ftlkmaarsche Courant. 0NN00DIG LIJDEN! Jtheepstijdingeti Jiedk Sxhool !Bitwettland, Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag Januari Pluimveeteelt. No. 6 1932 Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné s worden ge zooden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Hokken-bouw en Inrichting. Kippen vau een arts krijgen geen lnizen. Ik had mijn artikelen over de mine ralen in de voeding willen vervolgen maar er zijn zoo'n massa brieven ing komen, dat ik die eerst weer eens, voor zoover mij dat leerzaam voor..omt, een artikel wil verwerken. Een lezer vraagt mij: Mijn broer zou graag kippen houden, maar heeft bijna geen grond. Daarom wil hij ze hijna a-tijd binnen houaen. Hij wil een hok bouwen van 6 X 4 M. Hoeveel kippen kan bij daar in doen? Hoe moet het hok ingericht worden? Is.... voer met ge mengd graan met karnemelk als drank en groenvoer daarvoor goed geschikt Kinpen binnen houden kan tegen woordig heel goed, alleen eischt het veel aan zorgen wat reinheid betrefh Meer dan twee kippen per vierkante meter mag men niet nemen, dus moet men in dit hok niet meer dan 50 kippen zet ten. Het hok kunt U gewoon inrichten, alleen moet aan het volgende gedacht worden: De kippen hebben veel licht noodig vooral bij voer- en drinkbakken en de kippen moeten veel frissche lucht hebben en zoo mogelijk directe zonne stralen, die niet door glasramen van hun nuttig werkende ultra-violette stralen beroofd worden. Hieruit volgt dus: veel licht in het voorfront en de ramen dusdanig beves tigd dat ze gemakkelijk gedeeltelijk of geheel geopend kunnen worden. Het beste is boven en beneden ramen te ne men geheel openslaande, de bovenramen aan scharnieren hangend en beneden naar buiten slaande, of op de scharnie ren rustende en dan naar binnen open gaande. Met slecht weer houdt men dan de benedenramen dicht en ventileert dooi de bovenramen meer of minder open te zetten of desnoods met aparte lucht- schuiven onder den rand van het dak aan te brengen. Bij goed weer en vooral bij zon moeten de benedenramen wijd open of geheel weg, zoodat dan de zonnestralen direct op de kippen kunnen vallen. Het spreekt vanzelf dat alle raamopeningen van bin nen met gaas bespannen moeten wor den. Zet de voer- en drinkbakken op een soort tafeltjes die ongeveer 80 c.M. hoog zijn. Dat zal U groote voordeelen »ople- veren in den vorm van reinheid en bovendien behoudt U de geheele bodem ruimte voor de kippen. Vergeet voor deze altijd opgesloten kippen vooral niet een flinke gritbak en een flinke zandbak van b.v. een vierkante meter oppervlakte, omgeven met een plank yan een 20 c.M. hoog. Denk er ook om eenige electrische contracten aan te leggen voor de winterverlichting van het hok. Het door U genoemde voer bevat voor vastzittende kippen in een hok, die uit den aard der zaak in het komende sei zoen weinig direct zonlicht zullen ge nieten te weinig levertraan. Voeg er daarom 1 levertraan aan toe in Uw geval. Met groenvoer zou ik in dit geval niet veel knoeien. Als U het heeft is knol heel goed. Hang deze aan touwtjes in het hok, iets boven de hoogte van een kip, dan hebben zc wat te doen om het er af te pikken. Pas op v >or gemaaid gras. Dat geeft vaak aanleiding tot krop-, maag- of darmontsteking. Gras, althans malsch gras is goed in de wei. De kippen pikken er dan zelf stukjes af. Gesneden gras, vooral als het taai is, is gevaarlijk. De kippen kunnen daar geen stukjes afbijten, slikken de lange bladen geheel in en dan loopt het vaak mis. On langs had ik een geval waarbij iemand zijn halfwas kuikens extra goed dacht te doen met gemaaid gras. Hij kreeg flinke sterfte en schreef dit aan coccidi- osis toe, totdat bij een ingesteld onder zoek bleek, dat alle kuikens aan ver stopping door het gras stierven. Een tweede lezer vraagt: Welk groen voer moet ik bijmeelvoer geven? Zooals ik vroeger al eens uitgelegd heb behoort feitelijk het meelvoer ingeste.ct te zijn op het graanvoer en omgekeerd Maar heel vaak kan men met graanvoer volstaan door gewoon gelijke deelen mais. tarwe en haver te geven. Bij kou de winterdagen 2 deelen mais tegen een deel tarwe en haver. Al de poppenkast die soms in handels-gemegd graan word' aangetroffen is heelemaal niet noodig. De meelvoer is meestal al ver scheidenheid van grondstoffen genoeg Denk er eens om het graanvoer in af-l gemeten hoeveelheid een paar maal per dag uit bakken te voeren (als gij den tijd daar voor hebt) en niet meer op den grond te strooien in het hok. Niet dat de kippen er vies van zijn om hun eten tusschen hun eigen uitwerpselen weg te moeten halen, maar hygiënisch is dat zeer zeker niet. Het heet dat de kippen door dat hopelooze gekrab lichaamsbe weging krijgen. Of ze dat in die mate noodig hebben is de vraag, of liever, het is al gebleken dat het heelemaal niet noodig is. Wanneer U ze een goed asch- zaudbak geeft hebben ze op een hygiëni sche manier daar veel meer plezier en nut van en zet dan voer- en drinkbak maar 80 c.M. hoog en op 'n afstand van ettelijke meters van elkaar. Dan worden ze zelf gedwongen hun tijd door te bren gen in wandelingen tusschen voer- en drinkbak, afgewisseld bij wijze van een dansje door het omhoog wippen naar de voer- en drinkbakken. In tijden van veel ziekte, die we nu tegemoet gaan, is hygiëne een eerste vereischte en het voordeel is dat deze methode bovendien nog heel goedkoop is ook. Een arts in het Oosten des lands wil in een boomgaard van 55 bij 55 M. kip pen gaan houden en er een goed hok in zetten. Hij vraagt welk soort kippen, één of meer soorten en hoeveel kippen en hoe groot het hok. Hij wil zoo vroeg j mogelijk jonge kippen koopen om in f hit voorjaar zoo vroeg mogelijk eieren! te hebben. Bovendien middelen tegen luizei en dergelijke. Hier wordt dus als het ware eventjes den boer de kunst afgevraagd, in de gauwigheid alles over de kippenhou- derij. Ik zou U dit aanraden: Wendt U totinzake een drietal hokken ieder van 100 kippen U heeft 55 X 55 meter boomgaard en in een goede boomgaard met gras kunt U per 10 vierkante meter wel 1 kin zetten. U kunt dus ongeveer 300 kippen houden. Nu kan men deze in één hok zetten, doch ook al weer uit hygiënische voorzorgsmaatregel en om j de kippen beter te verspreiden zijn 3 hokken van 100 (of nog beter van 6 van 50) meer aan te bevelen. Koop slechts één soort kippen en wel Witte Leghorns. Die doen het bij U in de streek best. Vraag daartoe het adres van een fokker aar» bij den heer Schilt, secretaris der Ned. Fokkers-Vereeniging te Groene- karn U krijgt can met de meeste kans op zekerheid goede waar, doch meet er bij als voorwaarde stel'en dat de be treffende fokker minstens al twee jaren bij de landelijk georganiseerde pullo- rumbestrijding aangesloten geweest moet zijn. U zult dan voor deze jonge hennen meer betalen dan U gedacht had, doch zult er ook heel wat meer mee bereiken dan U verwacht. Job niet over luizen en dergelijk ontuig. Een arts die kippen houdt en begint met goed materiaal heeft geen last van luizen bij zijn kippen. Dr. TE HENNEPE. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 2 uur, ds. Roobol. BERGEN, avond 7 uur, ds. v. d. Kie- boom. Hervormde Evangelisatie Maranatha, vm. 10.15 uur, de heer Jac. de Graaf, van Am sterdam. EG MOND AAN DEN HOEF, 10.15 uur, ds. Nobel. EGMOND AAN ZEE, 7 uur, ds Roo bol. Oud Kath. Kerk, 8 uur, vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. Fin kcnsicpcr. HEILÓO, 10 uur, ds. v. d Kieboom Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk- Iaan, v.m. 10 uur, ds. E kering, van Amster dam. KOEDIJK, 2 uur, ds Hak. LIMMEN, 10 uur, ds. Roobol. NOORDSCHARWOUDE. geen dienst. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. v. Dijk. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. OUDE NIEDORP, avond 7 uur. ds. v. Dijk. SCHERMERHORN, 10 uur, ds Boeren donk. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 2 uur, de heer van Nieuw- straten, van Amsterdam. URSEM, 10 uur, ds. Klaassen. UITGEEST, vm. 10 uur, ds. v. Peursem Evangelisatiegebcuw Sedeur: Vm. 10 uur de heer K. A. Weeda. van Amsterdam. Zondagmorgen 11.40 uur Zondagsschool Zondagavond 7.30 uur, de heer H. van Doorn, van Alkmaar. HET VERGAAN VAN DE „STANFR1ES IV". Gisteruiddag is door de reddingboot van Harlinges ten westen van Gaast aan Zee (dicht bij Breezand) het wark van de „Stan- fries IV gevonden. De mast van de „Stari- fries" stak nog slechts een halve meter boven water uit. De loodsboot „Vliestroom", die is uitgeva ren om een baken te zetten op de plaats, waar de kapitein van de reddingboot „Jhr. den Tex" het wrak van de „Stanfries IV" heeft aangetroffen, is gistermiddag onverrichter zake teruggekeerd, daar men niets heeft kun nen vinden. Hedenochtend zal de „Vlie stroom" opnieuw naar de opgegeven plaats uitvaren NEDERLANDER NAAR MANDSJOERIJE. Onze landgenoot, de heer A. Pelt, chef van de informatie-afdeeling van het Volken- ixmdssecretariaat is volgens het Hbld. door den secretaris-generaal van den Volkenbond uitgenoodigd een der vijf ambtenaren te wor den, die de door den Volkenbondsraad be noemde studiecommissie naar Mandsjoerije zullen vergezellen. De heer Pelt heeft deze uitnoodiging aangenomen. EEN OUDE KERK. In de kleine gemeente Raumland aan de Eder in het „Siegerwald" (Westfalen) heeft men in den muur van de oude kerk een zand steen met het jaartal 732 ontdekt. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de kerk in 732 door Bonifacius is gebouwd, zoodat zij dit jaar haar 1200-jarig bestaan kan vieren. Zij is vermoedelijk de oudste kerk van Duitsch- land, waarvan het stichtingsjaar bekend is. DE ENGELSCHE STAATSKERK. Het huwelijk van gescheiden personen. De Anglic. aartsbisschop van Canterbury, dr. Lang, heeft nu een uitspraak gegeven in de kwestie der kerkelijke inzegening van nieuwe huwelijken van gescheiden personen. Tot dusver maakte de geestelijkheid veelal dit onderscheid, dat een „onschuldig" gescheiden persoon wel, maar een „schuldige" niet de inzegening van een nieuw huwelijs verkrij gen kon; de primaat heeft nu den wensen uitgedrukt, dat de anderzijds ook bestaande practijk algemeen gevolgd zal worden: geen inzegening ook al wordt de gescheiden man of vrouw die een nieuwe huwelijk sluit als onschuldig beschouwd; althans niet zoolang de echtgenoot(e) van wie(n) hij of zij is ge scheiden, nog in leven is. Tevens heeft de aartsbisschop inzegening van het huwelijk van ongedoopten in strijd met de juiste opvatting verklaard. GORDIJNEN VOOR BIJZ. SCHOLEN. Principiëele beslissing uitlokken. Bij het gemeentebestuur van Velsen is be richt van Ged. Staten ingekomen, dat een raadsbesluit om geen gelden beschikbaar te stellen voor nieuwe gordijnen ten behoeve van een bijz. school te IJmuiden-Oost, ver nietigd is en de medewerking behoort te wor den verleend. Ofschoon de kosten betrekkelijk van geen beteekenis zijn, gaat het gemeentebestuur in beroep bij de Kroon omdat men deze zaak principiëel wil zien uitgevochten. Naar de wethouder voor Onderwijs mede deelde zal het voor het bijz. onderwijs in de gemeente van groot belang zijn, hoe dit ge schil wordt opgelost. Zooals bekend moeten de gemeenten aan het bijz. onderwijs een be drag uitkeeren in verhouding van de kosten voor het openbaar onderwijs. Wanneer de ge meente het proces verliest, zal zij verschil lende uitgaven voor het onderwijs op den ka- pitaaldienst brengen, waardoor de exploita tie kosten dalen en hiermede de bijdragen voor het bijz. onderwijs automatisch vermin derd kunnen worden. Zelfs de rechtsche raadsleden hebben hunne goedkeuring aan het beroep gehecht om in hoogste instantie te laten uitmaken hoe een dergelijke kwestie behandeld moet wor den. Dankzeg v. Hoogen- 10.30 PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Januari. Oroote Kerk, voorm. 10 uur, ds. Hak. H. Avondmaal. Kapel, 10.30 uur, ds. Baar. Kapel, avond 6 uur, ds. Hak ging. Waakt en Bidt, 10 uur, ds. huijze, van Amsterdam. Evangelisch-Luthersche Kerk, vm uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds J. M. Leendertz, van Haarlem. Collecte. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, ds. Raooold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds. v. Meijenfeldt. Avond 5.30 uur ds. v. Meijen- feldt. Coll. Theol. School. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous sainlstraat. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Dinsdag 12 Januari a.s. des avonds 7 uur ds. J. Se- vexijo. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Immo, uitreis, 7 Jan. te Bahia. Zaanland, 6 jan. v. A'dam te Hamburg. Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens, thuisreis, 7 Jan. te Suez. Marnix v. St. Aldegonde, uitreis, 7 Jan. te Southmapton. Tabinta, uitreis, 6 Jan. v. Belawan. Taandoen, thuisreis, 5 Jan. v. Padang. Tarakan, thuisreis, 7 Jan. te Gravesend. Johan v. Oldenbarnevelt, 6 Jan. v. Batavia n. A'dam. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk, Rott.-Vanc., 6 Jan. te Los An gel es. Drechtdijk, Pac.-Rott., 6 Jan. te Cristobal. Kon. Paketvaarl Mij. Tasman, Kaapstad-Batavia, 6 Jan. te Pt. Natal. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone, 7 Jan. v. Napels n. Palermo. Aurora, 7 Jan. v. A'dam n. Rott. Boskoop, 6 Jan. v. Hamburg n. Antwerpen. Eos, 7 Jan. van A'dam n. Rotterdam. Ganymedes, 7 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Iris, 7 Jan. v. A'dam n. Rotterdam. Mars, 7 Jan. v. A'dam n. Rotterdam. Pluto, 7 Jan. v. A'dam n. Kopenhagen. Stella, 7 Jan. v. Salonica te Smyrna. Theseus, 7 Jan. v. Danzig te Stettin. Poseidon, thuisreis, 6 Jan. op 350 mijl W.Z. West van Valentia. Astrea, 5 Jan. v. West-Indië te New-York Clio, 6 Jan. v. Tarragona te Valencia. Haarlem, 6 Jan. v. Constantinopel n. Tarra gona. Juno, 6 Jan. v. Valencia n. Rotterdam. Triton, 6 Jan. v. Hamburg n. A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Kota Inten, 7 Jan. v. Hamburg te Rott. Kota Tjandi, uitreis, 7 Jan. te Belawan Patria, thuisreis, 6 Jan. v. Marseille. Sibajak, uitreis, 7 Jan. te Marseille. HollandOost-Azië-Lijn. Oudekerk, thuisreis, 5 Jan. te Marseille. Grootekerk, thuisreis, 6 Jan. v. Kobe. Stoomvaart Mij. Oceaan. Alcinous, 7 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Antenor, Japan-Rott., 5 Jan. v. Colombo. Lycaon, Bat.-A'dam, 6 Jan. te Belawan. Troilus, 7 Jan. v. Rott. n. Hamburg. Helenus, Japan-A'dam, 6 Jan. te Cebu. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 6 Jan. v. Gandia n. Londen. HollandWest-Afrika-Lijn. Gaasterland, thuisreis, 5 Jan. te Havre. IJstroom, thuisreis, 6 Jan. v. Lagos. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, 5 Jan. v. Hongkong te Batavia Tjinegara, 5 Jan. v. Hongkong n. Manila JavaNew-York Lijn. Myrmidon, 4 Jan. v. Batavia n. New-York. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Aludra, 7 Jan. v. Rott. n. Hamburg. HollandAfrika Lijn. Meliskerk, uitreis, 6 Jan. te Kaapstad. Springfontein, thuisreis, 7 Jan. v. Duinker ken naar Antwerpen. Waalkerk, 6 Jan. v. Bremen n. Hamburg SilverJava Pacific Lijn. Bintang, Calcutta n. Los Angeles, 6 Jan. te Singapore. HollandBritsch-Indië Lijn. Giekerk. thuisreis, 7 Jan, v. Calcutta. OVERVAL MET ROOF? Woensdagavond ongeveer zes uur kwam de 17-jarige bediende Van den Oever van de firma Verkuil te Oss terug uit Herpen, in welke plaats hij een aantal bestellingen voor zijn patroon had verricht. Onderweg heeft een onbekende man hem overvallen, die hem, naar hij meedeelt, zijn portefeuille met ruim 100, welk geld hij op kwitanties had ont vangen, heeft ontstolen. DE DERDE KRUISER. Inschrijving vcor den bouw op nieuw uitgesteld. Bij navraag is ons gebleken, dat de be richten over uitstel der inschrijving voor den bouw van den derden kruiser juist zijn. De inschrijving is opnieuw voor enkele maan den opgeschort Het ligt voor de hand dat financieèle overwegingen hieraan niet vreemd zijn. In ons artikel van gisteren over de Indische reis van minister Deckers hebben wij overigens reeds gewezen op het mogelijk verband tusschen deze reis en de kruiser kwestie. VAN DE VIERDE VERDIEPING GEVALLEN. Bij het hijschen van kolen naar de zolder verdieping in de Tweede Jan Steenstraat te Amsterdam wilde gistermiddag een 33-jarig I kolenwerker, die zich op de vierde verdieping bevond, nadat het karwei was afgeloopen, het hijschtouw uit de kartol lichten. Hij ver- I loor daarbij zijn evenwicht en stortte naar beneden. Zeer zwaar verwond is de onge lukkige in zorgwekkenden toestand naar het j Tesselschadeziekenhuis vervoerd. INKOOPCOMBINATIES VAN HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTANDERS Onder den titel „Inkoopcombinaties van Handeldrijvende en Industrieele Midden standers" is vanwege het Economisch Insti tuut voor den Middenstand uitgegeven een beredeneerd overzicht van hetgeen hier »e lande van middenstandszijde op het gebied van den gemeenschappel ijken inkoop is tot stand gebracht. Zooals op elk gebied, waar nieuwe wegen worden ingeslagen, bleven ook op het gebied van den gemeenschappelijken inkoop misluk kingen in den beginne niet uit. Verschillende organisaties, welke op het terrein van den gemeenschappelijken inkoop werkzaam wa ren, gingen na korteren of langeren tijd, als gevolg ook van den conjunctuuromslag in 1921, te niet, andere wisten zich een blijven de plaats te veroveren. In de laatste jaren is op dit gebied eer. herleving waar te nemen en werden verschei dene nieuwe Combinaties opgericht. De thans verschenen publicatie bedoelt een voorloopig overzicht te geven van de op het oogenblik hier te lande bestaande inkoopcom binaties van handeldrijvende en industrieele middenstanders. Indien besloten werd de bijeengebrachte gegevens reeds nu openbaar te maken, ge schiedde zulks, omdat men zich aan de hand van een en ander althans bij benadering een beeld kan vormen van de plaats, welke de ge meenschappelijke inkoop bij den midden stand inneemt. Het Economisch Instituut voor den Mid denstand zal gaarne opgave ontvangen van inkoopcombinaties, welke voor vermelding in een volgende uitgave in aanmerking wen- schen te komen. Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, duizeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaas- z wak te? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der orga nen, welke de urine afscheiden en zoo doende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en ver sterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende ein- delooze pijn en ongemak veroorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust her wonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Minister Ruys lijdelijk belast met de leiding. Te rekenen van heden zal gedurende de af wezigheid van den minister van defensie in verband met zijn reis naar Ned.-Indië de mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw worden belast met de leiding van de aangelegenheden van het departement van defensie. LIJK OPGEHAALD. Een misdrijf gepleegd? In de rivier de Kromme Mijdrecht werd gistermiddag drijvende gevonden het lijk van een naar schatting 40-jarig mansper soon, waarschijnlijk een zwerver. Het lijk, dat reeds eenige dagen is het water schijnt te hebben gelegen, is naar de Algemeene Be graafplaats te Mijdrecht overgebracht. Daar sporen van misdrijf op het lijk zijn aange troffen, is het geval ter kennis gebracht van den Officier van Justitie te Utrecht, die last heeft gegeven het lijk onmiddellijk naar 1 Utrecht te doen vervoeren. KINDERVERLAMMING TE VENRAIJ De laatste dagen zijn te Venraij 12 gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Voor dien hebben zich meer gevallen van deze ziekte voorgedaan. De gevallen van kinderverlamming staan, aldus de Limb. Koerier, onder controle van dr. Peljak uit Nijmegen. Zoo noodig worden ze geïsoleerd in het Canisius ziekenhuis te Nijmegen. Het gevaar schijnt thans geweken. Twee kinderen zijn aan de gevolgen overle den. Veiligheidshalve zijn de bewaarscholen nog voor een maand gesloten. LAGE WATERSTAND CP DE ZUIDERZEE. De van Amsterdam te Lemmer verwacht wordende booten van de Groninger—Lemmer Stoomboot-Maatschappij, kwamen daar gis termorgen met veel vertraging binnen. De „Groningen IV" had zijn zusterschip „Gro ningen II" op sleeptouw, welk schip onder Durgerdam een defect aan de schroef had op- geloopen door den lagen waterstand. Op pampus was de „Groningen IV" daar aan grond geloopen, waardoor beide schepen niet verder konden. Eerst na eenige uren slaagde men er in vlot te komen en kon de reis worden voortgezet TOLLEN OPGEHEVEN. .v,06 wegtollen Winschoten—Nieuweschans, winschoten Bellingwolde, Winschoten- Zuidbroek, Winschoten—Bourtange, Win schoten Midwolda en WindschotenVeen- dam zijn opgeheven; de tollen Winschoten— Oostwold en Winschoten—Oudepekela be staan nog. TEXTIELFABRIEK STOPGEZET. Wegens verlies van de Engelschï markt. Tengevolge van het verlies van het Engel- sche afzetgebied heeft de N.V. D. Jordaan Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen thans de damast-afdeeling, bestaande uit on geveer 100 getouwen, geheel moeten stop- zettten. Voorts is in genoemde fabriek bekend ge maakt, dat ingaande deze week in de oude weverij voortaan des Vrijdags en Zaterdags niet gewerkt zal worden, teneinde aldus de productie te beperken. HOOG WATER. De Waal. De Waal voor Nijmegen, die sinds eenige maanden een buitengewoon lage stand had, is de laatste dagen zeer sterk gewassen en er moet voor de eerste dagen met een verdere stijging van de Waal rekening gehouden wor den. De uiterwaarden aan beide oevers van de rivier zijn reeds geheel ingeloopen en het water staat nagenoeg van dijk tot dijk. Ook het lage gedeelte van de Waalkade vóór Nij megen begon gister reeds onder te loopen. De Maas en de Niers over stroomd. Door den snellen was va'n Maas en Niers zijn uitgestrekte landerijen langs de oevers van deze rivieren overstroomd. De Niers in gewone omstandigheden een vrij onbeteekend stroompje, heeft verschillende verbindings wegen overstroomd. Uit België werd gistermorgen nieuwe was geseind. In het Peelgebied begint men reeds grooten overlast te krijgen van het kwelwater en het Peelwater komt ook onrustbarend op ten gevolge van den zwaren regen. Groote complexen weide en bouwland staan reeds blank en verschillende binnenwegen zijn overstroomd. Bij Grave staat de Maas van dijk tot dijk en de veerweg is gedeeltelijk ondergeloopen. In verband met den hoogen stand van de rivier is gistermorgen te negen uur de schip brug bij Hedel weggenomen. De overtocht geschiedt alleen per veerpont. In Groningen. In de buurt van Siddeburen hebben de dij ken het eveneens gehouden. Het Schildmeer is binnen de oevers gebleven. Den voorzitter van het waterschap Duurswold waren gister morgen geen bijzondere voorvallen gerappor teerd. In den Eelderwolderpolder schijnt het grootste gevaar geweken. De waterstand is nog wel zeer hoog, maar men kan nu door werken aan den dijk, zonder dat men op de zwakke plekken behoefte te letten. De keerdammen blijken op het oogenblik wel in staat de watermassa's tegen te houden. Bovendien mag men verwachten, dat in de streken, waar de huizen door het water zijn omringd, de bewoners voorloopig nog wel enkele dagen in noodverbindingen met hun huizen moeten voorzien. De toestand in het overstromingsgebied in Groningen is, dank zij een vrijwel wind vrijen nocht. veel verbeterd De waterstand is overal S c.M. gezakt, toch is hij nog 70 c.M. boven Westerkwartier-peil. Er staan nog vele woningen in het water. Ook in een aan tal woningen te Groningen aan het Win- schoterdiep heeft men met water te kampen, doordat een oud riool naar binnen was ge slagen. In verband met de waterstanden in de pro vincie Groningen mag worden verwacht, dat het hoogtepunt voorloopig is bereikt. Op de meeste plaatsen is het water, zij het weinig weer gezakt. D.. De Rijn zal erg wassen. Voor den Rijn is een belangrijk hoogere waterstand te verwachten. Hedenmorgen werd van den Boven Rijn een was gemeld van 1.11 M. voor Wladshut en 1.20 M. voor Bazel. Op den Beneden Duitschen Rijn zet thans de was door, die direct na Nieuwjaar door het smelten van de sneeuw is opgetre- ?i. Xu ^eze was 23de nieuwe stijging, welke thans op de bovenrivier is ingetreden, doorzetten. DE STAKING TE ENSCHEDE. Na de afkondiging van het verbod van samenscholingen is de rust te Enschede nog niet teruggekeerd. Gisteravond hadden weer ongeregeldheden plaats, ditmaal speciaal in de omgeving van de fabriek „Het Schutters veld" aan de Hengeloschestraat. Honderden personen trokken naar die fabriek can de werkwillige arbeiders af te wachten. De poli tie en marechaussee moesten voortdurend tot doorloopen aanmanen, en de groepjes men-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9