Necrologie Luchtvaart dood sloegen, hebben dit jaar voor verschil lende rechtbanken terecht gestaan en zijn ten slotte veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf ieder. Den 28 April heeft een landbouwer te Aalten zijn broer, die hun moeder had be dreigd, in een worsteling gedood. Moeder en zoon deden het aanvanlcelijk voorkomen alsof het slachtoffer dood gevallen was van een wagen, maar hebben later toch de ware toedracht aan den burgemeester \erteld. Eisch wegens broedermoord 10 jaar, vonnis na onderzoek naar verdachte s geest\ ermo- gens eveneens tien jaar. „Het drama in den kerktoren de zaak tegen den leidekkerspatroon, die in Maiart 1929 zijn knecht van den toren der St. üe- rardus Majellakerk te Amsterdam wierp, zoodat de dood volgde, werd den 17 üct. berecht, toen de dader tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, na dat eindelijk was komen vast te staan, dat hetgeen men eerst voor een ongeluk haü gehouden, een gemeene moord was geweest. Bet was n.1. uitgelekt, dat de patroon een hooge levensverzekering op zijn knecht had gesloten. Een vreeselijk geval heeft zich in het be gin van Oct. afgespeeld te Wateringen in het Westland. Daar werden in een vroegen ochtend de beide kinderen van den arbeider Dekker met bijlslagen vermoord en men vermoedt dat de moeder in een vlaag van waanzin deze misdaad pleegde. Nog is niet opgehelderd een moord, ge pleegd te Amsterdam op den conciërge van perceel Rokin 99, een man die naast zijn betrekking nog het bedrijf van geldschieter uitoefende. Men heeft gemeend dat hierin de aanleiding tot den moord heeft gelegen, maar ook na het uitloven van een belooning van 500 heeft men van den dader nog geen spoor kunnen vinden. Den 24 Oct. heeft een vrouw te Stompwijk (Z.-H.) gepoogd haar slapenden man van het leven te berooven door kokend water over hem uit te gieten. Zij meldde zich zel ve bij de politie, maar weigerde te zeggen welke reden zij voor haar vreeselijke daad had. Nadat de heer Eschauzier te Den Haag een paar dagen verdwenen was, werd half Mei zijn lijk gevonden in een kist in een pakhuis aan ae Westerbaenstraat aldaar. Of roof de bedoeling der daders is geweest, werd nog niet uitgemaakt. In Januari 1932 zal de zaak voor de Haagsche rechtbank ko- men. Als laatste misdrijf in dit bloedig relaas willen wij nog noemen het drama te Echt, gepleegd in den nacht van 27 op 28 Nov. waarbij drie jonge mannen, van wie twee broers, het leven lieten. Men herinnert zich het geval natuurlijk nog. Een jachtopziener en diens zoon werden als vermoedelijke moordenaars gearresteerd, want dat men hier met moord heeft te doen, schijnt wel haast onomstootelijk vast te staan. In den joop van het onderzoek is het bosch, waar het drama zich afspeelde, nog eens van alle kanten doorzocht en toen vond men in de buurt van den kuil, waar de genoemde drie lijken verborgen waren geweest, nog het lijk van een sinds Aug. verdwenen 23-iari- gen man, eveneens in een kuil gestopt. Aan genomen wordt dat ook deze man vermoord is door den jachtopziener. Wij zullen het hierbij laten en onvermeld laten de gevallen van echtelijke twisten met doodelijken afloop, terwijl wij evenmin aan dacht zullen schenken aan moorden en vechtpartijen, in dronkenschap bedreven. Liever willen wij overgaan tot meer verhef fende dingen en wijzen op grootsche werken, die in den loop van dit jaar begonnen, voortgezet of voltooid werden. Is het wonder dat wij hierbij allereerst denken aan de af sluiting der Zuiderzee? Dit grootsche werk, dat zoozeer de aandacht van de geheele we reld vestigde op den ingenieursarbeid van het kleine Nederland, zal in den loop van 1932 gereed komen, want er is sinds 21 Nov. j.1. nog slechts één sluitgat overgeble ven, de geul „De Vlieter". Er is weinig kans, dat zal worden ingewilligd het ver zoek om deze opening te laten blijven en dan desnoods te overbruggen, welk verzoek door de visscherij in de rondom de ten doode ge doemde zee gelegen plaatsen gedaan werd in het belang van het blijven voortbestaan van een broodwinning voor velen. Landbou wers en neringdoenden in Enkhuizen deden eenzelfde verzoek op grond van de gewijzig de tijdsomstandigheden. De crisis zal intusschen wel invloed heb ben op den voortgang van het groote werk. Immers er is opschorting van de inpolde ring aangekondigd. Men moet dit zóó opvat ten, dat geen nieuwe werken van dezen aard zullen worden ondernomen, maar dat de thans reeds aangevangen inpolderingen zul len worden beëindigd. In de tweede plaats mogen wij herinneren aan de opening van Vlissingen's havenwer ken op 17 April door de koningin na een toespraak van mmister Reijmer. Ook de nieuwe binnenhaven te Scheve- ningen werd door de koningin geopend (23 April). Een groot werk zal worden ondernomen in Westerwolde (het aan Duitschland gren zende deel van Groningen), waar wegen zullen worden gelegd en het bestaand Mod- dermansdiep zal worden verbreed. Totale kosten 268000, waarvan ongeveer 125 000 aan arbeidsloon zal worden uit gegeven. Een prachtig object voor werk verschaffing! Ditzelfde geldt voor de nieuwe kanalen in Twente, waarvoor in Febr. de aanbesteding va de eerste zes gedeelten plaats had voor 197 000 In Maart werd begonnen met de verbete ring van de Schipbeek, die een paar millioen zal kosten en geheel in werkverschaffing wordt uitgevoerd De normalisatie van het Schoonebeeker- diep kwam gereed, waardoor een groot deel van Drente tot ontwikkeling zal kunnen ko men. De minister van binnenlandsche za ken, jhr. Ruys dc Beerenbrouck, opende op 26 Oct. een schutsluis in dit nieuwe kanaal Door het gereed Kmr»n van het stoomge maal ,.De Cremer" te Termunterzijl (Gron.) 9 Oct. geopend door minister Reijer «'het waterschap Oldambt (groot 18 626 H A.) een betere afwatering kunnen krijgen in het belang van den grond en den oogst. Een belangrijke verbetering van landerij en ter gezamenlijke grootte van 12000 HA. zal worden bereikt door de opening van het gemaal te Ezumazijl (Fr.), welke geschiedde op 12 Dec. De overbrugging onzer groote rivieren gaat ondanks ae crisis geregeld voort, en dit kan niet genoeg worden toegejuicht in het belang van handel en verkeer. De brug bij het Keizersveer werd 31 Oct. door minis ter Reijmer geopend, en dat er dien dag in het Land van Heusden en Altena eenerzijds en de gemeenten Raamsdonk en Geertruiden- berg aan Brabantsche zijde feest werd ge vierd, was te begrijpen. Trouwens deze brug is niet alleen van belang voor de aangren zende gebieden, maar voor geheel Neder land. De prachtige staaltjes van ingenieurs werk, die bij dezen bouw te zien werden ge geven, hebben aller bewondering geoogst. Het onteigeningsontwerp voor de nieuwe Waalbrug bij Zaltbommel werd 10 Jan. in gediend (kosten geraamd op 5.700.000) en de eerste werkzaamheden voor de brug bij Nijmegen werden 16 Sept. aanbesteed, n.1. het verleggen van den rechter-bandijk te Lent. Aan het door den Amsterdamschen han del reeds zoo lang gekoesterde verlangen naar een betere verbinding met den Rijn zal eindelijk worden voldaan: 20 April werd de wet betreffende den aanleg van een kanaal AmsterdamBoven-Rijn afgekondigd. Dat de regeering reeds zooiets als een financieele voogdij over de gemeenten uit oefent, wordt wel bewezen door het niet goedkeuren van de gemeentebegrooting van Leeuwarden wegens een daarop voorkomen de loonsverhooging voor de gemeentewerk lieden (29 Jan.) Daartegenover staat dat ook gewaakt wordt tegen te lage jaarwedden. Immers een paar gemeenten, die hun veldwachters wat schriel bezoldigden, zagen evenmin hare begrootingen goedgekeurd. De koningin-moeder, die reeds op onder scheidene wijzen uiting gaf aan haar mede gevoel met zwakken en zieken, heeft hier van opnieuw blijk gegeven, toen zij 13 Juli een jubileumfonds stichtte ten behoeve van lichamelijk gebrekkige kinderen van Neder- landsche nationaliteit. Een besluit van den Amsterdamschen ge meenteraad van 6 Nov., waarbij bepaald werd dat alle winkels aldaar op Dinsdag middag gesloten moeten zijn, heeft heel wat protest uitgelokt. Daar de Kroon evenwel het besluit niet heeft goedgekeurd, is niet te vreezen, dat in andere gemeenten een soort gelijk besluit zal worden genomen. Door op 9 Juli een vrouw te benoemen tot ambtenares van den burgerlijken stand, was de gemeente Rotterdam de eerste die van de nieuwe door de wet geschapen mogelijkheid gebruik maakte. Mej. Suze Groeneweg was deze eerste ambtenares. Het nieuwe Tweede Kamerlid ds. J. L. Faber te Zutphen heeft in Oct. de aandacht van heel Nederland op zich gevestigd door als anti-militairist te weigeren te voldoen aan een bevel van inkwartiering, waardoor een executoriale verkoop te zijnent plaats had. Eén meubelstuk bracht reeds genoeg op om alle onkosten te voldoen. De invoer van Belgisch brood tegen la* fjen prijs heeft in October in Zuid-Neder- and (tot zelfs in Rotterdam en Den Haag werd het gebracht) vele hoofden warm ge maakt en geen wonder: de afzet van het Ne- derlandsche product werd veel geringer, zoodat in Maastricht b.v. verschillende bak kersknechts werden ontslagen. Volgens het rapport van de professoren Kaag en Polak was de invoer van het Belgische brood voor namelijk te wijten aan de gevolgen van de tarwe-wet. De minister nam er echter geen maatregelen tegen. Men gelooft de bezwa ren tegen dezen en anderen ongewenschten invoer te kunnen ondervangen door de nieu we wetten, die dezer dagen in werking tre den. In een principieel strafgeding tegen den directeur van de hotel-maatschappij Suisse te Amsterdam heeft de kantonrechter aldaar beslist, dat in een hotel gebakken brood des morgens bij het ontbijt den gasten mag wor den voorgezet ook vóór 10 uur. In hooger beroep bleek de rechtbank het met dit vonnis eens te zijn. Een belangrijke beslissing voor de bakkerswereld! Het door de Nederlandsche Dagbladpers op touw gezette petitionnement voor ont wapening heeft veler bijval gevonden. Meer dan 2 H millioen personen boven 18 jaar hebben erop geteekend. Den 17 Sept. werd het aangeboden aan den voorzitter van de Volkenbondsvergadering te Genève. Groningen heeft gedurende een groot deel van het jaar zijn bioscoopconflict gehad als gevolg van de weigering van het gemeente bestuur om de door den Bioscoopbond te hoog geoordeelde vermakelijkheidsbelasting te verlagen. Maar na 8K maand moesten B. en W. capituleeren: de belasting werd van 25 pet. van de bruto-opbrengst verlaagd tot 20 pet. van de netto-ontvangsten. De tijd van sluiting (6 Febr.—16 Oct.) kostte de gemeente een ontvangst van 50.000. Wie Het onderste uit de kan wil hebben De verschijning van de film „lm Westen nichts Neues heeft overal een run op de bioscopen tengevolge gehad en als alle be zoekers overtuigde aanhangers van de „nooit-meer-oorlog"-gedachte zijn, moet Ne derland wel een gelukkig land wezen. In het oosten kwam ook veel bezoek uit Duitsch land, maar dit was niet altijd met even vriendelijke bedoelingen, want vele van deze bezoekers zagen in de film een aanval op Duitschland en poogden de vertooning te verhinderen. In Enschede heeft men zich zelfs niet ontzien de film te stelen en te ver branden. Het.heele jaar door kwamen er af en toe berichten over valsche munterij, maar ge woonlijk had men de fabriek al spoedig ge vonden. Er werden dan geen geringe straf fen opgelegd. Ziehier een paar vonnissen: twee van de beoefenaren van deze ontoelaat bare huisindustrie werden in Mei door de Amsterdamsche rechtbank tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De Dordtsche recht bank veroordeelde er twee tot 4 jaar elk, welke vonnissen door het Haagsche ge rechtshof werden bevestigd. Het maken van een zoet winstje lachte in Mei een paar Amsterdammers zoodanig toe, dat zij zich lieten verleiden om aan een Rus tien biljetten van 1000 te geven als model voor door hem te vervaardigen val sche briefjes. De echte kwamen niet terug en de valsche werden niet gemaakt. De recht bank in de hoofdstad zag in het geval meer oplichting dan een poging tot valsche mun terij en veroordeelde den slimmen Rus tot een half jaar gevangenisstraf (de eisch was twee jaar). De jongste volkstelling, Oudejaarsdag 1930 gehouden, heeft aangegeven, dat er toen 7.920.388 menschen in Nederland wa ren, van wie 3.935.635 mannen. Er waren dus ruim 49000 vrouwen meer. In de laatste tien jaren was de bevolking toegenomen met 1.055.074 zielen. Thans is het zielental van Nederland de acht millioen al gepasseerd, gestorven desa. De allerwege verspreid lig- Slaan wij tenslotte nog even den blik naar tropisch Nederland. Wij memoreeren dan allereerst de bestuurswisseling in den Oost op 2 Sept., toen jhr. De Graeff het be wind in handen legde van jhr. B. C. De Jonge, een man, die Indië niet kende, maar van wien desondanks veel goeds wordt ver wacht. Verschillende ernstige berichten kwamen er in den loop van dit jaar uit Oost-Indië: een nieuwe uitbarsting van den Merapi, die leidde tot het ontdekken van een totaal uit gestorven desa. D eallerwege verspreid lig gende lijken van de op hun vlucht gevallen arme slachtoffers werden door de militairen en de veldpolitie weggehaald. Den 21 Jan. was er een aardbeving op Java, die 22 dooden eischte en 85 gewonden en een materieele schade veroorzaakte van naar schatting 200.000. Verschillende groote branden, waarvan vaak opzettelijke brandstichting gevreesd werd, alsmede zware bandjirs (waarbij ook de modderbandjir in het Moentilansche) hebben voor vele duizenden guldens schade aangericht en helaas zijn er ook menschen als slachtoffers gevallen. De bandjir van de Tjitaroem in Maart was de ernstigste sinds twintig jaar. Een noodlottige aanvaring te wijten aan onvoorzichtigheid had plaats op 24 Nov. in Djambi. Het gewestelijke vaartuig Ophelia voer tegen een veerpont, waardoor 24 menschen het leven lieten. En hiermede meenen wij zoowat het voor naamste van hetgeen in het nu afgeloopen jaar ons land bezig hield te hebben aange stipt. Veel ervan stond in het teeken van de economische crisis, die de heele wereld he laas nog beroert. Moge 1932 in dit opzicht eén gelukkiger verloop hebben! Wie heen gingen. 1 Jan. De gep. kapt. N. I. leger F. C. J. Sneep te Uxkel bij Brussel. De gep. luit.-gen. W G. F. Snijders, oud-insp. inf. te Den Haag. 2 Jan. Jhr. A. A Just de la Paisières, oud-inspecteur bij de Mij. tot Explottat'o van Staatsspoorwegen, te Voorburg Te Gorssel prof. dr. M VV. Beye- rinck, oud-hoogleeraar aan de hooge- school te Delft. Te Den Haag de gepens. gen.-ma- joor A. Hasskarl Medenbach, oud-inspec teur van den geneeskundigen dienst van het N. O. I. leger. 5 Jan. Te Den Haag is overleden ds J. Bos Hzn., emeritus-pred. van de chr geref. kerk te Delft. Van 1908 tot 1912 was hij in Den Helder. Te Den Haag overleden de majoor intendant H. M. Buffart, intendant bij de 1ste divisie, en toeziende chef over de militaire verplegingsinrichtingen in Noordholland. 10 Jan. Te Laren (N.-H.) overleden Eduard Jacobs, bekend beeldhouwer. 11 Jan. Te Den Haag L. J. C. L. Criese, oud-luit. ter zee. 12 Jan. J. C. van Eek, sinds 1898 bur gemeester der gemeente Heteren (Geld 13 Jan. Te Amsterdam overleden F. A. Nieuwenhuys, gep. luitenant-kolonel der infanterie. 16 Jan. Te 's-Gravenhage jhr. H. M. de Koek, thesaurier der Samenwerkende Zendings-Corporaties. 17 Jéta. Te Arnhem overleden generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer. 20 Jan. Te Den Haag mr. W Visse ring, oud-secretaris van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. 21 Jan. Jhr. F. M. van Spengler, ma joor der kon. marechaussee, ridder in de orde van Oranje Nassau, te Voorburg. Te 's-Gravenhage de gepens. luite nant-generaal van het Indische leger L. J. Resner. 21 Jan. Louis Moor, de nestor der Nederlandsche tooneelspelers, te Rotter dam overleden. 23 Jqji. Te Den Haag de Russische danseres Anna Pavlowa, 42 jaar. 25 Jan. Te Den Haag gep. generaal- majoor II W. Ruyter. 26 Jan. Mr. M. Saveiberg, vice-presi- dent van den Hoogen Raad, te Den Haag. 27 Jan. Op 73-jarigen leeftijd overleden Nico Van Harpen, stichter van het rust huis voor journalisten te Laren (N.H.) 28 Jan. Te Wagenborgen (Gr.) W. K. H Magendans, oud-directeur der ge stichten van de Vereeniging tot christe lijke liefdadigheid aldaar. 4 Febr. Jan de Jong, tooneelspeler te Amsterdam. 6 Febr. Te Overveen de Zaansche in dustrieel de heer Adriaan Honig. Jan C. de Vos, oud-tooneelspeler, te Den Haag. 15 Febr Te Oosterbeek overleden ir. G J. van Thienen, oud-hoofdinspecteur van den arbeid. Te Zutfen overleden T. J. van Dam, oud-burgemeester van Ouder-Amstel. Hendrik Maters, in leven penning meester van het Nationaal Arbeidsse cretariaat. te Amsterdam. Te Amsterdam overleden mevrouw Hopman—wast, muziekpaedagoge en componiste. A. J. G. M. Gaillard, oud-lid der Re kenkamer van Ned.-Indië. Dr. J. H. Wilterdink, oud-observa tor aan de Leidsche sterrenwacht, te Rijswijk. J. Paardekoper, musicus te Leeu warden. 16 Febr. De pianist Dirk Schafer over leden. 19 Febr. Te Meran (Italië) overleden Ludwig van Heek, oudste lid van de Enschedésche textielfirma van Heek en Co. 21 Febr. Te 's-Gravenhage overleden de gep. Iuit.-kolonel L. A. J. Ottenhoff. Te Arnhem overleden mr. T. Eve- kink, oud-president van den krijgsraad. Te Arnhem overleden D. Koeleman, oud-burgemeester van Krommenie. B. Schuite, burgemeester van Stad- Hardenberg. Te Den Haag kol.-tit. inf. b. d. H. W. Lansdorp. Te Zalt-Bommel de gepens. Iuit.- kolonel der inf. D. Makkink. 23 Febr. Te Den Haag de gep. luit.- gen. F. de Bas. Te Amsterdam ir. H. C. Grosjean. Te Groningen dr. G. H. Leopold, dir. prov. keuringsdienst. I Maart. Te Voorstonden bij Zutphen A. baron van Dedem van den Berg, oud lid van de Tweede Kamer en van de Ged. Staten van Overijsel. 5 Maart. Te Doorn overleden de heer F. Smitt Kleine, letterkundige. 6 Maart. L. A. van Tetterode, musicus te Amsterdam. 8 Maart. G. van der Laan Jr. te Gro ningen, voorzitter Ned. Bond van Ma kelaarsverenigingen. Te Brussel is, 73 jaar oud, overleden gep. generaal-majoor der artillerie Wil lem Josias Hendrik de Veer. 9 Maart. De verzamelaar Hidde Nij- land te Den Haag. II Maart. J. J. Bruna, journalist, Den Haag. 12 Maart. Gep. kolonel Ph. A. Gallas, Den Haag. 13 Maart. J. Lourens, journalist te Rotterdam. Oud-minister De Waal Malefijt. J. van Zuylen, journalist, Den Haag 15 Maart. De oud-burgemeester van Wijk aan Zee en Duin, de heer Delcour. De tooneelspeler Alex Faassen. De gep. majoor der cavalerie van het Indisch leger, de heer Posno. 16 Maart. W. B. Frikke te Laren, be kend in theosofische kringen. 22 Maart. Jhr. J. W. Witsen Elias, ge- pension. referendaris bij het departe ment van waterstaat, te Den Haag. Te Nijmegen de vice-admiraal b. d. H A. Schippers. 24 Maart. H. W. A. Brans, gep. kap. ter zée te Den Haag. April. De tooneelspeelster Elisabeth Poonsvan Biene te Amsterdam. 1 April. Te s-Gravenhage overleden de gep.-kolonel-tit. b. d. van het Indische leger, A. Voorsluys van Elk, de oud-Iuit- kolonel inf. O.I.L. C. J. van Temmer en de oud-kapitein ter zee P. C. Swaan. 6 April Te Leiden jhr. G. Valckenier von Geusau, burgemeester van Gelder- malsen sedert 1918. De gep. luit.kol paardenarts Ned Oost Indisch leger L J. Hoogkamer, te Den Haag. J. v. d. Weijden, te Haarlem. 9 April. Gen.-maj. inf. Ind leger b. d. 10 April. De journalist II. W. C. Dou- wens te Den Haag en S. Joh. Seefat stichter en oud-mede-uirerteur van de Vrije Universiteit te Amsterdam. 13 April. Ch. A. Vieweg, oud-directeur hoofdredacteur Nijmeegsche Crt. 13 April. Paul J. Bondix te Amsterdam vooraanstaande in de Esperanto-bewe- ging. 1 5Aprll. Dr. A. D. Donk, dir. H. B. S te Haarlem. 18 April. Jhr. mr. J. W. Quintus te Den Haag, oud-raadsheer gerechtshof aldaar. 19 April. Aart van der Leeuw, letter kundige te Voorburg. 22 April. F. G baron van Lijnden van Hemmen, oud-lid Eerste Kamer. 27 April. Mr. G. W. Eekhout, vice- president der rechtbank te Amsterdam. De kunstschilder en -handelaar Dorus Hermsen te Den Haag. 6 Mei. A. de Clercq, oud-dir. Haarl. Bank, oud-voorz. K. v. K. te Haarlem. 16 Mei. Joh. de Meester, letterkundige te Utrecht. 18 Mei. J. F. Hulswit, oud-directeur van de N. V. Haarl. Machinefabriek v/h. Gebrs. Figee en oud-wethouder van Haarlem. 19 Mei W. H Mansholt, geneeshler- directeur acad. ziekenhuis te Groningen 25 Mei. P. R. Mees te Rotterdam, oud lid Tweede Kamer. 29 Mei. Te Angelo overleden mr J D C. baron van Heeckeren van Keil, oud gezant in Zweden en oud-lid der Eerste Kamer. 2 Juni. Mgr J. Pompen, vicaris-gene raal in het bisdom 's-Hertogenbosch. 1 Juni. J. B. Blijdenstein W.Jzn. te De Lutte. 2 Juni. Te Breda J. H. Ruijsch van Dugteren, l>7erpredikant. 7 Juni. Prof Sluyjennan te Den Haag 9 Juni F. Bos te Lonneker, oud-lid Tweede Kamer. 10 Juni. Gep. gen. maj.-tit. P. C. J. Noorduijn te Den Haag. 12 Juni. Gsp. luit.-kol. O. I. leger C. B Dutry van Haeften te Den Haag. 17 Juni. Te 's-Gravenhage overleed, 84 jaar oud, mejuffrouw Aafke Kuypers, de grondlegster van het methodisch spreken in ons land. 19 Juni. Albert van der Horst te Am sterdam, oprichter en voorzitter van den Oranjebond „Wat ook vall', trouw staat pal." 2 Juli. Prof. Spat te Utrecht. 4 Juli. M. I. W. J Bijleveld. te Schie dam. oud-Kamerlid, te BadNauheim overleden. 8 Juli. Prof. Moletgraaff leeraar handelsrecht. u«-hoogv 12 Juli. J. N. Hendrix te A*rrt«„i. lid Eerste Kamer. ^denhout, 24 Juli. Prof. mr. M. W. F Den Haag, oud-minister. i,eub te G. W. P. van Dokkum, kun»»—»,., der te Utrecht *UnsUchiU „WerW' P'P' geP' 25 Juli. De gep. Iuit.-kolonel van v.» O.-I. leger A. S. Ruzette, te Den Haa* 1 Aug. De kunstschilderes mei r v. d. Willigen te Laren. A- 12 Aug. C. Joh Kieviet, schrijver van jongensboeken, te Haarlem overleden 14 Aug. Louis Chrispijn, tooneelsneW te Amsterdam. 23 Aug. B. A. van Tientnvrn, joum» list, te Amsterdam. 24 Aug. Gep. schout-bij-nacht G L' Goedhart te Ede. 27 Aug. Mgr. W. H. Nolens, lid Tweede Kamer. 28 Aug. De chemicus en letterkundig» £r. Charles M. va.i Deventer. 29 Aug. Dr J. W. Jenny Weijermaa lid van den Gezondsheidsraad en direcl teur van de Surinaamsche Waterleiding" 30 Aug. R. J. Woltjer, dir. doofstotm meninstituut te Groningen. 31 Aug. Te Amsterdam overl. M. Ger- dos, die ruim 24 jaar voorzitter is wees', van den Kon. Nederl. Bond van oud-onderofficieren 3 Sept. A A. ter Haar, hoofdredacteur van „De Veldbode", te Maastricht, Sept. Vincent Loosjes te Haarlem 12 Sept. H. Vlasveld, oud-gemeentf secretaris van Enkhuizen. 19 Sept. G J Verstege, gep. luit.-kol. Ind. leger te Hattem. rM. A. van Schaeck Mathon, oud burgemeester van Nijmegen. 28 Sept. I. G. G. Kakebeeke te Den Haag. insp. v. d. landbouw. 12 Nov. Te Arnhem overleden Louis Bouwmeester Jr., directeur van Bouw meesters revue gezelsëhap 17 Nov Dr. J P Lotsy te Velp, de man van de kruisingstheorie De beelhouweres Therese van Hall te Amsterdam. 23 Nov. Te Utrecht overleden de mu- sicus Evert Cornelis 24 Nov. Te Amsterdam overleden G. W. Knap, schilder van figuur, stadsgo- zichten en landschappen. 26 Nov. R. J. Castendijk, oud-inep.- generaal rijkswaterstaat. 2 Dec. Cornelis de Gelder te Amster dam (bijgenaamd Had je me maar.) H. Weenink te Amsterdam, bekend schaakspeler. 5 Dec De schilder W. B. Tholen te Den Haag. 7 Dec. De kunstschilderes Anna S. Sluyter te Laren. 10 Dec. W. Pelser te Nijmegen, voorz. r. k. bond van schoenwinkeliers en schoenmakersputroonsvereenigingen en lid van deu vakraad van den r. k. Mid denstandsbond. Te Haarlem W. F. Bateuburg, gep. maj.-tit. der genie O.-I leger. 11 Lec. De schilder Willem de Zwari te Den Haag. 14 Dec. De «ep. luit -kol. van het N.-L Leger E. C. Houbolt, die van 1877—1879 en van 1839—1891 deelnam aan de krijgsverrichtingen in Atjeh. 21 Dec. Te Apeldoorn de gepension- neerd kapitein-luitenant ter zee tit. J. P. Mulder. Te 's-Gravenhage mr D P. D. Fa- bius, lid van den Raad van State. 23 Dec De kunstschilder H. M. Krabbe te Amsterdam. Te Den Haag overleden H. 8. Is- brücker, voorzitter Ned. Cricketbond. 24 Dec Te Amsterdam dr. F. Leviti- cus, de eerste leeraar in Duitseh, die den docterstitel behaalde. 25 Dec. De gep. luit.-kol. der mari niers J C Schraver te Den Haag F. A. van Duyvenbode Varkevisssr te Den Haag. gep. hoofding. Burgert. Openb werken in N.-Indië. 26 Dec. De gep. ïnaj der fnf O I. le?er R. E van Dijk te Den Haag. De voorz. v d Bond van Ned Tuin architecten Th J Dlnn te Den Haag J. P. Wes3elink te Den Haag, oud burgemeester van Brouwershaven, Maassluis, Harlingen en Goes. Prof. dr. H. Blink te Den Haag. Groote vorderingen van de K. L. M. -* Ges'aagde en niet geslaagde wereld vluchten. Prestaties van de „Graf Zeppelin". Dit jaar heeft weer vele prestaties luchtvaartgebied opgeleverd, zoovele pr*8" taties zelfs, waarvan sommige zoo groot, dat we er al aan gewoon beginnen te raken, we vinden het heelemaal niet erg meer, als iemand over den Oceaan vliegt; er zijn er immers al zoo veel in geslaagd in eemge uren over te steken, al nebben ook velen ge' faalden wij Nederlanders, die altijd zoo min over ons-zelf denken, die zoo licht ge neigd zijn te gelooven dat een ander meer kan en doet dan wij, we moeten nu toch wei tot het besluit komen, dat het met ons nog zoo slecht niet gesteld is, als we zien wa onze vliegers dit jaar weer bereikt hebben^ Dat de Nederlander niet ondoordacht «J roekeloos iets begint heeft tot gevolg, hetgeen hij in elkaar zet stevig en hecht grondvest is en sluit als een bus. Dit be* 'J wel de K. L. M. die, in 1919 opgericht, nog altijd de eenige luchtvaartmaatschapP J in Nederland, als een kleine maatschappij begonnen en het nu tot een der grootste v de wereld gebracht heeft. Dag in dag komen en gaan de vliegtuigen op Schip1n en worden diensten onderhouden met nauwkeurigheid van een treindienst. En we iederen dag in de krant zien dat de in» vliegtuigen op weg zijn van het moe° o0s naar Indië en weer terug, kunnen we haast niet meer indenken, dat we zoo öEj hef gemaakt hebben van den eersten naar Indië.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 24