FRISO BAAI fBimtmiand JXfdscficiftm Jieek Sxfiaol 3$Mqedi}ke Siattd jMgeacndm Stukken Geel 30cf. Groen 35cf. jj Rood 40et. Het vorig jaar bedroegen deze cijfers: JJöO K.G. Roode Kool, 132.000 K.0, 2i'ié Kool; 144.000 K.G. Deensche Witte S:1en 61.000 K.G. Uien. BB0E5 op langendijk. Vergadering der IJsclub Wintervermaak ponaerdag 17 Dec. 's avonds half acht, in Zt lokaal van J. de Boer. Uit het jaarverslag van den secretaris ^elc dat 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering jji gehouden, het ledental bedraagt 500, en in dalende richting door vertrek en hu- jtfijk- Uit het verslag van dert penningmeester jileek, dat de ontvangsten hebben bedragen /253 en de uitgaven 45.03. saldo 207.07, «voegd bij het kassaldo groot 279.17, jiaakt een bezit van 487 14. De heer S. de Groot deelde mede boeken (n bescheiden in orde te hebben bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeuring. Door den magazijnmeester werd opgesomd de inventaris der vereeniging, welke alom jioodig zijn bij het maken en in orde houden der baan. In het bestuur werden herkozen de heeren J. Bak Jzn. en N. Koedijk. Aan de orde kwam hierna een voorstel van het bestuur om gezien de nood der tijden geen contributie op te halen over het afge loopen jaar Uit de besprekingen bleek, dat de meenin gen hierin uiteen liepen, de één wenschte wel en de ander niet te laten betalen. Ten slotte werd besloten om bij ijs en we der dienende contributie op te halen, daar het allicht dan beter zal zijn wat betreft de economische toestand ter plaatse. Tot commissarissen werden benoemd de heeren A. Boon Jzn., S. de Graaf, J. Kok Cz G Koedijk Dzn. en J. Kostelijk Jzrt. Hierna sluiting. DE LOONEN IN DE HAVEN BEDRIJVEN. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den jNed. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" hebben van de besturen van de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid mededeeling ontvangen, dat zij overleg wil den plegen, ten einde langs organisator! schen weg tot een nieuwe verlaagde loon regeling per 1 Januari a.s. te geraken. De gezamenlijke besturen der werkgevers- en werknemersorganisaties zijn daarop dezer dagen over deze aangelegenheid bijeen ge weest. De beide scheepvaartvereenigingen hebben toen mededeeling gedaan van de /voorwaarden, waarop men bereid was tot nieuwe overeenkomsten voor de havenbedrij ,ven te komen. De besturen van de arbeiders .organisaties hebben zich bereid verklaard het voorstel aan hun leden voor te leggen. I Deze week zijn de leden in vergadering bijeen geroepen ter beslissing over de vraag of de besturen de besprekingen over een 'nieuwe loonregeling kunnen voortzetten. De besturen hebben inmiddels reeds aan de ver tegenwoordigers der werkgevers meegedeeld, dat het hun niet mogelijk lijkt binnen zoo korten tijd als de werkgevers aanvankelijk verlangden overeenstemming te bereiken. De werkgevers verklaarden zich daarna bereid den aanvankelijk gestelden datum van V Januari op een lateren vast te stellen. De werkgevers wenschen loons verlaging. De overeenkomst tusschen de organisaties van werkgevers en van werknemers in het havenbedrijf is, naar men weet, reeds gerui- men tijd geleden beëindigd De werkgevers hebben toen reeds doen weten, dat zij haar niet wenschten te vernieuwen. Loonen en ar beidsvoorwaarden zijn tot dusver in de con- tractlooze periode niet gewijzigd. Thans heb ben, naar het Hbld. verneemt, de werkgevers den wensch geuit, de loonen met 12 te verlagen. De vakvereenigingen staan niet volstrekt afwijzend tegenover verlaging. Zij wenschen echter een veel minder verregaande loofllverlaging. DE NIEUWE WINKELSLU1TINGS- VERORDENING TE AMSTERDAM. Ze wordt niet goedgekeurd. Het Hbld. verneemt, dat binnenkort de Kroon zal beslissen, aan de door den ge meenteraad vastgestelde nieuwe verordening °P de winkelsluiting, hare goedkeuring te onthouden. Zulks naar aanleiding van de daarin voorkomende dwingende bepaling, *°t sluiting van alle winkels op den Dinsdag- niddag. vandaar uit over de grens te komen en naar Duitschland te ontwijken. Omtrent de toedracht van de zaak wordt het volgende gemeld: Omstreeks half zeven had op de z.g. Schei ding (de grens tusschen de provincies Oro- ningen en Friesland) de aanslag plaats. Toen het meisje de ouderlijke woning verliet, kwam de 26-jarige Posthumus uit het donker te voorschijn en loste een tweetal schoten op het meisje, dat getroffen werd en neerviel. De man maakte zich daarop ijlings uit de voeten. Spoedig kwam hulp opdagen. Het meisje bleek ernstig gewond te zijn aan den linkerschouder, den kegels, die waarschi waren, hadden het ïals en den mond. Beide jnlijk van klein kaliber 7 ..mwmvu 11VI lichaam echter verlaten. Het meisje is geen oogenblik buiten kennis geweest en hield zich zeer flink. Dr. Verster neeft haar verbonden en naar het academisch ziekenhuis te Oroningen overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toe stand is bevredigend. De aanleiding tot den aanslag moet zijn een liefdesgeschiedenis. De jongeman en het meisje waren geruimen tijd verloofd. Oisteren had het meisje het echter uitge maakt, waarna Posthumus tot zijn daad heeft besloten. 100 JAAR KADASTER. Den 2en Januari 1932 bestaat het kadaster I honderd jaar. Deze rijksinstelling werd oor spronkelijk opgericht met het doel de grond belasting zoö billijk mogelijk te heffen, waar toe een opmeting en in-kaart-brenging van het geheele land noodig was. Langzamerhand echter is de beteekenis van dit dienstvak belangrijk toegenomen en het fiscale doel zelfs op het tweede plan ge raakt. Het geheele grondcrediet steunt op het kadaster; onteigeningen, stadsuitbreidingen, ruilverkaveling, aanleg van wegen, kanalen enz. ontkenen hun gegevens voor een groot déél aan het kadastrale archief, dat een schat van gegevens bevat met betrekking op grond eigendom, eigendomsgrenzen en zakelijke rechten. Een technisch-hoogstaand korps van landmeters en teekenaars zorgt voot de dé- gelijksche bijhouding en streeft er voortdu rend naar den technischen grondslag uit te breiden en zoo noodig te verbeteren. BESTRIJDING VALSCH GELD IN INDIE. Dezer dagen is via Genua uit Indië terug gekeerd de hoofdinspecteur van politie K. H. Broekhof!, commissaris van de rijkspolitie en chef van de Nederlandsche centrale inzake falsificaten en van de Nederlandsche Cen trale inzake internationale misdadigers. Naar men weet heeft de heer Broekhoff in Indië de regeering van advies gediend nopens de be stijding van valsch geld en de internationale samenwerking ten deze. BOOTTREIN MET MAIL UIT INDIE. De boottrein van het mailschip „Baloe ran", dat vandaag om 1 uur te Marseille zal aankomen, zal morgen 7.16 uur te Roosen daal en om 9.28 te Den Haag H.S.M. aan komen. Wegens de zware bezetting zal de Rotter dam Lloyd rapide gesplitst rijden; de tweede trein zal kort na den eersten aankomen. ARMBEZOEKER AANGEVALLEN. In de KI. Houtstraat te Amsterdam heeft gistermiddag een groep communistische werkloozen een armbezoeker aangevallen, die daar het gezin van een werklooze bezocht had. De ambtenaar wist echter té vluchten en op het Haarlemmerplein heeft de politie de aanvallers uiteengejaagd. Eén man liep een sabelhouw op en moest in een apotheek verbonden worden. ZWITSERLAND VERHOOGT HET TARIEF VOOR BOTER. Het W. B. me'.dt uit Bern, dat de Bonds raad de invoertarieven voor 1 ter ingaande morgen verder verhoogd heeft met zestig francs per honderd kilogram. DE STAKING TE ENSCHEDE WEER UITGEBREID. De stakingsbeweging te Enschedé heeft zich gistermorgen weer uitgebreid, doordal ®°k alle arbeiders van de drie fabrieken der 'lrtna G. Jannink en Zonen het werk hebben "e'rgelegd. Op 16 Nov. gingen de wevers i enr "ttna Jannink in staking en bij de sta- op 30 Nov. geproclameerd door de J ,eratie, legde ook een deel der andere ar- tfr'a ^et wer'c neer- Ge rest is tot j.1. Za- rraag aan het werk gebleven. De gister uit- 6 oroken staking werd herinnert het Hld .geproclameerd door „De Eendracht" Lambertus"' en „Unitas" in verband mei L,e werkstelling van Duitsche werkkrach ten Ae no£ steeds in de fabriek verblijf hou- Fjii Vp al'e fabrieken, aangesloten bij de th "kantenvereeniging te Enschedé, wordt s'Jf, ^staakt. Bij de firma Jannink zijn va„ 0"W«r 50 personen, meest leden Aan ,!,vaste Fersoneel, naar binnen gegaan, is on,o ai'be:ders-stakers, ongeveer 8000, gfwn. aangezegd. Het was overal buiten en rustig. ^RDAANSLAG TE GROOTEGAST. 2^laripr.avi0intLte omstreeks zes uur heeft de m°3rda%„ 'J- Posthumus te Grootegast een ?nt'or eerfrZÊ KeP!eegd op het te Opende, jarip- rn,.:„-'teIl?fmde gemeente, wonend 17- dader is „te Pieternella van Dekkens. Dc staat, dat ^01tv'uchtig. Het vermoeden be- *aar ziin £Lman £evl"cht is naar Heerlen, der woont. Hij zou dan trachten f VERDACHT STERFGEVAL. Lijk opgegraven. Een arrestatie. Gisternamiddag is te Terneuzen op last van de justitie te Middelburg tot het verrich ten van een sectie opgegraven het lijk van een eenige weken geleden overleden huis huishoudster. Hierbij was tegenwoordig dr. Hulst uit Leiden. Misdrijf schijnt in het spel te zijn. De arts schijnt bij het overlijden geen algeheele zekerheid omtrent de doodsoorzaak te hebben gehad. In verband hiermede Leeft de rijkspolitie in voorloopig arrest "esteld een gehuwde vrouw uit Terneuzen, die gisteren naar het huis van bewaring te Midde burg is overgebracht. VERMISTE VROUW GEVONDEN. Verdwaald op de heide, door kou bevangen en gestorven. Sedert j.1. Donderdag werd te Oldebroek vermist de 78-jarige vrouw J. van Loo. Zij woonde alleen en was dien middag van huis gegaan om hout te sprokkelen in de bosschen van de buurtschap Stuivezand. Een onder zoek leverde geen resultaat op. Ook Zaterdag mocht het niet gelukken, een spoor van haar te vinden. Zondag is de vermiste vrouw dood in de heide van het schietterrein van de leger plaats bij Oldebroek gevonden, waar zij in de duisternis verdwaald was. Vermoede.ijk is zij 's nachts door de koude bevangen. BRANDEN. Matfünefabriek afgebrand. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand ontstaan In de machinefabriek van de firma Boon, Molema en de Cock te Hoogezand. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwe zig, maar kon niet voorkomen, dat de fa briek gedeeltelijk afbrandde. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Drogisterij uitgebrand. Een pot met was, die bij een gasradiator stond, werd omgeloopen en veroorzaakte al dus brand in een drogisterij in de Aert van der Goesstraat te Den Haag. Onmiddellijk was de geheele winkel een vuurzee. De be woner en eigenaar kon echter tijdig de straat bereiken. Alleen eenige papieren en een cassa zijn gered. Het geheele benedenhuis is uitgebrand. Alles was verzekerd. Vrouw en kind konden Zich slechts redden doof achter het huis over een schutting te klimmen. Pluimvee verbrand. Gisteren is te Noord-Berghuizen bij Olden- zaal door onbekende oorzaak afgebrand het woonhuis van den landbouwer G. J. Hofsté, aldaar. Huis, inboedel en ten aantal kippen werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. KORTE BERICHTEN. Te Apeldoorn is overleden, 58 jaren oud de gepensionneerd kapiteiü-luitenant lef zet* tit. J. P. Mulder. Gister is te s-Gfavenhage overleden, 80 jaren oud, mr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State. De Genie heeft aanbesteed het bouwen van een kademuur bij de artillerie-inrichtin gen en het aanleggen van een verbindings weg naar het Algemeen Verdedigingspark Laagste inschrijvers Plas Co., Edam, met 50.485. De zedenpolitie té Amsterdam heeft in één maand tijds 318 maal moeten optreden tegen lieden, die zich op den Zuidelijken Wandelweg in stilstaande auto'6 aan over treding van de zedenwetten schuldig maak ten. Te Arnhem werd Zaterdag een buiten gewone vergadering gehouden van de Neder landsche Unie van Speeltuinorganisaties Op de concept-statuten en het huishoudelijk reglement zal de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Bij de Unie zijn 7? organisaties aangesloten. Aan dr. H. P. Berlage is de koninklijke göuden medaille verleend van het Koninklijk Instituut van Britsche Architecten. De eerste Nederlandsche architect, die haar verwierf was dr. Cuypers. Een vijfjarig kind van den land buwersknecht .A Geuze te Tholen trok in een onbewaakt oogenblik een kan koffie naar zich toe. De heete inhoud kwam over het lichaam, tengevolge waarvan de kleine spoedig overleed. Te Aengwirden is thans ook nog een 15-tal ringen opgespoord, afkomstig van den diefstal te Enschedé. Er zijn nu een 100-tal terecht van de 147. De besto len goudsmid was niet tegen diefstal verzekerd. De arbeidsbemiddelingswet zal op 1 Januari a.s. in werking treden. UITVOERING VAN DE RIJZENDE KERK. Vrijdagavond gaf de afd. Uitgeest van de Rijzende Kerk haar eerste openbare uit voering in het hotel de Ooievaar alhier. Opgevoend werd „De Verloren Zoon'' met als tiagtukje het kluchtspel „Mama is ner veus"'. Er werd zeer goed spel geleverd, zoo dat door de aanwezigen, en dit waren er velen, daar de zaal flink bezet was, zeer veel genoten is. We kunnen het dan ook niet anders dan een zeer goed geslaagden avond noemen. DE BELGISCHE KROONPRINS EN KROONPRINSES NIET NAAR NED.-INDIE. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, wordt, in officieele kringen aldaar, verzekerd, dat de reis naar Japan en Nederlandsch-Indië, welke prins Leopold en prinses Astrid van zins waren te ondernemen in het voorjaar van 1932, in verband met de moeilijkheden in het Verre-Oosten en de alge- meene onzekerheid van den huidigen wereld toestand. onbepaald is uitgesteld Het hoofdbestuur edr Vereeniging van onderwijzers en artsen, werkzaam aan inrich tingen voor onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen, verzond naar aanlei ding van het wetsontwerp-Terpstra aan de Tweede Kamer een adres met wenschen spe ciaal betreffende de wettelijke regeling van het onderwijs aan zwakzinnigen. Ds. W. J. Wegerif, vroeger, rem. pred. te Alkmaar, thans te Utrecht, heeft van zijn gemeente in een samenkomst in de kerk al daar Zaterdagmiddag verschillende geschen ken ontvangen als blijk van dankbaarheid voor het bedanken voor het op hem uitge brachte beroep naar elders. Het comité tot huldiging bood bij monde van den heer A. C Rochat een piëdestal aan voor het bijna drie eeuwen oude zilveren doopbekken, dat hier door een betere bestemming zal krijgen Bo vendien bestond er gebrek aan collectescha len, zoodat men er ook zes van tin heeft aan geschaft. Vervolgens overhandigde spr. een extra-gift voor de diaconie en ten sloot bood hij een persoonlijk geschenk aan voor ds. Wegerif, w.o. een stoel voor zijn studeer kamer. In den voet van het doopvoet staat gegra veerd „In dankbare herinnering aan 8 No vember 1931". Nadat de heer Melchers namens het kerk bestuur voor deze geschenken had gedankt, sprak ook ds. W'egerif een woord van dieoc erkentelijkheid De plechtigheid werd met het zingen van lied 127 besloten. Kerstfeestviering. In het kerkgebouw van de Vereeniging van vrijz. herv. te Beverwijk had Zondag avond de Kerstfeestviering plaats van bo vengenoemde vereeniging met die der ev. Luth. gemeente. In het gebouw stonden twee mooie boomen. De leiding berustte bij ds. v. Peursem en de dames Welle en B'om. Eerstgenoemde verte'de op zeer bevallige wijze het Kerstverhaal terwijl mej. Welle daarvan eene boeiende Kerstvertelling ver haalde. Een kinderkoorzang zong onder leiding van mej. Blom op verdienstelijke wijze enke le Kerstliederen. Aan 't slot van deze uitstekend geslaagde feestavond vond de uitreiking plaats van Kerstgeschenken waarna allen voldaan huis waarts gingen. De Waterkampioen. Dit tijdschrift (redacteur H. C. A. v. Kampen) en uitgegeven door Roelants te Schiedam) komt elke week uitstekend voor den dag. Doch deze week bracht iets bijzon ders n.1. een speciaal motorbootnummer. Reeds de fraaie omslagteekening van een jong Fransch artist trekt de aartdacht. Na een inleidend woord van den motof- bootsport-redacteur volgen een drietal tech nische onderwerpen over Dieselmotoren, klei ne machines en hulpmotoren. Het brandgevaar aan boord van motor- 1 ooten wordt behandeld door H. W. de Voogd. Verder tal van nuttige en practfsche Wefi- Ken voor eigenaars van motoren of motor booten. Als geheel een zeer fraai en uitgebreid nummer. De Tccneelspiegel. Dit maandblad onder redactie Van Jan van Ees en Tonny Stevens verschijnt met een lijvig Kerstnummer waarbij een gekleurde bijlage (Cor v. d. Lugt Melsert als van Pahlen in De Patriot). Joh. W. Broedelel levert interessante bijdragen evenals F. Berk hout, H. A. v. Eysden Jr., B. van Eysselsteijn en J. Verhoeven. Mooie foto's van diverse Hofstadtoorteelartisten treft men aan. doch meestal gebruikt voor reclamedoeleinden. Verder tal Van interessante kieken en mooi gi II per 1/z pond tf0€dAevpe%J>ak CASTRJCUM (November). Geboren: Florsntius Henderikus, t. van H. Schram en F. C. Verstegen. Petrus Hendrik, z. van Johannes Llef- ting en J. C. Levering: Jacoba Jchanna, d. van A. iLefting en E. J. Eijking. Ondertrouwd: Jan Hendrik de Vries en Jeanette Wilhelmine Schona- gen. Overleden Trijntje Brandenburg, oud 87 jaren, wonende te Amsterdam. Geertruida tSuifbergen, oud 22 jaren. SCHOOP.L (November). Geboren: Geertruida Maria, d. v Cornelis de Waad en Corr.elia Kool. Johanna, d. v. Deodorus Groen en Dieu- wertje Timmer. Dieuwertje Alida, d. v. Jan Blom en Neeltje Ivangh. Wil lem, z. v. Gerit Selhorst en Anna Breed J£anden Dqos 3Ö cent> RuiDe %)ippen Bij Apoth en Droaist. (Buitenverantwoordelijkheid van ae Redactie. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de 'edactic er mtdt instemi). KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Tijdens de gehouden verkiezingen in de Nederl. Herv. Kerk te Beverwijk is de heer J. v. d. Waa als diaken herkozen. De heer J. de Boer had zich als ouderling niet meer beschikbaar gesteld, waarom in zijne plaats gekozen is de heer H. Braun. Ook de heer J. Akse wenschte als diaken geen hernieuwing van zijn mandaat, waarom benoemd werd de heer H. Stroo. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT EN DE ALKMAARSCHE GOEDE TEMPELIERSTERS. „De Lichthoeve" is, zooals meer of minder algemeen bekend i een noodlijdend tehuis voor door hun ouders verlaten en hunner moeder tot oneetstrekkende kinderen, waar twee verpleegsters, de zusters Kuyck en Ver kerk, zelf in groote soberheid levende, aan 75 van die verstoeten wezentjes een liefde rijk home bereiden, en dat van rijk noch ge meente eenige subsidie ontvangt. Getroffen door dit liefdewerk, dat zoo dringend hulp behoeft, is de uitgever van de „Groninger Courant", de heer Spiering, een actie begonnen, ten doel hebbende de zusters in haar be'angloozen arbeid te steunen. Hij heeft bonboekjes in omloop gebracht waar in bonnetjes van 10 en 25 ct., 'bedragjes die ieder nog wel betalen of ergens op bezuinigen kan. De Alkmaarsche Goede Tempeliersters, van een en ander kennis genomen hebbende en wetende, dat de alcohol, die volgens de sta tistiek 80 pCt. aller kinderellende na zich sleept, veelal de oorzaak is van het bestaan en van het zonlooze in het bestaan dier kin deren, en overwegende, dat de maatscnappij meer gebaat is met menschen, die een gecivi liseerde opvoeding Lebben ontvangen van c-nbaatzuchi.ge pleegmoeders, dan met hen, die zijn opgegroeid in een atmosfeer van kroegen en holer. van ontucht kunnen, als drankbestrijdsters, niet anders dan de actie van den heer Spiering warm bij het publiek aanbevelen. Zij verkoopen dan ook niet alleen de bonnen maar nemen tevens gaarne afge dankte, doch nog bruikbare k'eeaingstukken in ontvangst, of van heeren winkeliers, die zulks over hebben en willen missen, wol, stof of katoen van incouiante k eur, alles om te verwerken^ tot kinderkleertjes. Juliana- straat 32 en Gashouderstraat 20 wordt alles dankbaar aangenomen en desgewenscht af gehaald, terwijl bonnen en gratis propa- ganda-lectuur verkrijgbaar zijn. Moeders, wanneer gij uw eigen kleinen des avonds warm en veilig in hun bedjes hebt toegestopt, of als gij met liefdevolle hand voor hen den Kerstboom in orde maakt, denkt dan ook eens aan het geldgebrek in de Lichthoeve en aan de verlaten en verschopte, van alle liefde verstoken schepseltjes, die daar een thuis zoucen kunnen vinden, indien er maar middelen waren. Dan zult gij zeker een oonnetje koopen en uw kleerkast na willen zien, of uw kinderen de vreugde van het geven doen kennen, door hen te leeren van hun spaargeld een dubbeltje of een kwrtje af te zonden ->nr zoo t arm kindje. Er zal zoo aanstonds, bij de jaarlijkscht herdenking van de geboorte van het Licht, weer veel geschreven en gesproken worden over vrede en weldoen en dat is goed. Woorden en theorieën iijr. nuttig en noodig, doch de practijk moet het toch maar doen. De broederschap in praétijk, en vooral in dit geval! Zoo prachtig van toepassing zijn on derstaande dichtregelen van Ada Negri' Voldoende zou het wezen als bereid De rtiacht'geit Wéren om zich te begeven Tot wie verltoötért In ellende leven, Hun armen oöp-nefld in barmhartigheid. U. mijnheer de Redacteur, dankend voor de l"^a,a",e• J. Fr OF.HRELS. Betgen Tuindorpweg 21. Mijnheer de Redacteur, De tijdsomstandigheden sijn hopeloos. Vele groote zakert kunrten zelfs niet meer rendeeren, of zijn reeds verloren. Millioenen mertschen zijn werkloos, waardoor dieven, moordenaars enz. worden gekweekt. Onnoe melijke kapitalen liggen renteloos. De oor zaken hiervan zijn vele. De Wereldoorlog is wel een der voornaamste, waardooi* de mensch zich sneller heeft ontwikkeld, ook in negatieven zin. De vooruitgang der techniek heeft een groot gedeelte der menschheid werkloos gemaakt. Wat moet men hier tegen over stellen om een eventueele Oorlog of re volutie te keeren. M.i. een der voornaamste daden is den zes-urigen werkdag in te voe ren, waardoor een grooter aantal menschen tc werk kan worden gestéld, hetgeen zeker ten gcede komt aan de circulatie van het geld. Laat een ieder zijn gedachten hier eens over laten gaan om tot een goede daad te komen. Het Zijn enkele beschouwingen welke hier worden neergelegd, doch een ieder die met mijn plan sympathiseert, wordt beleefd ver zocht, zijn naam aan onderstaand adres op te geven, waarna ik gaarne bereid ben, mijn ideëen in een openbare vergadering nader te ontwikkelen. Met dank voor de plaatsing. J. HOED, Scharloo 1, Alkmaar. IS HET PAYGLOP GESCHIKT VOOR DOORGAAND VERKEER? Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het berichtje onder stadsnieuws in de Alkmaarsche Courant vermeldende dat door een botsing tus schen een melkwagen en een vrachtauto in het Payglop weer eens een winkelruit verbrij zeld werd, zouden wij, door middel van uw geëerd blad, eens gaarne de aandacht der betrokken autoriteiten willen vestigen op den zoo langzamerhand onhoudbaar geworden toestand in deze zeer smalle straat Men hoeft waarlijk geen Payglopbewoner te zijn om te kunnen constateeren, dat de talrijke voetgan gers ieder oogenblik een goed heenkomen moeten trachten te vinden op de 50 c.M. breede stoepen, teneinde het veege lijf te kun nen redden voor de vele personen-auto's en de geweldig groote vrachtauto's welke de heele breedte der straat in beslag nemen en het Payglop alleen gebruiken (lees misbrui ken) om van de Langestraat naar de Laat te komen. Ons inziens is de weg Pastoorsteeg— Breedstraat—Vlaanderhof voor dit doe! veel beter geschikt daar ten eerste aldaar meer ruimte is en ten tweede zich daar weinig voetgangers bevinden. Hierbij komt dat het Payglop geheel 'n winkelstraat is en de daar wonenae winkeliers zeer veel hinder onder vinden van genoemde auto's, die het publiek beletten, rustig de etalages te bekijken. Het is om deze redenen dan ook zeer gewenscht, dat het Payglop voor het doorgaand ver keer gesloten wordt waarmee èn het wande lend publiek èn de bewoners ten zeerste ge baat zouden zijn. Met dank voor de plaatsing, EENIGE PAYGLOPBEWONERS Mijnheer de Redacteur, Beleefd vraag ik u een plaatsje in uw blad. Ik las een berichtje dat door de genie in den Wieringermeerpolder verdedigingswer ken werden aanbesteed en de begrooting daarvan was 285.000 Nu vraag ik mij wel eens af en misschien nog wel duizenden met mij: is daar dan in dezen tijd wel geld voor? Ondersteuningsgeld voor werkloosheid is er niet. Geld voor crisissteun voor land- en tuinbouw is er niet. Ouderdomsrenten voor ouden van dagen moet men maar niet over praten. Benzinebelasting moet de zaak redden ten koste van de vrachtrijders. Salarisverlaging voor den kleinen ambtenaar staat op het pro gramma. De rijwielbelasting moet den gul den nog steeds redden. En zoo is er nog zoo veel en dan bouwen ze daar zoo'n ding, dat maar 285.000 kost, maar dan zijn ze daar nog niet mee klaar, want daar zullen nog wel een paar briefjes van duizend bijkomen Betalen wij daar ons belastinggeld voor en dan in een tijd, dat alles hunkert naar vrede en ontwapening. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, D. DE BOORDER, Basserweg, Heerhugowaard

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7