Ayw&a Binnenland lücec&ecicht Stad m Omgeving. PAUSELIJKE ORDE VOOR MUSSOLINI. om DUITSCHLAND EN DE HERSTEL BETALINGEN. Heeft Frankrijk middelen Duitschland te dwingen? COMMUNISTEN OP DE ROEMEENSCHE GRENS DOOD SCHOTEN. i M. KAT ER SiïSc.h^ SHd„.De bedraae' Uk administratie S j. Rienks. Maandag 11 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo iende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Het vroolij- ke weeuwtje (kom.); boven 18 jaar. Dinsdag 12 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo- dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom boven 18 jaar. Woensdag 13 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo iende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. 8 uur, Stadhuis, lezing pater Hulsman voor den Armenraad over „Armenzorg in haar juiste en volle beteekenis". 8 uur, te Heiloo Uitvoering 't Ontluikende Roosje. Zaterdagmorgen overhandigde de Aposto- fische Nuntius Mussolini de versierselen van de Pauselijke Orde van het Gouden Spoor. Grandi en de Italiaansche gezant bij de Heilige Stoel werden begiftigd met de Pius- Orde. WERKLOOSHEID TE BERLIJN. Ongeveer een half millioen werk- loozen met steun-uitkeering te Berlijn. Het aantal ondersteunde werkloozen in Berlijn bedroeg op 1 Januari 1932 497.986 personen tegen 381.576 op 1 Januari 1931. De stijging in den loop van 1931 bedroeg dus ongeveer 30.5 Daar de rijkshoofd stad 4 3 millioen inwoners telt, blijkt dus, dat iedere achtste Berlijner werkloozensteun trekt. Het aantal welvaartswerkloozen be droeg in Berlijn op 1 Januari 1932 220.938 Srsonen tegen 116.159 op 1 Januari 1931 «e stijging was dus 90 DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. 8 millioen werkloozen. De American Federation of Labour, het Anierikaansche vakverbond, gaf op het oogen- blik het aantal werkloozen in de U. S. A. op 8 millioen. Met hun gezin en de van hen ai- hankelijke personen bedraagt het totaal aan tal slachtoffers der werkloosheid naar schat ting ongeveer 20 millioen. de Russisch-Roemeensche onderhandelingen over het sluiten van een Non-agressie-pact. aangezien over het incident nog geheel an dere geruchten de ronde doen. Men ver moedt dat het parlement zich met de zaak- zal bemoeien. Pertinax meende hedenmorgen reeds te kunnen mededeelen wat de plannen der Fransche regeering zijn tegenover de verklaring van dr. Bruening. Frank rijk is in het geheel niet ontbloot van middelen om zieh te verdedigen. Zoo zal bijv., om te beginnen, de bank van Frankrijk haar aandeelen in de aan de rijksbank verstrekte leening van 10.000.000 R.M. aan het einde van Fe bruari ongetwijfeld niet verlengen. Ten tweede zal het niet moeilijk zijn het Duitsche bedrijfsleven via bepaalde cre diteuren, die schulden aan Frankrijk hebben, te treffen, en bovendien kan Frankrijk zijn rechten beschermen door zooals in 1921 tariefmaatregelen tegen den Duitschen invoer te nemen. In elk geval eischt de publieke opinie in Frankrijk, dat men rijkskanselier dr. Bruening niet toestaat een nieuw „vodje papier in de prullemand te wer pen." Ten aanzien van de Fransch-En- gelsche onderhandelingen constateert Pertinax dat de besprekingen -.iet vlot van stapel loopen. De Engelsche ver tegenwoordiger Leith Ross houdt aan het denkbeeld van een 5-jarir morato rium vast en wenscht, dat na afloop van zulk een moratorium de betrokken re geeringen een commissie van onderzoek zullen instellen die opnieuw een onder zoek moet doen naar de Duitsche beta lingscapaciteit. ONTROUW VAN POLITIE BEAMBTEN TE HAGEN. Vrijdag werden twee bestuursambtenaren fan het Politiepresidium te Hagen gear resteerd onder sterke verdenking van on trouw. Tegen het einde van het jaar liepen er geruchten, dat er tekorten bij het Politiepre sidium zouden voorkomen. Er zou 150000 R.M. ontbreken, voor welker dekking men leeningen zou hebben gesloten. Politiepresidet Schoebel diende tegen den verspreider van een vlugschrift der N.S.A.P waarin deze bewaring in vraagvorm stond, een aanklacht wegens beleediging in, waar door, daar bewijsmateriaal toen nog ontbrak, de vervaardiger en drukker van het vlug schrift een geldboete van 50 R.M. kregen. Deze aangelegenheid heeft toch de overheid, op aandrang van het departement van Finan cien, steeds bezig gehouden. Politiepresident Schoebel is sedert e^tige weken ziek. HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR NAAR NED. 1NDIE. De reis, welke het Belgisch kroonprinselijk paar binnen enkele dagen zal ondernemen, werd reeds, voor wat het eerste gedeelte be treft, n.1. de heenreis, als volgt vastgesteld: De Prins en de Prinses reizen volstrekt in cognito. Zij vertrokken vanuit Brussel naar Zwitserland, waar zij een bezoek zullen brengen aan den Belgischen koning en de koningin, die aldaar vertoeven. Op 15 Jan zullen zij zich inschepen te Genua aan boord van het Nederlandsche s.s. „Marnix van St. Aldegonde" en op 19 Januari zullen zij te Port Said aankomen. In Egypte zullen zij waarschijnlijk een bezoek afleggen bij Koning Foead, waarna zij te Suez weer aan boord zullen gaan van de ,,Marnix van St. Alde gonde". Op 28 Januari zal het paar op het eiland Ceylon aankomen. In Nederlandsch- Indië zal op twee plaatsen worden afgestapt. 2 Februari zullen de vorstelijke bezoekers te Singapore aankomen. De reis gaat dan ver der langs het schiereiland Malakka naar Siam. Tegen het einde van Feoruari denkt men in Indo-China te arriveeren. Aldaar Indo-China is het einddoel van de reis zal het paar vertoeven tot einde Maart. De te rugtocht gaat langs de Philippijnen, dwars door Nederlandsch-Indië en einde April of Mt\ zal het paar te Madagaskar arriveeren. Vandaar keeren zij per boot naar België terug. Bij een poging om heimelijk over de dichtgevroren Dnjestr Russisch grondge bied te bereiken zijn in de afgeloopen nacht 6 mannen waarschijnlijk Joden die naar Sovjet Rusland wilden vluchten door de Roemeensche grenswacht neergeschoten Het Roemeensche ministerie van binnen- landsche zaken zou reeds een Russisch pro testtelegram hebben ontvangen. Van Roe- nx nsche zijde wordt medegedeeld dat de neergeschoten personen bekende communis ten en smokkelaars waren. Men vreest dat dit :ncident van invloed zou kunnen ziin od DE STAKING IN TWENTE. Terrorisme tegen werkwilligen. Een man gearresteerd. De politie te Lonneker heeft een man aan gehouden, die eenige malen in de woning van een werkwillige is geweest en bedreigin gen heeft geuit. Toen hij de laatste maal ver scheen, had hij een troep van plus minus twintig personen meegebracht, die naar hij zeide op het eerste teeken ramen en meube len zouden vernielen. Te Enschede zijn in verband met de onge regeldheden van verleden week scherpere po litiemaatregelen aangekondigd. Scherpe controle op straatverkeer des nachts. Drie samenwerkende organisaties manen in manifest tot zelfbeheer- sching aan. Het feit, dat er ook Vrijdagavond weer ruiten bij werkwilligen en electrische lampen van de straat verlichting zijn vernield en dat naar de politie met steenen is gegooid, is voor den burgemeester van Enschede aanleiding geweest scherpere maatregelen te nemen, aansluitende op het verbod van sa menscholing. Thans is bekend gemaakt, dat ieder, die zich tusschen elf uur des avonds en zeven uur des voormiddags op den openba- ïen weg of buiten gebouwen op voor ieder toegankelijke terreinen, wegen of voetpaden bevindt, gehouden is zich aan iederen be ambte van rijks- of gemeentepolitie dadelijk op diens vordering bekend te maken mei opgave van volledigen naam en adres en de reden waarom hij of zij daar aanwezig is, terwijl bij gebreke daarvan of wanneer daar toe overwegende reden bestaat, hij of zij zal worden geleid voor den commissaris van politie. In geval door personen uit het pu bliek daden van geweld tegen de politie ge pleegd worden of wanneer de politie van haar wapenen gebruik maakt, alsmede wan neer de politie dit gelast, is ieder in de nabij heid wonende verplicht zich binnenshuis te begeven, deuren en ramen te sluiten en ge sloten te houden en te zorgen dat vanuit zijn huis geen baldadigheden of handelin gen in strijd met de openbare orde plaats hebben. Verder heeft volgens De Crt. de burge meester een waarschuwing tot de burgerij gericht waarin hij in herinnering brengt, dat weerspannigheid en verzet tegen ambte naren met zeer langdurige gevangenisstraf kan worden gestraft en dat het toebrengen van lichamelijk letsel aan politie-ambtena- ren tot jarenlange vrijheidsstraf kan leiden. Ook de drie samenwerkende organisaties hebben een manifest tot de textielarbeiders gericht, dat verband houdt met de troebe len van de laatste dagen. Na eraan herin nerd te hebben dat het verzet tegen het op treden der werkgevers nu al reeds van 14 December j.1. af duurt, dat geleidelijk zoo goed als alle arbeiders buiten de fabrieken zijn gedreven en dat het productie-apparaat volledig is stilgezet, wijst dit manifest er op. dat de wijze waarop de laatste dagen buiten de besturen om is opgetreden, niet alleen de belangen der arbeiders schaadt maar ook sterke afkeuring verdient. De besturen koes teren de verwachting dat het werk, dat in de staking verricht moet worden, geen belem mering zal ondervinden. „Houdt u aan de thans getroffen maatregelen. Het bewaren van uw zelfbeheersching is de eenige manier om dezen strijd tot een goed resultaat te brengen" aldus het manifest. In den vooravond was het Zaterdag uiterst kalm in de stad. De Zaterdagavondmarkt was druk als altijd, in de winkelstraten be woog zich. zooals gewoonlijk, een groote massa volk en niemand dacht er naar het schijnt aan dat er een verbod van samen scholing is. Aangezien de regeering besloten heeft over 1932 hoogstens 300 subsidie te ver- leenen aan de werkloozen-kassen in de tex tielindustrie op hun uitkeeringen. zijn de hoofdbesturen van de textielarbeiders-orga nisaties „De Eendracht", „St. Lambertus'' en „Unitas ertoe overgegaan de uitkeerin gen aan gedeeltelijk werkloozen te korten. oortaan zal van deze categorie werkloozen over de niet gewerkte dagen wekelijks een dau uitkeerinsr worden ingehouden. Voorts is de in 1931 geldende regeling ten aanzien van het aantal dagen per jaar, dat de werk loozen voor steun in aanmerking kwamen, gewijzigd: het maximum aantal steundagen is teruggebracht van 102 op 66 dagen per jaar. GEEN CONFLICT IN DE T1LBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Meer dan tweeduizend werkloozen. Ofschoon het tot nu toe buitengewoon rustig in Tilburg was. ondanks de Maandag jj. in werking getreden loonsverlaging in de textielindustrie, kwam het Vrijdagmiddag tot een demonstratief optreden van een ca. 300 man tellende groep werkloozen. Verder dan een samenscholing voor eenige fabrieken en een optocht dior de stad kwam het niet. Het ziet er overigens voor de textielarbeiders in deze gemeente slecht uit, meent De Crt. On geveer 2000 werknemers in dezen tak van in dustrie zijn geheel of gedeeltelijk werkloos. In aansluiting op hetgeen over de gevoer de onderhandelingen in zake de loonsverla ging is gemeld, wordt nog medegedeeld, dat het hoofdbestuur van St. Lambertus en het bestuur der werkgeversorganisatie De Ver- eeniging van Tilburgscfae Fabrikanten van Wollenstoffen op de volgende compromis regeling tot overeenstemming zijn gekomen: lo. De minimumloonen worden verlaagd van 46 tot 44 en van 48 tot 46 cent per uur; 2o. alle overige loonen worden met 5 pCt. gekort. Deze loonkorting geldt niet voor het z.g. bijwerk als poetsen, kamijgen en het aan draaien van kettingen; 3o. voor de jeugdige wevers zijn loonen vastgesteld die op 16-, 17-, 18-, 19-, 20- en 21-jarigen leeftijd resp. 60 pCt70 pCt., 80 pCt., 85 pCt.. 90 pCt. en 95 pCt. van het oorspronkelijke tarief zullen bedragen; 4o. de in 1928 vastgestelde extra- premiebetaling van het aandraaien van ket tingen bij het werk in twee ploegen is ver vallen. Hiervoor in de plaats gekomen is de in 1924 vastgestelde vergoeding voor het aandraaien van kettingen enz. Met ingang van 4 Januari j.1. zijn de Til burgsche arbeiders inmiddels tegen de aan gegeven loonregeling aan het werk gegaan. Men verwacht, dat, zooals de zaken nu staan, geen verwikkelingen meer zullen ontstaan. De Textielarbeidersvereeniging St. Lamber tus telt onder haar 4300 aangesloten leden niet minder dan 2400 geheel of gedeeltelijk werkloozen. hij den aanslag had gepleegd in zijn wo ning gearresteerd en gevankelijk naar Haar lem overgebracht. De beweegredenen tot den aanslag zijn waarschijnlijk jalouzie. PROF. ORUNBAUM OVERLEDEN. Zaterdag is te Amsterdam overleden pro fessor dr A. A. Grünbaum, bijzonder hoog leeraar in de ontwikkelingspsychologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Grun baum bereikte den leeftijd van 46 jaar. Prof. Grünbaum werd in Rusland geboren, in Duitschland genoot hij zijn opleiding, waar hij aan verschillende universiteiten studeer de. In 1914 kwam hij naar ons land. Hij was bijzonder hoogleeraar vanwege het oua- studentenfonds. NATIONAAL CRISISCOMITE. De N V C. W. Pannevis' Zaadteelt en Zaadhandel te Delft heeft 1000 K.G. witte boonen voor consumptie afgestaan aan het Nationaal Crisiscomité. v, De N.V. Meelfabrieken der Nederland sche Bakkerij te Rotterdam heeft een gift van 5000 doen toekomen. In verband met het financieel gunstig ver loop van de gedurende de Kerstdagen ge houden oefenwedstrijden heeft het bestuut van „De Zwaluwen* besloten een bedrag van 1000 ter beschikking te stellen van het Nationaal Crisiscomité. KINDJE GESTIKT. Het drie-jarig dochtertje van den heer J. Holle te Emmer-Compascuum, kreeg een stukje wortel in de keel, tengevolge waarvan de arme kleine gestikt is. STAKENDE TE WERK GESTELDE WERKLOOZEN. In het Staphorsterveld, Nadat Vrijdagmiddag de te werk gestelden bij de werkverschaffing in Staphorstervek besloten hadden op de bestaande voorwaar den niet weer het werk te hervatten, heef Zaterdagmorgen de minister 64 menschen uitgesloten, zoowel van de werkverschaffing als van den steun. Zes man zijn aan het werk gebleven. INBREKERS GEARRESTEERD. Als verdacht van de inbraak, vorige week bij den heer Van Onna te Doetinchem ge pleegd, heeft de politie aldaar een man gearresteerd op het moment, dat hij te Lengel (gem. Bergh) het gestolene wilde verkoopen. De aangehoudene is een goede bekende van de justitie en was juist uit de gevangenis ont slagen, waar hij voor diefstal anderhalf jaar had doorgebracht. Dieven uit Crefeld te Venlo gearresteerd. Bij een juwelier te Venlo kwamen Vrijdag twee Duitsche jonge mannen een hoeveelheid goud in baren te koop aanbieden voor een prijs ver beneden de waarde. E)e juwelier waarschuwde de politie en deze arresteerde het tweetal. Het bleken te zijn twee mannen uit Crefeld. Telefonisch stelde de Venlosche politie zich met de Crefeldsche recherche in verbinding en vernam dat daar in den nacht van 9 op 10 December een groote diefstal met inbraak in een juwelierszaak wa» gepleegd, waarbij voor meer dan 250.000 R.M. aan goud en zilver, brillanten en diamanten waren gestolen. De Crefeldsche recherche kwam on middellijk met den bestolen juwelier naar Venlo. Hier bleek het inmiddels in beslag ge nomen goud inderdaad van den diefstal af komstig te zijn. De beide Duitschers werden verhoord en verklaarden zelf niets met den diefstal te maken te hebben, doch in opdracht van de dieven, waarvan zij naam en adres op gaven, te handelen. Dank zij deze aanwij zingen kon de Crefeldsche politie de dieven arresteeren. De beide Duitschers werden over den grens gezet en daar door de politie van Crefeld in arrest gesteld. Door de arrestatie te Doetinchem meer dan twintig inbraken in den Achterhoek opgehelderd. Het blijkt mee en meer, dat de Doetinehem- sche politie met de arrestatie van de bride plunderaars van oherbussen een goede vangst heeft gedaan Bij het verhoor zijn niet minder aan twintig in de omgeving pepieegfe in braken tot klaarh-id gebracht. Het twe^til is naar Arnhem overgebracht LOONSVERLAGING. Bij de firma gebroeders Palthé, chemische perserij en v asscherij te Almelo, is voor het geheele personeel een Iconsverlaging inge voerd, die loopt van 3 tot 5 De loonen tot 1 20 zijn met 3 die van "20 tot 24 gulden met 4 en loonen daarboven met 5 ver laagd. MOORDAANSLAG. Te IJmuiden is Zaterdag <m den 25-jari- gen A. R., afkomstig uit Ëminercompas- cuum en thans werkzaam aan de Mekog" door zekeren K„ zijn vroegeren kost bals, een moordaanslag gepleegd Toen R zijn nieuwe kosthuis, waarin hij sedert eenige weken zijn intrede had gedaan, m\de ver laten, gaf K., die zich verdekt had opge steld, hem twee slagen met een houweel op het hoofd Buren, die op het geschreeuw van R. toesnelden, droegen het slachtoffer hun woning binnen en waarschuwden de politie een dokter. Nadat twee geneesheeren hem hadden verbonden, werd R. naar het Anto- musziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. K. werd eemgen tijd, nadat BRANDEN. Aan de Keizersgracht te Amsterdam heeft brand gewoed in een kelder, waarin geves tigd is een zaak in etalage-artikelen van den heer S. Muys Jr. De brandweer had zwaar werk met het vele licht brandbare materiaal, maar het gelukte het vuur te iocaliseeren. De schade bedraagt ongpveer 10.000. Paarden en pluimvee omgekomen In den afgeloopen nacht is te Zuidbroek (Gr.) de schuur van de boerderij, bewoond door den landbouwer de Vries en de arbeider Jager, behoorende aan de woningstichting Zuidbroek, afgebrand. Twee paarden en eenig pluimvee kwamen in de vlammen om De oorzaak van den brand is onbekend. Brand in een garage. In den afloopen nacht werd brand ontdekt in de garage van Soest op den Roermond- schen weg te Tegelen. De brandweer van het missiehuis te Steyl was spoedig ter plaatse. Het bleek dat een der autobussen, vermoede lijk door kortsluiting, in brand was gevlo gen. Eenige auto's wreden geheel of gedeel telijk vernield, terwijl ook het gebouw ernstig naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 te Memel. Laagste barometerstand 728.3 te Tors haven. Verwachting, geldig tot den avond van 12 Januari: 1 Matige tijdelijk wellicht nog krachtige, Zuidelijke tot Westelijke wind; zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaring; waarschijn lijk regenbuien; later iets kouder. Overzicht. Een reeks van depressies ligt van Spits- bergen tot op het midden van den Atlanti sche oceaan, zoodat de vochtige en warme luchtstrooming nu ook in Noord Scandinavië begint door te dringen en de strenge vorst daar door matige vorst wordt vervangen, die nog wel verder zal afnemen. Een krach tige Noordwester storm waait tusschen Ier land en de Azoren en bij de verplaatsing van een rug van hoogeren druk naar de Britsche eilanden is ook in onze omgeving ruiming van wind met buiig wéér en eenige afkoeling te wachten, waarschijnlijk later weer door zachter weer gevolgd. Op de Britsche eilan den en in Noorwegen bracht de storm van de laatste dagen zwaren regen. Heden meldt Skudesnaes 36 mM., Croydon 26 en Kimm 18 mM. Op het vasteland viel slechts wei nig. Zacht weer heerscht van Spanje tot mid den Duitschland en Zuid-Scandinavië. In Oost-Duitschland en Polen komt lichte vorst voor. alkmaar M I Er NT2^ Te Lausanne is Donderdag, 70 jaar oud' - „„„ia?, overleden de luitenant-kolonel b. d. der mili duizenden guldens. KORTE BERICHTEN. Als verdacht van invoer van ruwe opiuin hebben twee belastingambtenaren te Amster dam een Chineeschen stoker van het s.s. „Jan P Coen" aangehouden. VERKEERSONGEVALLEN. Nederlander bij autobotsing in Duitschland zwaar gewond. Zaterdag is te Sterkrade in Duitschland een expeditieauto uit Aalten met een Duitsche autobus, waarin 15 passagiers gezeten wa ren, in botsing gekomen. De autobus kantelde door den schok, terwijl de chauffeur, de heer W. Prinsen uit Aalten, zeer zwaar werd ge wond. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, zijn toestand is zorgwekkend. De 15 passa giers der autobus werden allen min of meer zwaar verwond. Een nader bericht meldt, dat de chauffeur Prinsen aan de gevolgen zijner verwondin gen is overleden. Door een auto gedood. Op de Enschedeschestraatweg ter hoogte van het terrein der gemeentereiniging te Hengelo is bij het oversteken van den rijweg de gemeente-werkman J. Rouwen door een auto gegrepen en eenige meters meege sleurd. In zorgwekkenden toestand moest R. naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat hij een schedelfractuur had beko men. Hij is daar, naar De Crt. vernam, zon der tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Berijder met ernstige hoofd wonden in het ziekenhuis opgeno men. Gistermiddag ie ongeveer kwart voor drie, had te Deventer een motorongeluk plaats, dat nog vrij goed is afgeloopen. De ongeveer 25-jarige Hakvoort uit Gendringen, die een bezoek had gebracht aan Deventer, reed op den Zwolscheweg, toen plotseling de voor band van zijn motorrijwiel sprong. H. sloeg met zijn motor over den kop. Hij bleef be wusteloos op den weg liggen en werd met ernstiee hoofdwonden naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht. Volgens de Crt. be staat er geen direct levensgevaar. Het Zaterdag tusschen Maasbracht en Echt gevonden lijk is herkend als dat van den 70-jarigen J. Gubbels uit Echt. De commissaris van politie in de vierde sectie te Amsterdam looft 1000 uit voor de arrestatie van T. J. M. Kok, den kantoorbe diende aldaar, die 24 Dec. verdween met 60.000 van een bankinstelling in de hoofd stad. Te Prinsenhage is Zaterdag een monu ment onthuld op het graf van wijlen der, leger-predikant "ds. Ruysch van Dagteren. Velen in Nederland en in den Oost hebben op deze wijze zijn nagedachtenis willen eeren. In de Staatsmijn Wilhelmina te Terwln- telen is een arbeider bij zijn werkzaamheden gedood. RELLETJES VOOR HET NEDERL. CONSULAAT TE LUIK. De rechtbank te Luik heeft, naar het B T. A. meldt, een 29-jarigen Nederlandschen betonwerker tot twee maanden en 15 dagen gevangenis en 700 franc boete veroordeeld, omdat hij op 10 December steenen naar het gebouw van het Nederlandsch consulaat te Luik heeft geworpen. BENZINE-SMOKKELAARS GEVAT. De ambtenaren van den belastingdienst te Helmond hebben verschillende groote hoeveel heden benzine in beslag genomen, waarvan de belasting niet was voldaan. Op verschillende plaatsen in Helmond was ongeveer 7000 L. benzine verborgen, welke aan één persoon toebehoorde. Te Geraert werd 3500 L. benzine gevonden, te Mierlo vond men 1000 L. in vaten onder een mest vaalt verstopt. De insjjecties van de accijnzen te Bussum hebben bij een bewoner van het Bosch van Bredius 6000 liter benzine aangetroffen, waarvan geen aangifte was gedaan. In Sloten onder Weesperkarspel en in de Hor- stermeer zijn ook eenige vaten aangetroffen, welke daar waren verborgen om de benzine belasting te ontduiken. OOK ALS HET KALF VERDRONKEN WAS ZOU DE GRACHT NIET GEDEMPT WORDEN. Een kalf is bij uitstek een dier, dat zich op het irissche groene weiland thuis gevoelt en geen zeemansblced door zijn aderen veelt stroomen. Zelfs 'n onschuldig watertochtje door on ze grachten kan een dergelijk gedierte niet bekoren en toen een jong koebeestje heden morgen na een onvrijwillig bezoek aan onze mooie Alkmaarsche markt ook nog cp ecu boottochtje met de schuit van schipper Das getracteerd zou worden, weigerde het dier pertinent zich op de ongewisse baren te be geven. In navolging van Van Speijk, die liever de lucht inging dan zich over te geven, besloot de jeugdige viervoeter zich liever dadelijk te water te storten dan zich aan de scheep- vaartkunde van schipper Das toe te vertrou wen. Helaas werd aan alle zelfmoordplannen resoluut een einde gemaakt dcor den eige naar en een aantal marktbezoekers, die door middel van de bekende reddingshaak het kalfje binnen weinige minuten weer op het droge wisten te brengen waar de schipper zijn lastige passagier met open armen in ontvangst heef genomen en een plaatsje met mooi uitzicht boven op het dek heeft gege ven. BEEN GEKNEUSD. Op den Schermerweg reed Zaterdagmid dag ongeveer half één een wagen met twee paarden met een man en een vrouw op den bok. De paarden schrokken van een passee- rende auto en sprongen ter zijde, waardoor de vrouw, Beets genaamd, van den bok viel en vrij ernstig het been kneusde. Zij werd in een der omliggende woningen binnen gedra gen en daarna fier ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. EEN KRUIDEN1ERSBEURS. Van 23 tot 27 Febr. zal in de Harmonie de eerste Alkmaarsche kruideniersbeurs wor den gehouden waarvoor, naar wij vernemen, reed vele stands werden besproken. Door vele standhouders zal voor attracties ge zorgd worden. De beurs gaat uit van de Alkmaarsche In- koopvereeniging, die een onderdeel is van den Nederlandschen Kruideniersbond

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2