DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bxujeliiksch O veezicht ^Buitenland No. 1 ZATEKDAG 2 JA VLA KI 1932 134e Jaargang. Bruid en Bruidegom. ALKMAARS Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. NIEUWJAAR 1932. Een radiorede van president Hindenburg. Door communisten gestoord. Zooals wij hier in Nederland elkaar op Nieuwjaarsdag gelukwenschen met het nieu we jaar en even voor het slaan van twaalf uur een kort moment terugdenken aan het voorbij gegane jaar, zoo herdenkt men in an dere landen de jaarswisseling ook. Overal worden gelukwenschen rondgestuurd, over al wordt het „van Oud en Nieuw" gevierd. Dat doen niet alleen de gewone burgers van een land. dat doet iedereen, ook de hoogsten in den lande. En zoo kon het dus gebeuren, dat president von Hindenburg, de oude, grijze staatsman, de eerste burger van Duitschland, op Oudejaarsavond een radio- nieuwjaarsrede hield tot het Duitsche volk en waarin hij het volgende zeide: Duitsche mannen en Duitsche vrouwen, Uit mijn functie van Rijkspresident en uit het feit dat ik als hoogbejaard man een be trekkelijk groote phase der Duitsche geschie denis heb medegeleefd concludeer ik de recht vaardiging heden bij het afsluiten van een rampspoedig jaar, enkele, doch trouw ge meende woorden tot U te richten, om U te helpen 'den nood des tijds te dragen. Ik ben mij er ten volle van bewust welke geweldige offers van ieder van ons worden geëischt, opdat wij kunnen trachten door eigen kracht den huidigen noodtijd te over winnen. Het Duitsche Volk komt de meest oprechte dank toe en hooge waardeering voor de tot nu toe bewezen offervaardigheid en voor het geduld waarmede het de nood zakelijkheid van alle lijden heeft erkend en alle lasten heeft gedragen. Dit zij hier aller eerst gezegd. Doch de grootte dezer cijfers, die wij brengen, rechtvaardigt ons tegelijkertijd te genover het buitenland den eisch te stellen zich niet dcor onmogelijke prestaties tegen over onze saneering te kanten. Ook in de ont wapeningskwestie mag Duitschland zijn goed recht niet worden onthouden. Onze aan spraak op gelijke veiligheid is zoo duidelijk dat deze niet kan worden bestreden. Onwillekeurig denk ik terug aan Tannen- berg. Onze toestand was indertijd eveneens moeilijk. Zeer gedurfde resoluties moesten worden genomen en hooge eischen gesteld worden aan de troepen om zoo zeker mogelijk van het resultaat te zijn. Innerlijk mag me nigeen hiertegen bedenkingen hebben geop perd. Maar de band van wederzijdsch ver trouwen, trouwe kameraadschap, -innige va derlandsliefde en het geloof aan ons zelf hielden ons vast bijeen, zoodat de beslissing na een hevigen kamp van verscheidene da gen, te onzen gunste uitviel. Ook heden roep ik, eveneens in ernstigen tijd, en wel geheel Duitschland op tot gelijke, trouwe, in het lot verbonden overeenstem ming. Laat ons hand in hand onversaagd de toekomst tegemoet gaan met haar zorgvolle beslissingen. Dat niemand zich door klein zieligheden laten leiden, doch ieder het on wrikbaar geloof in de toekomst van het va derland behouden. God heeft Duitschland reeds dikwerf uit diepen nood gered; Hij zal ons ook thans niet verlaten. En thans wensch ik het Duitsche volk in zijn geheel en iederen Duitscher afzonderlijk van ganscher, trouwer harte een gezegend Nieuwjaar! Na de redevoering van den Rijkspresident speelde de muziek het Duitschlandlied. o De toespraak van den Duitschen staatspre sident, die precies 6 minuten duurde en ge- relayeerd werd door alle Noord-Amerikaan- sche en Deensche zenders, is door een vreem den zender, waarvan de identiteit nog niet bekend is, gestoord geworden. Toen de president aan het einde van zijn rede verklaarde: „Ook heden roep ik. begonnen de storingspogingen met de woor den: „Achtung, Achtung! Deutschland steht in zeichen von Rotfront De communistische propagandist, die ver volgens nog van het eenheidsfront van het proletariaat sprak en zich uitsprak tegen dic tatuur en noodverordening, kon vervolgens w-eer van de golf worden verdrongen, zoodat de laatste woorden van den Rijkspresident weer duidelijk te hooren waren De daarna volgende uitzending in Engelschen tekst ge schiedde zonder storing. De radiocommissie heeft direct na de inci denten bij de toespraak van den Rijkspresi dent het onderzoek aangevangen naar de herkomst van de storing, evenwel zonder dat fV°* nu moÊelijk is geweest vast tc steLen of de vreemde uitzending uit binnen- of buitenland kwam. Door de Duitsche luisteraars is de toe spraak slechts weinig onvolkomen gehoord. Talrijke telefonische en telegrafische aan vragen die in den loop van den avond te Berlijn werden ontvangen, bewijzen, dat ook in het buiten'and de storingen waargenomen zijn. Zoo is bijv. in de Randstaten de com munistische spreker duidelijk gehoord. De opwinding in breede kringen van binnen- en buitenland over het communistische optreden is bizonder groot. Tot nu toe staat slechts vast dat in het gebouw vanwaar de uitzen ding plaats had de storing niet is veroor zaakt. o Omtrent het onderzoek naar de communis tische uitzending kan nog nader worden ge meld, dat de oorzaak der storing in een z.g. kabelbundel ligt. De daders hebben kans gezien, uit een groote bundel kabels de lijn te vinden, waarover de Rijkspresident sprak. Daartoe is behalve een langdurige voorbe reiding ook een groote technische kennis noodig. Wanneer eenmaal de juiste kabel ge vonden is, zijn er slechts geringe technische hulpmiddelen noodig om het tusschen de uit zending door spreken over denzelfden zender mogelijk te maken. Uit dit ales leidt men af, dat hier leden aan 't werk zijn geweest, die niet alleen met de telefonie en de radiotech niek, doch bovendien cok met den plaatselij ken toestand, zooals de positie der onder aardsche kabel, nauwkeurig op de hoogte moeten zijn geweest. Men neemt aan, dat personen, die indertijd aan den aanleg of aan reparatie van den kabel hebben mede gewerkt, de hand in het spel hebben. Hier door concentreert het politie-onderzoek zich tot een bepaalde kring van personen. Naar verluidt zou de politie reeds belangrijke aan wijzingen hebben. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. De burgerlijke ongehoorzaam heids-campagne en de boycot op nieuw door het congres afgekon digd. Het uitvoerend comité van het Al-Indisch Nationaal Congres heeft besloten, opnieuw over te gaan tot oe campagne van burger lijke ongehoorzaamheid en boycot van Brit sche goederen en personen. Terstond na aftoop van de zitting, waarin dit besluit genomen werd, heeft Gandhi den Onderkoning, Lord Willingdon, een ulti matum gezonden, waarin hij hem mededeeling doet van het Congres-besluit en hem nog maals om een onderhoud verzoekt, met de mededeeling, dat het Congres bereid is te wachten met het afkondigen van de onge hoorzaamheids-campagne tot het onderhoud heeft plaats gevonden. In antwoord op dit ultimatum heeft de Onderkoning Gandhi medegedeeld, dat hij in principe tot een onderhoud bereid is, doch dat daarbij de jongste, door de regeering ge nomen anti-terreurmaatregelen niet in be spreking kunnen komen. Gandhi heeft hierop geantwoord, dat hij het schrijven van den Onderkoning onbevredigend acht en het beschouwt als een afwijzing van zijn voor stel. Hij herhaalt zijn verzoek om een onder houd zonder bepaalde voorwaarden. In wei-ingelichte kringen te Bombay ver wacht men dezer dagen de afkondiging van een anti-terreurverordening, die o.a. de ar restatie van tai van vooraanstaande Congres leiders, misschien ook van Gandhi, zal in houden. In een vergadering heeft Gandhi ver klaard, dat hem misschien nog slechts enkele dagen van vrijheid te v/achten stonden Het Congres zal waarschijnlijk een reso lutie aannemen, waarin alle groote mogend heden worden opgeroepen om hun aandacht te wijden aan de gebeurtenissen in Indië en eventueel ten gunste van Indië in te grijpen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Besluit tot verdediging van Tsjintsjau. Oe Chineesche regeering heeft besloten, Tsjintsjau onder alle omstandigheden te ver dedigen tegen de Japansche troepen. Maar schalk Tsjang Hsue Liang heeft order ge kregen, het bevel tot ontruiming der stad in te trekken en alle reeds uit Tsjintsjau ver trokken Chineesche troepen weer op de stad terug te trekken. Te Tsjintsjau wordt in koortsachtig tempo gewerkt om de stad weer in staat van verdediging te brengen. De Japanners bereiden een omsingeling van Tsjintsjau voor. Vliegtuigen hebben 400 man Japansche troepen overgebracht naar de Liensjaun Baai, die zijn afgemarcheerd naar het gebied ten Zukien van Tsjintsjau. Japansche pantsertrein ontspoord. Het Japansche Ministerie van Oorlog heeft uit Moekden telegrafisch bericht ontvangen, dat de Japansche troepen hun opmarsch in de richting van Tsjintsjau voortzetten. De Japansche voorhoede bevindt zich nog slechts op 20 K M. afstand van de stad. Op het traject TsjangtsjoengMoekden weid een Japansche pantsertrein tot ontsporing ge bracht. De locomotief en zes wagons werden geheel vernield. Acht Japansche soldaten werden gedood, zeventien zwaar gewond. De Japansche bezetting van Tsjintsjau ieder oogenblik te verwachten. De tegen Tsjintsjau oprukkende Japan sche troepen hebben de Talingrivier bereikt, welke nog slechts eenige kilometers van Tsjintsjau verwijderd is. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog te Koeangtze. De Japansche artillerie be vindt zich reeds in stelling en de beschieting van Tsjintsjau wordt elk uur verwacht. Een klein gedeelte van de teruggetrokken Chi neesche troepen is weer in Tsjintsjau bin nengerukt, doch zal aan een Japansche aan val nauwelijks tegenstand kunnen bieden. De bezetting van de stad door Japanners zou derhalve niet lang meer op zich laten wachten. POLITIEKE VECHTPARTIJ MET DOODELIIKEN AFLOOP TE DANTZIG. Gisternacht ontstond een ernstige twist tusschen nationaal-socialisten en leden van de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet- Unie, die te Zoppot een vergadering hielden Er ontstond een vechtpartij, waarbij onge veer 30 vensterruiten werden ingeslagen en de inrichting van het lokaal geheel vernield werd. Door eenige schoten werd een commu nistisch arbeider gedood. In totaal 13 perso nen gearresteerd. HET DROOGGELEGDE FINLAND. Groot succes van de tegen standers van alcoholverbod. Het referendum inzake de opheffing van het alcoholverbod in Finland heeft volgens de tot nu toe bekende voorloopige resultaten een groot succes opgeleverd- voor de tegen standers van het alcoholverbod. Tot Donder dagavond waren de volgende cijfers be kend: Voor de handhaving van het verbod 37.000 personen, waaronder 21.000 vrou wen; voor de algeheele opheffing stemden 120.000 personen waaronder 61.000 vrou wen. Voor het compromisvoorstel d.w.z. het vrijgeven van lichte wijnen, stemden slechts 1700 personen. Te Helsingfors spraken 82 der kiezers zich uit tegen het alcoholverbod en slechts 17 daarvoor. De stemmentelling zal in drie a vier dagen afgeloopen zijn. Mochten uit de overige deelen van het land uitslagen in denzelfden geest ontvangen, dan is met zekerheid te verwachten dat het alcoholver bod zal worden opgeheven. Hiermede zou een vernietigende slag worden toegebracht aan den bloeienden dranksmokkelhandel. BERLIJNSCH GEZIN DOOR GAS VERGIFTIGD. In het Noorden van Berlijn heeft zich een tragische gebeurtenis afgespeeld, die drie slachtoffers heeft geëischt. In hun woning aan de Strehlitzerstrasse hebben de 58-jari- ge invalide Franz Wernitz, zijn 47-jarige vrouw en hun 21-jarige dochter gezamenlijk zelfmoord door gasverstikking gepleegd, na dat zij hun familie in een brief van hun voor nemen op de hoogte hadden gesteld. Toen eenige familieleden op Nieuwjaarsmorgen de woning van de ongelukkige familie betraden, was het reeds te laat en waren de drie slacht offers reeds overleden. Het echtpaar heeft gehandeld uit economische nood, aangezien liet pensioen, dat de man kreeg, onvoldoende was om in het noodzakelijke levensonder houd te voorzien. De dochter was reeds eeni ge jaren geestesziek. ROOFOVERVAL TE HAMBURG. Op Oudejaarsavond werd in de Lager- strasse een passeerende vrouw door een man overvallen, die haar haar handhtasch met 47 mark ontrukte. In een gang werd een vrouw door een onbekende overvallen, die haar beroofde van een bedrag van 600 mark, die zij voor haar chef had moeten halen. In beide gevallen wisten de daders te ontkomen. DOODENSTATISTIEK VAN HET NIEUWJAARSFEEST IN AMERIKA. De jaarwisseling in de Vereenigde Staten heeft aan slachtoffers van ongevallen bij het afsteken van vuurwerk, roofovervallen, verkeersongevallen, zelfmoorden en slacht offers van het drinken van vergiftige alcohol meer dan honderd dooden geëischt Te Chicago reed een auto met twee fami lies, tezamen uit negen personen bestaande, waarschijnlijk tengevolge van dronkenschap van den chauffeur, in het water. Alle negen inzittenden van den gesloten wagen verdron ken. OUDEJAARSAVOND IN DUITSCHLAND. Roofovervallen in het Roergebied. Op Oudejaarseavond hebben twee gemas kerde en met revolver gewapende indringers uit het station Boitrop een geldkist met 56.500 mark gestolen. Terwijl een der roo- vers met de geldkist vluchtte trachtte een postbeambte een tweeden roover te grijpen, maar deze wist zijn achtervolgens door het afvuren van zijn revolver van het lijf te hou den. De daders sprongen van het perron over een hek en verdwenen in een gereed staande auto, die in de richting van Essen wegreed Tot nog toe ontbreekt elk spoor der roovers. Door de posterijen is een belooning van 500 Mark uitgeloofd voor het geven van aanwij zingen en bovendien 5 procent van het be drag, dat teruggevonden wordt. Een tweede roofoverval vond Donderdag middag te Hcrne plaats. Drie met revolvers gewapende mannen drongen het bureau van de Kommerz- und Privatbank in de Bahnhof- strasse binnen, waarop dat oogenblik slechts drie bankbedienden aanwezig waren. Zij roofden uit de kas een bedrag van ongeveer 1500 Mark aan papiergeld en nog een groote hoeveelheid zilvergeld. De indringers moeten goed van de situatie op de hoogte zijn ge weest. Tot nog toe is men er niet in geslaagd, een spoor van de indringers te vinden. De Oudejaarsnacht in Keulen. Te Keulen is de Sylvesternacht rustig ver- loopen, althans wat betreft de gewone orde verstoringen, die op den laatsten nacht van het jaar gebruikelijk zijn. De misdadigers wereld heeft ^ich echter danig geroerd en ge bruik gemaakt van de uithuizigheid van velen, die den Sylvesteravond buitenhuis huis vierden. Bij een inbraak in een leeg staand huis viel den dieven voor een waarde van 30.000 mark aan juweelen, een groote hoeveelheid kleeren en linnengoed en 3500 mark baar geld in handen. Te KeulenPoll drongen gemaskerde roo vers kort voor het sluitingsuur het filiaal van een coöperatie binnen en terwijl een der indringers met een revolver het winkelperso neel in bedwang hield, roofden de anderen de kas, waarin zich bijna 3000 mark bevond Bij de Waidmark werd een winkelhoudster neergeslagen en werd haar een geldbuidel met 1500 Mark ontrukt. De Oudejaarsnacht te Berlijn. De Berlijnsche politie deelt mede, dat de Oudejaarsnacht te Berlijn betrekkelijk rustig verloopen is. In totaal werden gedurende den Sylvesternacht 22 vrouwen en 429 mannen wegens zedelooze gedragingen, dronken schap. vechtpartijen, het toebrengen van lichamelijk letsel en het niet opvolgen van door ae politie gegeven bevelen ingerekend Daarvan zijn in totaal 66 personen vastge houden, terwijl de overigen na eenigen tijd weer in vrijheid zijn gesteld. De brandweer moest 26 maal uitrukken voor het blusscheu van kleine branden en het verleenen van hulp bij lichte ongevallen. Te Wilmersdorf werd een nationaal-socialistischen chauffeur ver moedelijk door politieke tegenstanders door een schot in het onderlijf erntig gewond. UITSTEL DER HERSTEL- CONFERENTIE? Te bevoegder plaats zou men het door de Engelsche regeering voorgesteld tijdstip voor de herstelconferentie ongunstig achten en zou men geneigd zijn uitstel te willen voorstellen. Dacht men aanvankelijk aan een verdaging tot 25 Januari, thans gaan er reeds stemmen op om eerst de resultaten van de besprekingen te Berlijn af te wach ten. NIEUWJAAR 1932. MacDonald tot de Engelsche natie. De Eerste minister van Engeland heeft een Nieuwjaarsgroet tot de natie gericht, waarin hij het afgeloopen jaar een jaar van crisis en harden strijd noemde. Spr. bracht dank aan de groote massa der bevolking zich plaatste tegenover de moeilijkheden waarvoor het land zich geplaatst heeft ge zien. De regeering gaat het nieuwe jaar te gemoet vastbesloten op te treden op een wijze die het haar zoo vrijelijk gegeven vertrouwen waardig is. Nieuwjaarsboodschap van koning George. In antwoord op den gebruikelijken nieuw- jaarswensch van den Lord-Myor van Londen heeft Koning George een telegrafische Nieuwjaarsboodschap gezonden, waarin hij o.a. zegt: „We leven in een tijd van groote moeilijkheden, maar gedurende de angstige dagen, die we beleefd hebben, hebben de moed, de vastheid van wil en de opoffe ringsgezindheid van alle klassen om de voorspoed te herstellen mij met bewondering vervuld. Het is in een geest van vertrouwen, dat ik mijn groeten zend aan de burgers van Londen, biddende dat de Goddelijke Voorzienigheid in het komende jaar het licht van hoop en sterkte moge brengen in ons leven en de voorspoed van ons land moge vernieuwen". Een nieuwjaarsmededeeling van Senator Borah. Het Deensche dablad „Politiken" brengt ter gelegenheid van de jaarwisseling verkla ringen van verschillende vooraanstaande personen omtrent zaken, die in het brand punt der publieke belangstelling staan. De Amerikaansche Senator Borah heeft als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de Euro- peesche vraagstukken niet opgelost kunnen worden, zoolang het Verdrag van Versailles niet zekere wijzigingen heeft ondergaan en de oorlogsschulden verminderd zijn. De vrede, die thans heerscht, is gebaseerd op wapengeweld. Vermindering der bewapening is ondenkbaar zoolang er gevaren bestaan Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Wilt U een moderne en luxe trouwplechtigheid, maak dan gebruik van de nieuwe FIAT irouwcoupé en bijpassende FIAT volgauto's van de Fa, A. DAM Co., ALKMAAR. Tel. 490. Deze wagens zijn dagelijks te bezichtigen aan onze garage Snaarmanslaan. Onze tarie ven zijn zeer billijk. als de Poolsche Corridor, het verscheurde Hongarije en de dreiging van Rusland, die zelfs op een afstand van 5000 zeemijlen angst inboezemt en het feit verklaart, dat de Vereenigde Staten tot nog toe steeds hebben nagelaten, de Sovjet-Unie te erkennen. De Vereenigde Staten zijn niet in staat, zonder samenwerking met Europa de crisis te over winnen. In economisch opzicht zijn de beide werelddeelen nauw met elkaar verbonden. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN HET RIJN—WESTFAALSCHE INDUSTRIEGEBIED. Weinig succes. Van de groot opgezette actie, welke de communisten in het Rijn-Westfaalsche in dustriegebied op touw hebben gezet was tot hedenmorgen vroeg weinig te merken. In geen enkel bedrijf wordt gevolg geven aan der. oproep der communisten het werk alge meen neer te leggen. Alleen op de mijn werken Bergmannslück in Bür is heden morgen meer dan de helft der mijnwerkers niet in de mijn gegaan. Van de 630 man van de ochtendploeg zijn 374 in staking ge gaan. In Westerholt trachten verscheidene mijnwerkers andere arbeiders tot staking over te halen. Hetzelfde gebeurde op de mijn Brasser in Marr. In Glasbeek zijn de toegangswegen naar de mijnen met glas scherven bestrooid, waarschijnlijk met het doel om de fietsbanden van de werkwilligen te vernielen. In de straten te Buer vormden zich verscheidene spreekkoren die tot sta king opriepen. Toen de politie verscheen gingen de communisten echter op de vlucht. TRAM GEDERAILLEERD TE LUIK. 1 doode, 33 gewonden. Donderdagmiddag heeft te Luik een vree- selijk ongeluk plaats gehad. In een sterkhellende, bochtige straat wei gerden plotseling de remmen van een over vol len tramwagen, zoodat het voertuig in volle vaart omsloeg met het ontzettend ge volg dat niet minder dan 34 gewonden uit den ten deele vernielden wagen gehaald wer den. Zij werden bijna allen naar het zieken huis overgebracht waar eenigen hunner ter verpleging moesten worden opgenomen. Een der zwaargewonden, de 66-jarige mevrouw M. Tondel ier, is aan de gevolgen harer ver wondingen overleden. Voor het leven van een tweede vrouwelijk slachtoffer wordt ge vreesd. Een onderzoek wordt ingesteld. BRUTALE ROOF TE CROSSEN. x Donderdagmorgen is een brutale roofover» val gepleegd op twee bedienden van de Bach-mijn te Ziebingen (Duitschland) die loongelden ten bedrage van 12.000 Mark bij een bank hadden gehaald. Twee gemaskerde mannen traden hun op den terugweg tegemoet, losten eenige schoten op hen zonder hen evenwel te treffen. Vervolgens grepen de beide roovers de be dienden aan en ontrukten hun de tasschen met het geld, waarna zij de vlucht namen. De dieven werden achtervolgd, doch zij kon den ontsnappen. De tasch is op 200 meter van de plaats van den overval teruggevon den. Er wordt niets uit vermist. ZWARE SNEEUWVAL IN HONGARIJE. Gedeeltelijke stopzetting van het spoorwegverkeer. De Hongaarsche Staatsspoorwegen deelen mede, dat tengevolge van den hevigen sneeuwval het spoorwegverkeer heden ge deeltelijk moest worden stilgelegd, en wel voornamelijk in het Oosten en in het Zuiden van Hongarije. Ook het telefoon- en tele- graafverkeer is gedeeltelijk gestoord. BIJ HET SKIËN DOODELIJK VERONGELUKT. Donderdag zijn twee skiloopers op de Kitzbucheler Horn naar omlaag gestort en gedood. Een der slachtoffer is een tourist uit Graz, de ander een leerling uit Traun- stein.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1