Agenda .58ucqtdi'jke Stand £aatste ieticPitea Stad en Omgeving. lüeec&ecicht me' Wybert Hier begint hetf paard en wagen gestolen en teruggevonden. verfeniging-van vrijz. dem7" raadsleden in den kamer kieskring „den helder". Alkmaar Brand- en Innraakvrije Kluisinrichting. Safe-Eoketten te huur. 'n ei- Dinsdag 22 December. 4 uur, Langestraat 48, vergadering van aandeelhouders Alkm. Bad- en Zweminrich ting- r. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De won deren der wereld; 2. Sonny Boy (hoofdrol Davey Lee), toegang elkenl eeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater. Een avontuur aan de Rio Grande (sens), boven 14 jaar. c 7.30 uur, Victoria-Theater: Madam aa tan (comedie); boven 18 iaar- 7.30 uur, bioscoop Harmonie. Het M>p- pertje (comedie). 8 uur, Kapelkerk, concert kerkkoor. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Yn'e branning" voor de vereeniging Fnsia Woensdag 23 December. 7 30 uur, Cinema Americain: 1. De wonde ren der wereld; 2. Sonny Boy (hoofdrol Da- vev Lee), toegang eiken leeftijd. "7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater. Een avontuur aan de Rio Grande (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur. Victoria-Theater: Madam Sa tan (comedie); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Het biip- Pei t1'" Donderdag 24 December. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De won deren der wereld; 2. Sonny Boy (hoofdrol Davev Lee), toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater. Een avontuur aan de Rio Grande (sens.) boven 14 jaar. c 7.30 uur. Victoria-Theater: Madam Sa tan (comeaie); boven 18 jaar. Vrijdag 25 December. 7.30 uur, Concordia te Noordscharwoude, revue Kijk uit. Zaterdag 26 December. 7.30 uur, Concordia te Noordscharwoude, revue Kijk uit. Zaterdag 2 januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond D.E.S., tuin Landstraat. blijkt dat men daaraan zeer groote beteeke- nis hecht, en er de vastlegging inziet van het Fransche standpunt bij de komende conferen ties. De „Matin" legt er den nadruk op, dat Frankrijk de herstelbetalingen nooit zal prijsgeven ten gunste van de Duitsche schul den, en dat voorts het Youngplan als kader en grondslag voor alle onderhandelingen on aantastbaar is. Het blad weet mede te deelen, dat toen de minister-president verklaarde, dat de Fran sche vertegenwoordigers niet zullen deelne men aan een eventueele discussie over schrap ping der herstelbetalingen, een aantal deel nemers aan den feestmaaltijd uitriep: „Houd daar in ieder geval aan vast". Onder luid applaus der aanwezigen antwoordde Laval: „Dat is mijn gewoonte". DE KERSTGROET VAN DE KONINGIN. Om aan bezwaren die van verschillen de zijden zijn geopperd tegemoet te komen, heoft de koningin besloten om de uitzending van haar kerstgroet op le kerstdag niet van 4 tot 5 uur, maar van 1 tot 2 uur te doen plaats hebt en. JONGETJE VERDRONKEN TE DEN HELDER. Gisteravond is het 10-jarig zoontje van de heer Zoetlief aan den Kanaalweg met zijn fiets in het Werfkanaal gere den en verdronken. HET NATIONAAL CRISIS-COMITE. Steun van militairen? De commandant van het veldleger heeft een rondschrijven gericht tot alle corpsen en eenheden onder zijne bevelen, teneinde de zich in werkelijken dienst bevindende militairen op te wekken het nationaal crisis-comité door maandelijksche bijdragen te steunen. De mi litaire administratieve organen hebben daar bij opdracht gekregen, tot het innen van deze bijdragen mede te werken. SLUISKNECHT VERDRONKEN. Hedenmorgen omstreeks 7 uur werd aan sluis 9 der Zuidwillemsvaart onder de ge meente Lierop de 24-jarige zoon van den sluiswachter H., die als sluisknecht bij het schutten dienst had gedaan, vermist. Daar men het ergste vreesde, werd met dreggen begonnen en na eenigen tijd haalde men aen jongenman uit de kolk op. Waarschijnlijk is H. bij ongeluk te water geraakt door in de duisternis te dicht langs de sluisdeur te loopen. meente Venlo, J. H Manen, lid van ge deputeerde staten van Limburg, H. A. H. Meeuwissen, burgemeester der ge meente Echt. Tn de Januarivergadering van aandeelhouders zal tevens worden overgegaan tot het aanstellen van de directie van het economische instituut. VoorkomGorgel droog Een rechercheur heeft op de veemarkt te Bussum een hit en een platte kar in beslag genomen, welke in Bussum waren ontvreemd Hit en kar werden aangetroffen in het bezit van een 35-jarige woonwagenbewoner. N. V. TER BEVORDERING DER IN- DUSTRIEELE BELANGEN DER PROVINCIE LIMBURG OPGERICHT. Te Maastricht is opgericht de N. V. ter bevordering der industrieels belangen der provincie Limburg, welke oprich tersvergadering door de commissaris der koningin in deze provincie werd ge leid. Deze vennootschap heeft ten doel de bevordering der industrieele belan gen der provincie, welk doel zij o.m. tracht te bereiken door het instellen en instandhouden van een commissie tot het doen van onderzoekingen in econo mische zin. Aan het hoofd der vennoot schap staat een raau van bestuur, wel ke voor de eerste maal als volgt is ge kozen: mr. D. O. J. M. baron van Heu vel tot Westerflier, voorzitter, commis saris der koningin, prof. dr. ir. H. C. J H. Gelissen, secretaris, directeur der tSroomverkoopmaatschappij, J. Schaap- kens van Riempst, penningmeesttr, mr. B. M. Berger, lid, burgemeester der ge- AKERSI.OOT. Voor een goed bezette zaal gaf dc too- j neelvereen. Nieuw L<ven, regisseur d? heer Rossenbacker, de eerste uitvoering in dit sei- j zoen in het café van den heer Groen. Opge- j voerd werd het blijspel „De Twee wapens' De inhoud en strekking van dit stuk is reeds j vermeld in dit blad toen het opgevoerd is te i Heiloo. Vermeld zij, dat het stuk op onberis- pelijke wijze is opgevoerd, dat ieder speler zonder uitzondering zijn rol uitstekend mees- ter was en dat er onder de jonge krachten die voor 't eerst een opvoering jnedemaakten goe de krachten schuilen. Het publiek heeft een avond gehad waarop ten volle van het spel is genoten, terwijl een gezellig bal den avond opluisterde. Zondag had P. S. tijdens een onderlin ge voetbalwedstrijd aan de Hoogegeest het ongeluk zijn been te breken doordat hij met een anderen speler in onzachte aanraking kwam. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, maar door dit ongeval is hij eenigen tijd onder geneeskundig toezicht. OUDKARSPEL. Door de V.C.J.B. afd. Langendijk werd gisteravond een Kerstavond gehouden in de Ned. Herv. kerk te Oudkarspel. Opgevoerd werd „Het Kleine Kerstspel". De inhoud van het stuk hebben wij reeds in ons vorig num mer besproken. Het stuk werd ingesturdeerd onder leiding van mevr. Smitv. d. Wall. De opvoering was heel mooi en liep vlot van stapel. De kerk was versierd met hulst en dennengroen en de verlichting tijdens het stuk 'bestond alleen uit kaarsen en waxine- lichten, wat het spel nog vermooide. De kerk was tot in alle hoeken bezet. Enkelen zijn terug gegaan, omdat er geen plaats meer was. De dienst werd geleid door ds. van Dijk en medewerking verleende de Meisjesclub eri eenige dames van de Vrouwenclub. Het was een mooie avond, waarop de V.C.J<B. voldoe- ning kan terugzien. Ongecorrigeerd. DE BRAND TE STUTTGART. Een ernstig ongeluk bij de nablussching. Tijdens het blusschingswerk bij het Oude Slot vond hedenmorgen tegen kwart over elf een ernstig ongeluk plaats. De muur tus- schen den Zuidoostelijken toren en de slot kerk stortte potsleling onder luid gekraak in. Een aantal brandweerlieden, die op deze plaats aan het werk waren, werden meege sleurd en werden onder de steenmassa be dolven, terwijl een ladderwagen, die op straat stond, ineen stortte. Tegen half 12 had men de steenmassa voor een deel opge ruimd. Men had toen 5 zwaar gewonde brandweerlieden gevonden. Eén hunner wien de beide beenen zijn verpletterd, zou reeds zijn overleden. Twee dooden. De instorting bij den brand in hef Oude Slot heeft thans 2 dooden geëischt. Een der gewonde brandweerlieden stierf na opneming in het ziekenhuis, terwijl een tweeden brand weerman dood onder de puinhoopen lag. Tegen half twaalf werden aan de kant van de markt nog drie stralen uitgelegd, tegen een uur stortte onder een regen van vonken het dak van de slotkerk in DE MOORDAANSLAG TE GROOTEGAST. De dader heeft zelfmoord gepleegd. De dader van de moordaanslag te Opende, de 26-jarige E. Posthumus, heeft zelfmoord gepleegd. Zijn lijk is hedenmorgen dicht bij de woning van het meisje, waarop hij de moordaanslag pleegde, de 17-jarige mej. v. Dekken, gevonden. KINGSFORD SMITH HEEFT PECH! Kingsford Smith die heden met de Sou thern Star met de Nieuwjaarsmail uit Lon den naar Australië zou terugkeeren, heeft onverwachts oponthoud gehaa, door dat het toestel onverwachts naar Croydon moest worden gebracht en wegens de duisternis een noodlanding moest maken op een bouw land, waarbij alle drie propellers stuksloe gen. Alle inzittenden bleven ongedeerd. OVERLEDEN: Pieter Westmeijer 68 jaar. Henderika Ina Dijkstra gehuwd met Clemens Cornelis de Boer 41 jaar. GEBOREN: Albertus z. v. Jan Meiboom en Detje van der Sluis. KERSTMïS. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL VRIJDAG 25 EN ZATERDAG 26 DECEMBER NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. kinderen om dat onderwijs te ontvangen, dat hun ouders overeenkomstig hun geloofsover tuiging wenschelijk achten, niet heeft ge bracht de gewenschte en beoogde pacificatie, dat daarentegen de schoolstrijd heviger is geworden; het sectarisme in Nederland hoog tij viert; dat door het oprichten van tal van sectie-scholer. en -schooltjes het onderwijspeH is gedaald en het onderwijs-oudget met mil- lioenen is bezwaard; dat het bijzonder on derwijs is bevoorrecht boven het openbaar onderwijs. Het ingediende wetsontwerp wil de fi- nancieele gelijkstelling een minder kostbare uitvoering geven, zonder de vitale d.i. de levensbelangen en levensvoorwaarden van het lager onderwijs aan te tasten. Spr. toonde aan, dat wordt het wetsontwerp door de Kamers ongewijzigd aangenomen, enkele millioenen worden bespaard nog geen gulden per hoofd maar de vitale belangen op erge en ergelijke wijze worden aangetast. Aan de hand van verschillende staten toonde spr. aan, dat, ten gevolge van de verhoogde leerlingschaal. het aantal eenmansscholen thans 200 in Nederland tot 300 zal stijgen, dat het groote aantal 3 mansscholen zal ge degradeerd worden tot 2 mansscholen; dat ook grootere scholen onderwijzers zullen verliezen, tenzij de gemeenten de niet-bij-de (nieuwe) wet geëischte onderwijzers bekos tigen. Maar dan heeft dit tot gevolg, dat het gemeentelijk budget aanzienlijk wordt ver zwaard en dat het Rijk een deel van zijn onderwijskosten verschuift naar de ge meenten. Spr. verstoutte zich te verklaren, dat de minister Terpstra, zelf oud-onderwijzer, het onderwijs voor een groot deel van het platte land vernielt. Hij hoopte en vertrouwde, dat, gelet op het algemeen protest in Nederland (de V. B. doet er niet aan mee!) het wetsont werp zal worden verworpen. De minister zij dan harteiijk geluk gewenscht met zijn échec! Nooit te voren werd een dergelijken aanslag op ons Volksonderwijs beraamd! Zaterdag vergaderde deze vereeniging in Café Centraal. Na de behandeling van eenige huishoudelijke zaken, sprak de heer S. Herin ga (Stompetoren) over het onderwerp: „De gevaren, welke het Lager Onderwijs, in 't bijz. dat te plattelande, bedreigen, zoo het wets ontwerp-Terpstra wet wordt." De spreker toonde met tal van voorbeelden aan, dat de financieele gelijkstelling van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs (wet 1920) waaraan ook de V.D.Kamerfractie heeft medegewerkt, op grond van haar overtuiging dat de gelegenneid moet bestaan voor alle De Lange de Stüoraaz LEVERING OPGEDRAGEN. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft de levering van drukwerken ten behoeve der gemeente voor 1932 weder om opgedragen aan de drukkerijen hier ter stede, aangesloten bij de federatie van Boekdrukkersbonden. DE WIERINGERMEERPOLDER. De heer ir. S. Smeding te Alkmaar is be noemd tot voorzitter der voorioopige direc tie van den Wieringermeerpolder. De Dienst voor het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder is verdeeld in drie afdeel-ingen; de drie hoofden van deze afdeelingen vormen te zamen de Voorioopige Directie van den polder. Het zijn de cultuur technische afdeeling (ir. S. Smeding), de landbouwkundige (ir. F. P. Mesu en de sociaal-economische afdeeling (ir. Alph. Roe broek). DIENSTUITVOERING 25, 26 EN 27 DECEMBER A.S. De Directeur van het Postkantoor te Alk maar maakt bekend, dat het kantoor op bo vengenoemde dagen zal zijn opengesteld als op Zondagen. Den tweeden Kerstdag (26 Dec.) heeft ééne bestelling plaats van brief- en pakketpost. De postagentschappen zijn op bovenge noemde dagen gesloten. verbreeden van de Bleekerssloot, volgens bestek No. 9 dienst 1931. met 2 teekeningen. Ingekomen waren 13 biljetten: 1. Fa. Arnouds en Ai te Hoorn voor 39.500 2. G. den Adel te Beverwijk voor f 38.700 3. P. den Das te Schoort voor f 33,420; 4. Gebr. P. en K. Min te Bergen voor 32.588; 5. J. G. Vukkink en Co. te Amsterdam voor 32.2816. Van de Geer te Leiden voor f 31.333. 7. C. de Graaf te Alkmaar voor 31.100; 8. F. J. Koolman te Zaandam voor 28.700; 9. Krijnvens te Zaandam voor 28,400; 10. J. PJas te Edam voor 28.310; 11. W. Vlie ger te Rotterdam voor 28,281; 12. A. en H. Schot en A. Rus te Alkmaar voor 26.500; 13. Fa. De Moei en Hermes te Alkmaar voor 25,878. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigne te 16,17 uur licht op- WELDADIGHEIDSZEGELS. Mevr. R. Prins—Vlessing schrijft ons: Reeds 12 dagen hebben vele ingezetenen ons geholpen de weldadigheidszegels aan den man te brengen en ieder jaar mogen wij ons verheugen in de stijgende belangstelling van een groote schare dames en heeren die haar en hun vrijen tijd geven voor ons tentje in den hal van 't postkantoor. In de maand van 10 Dec. 1931 tot en met 9 Jan. 1932 wer ken in ons land ongeveer 20.00*3 menschen belangloos voor dit moeizame werk. Als steeds toonde Alkmaar ons z'n onverdeelde sympathie, de auto's van verschillende fir ma's stonden ons gratis ten dienste. De groote bankinstellingen, magazijnen en industrieën gaven ons, ondanks crisis en ma laise mooie bestellingen. Voorhet misdeelde kind zegt niemand neen. Onze serie prentbriefkaarten naar gekleur de houtsneden van Arie Zonneveld, had de eerste week zoo'n gunstig verloop dat her druk noodzakelijk bleek. Helpt ons ook den voorraad postzegels voor het kind te klein te doen zijn. AANBESTEDINGEN. Hedenmiddag werd op het stadhuis door B. en W. van Alkmaar aanbesteed het door trekken van de Dr. Schaepmankade tot Mo lentocht en het ophoogen van de aangren zende terreinen, volgens bestek No. 10 dienst 1931 met 1 teekening. Igekomen waren 12 biljetten: 1. G. Korver te Alkmaar voor 33.734 (volledig Alkm. personeel) en 32.734 (80 Alkm. arbeiders); 2. P. den Das te Schoorl voof resp. 23.970 en 23.870; 3 J. G. Vukkink te Amsterdam 21.520 en 21.320 4. Krijnvens te Zaandam 21.290 (voll. Alkm. arb.); 5. Plas te Edam 21.230 en 21.130; 6. B. Aafjes te Assendelft 21.000 en 21.000; 7. H. de Weers te Haarlem 20.884 en 20884; 8. D. a. de Jong te Egmond a. d. Hoef 20.417 en 19.217; 9. A. L. P. de Geer te Leiden 19.750 en 18.740; 10. K. en H. Schot en A. Rus te Alkmaar 18.443 en 18.443; 11. Fa. de Moei en Hermes te Alkmaar 17.378 en 17.378; 12. W. Castricum te Bakkura 14.974 (80 Alkm.) Hedenmiddag werd door B. en W. van Alkmaar in het Stadhuis aanbesteed het ophoogen, rioleeren en bestraten van een terrein nabij het R.K. Lyceum met het VIERBOND. Vergadering van den Vierbond met het be stuur van „De Koophandel" op 19 Decem ber 's namiddags 2 uur in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de vei lingen te Broek op Langendijk: door de hee ren P. Slot A.Pz., S. de Boer, C. Spaan, W. Visser en Jb. Druif. Noordscharwoude: door de heeren J. Ootjers, J. Kliffen, A. Swager Az. en P. Kostelijk. Warmenhuizen: door de heeren P. Slot, W. Gutker, L. Dcekes, K. Molenaar en P. Klant. Obdam: door de heeren H. Bakker, C. Henselmans en J. Stel tenpool Het bestuur van „De Koophandel was ver tegenwoordigd door de heeren P. Deutekom en P. F. Slot. Daar de vergadering was uitgeschreven op initiatief van den Noordermarktbond fun geerde de heer J. Ootjers als voorzitter. De voorzitter stelde aan de orde het le punt der agenda, namelijk het voorstel van den Noordermarktbond om aati de regeering te verzoeken, gezien de noodlijdende toestand in onze tuinbouwstreek, om uit rijksmiddelen een toeslag van 1 per 100 K.G. geveilde •bewaarkool te verstrekken. De toeslag te ver strekken met terugwerkende kracht tot 15 December 1931. De toeslag zal slechts wor den verleend zoolang het product in de vei ling met inbegrip van den toeslag minder dan 5 per 100 K.G. opbrengt. Het verlee- nen van een toeslag zal tengevolge hebben, dat de minimumprijs van 0.60 per 100 K.G. tijdelijk buiten werking zal worden ge steld. De voorzitter lichtte dit punt uitvoerig toe. De heer P. Slot A.Pz. constateerde, dat het voorstel op een zeer gunstigen tijd komt. Het wetsontwerp tot het verleenen van rente- looze voorschotten is thans aangenomen, zoodat men thans met nieuwe voorstellen bij de regeering geen gevaar loopt, dat men de rentelooze voorschotten in gevaar brengt Zou men tijdens de behandeling van de rente looze voorschotten met dit voorstel bij de regeering zijn gekomen, dan zou men de kans hebben geloopen, dat verwarring werd ge sticht en de rentelooze voorschotten niet of nog later zouden zijn gekomen. Hij achtte het ook zeer juist, dat de Vier bond met een voorstel tot toeslag op de be waarkool komt, omdat daarbij alleen kool veilingen zijn aangesloten. De Vierbond kan dus beter met dit voorstel komen, dan de Prov. Commissie. Hij had echter nog enkele vragen te stel len en wel: is de prijs van 5 bedoeld als gemiddelde prijs en hoe denkt de N.M zich het tijdperk? Van 15 Dec. tot wanneer? Tot 15 Febr. zou een stimulans zijn voor aanvoer in Januari. Het niet meer handhaven van den mini mumprijs kan zijn instemming niet vinden Hijwenschte den minimumprijs te handha ven. Kan het product dezen prijs niet opbren gen, dan vernietigen. De heer J. Kliffen voelde er voor op een bepaald tijdstip op te houden met het geven van toeslag. De heer Kostelijk zag in een toeslag tevens een uitvoerpremie en wenschte deze premie voor het geheele seizoen. De heer A. Swager meende, dat het prin cipe van de aanvraag om toeslag wordt aan getast, wanneer men den toeslag dienstbaar wil maken aan de bevordering van den aan voer in het begin van het seizoen. De secretaris, de heer P. Klant, was het eens met den heer Swager. Hij waarschuwde er tegen om ter wille van bijkomstige dingen de hoofdzaak uit het oog te verliezen. Boven dien moe* men niet verwachten, dat de beslis sing van den minister zoo spoedig zal komen dat men daarvan nog effect kan verwachten op den aanvoer voor 15 Februari Hij achtte het gewenscht den toeslag te vragen voor het geheele seizoen en zonder beperking wat den prijs betreft. Indien de prijzen eene hoogte bereiken, dat een toeslag niet meer nooaig wordt geacht, kan de minister even tueel toch bepalen, dat deze niet langer wordt gegeven De voorzitter en de heer S. de Boer meen den, dat het toch noodig zal zijn een prijs te noemen. De heer K. Molenaar zeide, dat we het doel niet uit het oog moeten verliezen, n.1. dat er naar waarnemingen, verricht in den van 22 December. 0rgen Medegedeeld door het Kon. Nederi m i Instituut te De Bildt. Met" Hoogste barometerstand 782.8 te H nover. n" Laagste barometerstand 741.6 te u fjord. Verwachting, geldig tot den avond van n December: Meest zwakke verandeflijke wind; nevpiu tot betrokken; weinig of geen neerslag- JJ peratuur om het vriespunt. Overzicht. In de kern van het hooge druk gebied dat nu over het oosten van ons land ligt, sfert de barometer boven 780 m.M., maar volge van de bedekte lucht is geen vors^f. beteekenis mogelijk en de verplaatsing vaB 7 kern in Zuidelijke richting verminderd l vorst kans nog. In Zuid Scandinavië en Mid den Frankrijk waar de lucht helder is kwani strenge vorst voor maar in Noord Scandina. vie en om de Oostzee dooit het. In Duitsch. land nam de vorst af en op de Britsche eilan'. den blijft het zacht en in het Westen storm, achtig weer. Aanhouden van de warme Zuid. westelijke strooming over IJsland voor de eerstvolgende dagen is waarschijnlijk en dientengevolge zal de sneeuw bedekking in Scandinavië nog verder afnemen. wat in de portemonnaie komt en hij wilde dus bij voorbaat geen beperkingen opleggen. Na nog eenige discussie werd besloten: Aan den minister van landbouw te verzoe ken voor dit seizoen met terugwerkende kracht tot 15 Dec. j.1. voor alle geveilde be waarkool uit Rijksmiddelen een toeslag te verleenen van 1 per 100 K.G. Daarbij zal erkentelijakheid aan den minister worden be tuigd voor het besluit der regeering om onze noodlijdende tuinbouwers hulp te verleenen door het verstrekken van rentelooze voor schotten, omdat daardoor vele, die thans met financiëelen ondergang worden bedreigd, kunnen worden gered. Èr zal echter op gewe zen worden, dat bij voortduring van de tegen woordige crisis het verleenen van rentelooze voorschotten niet voorkomt, dat ook de tuin bouwers, die thans nog niet voor een rente loos voorschot in aanmerking komen, tot hetzelfde noodpeil afzakken. Dat het daarom noodzakelijk wordt geacht, dat de regeering een maatregel neemt, zooals b.v. ook voor de verbouwers van tarwe is geschied, waardoor het geheele tuinbouwbedrijf in onze koolstreek wordt gebaat. Dat een toeslag van 1 per 100 Kg- het bedrijf wel niet winstgevend maakt, maar den tuinbouwers de verdere exploitatie van hun bedrijf mogelijk maakt, hetgeen voor hen, voor hunne arbeiders en voor onze geheele koolstreek van zeer groot belang is. Eene commissie voor de verdere uitwer king wordt samengesteld, bestaande uit de voorzitters van de betrokken veilingen, waar aan worden toegevoegd de heeren P. Slot APz. te Broek op Langendijk, als Voqrzitter en P. Klant te Warmenhuizen, als secretaris. Eene audiëntie bij den Minister zal worden aangevraagd. De minimumprijs blijft gehandhaafd. Punt 2 van de agenda, n.1. om er bij de regeering op aan te dringen, dat een meer actieve handelspolitiek in het leven zal wor den geroepen, welke den tuinbouw voor een totale ondergang zal kunnen behoede», wordt zonder discussie aangenomen. Speciaal zal onder de aandacht van do Minister worden gebracht, dat het voor onze koolstreek een levensbelang is, dat het han delsverdrag met Duitschland, dat in 1932 af loopt, op dezelfde of voordeeliger voorwaar den wordt gecontinueerd, daar een verslech tering van de exportmogelijkheid naar Duitschland voor onze koolstreek onder de ze omstandigheden zeker den financieelen ondergang zal beteekenen. Aan den Minister zal worden verzocht niets na te willen laten en alle aan de regee ring ten dienste staande middelen aan te wenden om een dergelijke ramp te voorko men. Ook het ?e punt van de agenda werd zon der discussie aangenomen. Dit punt behelst een verzoek aan den minister met kracht tt willen bevorderen, dat het buitenland de be taling van de door ons geëxporteerde ducten niet zal belemmeien doo: het niet be schikbaar stellen van deviezen of anderszins- Bij de rondvraag stelde de heer Swagc voor, dat de veilingen van den Vierbowj voortaan in hunne algemeene vergadering™ 1 of 2 besiuuisleden van de zusiervereemgi gen als gast uitnoodigen. De heer Gutker zou in,elk geval den secr taris van den Vierbond willen uitnooaig®1 Allen kunnen zich hiermede vereenigen. Verschillende heeren vestigen er de aa dacht op, dat in enkele bladen zoo nu en d tendentieuze en onjuiste berichten v schijnen, zoowel betreffende de toestand het bedrijf, als betreffende de organisatie Verschillende voorbeelden werden noeind van berichten, die den HuinbouW veel schade hebben veroorzaakt. Besloten werd voortaan hierteVcn op te treden. Hierna sloot de voorzitter de met den weusch, dat deze goede zal opleveren. „DICKENS EN DE KERSTG Lezing en voordrack heer dr. van Ameron bijeenkomst van de sche Vereeniging van wen. Gistermiddag werd om half drie een theemiddag gehouden door landsche Vereeniging van actiever ver(raderifl£ resultaten p*CHT£ eelt rluisvD1 )U&

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2