ütkmaarscbe Courant. ^Buitenland Spoct Stad en Omgeving. 1931 Honderd drie en dertigste Jaargang. flaamlay lEecemhcr STIMSON IN EEN ANONYMEN BRIEF BEDRE'GD. VERDUISTERING VAN 10.000 MARK ONTDEKT TE LAUENBURG. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Drie dooden. Zes gewonden. DRIESTE ROOFOVERVAL TE SAARBRUCKEN. WERKLOOZENRELLETJES PARUS. TE AAN JUWEELEN VERMIST. GEMASKERDE OVERVAL OP STATIONSBEAMBTEN. Groot bedrag aan loongelden gestolen. GROOTE HOTELBRAND IN AMERIKA. AUTO-ONGELUK BIJ MECHELEN, Drie dooden, een zwaargewonde. EEN DRIEDUIZEND ÏAAR OUD PALEIS ONTDEKT. EEN GROOTE SCHAT UIT DE MIDDELEEUWEN3 VLUGSCHIRFTEN BOVEN HAMBURG UITGESTROOID. Dader gearresteerd. Hierna gaf spr. het woord aan den heer DE LACHENDE LUITENANT. Maurice Chevalier in het Victoria Theater. DE LIEFDES-EXPRESS. Een blij-eindigende roman van een kantoorjuffie, in 't Gul den Vlies. Alcmaria't Gooi. m Uit Washington wordt gemeld, dat het f,uis van den staatssecretaris Stimson door een groote politiemacht bewaakt wordt ter wijl Stimson overal door eenige detectieves vergezeld wordt, aangezien hij eenige dagen geleden een ananymen brief heeft ontvangen, waarin hij met den dood werd bedreigd. Men vermoedt, dat de brief van een psychopaat af komstig is, doch acht het niet uitgesloten, dat de bedreiging inderdaad werd geschreven door een fanatiek politiek tegenstander. Te Lauenburg aan de Elbe is in een groot handel in levensmiddelen een verduistering van 10.000 Mark ontdekt, die gepleegd moet zijn door twee bedienden, die geïncasseerde gelden voor zich zelf behielden, terwijl de boekhouder, die mede in het complot was, de verduisteringen van zijn collega's dekte door het vervalschen van de boeken. Bij het station Incoronato ten Zuiden van Foggia heeft Donderdagmorgen een spoor wegongeluk plaats gehad, waarbij drie doo den en zes gewonden te betreuren zijn. In den trein, welke derailleerde, bevonden zich ook de minister voor openbare werken en ver scheidene afgevaardigden, die lichte verwon dingen opliepen. Donderdagmorgen hebben twee Italianen een drieste roofoverval gepleegd. Een zekere Otto Draht deed zijn dage'.ijksche rondgang in het stadsdeel Burbach waar hij brieven in houdende geldsbedragen bezorgde. Op een landweg bemerkte hij direct achter zich twee mannen, die hem hinderlijk volgden. Plotseling werd hij door deze mannen te gen den grond geslagen en ondanks zijn hef- tigen tegenstand van zijn geldtasch beroofd. Nadat een der daders hem met een voorwerp bloedend in het gezicht had verwond, vlucht ten beiden. De aangevallene achtervolgde de beide onverlaten die op den hoek van een straat verschillende wegen kozen. Terwijl een van hen met de buit wist te ontkomen bleef Draht den andere volgen. Tij dens de vlucht schoot deze roover tweemaal op zijn achtervolger evenwel zonder hem te treffen. Door het voortdurend geroep van de beambte werden twee jonge mannen op hef voorval opmerkzaam gemaakt en namen ook direct deel aan de achtervolging. De vluchte ling hield evenwel zijn achtervolgers voort durend met zijn pistool op zekeren afstand, Een vijftienjarige meubelmakersleerling werd den vluchteling eindelijk noodlottig. Hoewel de roover hem met het vuurwapen bedreigde reed de jongen moedig met zijn fiets op den vluchteling in en liet hem struikelen. Direct grepen de andere achtervolgers den op den grond liggenden onverlaat aan en leverden hem aan de politie over. I let is de 40-jarige Italiaan Grossi. die als Italiaansch vlieger-officier den oorlog zou hebben medegemaakt en thans als politiek vluchteling naar het schijnt in Lotharingen verblijf houdt. De naam van zijn mededader, die met 2300 franken en twee brieven met in houd welke zich in de tasch bevonden ontko men is, wil Grossie niet opgeven. Men neemt ia® d> de voortvluchtige naar Lotharingen ie wijk heeft genomen. zijn geweest, arriveerden bij het station juist voordat de chef en zijn bediende met het geld kwamen. Met de revolvers dreigden zij de beide mannen en dwongen hen tot afgifte van het geld. Daarop wisten zij in de auto te ontkomen. Het geld was bestemd voor de uitbetaling van ioonen. De politie is de die ven tot dusver nog niet op het spoor geko men. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vonden te Parijs werkloozenrelletjes plaats, die door de communisten georganiseerd wa ren. Ongeveer 500 werkloozen trokken in optocht onder het uitroepen van „Brood of werk'' door de straten. Een sterke politiemacht trachtte de de monstranten te verspreiden. Hierbij kwam het tot ernstige vechtpartijen, waarbij drie poli tieagenten ernstig werden gewond. Een hun ner moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. De rust kon pas na verscheidene uren hersteld worden. 40 personen werden gearresteerd. TE LONDEN 8000 POND STERLING Bij het vervoer van juweelen ter waaide 'an acht duizend pond sterling van Hatton Garden naar Regentstraat zijn deze verloren gegaan. Een juwelier te Hatton Garden ver zond de juweelen als aangeteekend postpak ket. Toen het pakje op de plaats van bes lem ming aankwam, bleek, dat de juweelen ver vangen waren door stukjes papier en katoen Ge politie stelt een onderzoek in. Donderdagavond heeft naar uit Lyon ge meld wordt nabij het station Seyne-iritg €en brutale overval plaats gehad. Tegen half negen des avonds werden at stationschef en een bureaubediende door vi] gemaskerde en met revolvers gewapend*, bandieten overvallen. De bandieten wisten 2lch in het bezit te stellen van een S?' 150.000 francs in biljetten van 1000 tr., bO-OOO francs in biljetten van 500 5ra3Cf en «0-000 francs in biljetten van 100 en 50 frcs. 1 )e bandieten, die met den toestand ter aatse zeer goed op de hoogte schijnen te Zeventien personen om het leven gekomen. In een hotel te Springfeild in den staat Massachusetts brak een brand uit, waardoor het geheele hotel werd vernield. Van de gas ten en bewoners konden slechts 31 personen in veiligheid worden gebracht, waarbij twee personen ernstige brandwonden opliepen. Zeventien personen kwamen echter bij den brand om het leven. Reeds konden vijf lijken uit de rookende puinhoopen worden geborgen De overige twaalf slachtoffers worden nog vermist Op den straatweg Mechelen—Putten is een auto, waarin vier personen gezeten waren in volle vaart tegen een muur van een bakke rij gebotst. Tusschen de overblijfselen van den auto vond men de lijken van twee der inzit tenden, die op slag waren gedood. Het waren de 53-jarige P. en de 23-jarige de V., beiden slagers uit Putten-Grasheide. De twee ande ren werden levensgevaarlijk gewond. Een hunner, de 28-jarige Van Aken, eveneens uit Putten-Grasheide, is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag aan de bekomen verwon dingen overleden. De toestand van den vierde gewonde is zorgwekkend De Egyptische Exploitatie Vereeniging heeft te Tellel Amarna een paleis ontdekt, dat meer dan drie duizend jaar oud is. Het is zeer waarschijnlijk het verblijf van de be roemde koningin Nefertiti nadat zij van haar macht vervallen verklaard was. Er zijn kunst voorwerpen van groote waarde gevonden. Het gemeentebestuur van Prizren stelt een ernstig onderzoek in naar het verhaal van een verborgen schat uit de middeleeuwen, welk verhaal door den 87-jarigen blinden Stanka Dimitsj aan het gemeentebestuur is gedaan Dimitsj is de laatste overlevende van een beroemde familie ter plaatse en hij heeft het bemeentebestuur aangeboden het eeuwen lang bewaarde geheim mede te deelen. Toen de Turken aldus verklaarde hij in de veer tiende eeuw Servie teisterden, hebben zijn rij ke voorvaderen een groote schat, bestaan uit goud, zilver en juweelen, in kloosters ver borgen, dat stond op de plaats waan nu Prizren ligt. Thans wordt naar de juiste plaats gezocht om r.aar de schat te zoeken Gisteren charterde een ongeveer 50-jari£e man op het vliegveld een vliegtuig voor een róndvlucht boven Hamburg. Hij verzocht den bestuurder boven de hoofdstraten der stad zoo laag mogelijk te vliegen om daar door de kerstdrukte in de straten goed te kun nen waarnemen. Boven het centraal station wierp de vlieger plotseling eenige duizende vlugschriften uit. De bestuurder, die dit be merkte, vloog onmiddellijk naar het vlieg veld terug, waar de passagier direct bij de landing werd gearresteerd, daar het afwer pen van vlugschriften boven Hamburg ver boden is Op een zijde van het geschrift stond een gedicht dat ageerde tegen het verdrag van Versaille. Aan de andere zijde van het vlugschrift stond van dezelfde zijde een arti kel "over „Duitsch Kerstmis", waarin gepleit werd voor den wereldvrede. De gearresteerde werd ter beschikking van de politieke politie gesteld. De gearresteerde bleek te zijn de tandarts dr. Egon Winberg uit Niebuell, die daar zijn practijk uitoefend en voorzitter van de plaatselijke marine vereeniging is. Dr Winberg was vroeger marine-officier en is een der overlevenden van de „Gneisenau", waarop hij als cadet voer. DE TENTOONSTELLING VAN „AVES". De opening. Donderdagmiddag tegen 5 uur, toen een geweldige luidspreker muziektonen over het Luttik Oudorp deed schallen, kreeg het ge bouw van de korenbeurs bezoek van verschil lende personen, o.a. de directeuren van het marktwezen en het slachthuis, om de opening bij te wonen van de pluimvee- en konijnen tentoonstelling van „Aves". De bezoekers werden verwelkomd behalve door het bestuur ook door gekraai van de vele hanen, die op de tentoonstelling vielen te bewonderen, offi- cieele opening der expositie somwijlen nau welijks verstaanbaar waren. De eerste dezer sprekers was de heer Nico K-erss ens, voorzitter van „Aves". Jaren lang, zei hij, heeft het geschenen alsot „Aves" dood was, maar gelukkig is het een sluimering gebleken. Eenige actieve leden hadden voor nieuw leven gezorgd en de expo sitie in elkaar gezet, waarbij zij anderen tot medewerking wisten op te wekken. Spr. bracht hen allen daarvoor dank en noem de soeciaal de heeren v. d. Meulen en J. N- van Diepen als de mannen, die het vele werk, aan de tentoonstelling verbonden, met opge wektheid hebben verricht. Voorts betuigde spr. namens „Aves" dank aan de heeren Schenk en W. van Voorthuysen (marktwezen en abattoir) en de pers voor de betoonde me dewerking. Tenslotte zegde spr. allen dank. c'iic prijzen voor de expositie hadden heschi baar gesteld, alsmede de versch.llende keu, meester voor hun gewaardeerde medewei van Slingerland, wethouder voor het markt wezen, openen der tentoonstelling aan het verzoek waartoe deze gaarne vol deed. Hij vond het een verheugd feit, dat een paar jaar van rust, het bestuur het thans weer aangedurfd heeft een tentoonstelling te organiseeren. De werkloosheid, waarvan^het bestuur spreekt in het „voorwoord" van het program, zal zeker een door allerlei oorza ken gedwongen werkloosheid zijn geweest, en het bestuur zou naar spr. meende slechts noode hebben toegezien dat het vereenigings- jaar moest afgesloten worden zonder een tentoonstelling op dit gebied te kunnen hou den. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden is er toch een tentoonstelling gekomen, en zij verdient in elk opzicht gezien te worden. Ongetwijfeld zoo ging spr. voort heeft een tentoonstelling als deze haar nut, omdat er wellicht nog velen zijn, die met het doel en streven der vereeniging niet bekend zijn, en zeker dus ook de resultaten niet ken nen, die bereikt kunnen worden bij een goede voorlichting en groote vakbekwaamheid. Im mers het doel van de vereeniging is: de pluimveefokkerij aan te moedigen en de uit breiding daarvan te bevorderen, en de be langen der aangesloten leden te behartigen. En dit doel tracht „Aves" te bereiken door het houden van tentoonstellingen, het aan- koopen van rassen en goede fokstammen, het verschaffen van voorlichting aan belangheb benden en het gezamenlijk inkoopen van be- noodigheden voor de pluimliefveehebberij. En als men dus het houden van een tentoonstel ling een paar jaren heeft moeten nalaten om welke redeen dan ook dan heeft de vereeniging niet alle middelen kunnen ge bruiken, die voor het bereiken van het doel bevorderlijk zijn. En daarom verheugen wij ons er over dat dit jaar althans de tentoon stelling niet achterwege behoefde te blijven. Om het houden ervan nog meer mogelijk te maken door een geschikte lokaliteit, had het gemeentebestuur gaarne dit gebouw ter be schikking van „Aves" gesteld, ten bewijze dat het sympathiek staat tegenover het stre ven der vereeniging. Spr. eindigde met den wensch, dat de ten- toonstellngi mocht slagen, en dat zij een stap nader zal brengen tot het doel der vereeni ging. (Applaus.) De heer Kerssens sprak een kort woord van dank tot den heer van Slinger land en stelde voor een driewerf aan te hef fen voor den beschermheer der vereeniging, mr. Wendelaar, die niet aanwezig had kun nen zijn, aan welk verzoek gaarne door de aanwezigen gevolg werd gegeven. Eenige bekroningen. Wij zullen niet de heele bekroningslijst op nemen, omdat zij een te groot deel van onze plaatsruimte in beslag zou nemen. Wij mee- nen te kunnen volstaan met de vermelding van de uitgeloofde hoofd-eereprijzen: Zilveren med., door den heer mr. W. C. Wendelaar, burgemeester, voor hoogste pun ten één kleur en één ras, winner W. Dijkstra te Enkhuizen. Eerebeker, door den heer N. Kerssens, Alkmaar, voor hoogste aantal punten der tentoonstelling. Winner J. H. Steggerda te Hoorn. Beker, uitgelootè door denzelfde, voor het hoogste aantal punten op één na, één ras, één kleur. Winner H. Deelen te Alkmaar. Beker, door „Aves", voor het hoogste aan tal punten in de rubriek lichte rassen, groote hoenders. Winner J. N. van Diepen te Alk maar. Beker, door „Aves", voor hoogste aantal punten rubriek midden rassen, groote hoen- hoenders. Winner C. Korn te Alkmaar. Beker, door „Aves", voor hoogste aantal punten zware rassen, groote hoenders. Niet toegekend. Zilveren beker, door de kon. farm. „de Zandhoeve" te Bergen (N.-H.), voor het hoogste aatal punten dwerghoenders. Win ner H. Machielse te Alkmaar. Beker, door „Aves", voor het hoogste aan tal punten moderne Engelsche vechtkriel. Winner dezelfde. Beker, door „Aves", voor het hoogste aan tal punten Antwerpsche baardkriel. Winner W. Dijkstra te Enkhuizen. Beker, door den heer H. Deelen te Alk maar, voor het hoogste aantal punten konij- sen, groote rassen. Winner J. v. d. Aakster te Alkmaar. Zilveren beker, door „Aves", voor het hoogste aantal punten konijnen, kleine ras sen. Winner W. B. Lam te Overschie. Lauwerkrans, door pluimveevoerderfabriek „Avicultura" te Alkmaar, voor het hoogste aantal punten sierduiven. Winner J. H. Steggerda te Hoorn. Lauwerkrans, door „Aves", voor het hoog ste aantal punten postduiven. Winner Jos. v. d. Kamer te Alkmaar. Lauwertak, door de konijnenfarm „de Zandhoeve te Bergen (N.-H.), voor mooiste konijn wit. Winner J. v. d. Aakster te Alk maar. Lezer, ge kent Maurice Chevalier natuur lijk! Dat wil zeggen, ge weet, dat deze man met groot succes voor de camera speelt; ge weet, dat hij vroolijke liedjes kan zingen en dat hij door zijn charme en zijn leuke, typische kop de harten van alle vrouwen verovert. Maar kent ge hem ook nog anders, dan van de film? Waarschijnlijk niet. En daarom zullen wij, nu die groote Chevalier weer eens in Alkmaar is, even iets anders van hem ver tellen. Maurice Chevalier lijkt op het witte doek altijd even gelukkig. Hij schijnt een onbe kommerd leventje te leiden. Helaas, de wer kelijkheid is anders. De groote filmster ver keert voortdurend in levensgevaar. Dat heeft hij te danken aan den wereldoorlog. Reeds in de eerste weken van den oorlog werd hij zwaar gewond Een shrapnetl uit een Duitsch kanon ontmoette hem en bleef bij hem, vlak bij zijn hart. Zwaar gewond werd hij weggedragen en opgenomen in een hospi taal. Daar is Maurice genezen, zonder, dat de granaatscherf kon worden weggenomen Dat «tuk kon niet verwijderd worden, want dat zou een oogenblikkelijken dood beteeke- nen. En Maurice weet, dat de dood elk oogenblik kan komen, midden in zijn vroo- lijkste liedje.... Als men dit weet, heeft dan een film als „De lachende luitenant" dan geen bijzondere attractie? Hierin ziet men toch Maurice Chevalier als een gelukkige, onbezonnen kerel, die geen verdriet kent, die het leven wil leven op de gezelligste, vroolijkste, luch- tigste manier. En hoè doet hij dat! Een luitenant, die een allerschattigste violiste op een allerhandigste manier ver overt! En die, als commandant van de eere- wacht, zijn functie vergeet en in plaats van keurig in de houding staande met uitgestre ken gezicht, stiekum knipoogt tegen zijn uit verkorene, tot groote schrik van de prinses, die voorbij rijdt. Het schandaal is er! De prinses beklaagt zich en de luitenant moet voor den krijgs raad verschijnen. In plaats daarvan komt hij bij den koning en de prinses en moet een verklaring afleggen van zijn houding. En om zich er uit te redden, zegt hij maar, dat hij tegen de prinses glimlachte en knipoogde, omdat-die-zoo-bekoorlijk-en-betooverend- was! (Een groote, grove leugen!) En de prinses is de beleediging vergeten en dringt aan op een huwelijk! Waarvan de luitenant niets wil weten! Maar hij moet, En trouwt, En- gaat op stap! Met zijn, violiste! En bekom mert zich niet om de stijve, ouderwetsche prinses. Totdat.... En verder zeggen wij niets. De film draait nog enkele avonden. Men heeft dus nog ge legenheid, om Maurice Chevalier te zien als de Lachende luitenant. En men zal zich uit stekend amuseeren met het spel van hem en zijn partners. En niet minder om den leu ken inhoud en de gezellige Strauss-muziek! In het voorprogramma o.a. de speech van dr. v. Proove over het ruwe voetbalspel. En Beppie de Vries zingt bij een truc-filmpje Terwijl de heeren Laurel en Hardey een slaapwagen in den spoortrein onveilig ma ken. Als een meisje met een aardig toetje alle dagen op een reisbureau aan gelukkige ster velingen spoorkaartjes verkoopt of inlichtin gen geeft over het reizen naar Spanje, Ve netië enz., heeft men zich dan te verba zen, als haar de lust bekruipt om óók eens te zien en te genieten van wat Zuid-Europa kan bieden? De gelegenheid daartoe meende Annie Rosen te hebben ge vonden, toen zij den eersten prijs (3000 mark) won op een dictee-wedstrijd voor machine-schrijfsters. Een advertentie, waarin zij een Italiaansch sprekenden secretaris voor een reis naar Venetië vroeg, bracht haar in kennis met Kurt Weidingen, een rijken jon gen man, die het weieens interessant vond om te werken. Zij werden het al heel gauw eens over de voorwaarden, omdat Kurt met alles tevree was. De in reizen onervaren Annie had geen notie van de kosten van een uitstapje als door haar ondernomen en de gemakken en weelde, waarmee Kurt haar omringde, zou den zeker niet van haar drie duizend mark kunnen worden betaald. Maar. we zien voortdurend in den trein en overal waar het tweetal komt ook den be diende van Kurt, Williams, die aan haar wordt voorgesteld als Kurts' vroegere „baas" een planter van Java, en dan begrijpen we meteen wie zoo goed zorgde voor alles en voor wiens rekening de reis eigenlijk gaat. Onder de hand worden vele mooie puntjes van Venetië getoond en we bezoeken ook een cabaret, waar goed gedanst, maar nog veel mooier gezongen wordt (door den beroemden tenor Joseph Schmidt). Wij zien hoe in Annie en in Kurt de liefde jegens elkaar ontwaakt, we leven mee met een ruzietje om 'n kleinig heid en verheugen ons ten slotte als de rijke Kurt het kantoorjuffie vraagt zijn vrouw te worden en het jawoord krijgt. Een goed gespeelde film met mooie foto's van Venetië. Dina Gralla is het reislustige kantoormeisje en Georg Alexander treedt op als haar secretaris. Een komische twee-acter en een Micky Maus-film gaan aan het hoofdnummer voor af, alsmede (als aanbeveling van de collecte voor het Bio-vacantie-oord) een kinderkoortje en het kasteel Russenduin met omgeving. THEATER HARMONIE. Drie met één Benzinepomp. In het Theater Harmonie loopt tot en met Woensdag as. de bekende komische film Die drei von der Tankstelle, met Willy Fritsch en Lilian Harvey in de hoofdrollen. Het is de geschiedenis van drie vroolijke en onbezorgde jongelui, die er net zoo lang op los geleefd hebben, tot zij tot de ontdek king komen, dat al hun bezittingen voor schulden in beslag genomen worden. Hun rest nog slechts de fraaie auto en zij beslui ten, ten einde raad, dien te verkoopen en voor het daarvoor verkregen geld een ben- zine-stationnetje op een eenzamen landweg in te richten. Om beurten doen zij daar hun dienst en al spoedig blijkt, dat de beste klant de bekoor lijke Lilian Cosmann, een rijk en excentriek meisje, dat dagelijks met haar fraaien wa gen voor een der benzinepompen stil houdt. Zij treft om beurten een van de drie vrien den en laat in aller harten een onuitwisch- baren indruk achter, maar geen van de drie spreekt er met de anderen over. Het meisje is besluiteloos welke van de drie zij kiezen zal en een oudere vriendin, die een oogje op haar vader heeft geslagen, maar dezen niet trouwen kan zoolang Lili an in huis is, raadt haar aan, de drie vrien den voor een gezellig avondje in een exquise club uit te noodigen en daar haar keus te doen. Alle drie vertoonen zij zich daarna in rok in hun huisje en geven elkaar te kennen, dat zij op een partijtje zijn genoodigd en tot hun Igroote verbazing treffen zij elkander even 'later in de club aan. Willy, die in werkelijkheid het zwaarst verliefd is, krijgt een afschuw van deze drie zijdige verliefdheid en geeft het meisje te kennen, dat hij niets meer met haar te ma ken wil hebben. Zij blijkt evenwel juist op hem gesteld en beraamt met haar vader een complot om een groote benzine-onderneming te stichten en de drié jongelui daarvan directeuren te ma ken. Het plannetje gelukt, maar als Lilian zich zelf als secretaresse komt aanbieden, be orijpen de vrienden wel, wie deze onderne ming eigenlijk financiert. Willy dicteert zijn secretaresse een brief waarin hij mededeelt, dat hij als directeur ontslag neemt. Hij tee kent deze, maar later blijkt, dat het meisje hem eenvoudig een huwelijkscontract heeft laten onderteekenen. Hij is daardoor gebon den maar besluit dadelijk na het huwelijk zich weer te laten scheiden. Op het laatste oogenblik komt hij evenwel tot betere ge dachten en met een grootsche huwelijkspartij in het vooruitzicht waarbij de beide andere vrienden hun best doen elkaar te troosten, eindigt deze operette-film, die vooral aan het slot het karakter van een revue begint te krij gen. Het is een alleraardigste film, die, mits niet te snel afgedraaid, velen nog een paar vroolijke avonden kan bezorgen. Het voorprogramma heeft een zigeuner nummer met buitengewoon goede Hongaar- sche muziek, een tweetal interessante journa len, een alleraardigste screensong, die als een drama wordt aangekondigd; maar waar bij ten slotte geen zakdoeken noodig blijken, een leuke dierenfilm en een Witzfilm waar om hartelijk kan worden gelachen. Voetbal. We schreven de vorige week, dat Alcmaria een soort van generale repetitie ging houden voor de groote uitvoering van aanstaanden Zondag: Alcmaria—Haarlem. En nu, na dat wij de vriendschappelijke ontmoeting tegen 't Gooi gezien hebben, nu vragen wij: is deze slechte generale een voorbode van een schitterende uitvoering? Of dreigt er ernstig gevaar. Alcmaria heeft ons den Tweeden Kerstdag geen bijzonder prettigen dag bezorgd, al thans niet wat de verrichtingen van haar zelf betreft. Als de spelers werkelijk niet beter konden, dan zouden wij zeggen, dat Alcma ria gelukkig in de tweede klasse zit, want voor de eerste zou zij niets waard zijn. We mogen echter niet vergeten, dat er in een com petitiewedstrijd geheel anders gespeeld wordt! Dan pakt men allicht beter aan, dan spaart men zich zelf niet en dan komt men zou volledig mogelijk op! Dat laatste was tnans niet het geval. Oudes was niet onder de lat, Ooms had vrijaf en Hamstra eveneens, de laatste twee, omdat ze den volgenden dag in den Helder moesten spelen. Er waren dus drie invallers, die wat de verdedigende betreft, heusch niet on aardig gespeeld hebben, maar waarvan de derde op de linksbuitenplaats een parodie op 't voetballen heeft gegeven. Wij hopen, dat èn Oudes èn Ooms het spel der tegenpartij gezien hebben, speciaal het verdedigend werk van het achtertrio. Dan is deze wedstrijd voor hen ongetwijfeld nuttig geweest. Want dan hebben ze kunnen zien, hoe dit achtertrio samenspeelde. Stuk voor stuk zijn Oudes, Ooms en Kuiper hun plaat sen zeer zeker waard, maar in diverse wed strijden missen wij het onderling verband tusschen backs en keeper. Terugspelen ziet men zelden goed, een bal laten loopen voor den doelverdediger en zelf de aanvallers af houden, het wordt door Alcmaria m. i. lang niet genoeg gedaan! Het spel van 't Gooi is ons zeer meegeval len. Er zat uitstekend verband in het elftal, dat dikwijls fraai driehoekspel liet zien, waar door de hachelijkste momenten voor het Ale- maria-doel ontstonden. Dat er dan ook zes doelpunten gemaakt zijn, verwonderde ons niets. De heeren durfden allemaal en konden allemaal schieten, niet alleen vrij zuiver, maar ook hard. Dat was misschien wel het grootste verschil tusschen de beide elftallen. Steeds werd het leer door de Gooi-menschen met harde, zuivere trappen naar voren ge bracht en als Alcmaria hetzelfde trachtte te doen, dan werd er akelig kalm en zacht ge trapt. Natuurlijk zijn er uitzonderingsgeval len geweest, maar over 't algemeen "was het trappen te zacht. Misschien was daardoor het tempo van 't Gooi ook steeds iets sneller. 't Gooi viel nog meer op, doordat elke speler steeds in actie was, ook al was de bal niet in zijn nabijheid. Steeds weer koos men een zoo goed mogelijke opstelling, om, als de bal kwam, onmiddellijk er van door te kunnen gaan. En tenslotte nogmaals de keeper. Een knaap, die elke bal klemvast had, doch die heel ver uit zijn doel liep. We hebben lang, doch tevergeefs op boogballen van Peere boom c.s. gewacht, want dan was het meteis voor 't doel staan duur geweest- Zooals gezegd, Alcmaria kan veel beter. Maar toch lijkt het m. i. wel goed, als er in den loop van deze week door het elftal en de leiders eens gepraat wordt over het samen spel tussches de linies onderling. En vooral dient er dan gewezen te worden op het aau- valssysteem. Breedere aanvallen geven een verdediging meer last, dan kort samenspel op een vleugel, hoe mooi dat ook is voor een toeschouwer. En laten Jo Bos en Hamstra gerust eens een paar keer zelf schieten, als ze straks tegen Haarlem een kans krijgen. Zelf schieten, iedereen en doorsjouwen (zoo als Koning en Bos in den regel doen!) En vlug doorgeven, zoodat de tegenpartij geen tijd heeft om de verdediging te versterken! o Wat deze vriendschappelijke wedstrijd be treft, kunnen we verder kort zijn. Een fout van de Graaf, die in doel stond, was oorzaak van doelpunt no. 1, spoedig gevolgd door een tweede. Na zeer langen tijd maakte Alcma ria een tegenpunt en daarna hebben wij mi nuten lang alleen 't Gooi in den aanval ge zien. Feitelijk heeft dat zou den geheelen tijd voor de rust en een kwartier na de rust ge duurd en na de rust werd de score regelma tig opgevoerd, totdat de uitslag 6—2 was geworden. Koning en Bos zorgden voor twee zeer goede tegenpunten. Hamstra werd zeer gemist, want zijn plaatsvervanger was buitengewoon zwak en heel erg bang. Wellicht ongeoefend heid? 't Valt natuurlijk niet meer, om in vorm te blijven, wanneer men maandenlang niet speelt. Enfin, straks maar regelmatig" oefe nen en trainen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9