Agenda BALANS-UITVERKOOP Qemeentecaden £aaiste êedcPUen JüeecêecicM Jieck JlechtszoAm föucgedifke Stand Stad en Omgeving' MAANDAG 9 UUR KAPPEN ORNAMENTENHUIS. SENSATIE-PRIJZEN. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. De „Specht" te Calcutta. BOMAANSLAG OP DE JAP. KEIZER. Het kabinet biedt zijn ontslag aan. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het conflict een kwestie tus schen China en Japan. ZWAVELLEIDING GESPRONGEN TE OKER. Groote materieele schade. VERMISTE AVIATRICES DOOD GEVONDEN. OP STRAATVËRMOORD. GROOTE BRAND BIJ OBENDORF. Overzicht. Vrijdag 8 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain, eerste hoofd nummer De doodende lading (marinefilm); tweede hoofdnummer Zeden van het Oosten (rom.) Toegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Talu de halfbloed (sens.) Toegang voor personen boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Heden kust Parijs (rom hoofdrol Jenny Jugo. Toegang voor personen boven 18 j. Zaterdag 9 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom boven 18 jaar. 7.30 uur. Harmonie, feestuitvoering ,,Turnlust". Zondag 10 Januari. In Cinema Americain van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling van 1. De dooden de lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. In Bioscoop Harmonie, half 3 en half 8, hoofdnummer Het vroolijke weeuwtje (kom.), hoofdrollen Georg Alexander, Martha Eg- gerth. Boven 18 jaar. Zaal Renses te Stompetoren, uitvoering Zangvereeniging Crescendo. Zaal Timmerman te Schoorl, concert Fan farekorps De Vriendschap. Maandag 11 Januari. f 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.): boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Het vroolij ke weeuwtje (kom.); boven 18 jaar. Dinsdag 12 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18-jaar. Woensdag 13 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo dende lading (marinefilm)2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom boven 18 jaar. 8 uur, te Heiloo Uitvoering 't Ontluikende Roosje. Donderdag 14 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. Zaal Renses te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Vrijdag 15 Januari. 8 uur, bioscoop Harmonie, voor de Volks universiteit, vertooning film Jeanne d' Are. Zaterdag 16 Januari. 7.30 uur, De Unie, bridgewedstrijd ten bate van het Nationaal Crisiscomité. 8 uur, Harmonie, feestavond „Turnlust". In 't Gulden Vlies, balmasqué van de A. O. en O.-vereeniging. ZEC. O. KO BOTTEMANNE, Magdalenenstraat 17. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Hedennacht is ingebroken in de pastorie der herv. gem. te Abcoude, predikant ds. Bleekers. De dieven hebben zich toegang verschaft door aan de achterzijde een ruit in te drukken. Zoowel de bovenkamer als he benedenhuis van de woning zijn door zocht. Door het lawaai^ in het benedenhuis ontwaakte de predikant' die onmiddellijk een onderzoek instelde, waarop de dieven de vlucht namen. In een der kamers vond de predikant het tafelzilver bijeengezameld, zoodat de slag mislukt is. De dader is niet bekend. Het onderzoek wordt geleid door den burgemeester, die met een politiehond het terrein onderzocht. DAME HAAR HANDTASCH ONTRUKT. Drie daders gepakt. In den afgeloopen nacht te omstreeks 10 fhinuten over twaalf zag een nachtwaker van de A. G. P. N. V., dat aan het begin van den Overtoom eenige menschen hard liepen, terwijl de roep weerklonk: „Houdt den dief!" Het bleek, dat drie jonge mannen van tusschen de 20 en 25 jaar een dame haar handtasch hadden ontrukt, waarmede zij zich uit de voeten mr/kten. De waker begon op zijn fiets de achten volging en volgde de daders, die in de Pa- lamedesstraat poogden weg te komen. Het mocht hem gelukken de daders in deze straat, die doodloopt, te achterhalen. Hij bracht de drie mannen, die zich niet verzet ten over naar het bureau van de bereden politie aan den Overtoom. De waker heeft later de handtasch van de dame in de Palamedesstraat. waar zij weg geworpen was, in ongeschonden staat terug gevonden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, b*wijst geenszins dat de redactie er mede instemt). ORGANISATIES IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Ajbreken oj opbouwen? Eenige plaatsruimte wil ik U vragen voor het volgende De heer J. Roselaar heeft een lang betoog over de organisatie van de land- en tuin bouwers ingezonden. Toch men kan soms in weinig woorden veel vertellen het om gekeerde is echter niet zoo prettig. De heer Roselaar bepleitte een strijdorgani satie van de land- en tuinbouwers en terecht't Is noodig. 't Moest al 20 jaar eerder gebeurd zijn. evenals de vakorgani satie der arbeiders. In den Neutralen Bond enzwil hij dien strijd belichamen, m i.z. zeer juist... Opbouwend werken wil hij ook, allemaal prachtig. De man vergeet echter iets. Als men opbouwen wil, moet in den regel eerst een afbraak plaats vinden. Afbreken van vooroordeelen. Afbreken fun damenten van een verkeerden gedachten- gang. Afbreken een verkeerd maatschappelijk inzichtIs het vooroordeel opgeheven, is de gedachtengang der menschen in betere banen geleid, is het maatschappelijk inzicht gewijzigd, dan eerst kan men opbouwend gaan werken. Dan eerst is er een basis ontstaan voor nieuwe mogelijkheden voor nieuwe banen in de maatschappelijke orde. We leven niet in den tijd van Adam en Eva. Er moet geen maatschappij gevestigd worden. Er moet een maatschappij vervormd. Vervormd worden. Eerst afbraak en strijd, dan opbouw. De Neutrale Bond kan, zoo opgevat, goed werk doen en zal dat ook wel doenAls de doelstelling tenminste niet vertroebeld wordt door politiek, godsdienst er. sofisterij. Andere strijdvereenigingen zullen ook goed doen. Alles heeft zijn nut, alles doet zijn nut Eén ding is mij onbegrijpelijk in het betoog van den heer Roselaar. Hij doet zich voor als de opbouwer in extenso en in één adem gaat hij zonder eenig aanleidend motief het Boeren-Comité afbrekenVerder werd nog gesproken over communistisch standpunt, en onbereikbaar droombeeld'k Zal daar niet nader op in gaan. 't Onsympathieke voor mij is hierin gelegen, dat een opbouwer van een strijdorganisatie zich gaat verlagen tot het afbreken vaneen andere strijdorganisa tie De heer Rozelaar speelt gevaarlijk spel de Neutrale Bond doet hij op zoo'n ma nier veel kwaad daar ben ik van overtuigd Ik zal dan ook niet nalaten, bet Hoofdbe stuur van den N. B. direct op de hoogte te brengen van deze manier van doen. Zelf sta ik zeer sympathiek tegenover den N. B. Ik ben voorzitter van het voorloopig bestuur. In Warmenhuizen is in principe besloten, tot aansluiting bij den Neutralen Bond. Maar om den N. B. te gebruiken, als mid del om andere strijdorganisaties af te bre ken, daarvoor behoeven we toch onze orga nisatie, onze vakvereeniging, niet op te rich ten? De tactiek van den heer Roselaar is slecht en ik kan mij dan ook niet indenken dat het H. B. met deze manier van doen ac- coord gaat. Spoedig zullen we daar meer van weten. Menschen als de heer Roselaar schoppen tenminste den boel hopeloos in de war tot schade van hun eigen organisatie. Dank voor de plaatsruimte G. GROET, Warmenhuizen. WEES U ZELF. Mijnheer de Redacteur, Gaarne had ik voor onderstaande nog eens een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voor baat mijn dank. Omstreeks het jaar 1000 werden de West- Friezen door Graaf Dirk III overwonnen en onderworpen, met toestemming van den toen- maligen Keizer van Duitschland aan wien de Hollandsche Graaf leenplichtig was. De overwinnaar onderdrukte de West-Friezen zwaar en maakte de zonderlingste bepalin gen. Eén hiervan was, dat ieder inwoner van Westfriesland door geen deur mocht, die niet aan de Oostkant der hutten en huizen was aangebracht. Was het anders, dan moest direct verandering worden aangebracht, door deze dicht te timmeren of te metselen. Maar het ergste was, dat deze deur de helft lager moest zijn dan gewoonlijk, zoodat elke West fries, bij het naar binnen gaan zijner wo ning, diep moest buigen naar het Westen, waar zijn Heer en Gebieder woonde, en zij zoodoende er steeds aan herinnerd werden, dat hij hun onderworpen had. Totdat zij weer zichzelf werden en vereenigd met de Friezen, het gehate juk afwierpen. Toen ook verhoogden zij hunne deuren om weer als vrije menschen recht op in hunne woning te kunnen treden. Zoo ontstonden de onder- en bovendeuren. Wij leven bijna 1000 jaar later, maar loo- pen wij in Westfriesland nu weer piet onder zware zorgen gebukt? Als wij zoo de ver schillende plaatselijke bladen eens nagaan, dan komt onwillekeurig de gedachte bij me op: zou er nu niet nog meer naar de regee ring gezien en over deze gesproken worden dan vroeger? Ik denk van niet, temeer nu de regeering een regeling heeft getroffen, wat naar het oordeel van velen, als men z'n oor te luisteren legt, veel te kort is. Het moest, hoor ik dan zeggen, een tientje per snees zijn, dan was het de moeite nog. Ja, dat moest het zeker, dat was ik het vorig jaar al van mee ning, en ik heb dan ook niet geschroomd, om dit ter sprake te brengen, waar ik slechts even de gelegenheid vond. Doch het heeft nie: mogen baten, ook in de Tweede Kamer is alles ten nadeele der tuinders verworpen. Als de regeering dit had toegestaan, dan zou het pl.m. 7.000.000 gekost hebben, maar nu stelt deze slechts 700.000 beschikbaar, onder allerlei verzwarende bepalingen en in elk geval met teruggave. Nu is door de Provinciale Commissie on geveer 3.000.000 aangevraagd en hoe voorzichtig deze ook bekend staat, de regee ring geeft slechts één millioen met dien ver stande, dat 70 voor het rijk en 30 voor rekening van de noodlijdende gemeenten komt. Wij moeten het aanvaarden, wij kun- en momenteel niet anders, maar wat moeten wij dan in de toekomst zult gij zeggen. Dat er ergens iets hapert, daar zal ieder wel van overtuigd zijn. In de steden wordt méér gedaan dan op het platteland. Hoe kan dat? Wel, de stedeling is al lang zich ze.i geworden, die heeft zich al jaren lang goed georganiseerd en stevige weerstandskassen gevorad. Zij zijn met hune groote massa éen, ook al zijn zij in verschillende principieele bonden onderverdeeld. Moeten wij ook dezen kant op? Zeer zeker, als we iets bereiken willen. Wij, tuinders zijn tot heden wel goed vereenigd, maar niet goed georganiseerd. Dagelijksch kunnen we con- stateeren, dat wie het best georganiseerd is, die heeft het tot op heden toch nog maar het beste. Ook geldt dit de zuivelboeren, deze zijn in 't geheel niet georganiseerd, en in de verschillende bonden houden zij zich nog angstvallig van de tuinders verwijderd. En waarom? Och, zij dachten dat zij wel door de crisis heen zouden komen, ook zonder tuin ders en zonder organisatie. De crisis heeft voor de boeren ook zoo lang nog niet ge duurd en is later begonnen. Maar nu, nu zal ook de boer de crisis ondervinden, en in alle geledingen, zoowel de pachter als de eigen boer. De annuleering der pachtcontracten is in de Tweede Kamer verworpen, dit betee- kent, dat de volle pacht moet worden betaald. De tuinder kan dit niet, maar de boer, kan die het wel Neen, maar toch zal het gepro beerd worden, gij hebt het contract getce- kend, zal de slechte verpachter zeggen, en de boer zal verplicht kunnen worden ziin vee te verkoopen, om de pacht te voldoen. Het is te hopen, dat dit nummer zal gebeuren, doch het kan, houd daar rekening mee. Ook de verpachter zal dit ernstig onder oogen heb ben te zien. De eigen boer zal rekening moe ten houden met de hypotheek, welke op z'n grond mocht staan. Hij verkeert onder dezelf de omstandigheden met den afzet zijner pro ducten als de pachtboer. Hoe hoog de nood gestegen is, behoef ik hier niet over uit te weiden, dat weet ieder tuinder voor zichzelf het beste. Maar dat de tuinders een drang van ontwaken krijgen, dat is een feit en een verblijdend verschijnsel. Zij toch gaan zich op verschillend gebied in de bonden organiseeren, en dat is juist de weg tot verbetering. Zoo zal ieder in z'n eigen groep beter contact krijgen met zijn lotgenoot en met de overheid. Straks zullen, als alle teekenen niet bedriegen, de boeren onder de zelfde omstandigheden verkeeren, wat voor hen niet te wenschen is. Maar dan zal ook hij inzien, dat hij niet goed genoeg georgani seerd is, en daarom met vereende krachten de handen aan de ploeg geslagen. Bevreemding wekt het, dat bij de oprichting van een Bond van Boeren en Tuinders, zoo weinig boeren aanwezig zijn. Overwin Uw schroom en spreekt eens met ons en degenen, die het dichtst bij U staan. Strijdt mee voor verbete ring van het lot der werkers van het platte land, waartoe ook gij behoort. De tuinders, die meenen, dat zij al goed genoeg vereenigd zijn in hun veilingsvereeniging, zou ik toe willen voegen: ziet goed uit Uw oogen en laat een ander niet Uw boontjes doppen, doch doe hetzelf. Moppert niet, als het niet naar Uw zin gaat, maar wordt lid van een bond, waar gij bij behoort. Eén tak is te breken, maar een groot bosch niet. Versterkt de ge lederen van hen, die voor Uw belangen in de bres springen. Neemt deel aan den strijd, ontwaakt plattelanders, en; „W eest U Z e 1 f". U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de plaatsing, Hoogachtend, Jb. DE VRIES Jz. Sint Pancras, Januari '32. OUDKARSPEL. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 7 Jan. 1932, n.m. 7 uur. Alle le den waren aanwezig. De voorzitter hoopte, dat spoedig het zon netje weder zou doorbreken en gunstiger tij den aankomen. Laten wij, zeide hij, een drachtig met elkander samenwerken en be proeven met de middelen, welke ons ten dienste staan, het leed te verzachten en hij deed een beroep op aller steun en medewer king. Ik wensch u met uwe gezinnen een ge lukkig jaar 1932 toe en uit hier mijn beste wenschen voor het spoedig geheel herstel van uw medelid, den heer Eecen. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. Mededeelingen. De voorzitter deed de na volgende mededeel ingen: Brief van B. en \V. van Alkmaar houden de mededeeling, dat het subsidie over 1930 van het Centraal Ziekenhuis aldaar voor deze gemeente bedraagt het daarvoor gestel de maximum of 447 Bericht van Ged. Staten dezer provincie, dat zij hun beslissing ten aanzien van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1932 verdagen. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Adres van den ge meenteraad van Ilpendam houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan zijn verzoek aan de Prov. Staten dezer provincie inzake niet rendabele gedeelten waterleiding. B. en W. stelden voor dit in te willigen, ook al is dit voor Oudkarspel niet van noo- de, waar hier zoo goed als alle perceelen zijn aangesloten. Aldus besloten. Adres van den gemeenteraad van Wehl, houdende verzoek adhaesie te willen betui gen aan zijn tot de Kroon gericht verzoek om over te gaan tot de instelling van een mi nisterie van landbouw. Dit vond algemeene instemming. Het wordt door de landbouwbevolking nog altijd bejammerd, dat dit is opgeheven. Het bekende adres van den gemeenteraad van Oterleek met adhaesieverzoek. \Xaar ook reeds in een der voorgaande vergaderingen uit Noordscharwoude een dergelijk verzoek is behandeld, wilde de voorzitter hier weinig van zeggen. Nog nim mer is verboden om djr 8Yzi pCt. pensioen- storting te verhalen. Weth. Kostelijk kon met adhaesiebetuiging accoord gaan, waar dezen zomer nog een toeslag werd gegeven voor de vacantie. Van het hoogere college gaat nog geen bezuiniging uit, de hoogere salarissen be hoeven geen premievrij pensioen. De heer Zaagman: Vi-e worden overbelast met ambtenaren, in plaats van bezuiniging is er uitbreiding voor statistieken en archie ven en al dien rommel meer. Weth. Bakker: Aan ambtenaren enz. is juist premievrij pensioen toegezegd 2 jaar geleden is uit Oterleek niets vernomen, waarom thans wel? Ook dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. Brief van den gemeente-arts J. G. voge lenzang, houdende mededeeling, dat hij voor 1932, 10 pCt. van zijn salaris afstaat, wat door den voorzitter ten zeerste werd toegejuicht. De heer Rijper kon zich hier niet mede vereenigen en zou het beter vinden wanneer dr. Vogelenzang dit in de kas van het arm bestuur of anderszins stortte. De voorzitter kon hierin meegaan. Dit werd zooals het nu is omschreven in de ge meentekast gestort, tenzij de raad dit niet aanneemt. Weth. Kostelijk begreep den heer Rijper niet. Hij dacht dat we een dergelijk voorstel met open armen moeten ontvangen. De heer Zaagman kon met het idee van dr. Vogelenzang sympathiseeren, doch vond het jammer dat hier geen schrijven bij is om welke reden dit wordt gedaan. Als het maar niet wordt gedaan om op andere ambtena ren pressie uit te oefentHij zou daarom willen voorstellen afwijzend te beschikken. Er zijn wel andere instellingen waarin de dokter dit kan storten. Weth. Bakker kon volkomen met dit adres accoord gaan. Ieder moet weten wat hij wil doen. Er had niet over gesproken moeten wor den. De gedachte van dr. Vogelenzang staat op zoo'n hoog peil, dat deze geen nevenbe doelingen had, daar kennen wij hem te goed voor. Na nog een korte bespreking werd deze schenking aanvaard. Overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het genoten verhoogde subsidie over 1931 ten bate van de wijkverpleging. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt vervolgd. Ongecorrigeerd. De Specht is Donderdag om 6.30 uur uit Jodpoer vertrokken en met een tusschenlan- ding te Alahabad van 11.18 tot 11.42 uur om 15.42 te Calcutta is geland. Minister-president Inoekai heeft den keizer het ontslag van het Japansche kabinet aange boden, aangezien geer. nadere bijzonderheden bekend zijn omtrent de politieke redenen die tot dit ontslag aanleiding konden geven, en er voor zoover bekend is in zake het Japan- sche optreden in Mantsjoerije in Japansche regeeringskringen volledige homogeniteit heerscht wordt eraan herinnerd dat het een Japansche zede is dat het kabinet na een aan slag op de keizer zijn ontslag aanbied. Naar aanleiding van de Amerikaansche nota verluidt in politieke kringen te Tokio, dat de Japansche regeering of het standpunt staat, dat het Mantsjoerijsche conflict een kwestie is die slechts Japan en China aan gaat, zoodat er geen reden bestaat voor in menging van andere mogendheden. Tengevolge van de storm is hedenmorgen over een lengte van 75 M. de zwavelleiding van de Stand und Hüwercke in Oker over de straat van Oker naar Bad-Harzburg ver nield. Groote stukken ijzer en üekwerk vielen door de daken van de bedrijfsgebouwen en vernielden de electrische leiding der fabriek, zoodat een deel van het bedrijf moest worden stopgezet. De materieel: schade is zeer groot. De weg tusschen Oker en Bad-Harz burg werd onmiddellijk afgezet, omdat groote hoeveelheden vloeibare zwavel over den weg zijn gestroomd. Er werd niemand gewond. De vermiste aviatrices Mrs. Ruth. Stewart uit St. Louis en Mrs. Debbie Stanford uit Toronto, die met een vliegtuig uit Pittsburgh naar New-York waren vertrokken en sedert dien vermist werden, zijn thans met hun vernield toestel dood in de bosschen van de Sherman Mounteins gevonden. De vleugels en de cabine van het toestel zijn geheel ver nield en de motor was diep den grond inge drukt. Het lijk van Mrs. Stewart werd ge vonden naast den motor en dat van Mrs. Stanford in de cabine van het toestel. ïn den afgeloopen nacht is in het Westen van Berlijn een reiziger, die blijkens zijn paspoort uit Weenen afkomstig is, op straat do°.^ onbekende neergeschoten. Waar schijnlijk heeft men hier te doen met een mis daad uit jaloezie. Te Hochmoessingen brak in het huis van den andbouwer Ruf brand uit, die zich ten- gevolge v*h den Zuid-Westerstorm snel uit breiddeen op de belendende gebouwen over sloeg. Ook daarnaast gelegen gebouwen werden door het vuur aangetast, zoodat in totaal zes huizen en twee schuren afbrand den. Een brandweerman werd tijdens het blusschingswerk ernstig gewond. De onge veer honderd brandweerlieden, die aan het blusschingswerk deelnamen, hadden zeer veel van de sterke rookontwikkeling te lij den en drie hunner moesten in het zieken- u TV, «*woicii ui nei zie huis te Oberndorf worden opgenomen schade wordt geschat op 100.000 Mark. De naar waarnemingen, verricht in den morgeü van 8 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 756.9 te La Co- runa. Laagste barometerstand 725.8 te Happa- randa. Verwachting, geldig tot den avond van 9 Januari: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen; nevelig tot half of zwaar be wolkt; weinig of geen neerslag; weinig ver andering in temperatuur. Het depressiegebied in het Noordoosten, blijft stationnair. De diepe kern over Zuid- Zweden verdwijnt naar de binnenlanden van Rusland, terwijl in het Noordoosten de luchtdruk stijgende is, houden randdepres- sies voor de kust van Portugal den lucht druk laag in het Zuidwesten, waardoor het luchtdrukverval afneemt en de stormen be daren. De koude-inval na de groote verwar ming die hier eergisteren zooveel regen gaf is naar het Zuiden doorgedrongen en bracht thans zware regen in Frankrijk, Zuid- Duitschland en Zwitserland en zware sneeuwval in de Alpen (15 mM. neerslag in den nacht op den Santis, 2500 M. in Appen- zell. Oip den Feldberg Schwarzwald, 1600 M. hoogte 14 mM., in het laatste etmaal). In het Noordwesten zijn de temperaturen zeer laag en reikt de koude uit de poolzee tot de Britsche eilanden en beneden den 60sten breedtegraad. Bij de zwakke winden en be trekkelijk vochtige lucht aan den grond is onder heldere bovenlucht sterke uitstraling met locale mistvorming te verwachten. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de St. Josephschool te Egmond aan den Hoef is benoemd mejuffr. N. van 't Sant te Bergen. DE INBRAAK TE WIJK AAN ZEE. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde de mannen, die enkele maanden geleden in een hotel-pension te Wijk aan Zee hebben in gebroken, onderscheidenlijk tot één jaar ge vangenisstraf voor den hoofddader en acht maanden voor den tweeden. Over den derde zal een nieuw reclasseeringsrapport moeten worden uitgebracht. POGING TOT DOODSLAG. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den werkman, die eenige revolverschoten gelost heeft op een collega, die in gezelschap vertoefde van ver- dachte's vrouw, die van hem was wegge- loopen. De rechtbank had hem veroordeeld wegens poging toe doodstraf tot drie jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft verzachtende omstandigheden aangenomen en de straf ver minderd tot een jaar en zes maanden met aftrek van preventief. VERDUISTERING Bij DEN NED. KAPPERSBOND. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft een gewezen penningmeester van de afdeeling Amsterdam van den Ned Kap- persbond wegens verduistering veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. De veroordeelde had zich in een tijdsverloop van enkele jaren een bedrag van ruim 11.000 ten nadeele van genoemde afdeeling toegeëigend. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Simon Krom en Antje Schotsman Tan Joosten en Aaltje Bakker. Nicolaas van "der Veer en Alida Blom. GEBOREN: Maria Agatha d. v. Nicolaas Stoop en Anna Constant. Johanna Hillegonda Mar- garetha d. v. Martinus Pool en Hillegonda van der .\olk. Petronella Elizabeth Cornelia d. v. Cornelis van der Togt en Elisabetb Luijten. LI M MEN. December. Geboren: Petrus Wilhelmus, z. v. W. P. Mooij en M. W. van Kessel. Petrus Cornelis, z. v. P. Commandeur en M. Hou- tenbos. Gerardus Simon, z. v. A Stierop en G. Hes. Overleden: C. van Twuijver, echtge noot van S. Hogenstein, 85 jaar. Jacoba Kuijper, 91 jaar. J. H. Willers 81 jaar, wed. van G. M. Stam. P. C Commandeur 8 dagen. WERK OPGEDRAGEN. B. en W. van Alphen aan den Rijn heb ben aan de fa. P. van Maarleveld Zoon te Alkmaar opgedragen het demonteeren en vervoeren van de bestaande Bokkebrug van Alkmaar naar Alphen aan den Rijn. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtirt' gen en andere voertuigen te 16,33 uur licht op.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2