OSxtekw HijdscSicilieet IBüuietiCand WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN al. Eindelijk mocht Tunneltje uit het schandb okTn het eerste wat hij wilde was eens lekker te gaan wan deten Juist waren ze op weg, toen er twee kikkers voorbij kwamen met een lekkere groote taart h;. I! van d. Opperkok gekregen hadden Se twee iikrif gingen smen kampeeren en toen Tuimeltie en Kar^ ssss °',z?,.ook mee ra°chte°. «Mo" ss tï,; Brieven uit de Hoofdstad mesting met slakkenmeel, bleef er toch nog een winst over van ongeveer j 400 per H A Intusschen is de prijs van slakkenmeel ge daald, zoodat de kosten niet meer bedragen van deze meststof dan 20 per H.A. onge veer. Opgemerkt dient, dat zonder dat ons land minder ontvangt, reeds een bezuiniging van 33 pet. wordt verkregen. Het tweede veld lag in Ureem. De op brengsten waren als volgt: Perc. 1 en 5 600 KG slakkenmeel per H.A. gem 14.266 KG. aardappelen; perc 2 en 4 zonder slakkenmeel per H.A. gem. 11.700 Kg. aardappelen; perc 3 en 6 1000 K.G. slakken meel per H.A. gem. 14.500 K.G. aardappelen^ Ook hier dus een mooi verschil door 1000 K.G. Thommasmeel. n.1. 2800 K.G aard" appelen. Nu is dit veld zeer vroeg gerooid, omdat hier en daar een klein stukje reeds ziekte in het loof vertoonde. Als men be denkt. dat het gewas nog in het zetten der aardappels was. begrijpt ieder, dat de ver schillen dagelijks grooter wenen. De pns was eerst hoog en heeft volgens ptoefye'd- rapport, gemiddeld f 10 bedragen. Per H A. werd dus f 280 meer verkregen. Na aftrek der kosten van bemesting enz. kunnen we veilig aannemen, dat ruim 200 winst overbleef. Wij zien hier dus. dat zelfs bij een prijs der aardappelen van 2 per 100 K G er voor dient gewaarschuwd, meer te bezuini gen op fosforzuur. Het derde veld bevatte later aardappelen bij den heer W. Bes te Hcerhugowaard. De opbrengsten waren: Perc. 1 met 600 K.G. slakkenmeel per H.A. 49.284 K.G. aardappelen: perc. 2 zonder slak kenmeel per H A. 38.018 K.G. aardappelen, perc. 3 met 1000 K.G slakkenmeel per H.A. 49.013 K G. aardappelen. Hier deed zich een eigenaardig verschijnsel voor n.1. dat 600 K.G. slakkenmeel iets beter was dan 1000 K.G. doch met het trekken van een conclusie in deze moeten wij voorzichtig zijn. want dit veld is pas aangelegd en er kunnen allerlei factoren zijn geweest, die de opbrengst beïnvloed hebben. Tevens zij op gemerkt, dat het perceel met 1000 K.G. slak kenmeel aan de sloot en het terrein aan den Blootkant ernstig door de ziekte was aange tast. Tusschen geen en 600 K G slakkenmeel was een verschil van ongeveer 11.000 K.G. wat gerekend naar een opbrengst van f 6 per 100 K.G. met aftrek der bemestingskosten, een voordeel beteekende van f 650. Dit is toch een geweldig verschil. De prijs kan dus nog 'heel wat lager om rendabel te zijn. Men verteld wel eens. dat met kunstmest de kwaliteit vermindert, doch de heer Bes heeft de aardappelen voor de consumptie verkocht, en alle waren over de kwaliteit zeer tevreden. Wij hebben dus deze proeven eens nader beschouwd en kunnen zien, dat wij met fosfor zuur ook niet te zuinig moeten zijn. Men mag niet direct zeggen: „Mijn grond beeft voldoende fosforzuur, ik zie geen groote verschillen-'. Daarom zou ik even de aan dacht willen vestigen op hetgeen ir. Hey- meyer schreef in het Weekblad van den L. l. B. van October 1931. De werking der stikstof is al het beste te constateeren, die van kali moeilijker, vooral als de verschillen niet groot zijn, maar fos- forzuurgebrek is nog slechter te zien aan de planten. Men bedenke voorts, dat oogstverschillen van 10 pCt. en soms nog hooger, moeilijk met bet oog te constateeren zijn. Dus na juiste weging is de conclusie te trekken. Nu het slakkenmeel zoo goedkoop is, is het m.i. nietverantwoord, om op de geringe koeten van een fosforzuur en kalkbemesting in den vorm van Thommasslakkenmeel te ■paren. Integendeel! r S. V, Patria door Melis Stoke, uitgave N.V. H. P. Leopoltfs Uitgeversmaatschappij te j-Gravenhage, is door den schrijver van „Zoutwaterliefde" een kroniek van de thuis komst genoemd. In zijn eersten roman zijn tal van markante Eersoonlijkheden vol moed op een goede toe- omst en een schitterende carrière met de „Tromp" naar den Oost getrokken. Thans geeft Melis Stoke een beschrijving van vele der toenmalige passagiers, die met de „Patria" weer huiswaarts keeren. Velen hebben inderdaad hun doel bereikt, o.a. de generaal-majoor Prester, wiens vrouw Sophie nog altijd dezelfde heerschzuchtige neigingen heeft Wij vinden er Laura Dick- hof weer, de flirt, die op de heenreis een alles behalve onbesproken avontuurtje met een exentrieken baron gehad heeft en verder de Boelmans, waarvan de man en vader het tot vice-admiraal gebracht heeft, de Van Vleu- tens, die eigenlijk nog te jong zijn om op hun lauweren te gaan rusten, maar waarvan vader Bob als directeur van de Aziatische bank reusachtige zaken gedaan heeft, oud gouverneur Hoevenaar, het Kamerlid Hodi- ger, een der weinige afgevaardigden, die zich persoonlijk van Indische aangelegenheden op de hoogte heeft gesteld en nog vele anderen. Hun gedachten gaan uit naar het vader land, dat zij zoo lang geleden verlaten heb ben en voor velen der jongeren rijst tevens de vraag wat zij daar na volbrachten Indischen diensttijd nu eigenlijk zullen aanvangen ln De Witten zitten en potspelen is heel aardig maar het sociaëteitsleven kan niet hun dagen vullen. Daarbij komt, dat de meesten, althans zij, die het tot gewichtige staatsdienaren brachten, een geheel ander leven tegemoet gaan dan zij in Indië hebben geleid. De vice- admiraal, vlootvoogd en de oud-gouverneur hebben zoo juist hun marmeren paleizen met tallooze Indische bedienden verlaten en zijn opweg naar een der kleine Haagsche pen- ïionnetjes, waar de eenige bediening uit een daghitje bestaat. Den Haag telt dertig duizend gerepatrieer- den, waarvan er zeker twintig duizend trach ten weer vasten voet in het zakelijke of ambte lijke leven te krijgen. Vol illusies hebben zij het Oosten verlaten, maar na weinige weken van solliciteeren en bezoeken afleggen is het den meesten wel duidelijk, dat aan hun werk kracht hier te lande geen behoefte bestaat. Dt pensionnetjes van vol ontevreden en korze lige menschen, waarvan de meesten met weemoed aan de dagen van Olim terugden- ken. Prachtige typen heeft Melis Stoke ons ook weer in dezen vlot geschreven roman gege ven, het gezin Boelsma, degelijk en eenvou dig, de Van Vleutens, groote, onbedachtzame kinderen en de Presters, een ijdele man en een zure vrouw, die haar heele leven schild wacht voor hem heeft gespeeld met het ge volg dat hij haar bedriegt, als hij maar eenigszins de kans krijgt. Humoristisch, maar ook ernstig beschrijft Melis Stoke al hun avonturen in het moederland, maar door al die vertellingen, waarin hij op geestige wijze toestanden in parlementaire en mili taire kringen schildert, komt toch telkens weer de ontgoocheling naar voren, die al deze gerepatrieerden moeten doormaken voor zij kunnen berusten in de gedachte, dat zij maat schappelijk overbodig zijn en dat het hier met de glorie, die hen eens omstraalde voor goed is afgeloopen. Patria zal ongetwijfeld een even goed ont haal vinden als „Zoutwaterliefde'' destijds ten deel is gevallen.Tj. Uit de onderwereld van het Hoofdstad. Het Amsterdamsche „sccnty-leven mag dan weinig of geen stof tot publiciteit opleve ren, een zeker aeei van onze bevolking, in een geheel ander miiieu onzer stad, vermag ons doorgaans afwisse.ing genoeg te bezorgen. Want rond het Klokje, dat bezienswaardige Amsterdamsche piekje, waar de naam Venetië van het Noorden eerst recht opgeld doet, in de buurten van de karakteristieke straatjes en stegen op de wallen en grachtjes met de bo- chelbruggen, nauw grenzend aan het bedrij vige havenkwartier en met dus alle con sequenties daarvan in ruime mate aanwezig daar huist de Amsterdamsche onderwe reld. Daar op den Zeedijk iq de kroegen met muziek en in de nachthuizen bij het rauwe vertier, daar vindt men ook de beroovingen en steekpartijen, hazardspel en drankwetover- treditgen en het hoofdkwartier van de mis daad. Menige kraak wordt er voorbereid, menige buit verdeeld en menige „linke jon gen" wordt daar hei s achtoffer van verraad. Handlangers van politie en justitie spelen er er de niet fraaie rol van spion. Men kan alle bewondering hebben voor de capaciteiten van ons Amsterdamsche politiecorps, doch wij mogen ons toch niet de illusie maken, dat hier een aantal Sherlock „Holmessen" dage lijks aan het speuren en dievenvangen zijn. De praktijk is gansch anders ei men kan ge voegelijk aannemen, dat een aantal crimineele zaken, waarvan men nog wacht op oplossing of ontknooping, alleen uit hoofde van het feit, dat hier geen „verraaiers" in het spel zijn geweest, nog in dat stadium verkeeren. Vooral de pers heeft aan het vraagstuk van het „versliegeren van daders" nogal eens aandacht besteed n zich afgevraagd of dit systeem geen funesten invloed op een goeden gang van zaken kan hebben. Immers zou het voorkomen, dat aan deze verklikkers, aüs belooning voor hun irlichting'n in verband met door hen zelf gepleegde misdrijven, een zekere straffeloosheid zou worden gegaran deerd, dan is dit systeem zonder meer alles zins laakbaar. In het betrokken milieu zelf geldt dit verklikken als hoogst onbehoorlijk, op zijn zachtst uitgedrukt, tegen de usances van „het vak" en menige steekpartij of schiet- gebeurtenis kan als bloedwraak opgeteekend worden in de annalen van de Amsterdamsche donkere wereld. En verscheidene gevallen zijn er dan ook bekend, waarbij personen uit deze omgeving op geweldige wijze plotseling zonder nader bekende oorzaak aan hun einde zijn gekomen. Men weet in de contrijen rond Oüde-Zijdsvóór- en achterburgwal, waar de verschillende hoofdpersonen hun eigen na men blijkbaar verloren of afgedaan hebben en waar nu Mooie Karei, Zwarte Frank, Rooie Hendrik, Brutale Riek-en Duitsche Lewietje onder meer de buurt regeeren, wonderwel van maatregelen nemen. Een mes is spoedig getrokken en ook van moderne en Amerikaan- sche methoden als het overrijden van lieden, die uit den weg geruimd moeten werden, pleegt men zich thans vrijelijk en Vlot te be dienen in Amsterdam. Dat blijkt maar al te duidelijk op de openbare terechtzittingen, tij dens de strafzaken de eenige gelegenheid, waarbij ook voor niet ingewijden in dit mi lieu, de wel zeer bijzondere gebruiken en me thoden uit dit wereldje, aan het licht kunnen komen. Dan huizen op de publieke tribune, tijdelijk in hooger sferen, de medestanders en kornui ten, de vrienden en de vijanden, kortom het complete gilde en het is de hoogeschool van de misdaad de bes'issing van dit college, dat preventief bedoelt te werken. En zoo kon het deze week voorkomen, dat deze zelfde rechtzaal de wonderlijke combi natie opleverde van vrijwel gelijke partijen met totaal tegenstrijdige belangen. Er was een zaak tegen een van de jongens, die ge stoken had, zooals de Officier zeide, om een verklikker uit den weg te ruimen. Het geval schetste weer eens sterk de tekortkomingen van ons huidige recherchesysteem en zoo bleek het, dat de getroffene, waarschijnlijk in dank voor verleende diensten, een tijd lang politieassistente te zijner bescherming had verkregen. En daar zat nu, op een van de gereserveerde banken natuurlijk, Amster- dam's burgemeester, het hoofd onzer politie, een beklaagde uit de onderwereld, een tribu ne vol soortgenooten, terwijl Mr. de Vlugt Jr., des Burgemeesters zoon, als verdediger voor den verdachte opkwam. Zonderlinge driehoek van belangen en vreemd om te hoo- ren dat deze verdediger vragen stelde over gewoonten of gebruiken in het politiecorps, om het antwoord later ter verdediging van zijn cliënt aan te voeren. Een uiterst fel re quisitoir maakte het den jongen jurist niet gemakkelijk en het zal nog moeilijker voor onzen Burgemeester zijn geweest om partij te kiezen in deze zaak. Moest hij hier als hoofd van het officieele gezag, dat onder alle om standigheden gehandhaafd dient te worden, zich aan de zijde van den Officier van Justi tie stellen of die van zijn zoon, die vrij spraak pleitte, kiezen? De merkwaardige krachttermen, in donker Amsterdam blijk baar gebruikelijk, waren niet van de lucht en als bescheiden toehoorder komt het schaamrood bij een dergelijk hoog bezoek in dit vertrek der gerechtigheid, je onwillekeu rig op de kaken En ik geloof dat het zoo ook een deel der getuigen en supporters in den hooge is gegaan, hetgeen niet verm te verhinderen, twaalf veldwachters ha den dat niet gekund dat bij het weglei den van den stekenden jongeman, de geheele tribune ostentatief en als één man opstond om den beklaagde blijkbaar door hun geest- driftsuititngen wat moed in te spreken. Ik heb in tijden van krasse beschuldigingen aan het adres van de politie in verband met ge ruchten omtrent minder juiste opsporings methoden, deze „jongens van de vlakte" het vurigste van allen, politiemenschen hooren verdedigen. En het is mij gebleken, dat hun sympathie wel degelijk uitgaat naar die po- litie-superieuren, die hen met open vizier we ten te bestrijden. Deze boosdoeners bedrijven hun streken met de wetenschap en overtui ging, dat zij een machtige organisatie tegen over zich hebben, een instituut, waarvan hun wel en wee afhankelijk is. En deze menschen zijn zich ervan bewust, dat de straf moet vo'gen op de zonde, maar zij vragen a's het ware om een eerlijken strijd van man tegen over man, met achtenswaardige midde'en Zij verfoeien dit versliegersysteem, zonder hetwelk onze hedendaagsche recherche b'ijk- haar niet genoegzaam zich ontplooien kan Zegt het soms niet voldoende, v anneer een Officier van Justitie, zooa's in de hierboven aangehaalde zaak bet geval is geweest, me- dedeeüng ervan do"t, dat op verzoek van de notitie, bet s'" -Vof*er. de vpr«,<en"*r«wr in dit geval, heeft kunnen verklaren dat «k^re verdachte iets niet zou hebben gedaan? A s of er iemand in steat is een d"ge'ijke nega tieve verklaring af te leggen? Het is jam mer, dat men tot dit soort methoden moef overgaan bij den striid teren de mi'daad En heel erg iammer. dat. waar in breken en op de film, het speurdersta'ent ons altoos zeo ideaal wordt voorgesteld de praktijk soms zulk een schrille tegenstelling biedt VAN SIEGEN. Kie-ke-boe, het kleuterweekblad, heeft e:n verhaal van C. Wilkeshuis over de dr.c ka bouters en het vette varken. Mevr. D. A. CramerSchaap vertelt hoe gek Kie-ke-boe droomde en geeft een versje over de ondeu gende prikjes en A. Was—Osinga vertelt den kleuters iets over den regen. Er zijn nog versjes van de redactrice en van Do Heyting en op den achteromslag wordt den kleinen lezers geleerd een huisje van papier te ma ken. Panorama geeft bij vele afbeeldingen een beschrijving van de ramp van het Rapen burg te Leiden in 1807 toen daar een kruit schip in de lucht is gesprongen. Bij interes sante foto's wordt verteld over slaap-schilde- ren. Caty Verbeek verhaalt van den wereld reiziger Dr. W. G. N. van der Sleen. De nieuwe revue „Wat doe je in de kou" wordt in beeld gebracht en ook worden afbeeldin gen getoond van de film Min en Bill. H. A. schrijft bij fraaie foto's over de witte vlakten in Zwitserland. Er zijn novellen van Octa- vus Roy Cohen en Radcliffe Martin en vele interessante foto's o.a. van receptie ten hove, van de bruiloft van Kloris en Roosje in de schouwburgen, van de overstrooming in ons land benevens eenige fraaie natuuropnamen. De Nieuwe Guls opent dit jaar met opmer kingen, beschouwingen en herinneringen van L. van Deysel. Dr. L H. Gróndys schrijft over anthroposophie en Oost-Christelijke Mystiek. H. van Loon beschrijft den acteur Lucien Guitry. H. J. J. Maas schrijft een no velle „Fatsoensbanden''. Er is een beschou wing van dr. H. Geversman over De Hut van Oostvoorne en er zijn gedichten van Hein von Essen, van Hélene Swarth en van Khouw Bian Tie. Willem Kloos schenkt „Binnengedachten" en bespreekt den jongen dichter Jan H. de Groot. N. G. geeft het maandoverzicht. Maurits Wagenvoort het Buitenlandsch overzicht en Jeanm Kloos Reijneke van Stuwe behandelt de dames- rubriek. De bibliographie wordt ditmaal verzorgd door Frans Erens, Joannes Reddingius en Dr. K. H. E. de Jong. Nummero 5 van Onze wonderlijke wereld uitgave van W. de Haan te Utrecht heeft een interessant verhaal over duiken in de diepzee geschreven door A. G. Whyte. Le- wis Spence schrijft over Atlantis, het ver dwenen werelddeel. Bij interessante kieken behandelt E. H. Rayner het onderwerp Donder en Bliksem. F. A. Mackenzie be schrijft de onvergankelijke pracht van Mos kou en dr. W. M. Smart vertelt wat zonne vlekken zijn. A. Corbett—Smith geeft een beschouwing over den oorsprong en de ver scheidenheid van den dans. Hugh Elliot geeft antwoord op de vraag wat Tijd is en J. W. Gregory geeft de wonderen van het koraal-eiland in woord en beeld weer. Deze aflevering eindigt met een vertelling over de doodenvallei en de groote Boraxmeeren. Het Januarinummer van het „Haagse/: Maandblad", uitgave N.V. Leopolds l rtg- Mij. te 's-Gravenhage, vangt aan met een zeer lezenswaardig artikel van prof dr. H Brugmans, waarin belicht wordt hoe de Po - sche Corridor steeds tot de roternationale vraagstukken heeft behoort en duidelijk wordt gemaakt, dat Duitschland nimmer voor g- kan berusten in de te dien aanzien te Ver- saille getroffen regeling, terwijl anderzijds het voor het Poolsche rijk een levenskwestie is aan dezen uitweg naar zee vast te houden De buitenland redacteur van „De tele graaf", de heer J. B. Th. Spaan, schrijftin dit nummer over „Burma Mr. A. B. Coi"," Stuart over „Nederlandsch-Indie en de Wereldsamenleving; Jhr. Dr. C. u. Sandberg over „Een Herinnering aan Presi dent Kruger"; Dr. J. Schoo over „Friezen in het Berner-Oberland"Dr. P. H. Schoo over „Wijsheid en Schoonheid uit een Cni- neesche Apo'heek (een artikel, dat doet z'"-r' dat er vcor den Europeaan nog veel op het gebied van de geneeskunst in China valt te leeren) De leider van „Onze Wonderbaarlijke Wereld" (een nieuwe tijdschr-ft) geeft een verhandeling o er het oderwerp „Waar saoelen wij aan?" terwijl P. van Assege he' onderwerp „Vrienden van den do.-d" beban de't, terwijl het nummer trsluit met em ver volg-verhandel'ng van John Lan^don-D^vies over ..De Groei van ons Wereld' eetó" (van Cermenseh tot Einstcen). DE STAKINGEN VAN TEWERK- GESTEJ_DEN. De stakers te Jipsinghuizen krijgen geen steun van Groningen. Een zeer langdurig del-at werd Maandag in een gemeenteraad van Groningen gevoerd ever de op de werkverschaffingen te Jipsing- huize, Landermnrke en RhedervtJd uitge broken stakingen. Van communistische zijde werd deze sta king verdedigd. Van sociaal-democratische zijde werd door den heer Polling de houding van de commu nistische leiders, die deze staking hebben in 't leven geroepen, sterk gegispt. Misdadig noemde hij het, dat hier een staking is gepro clameerd zender dat de leiders de stakers een uitkeering in uitzicht kunnen stel'en. zeedat zij nu bij de overheid, die hun loon en werk heeft verschaft, moeten kernen cm steun. Ten slotte verzocht hij B. en W. om te trachten de schorsing der stakers van de werkverschaf fing weer opgeheven te krijgen. Een motie van den heer Stuive (C P.), strekkende om de z. i. gerechtvaardigde eischen der stakers in te willigen en de be trokken arbeiders gedurende den duur van het conflict te steunen, werd met 37 tegen 2 stemmen (die der beide communisten) ver worpen. Wethouder Van Hoeve deed de toezegging, dat B. en W. pogingen zullen doen om de schorsing opgeheven te krijgen. De s.d. raadsleden gehinderd. De Groningsche sociaal-democratische ge meenteraadsleden Molendijk, Polling en Gasau zijn na afloop van de raadsvergade ring van Maandagavond onder geleide van een aantal joolitie-agenten naar hunne wonin gen gebracht moeten worden. Zij werden door een groep werkloozen gevolgd, die hun allerlei verwijten toeschreeuwden. Ook te Diepenveen. Maandag brak op het landgoed „De Hoek" onder de gemeente Diepenveen een staking uit onder de arbeiders, die daar tewerk zijn gesteld bij de rijkswerkverschaffing. Er wer ken ruim 30 man uit Deventer, 13 uit Raalte De stakers wisten de werklieden uit Raalte te bewegen terug te gaan. In een onderhoud met wethouder Kelder man beklaagden zij zich erover, dat zij geen behoorlijk loon ontvangen. Volgens den gemeenteraad van Zwolle werd in het Staphorster- veld onder ongunstige omstan digheden gewerkt en was de sta king verklaarbaar. E>e geheele vergadering van Maandag avond van den gemeenteraad van Zwolle was gewijd aan discussiën over het standpunt, dat ingenomen zou worden tegenover de werkloozen, die te werk gesteld waren bij de Rijkswerkverschaffing op het Staphorsterveld en Vrijdagmorgen geweigerd hebben het werk te hervatten. Van de zijde der stakers was een adres in gezonden, waarin zij de volgende acht eischen stelden: 1ste: uitbetaling van loon naar prestatie met een minimum van 20 per week; 2de: behoorlijke verwarmde schaft- gelegenbeid; 3de: vervoer van en naar het werk met autobussen: 4de: een uitkeering in eens van 50 tot aanvulling van de te- korten, ontstaan door de te lage loonen van den laatsten tijd; 5de: waterdicht schoeisel en werkkieeding; 6de: meer schafttijd; 7de: bij toerbeurt aanwijzen van werkloozen als los arbeider bij de gemeente; 8ste: een rege ling voor steun gedurende den tijd. dat de stakers niet aan het werk zijn. Ten siotte werd aangenomen een motie van den heer A. Leusink (s. d. a p.), waarbij de raad uitsprak, dat de omstandigheden, waaronder gewerkt moest worden, zoodanig waren, dat het uitbreken van het conflict ver klaarbaar was. aan B. en W werd opge dragen alsnog aüe pogingen in het werk te stellen van den minister gunstiger voorwaar den te bedingen en dit college ten slotte ge machtigd werd der. stakers gedurende den tijd van uitsluiting de noodzakelijke hulp te verleen en. In Friesland. De vergaderingen voor arbeiders bij de werkverschaffingen, die op ve.e olaatsen worden gehouden en die >en doel hebben den arbeiders te bewegen om over alle linies het werk neer te leggen, hebben weinig succes gehad Op aile plaatsen wordt geiegeld doorgewerkt A'leen te Eeets waar ongeveer 700 ^rMders te werk gesteld zijn. had men eenig succes. Hiervan wi e de helft staken en de andere Ir'fi aan het werk blijven doch deze laatsten waren bevreesd gemolesteerd te worden. Om dit te voorkom°n werd poli- tiebew; 'ing gereqnijveffi doch nu gaven de vrerkw!ib"en te kennen niet onder politie toezicht te willen werKen en legden zij het werk ook n. :r D -aron weid een vergadering gehoud n. welke werd ro'gestana. doch de menigb die in de nabi-heid van het café, waar de vergadering p'aats vond. samen schoolde werd door ue po itie uiteengedre ven terwijl de hoofdbrug over het polder kanaal aldaar gestoten werd vetklaaid en oneer oolitisbewaking werd gesteld zoodat niemand da brug mag passeeren zonder op gaaf van redenen. Wat de loonen aangaat kan gemeld wor- den. dat in doorsnee bijna 30 cent per uur woidt verdiend, terwijl er, wanneer er bij regenval niet gewerkt wordt, 20 cent per uur wordt uil -koerd. De loonregeling moet dan cox niet als oorzaak beschouwd worde® van dit conflict m ar wel de communistisch* agitatie in d-n Zuil Oost hoek van Schoter- land. Van de 4030 arbeiders, die in Friesland in de werkverschaffing werkzaam zijn, zijn er thans te Hoornt'erzwaa.g 250 uitgesloten. Te Nijelamer mos en de 150 uitgesloten Leeuwarders a.s. Maandag weer aan het werk gaan. terwij! nu te Be ets ruim 400 arbeiders het werk hebben neergelegd. Relletjes te Groningen veroor zaakt door stakers uit Jipsing- huizen. Nadat de Groningsche stake.s uit Jipsing- huizen. opgestookt door communisten, Maan dagavond getracht hadden relletjes in de binnenstad te veroorzaken, zijn zij gister avond weder op de Groote Markt te Gro ningen bijeengekomen. Te ongeveer acht uur heeft de politie eeni ge charge,; mei de blanke sabel uitgevoerd, toen er met steenen gegooid werd. De menigte ging uiteen, doch liep langzamer hand weer tehoc-p. Om negen uur was de Markt weer vol en werd wederom met steenei; naar de politie geworpen. Alle uitgangen naar de noordzijde werden afgezet, waarop de menigte naar andere zijden uiteengeslagen werd. In de Poelestraat, Heerenstraat en Oosterstraat werden verscheidene winkelruiten ingegooid. In de Ge.brand Bakkerstraat hield een com munist een redevoering. Een sociaal-demo craat ging hier tegen in. waardoor gevechten ontstonden. Ook daar moesten vele ruiten het ontgelden. Te ongeveer half tien was de Markt leeg en werd de binnenstad afgesloten In verschil lende stiaten bleef het nog langen tijd ru moerig. doch te ongeveer half elf was hef overal weer rustig. Stakers uitgesloten. Het gemeentebestuur van Deventer heeft van den minister een telegram ontvangen met bericht, dat de stakende werkloozen, werkzaam bij de Rijkswerkverschaf f ing oip het landgoed „de Hoek", zijn uitgesloten van het werk. Stakersvergadering te Gorredijk. Te Gorredijk is weer een druk bezochte vergadering gehouden, waarin een commu nistische spreker uit Amsterdam optrad. Deze zegde namens de partijkas steun toe, terwijl hij tevens medecteelde dat een advo caat zich tot de justitie te Leeuwarden zal wenden, om de invrijheidstelling van de ge arresteerden te bevorderen. Uit verschillende plaatsen waren afge vaardigden aanwezig, die in een huishoude lijke vergadering mededeelingen deden om trent de stemming der arbeiders in andere werkverschaffingen, waar ook actie gevoerd wordt voor een staking lachend. „Jullie mag gerust mee gaan maai vnn io taart M« je al." We gaai, „en zullen zien ook wat van de taart te krijgen." il k?0 Vler klk^ers kwamen pratend en zingend op de hei aan en sloegen een klein tentje op. Toen dat frhrUrir r tS £ei Tuimeltie: -Tk heb toch zoo'n ver- fir h i?er' Krijgen wij niet een klein stukje van jullie gebak?Maar neen, de twee kikkers waren 7aJL g !n naumen de gioote schaal stilletjes mee. Ze namen toen hun zakmesjes en begonnen aan de taart te smullen Tuimeltje zag dit schouwspel aan en hVlnti ie,g?en' t0€n k'kker Karei hein bij zijn beentjes greep. Fluisterend zaten ze in hun tentje.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6