaganda v0or dezen winter werd besloten aan de plaatselijke vereenigingen de voorkeur te geven, in dien zin, dat do vereeniging van Stompetoren eene uitvoering geeft te Oterleek en die van Oterleek te Stom petoren Bij genoegzame deelname zal evenals vroeger een auto rijden tusschen Oterleek-Stompetoren. Ook zal een propagandist van den Bond uitgenoodigd worden hier een avond op te treden. Nadat nog was be sloten den propaganda-avond te houden od Zondag 31 Januari in café Kamsteeg werd de regeling der werkzaamheden aan het bestuur overgelaten. De tooneelvereeniging Kunst naar heden aan het bestuur overgelaten. Kracht te Oterleek heeft de uitnoodig'ng om hier voor bovenstaand doel op te treden, aangenomen. Ouder presidium van ar. Barn hoorn hielü de Katholiek Kring Woensdag avond een goed bezochte vergadering, waar het kamerlid Henri Hermans sprak over de nieuwe Encycliek Qua- j.-ztsinro Anno. De voorzitter opende, heette allen welkom, inzonderheid de vele leden van den r k. Volksbond en de spreker. Het is in dezen tijd wel niet mogelijk om een zoo bij uitstek geschikt onderwerp te behandelen als de laatste pauselijke zendbrieven. Het bestuur achtte zich ge lukkig dat een spreker als de heer Her mans bereid is gevonden om dit onder werp te behandelen. De spreker begon te herinneren aan de waarde van de vorige encycliek Rerum Novaruin. Het was toen een 40 jaar ge l«den dat het prolotariaat gebukt ging onder het machtige liberalisme van die dagen. Leo XIII, de vredespaus bij uit nemendheid, had medelijden met de verdrukten en vaardigde zijn encycliek Rerum Novarum uit. Er klonk een roepstem tot het proletoriaat „Ver- eenigt U" en tot de werkgevers „Geeft den arbeider wat hem toekomt." is die roepstem in praktijk gebracht? Niet geheel, maar toch zij dankbaar ge constateerd dat de pauselijke roepstem is gehoord en nog naklinkt. In dezen tijd, een tijd van overvloed en gebrek, een tijd waarin een te veel en te weinig, een tijd dat knappe econo men zich het hoofd breken om een juiste oplossing te vinden voor de we reldcrisis, wenden velen zich in eigen wijsheid van de kerk af, men duld God niet in Staatsgezag en meent de moei lijke oroblemen zelf te kunnen oplossen. Het zal, aldus spreker, moeten komen tot een erkenning onzer onmacht en een erkenning van het Godsgezag. Zoo ik U zeide, aldus spreker, heeft de zend brief Rerum Novarum niet aan de ,ver- vachting voldaan, dat lag niet aan ie zendbrief, doch aan het niet in pracktijk brengen wat daarin werd betoogd Dat gebeurde bij ons katholieken, niet met opzet, doch het was te veel en niet alles leek iadelijk in practijk te brengen. Het zij dankbaar erkend, de sociaal-demo craten nebben ook meegedaan aan de verbetering van e levensvoorwaarden der arbeiders, doch het leeuwenaandeel komt van de katholieken, die aan den roepstem van den paus gehoor gaven. Nu ie verschenen de zendbrief Quadrage- simo Anno. Eigenlijk een voortzetting ran wat Rerum Novarum ons bood. Spr. wijdde in den breede over de nieuwe encycliek uit en zeide dat we in dezen i'ji, i-og meer dan anders, die roepstem praktijk moeten brengen. Gelukkig zijn onze katholieke arbei ders, patroons en intellectueel en één en in die eenheid is onze groote kracht. In £een land ter wereld is zooveel voor den nrbeider bereikt als hier, dank onze éénheid. En we mogen God wel danken dat Hij ons spaarde voor honger, revo lutie enz. Er is en niet het min: voor de r. k. arbeiders reden om dankbaar i6 zijn. Spr. wekte allen op om het gesprokene *u daden om te zetten. Noodig heiben We een vasten wil orr één te blijven. In üe éénheid zit onze kracht. Laten we aet wettig gezag steuren, luisteren naar onze priesters en overheid Zij verte genwoordigen het door God ingestelde gezag. Het socialisme verwerpt het privaat bezit. De tegenwoordge paus moedigt J1 - aan, geen vermeerdering door kapi- faalli.sten doch eigendom van de ar beiders en medezeggingschap in fabriek eu werkplaats. Allen één, patroon en ar beider, als gelijk gerechtigden. Laten w die wdorden in daden omzetten. lAPPlaus.) De spreker, die zijn onderwerp vol komen beLeerschte, had een dankbaar gehoor. En het dankwoord van den °orzitter werd krachtig onderstreept. NOORVSCfc AT WOUDE. De R.K. treden uit het Witte Kruis. Is de bewoners van den Langendijk hr.,71 b'rculaire uitgereikt, waarvan de m- °Xd als volgt is: Ple&1 Jan- a s- tr<*dt onze R.K. Wijkver- over in werking en na al hetgeen daar- behno den. laats ten tijd te doen is geweest, niet. Ven wil over de geschiedenis hiervan meer te zeggen. Wij willen er alleen op VOOR IDIE KI-tEUNTJES. DOOR C. E. DE LILLE HOGERWAARD. wijzen, dat de Langendijker gemeenteraden zich niet hebben kunnen opwerken tot het standpunt, dat wat aan niet-Katholieken werdt toegestaan, ook aan de Katholieken toekomt. Alleen in Zuidscharwoude hebben wij erkenning gevonden, al is het ook niet in dezelfde mate als een gelijksoortige vereeni ging- Aan U Katholieken van den Langendijk is het nu te toonen, dat wat reeds jaren werd verlangd en wat met zooveel moeite is tot stand gekomen, op Uw daadwerkelijken steun kan rekenen. Geen enkel lid uit onze paro chie blijve achter, allen treden zij toe tot de R.K. Wijkverpleging. Wij wenschen U toe, dat U er nooit gebruik van behoeft te maken in geval van ziekte, maar bediening en sterf geval zullen ook bij U voorkomen. Ook dan komt de zuster, om naast hulp en bijstand ook troost te geven. De contributie is bepaald op 2 per jaar, dus ieder kwartaal 0.50. Minvermogenden betalen met goedvinden van het bestuur min der, maar dan hopen wij ook, dat anderen hun bijdrage vrijwillig hooger zullen vast stellen. Op 1 Jan. krijgen wij dus den toestand, dat geen enkel Katholiek nog lid behoeft te zijn eener neutrale vereeniging voor zieken verpleging enz. Want ook de zorg voor ver- plegingsmaterialen neemt het Wit-Gele Kruis op zich. Als het kan door een contract te sluiten met het Witte Kruis. Is dat onmoge lijk, dan door een eigen magazijn in te rich ten. Dat kan! En wij geven U de verzekering, dat U bij het Wit-Gele Kruis zeker niet meer contributie daarvoor betaalt, dan U tot nog toe hebt gedaan. Voorlocpig blijft op het gebied der mate- rialenvoorziening de toestand zooals hij was Nadere bijzonderheden zullen spoedig vol gen. Neemt nu direct de pen en vul onderstaan de formulieren in. Deze worden terugge haald. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis. o De dames, die de formulieren ophalen, heb ben tevens bij zich een lijst, waarop U door alleen uw handteekening te zetten, bedankt als lid van het Witte Kruis. Uit de inhoud der circulaire blijkt dus dui delijk, dat de R.K. successievelijk uit het Witte Kruis zullen treden, daar wij niet ge- lcoven, dat het Witte Kruis na de ontstane verhouding van den laatsten tijd een con tract voor het verschaffen van het verple- gingsmateriaal zullen aangaan met het R.K. Wit-Gele Kruis. Op initiatief der L.B.B. werd een verga dering gehouden met de Chr. B.B., de Kathol, organisatie's en de Federatie ter bespreking van een aan te vragen steunregeling bij de 4 Langendijker gemeentebesturen voor de werklooze georganiseerden. Aanwezig waren vertegenwoordiger van 13 organisaties. Be sloten werd aan te dringen op werkverschaf fing en daarvoor een loon uit te keeren van 3 gulden per dag. Op regendagen, wanneer niet gewerkt kan worden, 20 uitkeering van het dagloon. Voorts zal worden verzocht de volgende steunregeling te willen vaststel len. Uit te keeren aan uitgetrokken werkloozen 12.50 per week en 1 per kind tot een maxi mum van 5 kinderen, niet ouder dan 15 jaar. Bovendien een wekelijksche brandstoffenbon ter waarde van 1. Gezinsinkomens tot 5 niet van de te ontvangen steun af te trekken. Gezinsinkomens boven 5 wordt van dat meerdere bedrag 2/3 in mindering gebracht van de te ontvangen steun. Voor werkloozen, trekkende van de werk lozenkassen een zoodanige toeslag, dat zij gelijk komen met uitgetrokken steuntrekken- den. Alles bedoeld voor gehuwden en kost- winnaars. Voor ongehuwden en kostgangers 10 steun per week. Voor 60-jarigen (ge huwden) 10 per week en brandstoffenbon. Aangedrongen zal worden, dat in iedere gemeente een Comm. van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt samengesteld. Aan de burgemeesters zal worden verzocht het aantal, bij de plaatselijk arbeidersbemid delaar ingeschreven werkloozen, wekelijks in deb laden officieel te doen publiceeren. De voorzitter van den L.B.B. besloot deze vergadering met een krachtige opwekking aan alle georganiseerden en naar vermogen de stakende kameraden in de stroo-carton- industrie en in de textielbedrijven te steunen, door iedere week te teekenen op de steun- lijsten. Het crisis-comité. Woensdagmiddag werd op initiatief van den burgemeester dezer gemeente een bijeen komst gehouden in het gemeentehuis, ten einde ook hier te komen tot oprichting van een cricic-comité. Aanwezig waren een 19-tal personen. De burgemeester, jhr. A. L. van Spengler, opende met een woord van welkom. Spr. wenschte uitdrukkelijk vast te leggen, dat als de ingezetenen zich aanmelden, dit geen volledige onderstand verschaft zal wor den. Wel zal hulp verschaft worden als schoeisel, kleeren, versterkende middelen enz. Het doet spr. genoegen, dat zoowel werk gevers als werknemers hier vertegenwoor digd zijn, zoodat alle categorieën aanwezig zijn. De bedoeling van het Nationaal-comité is om gelden in te zamelen, waarvoor den voe deren in natura verstrekt worden. Hierbij is dit comité aangewezen op de plaatselijke comité's welke met de plaatselijke nooaen het meest bekend zijn. Ieder commissielid is wel in staat dit in z'n naaste omgeving te beoordeelen. Wat het verstrekken van goederen in natura betreft door het hoofd-comité; achtte spr. dit bezwaarlijk. Met gelden is men beter gebaat daarvoor hier dan het benoodigde bij de middenstanders betrokken kan worden. Het comité stelde voor om de uitkeeringen zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinaen. Steun voor huishuur, landhuur, aflossing van hypotheeken wordt niet verstrekt, doch uit sluitend voor de noodigste hulp. De steun is niet alleen voor den tuinbouw, doch ook voor andere ingezeten. Op de vraag van de voorzitter of allen hun benoeming aannemen, werd geen bezwaar ge maakt. De samenstelling van het comité is als volgt: Voorzitter J. Öotjers, secretaris K. G. Reinders, Penningmeester P. Duyves, vice-voorzitter A. Barten Pz.; als bestuurs leden worden nog toegevoegd de dames mevr. P. DeutekomBerkhout en mevr. J. FrielinkNalis. Het comité bestaat verder uit de leden A. Heijmans, G. Barten, J. Zeeman, J. Zijp, W. Kuin, J. Schuit, Th. Bruin, Jb. Smit Jz., Deutekom, mej. H. P. M. Verburg, mevr. L. SchrijverKaag en Jb. Houtkoooer. Naar aanleiding van de gehouden bespre kingen werd besloten, dat het bestuur hier uitvoerig aan zal geven door de voorberei dende werkzaamheden ter hand te nemen. De volgende vergadering werd vastgesteld op Woensdagmiddag. Met een woord van dank en den wensch, dat de ergste nood zal worden voorkomen, volgde sluiting. OTERLEEK Zondag- en Woensdagavond gaf de tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" een tweetal uitvoeringen in de zaal van den heer O. de Vries. Het bezoek had beter kun nen zijn, doch, gezien de tijdsomstandig heden, bevredigend. Gespeeld werd „Eén, die niet gesteld wordt tooneelspel in drie bedrij ven. Voor een plattelandsvereen. is het on getwijfeld een zwaar stuk, omdat vrijwel iedere rol een sterk speler vereischt. Dit in aanmerking genomen, mag gezegd worden, dat de opvoering goed was, in z'n geheel. De heer G. van Harskamp als de fabrikant Hermsen kwam niet boven het middelmatige uit, evenals mej. A. Vergaay als zijn vrouw. Beiden zijn zoo langzamerhand „veteranen" geworden, doch hebben meermalen veel beter gespeeld dan thans. Mej. G. Kok, als hun dochter Henny, was een prachtige backfisch, in win de ernst des levens ontwaakt. Reeds het vorig speelsei zoen had deze jonge dame in een bescheiden rolletje goede verwachtingen opgewekt, welke ze thans niet heeft beschaamd. De heer D. Kay was als broer Tom een sympathieke figuur, welke goed voldeed, doch deze speler zal zijn spreektrant moeten leeren beneer- schen. De heer J. Schuurman had als de stiefzoon Alfred een zware taak, doch hij heeft zijn reputatie schitterend gehandhaafd, daarin op uitstekende wijze bijgestaan door z'n zuster Mej. T. Schuurman, als Annie Bossers. Hun beider spel was gaaf en tot in de puntjes verzorgd. Deze beiden droegen het stuk De heer G. van Klompenburg als de lichtzinnige musieus van Laren kon goed ge noemd worden, doch waarom deze niet in een meer oassend costuum te laten optreden? De heer D. de Vries was een zeer aannemelijk diaconiemannetje. Jammer evenwel, dat er een carricatuur van gemaakt was, door een dwaze pruik. Tengevolge daarvan werd de lachlust opgewekt in een ontroerend mooi moment, waarin hij een kunstschilder reken schap komt vragen, wat er van zijn dochter geworden is, met wien de schilder heeft ge leefd. Mej. A. Vennik, als kamerverhuurster, was een goed vertolkster. Zij wist, zonder op zien, uit dit rolletje te halen wat er in zat Een paar bijrollen waren behoorlijk bezet In 't algemeen zouden we de leiding in overweging willen geven er reeds bij de repe tities op te letten, dat de spelers niet met de rug naar het publiek gaan staan. Dat doet afbreuk aan 't geheel en is als een fout te be schouwen. Beide avonden heerschte een gezellige geest en werden besloten met een bal. EGMONT BINNEN. Volksbond. Dinsdagavond hield de afd. van de R.K. Volksbond een algemeene vergadering in het Patronaat. Besloten werd een 50-tal loten van Herw Levenskracht aan te vragen. De voorzitter meende, dat hier voor de Sanatorium-actie weinig te doen zou zijn Dezen zomer waren er nog voor 35.75 speldjes verkocht. Hij stelde daarom voor geen comité op te richten, waarmede de ver gadering zich vereenigde. Een circulaire spoorde aan tot medewer king om leden, die daarvoor in aanmerking komen, te doen toetreden tot Sint Paulus. Besproken werd het winterprogram, spe ciaal cursussen voor jongeren en ontwikke lingswerk voor bestuurders. De heer Verheg gen drong aan op het houden van een een voudigen boekhoudcursus. Aan den cor- Om na te teekenen. (Nadruk verboden.) Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor greoteren. 1. Spelonk. Poel, spek, Koen, klos. 2. M Monster, bom k o n ij n Monster water Lek r 3. Pad, den, stoel; paddenstoel. 4. Een slot. Voor kleineren. 1. Laatst kwamen Ko en Anton een uur na elkaar thuis. (Koe). O, wat een gekke en domme vraag doe je nu! (eend). Wat heeft Tom u schandelijk laten wachten! (masch). Ik slaap al in geen jaren dus met gesloten ramen, (paling en arend). 2. Water, tarwe. 3. Door den torn dicht te naaien (kever tor; V« spin n) (torn losgetornde naad) 4. Muil, buil, zuil, kuil, vuil. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Welk buitenlandsch edelman zonder staart Is in ons taaltje geen sikkepit waard? 2. Maak een broeikas van: Jan 'tie Roe. KutDe M-anae-a} n T"> «r i Doos 30 cent. XtlïlOS J^ppSTl /Bij Apoth. en Drogist. respondent voor Werkloozenzorg, den heer van Slingerland, zal daarover geschreven worden. De heer van de Reep besprak de steunrege ling in deze gemeente. Van den heer Klaas van Duin was bericht ingekomen, dat hij ontslag neemt als be stuurslid. De voorzitter stelde voor nu een lid van St Deus dedit in het bestuur te kiezen. Daar voor wordt candidaat gesteld de heer Nic. Tromp, die bij acclamatie werd benoemd. Na uitvoerige bespreking werd besloten een filmavond te houden. Het feest der kinderen zal voor dit jaar vervallen. Van het aldus bepaarde geld zal 30 gestort worden in de kas van Hulp in Noord en 25 in die van het plaatselijke crisis-comité. De heer Fr. Verhoogt bracht verslag uit van de vergadering van den Centralen raad Bij de rondvraag stelde de heer Klaver de vraag, of er, nu er zooveel werkloozen zijn, geen kans zou bestaan, dat de Schulpweg door het duin weerin orde gemaakt wordt. Deze zaak zal aan het gemeentebestuur in overweging gegeven worden. Het ligt in zijn plan van den adviseur eer. geregelden cursus te geven over de Encycliek Rerum novarum. EGMOND AAN DEN HOEF. Openbare verkooping. Woensdagmorgen had de verkooping bij afslag plaats van huis en erf, tuingrond en bouwterrein van den heer C. J. Stevenhaa- gen alhier. Van de 12 perceeltjes bouwterrein langs den Heerenweg werd alleen nummer 3 met 5 verhoogd door C. Duinmeyer alhier en kwam dit perceel te staan op 625. In com binatie stonden deze thans in bod op 6560 en werden niet verhoogd. De 5 perceelen tuingrond, gelegen achter de bouwterreintjes, in bod op 2325, alsook huis en erf, in bod op 2475, werden even eens niet afgemijnd. Het geheel, dat thans in bod stond op 11.360, werd niet afgemijnd, zoodat werd toegewezen perceel bouwterrein nr. 3 aan C Duinmeyer voor 625; bouwterrein no. 4 aan N. Bakker te Alkmaar voor 570; bouwter rein nos. 6 en 7 aan B. Kuiper te Alkmaar voor 560 en 550; de overige perceelen bleven eigendom van den heer Stevenhaa- gen. DIRKSHORN. Benoemd is verklaard tot lid van den gemeenteraad van Harenkarspel de heer K. Doekes, vacature K. v. d. Sluis, die is vertrokken naar Hilversum. Van de banne Eigenburg zijn her benoemd respectievelijk tot lid van het dag. bestuur en tot Hoofdingeland de E.jren A. Nottelmen en W. Meilis. 7' Tet-der-de-tet! Tet-der-de-tet! Daar kom ik op mijn auto-ped! Toe menschen, ga eens wat op zij! Je ziet het toch, ik wil voorbij! Tet-der-de-tet! Tet-der-de-tet! Zeg ventje, op je auto-ped, Doe jij maar even kalmpjes aan, Laat dat getoeter heusch maar staan. We hooren 't kleine baasje wel, Maar waarom zeg, moet jij zoo snel? De groote menschen gaan toch voor, Dan mag mijn robbedoes pas door! Tet-der-de-tet! Tet-der-de-tet! Wef draaft hij op z'n auto-ped! Hij glijdt, hij holt, het is een lust, Klein ventje gunt zich nauw'lijks rust. Maar bij het hoekje van de laan, Ziet hij twee oude dames staan. En midden in z'n wilden draf Springt hij van 't auto-ped je af. ASSCHER— VAN DER MOLEN. (Nadruk verboden). 3. Mijn geheel word* met 11 letters ge schreven en noemt een bloem. 11, 9, 10, 3 is een kleur. Een 7, 8, 5, 5, 6 is een wapen. Een 4, 9, 10, dienst om iets te be* waren of op te bergen. Een 1, 2, 4, 3, 5, 11 is een edelman. Een 1, 10, 9; 7 is een mooie bloem. 4. Met het eerste kan men slaan, 't Tweede wordt gegeten. Mijn geheel, goed klaargemaakt, Vind 'k een lekker eten. Voor kleineren. 1. Op de zigzag-kruisjes-lijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een insect, dat goed springen kan. lo rij gebak. 2o eveneens een in sect of een tijdelij ke vorm daarvan. X 3o 'n bloeiende struik X 4o 'n nuttige vloeistof X i 5o een meisjesnaam. X i 6o een ander woord X voor traag, onver- X schillig. X 7o een boom. X 8o een vervoermiddel X i 9o een jongensnaam. X s i i lOo een deel van je ge zicht. 2. Vul in deze 9 vakjes 6 E 1 D 1 M IR zóó in, dat je van link3 naar rechts en van boven naar beneden te le zen krijgt: lo een viervoetig dier. 2o een dorp in Gelderland. 3o een rivier in de prov. Utrecht. 3. W elke vorst regeert zonder troon? 4. Ik lijk wel wat op suiker, Maar kouder ben ik vast. Veel oud're menschen vinden Mij slechts een grooten last. Maar kind'ren blij te maken, Was eeuwen reeds mijn taak Zij spelen en ravotten Ajlet rnii heusch nooit te vaak! /Nadruk verboden)-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7