WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN Zoo kan het niet langer! van 10 cents de roebel (de officieele koers is 128 cents!). Onder dergelijke omstandig heden kan van een min of meer belangrijken uitvoer van goud geen nauwelijks sprake zijn. Dat beteekeni natuurlijk geenszins, dat je bolsjewiki geen goud zuilen uitvoeren. Zij doen dat reeds laflg (een aanzienlijk gedeelte van het goud, dat op de rekenin gen van de Rijksbank van de Sovjet-Unie als activa voorkomt, bevindt zich feitelijk te Berlijn; formeel kan men dat goud mis schien nog als een bezit van de Rijksbank van de Sovjet-Unie beschouwen, maar prac- tisch niet) en zullen het in de toekomst in nog grootere afmetingen doen, maar het zal tooi binnen zekere perken blijven, want an ders stort de sovjet-valuta geheel in elkaar De rol var. gouduitvoer bij de vereffening van de schulden der sovjet-regeering zal dus bescheiden zijn. De eenige mogelijkheid is, een leening op te nemen. Amerika zal zulk een leening niet toestaan, zoodat alleen Frankrijk overblijft. Dat verklaart de w ijziging in de buitenland- sche politiek van de sovjet-regeering en de pogingen van Moskou om met Parijs tot een vergelijk te geraken. De bolsjewiki zullen bereid zijn groote concessies te doen (hoofd zakelijk op papier, natuurlijk) om de Fran- sche regeering voor zich te winnen, in de hoop op deze wijze een leening of credieten te krijgen. Daarom zijn de bolsjewiki plotse ling vriendelijk tegenover de Franschen ge worden, daarom ziin zij ook bereid met de bondgenooten van Frankrijk (Polen en Ru- menlë) een overeenkomst te sluiten. Zal Frankrijk echter bereid ziin credieten aan Moskou te verstrekken? Wij betwijfelen het. "En zonder die credieten zullen de bolsjewiki op den duur niet in staat zijn hun verplich tingen na te komen. Duitschland houdt reeds rekening met dit feit en heeft met Moskou een overeenkomst gesloten over de levering van goederen als betaling voor de schulden. Dat verlicht eenigszins den druk, maar daarentegen staat, dat Moskou zijn bewegingsvriiheid op dit gebied verliest. Duitschland zal decretee- ren, welke goederen en in welke hoeveelhe den en tegen we'ke priizen Moskou zal heb ben te leveren. Wie onder deze omstandighe den den sovjets crediet verleent, loopt groot risico. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Jicauuiciaal Tlieuws OTERLEEK Vergadering Neutrale Bond van Tuinders en Boeren. Woensdagavond vond in café de Vries een vergadering plaats van bovengenoemde!! bond, bijengeroepen door het voorloopig co mité. De avond stond onder leiding van den heer Jb. Leegwater, welke na het gebruike lijke welkom, het woord gaf aan den heer A. Hoogland van St. Pancras. Deze begon met te verklaren, dat het zijn bedoeling was, om als tuinder met de tuin ders eens te gaan spreken over de gemeen schappelijke belangen. De tuinders zijn wel vereenigd, maar niet georganiseerd, zooals de arbeidersbeweging. Die fout wreekt zich op de tuinders zelf. Het Centraal Bureau uit de veilingen heeft ontegenzeggelijk veel en goed werk gedaan, maar daarin kan men niet spreken over dingen, die buiten haar ter rein liggen. Daarom is het noodig, dat de tuinders en kleine boeren zich gaan vereeni gen in den Neutrale Tuinders- en Boeren bond. Nu bestaat er wel een boerencomité, doch dit staat onder invloed van Moskou en als zoodanig zal het ons geen stap verder brengen. Onze bond is niet communistisch, doch is in staat om méér te doen, dan ieder ander. Er is samenwerking geweest tusschen beide organisaties, doch wij willen onze eigen boontjes doppen en niet vanuit Moskou onze orders ontvangen. Vervolgens zette spr. het voorloopig programma uiteen, waaruit we aanstipten: Beter behartiging der belan gen door de Ned. Staat, in overleg met den bond. Boycot van die landen, welke de invoer onzer producten belemmeren, en verlaging van vrachttarieven voor die producten. Me dezeggingschap inzake land- en tuinbouw- vraagstukken in eyentueele staatscommissies en vrijstelling van betaling van sociale las ten (zegeltjes plakken en ziekteverzekering) heneden een inkomen van 1200. Afschaf fing van strijk- en bodegejden bij publieke verKoopingen van alle onroerende goederen. Onderhoudskosten van dijken en wegen te brengen voor rijk en provincie, en afschaf fing grondbelasting voor diegene, die den grona slechts in eigendom hebben als ar beidsmiddel. Pachtprijzen vast te stellen door pachtcommissies met bindend mandaat, en stichting van een Staatshypotheekbank. Hierover ontspon zich een uitvoerige dis cussie, waarbij wel zeer sterk naar voren kwam, dat de tuinders zich hopeloos onbe schermd gevoelen in hunne bedrijven. De tweede spreker, de heer Jb. de Vries, begon met op te merken, dat ais een zieke weer herstellen moet, hij dan versterkende middelen krijgt toegediend Dat moet ook in onze beweging gebeuren. Wij hebben des tijds bij de invoering der sociale wetgeving gezien, dat die groepen arbeiders, welke on voldoende georganiseerd waren, werden bui tengesloten. Zoo gaat het steeds met alles. Spr. herinnerde aan een legende, waarin wordt verteld, dat een zeker dorp een nieuwe geestelijke zou krijgen. Om hem feestelijk in te halen werd besloten een commissie te vor men. Het was in een streek, welke als bron van bestaan had de wijnbouw7. Er werd dan ook besloten, den geestelijke een vat wijn aan te bieden. Als de kuipers het okshoofd maakten en elke boer gaf drie flesschen wijn, dan was de zaak in orde. Nu kwam één van de boeren op de gedachte om Inplaats van wijn, drie flesschen water in het vat te doen Toen nu de geestelijke het okshoofd wijn ten geschenke kreeg, meende bij niet beter te kunnen doen. dan allen te onthalen op het druivennat. Doch tot z*n schrik bemerkte htj, dat er geen wijn uitkwam, doch alleen wa ter. De boeren hadden allen gedacht, dat het niet zou hinderen, als zij er een paar flesschen water indeden. Zoo moet bet niet gaan met onze organisatie, wij moeten ons organiseeren, ook de koeboeren. Deze heb ben momenteel minder van de crisis te lij den, dan de tuinders, doch er kan een tijd komen, dat ze armer zijn, dan de tuinders. Ook zij moeten in onze organisatie treden, ook zij moeten hun wijn aandragen en geen Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoor- nissen, ftiofdpijn en duizeligheid, door afgematheid, terneergeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urinezuur en an dere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, waterzucht, graveel en blaasstoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te gebrui ken. Dit speciale middel werkt recht streeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz- k 1-75 per flacon. water. Hierna kwam spr. aan een uiteenzet ting van de credieten, door het rijk aan de tuinders te verstrekken. Unaniem was de vergadering van oordeel, dat het middel er ger zou zijn dan de kwaal. Het resultaa? van een levendige gedachtenwisseling was, dat staande ter vergadering een afdeeling werd opgericht. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Jb. Leegwater, J. v. d Gragt, O. de Vries, H. de Vries en Jac. Ak kerman. Met algemeene stemmen besloot de vergadering een telegram te zenden aan Ged. Staten van Noord-Holland, waarin wordt aangedrongen het raadsbesluit der ge meente Oterleek, om steun te verleenen aan nood'ijdende tuinders, ten spoedigste te be krachtigen. De electrificatie der nieuwe school in deze gemeente, met bijbehoorende onderwijzers- woning is opgedragen aan de heeren Plevier en Zijls+ra alhier. KOEDIJK. Donderdagavond werd door de afdeeling Koedijk van den Neutralen Bond van Boe ren en Tuinders een leden-vergadering ge houden in het lokaal van den heer M. K. de Weerd onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter noemde het een aangename taak om dezen avond te houden, maar in on zen tuinbouw is het een minder aangename toestand, maar deze vergadering probeert er meer licht in te brengen. Verder behandelde spreker de toestand van voorheen toen er was de hoog conjunctuur, hij wees hierbij ook op den strijd der arbeiders in hun orga nisatie en wat zij bereikt hebben. Maar nu is het de tijd voor den tuinbouw en nu moeten wij ook strijd voeren en wordt er veel van de individuen en ook van de massa gevraagd. Medegedeeld werd een schrijven van B. en W. meldende dat de vereeniging door den gemeenteraad als zoodanig is erkend- Het ledental klom tijdens de vergadering tot 115 leden. Van eenige personen uit het Zuideinde van de gemeente was bij het bestuur om aan sluiting bij den bond gevraagd, maar het be stuur achtte het noodig dat zij zich aanslui ten bij de afdeeling Sint Pancras. Dit is ook een afdeeling van den bond. Door het bestuur der afd. zijn stappen ge daan om demonstratief op te treden in Alk maar en hiervoor is de medewerking toege zegd door het hoofdbestuur en zoo noodig worden de leden opgeroepen en verwacht men algemeene deelneming. Door den voor zitter werden de leden aangeraden om wan neer men moeilijkheden heeft, zich direct te wenden tot de vertrouwenscommissie in plaats van het zelf af te werken. Ook werd medegedeeld dat de formulieren voor het tuinderscrediet vanaf het gemeentehuis ver krijgbaar zijn. Dit werd breedvoerig bespro ken door de aanwezigen. Voorgesteld werd om koninklijke goedkeuring van de statuten van den Bond ter verkrijgen. Dit werd goed gekeurd, mede om krachtig aan te dringen bij de regeering op toeslag op de productie van land- en tuinbouw en daarvoor alle sa menwerking te zoeken met andere bonden: en dit als een strijdmiddel te gebruiken en zoo noodig dit in de verschillende partijen raar voren te brengen. Men moet de politie ke partijen tuinders maken en die moeten on ze belangen behandelen in het parlement en daarvoor is noodig een krachtige tuinbouw organisatie. De heer M. Mulder, C. Beets en Jb. Otto adviseerden niet te veel punten op ne vergadering te brengen, daar deze pun ten op de vergadering te brengen, daar deze punten van het bestuur al zeer belangrijk zijn. Dit werd algemeen goedgekeurd. De benoeming van 4 afgevaardigden naar de algemeene vergadering werd opgedragen aan het bestuur. Gekozen werden heeren P. Hart, Wl.' Butter, C. Prins, Gr. Klomp Nz. Aanwezig waren 76 leden, volgens pre sentielijst. Bij de rondvraag bracht de heer M. Mulder naar voren om de rente van de provinciale credieten bij de Coöperatieve Boerenleenbank door de provincie te doen betalen en dit den bond op te dragen daar de tuinders het van hun producten niet kun nen betalen. Hiervoor zal alles gedaan wor den. Wanneer krijgen wij hulp van de regee ring voor crediet want wij hebben direct geld noodig voor onze bemesting. Wij moe ten noodig bemesten. Hierop zullen gemeen ten en regeering en kamerleden met den meesten spoed gewezen worden. Ook achtte de heer Mulder het noodig de zwakke kool niet op de markt te brengen. Dit zal naar de vereeniging de West gebracht worden ter be spreking. Ook zal er uitstel gevraagd wor den voor het betalen van polderbelastingeu tot einde Maart, Hierna sluiting met dank voor de aange name samenwerking. UITGEEST. Allerzielen De tooneelvereeniging „De Daad" gaf Woensdagavond in de tooneelzaai van den heer J. Roi Cz. alhier in besloten kring een uitvoering van bet bekende tooneelstuk Aller zielen van Herman Heijermans. De zaal was tot in alle hoeken bezet. m Huwelijksjubileum. Het echtpaar Engel Mooij Maria van der Laan hoopt op 3 Februari den dag te herdenken waarop het voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapte. EGMONDBINNEN. Loop der bevolking. Op 31 December 1930 telde deze ge meente 2387 inwoners, t.w. 1223 mannen en 1164 vrouwen. Gedurende 1931 nam de be volking toe door geboorten met 39 mannen en 38 vrouwen; door vestiging met 50 man nen en 63 vrouwen. De bevolking verminderde door overlijden met 7 mannen en 16 vrouwen; door vertrek met 61 mannen en 75 vrouwen. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal ji.woners dus 1244 mannen en 1174 vrouwen. In 1931 werden 15 huwelijken voltrokken. HEILOO. Uitvoering van ,,'t Ontluikende Roosje Woensdagavond gaf de rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" haar tweede opvoe ring in dit seizoen. Voor een uitverkochte zaal werd gegeven „Krompie", spel in 4 be drijven, door Arno'd van Deenen, onder regie van den heer P. van 't Veer. Het tooneel verplaatst ons in het heerenhuis van Andrew Bullivant (Grompie). Een ach terneef van den ouden heer, Emest Heron, is na een lange afwezigheid aangekomen en wordt hartelijk verwelkomd Het blijkt, dat hij van zijn firma de vereerenue opdracht heeft om een diamant, een steen van fabel achtige waarde, ter bestemder plaatse te brengen. Met hem is aangekomen een heer Jarris, een schurk, die het op de diamant gemunt heeft maar tegelijk een Don Juan. Hij wordt als vriend des huizes ontvangen, doch weetvan het nachte'ijk uur gebruik te maken, slaat den heer Heron neer, rooft den steen en vlurht. Hij heeft echter een camelia verloren en dit wo-dt hem nood'ottig, daar Grompie, die op ei~nn ho"tje °en onderzoek instelt, hem tot afgifte van den steen be weegt, waarmede het „drami", behalve de onafscheideliike "Tloving, verloopt. Het stuk kon ons allerminst bekoren, hoe wel de spelersfstersl er al'es uit haalden, wat er in zat Het is aan hun sub'iem spel te danken, dat het niet mislukt is. Het is een taai stuk, zonder veel handeling en voor ve len, o.a. de heeren van 't Veer en Greeuw, bijzonder moeilijk. Ook is het een stuk, dat als een nachtkaars uit gaat. In het 4e bedrijf, waar ieder op een ontknooping wacht, wordt de dief ontmaskerd en hij moet er is geen handeling voor hem op een vrij lange oreek van Grompie wachten. Zonder hande ling geeft hij als de gewoonste zaak van de wereld de gestolen diamant over. En Grompie kijkt niet eens of de dief hem niet een leeg etui over geeft en laat den dief ver trekken. Een slapper ontknooping is niet denkbaar. Over het spel hebben we niets dan lof. De heer van 't Veer vervulde zijn moeilij ke rol met groote nauwgezetheid, zijn spel was geheel af. De heer D. de Jager was zoo goed in zijn rol als we hem nog niet zagen. De heer A. Roest was als kamerdienaar van den lastigen ouden heer onbetaalbaar, Het spel van Jarris (A. Greeuw Jr.) was, als altijd, in details verzorgd. Voor Susen, kamenier van Virginia (me vrouw Roest—Bood) geldt, dat haar spel goed was en in het 2e bedrijf, als de oude heer haar ondervraagt, geheel af. Virginia Bullivant (mej. C. de Jager) speelde als al tijd haar rol met opgewektheid en in details verzorgd. Ook de andere dames en heeren waren goed in hun rol. De tooneelaanklee- ding was schitterend verzorgd. Ook de gri meering liet niets te wenschen over. Het en semble van de heeren Deutekom van Broek op Langendijk zorgde voor muziek, die er mocht zijn. De tweede uitvoering is in menig opzicht geslaagd. Toch geven we het bestuur in overweging om eens stukken te kiezen waar de dilettanten zich in kunnen uitleven. Alhier is een afdeeling van „De Graal" opgericht met 23 leden. OUDE NIEDORP. In den nacht van Woensdag op Donder dag is te Waarland nabij Oude Niedorp de woning en schilderswerkplaats van W. woes- tenburg afgebrand. De bewoners, die alleen thans was, moest door het raam de vlucht nemen. Het pereeel brandde geheel af. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekl de schade. fBittaeutaftd ZUIDERZEESTEUNWET. Met ingang van 15 Januari aa. is inge steld een Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet 1925. De Rijksdienst ter uitvoering van de Zui derzeesteunwet omvat de voorbereiding en uitvoering van de, ingevolge de Zuiderzee steunwet 1925, te nemen maatregelen ter tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschers- bevolking en andere personen wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen voor zooveel deze werkzaamheden door den minister van Wa terstaat aan dezen Rijksdienst worden opge dragen. De Rijksdienst is gevestigd te Amsterdam GEEN VOORKEUR AAN MANNEN. De regeering heeft als haar meening te kennen gegeven, dat er geen reden bestaat om aan den ongehuwden man niet-kostw'nner de voorkeur te geven boven een vrouw. De Ned. R-K. bond voor groote gezinnen heeft den ministerraad verzocht in vacatures bij openbare betrekkingen bij voorkeur man nelijke krachten in aanmerking te doen komen. De bond acht dit wenschelijk „ter verkrij ging van een meer gezonden maatschappeuj ken toestand", In antwoord hierop heeft de voorzitter van den ministerraad den bond doen toekomen een afschrift van een aan alle ministers gerichte circulaire waarin, onder verwijzing naar het adres van genoemden bond wordt medege deeld, dat de ministerraad heeft gemeend, aan dit verzoek in zijn zoo uitgebreide strekking geen gevolg te moeten geven. Naar de meening van de regeering bestaat er geen enkele reden om een ongehuwden man-niet-kostwinner ter zake, van het inne men van een vacah-re te laten voorgaan bij een vrouwe ijke we kkraeht. Zou men de voorkeur van mannelijke can- didaten zóóver uitstrekken, dat men zelfs on gehuwde mannen-niet-kostwinners bij vrou wen liet voorgaan, dan zou men daarmede terugkeeren tot den toestand van voorheen, toen de ongetrouwd blijvende vrouw als re gel afhankelijk was en ten laste kwam van hare familie. Wanneer men echter b.v. de keus heeft tus schen een man met een gezin en een onge huwde vrouw met dezelfde capacihüen, dan zou het uit een moreel oogpunt r.'et te ver dedigen zijn, indien aan c'.e vrouw de voor keur werd gegeven, omdat deze als werk kracht goedkooper is. In het a'gemeen al als richtlijn voor deze materie moeten -elden, dat de man-kostwin ner bij volkomen gelijke capaciteiten voor de vervulling van acatures, die even goed door een man als door een vrouw k innen worden bezet, voorrang heeft boven een vrouwelijke werkkracht, die uitsluitend voor zich zelf te zorgen heeft. De voorzitter an den m' .isterrand ver zoekt den ministers, met deze richtlijn reke- ning te houden en *e deen houden. KEURING VAN CHAUFFEURS. Het psychotechnisch laboratorium der P. T T. te 's-Gravenhage zal binnenkort in het bezit zijn van een installatie voor psycho technische keuring van chauffeurs. Deze installatie is ingericht n;ar het voor beeld van het psychotechnisch laboratorium van de vereenigde tram- en autobusmaat schappijen te Parijs. Dit laboratorium is sinds vele jaren belast met de keuring en her keuring van alle chauffeurs en wagenbe stuurders, die op het net werkzaam zijn. De leider van dit werk, prof. J. M. Lahy heeft van de toegepaste methode en de daarmede bereikte gunstige resultaten een beschrijving gegeven waaruit o.mh. blijkt, dat het percen tage bestuurders, die tijdens of na beëindiging van hun leertijd ah ongeschikt moesten wor den aangemerkt, na de instelling van de voorafgaande selectie door het psychotech nisch laboratorium gedaald is van 20 pCt. tot 3.4 pCt. Het gemiddelde aantal ongevallen, veroor zaakt door 100 geselecteerde bestuurders in hun eerste dienstjaar was vooits 16.5 pCt. lager dan dat der niet geselecteerde bestuur ders. Behalve grootere veiligheid van het verkeer werd tevens besparing verkregen door min der voorkomende beschadiging van materieel en besparing op tractie energie. Het psychotechnisch laboratorium der P. T T., dat gevestigd is in het gebouw van het hoofdbestuur te 's-Gravenhage zal ook voor andere bedrijven en particulieren gele genheid bieden om hun chauffeurs psycho technisch te doen onderzoeken. Belangstellenden kunnen zich reeds thans om inlichtingen wenden tot den directeur- generaal der P. T. T. DE SMOKKELHANDEL AAN DE OOSTGRENS. Als gevolg van de maatregelen, die de Duitsche autoriteiten tegen de smokkelarij in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied had den getroffen, was de smokkelhandel aanvan kelijk wat geluwd. Den laatsten tijd echter is deze weer sterk toegenomen. Dit heeft aan leiding gegeven tot een zeer gespannen ver houding tusschen smokkelaars en douane beambten. Er gaat wel haast geen dag of nacht voorbij, zonder dat ernstige botsingen tusschen douanepatrouilles en smokkelaars voorvallen. Woensdagnacht is aan de Limburgsch- Duitsche grens in de omgeving van Goch een geregeld vuurgevecht geleverd. De Duitsche beambten hadden een smokkelaarsbende, be staande uit twaalf mannen, ontdekt en be- gonnen een achtervolging. Hierbij werd ge bruik gemaakt van politiehonden. De smokke laars, die zeer in het nauw werden gedreven, Vluchtten door weilanden en struikgewas en wierpen de smokkelwaar weg. Toen de be- ambten met behulp van een electrische lan- taarn deze smokkelwaar opzochten, werden zij plotseling uit de richting van de grens be schoten. De beambten beantwoordden het vuur, doch de smokkelaarsbende zag intus- schen kans op Nederlandsche gebied te vluch ten, op twee mannen na, die werden gearres teerd De douane-beambten hebben 114 pond tabak en 50 pond koffie in beslag genomen. Zondag jl. werd in de omgeving van Sie- bengewa'd een smokkelaar, die per rijwiel de drens passeerde, door de Duitsche beambten aangeroepen. Toen hij na herhaalde waar- schuwing doorreed, werd een schot op hem gelost. De man werd levensgevaarlijk getrof. fen doch zag nog kans het Nederlandsch ge- bied te bereiken. Later is hij naar het zieken- huis te Goch overgebracht, waar hij gisteren is overleden. Het bleek, dat de smokkelaar in het bezit was van een paar pond koffie VAN OPLICHTING VERDACHT. Teleurgestelde credietaanvragers. De centrale recherche te Rotterdam heeft den 41-jarigen directeur van de N. V. Nationaal Belang, gevestigd aan de Wijn- haven aidaar gearresteerd ter zake oplich ting. De man liet credietaanvragers een waarborgsom vooruitstorten en dan ver leende hij geen crediet. In 1922 werd de N.V. Nationaal Belang opgericht door drie mannen, van wie er twee bekenden zijn van de politie. De N.V stelde zich ten doel bouwgronden te exploiteeren. maar daar is nimmer iets van gekomen. Na eenige maanden lag de zaak stil De bona fide vennoot en één van de beide anderen traden uit de zaak, maar de d°ide, die aan de Teilingerstraat 85 woont, zette de zaak, hoewel het een ieege ver nootschap was ge- worden, in 1930 voort. Hij noemde de onder neming Mij voor Bouw en Woningvoorzie- ning Nationaal Belang. Hij legde zich nu toe op het verleenen van crediet. Daarom plaatste hij advertenties ir. de dagbladen, waarin hij aanbood gelden te leenen tot fik bedrag met en zonder borgen. Hij gaf ook voor. te zor. gen voor eerste en tweede hypotneek. De man liet zijn klanten voor elke IOC 5 storten. Er werd evenwel nimmer crediet verleend. In den loop van den tijd kwamen er bij de politie vele klachten binnen, naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelde, waaruit met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid bleek, dat de gevraagde credieten nimmer werden verleend. Dit was aanleiding voor de politie om in te grijpen. Er werd huis zoeking gedaan en toen vond men f 18.000 aan gestorte waarborggelden, welk geld in beslag werd gencmen. De directeur werd, verdacht van oplichting, gearresteerd. De afloop van dit geval zal de politie af wachten, alvorens verdei in te grijpen in an dere zaken, zegt het Hbld., omdat in de Maas stad nog verscheidene andere menschen der gelijke practijken uitoefenen. ONGEHUWDE ARBEIDSKRACHTEN. ONTSLAGEN. Gehuwden teruggenomen Door de firma D. Jordaan Zonen's tex tielfabrieken te Haaksbergen is aan een 70- tal ongehuwde arbeiders en arbeidsters ont slag aangezegd. Hiervoor worden gedeelte lijk gehuwde arbeiders uit de exportafdee- ling, die reeds eerder werkloos waren ge worden, teruggenomen. MET EEN GESTOLEN AUTO OP REIS. Drie personen gearresteerd. Gistermorgen kwam bij de firma N, v. Os Zn. te Doorn een automobilist om zijn wagen te laten repareeren. Zoowel de auto met veranderde herkenningsteekenen als de inzittenden wekten het wantrouwen op van den reperateur, die dan ook de politie waar schuwde. Deze herkende den wagen als een welke op 19 December j.1. te Den Haag gestolen is en arresteerde de drie inzittenden. Omtrent hun identiteit is nog niets bekend, maar vermoed wordt dat enkele beruchte typen gepakt zijn. PAARD OP HOL. Voerman ernstig gewond. Toen gistermiddag de boerenarbeider C. Rechter te Blaricum met zijn met twee paar* den bespannen disselwagen in de Kerxlaan reed, sloeg plotseling ter hoogte van het St. Vitusgebouw een der paarden op hol met het gevolg dat de wagen tegen een lantaarnpaal opvloog. De voerman werd van den wagen geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Op advies van een geneesheer werd de ongeluk kige die ernstige hoofdwonden had opge- loopen, in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Larenovergebracht. 5o. Och, och, wat waren die twee kikkers geschrok ken. Ze dachten dat er een aardbeving kwam en wer den bleek van schrik. „Daar snap ik niks van", zeiden ze tegen elkaar en de oudste met het geruite jasje aan was dadelijk in de weer om te achterhalen wat dat ge heimzinnige verdwijnen te beteekenen had. „Laten we in de grond kruipen", zei hij tegen zijn vriend en zoo goed en zoo kwaad als het ging wrongen zij zich dooi de opening en klauterden zoo naar beneden. 56. Intusschen ijlden Tuimeltje en kikker Karei naar hal tentje terug raten daar'leïkS koek was veel eerder op dan ze verwacht hadden beetrteehPahhden t0Ch pleziei'in- die anderen zoo fijn beet te hebben genomen. Met een voldaan gezicht de twee hldrn 8£T£lte P''aten' toen de koPP0" van Nou wat r&ï1 klkkei;s, Ult den opdoken. zeÏÏnTflil Cn Karel het op een loopen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6