Mkmaarsclie Courant. Ga over op CHIEF WHIP! Nooit te lós nooit te hard! Vrede op aarde. Qememtecade*i De Beste voor Uw Gezondheid! Honderd drie en dertigste laargang. donderdag 24 December Ook de beroemde gelijkmatige vulling van CHIEF WHIP staat onder voortdurende controle. Geen losse tabak in Uw mond-geen harde sigaretten die moeilijk trekken maar een gemakkelijk trekken en gelijkmatig opbran» den, waardoor het heerlijke aroma tot zijn volle recht komt! VIRGIN IA Ne. 303 1931 WIER1NGERWAARD. Dinsdagmiddag vergaderde de raad voltai lig onder leiding van burgemeester Haring huizen tevens secretaris. Een ingekomen vers.ag van de Advies- comissie bouwontwerpen te Amsterdam zal bij de raadsleden circuleeren. Allereerst werd nu in behandeling geno men 't bekende adres van de gemeente Noorü- Scharwoude. B. en W. stelden voor dit voor kennis geving aan te nemen en afwijzend te beschik ken. Den heer Blaauboer verwonderde het, dat B. en W. met een dergelijk voorstel komen. Zooals de toestand nu is en het levensonder houd veel lager is, meende spreker, dat nu de tijd is gekomen om de salarissen te verla- gen. De heer Blaauboer wilde dan ook voorstel len wel adhaesie te betuigen. De voorzitter zeide, dat B. en W. meen den, indien inderdaad verlaging noodig is. Ged. Staten wel zullen ingrijpen, dan heeft N-Schar wou de zich daar niet mede te be moeien. Iedere gemeente moet dit voor zich zelf maar beoordeelen. We kennen de menta liteit niet van die menschen. Bovendien is dit nog maar een begin, terwijl in den tijd van opgang de salarissen lang niet in over stemming zijn geweest met die der andere ambtenaren. Het is pas een paar jaar ge leden, dat de salarissen om hoog zijn gegaan De heer Blaauboer: Wat U opmerkt, is 't verweer van den ambtenaren. Die terugslag is reeds over 3 jaar. 't Levenspeil is enorm f ezakt, zoodat er zeer gemakeklijk 5 a. an. Door den voorzitter werd nogmaals 't standpunt van B. en W. uiteengezet en spr. meende, dat Ged. Staten zoo noodig wel zullen ingrijpen. De heer Blaauboer verwachtte van Ged Staten niet veel, dat zijn ook allemaal ambte naren, dus dat doen ze niet. De menschen van boven af moesten beginnen. Weth. Sleutel zeide in B. en W. te zijn mee gegaan, omdat hij geloofde, dat al betuigen wij adhaesie het toch niet zal geven. De heer Blaauboer merkte nog op, dat wanneer het iemand's idee is, het toch goed is, dat 't naar voren wordt gebracht. Ten slotte werd met de stem van den heer Blaau boer tegen besloten afwijzend te beschikken. Een dito voorstel van Oterleek. die boven dien de gelegenheid wilde scheppen de 8Y2 pensioenbijdrage op de ambtenaren te verhalen, werd met hetzelfde stemmental afgewezen. Wat 't adres van .de gemeente Ilpendam betreft werd ook door B en W. voorgesteld afwijzend te beschikken, temeer omdat van hoogerhand ook reeds afwijzend is beschikt De heer P. Visser vroeg op welke motieven B. en W. geen adhaesie wenschen te betui gen. De voorzitter lichtte toe, dat B. en W 't ook wel wenschelijk achten, dat in niet rendable gedeelten water gebracht, doch er zijn veel gedeelten waar 't niet mogelijk is. De heer Vis_er b'ijft 't toch een groote on billijkheid vinden. De buitenwijken komen evenwel al veel op achter, ook wat betreft telefoon en pcsldienst. Op dat terrein merk je weinig van demonstratie. Ze konden toch in ieder geval de scherpste kanten wel van water voorzien. De voorzitter zeide, dat ook B. en W. dat wel inzien, doch voor alle uitgestrektheden gaat dat niet. Wanneer er winst gemaakt wordt, zal deze wel worden besteed voor meerdere watervoor ziening. De heer Viseer: Het is nu toch te laat, dus 't geeft toch niets. De voorzitter deelde nog mede. dat wan neer er een verzoek van de Walingsweg-be woners komt, men wel bereid is mede te wer ken. Besloten werd geen adhaesie te betuigen Een adres van de gemeente Wehl, inzake instelling van een ministerie van Landbouw werd eveneens voor kennisgeving aangeno men. Dan volgde een adres van den heer A. van Zoonen om verhooging vergoeding vuilnis- vervoer. B. en W. hebben dit adres overwogen en 't Was Kerstmis. Maar inplaats van licht- bevroren sneeuw, een heldere lucht met stra lende zon, die alles doet glinsteren en flon keren, zooals 't toch eigen ijk bij Kerstmis hoort, deed het den heelen dag niets dan re genen Waar je keek of waarheen je overal dezelfde grauwe triestige lucht en de zelfde gjistroostige regen, 't Eerste wat P.et 's morgens gehoord had, was het kletteren van den regen tegen zijn ruiten. Toen had hij zich nog maar eens omgekeerd, 't was voor een Kerstmorgen trouwens ook nog veel te vroeg om al op te staan. Om 9 uur kletterde nog de regen, 't was nog vrij donker en eigenlijk ook nog vroeg, waarom zou hrj me genieten van zijn heerlijken vrijen dag. Maar juist was hij weer op 't punt om in te dom melen, toen vanuit de kamer naast de zijne klanken van het huisorgeltje tot hem door drongen. Hè, hoe vaak al had hij gezegd Zondagsmorgens niet gestoord te wiLen worden, en toch, iedere 7ondagmorgen weer speelde 't zoontje van z'n hospita op dat arm zalige instrument. Wat was 't nu. Hemei, daar begon het weer! „Stille nacht, heilige nacht". Ja, dat wist hij nu zoo langzamer hand wel, minstens veertien dagen hoorde hij dat al, en niet alleen hier in huis, neen, °ok buiten op straat van draaiorgels, hoorn blazers, arme violisten, trekharmonica s, uit eafé's, van fluitende slagersjongens of stoep- dweilende dienstmeisjes; zelfs betrapte hij soms z:chzelf erop het te fluiten! Goddank, dat was uit. Wat nu7 „Eere z'j God", 't Was en mooi lied, maar waarom woest dat zoo mishandeld worden? CHIEF WHIP ARDATH LONDON zich inmiddels onledig gehouden om verbe tering te brengen in de vuilnisbelt, dan be hoeft van Zoonen 't niet meer over een hek te verwerken. B. en W. wilden 't dus voorloopig aan zien of t noodig is. De bedoeling is liet ter rein te egaliseeren en de vuilnisbelt te ver plaatsen. De heer Blaauboer vroeg zich af wat 't beste zou wezen. Een hek verplaatsen kost ook geld en vond een grooter terrein niet noodig. De heer Goosens vond een vergoeding van 50 cent niet te hoog. Mevr. Beerman zou nog wat meer willen geven^en dat dan van Zoonen b.v. eenmaal in de week 't vuil afhaalde .waarmee aan veel menschen een groot pleizier zou gedaan worden. Er wordt nu nog veel in 't water ge worpen. De voorzitter meende, dat wanneer een ge- heele vuilnisdienst in 't leven werd geroepen, dit veel te veel zou kosten. De heer Speets kon gedeeltelijk met mevr. Beerman meegaan; 't bedrag lijkt spr. bijzon der klein. Na nog eenige discussie werd met 5 tegen 2 stemmen besloten 't voorloopig zoo aan te zien. Mevr. Boerman en de heer Goosens stemden tegen. De begrooting 1932 is teruggekomen met enkele opmerkingen, terwijl ook eenige in lichtingen werden gevraagd. Een en ander gaf geen aan'eiding in saldo wijziging, zcodat door B. en W. werd voorge steld de gevraagde wijziging aan te bren gen. Allen voor. Verder werd na uitvoerige toelichting een suppletoire begrooting 1931 met algemeene stemmen vastgesteld. Een daarop voorkomen de post ad 400 voor vergoeding aan den heer W. J. Los wegens waarneming als ge meente-ontvanger. In verband met de vuilnisbelt werd nog door den heer Visser geïnformeerd, of 't niet mogelijk was groote stukken ijzer enz. niet naar de Belt, maar b.v. naar de Oudesluis te brengen, waar toch al heel wat leege vaten van 't Hoogheemraadschap worden gedepo neerd. De voorzitter zeide, dat B. en W. zich in deze in verbinding zullen stellen met het Po'derbestuur. Het volgend punt was een wijziging in de bouwverordening wat in verband met de ge wijzigde woningwet noodig is geworden. Van Ged. Staten was een circulaire ontvan gen, waarin de wijzigingen worden aange bracht. Even lag hij te luisterenKwam ei dan geen eind aan? Zoo langzaam als die jongen dat speelde, dat was geen muziek, 't Wasja, 't was afschuwelijk! Eindelijk 't slot: „Vrede op aarde, in menschen een welbehagen Vrede op aarde, 't Was eigenlijk te gek om dat te zingen, 't Was Kerstmis en daar hoor de het nu eenmaal bij. Maar om in dezen tijd te spreken van „vrede op aarde", om het te zingen, vele malen achtereen, langgerekt, begeleid door een k'agend hulsorgeltje. Vre de! Waar was vrede? Niet hier in huis, hoor maar, hoe nu die jongen, die zooeven speel de van „Vrede op aarde" uitgescholden werd door zijn moeder. Hoor, ook de vader kwam er bij te pas Piet stond cp, 't slapen was toch gedaan. Onder 't ontbijt zette hij zijn radio aan. 't Was een preek, en 't eerste wat hij hoorde was: „Vrede op aarde, in menschen een wel behagen". Alweer 't zelfde. Maar er is im mers geen vrede, vindt Piet, hij wil er ook niet van hooren spreken. Dan maar een an der station: „Frïeden aufweer verder gedraaid. Maar 't lijkt wel of op Kerstmorgen al'een gepraat kan worden over „Vrede' Dan geen radio, maar zijn krant. En wat brengt zoo'n krant voor kerstnieuws? Bij het buitenlandsch overzicht leest hij hoe Japan ners en Chineezen elkaar bevechten, steden verwoesten, ongeluk en verdriet veroorzaken. In z'n eigenland, daar heerscht.vrede, denkt hij sarcastisch, als hij vermeld vindt hoe in de groote steden werkloozen samen spannen. opstootjes veroorzaken en onrust verspreiden. Onder de gemengde berichten vindt hij vier moordaanslagen, twee roof overvallen, drie inhr^en. vele aanriidingen B. en W. hebben nu een verordening ont worpen, waarbij voldaan wordt aan t ver zoek van Ged. Staten. Na voorlezing werd deze verordening vastgesteld. De heer Daan Kaan, die met 1 Januari periodiek als armvoogd moet aftreden, werd met 6 tegen 1 stem herkozen. Een stem werd uitgebracht op den heer K. Zijp, no. 2 van de aanbeveling. De hter C. Rezelman werd herkozen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De heer V. de Wit was al no. 2 op de aan beveling vermeld. Daarna volgde een voorstel tot het op nemen van een rekening-courant bij de Boe renleenbank. De voorzitter lichtte toe, dat volgens art. 28 van de laatste gewijzigde gemeentewet, terleen verstrekte gelden op rekening-courant geplaatst moet worden en tevens is onder wonen aan de goedkeuring van Ged. Staten en ook onderpand moet zijn. B. e W. hebben een vraag gesteld aan het bestuur der Boerenleenbank hieromtrent, doch als antwoord daarop werd medege deeld, dat de effecten steeds bij de Raffersen- bank werden gedeponeerd, doch dat alle leden van de bank aansprakelijk zijn. De voorzitter wilde een en ander aan Ged Staten toelichten. Allen voor. Het laatste punt is een voorstel tot het ge sloten verklaren voor het verkeer in de be bouwde kom van den Noord-Zijperweg in de riching van den Slikkerdijk tot den Sluizer- weg en van den Zuid-Zuiperweg in de rich ting van den Barsingerweg naar de Oude- siuis. De voorzitter zeide, dat er nu reeds borden staan met verzoek Rechts van de vaart te rijden. We hadden ons voorgesteld, aldus spr., dat allen zouden meewerken, doch men wijkt er al meer en meer van af. We achtten het echter van groot belang in verband met veilig verkeer. De raad kan dit voor de be bouwde kom vastleggen, doch Overigens moet het door het Provinciaal bestuur wor den beoaald. We krijgen dan éénrichtingver- keer, terwijl dan bij overtreding de politie handelend kan optreden. Allen gaan met dit voorstel accoord. Bij de rondvraag sloot de voorzitter en wenschte de leden een genoegelijk uiteinde. Hij riep hen van harte tot weerziens in het volgend jaar. Weth. Sleutel wenschte wederkeerig den burgemeester met zijn gezin hetzelfde toe. Hierna bleef men nog een poosje in comité- enz. Ook de rechtszaken leveren niet veel moois op. En toch hoorde hij door de radio in alle landen deze morgen verkondigen: „Vrede op aarde!" Na den middag ging hij maar naar bui ten. Misschien vond hij ergens een vriend om Kerstmis mee te vieren, hoewel daar niet veel kans op was, omdat hij zich n.1. weken lang met niemand bemoeid had, deels door drukke werkzaamheden hij had tenminste nog veel te werk^p deels door zijn donkeren kijk op de wereld, hij had al genoeg aan zijn eigen sombere gedachten, waarom dan met anderen nog te praten over slechte tijden, malaise, politiek, want ergens anders werd tegenwoordig niet meer over gepraat! Ondanks den regen, was het op straat toch te bespeuren dat het Kerstmis was, op ver schillende manieren. Kerstboomen in étala ges, menschen met takjes hulst op mantel of jas, en dan weer strijkjes met het bekende: „Stille nacht, heilige nacht", zelfs een ver- loopen kerel, die nu al niet meer nuchter was, zong met een dikke tong dat zelfde lied. Piet kon dus onmogelijk ontloopen om er aan herinnerd te worden, dat 't Kerstmis was, 't feest van vrede. Toen hij zoo doelloos door de stad liep, kwam hij plotseling Lies, 't dochtertje van zijn vriend tegen. „Hé, oom Piet, wat hebben we U in 'n langen tijd niet gezien!'' Zoolang Piet zich kon herinneren was Lies' vader z'n vriend geweest en na diens huwelijk was hij steeds een welkome gast. Nu was hij er in maanden niet geweest, hij wist zelf niet waarom, maar telkens was 't weer overge gaan als hij van plan was eens even aan te wippen. 0U1IK MEDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp op Dinsdag 22 December a.s. n mf. 2 ure. Alle leden tegenwoordig. Voor zitter burgemeester B. J. F. Meijer. De notulen van 8 Dec. 1931 zullen in een volgende vergadering worden vastgesteld. Het bekende adres van den raad der ge meente Ilpendam was ingekomen. B. en W. adviseerden atwijzend op het ver zoek te beschikken, uit overweging, dat soort- ge.ijke adressen niet van afzonderlijke ge meenteraden behooren uit te gaan, doch dat het wenschelijk is, zich te wenden tot de afd. Noordholland der vereeniging van Neder- landsche gemeenten. De heer van Zoonen was in het algemeen tegen adhaesie betuiging, maar voor dit ge val was hij er voor. Hij vond dat allen in de gelegenheid moeten zijn om aan te sluiten. Na eenige toelichting van de voorzitter werd besloten geen adhaesie te betuigen. Schrijven dd. 10 December j.1. van het be stuur van den Armenraad te Alkmaar ten geleide van een verhandeling over den onder houdsplicht ten aanzien van onderstand be- hoev enden. Dit schrijven wordt voor de leden ter visie gelegd. Brief van B. en W. der gemeente Wehl ten geleide van een afschrift van het bes.uit van den raad dier gemeente waarbij wordt ver zocht adhaesie te betuigen aan en aan de Kroon gericht verzoek, om tot instelling van een ministerie van Landbouw over te gaan. B. en W. adviseeren, het schrijven voor notificatie aan te nemen. Voor notificatie aangenomen. Kantschrijven van Ged. Staten van-Noord holland ten geleidf van het goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan eener vaste geld eening van 103000. De voorzitter deelde mede dat er moeilijk geld te krijgen was. Voorloopig zal nog een tijdelijke leening gesloten moeten worden. Alsvoren, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit'van 8 December j.1. tot het, in dien noodig, aangaan van een of meer kas- geldleeningen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 103000. Dit bedrag zal vermoedelijk wo-den ge leend van het rij., tegen 4 3/4 pCt. Voorstel tot wijziging van de ler openbare raadsvergadering van 7 Aug. 1931 vastge stelde 2e suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1931 betreffende den gewonen dienst. De door Ged. Staten gevraagde wijziging Hij bleef staan bij Liesje. „Dag kind, hoe is 't thuis?" „O, best, waarom komt U nooit meer?" en dadelijk daarop ging ze door: „hé, oom, ga nu mee, dan kan ons helpen, we moeten nog zooveel doen, 'k ga nu Gerda halen. Ja, doet U het?" „Maar Lies, je gunt me geen tijd om te antwoorden. Waar moet ik aan mee helpen, vertel met dat eerst eens even". „Natuurlijk met de kerstboom, 't is toch Kerstmis „Ja, 't is Kerstmis". „Hé, wat zegt U dat saai. Is U dan niet blij dat 't Kerstmis is? Ik wel. 't Wordt toch zoo fijn vanavond, Gerda komt en tante Els en dan vader, moeder en ik. Toe, komt U, ook?" „Hebben jullie de boom dan nog niet ver sierd?" ontweek Piet. „Dat vertel ik nu lekker niet, eerst zeggen dat U meegaat. Vader zal 't ook prettig vin den". 't Kind keek hem vol verwachting aan met van vreugde tintelende oogen. Waarom zou hij 't ook niet doen, niemand wachtte op hem. „Nu, vooruit dan maar". Liesje rekte zich uit en stak haar armpje door die van oom Piet en vroolijk babbelend ging het verder, eerst Gerda. 't vriendinnetje, halen en toen naar huis. De ontvangst bij Liesjes ouders viel mee, geen verwijten dat hij er zoo lang niet geweest was, maar welge meende blijdschap dat hij met Lies mee kwam. „En oom blijft vanavond", kondigde ze aan. „Tenminstebegon Piet, maar Liesjes moeder viel hem dadelijk in de rede met te zeggen: „Dat is best, dan is vader werd aangebiacht. Van den heer W. F. J. Buddendorf was bericht ingekomen dat hij ziine benoeming als hoofd der school alhier aanneemt. Ingekomen was r,cg een verzoek van het bestuur van de IJsclub tc Zijdewind om 65 pCt. bijdrage te verkenen in de kosten van het vergrooten der Ijsbaan. Na eenige be spreking werd hiertoe besloten een maximum van 400 in hoofdsom in het werk zal wor den verricht door werkloozen. Behandeling van ingekomen aanvragen als bedoeld in artikel 13 (ter Lager Onderwijswet 1920 van K. van der Oord, J. Nagelhout, L. J. van Wachendorff van Rijn en H. Berken bosch allen wonende te Moerbeek om eene vergoeding c.q. tegemoetkoming in de kosten van vervoer hunner leerplichtige kinderen naar een school voor openbaar gewoon lager onderwijs. Voorstel tot herziening van het bedrag der vergoeding aan A. Dekker en A. S. Groot, beiden wonende te Moerbeek in de kosten van vervoer hunner leerplichtige kinderen naar de R.K. school gewoon lager onderwijs te 't Veld. Beiden stukken werden aangehouden tot een volgende vergadering, <n verband met ge vraagde inlichtingen aan ie gemeente Nieu we Niedorp, die nog niet zijn ingekomen. Voorstel tot den bouw eener dubbele arbei derswoning te Oude Niedorp. Tot deze bouw die moet dienen voor 2 ge zinnen van spoorbeambten werd nog niet be sloten. Nadere inlichtingen zullen nog wor den ingewonnen bij de Ned. Spoorweg Mij. Voorstel tot aankoop van de Banne Oude Niedorp van grond grenzende aan het der gemeente toebehoorend perceel grond met daarop staande woning no. 34 thans in huur bij C. Wuis te Oude Niedorp. Tot deze koop werd besloten tegen den prijs van 30. Het hoekje grond is groot 63 M2. Behandeling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932 en der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1932 Bij de gemeentebegrooting zijn te behan delen de navolgende stukken en voorstellen, Adres van het bestuur der „Schager Han deldrijvende- en Industriëele Middenstands- vereeniging" d.d. Sept. 1931 houdende ver zoek om wederom eene bijdrage te willen ver leen van 10 voor eiken leerling uit deze gemeente, die aan den handelscursus deel neemt. De heer Van Zonden, wilde subsidie ver kenen. Na eenige bespreking werd besloten geen subsidie te verleenen. =====888. ook niet meer de eenige man in 't gezel schap". Dus zoo bleef Piet dien eersten Kerstdag bij z'n vriend. Dadelijk hielp hij de beide meisjes bij 't versieren van den boom en door hun vroolijk gebabbel voelde hij z'n sombere gedachten wijken. 't Was avond, al vroeg zou men den boom verlichten terwille van de kinderen. Piet had op zich genomen de hoogste kaarsjes aan te steken. Liesje en Gerda weken niet van zijn zijde en tante Els, die voor 't eten al geko men was, zat met haar broer en schoonzus ter toe te kijken of alles wel goed ging. 't Werd een avond van groote gezelligheid, iets bijzonders gebeurde er niet, de kinderen zongen bij den boom, er werden kleine ca deautjes gegeven. Els zong bij de piano Kerstliederen begeleid door Piet. Moeder zorgde voor de magen. Toen 't later werd bleven de groote men schen nog lang bij elkaar zitten en eindelijk bracht Piet Els naar huis en toen scheen de maan en regende het niet meer. 't Was heel laat toen Piet thuis kwam, maar hij kon nog niet besluiten naar bed te gaan. hij keek uit in den maanverlichten nacht en dacht veel na. Deze avond was er vrede geweest, volmaakte vrede in 't gezin van zijn vriend; buiten was 't nu ook vrede en toen Els gezongen had: „Vrede op aarde, in menschen een welbehagen" had 't niet ge klonken als een parodie, 't Was echt geweest. Zoo was Kerstmis dus toch ook dit jaar ge komen om vrede te brengen, misschien niet voor de heele menschheid. maar toch wel voor velen. C. M. GROOT.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5