Hoe het weer ook zij, Jietk ÓL School «♦mi (behalve in zeer vroege voorjaren), men en vooral krozen moeten iets vroe- ^"'behandeld zijn, terwijl voor bessenstrui- fef in het algemeen het midden van Febr. *5"het einde van die maand geldt. I In kassen kan men druiven en perziken er goed met carbolineum bespuiten, mits dit voor het midden van Januari geschiedt, veiligheidshalve kan men perziken in kassen oMïige uren na deze bespuiting met water af- spuiten. Algemeen kan een 7% pCt. oplossing dus 714 L. op 9214 L. water van goed vrueht- jjoomcarbolineum 'aangereden worden. Al leen bij zeer verwaarloosde of hevig door bladluis aangetaste boomgaarden kan men een 10 pCt. oplossing nemen. Perziken mogen slechts met 5 pCt. carbolineum behandeld worden. Nadere inlichtingen wórden gaarne ver strekt door en geschriften over de bespuitin gen (Mededeeling no. 33 Sproeien en Sproeiers, Vlugschrift 8, Carbolineum en eenige andere sproeimiddelen tegen dieren) zijn verkrijgbaar bij de Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen. Ook de op verschillende plaatsen werkza me ambtenaren van dien Dienst verstrekken all gewenschte inlichtingen. W ARMENHUIZEN. Woensdagavond hield de tuinbouwver- .eniging „De Noord" een algetneene leden vergadering in het Veilingskoffiehuis. De op komst was zeer goed te noemen. 70 leden waren ter vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer W. Gutker, opende de v^igadering, waarin hij de aanwezigen allen hartelijk welkom heette. Gezien de groote opkomst was te bemerken dat iets bij zonders aan de orde w«s Door het bestuur was antwoord ontvan gen op het verzoek dat was gericht aan het Hoogheemraadschap om uitstel van be- ettfng. Hieruit hebben we vernomen dat het Hoog heemraadschap afwijzend op dit verzoek heeft •beschikt, niet dien verstande dat diegenen, die geheel onmachtig zijn te betalen, een ver zoek aan het bestuur van het Hoogheemraad kunnen richten en dan mogelijk wel uitstel van betaling wordt verkregen. De heer P. Slot heeft laatst op een bijeen komst persoonlijk den secretaris van het Hoogheemraad over deze moeilijkheden ge sproken en heeft van hem vernomen dat de waarschuwingen moesten worden wegge zonden. Die niet kunnen betalen moeten dus een verzoek aan het bestuur van het Hoogheem raad richten en niervoor zal wel uitstel wor den gegeven. Met goedvinding van de vergadering werd hierover niet gestemd en werden door den voorzitter hiervoor benoemd de heeren P. Vlam JrJoh Berkhout en P Mosch Dz. Punt 4. Behandeling van de agenda voor de Algem. Buitengewone vergadering van de C. V V a. Verhooging percentage veilingskosten. Het voorstel van het Centr. Bestuur was om de veilingskosten van 1.8 pCt. te brengen op 2.2 pCt. In dezen slechten tijd is het voor ons allen geen prettig iets om hiertoe te be sluiten, doch gezien de omzet die ongeveer 200.000 beneden de begrooting zal blijven, zoodat ongeveer 2000 minder aan veilings kosten wordt ontvangen, zijn we toch genood zaakt hiertoe over te gaan. In aanmerking moet nog worden genomen dat niets op de gebouwen wordt afgeschreven. De heer P Pie stelde voor om door deze heffing een tegemoetkoming aan de bouwers te geven en wel in dezen vorm om geen lig gelden meer te heffen voor de vaartuigen die in de goot worden gebracht. De voorzitter antwoordde, dat we hiertoe niet konden besluiten omreden de Vereeni- ging niets van haai inkomsten kan missen. óver punt a werd niet bestemd en tot goed keuring werd overgegaan. b. Heffing van 20 pCt. op de presentie gelden. De heer W. Mosch vond dit te weinig en zou het met 40 pCt. verminderd willen zien. De bouwers moeten door het verhoogde veilingspercentage een veer laten en spr. vond dat het bestuur naar verhouding ook wel iets meer kon bijdragen in het tekort. De heer Slot vond dat de heer Mosch zich met duidelijk uitliet, want zeide spr., begrijp ik ■hem goed, dan moeten zeker door het bestuur geen extra veilingskosten worden betaald. Door de vergadering werd goedgekeurd om de presentiegel ten met 20 pCt. te ver minderen. c. Heffing van 5 pCt. op de salarissen van marktopzichter-keurmeester, telefonist en veilingschoonmaker. De heer C. Barsingerhorn was van mee ning dat 5 pCt. korting op die lage salarissen meer dan genoeg was. De heer B. van Duin was een andere meening toegedaan en vond dat wel 10 pCt. kon verlaagd worden. Vervolgens kreeg de heer P. Slot het woord, die dit onderwerp duidelijk uiteen zette en met cijfers naar \oren kwam. zooaat door de aanwezigen zeer goed werd inge zien dat 10 pCt. verlaging op een salaris van 1300 ongemotiveerd bleek. Over dit punt werd geen stemming verlangd en door oe vergadering werd besloten om op de Algem. Verg. der C. V. V. voor te stellen, genoemde salarissen met 5 pCt. te verminderen. d. Eveneens ging de vergadering met het voorstel van het Centr. Bestuur accooid om de salarissen van den voorzitter en veiling- leider met 20 pCt. te verlagen. 4a. Verzoek aan den Gemeenteraad richten om steun voor die tuinders, die daar voor in aanmerking komen. Langdurig werd hierover gesproken, ma om tot een oplossing te komen was zeer moeilijk. De heer Slot merkte ook zeer terecht op dat de gemeentebesturen maar lang me kunnen doen wat ze willen en terdege goed keuring van den minister moeten heboen, voordat iets uitgevoerd kan worden. Misschien dat er onder de aanwezigen zijn die met voorstellen kunnen komen, die voor het Gemeentebestuur van belang kunnen Wezen. De heer K. Molenaar zeide, dat het Ge- iieentebestuur zonder regeeringssteun niets kan uitrichten, tenminste niet waar velen wat aan hebben. De heer P. Mink stelde voor om zoo spoe dig mogelijk toe over te gaan een steun regeling op te richten. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk een verzoek aan hel Gem. bestuur richten. In de rondvraag deeide de voorzitter mede dat dezelfde afgevaardigden voor de Algem Vergadering worden afgvaardigd. De heer Slot zou den leden willen aan raden om de aardappelen zooveel mogeiijk te laten keuren. Meestal kan Frankrijk eer. flink kwantum plaatsen, maar speciaal goed gekeurde. Hij drong er op aan in het belang van de ieden om vooral goed pootgoed te zetten. Engeland vooral vraagt speciaal wit- vleezige aardappeden en vraagt vee! con sumptieaardappelen. De heer G. Groet vroeg hoe het stond met den toeslag op de bewaarkool. De heer Molenaar deelde mede dat in de Verg. van den Vierbond is besioien een ver zoek aan den minister te richten om 1 toe slag per 100 K.G. te verkrijgen De minimum prijs van 60 cent blijft gehandhaafd. Door den heer Klant werd het verzoek voorgelezen dat aan de minister gezonden zal worden. De heer C Barsingerhorn zou gaarne wil len zien dat het jagen in de volle akkers kool werd tegen gegaan. De gevolgen hiervan blijven niet uit. Men krijgt hierdoor niet enkel uitschot, maar ze worden totaal stuk ge schoten. De voorzitter zegde toe. dat het in de Algem. Verg zal worden besproken en ook de heer Slot was bereid dit in bespreking te brengen met het hoofd van politie Door enkelen werd opgemerkt dat de bouwers zelf ook schuld hebben door schriftelijke ver gunningen te geven en juist door dit te wei geren za! men tot een bevredigend resultaat komen. HENSBROF.K. Donderdagavond half 8 had een bijeen komst plaats van tuinders iu café de Boer, waar als spr. optrad de heer de Weerd, tuinder te Nederhorst den Berg en tevens spreker voor het Nationaal Boerencomité. De heer Speets. die de bijeenkomst opende heette de talrijke opgekomenen hartelijk welkom, alsmede de pers. In 't bijzonder heette spr. den heer de Weerd welkom, die de groote reis had aangedurfd om voor de belangen van onze tuinders een avond te komen spreken. Daar de gemeente hier voor de tuinders financieel niets kan doen. zeide spr.. moeten we actie vereren. Hierna werd het woord ge geven aan den heer de Weerd. Deze zette eerst even de houding van de groote pers tegenover het B. C. uiteen, met als hoofd schuldige de „Telegraaf", die misleidende be richten omtrent de vergadering te Hoorn, de wereld had ingestuurd, nadat zij in de con clusie. dat boeren niet in staat waren een dergelijk congres een succes te doen worden. bedrogen was uitgekomen. Spr beweerde daarentegen, dat het juist het tegenwoordige kapitalistische maatschappelijke stelsel was, dat de menschen in wanhoop en ellende naar de vergaderingen dreef, die overal gehouden worden. Organen als „De Plattelander" mochten dan al beweren, dat de kiem van onze be weging in het communisme zeie'de, dit was liegen tegen beter weten in. Spr. noemde voorbeelden van de groote ellende bij zich op het dorp en overal in den omtrek zien wc hetzelfde. Ook de werkloosheid werd door spr. breedvoerig besproken. Ook een vijand van de tuinders zeide spi.. is Provinciale com missie uit de veilingen, die er in toegestemd had, dat in de Horstermeer geen steun werd verleend, omdat daar dit jaar nog voor een groot bedrag was geveild, doch niet had onderzocht welk deel van het totale veilings bedrag te Hilversum kwam voor rekening van grossiers die elders woonden. Als be wijs dal er bij de regeering nog wel geld zit, wees spr. op de belangrijke aanbestedingen van verdedigingswerken op Wieringen, waar niet op duizenden wordt gekeken. Treurig noemde hij de houding der regee ring ten opzichte van de tuinders voo; wie men slechts een voorschot van 700.000 beschikbaar stelde, terwijl voor den bieten- bouw 14000.000 beschikbaar was. Door spi. werd de vergadering er op gewezen, dat slechts door daadwerkelijke actie bij het gemeentebestuur succes te verwachten is. Het gemeentebestuur moet de tuinders «achter zich hebben, aileen kan dit ook niets begin nen, ai wil men nog zoo graag. Ook zeide spr., moeten reiskassen gevormd worden om een demonstratie te houden in Den Haag. Dit wordt overai gedaan. Ook beval h 'j de vergadering aan. het blad voor 't B. C. te gaar. lezen, daar men dan met alles op de hoogte blijft Vetscheidtnen gaven zich ais abonné op. Verder zullen we niet ingaan op de rede van den spi - Wie de bladen leest en de vergaderingen goed nagaat, heeft al ver scheidene keeren een rede van den heer de Weerd kunnen volgen. Nog stelde spr. voor een comité van actie samen te stellen om de verdere werkzaamheden in handen fe nemen. De volgende personen hebben hierin zitting; R. Speets, Jb. Heertjes, H. Overman. P. de ViHs, C. Dekker, Fr. Klinkhamer, A Hom- mert. Daar het voor spr. tijd werd te ver trekken, eindigde hij zijn rede en gaf het verdere werk orr aan het comité. De heer Heertjes nog even het woord nemende, zeide, dat de steun die we op 't oogenblik van de gemeente ontvangen, niet de juiste is, daar een tuinder op zijn land moet blijven. Daar de rondvraag niets bijzonders op leverde, sloot de heer Speets de bijeenkomst met dank aan de opgekomenen en sprak den wensch uit dat we straks allen zij aan zij zullen staan als we eikaars hulp noodig hebben. SINT PANCRAS. Den 2en Kerstdag gaf de tooneelvereeni- ging „Kunst naar Kracht" een tooneeluit- voering in het café van den heer Bouwstra. De zaal was slechts matigjes bezet. Opge voerd werd „De duistere Gast", een boertig kluchtspel in 4 bedrijven van den heer H. Bakker. Schrijver o.a. van Filmmaniakken. De strekking van het stuk was, dat Kees Stronk, de rijkste boer van het dorp tot bur gemeester was benoemd. Deze benoeming was voor den boer zoo vereerend, dat de boerengewoonten door hem werden afgelegd. Daardoor werd hij in huiselijken kring on draaglijk, en wilde o.a. zijn dochter niet uit huwelijken aan een onderwijzer Z.i. was voor zijn dochter een baron of graaf de aangewezen partij. De boer moest echter weer in den burge meester terug worden gebracht, en dit werd getracht door een tooneelspeler, den heer van Staalduinen. Deze kwam als „De duistere Gast" bin nenvallen en wist alles weer in het reine te brengen. Dit gaf aanleiding tot menig aardig too- neeltje wat door het publiek met uitbundig gelach werd begroet. Over het spel kunnen we volstaan met te zeggen, dat door „Kunst naar Kracht" goed werk is geleverd. In aanmerking genomen, dat de meeste krachten nog nieuwelingen zijn, is heel goed gespeeld. Niet om aan de andere spelers te kort te doen, vonden wij dat de boerenknecht Dirk, vertolkt door P. de Koning, het beste spel leverde. De uitspraak van dezen jongen speler was schitterend en het kalme spel mooi. De keuze van het stuk voldeed ons niet. „Kunst naar Kracht" is tot iets hoogers en iets beters in staat. Een gezellig bal besloot den avond. Tot propagandist van den Neutralen Boeren Land- en Tuinbouwersbond zijn be noemd de heeren Jb. de Vries en A. Hoog land Jr. Deze heeren zullen trachten in deze omgevingen meerdere afdeelingen te stichten., KOEDIJK. Zondagmiddag werd voor de kinderen der openbare school het Sint Nicolaas- feest gehouden ,n het lokaal van den heer Jb. Groot, die zijn geheel© lokaal daarvoor gratis beschikbaar had gesteld. Te 2 uur gingen Sint en zwarte Pi.'t te paard langs de gemeente en werd er ook een bezoek gebracht aan de buurtschap Uostwijk; te 3 uur arriveerde men in het lokaal waar de kinderen, onder leiding van het hoofd der school, den heer Stuffers, toepasselijke liederen zongen De voorzitter, de heer P. Hart, riep het welkom toe aan de kinderen, Sint Nico- laas en Piet en aan dt talrijk opgekome nen Na het zingen van de kinderen waarbij de heer P. Visser begeleidde op de piano, wera door -ien Sint een vei tel ling gedaan die met aandacht gevolgd werd en een luid applaus verwierf. Daarna ontving eik kind uit de han den van den goeden Sint een passend geschenk Onderwijl werden chocolade en versnaperingen rondgedeeld en weid om beurten een lied ten beste gegeven. De hoogste klassen gaven onder leiding van den heer Stuffers voor den Sint en zijn knecht mooie zangnummers welke door de aanwezigen op hoogen prijs wer den gesteld. Nat het uitreiken der prij zen mochten de meisjes uit de 4 laagste klasen raden naar <Jen naam van een pop, welke gewonnen werd door Anna Hartog met den naam Aaltje, en het ge tal van het boek werd bij loting gewon nen door Evert Dekker. De Sint sprak de kinderen ten af scheid toe met een tot weerziens en het laatst was het woord aan den voorzitter die eiken medewerker dank zegde voor de hulp en bijstand ook vooral de bur gerij die het financieel nog mogelijk heeft gemaakt dit feest te vieren. Inge zameld was 160. Hiermede was de middag gepasseerd en ging elk voldaan huiswaart. Het „lang zullen zij leven" en een driewerf hoera", voor de com missie waren wel verdiend. guur en schraal, regenachtig of koud, vat heeft het niet op uw gezicht, als gij U tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"-Ciême in te wrijven. Uw huid blijft dan onder alle omstandigheden fraai van teint en zacht als fluweel. opluisterden en nog een extra-versnapering hadden meegebracht. De combinatie bestond uit de Mandoline club „Annnato", de Gemengde RK. Man dolineclub „Animato", de Gemengde R K. Mandoline Club „Apollo", de Mandoline Chib „Avanti", alle uit Amsterdam en de RK. Mandoline Club „Santa Lucia" uit Haarlem, alk onder leiding van den heer A. J. P. Hakkenberg van Gaasbeek. Medewer king verleenden nog de heeren Prisser als humorist en Floor als accordeon-virtuoos. Ernst en luim wisselden elkaar af. zoowel in de muziek als in voordracht. Hoewel de ver schillende dames en heeren reids beide Kerstdagen in ziekenhuizen en instellingen van weldadigheid hadden gespeeld, bleken zij nog onvermoeid te zijn. Het was voor ons allen een waardig slot van dit Kerstfeest, waarbij de verpleegden heerlijk hebben ge noten, hetgeen door velen onomwonden werd erkend. Het was jammer dat het oogenblik van heengaan zoo gauw was aan gebroken. dat ons den tijd ontbrak behoor- iijV onzen dank te kunnen betuigen. Daarom willen wij gaarne op deze plaats nogmaals j hartelijk dank zeggen aan alle dames en heeren voor den genotvollen avond dien zij de oude bemanning der Prins Hendrik j Stichting zoo geheel belangeloos hebben ge geven. Het wordt door ons allen ten zeerste gewaardeerd. HOORN. De K. v. K. alhier heeft zich tot de konin gin gewend met een adres tegen het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij voor schriften werden vastgesteld ten aanzien van winkelsluiting. De K. v. K. acht dit besluit in strijd met de bedoeling van de wet, omdat het is genomen tegen het verlangen van de werkgevers in het winkelbedrijf, vereenigd in de Hoornsche j Middenstandsvereeniging, afdeeling van den Koninklijken Nederlandschen Middenstands bond en van de Roomsch-Katholieke Midden standsvereeniging „De Hanze", die hadden aangedrongen op het behoud van de vrijheid, ten aanzien van de keuze van een vrijen voor-, dan wel van een vrijen namiddag. Bovendien acht de Kamer het besluit in strijd met het bepaalde in artikel 6 der win kelsluitingswet 1930, waar de mogelijkheid wordt geopend, te komen tot een sluiting der winkels op een voor-, dan wel op een namid dag. zonder dat daaraan bijzondere voor waarden zijn verbonden, gelijk zulks het ge val is in de bovenbedoelde verordening, aan genomen door den raad def gemeente Hoorn. Op bovenstaande gronden verzoekt de K v K. voor West-Friesland de in artikel 6 der Winkelsluitingswet bedoelde koninklijke goedkeuring aan genoemde verordening te willen onthouden. BROES OP LANGENDIJK. Donderdag werd door het Chr. Fanfare corps een gratis wijdingsconcert gegeven in het gebouw der L. G. C. De voorzitter van het corps deelde mede, dat de bedoeling was om liet Christelijk be ginsel meer uit te dragen, ook op het terrein der muziek, zulk3 mede in verband met de groote tegenstellingen, welke plaats vindt in het hedendaagsch wereldgebeuren, waarin het ongeloof al driester den kop op steekt. Juist dezen avond werd werd daarvoor zoo geschikt geacht in verband met het te vieren Kerstfeest, waarcii de geheele Christenheid uiting geeft aan haar gelooven de geboorte van den Heere Jezus, waarvan de wereld niet wil welen, ja zelfs de gruwelijkste spottaal bezigt met dit wonderlijk gebeuren. Spr. verzocht den talrijken aanwezigen uiting te geven aan datgene wat allicht ook in hunne ziel leefde, door de psalmen mede te zingen, welke op het programma voor kwamen en eindigde met te zeggen, dat het welslagen van dit wijdirigs-concert er iets toe mogen bijdragen niet ter onzen eere, maar ter eere van onzen God. De heer van Kalken, directeur der vereeni- ging, kreeg hierna gelegenheid tot het afwer ken van een 11-tal nummers, o.a. Psalm 98 2, Boven de stormen, Er ruischt langs de wolken. Psalm 68 10, Stille nacht, Heilige nacht, Psalm 75 12 en 4, hofzang van Zacharus, Eere zij God, hofzang van Marin en Gezang 229 1, welke allen zeer mooi werden uitgevoerd, getuige het dankbaar ap plaus, na het spelen van het laatste nummer. EGMOND AAN ZEE. In de Prins Hendrik Stichting is het Kerst feest wederom gehouden, zooals het de laat ste jaren gewoonte is geworden. Nadat op den eersten Kerstavond de kerst stemming hoogtij vierde bij de brandende kaarsjes in den versierden kerstboom, het geen ook plaats vond in het Ziekenpaviljoen bij de weinige, gelukkig niet ernstige zieken, werden op den tweeden Kerstavond opge wekte wijsjes ten gehoore gebracht, die door de verpieegden zoo goed zij konden werden meegezongen. Ditmaal echter werden wij verrast door een combinatie van 4 Man doline Vereenigingen, die den avond roede NIBBIXWOUD. De boerderij van den heer C. Wijdenes is geheel afgebrand. Veel hooi is verloren ge- gaan. JeugdTfecluuir* Van Pietje Piep en Beerebaas is een aller aardigst prentenboekje dat door de Firma Oebr. Kluitman in dien handel gebracht wordt en geschreven en geteekend is door Frans de Kanter. Het is de geschiedenis van een klein muis je, dat, als het een boodschap doet, Beere baas ontmoet, die het wil opeten. Het muisje vlucht in een hollen boomstam, maar Beere baas trekt den boom uit den grond en neemt dien mee naar zijn huis. Onderweg ziet een ander muisje het gevaar waarin zijn vriendje verkeert. Het klimt op een boomtak en laat zijn staartje naar beneden bengelen waarna Pietje dat staartje grijpt en ongemerkt weef te ontsnappen, zoodat Beerebaas het niet vin den kan als hij den stam stuk halct. Hij tracht daarna in den boom te klimmen waar in de muisjes zich verstopt hebben, maar blijft met zijn broek aan een gebroken tak hangen. Eerst als hij beloofd heeft de muis jes van muizenstad geen kwaad meer te zul len doen wordt hij losgemaakt en doordat zij nu van een groote zorg bevrijd zijn, vie ren de muisjes vroolijk feest, waarmee dit aardige kleuterverhaaltje besloten wordt. Bij de Nederlandsche Jongeren Boekerij te Utrecht verscheen Het geheime Genootschap, een padvinders-geschiedenis door Joh. W. Eekhof. Het beschrijft de avonturen van een groepje, waarschijnlijk Alkmaarsche, padvin ders, die als echte speurders zoowel de gan gen van een geheim jongensgenootschap als van enkele stroopers en strandvonders na gaan. Het geheime jongensgenootschap be zorgt hen heel wat last, want deze organisa tie, die zoogenaamd opgericht is om den goeden geest onder de H.B.S.-ers te bevorde ren en hun belangen te behartigen, bestaat eigenlijk alleen uit jongens, die zich allesbe halve behoorlijk gedragen. Zoowel de leden van het genootschap, The Happy Fellows, als de jongens van de Vos- senpatrouille brengen herhaalde bezceken aan een groot leegstaand gebouw in het duin en welk gebouw dat is valt voor Alk- maarders en Bergenaren niet moeilijk te ra den. Ten slotte blijkt, dat ook de stroopers en strandvonders daar geregeld bijeen ko men en er een bergplaats hebben. Ternau wernood ontsnappen de leden der Vossenpa- trouille zoo nu en dan aan de wraak der boeven, maar ten slote komt alles terecht. De dieven worden gepakt, de Vossen redden een der leden van The Happy Fellows van den verdrinkingsdood en met een bijeenkomst in het Alkmaarsche troephuis, waar ook het be stuur aanwezig is en de Hopman zoowel als de voorzitter van het Afdeelingsbestuur den energieken jongens hulde brengen .wordt het verhaal besloten. Het aardige jongensboek, geschreven door den oud-Alkmaarschen leider Joh. W. Eek hof, is met herinneringen van waarlijk pad vinderschap opgedragen aan de heeren Henk Holsmüller en Barth. Eekhof, oud-leiders der Afd. Alkmaar van de Ver. „De Nederland- sche Padvinders".- Ds H. W Bloemhoff, voorganger der vrijz. herv. kerk te Hillegersberg, heeft het beroep naar Heiloo aangenomen De Ned. isr. gem. te Amsterdam heeft besloten, in haar dienst zijnde onderwijze ressen die in het huwelijk treden, niet te handhaven. Te Amsterdam is gisteren, oud 69 jaar, overleden dr. F. Leviticus. Hij was de eerste leeraar in de Germaansche taal- en letterkunde (Duitsch), die den docterstitei behaalde. «- De heer W. F. de Jong te Alkmaar is te Den Haag geslaagd voor het examen B Fransch M. O. KERSTFEESTVIERING NEDERL. HERV. KERK TE HEEMSKERK. Zaterdagavond vierden de kinderen de\ Christelijke school hun kerstfeest in het kerkgebouw. Het glanspunt van het feest de traditio- neele boom stond in al zijn pracht te ionke len. Ds. IJzerman hield een kersttoespraak, ge volgd door een uiteenzetting van de beteeke- nis van dit feest. Na afloop werd een cantate uitgevoerd en tot slot kregen wij van mej. Taams een boeiende kerstvertelling te hoeren. Na afloop hiervan werden de geschenken uitgereikt, waarna allen hoogst dankbaar zich huiswaarts begaven. KERSTFEESTViERINO DOOPSGEZINDE KERK TE BEVERWIJK. Ook <ie kinderen der Zondagschool iil Vrijz. Christel, geest vierden onder leiding van Ds. J. D. v. Calcar in het kerkgebouw hun kerstfeest. Het zingen der kerstliederen, welke de kinderen weken te voren hadden ingestu deerd, liep vlot van stapel. Ds. v. C. hield liet bekende kerstverhaal, •gevoolgd door een-kerstvertelling, welke vol spanning van het begin tot het einde gevolgd' werd. Rest nog te melden, dat lekkernijen tus- schentijds werden uitgedeeld en aan het einde de geschenken, terwijl de langzaam uitstervende kaarsjer» van de fraaie boom het einde van deze zoo goed geslaagde feest avond meldden. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. De Lageronderwijswet 1920 schrijft voof. dat er voor elke openbare school of voor twee scholen derzelfde gemeente gezamenlijk een oudercommissie moet worden ingesteld. Deze ouder commissie is bedoeld als een schakel tusscheu ouders en onderwijzers, ge meentebestuur en schooltoezicht. Zij dient de goede verhouding en samenwerking van school en huis te bevorderen. Tweemaal per jaar behoort de commissie een ouderavond te erganiseeren. Er ligt echter wel een groote afstand tus- schen wet en praktijk! Aan 1/5 gedeelte der openbare scholen en 1/4 gedeelte der openbare u.l.o.-scholen ont breekt de oudercommissie ten eenenmale! De overige scholen hebben commissies. Maar zijn al deze commissies wel actief? De vrees is gerechtvaardigd, dat daaraan nogal iets ontbreekt. Immers aan 38 pCt. der openbare scholen voor g.l.o. en aan 45 pCt, der openbare u.l.o.-scholen werd in 1929 geen ouderavond gehouden. Voor de bijzondere scholen gelden geen wettelijke voorschriften wat betreft het con tact tusscfien de school en de ouders. In 65 pCt. der Protestantsch-Christelijke - scholen voor g.l.o. werden in 1929 een of meer ouderavonden gehouden en in de helft van de u.l.o.-scholen van deze richting. Uiterst gering is daartegenover het aantal ouder avonden in Roomsch-Katholieke scholen. Slechts in 3 pCt. der Roomsch-Katholieke scholen voor g.l.o. en in 5 pCt. der Roomsch- Katholieke u.l.o.-scholen werden in 1929 ouderavonden gehouden. Het geneeskundig schooltoezicht is in ons land meer verbreid dan velen bekend is. Bij na de helft der leerlingen van lagere scho len is thans aan medisch toezicht onderwor pen. Men denke daarbij niet aan de geregel de geneeskundige controle, welke in de groo te steden zoo voortreffelijk is georganiseerd. In vele dorpen komt de schoolarts slechts in dien zijn hulp wordt ingeroepen. Het ge neeskundig schooltoezicht is niet gelijkelijk over de scholen der verschillende richtingen verdeeld. Van de leerlingen der openbare scholen staat 65 pCt., van die der Roomsch- Katholieke 39 pCt. en van die der Protes tantsch-Christelijke 30 pCt. onder toezicht. De Statistiek van het Gewoon en Uitge breid Lager Onderwijs 1), waaraan wij deze gegevens ontleenen, verstrekt ook gegevens omtrent de naleving der Leerplichtwet. Ons treft in het bijzonder de opvoedende werking van deze wet. Zij heeft het geregeld school gaan der kinderen ongetwijfeld bevorderd. Zoo verminderde het aantal ongeoorloofde schoolverzuimen per 10.000 schooltijden van 133 in 1902 tot 24 in 1929. Begrijpelijk is het, dat ook het analphabetisme in ons land sterk afnam. In 1900 konden van de 100 ingelijf- den bij de land- en zeemacht er 2.3 lezen noch schrijven, n 1929 was dit aantal uiterst gering, n.1. 0.2. De 41 dienstplichtigen, die in 1929 konden lezen noch schrijven, zullen naar wij wel mogen aannemen, zijn voortge komen uit de gezinnen van schippers en kra mers, die een vasten woonplaats missen en dientengevolge niet door de Leerplichtwet worden bereikt. Onze bespreking van de statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1) is hiermede ten einde. Het zal den lezer wel gebleken zijn, dat in dit werk een schat van gegevens in ons onderwijs is verzameld. Het moet, naar onze meening, een plaats vinden in de boekenkast van ieder, die zich voor ons onderwijs interesseert. 1) Uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5