DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VOLKSUNIVERSITEIT. Ao. 3 DIISUAG 5 JAI'UAIU 1932 134e Jaargang. DxiqeÜiksch Ovecaicht .58uiientand !Büutetdand ALKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Pil nummer bestaat utt bladen. DE KRITIEKE TOESTAND IN BRITSCH-IND1E. Arrestatie bevelen tegen alle Congres leden. Een officieele regeeringsverklaring. De groote belangstelling in het wereldge beuren gaat op het oogenblik wel uit naar Britsch-Indië omdat daar een toestand is in getreden, die buitengewoon kritiek is te noe men. Door de zeer drastische maatregelen toch, welke de Engelsche regeering heeft ge- romen, is het geheele gebied, dat Britsch- Indië op het vasteland van Azië omvat, als 't ware in opstand gekomen. En nu mag het waar zijn, dat die opstand zich tot nu toe niet geopenbaard heeft in groote vechtpar tijen, er behoeft heusch niet al te veel meer te gebeuren, of de dooden en gewonden zul len in massa geteld moeten worden. Alles wijst er op, dat de Engelsche regee ring thans een poging doet, om voor goed een einae te maken aan het verzet van de volge lingen van Gandhi. Het is echter de vraag, of dat gelukken zal. Het nationalisteitsgevoel bij, de Britsch-Indiërs is sterk ontwikkeld en de bewoners zullen niet gemakkelijk te be dwingen zijn, zelfs niet, al zouden de wape nen gebruikt worden Zoover is het echter gelukkig nog niet ge komen. Veeleer zouden wij den toestand van heden een begin-stadium kunnen noemen en dit reeds is zeer ernstig. Na de arrestatie van Gandhi is Indië als 't ware in rouw gedompeld en de congres- leiders te Bombay hebben dan ook voor ge heel Indië een rouwdag afgekondigd, welke rouwdag door alle nationalisten streng opge volgd is. Men treurt, men is stil, maar is dat niet de stilte, die aan den storm vooraf zal gaan? o Engeland zit ondertusschen niet stil. Na de arrestatie van Gandhi is de commissie van het Al-Indisch Congres onwettig verklaard Deze door Gandhi ingestelde commissie om vatte de leiders der Indische revolutionnaire beweging. De arrestatie van talrijke andere congresleiders wordt verwacht. Waarschijn lijk zal de regeering alle eigendommen van het Congres met inbegrip van de gebouwen in beslag nemen en de congresleden alle voorrechten ontnemen. De Engelsche politie beambten in alle Indische steden zijn in het bezit van arrestatiebevelen, waarbij zij ge machtigd worden, ieder congressist te ar resteeren. De Indische regeering heeft tegelijk met de vier nieuwe Noodverordeningen een verkla ring gepubliceerd. Hierin wordt o.m. medege deeld, dat Gandhi er de voorkeur aan heeft gegeven den weg der verwoesting te volgen. Groote massa's van het Indische Volk zijn niet tevreden met de politiek van Gandhi, al dus wordt verder verklaard. Te Bombay heeft Maandag een groote pro cessie plaats gehad van congresaanhangers, die eindigde in een massa-meeting, waarin een zeer scherpe boycott wordt geëischt van Britsche waren. Het provinciale congres van Bombay is ontbonden. Er is een krijgsraad gevormd, die congresvrijwilligers werft. De regeering van Bihar heeft het provin ciale congres aldaar onwettig verklaard en de zestien leden gearresteerd. Jawrahal Nehroe, de vroegere president van het AU-Indische Congres en thans leider van de extreeme congresleden, is veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en een geld boete van 500 roepijen. o In een officieele verklaring wordt medege deeld, dat de Britsche regeering, hoewel zij zeer scherpe maatregelen moet nemen tegen ieder onwettig optreden in Indië, geenszins denkt af te wijken van de regeerigsverkla- ring die na de Britsch-Indische conferentie is afgelegd. De drie reeds samengestelde commissies zullen, zooals is vastgesteld den 15en Jan. naar Indië vertrekken In Indië zal dan een adviseerende commissie worden gevormd, waarvan ook Gandhi zal deel uitmaken. De Britsche regeering is evenals tot nu toe voornemens een zoo ver mogelijk gaande overeenstemming te bereiken nopens de Indi sche constitutioneele kwesties en rekent daar bij op de medewerking van iederen Indischen politicus afzonderlijk. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het Japansche oppercommando excuseert zich. Omtrent den overval op den vice-consul der Vereenigde Staten te Moekder. wordt van Japansche zijde medegedeeld dat een onder zoek is aangevangen en dat de Japansche soldaten, die den overval hebben gepleegd, in arrest zijn gesteld. De soldaten zijn dron ken geweest en hebben niet geweten dat de vice consul der Vereenigde Staten bij het ge val betrokken was. Het Japansche oppercommando heeft den consul zijn leedwezen betuigd. Zal Amerika in Mantsjoerije intervenieeren? De Amerikaansche gezant te Peking heeft flet departement van Staat medegedeeld, dat de overval der Japansche soldaten op den vice consul der Vereenigde Staten Chamberlin te Moekden volkomen ongemotiveerd is ge schied en onrechtvaardig is geweest. De ge zant heeft bij de Japansche ambassade te Peking krachtig geprotesteerd, evenals de Amerikaansche consul-generaal te Moekden bij den Japanschen consul aldaar. Van Amerikaansche zijde is de eisch ge steld dat de aanvallers ernstig bestraft moe ten worden. E>e regeering te Washington neemt voor- loopig een afwachtende houding aan. aan gezien de bizonderheden van het incident nog niet nauwkeurig bekend zijn geworden Mogelijk zal Amerika dit incident, dp belas tering van den Amerikaanschen militairen at taché te K oeuangtze en het in gevaar brengen van een Amerikaansche .vrouw door bom men uit vliegmachines, eveneens te Koe- pangtze geschied, benutten om net Mantsjoe- rijsche conflict in zijn geheel aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. China eischt nieuwe onder handelingen over Mantsjoerije. C>e Chineesche regeering heeft volgens Fransche mededeelingen tot den president van den Volkenbondsraad, Briand, het ver zoek gericht met het oog op de laatste mili taire gebeurtenissen in Mantsjoerije den Voi- kenbondsraad onverwijld in vergadering bij- een te roepen. Een desbetreffende officieele mededeeling van Chineesche zijde is nog niet bi] het V. B. secretariaat ontvangen. Tsjang Kai Sjek blijft op den achtergrond. Tsjang Kai Sjeck heeft den eisch der Chi neesche generaals zich aan het hoofd der (-tuneesche regeering te plaatsen geweigerd mft de motiveering dat hij de eenheid tus schen Nanking en Kanton niet wil ver storen. Ongeregeldheden in Foetsjau. Te Foetsjau is het tot ernstige onlusten ge komen, waarbij eer. Japansch onderwijzer en diens vrouw door Chineesch gepeupel ver moord werden. Ook zouden de Chineezen Japansche marine-officieren hebben aange vallen. Het Japansche ministerie van marine heeft onmiddellijk na het binnenkomen van dit be richt twee torpedojagers naar Foetsjau ge zonden. Een dezer schepen is reeds op de plaats van bestemming aangekomen en heeft daar 100 matrozen aan land gezet om de orde te handhaven. Protestnota aan de Japansche regeering. Staatssecretaris Stimson heeft den Japan schen ambassadeur een formeele protestnota doen toekomen betreffende het incident te Moekden, met verzoek deze aan zijne regee ring door te zenden. Verklaring der Chineesche officieren. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, hebben de officieren der Chineesche troepen een ver klaring gepubliceerd, waarin zij constateeren, dat de Chineezen groote verliezen hebben ge leden in de gevechten bii Tsjintsjentoe. Aan Japansche zijde hebben meer dan 40000 man deelgenomen aan het offensief. Isjintsjou is van drie kanten tegelijk aangevallen. 200 bandieten gedood. Maandag zijn twee regimenten Japan sche garde uit Dairen in Moekden aangeko men. Een brigade en een infanterieregiment zullen vandaag uit Moekden naar Tsjin tsjau vervoerd worden. Volgens een Russisch bericht uit Tokio zijn Japansche troepen in de streek tusschen Moekden en Tsjintsjau weer slaags geraakt met Chineesche benden. De Japansche troe pen doodden 200 bandieten met machinege weren. Na deze gevechten keerde in dit ge bied de orde terug. DE STAKING IN HET ROERGEBIED. De stakingspogingen in het Roergebied worden te Moskou met zeer groote belang stelling gevolgd. De stakingsleuze door de KPD en RGO uitgegeven, is afkomstig var. de Plenaire Commissie van de Communisti sche Vakvereengingsinternationale De sta kingsbeweging zal niet alleen in het Roerge bied, doch ook in andere industriegebieden van Duitschland worden doorgevoerd. De agitatie in het stakings- gebied. Maandag zijn ongeveer 100 personen ge arresteerd die hadden getracht ten dee'.e door geweld, werkwilligen te hinderen bij het binnengaan van de werkplaatsen. De gear resteerden zijn naar het politiebureau te Oberhausen overgebracht ERNSTIGE ONLUSTEN IN LA PAZ. Te La Paz is het tusschen aanhangers van den afgezetten president Irigoyen en de politie tot ernstige botsingen gekomen. De opstan delingen hebben alle telefonische en telegra fische verbindingen verbroken en wisten na een hevig gevecht, waarbij 13 personen ge dood zijn, de overhand op de politie te hou den. De regeering heeft onmiddellijk een es kader militaire vliegtuigen derwaarts gediri geerd. Bij het verschijnen der vliegtuigen heb ben de opstandelingen de stadweer ont ruimd. ERNSTIG LAWINEONGELUK IN OOSTENRIJK. Vier dooden. Naar uit Bregenz (Vorarlberg) wordt ge meld, werden in de Hochaippas bij Hoch- krummbach vier Duitschers door een lawine overvallen en gedood. De lijken konden alle worden geborgen. De verongelukten zijn jongelui uit Neurenberg en Stuttgart. KABINETSCRISIS IN ZUID-SLAVIE. Ontslagaanvrage van het kabinet. Minister-president generaal Zivkowitsch deelde Maandagavond in den ministerraad mede dat hij besloten heeft den koning het ontslag van het geheele kabinet te verzoe ken .De minister-president motiveerde dit be sluit met het feit dat het kabinet voor den tijd van drie maanden is gevormd, ten einde de Skuptschtina en senaatsverkiezingen door te kunnen voeren. Nadat Zondag ook de senaatsverkiezingen hebben plaats gehad, beschouwt Zivko witsch de taak van het kabinet volbracht. OOK DE PRESIDENT VAN HET AL-INDISCH CONGRES GEARRESTEERD. Ok de nieuwe president van het nationaal Al-Indisch congres Rayanda Prasad is te Patna gearresteerd. Prasad was gisteren in een buitengewone zitting van het congres comité tot opvolger van Patel gekozen. Op verschillende plaatsen is het gisteren in In dië tot ernstige onlusten gekomen. Te Cawn- pore werden groote demonstraties gehouden, waarbij de menigte „Heil Gandhi" en „Weg met het Engelsche bewind" riep. De politie verspreidde de menigte en kon digde den staan van beleg af. Te New Delhi werd bij het ontbinden van een vergadering van de wapens gebruik gemaakt waarbij drie personen werden gewond. Ook te Calcutta kwam het tot onlusten en werden verschei dene personen gewond. 50 plaatselijke orga nisaties werden onwettig verklaard en ont bonden. In alle plaatsen, waar onlusten plaats vonden, zijn demonstraties en verga deringen voor den tijd van 1 tot 3 weken ver boden. HET FINSCHE VOLKS- REFENRENDUM. 70 tegen het alcoholverbod. De nog niet binnengekomen cijfers van het Finsche referendum, inzake het alcoholver bod, hebben geen wijziging in het resultaat van het referendum gebracht. Meer dan 70 pCt. van alle uitgebrachte stemmen spraken zich tegen het alcoholverbod uit. In een ver gadering van den staatsraad werd besloten, den Finschen rijksdag op 19 Jan. a.s. in een speciale zitting bijeen te laten komen ten ein de wijziging in de alcoholwetgeving te laten brengen. HOOG WATER IN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Hooge waterstand der rivieren. Keulen. De verandering in de weersom standigheden die in het Rijngebied een tem- peratuursverhooging tot 14 gr. C. bracht, heeft ten gevolge van het smelten van sneeuw een snel stijgen veroorzaakt van den Boven- rijn en zijn zijrivieren. Waldshut (aan den Bovenrijn) meldde Maandag een waterstand van plus 1.16 M. vergelijken met Zondag. De Neckar was Maandagmorgen bij Diedenheim 3 M. 26 hooger. De Lahn is bij Ems in betrekkelijk korten tijd 65 c.M. gestegen. Ook van de Middenmoezel wordt een stijging van den waterstand gemeld. De hoogwaterstand- dienst te Coblenz is reeds in werking getre den. Uit Herdecke wordt gemeld, dat het water sinds maandagmorgen vroeg 5 c.M. per uur stijgt. In het Muelheimgebied werd Maan dagmorgen 4 M 93 gemeten, d. i. bijna twee Meter boven normaal. B r e m e n. De oevers van de Midden- en Bovenweser zijn in wijden omtrek over stroomd. Indien de neerslag zoo blijft aan houden, dan bestaat er ernstig gevaar. Voor het stroomgebied van den Beneden. Weser van Bremen tot Bremerhaven bestaat voorloopig geen gevaar In Oldenburg zijn de rivieren eveneens buiten haar oevers getreden. Boerenwoningen werden door het water geisoleerd. Munchen. Bizonder ernstig is het Rot- tal door het hooge water getroffen. Hier zijn groote gebieden overstroomd, terwijl zeer veel straten en landwegen onder water zijn gezet. Te Anzenkirchen is het water Zondag in talrijke huizen binnengedrongen. Te Kempten (Algau) werd de kelder van een uitgevers maatschappij onder water gezet. In Bovenbaden bestaat geen gevaar meer voor hoog water. Volgens een bericht uit Waldshut valt de Rijn weer sedert Maan dagmiddag. De rivieren in het Zwarte Woud vallen eveneens. Ook van de Neckar wordt gemeld, dat het hooge water afneemt. Hoog water in Opper-Stiermarken. Volgens berichten uit Opper-Stiermarken zijn de bergbeken van het Hochschabgebied buiten hunne oevers getreden en sleepen zij in hun vaart rolsteenen, boomstammen en geheele hutten met zich mede. De plaatsjes Palbersdorf, Thoorl, Zwein en St. Ilgen staan onder water. De brandweren van de geheele omgeving zijn ter assistentie uitge rukt. SPRINGSTOFFENDIEFSTAL IN DUITSCHLAND. Bij de Rheinische Dynamitwerke A. G. te Troisdorf hebben, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen, dieven zich in den loop van gisternacht meester gemaakt van 2000 slaghoedjes. BERLIJN VERKOOPT UIT Lokkende prijzen. Vol beloften waren Zaterdagavond en Zon dag in vele Berlijnsche warenhuizen en groote winkels de gordijnen neergelaten Daarachter werkten verkoopers en verkoop sters koortsachtig om de duizenden goederen zoo juist en verleidelijk mogelijk uit te stal len voor de ramen en op de tafels in de win kels. Want heden, Maandag, zullen de deu ren voor de jaarlijksche uitverkoopen ge opend worden. En welke huisvrouw weet niet, dat de jaar lijksche uitverkoop de beste gelegenheid is om koopjes te doen Op het gebied van manufacturen, kleeding, linnengoed enz. enz. is de voorraad, die te koop wordt aangeboden, reusachtig. Mil- lioenen kousen zijn te krijgen en tegen prijzen, zooals Berlijn ze nooit heeft gekend: 26 pf. een paar zijden kousen, wollen heerensokken voor 68 pf. Mantels van af 2.50 M., japonnen van af 1.90 M., heerenpakken van af 12.50 M. Men ziet lakens geprijsd met 1.45 M., met een kussensloop voor 25 pf.! De balen stoffen zijn tot bergen opge stapeld. Geen uitzondering is het dat twee millioen m. stof voor japonnen, mantels enz. wordt aangeboden. Hoeveel menschen kan men daarmee niet gelukkig maken? En hoe veel kinderen kunnen niet gekleed worden uit 600.000 M. wollen moussilen a 68 pf. per meter? In elke straat hangen uithangborden met de woorden „Inventarisuitverkoop" en met de verlokkende mededeeling, dat alle prijzen met 40, 50 en 75 pCt. zijn verlaagd. Als het pu bliek even koopgraag is, als de winkels uit- noodigen, dan kunnen er goede zaken ge daan worden. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL TE LONDEN Autobandieten zijn er gisteren in ge slaagd een aantal juweelen ten bedrage van bijna 20.000 buit te maken De chef van een juwelierszaak in de Maddoxstreet had juist van een bank op korten afstand een aantal juweelen gehaald welke aldaar gedu rende het weekend waren opgeborgen. Plot seling naderden per auto eenige bandieten die bij hem stopten, uit den wagen sprongen hem den hoed over de oogen sloegen, tegen den grond wierpen, zich meester maakten van de cassette en peilsnel met hun auto ver dwenen. Het geheele geval speelde zich in enkele seconden af. De bandieten ontkwa- mn dan ook zonder herkend te zijn. Kort daarna werd in de New Bondstreet een winkelruit ingeworpen door een man die uit de etalage voor 500 juweelen stal en eveneens per auto wist te notkomen. DRINGEND APPEL VAN HOOVER OP HET CONGRES. President Hoover heeft het Congres een bizondere Boodschap doen toekomen, waar in hij de spoedige afwikkeling van de eco nomische voorstellen eischt. Hoover legt er den nadruk op dat de alge- meene economische toestand op het oogen blik nog ernstiger is dan eenige weken gele den, toen hij de stichting van den Emergen cy Board aanbeval. Hoover is van meening dat Amerika zich economisch zal kunnen herstellen onafhankelijk van de rest der we reld. Het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden, Collier, voorzitter van de Werkcommissie, heeft een voorstel ingediend, waarbij de volmacht voor de douanewetge ving over zal gaan van den president op het Congres. Het voorstel machtigt den presi dent een internationale economische confe rentie bijeen te roepen met het doel een ver laging van de tolmuren te bewerkstelligen. Vrijdag, 8 Januari i. d. Handelsschool „De Ontwikkeling der Moderne Woninginrichting* door den Heer J. P. v. d. BOSCH te Bloemendaal. 3 avonden. Cursusgeld f0.75, fl.20 of fl.50 (naar keuze). Laat U nog heden inschrijven, Een bespreking nopens de schrapping of verlaging van internationale regeerings- schulden wordt nadrukkelijk van de hand gewezen. OPLICHTER GEARRESTEERD TE PARIJS. Een Nederlander? Bij een boekhandelaar in de Rue des Eco- les te Parijs vervoegde zich een individu dat hem eenige belangrijke boeken wilde verkoo pt n De boekhandelaar kreeg achterdocht en wilde zijn bezoeker aan de nolitie overleve ren. De man wilde den boekhandelaar daar op met een scheermes te lijf gaan, doch werd door een politieagent, die op het geschreeuw van den boekhandelaar toesnelde, gearres teerd en naar een politiebureau gebracht. Het bleek te zijn de dertigjarige Denis Par- tos, die opgaf Nederlander 'e zijn en korten tiid geleden uit Amsterdam te zijn gekomen. Ook in Nederland moet hij reeds eenige ma len zijn veroordeeld. Het bleek dat de waar devolle boekwerken die hij te koop aanbooc' te Parijs gestolen zijn. BLOEDIGE ONLUSTEN IN SYRIË. 3 personen gedood, 10 gewonden Het officieele Russische telegraafagent- schap Tass meldt, dat het gisteren in ver schillende deelen van Syrië tot bloedige on lusten is gekomen. In de nabijheid van Da- mascus zouden Fransche soldaten twee handgranaten in een menschenmenigte heb ben geworpen, waardoor drie personen wer den gedood en 10 gewond. In de hoofdstad zelf zou de orde slechts door Fransche tanks en pantserauto's gehandhaafd kunner zijn. DE FINANCIEELE TOESTAND IN CHICAGO. 12000 kinderen zonder onderwijs. Tengevolge van de wanhopige financieele positie hebben 14000 onderwijzers van Chi- cago, sedert April geen salaris meer ontvan gen en is thans bovendien besloten dat hun salarissen verlaagd zullen worden. De on derwijzers hebben den staat verzocht wetge vende maatregelen te treffen teneinde de scholen gedurende den winter open te kun- nn houden. In totaal is de stad Chicago den onderwijzers een bedrag van 20000000 aan achterstallige salarissen schuldig. Vol doende om de stad bankroet te laten slaan, wanneer het bedrag ineens zou moeten wor den betaald. In drie voorsteden van Chicago zijn de scholen reeds eenige tijd geleden voor onoepaalden tijd gesloten. Thans zijn ook 9 avondscholen gesloten aangezien er geen geld meer is, voor verlichting en verwarming der lokalen, en voor salarieering van de on derwijzers. Tengevolge van de sluiting van een aantal scholen zijn ongeveer 12000 kin deren zonder onderwijs. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN HET ROERGEBIED MISLUKT. In het district Essen is de nacht volgens mededeelingen van den politie-president rus tig verloopen. De politie te Recklinghausen deelt mede dat de communisten slechts door een klein gedeelte der mijnwerkers in het Roergebied opgevolgde stakingsparool he denmorgen hebben opgegeven. Op eenige plaatsen kwam het tot schermutselingen met de politie doch deze bleef meester van den toestand. De grootste omvang bereikte de staking op de mijn „Diergart waar van de 637 man 137 niet naar beneden zijn gegaan. In het district Oberhausen is van de geheele communistische actie niets meer te merken. Blijkens de berichten uit de andere districten moet deze actie als volkomen mislukt be schouwd worden. VELDWACHTER VAN VLAGTWEDDE DOOR ONBEKEND PERSOON NEER GESLAGEN. De veldwachter van de gemeente Vlagt- wedde A. Nieuwhof is toen hij in den nacht van Zondag op Maandag op surveillance was door een onbekend gebleven persoon be sprongen en neergeslagen. Hij geraakte be wusteloos en toen hij weer bijkwam ontdekte hij dat hij een groote wonde aan de rechter- kaak had. Welke hij in het ziekenhuis te Win schoten heeft laten hechten. De aanvaller is onbekend gebleven.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1