232HÏ32 Onze JColoniën Ongezonden Stukken Jlechtsza&en JCeck ÓL Sxhooi tBUmmlcvuL WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEFDEN FOSTER'S meldt nog, dat aanvragen om invoervergun ning vóór 15 Januari a.s. aan het Ministerie van Landbouw moeten zijn binnengekomen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is door de Nederlandsche delegatie zeer on langs met de Fransche autoriteiten overeen gekomen. dat de gecontingenteerde produc ten uit Nederland op door of namens de Nederlandsche Regeering afgegeven certifi caten in Frankrijk ten invoer zullen worden toegelaten, zoodat daarvoor geen invoerver gunningen noodig zijn Zonder dergelijke certificaten zullen zij in Frankrijk worden toegelaten. VERBOD VAN INVOER VAN BUITENLANDSCH VLEESCH GEVRAAGD. De Friesche Maatschappij van Landbouw, de afdeeling Friesland van den Christeüjken Boeren- en Tuindersbond, de krite Fries land van den aartsdocesanen Boeren- en Tuindersbond. het ..Friesch Grondbezit" en de afdeeling Friesland van den Bond van Landpachters hebben ter kennis van den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw gebracht, dat hun vertegenwoordigers zich unaniem hebben uitgesproken voor een spoedige verwezenlijking van het urbentie- program der drie centrale landbouworgani saties. Wat de belangen van den Frieschen iandbouw betreft vragen adressanten de aandacht voor den hoogen nood, waarin de veehouderij thans in dit gewest verkeert. In dit verband dringen zij aan op een onmid dellijke stopzetting van den invoer van bui- tenlandsch vleesch en op zoodanige over heidsmaatregelen, dat de prijs van boter op een loonend peil wordt gebracht. Voor alles is het noodig, dat snel geholpen wordt om van den ondergang te redden, wat er nog te redden is. HEILOO. De tuinbouwver. „De Vooruitgang" hield Vergadering in café Helder onder presidium van den heer N. F. Helder. De voorzitter opende de matig bezette bijeenkomst en heette allen welkom. Daarna zeide hij, dat de heer C. de Groot zijn benoeming als bestuurslid niet aanvaardt, zoodat een verkiezing moet plaats hebben. Na een korte bespreking werd besloten om de vacature aan te houden tot Januari a s. Vervoer van producten naar Beverwijk. Het bestuur stelde voor niet meer per 1000 K.G. aan te besteden doch per kist. Na eeni- ge bespreking werd besloten dat de heer Jac. v. d. Kommer, die ook de vorige jaren de pro ducten vervoerde den prijs zal opgeven per 1000 K.G. lichte en zware kist en aardbeien per slof. Daarna stelde het bestuur voor om den z.g. expediteur af te schaffen. Het bestuur is vol lof over het werk van den heer Dekker, doch het was noodig te bezuinigen en hier mede werd er 100 bespaard. Vervolgens zeide de secretaris, dat van restitutie van aardbeienpercentage geen sprake kan zijn. Er is een tekort van 23.45. Door een der leden werd opgemerkt, dat het veilingspercentage voor aardbeien veel te hoog is. Opgemerkt werd, dat als er zoo weinig aanvoer komt, men beter ter plaatse kon veilen. De voorzitter wilde liever alle besluiten verschuiven tot de vergadering in Januari. Doch dan dienen alle leden aanwezig te zijn opdat men belangrijke punten aan de orde krijgt. Nog werd besproken om het ver voer niet zoo maar te gunnen doch te laten inschrijven. Na de rondvraag werd de verga dering, „waarin de klok bezuiniging en ma laise sloeg", gesloten. Onder presidium van den heer Hop man hield de Pluimveevereeniging „Heiloo" een vergadering in café Helder. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze. Naar aanleiding van de notulen deel de de voorzitter mede; dat de schakelklokjes die 14 kosten, thans voor 11 verkrijgbaar zijn. De heer Jonker deelde mede, dat enkele le den afgedankte klokjes van het P.E.N. had den gekocht, die slechts 3 kosten en zeer goed voldoen. Van den heer S. Akkerman was bericht ontvangen, dat de grit 1.05 per H.L. kost. Bij afname van eenige beteeke- nis zou daarop reductie worden verleend. Daarna kwam aan de orde de beschrij vingsbrief voor de vergadering te Alkmaar. Men klaagde over onvolledigheid van de agenda. Besloten werd vragen te stellen. Als afgevaardigde werd benoemd de heer B B. van Tricht. De heer Nierop bracht verslag uit van de controle-commissie en zeide, dat alles perfect in orde was. Een groot gemis in genoemde commissie was de heer L. Bos. In d^vac.-Bos werd benoemd de heer Jac. Hoefrt^el. Besloten werd om aan de jaarvergadering een bijzonder cachet te verleenen en de da mes uit te noodigen. De uitvoering werd op- f^dragen aan het bestuur. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. u al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster s Maag- pillen. het afdoende lazeermlddel. 0.65 ptt Flacon. (Buiten verantwoordelijkheid van de 'Redactie. De opname in de rubriek, b*wi/st geenszins dal de redactie er mede instemt Nieuwjaarsdag 1932. Aan de Redactie van de Alkm Courant. Mijn oude vriend Dirk de Boer van Stompetoren, heeft in Uw blad geschreven over den landbouw, over onzen landbouw. Graag zou ik hier even op willen reageeren 't Zal geen strijdschrift worden, meer een uitwisselen van gedachten. Ook zal mijn verweer niet zoo doorwrocht zijn ik ben lang niet zoo goed thuis in verschillende zaken en vooral niet in geldzaken; zooals de heer de Boer De algemeene strekking van het artikel zal ik dan ook niet aantasten Wel wil ik enkele beweringen tot zijn ware proporues terug brengen. „Verwoesting en vernietiging van éénmaal geschapen waarden noodzaakt een groot deel van de wereld de ontstane ver liezen aan te vullen", zoo zegt de heer de Boer. Wat is de werkelijkheid en wat is de j waan? In 1916 overstroomde de Anna-I Paulownapolder. Daar was iets vernietigd.1 Daar moest wat worden opgebouwd 't Ge beurde en verwonderlijk snei ook zonder morren met welbewusten ijver van allen kant Als ergens op de wereld een aardbeving plaats vindt, van aile kanten komt hulp en j raad. In zeer korten tijd is zoo'n ramp stoffe lijk tenm nste, overwonnen. De mensch is meester over de wereld. Nu leven vele mcnschen in den waan de wereid zcu geen uitkomst bieden de oorlog heeft zooveel gekost, heeft zooveel verwoest 't Is niet waar. De stoffelijke gevolgen van den wereld oorlog zijn wij allang te boven. De rationali satie van den acoeid. De verbeterde techniek heeft zelfs geleid, in sommige gevallen, tot overdaad van productie. Let we' overdaad, geen overproductie Een werelddictator zou misschien in deze materie regelmaat kunnen brengen zoo wordt geopperd. Anderen wijzen op d" wenschelijkheid van een vereenigd Europa. Laten we ons spiege len aan den dictator Mussolrni. Zien we naar de Vereenigde Skaten van Amerika mil- lioenen lijden daar nu al honger maar er is een flinke goudvoorraad. Alle waardeering voor hen die het roer van den staat in handen hebben Ik dank je hartelijk. Ik'heb geen waardee ring voor een minister, die openlijk verklaard, machteloos te staan tegenover de crisis Ik kan geen respect meer hebben voor een wereld, die ons in regelmatige volgorde laat ondergaan. Oorlog, opleving van industrie en landbouw met als gevolg speculatie in alles en nog wat. Inzinking, depressie, weei oor log, weer opgang tijdelijk tot in het waan zinnige, weer crisis, weer neergang, onder gang voor vele menschep Nogmaals, dat alles is slecht, is niet te ver dedigen. Doordat de crisis een wereldcrisis is, valt wel vast te stellen, dat er één al gemeene fout isDie fout ligt in het stel sel, dat de wereld rege.rt. Laten we nuchter redeneeren. Het kapitalisme beheerscht en overheerscht de geheele menschheid. De op komst van het kapitalisme was van groote beteekenis voor de ontwikkeling van de moderne samenleving. Wij zouden ons zelfs niet kunnen indenken, een maatschappij van thans, zonder het bestaan van een periode, waarin het kapitalisme hoogtij vierde. Nu begint dat stelsel aan alle kanten te kraken en te scheuren 't is een chaos geworden op dit oogenblik, dat erkent een elk. Wat moet er nu gebeuren! Eén van twee: Het kapita lisme moet grondig worden hersteld of anders wordt het onherroepelijk wegge vaagd. Daar is geen andere uitwegVoor het herstellen is noodig een oorlog, die grenzen wijzigd en vorming van nu tegen strijdige belangengroepen in de hand kan werken. Of nog een andere uitweg is er. Die uitweg is toegepast en aanvaard in de crisis van voor 1900. Als, laten we zeggen 80 van de massa, arbeiders en boeren eenige jaren in de grootste armoede en zeer sober gaat leven, dan ben ik er van overtuigd, dat het kapitalisme weer flink op pooten staat. Nu is de mentaliteit van de massa echter heel anders dan in de jaren van voor 1900- Een oorlog werd zonder morren aanvaard, armoede en soberheid, was voor arbeiders, middenstanders en boeren, iets van zelfspre- kends maar anti-militaristen van allerlei schakeering hebben haat en afschuw verwekt tegen eiken oorlog. De organisatie van de arbeiders en een zekere welvaart onder arbeiders, middenstanders en boeren hebben be merkt dat niemand van hen zonder meer de armoede en de soberheid wil aanvaarden. Zoo staan wij er thans voorEr wordt hoog spel gespeeld in -deze wereld. Niemand gelooft meer in de heiligheid van den oorlog, niemand ge looft meer in het noodzakelijke van de armoede en met recht Vermoedelijk te Iaat zal dat worden ingezien. De verwarring wordt dagelijks grooter Voor e fijnbesnaarde voor de over gevoelige, is het zelfs zoover gekomen, dat deze wereld feitelijk onbewoonbaar is. Hard en nuchter en onbewogen moet men in deze dagen zijn. Onnoemelijk veel onverdiend leed wordt dagelijks over de menschen gebracht. Een algemeene waanzin is losgebro ken en zal zijn vernielend werk volvoe ren. Wie weet in welk een wereld of wij over een jaar zijn of vernieuwing of ondergang? Ik zie den heer De Boer zijn hoofd al schudden. Hij bromt in zichzelf: „die man uit Warmenhuizen is niet zakelijk. Zeker ik ben niet zakelijk en wensch het ook niet te zijn. Onze wereld gaat aan die beroemde zakelijkheid zelfs ten gronde. Al les is zaak geworden. Het pond sterling, de gouden standaard, de uitvoer, de invoer, de tarieven en nog veel meer: de mensch is ten slotte bijzaak. Zoover zijn we nu met al onze beroemde zakelijkheid. Zouden we niet wat meer de wenschelijkheid, op den voorgrond stellen. Op den keper beschouwd, is het dorre za kelijke uit den Booze. Deze oorkonde bied ge noeg voor al zijn bewoners, meer dan genoeg zelfs. We beleven nu het allergekste, het ab surde, er is te veel. Dies wordt er gebrek ge leden. Een andere basis zal onze samenleving moeten hebben, 't Is zoo niet langer te aan vaarden. Wordt een andere weg niet geko zen, niet gezocht, dan zal het zijnHeer red ons, wij vergaan. Vriendelijk dankend voor de plaatsruimte. G. GROET, lar men huizen. NIEUWE VERDUISTERINGEN. Pandhuisbeheerder met tien mille gevlucht. Er zijn vier nieuwe gevallen van fraude geconstateerd. Uit Kota Winangoen werd ge meld, dat de waarnemend beheerder van het pandhuis met de geheele kas, welke tiendui zend gulden bevatte, gevlucht was. Hij werd in den loop van den dag gearresteerd, en had toen nog slechts zevenhonderd gulden over. en twee bericht uit Bangk'nang, Sum. Westkust, meldt, dat een opzichter feesten or ganiseerde en de kosten daarvan déclareerde ais arbeidsloon. Een derde bericht komt uit Tjiandjoer, waar een bekend Chineesch ma- nufacturenhandelaar vijftig duizend gulden van de ge'den der firma bleek te hebben ver dobbeld. Hij werd gearresteerd, toen hij juist bezig was door een nieuwe dobbelpartij het geld terug te winnen. Een vierde kleinere fraude werd eveneens uit Tjiandjoer gemeld, en vond plaats bij het gemengd electriciteits- bedrijf Bandoeng en Omstreken, welke ech ter tijdig door de inspectie werd ontdekt. SOEKARNO IN VRIJHEID. Na een gevangenisstraf van bijna twee jaar is Donderdag ir. Soekarno in vrijheid gesteld, naar Aneta uit Bandoeng bericht. SAI.ARISVERMINDERING IN NED. OOST-INDIZ. Voor de geheele Marine ingevoerd Aan boord van alle oorlogsschepen en ma rine-inrichtingen is een dag-order van den schout-bij-nacht d.d. 31 Dec. voorgelezen, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de re geering van plan is de salarisvermindering van 10 procent in alle rangen door te voe ren. In de dagorder worden ontevreden ele menten gewaarschuwd tegen een voorgeno men protestactie, welke licht zou kunnen voeren tot het gebruik van onwettige midde len, waarop zware straffen zijn gesteld. Een beroep wordt gedaan op den goeden geest, waardoor alle diensten zich tot dusverre ken merkten. OUDHEIDKUNDIGE VONDST OP BALI. Een oude theorie onjuist geworden. Naar het „N. v. d. D. v. N.-I." vernam, heeft dr. K. Ch. Crucq van den Oudheidkun digen Dienst, op Bali een belangrijke vondst gedaan. Hij ontdekte namelijk in de dessa Manoeaba een gietvorm van de in vroeger eeuwen algemeen in zwang zijnde „keteltrom mels", waarvan iedere inheemsche waardig- heidsbekleeder er een, als teeken van zijn waardigheid moest bezitten. Deze vondst maakt een einde aan de tot heden aangenomen theorie, volgens welke de keteltrommels vroeger op Bali werden inge voerd. HYALOS CONTRA PHILIPS. De procureur generaal bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak tusschen de Zwitsersche Mij. „Hyalos" en de N.V. Philips te Eindhoven, welke laatste om schadevergoeding was aangesproken door de eerste uit hoofde van overtreding van Neder- landsch octrooi 13547 voor een uitvinding betreffende het trekken van gesmolten mate riaal. De Haagsche rechtbank heeft Haylos toe gelaten de dobr haar geleden schade te be wijzen en verwierp het verweer van Philips. Dit vonnis werd echter in hooger beroep ver nietigd door het gerechtshof te 's-Gravenha- ge, dat de vordering van Hyalos ontzegde uit overweging dat Philips met beroep op art. 2 der Noodwet 1920 gerechtigd was de door het octrooi beschermde handelwijze toe te passen. Thans heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad geconcludeerd tot verwerping van de door Hyalos tegen het Haagsche ar rest ingestelde cassatieberoep. De Hooge Raad bepaalde het arrest op 4 Maart. DE VORDERING VAN EEN VERZEKERING NA EEN SPOORWEG ONGELUK. Mevr. Lobo-Braakensiek had bij de Nieu we Eerste Nederlandsche te 's-Gravenhage een verzekering gesloten van 5000, uit te betalen wanneer haar een ongeluk zou over komen, aan haar erfgenamen. Zooals men weet, is mevr. Lobo destijds bij het spoor wegongeluk bij De Vink om het leven geko men. Hierna heeft de Verzekering Mij. het bedrag van 5000 uitgekeerd aan mevr. Lobo's minderjarig zoontje. Dit bedrag heeft de Verzekerings Mij. teruggevorderd van de Ned. Spoorwegen, omdat zij zich gesubro geerd achtte in de rechten van den minder jarige, die krachtens art. 1407 B. en een vordering tegen de Ned. Spoorwegen had in gesteld. De rechtbank te Utrecht wees de vordering af, evenzoo het gerechtshof te Am sterdam. Het cassatieberoep der Verzekering Mij., ingesteld tegen 's Hofs arrest, heeft de Hooge Raad nu verworpen. De schaalcollecte in de r.k. kerk te Heiloo voor de r.k. armen der parochie heeft p'm 365 opgebracht. Een zoo groot bedrag Is nog nooit bereikt. Beroepen tot hulpprediker bij de geref. kerk te Castricum de heer P. B Lengbeek te Rotterdam. ROODE HEILIGEN. De fiscus nog heiliger. „Ecclesia" meldt uit Geneve, dat er in Si berië een godsdienstige secte op ccminumsti- schen gronds'ag is ontstaan. Aan het hoofd der secte staat een gewezen priester Nikitine, afkomstig uit Novosibirsk. De secte heeft on der haar „heiligen" opgenomen: Marx, En gels en Lenin. De overheid is desondanks niet geneigd, haar te begunstigen. Dezer da gen heeft de sovjet te Yen sseïsk een collecte, welke deze „gelukzaligen" hadden gehouden, om een groote kerk te stichten, en welke 10.000 roebel opbracht, geconfisqueerd, en met de opbrengst zich zelf begunstigd. FAMIIEDRAMA TE MIDDELBURG. Zaterdagavond te ongeveer 6 uur heeft te Middelburg een ernstig familiedrama plaats gehad. In het gezin V., dat woont in een kleine boerenhofstede aan den Schoerweg en bestaat uit een zevental personen man, vrouw en vijf kinderen is het nog jeugdige echtpaar plotseling krankzinnig geworden De man heeft de vrouw enkele verwondingen toegebracht, terwijl de vrouw haar kinderen met blced heeft besmeurd. Door de politie is het echtpaar naar het ziekenhuis overge bracht. Men heeft hier met een zeer geheim zinnig geval te doen, daar in het huis ook nog een familielid werd aangetroffen, dat ook verschijnselen van krankzinnigheid ver toonde. Deze is naar zijn woning te Souburg overgebracht. AANRANDER GEARRESTEERD. Door de politie is te Wagenborg (Gr.) aangehouden zekere H. J. G., die ervan ver dacht werd meisjes aangerand te hebben De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd en tevens mede'gedeeld, dat hij in de herv. kerk te Nieuwolda eenige offerbussen had gelicht. NA DEN MOORD TE BILTHOVEN. De stoffelijke overblijfselen naar Indië. De stoffelijke overblijselen van mevr. Soeparwi en haar beide kinderen, die in Januari 1931 werden vermoord door den in- landschen bediende Sono en op de algemeene begraafplaats te Bilthoven werden ter aarde besteld, zullen binnenkort naar Indië worden overgebracht. De heer Soeparwi zal vermoedelijk medio Januari per s.s. „Marnix van St. Aldegonde van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" naar Indië terugkeeren, nu hij met goed ge volg het examen voor dierenarts heeft afge' legd. DE EX-KEIZER ONGESTELD. De ex-keizer van Duitschland heeft een zware koude gevat, zoodat hij heden het bed heeft moeten houden. Op Oudejaarsdag is hij voor het laatst bui ten geweest. Op dien dag heeft hij nog zijn gewone dagelijksche bezigheid, het hakken van hout verricht. On Oudejaarsavond de intreding van het Nieuwe Jaar werd op huize Doorn op zeer eenvoudige wijze gevierd voelde de ex-keizer zich niet zeer goed en sindsdien is hij binnenshuis gebleven. Zondagochtend was zijn toestand in die mate slechter geworden, dat de lijfarts hem voorgeschreven heeft, het bed te houden. Hoewel er geen direct gevaar bestaat, be staat er in verband met den hoogen leeftijd van den ex-keizer toch eenige ongerustheid. VROUWELIJKE GEVANGENE UITGEBROKEN. Maar weer gevat- Een pas aangekomen vrouwelijke gevan- fene in de rijks-tuchtschool voor meisjes te lontfoort wist uit de wachtkamer te ont snappen en ontvluchtte. Zij waadde door een achter den h van de tuchtschool ge legen sloot en ktn zoodoende op den pas aangelegden niei>n weg terecht, om ver volgens over een ikkeldraadversperring op den provincialen ;g uit te komen Daar zij doorr was, vervoegde zij zich bij den veehoude(ujf om droge kleeren, doch inmiddels kmen de tuinman en por tier van de tuchtvol opdagen, die haar na een achtervolgingaar de tuchtschool te rugbrachten. ILAISE. 'choenenfabriek gesloten. Met ingang vaiandaag wordt de schoe nenfabriek van d^-ma Jaarsma te Apel doorn gesloten, tde tijdsomstandigheden gunstiger zijn. Oeveer zestig man perso neel komt hierdooponder werk. BEZOEK VANEN VRIENDELIJK -ER Hij wil een kamer huren en sloeg (bewoonster neer. In de woning vjeen 49-jarige vrouw op een tweede verdiep aan het Hoofddorper plein te Amsterdai kwam een onbekend* binnen, die zeide 4 kamer te willen huren. Blijkbaar had hij (ter andere plannen, n.1. om te stelen, wanfj sloeg de vrouw eens klaps met een haivoorwerp op het hoofd. Zij bleef bij bewusn en begon te schreeu wen. De aanvalleigloeg daarop op de vlucht; hij kon onmen, daar de andere verdiepingen van t huis leeg staan, zoo dat niemand de vrw had gehoord. De in dringer heeft nietmnnen meenemen. De vrouw had een dé vleeschwonde in den nek. BENZINE-TJK ONTPLOFT. Terwijl de 7-jari monteursleerling O. v. d. M. te Leiden Zrdagmiddag bezig was een auto te herstel!! die geplaatst was voor een reparatie-inrichg aan de Pieterskerk gracht, is, vermoedk door het gebruik van een ijzeren borstelt contact ontstaan, met het gevolg dat de tdoor ontstane vlam in den benzinetank vlf, ten gevolge waarvan deze ontplofte. De nteursleerling werd met brandwonden over<t en in zorgwekkenden toestand naar het konessenhuis te Leiden overgebracht. De #gehouder, de heer v. E., die in de nabijh stond, bekwam even eens ernstige bravonden, hoofdzakelijk aan het hoofd. Nader wordt aaite Crt. gemeld, dat de leerling-monteur G. d. M. aan de gevolgen daarvan in het Diaiessenhuis is overleden. MUNITIE VOODUITSCHLAND? Vrageian den heer Albarda. Naar aanleiding n het dezer dagen uit Parijs gezonden tetam aangaande ge ruchten, dat o.a. inis land granaten voor Duitsche rekening wlen aangemaakt, heeft de heer Albarda aden voorzitter van den Raad van MinisterMinister van Binnen landsche Zaken en de volgende vragen gesteld: „Heeft de Regeer kennis genomen van het gerucht, onlangn Frankrijk door den heer Franklin-Bouil in een redevoering verbreid, dat in Nrland 1200 stukken zwaar geschut zouc zijn vervaardigd, be stemd voor Duitschh? „Heeft de Regeeri ook kennis genomen van de door het tetaaf-agentschap „Bei- ga", op gezag van i heer Jean Rey, lid van de Academie Wetenschappen te Parijs, overgebrachtewering, volgens wel ke een medewerker een groot Fransch bankiershuis bij zijverblijf in Nederland zou hebben vernen, dat hier te lande ter voldoeninjpn Duitsche opdrach ten granaten voor zar geschut worden vervaardigd, voor we hestellingen de beta lingen vlot geschieden waarvan de Ne derlandsche fabrikan zouden hebben ver klaard, dat hunne oirnemingen haar be staan voor een belatijk deel aan die ba» stellingen danken? „Is de Regeering, gens den grooten in vloed, dien zulke gerten, hóe vaag zij ook zijn, op de openbare ening kunnen uitoe fenen, wat vooral bij nadering van het Ontwapeningsconfera? van belang kan zijn, bereid 'mede te den, wat zij omtrent de juistheid van de de beide vorige vra gen vermelde gerucht kan verklaren? „Indien de geruch geen waarheid be vatten, vindt de Reging dan daarin geen aanleiding aan de Rering van Frankrijk ook ongevraagd de idige inlichtingen te geven? „Indien de geruch geheel of ten deele op 'waarheid berusteiril de Regeering dan mededeelen, waarin cwaarheid bestaat, en welke stappen zij heqmdernomen of denkt te ondernemen om zoel mogelijk te verhin deren, dat hier te la; wordt medegewerkt tot de schending vareerdragen, waaraan andere Mogenohedeitbonden zijn? 35. Karei en Tuimeltje zochten onder het water een mooi plekje op, waar de meeste visschen kwamen. Ka- rel deed een stukje brood aan een touwtje en gaf dat Tuimeltje in zijn hand. „Dat moet je nou vasthouden", zei hij tegen Tuimeltje, „en dan zul je zien, dat de visschen er van zelf aan komen hangen." Zoo gezegd, zoo gedaan, Tuimeltje ging op een steen zitten en liet het touwtje lustig heen en weer gaan. 36. Ha, in de verte zag ie een groot visch. Nou, dacht Tuimeltje, als ik die vang, zulleteHn het pa leis opkijken". Maar Tuimeltje zou digroote visch nooit vangen, want met een reuze vat kwam het beest op Tuimeltje af en in plaats van het touwtje te bijten, kwam hij recht op de baard in Tuimeltje toe en beet die half af. Op hetzelfde cenblik greep er een visch naar zijn neus en voelde hijat er iemand aan zijn muts zat te trekken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6