Alkmaarsche Courant. Rijwielpad: BERGEN - Aagtdorp - SCHOORL - Bregtdorp - Catrijp - GROET - Hargen - CAMPERDOIN. Speet Van 6riep en Verkoudheidsziekten Jieck éi School ftechtsmhm Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag- 15 Januari Zijn stijl. PLAM VOOR EEM RYWIELPAD LANGS 'DEN VOET DER DUINEN V7AN AF DE GRENS BERGEN - SCMOORL TOT?' KAMPERDUIN BLAD N? 3 SCHAAL lllO.ODO \A N*. lï 1932 Schaken. Noteboom. t Na Weenink Noteboom! De Nederland- sche schaakwereld lijdt gevoelige verlie zen. Weenink was veertig, Noteboom nog slechts weinig boven de twintig. Zijn schakersloopbaan is kort geweest, zegt de N.R.Crt. en zij vervolgt: Eigenlijk stond hij slechts sinds anderhalt jaar op den voorgrond. Voor dien kende men hem eigenlijk alleen te Leiden waar hij speelde in het Leidsche Schaakgenootschap Ook trof men zijn naam, gelijk die van ande re jonge Nederlandsche spelers, wel eens aan onder de deelnemers aan Engelsche wedstrij den. Doch men rekende hem in dien tijd nog niet tot de beste spelers van Nederland. Op den internationalen iandenwedstrijd te Hamburg, waaraan hij mocht deelnemen doordal andere spelers, die meer rechten op plaatsing in het Nederlandsch viertal kon den doen gelden, er voor hadden bedankt, bleek zijn groote speelsterkte. Hij won daar partij op partij, en stond er verbaasd van. „Het is maar goed, dat hij op het allerlaatst nog mede naar Hamburg is gegaan", schre ven wij toen. „Hij ontpopt zich daar als een vechter, die voor een ploeg, die in de eerste plaats punten moet maken, een groote een groote aanwinst beteekent". Heeft het verkeer te Hamburg zijn leven echter niet in eene verkeerde richting geleid? Daarna toch kreeg hij lust schaker van be roep te worden. Oudere spelers hebben hem dit afgeraden. Zij hadden er meer gekend die de verleidingen van Caïssa niet hadden weten te weerstaan en er later berouw over hadden. Sommigen met al zeer droevige ge volgen Schaken voor beroep schenkt slechts wei nigen voldoening. Schaken blijft, bij al zijn schoonheid, een spel en zij die de eigen schappen bezitten op ander gebied uit te blinken, betreuren veelal, op lateren leeftijd, geen andere loopbaan te hebben gekozen. Ook de schaakkunst gaat om brood. Alleen zij, die er tot de allergrootsten in behooren en blijven behooren, verwerven er zich voortdurend een bestaan in. Noteboom, jong en optimistisch, vertrou wende op zijn kracht en talent, bleef, na Hamburg, schaken, ook toen hem door eeni- gen, die het goed met hem meenden, hard doch eerlijk, werd gezegd dat hij niet uit het hout van wereldkampioen was gesneden. Doch ook dit weerhield hem niet zijn eigen weg te gaan. Hij voelde zich onweerstaan baar aangetrokken door 't romantische van 't zwerversbestaan van een schaakmeester en door de bewierooking die deze geniet. Men moest er zich toe bepalen te hopen dat men zich had vergist en dat de eenvoudige, vroo- lijke, sympathieke jongen het in het schaken vérder zou brengen dan men verwachtte of dat hij nog tijdig genoeg op zijn schreden zou terugkeeren. De dood heeft hem er geen tijd toe gege ven, doch hem misschien veel leed bespaard. Zijn wedstrijdresultaten. Op den landen-wedstrijd te Hamburg, in Juli 1930, won Noteboom 9 partijen, speel de in 5 gelijk en verloor er slechts 1. Zijn 77 procent winst is er door slechts zeer weinige buitenlanders overtroffen. Dit was aanlei ding hem te doen deelnemen aan twee vier kampen in Augustus van het zelfde jaar te Rotterdam. In de eerste ervan deelde hij met Tartakower den eersten en tweeden prijs, Landau en Takacs achter zich latende. In de tweede werd hij nummer drie met Tarta kower en Takacs boven. Landau onder zich. In September 1930 maakte hij te Dusseldorp, in een ploeg van 39 Nederlanders, aan het tweede bord VA uit 2 tegen Mülthaup van den Rijnlandsch-Westfaalschen Schaakbond en in October 1930 won hij den eersten prijs in een achtkamp te 's-Gravenhage waaraan ook Landau, Van den Bosch en Fontein deel namen. De nieuwe Rotterdamsche Schaak- vereeniging telde hem onder de leden van haar ploeg die in het seizoen 1930—1931 in de eerste klasse van de competitiewedstrijden van den Nederlandschen Schaakbond deel nam en in het begin van Januari 1931 won hij in den jaarlijkschen wedstrijd te Hastings in de tweede groep den derden prijs. Flohr was daar nummer een, Rellstab 2 en Kolta- nowski 4. In een kleinen wedstrijd te Am sterdam in Januari 1930 verloor hij tegen Euwe en Landau en won van Selman. Nu volgde de wedstrijd te Nice. Uitslag: Note boom no. 4 met Reilly, Baratz en Rosselli voor en Milses, Thomas, Seitz, Snosko Bo- rofski, Vajda en Duchamp achter zich. In het voorjaar van 1931 won Noteboom een twee kamp van Landau met 5K tegen VA en ver loor er een met 1% tegen 5%. Ook zijn daarop volgende tweekamp, tegen Euwe, ging voor Noteboom verloren met 0 tegen 3 en 3 remise. Op den Iandenwedstrijd te Praag won Noteboom, aan het tweede bord, 5 van de 16 partijen, speelde in 8 gelijk en verloor er 3, aldus 56 procent winst maken de. De laatste wedstrijd waaraan Noteboom deelnam was die om het kampioenschap van Berlijn, slechts een maand geleden. Hij be haalde er 4% winstpunt uit 0 partijen: Rell stab had er 754, Richter 7, Ahues 6K, Hel ling 6 en Samisch 5 Een lange lijst van deelneming aan wed strijden in anderhalf jaar. Noteboom was nog te jong om een afge ronde stijl van spelen te bezitten. Deze had zich, door'ervaring en oefening, nog kunnen, wijzigen of volmaken. Tot nu toe speelde hij echter meestal stijf positiespel. Taai volhou den, een ijzeren wil om te winnen, groote kalmte, zelfs in den zeer nijpenden tijdnood waarin hij dikwijls verkeerde, waren hem kenmerkende eigenschappen. Hij was hier door gevaarlijk voor combinatiespelers doch in zijn genre niet opgewassen tegen meesters van den eersten rang. bevrijdt men zich snel en zeker door eenige Togaltabletten. Tijdig genomen, verdwijnen de ziekteverschijnselen on middellijk! Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Meer dan 6000 dokters attesten! Een proef is ook in Uw eigen belang, maar houdt U bij Togal! Er be staat niets beters! In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgb. Monstertube en brochure worden U gratis toegezonden tegen inzending van deze advertentie in open enveloppe, ge frankeerd met IK ets. Vergeet niet Uw adres duidelijk te schrijven op den klep van het couvert. Te adresseeren: A. J. Ameye, Prinsengracht 1111, Amsterdam. RyWlE.LPAD\7E.REEMlGiriS MOQRD -EAEMME-MERLAriD CV RywifiPBO jCMOom.. hwenSEK HM MfttuMonST.jr A«CI-*. Het zal velen ongetwijfeld aangenaam zijn, om iets meer van dit rijwielpad te vernemen. Het ijverig Bestuur der „Schoorlsche Rij- wielpadvereeniging", welke thans pl.m. 80 leden telt en sedert 1931 aangesloten is bij de Rijwielpad-Vereeniging „Noord-K ennemer- üand", vond onmiddellijk volle medewerking bij het „Streekbestuur", toen het plan geop perd werd, om een rijwielpad van Bergen, langs den Duinvoet over Schoorl en Groet naar Camperduin aan te leggen, waartoe eerder reeds pogingen waren aangewend, waarbij de Gemeente Schoorl zich in begin sel bereid had verklaard, om in het onder houd belangrijk bij te dragen. Voorloopig echter zal het rijwielpad begin nen aan den Bergergrens en eindigen op het Provinciaalpad naar zee in de buurtschap Hargen, doch het ligt in de bedoeling, het zoo spoedig mogelijk te verlengen naar Cam perduin (langs den duinvoet) eenerzijds en naar Bergen aan Zee (Waterleidingsweg) anderzijds; nabij het strand zal vermoedelijk een bergplaats worden ingericht, waarvan de opbrengst aan de Vereen, ten goede komt. Maar twee voorname punten gaan aan dien aanleg vooraf, n.1. het verkrijgen der gronden waarover het pad moet loopen, en het voorzien in de kosten van aanleg, zooals bij de stichting der Rijwielpaden van: De Franschman—Bergen aan Zee en Heiloo De Egmonden duidelijk bleek. Met geestdrift ging men aan den arbeid, beseffende het groote belang voor deze streek en in het bijzonder voor de gemeenten Schoorl en Bergen, verbonden aan dezen aanleg, waardoor de drukbereden, nog smalle Hoef- weg ontlast zal worden, en voor vreemdeling en ingezetene een prachtig gedeelte wordt ontsloten, waar men veilig kan wielrijden. Men was, na eenig onderhandelen, zoo gelukkig, om de volle medewerking van de hoofdambtenaren van het Staatsboschbeheer te verkrijgen, terwijl ook afdoende bleek, dat de autoriteiten van den Provincialen water staat zeer sympathiek tegenover het plan staan, zoodat men vertrouwt, dat gunstig beschikt zal worden omtrent het gebruik van den benoodigden grond langs den duinvoet en het verleenen van subsidie. Voorts verwacht men, dat ook de gemeente en particulieren tegen het gebruik van een smalle strook, liggende langs den duinvoet, geene bezwaren zullen maken of belangrijke sommen vragen, te minder, daar er gééne schadesnijdingen zullen plaats vinden. Een en ander gaf in de bestuursvergade ring der Vereeniging „Noord-Kennemerland", gehouden op 12 December j.1. aanleiding, om met eenparige stemmen het navolgend ver zoekschrift aan den minister van Waterstaat, aan den minister van Binnenlandsche Zaken, het College van Ged. Staten dezer provincie, de gemeenteraden van Alkmaar, Bergen en Schoorl, en aan de besturen van den A. N. toeristenbond voor Nederland en den Koninklijke Nederlandsche Automobielclub te richten: Geven eerbiedig te kennen: Mr. J. P. Bosman, directeur der N.V. „Alkmaar Packet" te Alkmaar, Kennemer- straatweg no. 11, mr. H. Judell, advocaat en procureur te Bergen (N.-H.) Van Ree- nenspark en A. C. Bos, administrateur van het Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies te Bergen (N.-H.), Lijtweg, in hunne hoedanigheid van onderscheiden lijk voorzitter, secretaris en penningmeester van de Rijwielpadvereeniging „Noord-Ken nemerland", gezeteld te Alkmaar, van welke Vereeniging de Statuten goedgekeurd zijn bij Koninklijk Besluit van 25 Juli 1921 (Staatscourant no. 22). Dat hunne vereeniging, welke reeds aan gelegd heeft het rijwielpad tusschen de Franschman en Bergen aan Zee en tusschen Heiloo en de Egmonden, welke paden zij se dert 1927 en 1930 in onderhoud en beheer heeft, thans in overleg met de bij haar aan gesloten „Schoorlsche Rijwielpad-Vereeni ging", besloot om een rijwielpad aan te leg gen van Bergen (N.-H.) grens, over de dor pen Schoorl en Groet langs den duinvoe- naar het zich ontwikkelende badplaatsje Camperduin, teneinde het einddoel, een net van rijwielpaden in deze streek, weder nader bij te komen; dat 'blijkens de hierbijgevoegde, gewijzig de 6 teekeningen dit rijwielpad grootendeels langs den duinvoet zal worden aangelegd op gronden welke het Staatsboschbeheer daartoe wil afstaan, terwijl genoemde Staatsinstelling mede bereid is, om de aar den baan onder leiding van hare deskun digen door werklooze arbeiders uit Alkmaar en ten Noord-Westen daarvan gelegen sa menwerkende gemeenten te doen aanleggen, zoodat daardoor eene technische juiste uit voering verzekerd is van dit bij uitstek pro ductieve werk; Dat door den aanleg van dit plm. 5.5 K.M. lange rijwielpad niet alleen bereikt wordt, dat deze aan natuurschoon zoo rijke streek gedurende de zomermaanden voor een aantal toeristen ontsloten wordt, doch dat het gedurende het geheele jaar een vei lig pad zal zijn, waardoor de smalle hoofd wegen (Duin- en Heerenweg) met haar druk autoverkeer enz. ontlast worden; Dat nu in deze moeliijke tijdsomstandighe den reeds ruim 100 arbeiders uit de gemeen ten Zijpe (N.H.), Warmenhuizen, Koedijk en Schoorl tijdelijk bij het Staatsboschbeheer voor gemeenschappelijke rekening zijn te werk gesteld, een dergelijke werkverruiming, als de aanleg van dit rijwielpad verschaffen zal, ten zeerste gewenscht is, immers blijkt ait de hierbij tevens aangeboden begrooting dat de daarop geraamde gelden grooten deels voor arbeidsloon zijn bestemd; Dat de rijwielpadvereeniging „Noord- Kennemerland" echter ten eenenmale on machtig is, om de belangrijke som van 39.000 uit eigen middelen te verschaffen, hoewel het aantal leden zich uitbreidt; Dat dit zoo nuttige werk toch tot stanc kan komen, indien rijk provincie en de be langhebbende gemeenten, met de verschil lende vereenigingen en particulieren ieder naar zijn'haar vermogen in de geraamde kosten willen bijdragen, zoodat de vereisch- te som bijeengebracht wordt; Redenen, waarom zij zich tot U wenden, met het ee,rbiedig, doch dringend verzoek, aan bovengenoemde vereeniging, bij wie ook het beheer en onderhoud van dit tot stand te brengen pad zal berusten, eens bijdrage in de kosten van tenminstegulden te wil len verleenen mocht het zijn spoedig opdat nog dezen winter met den arbeid kan worden aangevangen, waardoor tientallen werkloozen met hunne gezinnen gebaat zul len zijn; 't Welk doende, enz. O.a. wordt aan de provincie Noordholland een bijdrage van 20.000, aan de gemeente Schoorl, over 5.5 K.. lengte; 7000 en aan de gemeenten Alkmaar en Bergen ieder on derscheidenlijk 2000 subsidie gevraagd. Het in het verzoekschrift genoemde totaal bedrag van 39000 is zoo belangrijk, om dat er veel grondverzet moet plaats vinden, in het bijzonder daar, waar het rijwielpad over een vooruitspringende duin moet worden aangelegd, maar juist dat hooge be drag voor arbeidsloon komt in deze moei lijke tijden ten goede aan de werkloozen in deze streek, waarvan er o.a. ruim honderd bij het Staatsboschbeheer zijn te werk ge steld, zoodat ook als werkverschaffing de aanleg van dit rijwielpad op een gunstig oogenblik ontworpen is! Geen overwegend bezwaar zal het zijn, al was opening in den zomer van 1932 natuur lijk in het belang der streek zeer gewenscht, als dezen winter de aanleg van het geheele aantal kilometers niet voltooid wordt, doch in ieder geval in den winter 1932'33. waar door ook de te verleenen subsidie's over 2 jaren verdeeld kunnen worden, hetgeen in deze tijdsomstandigheden gemakkelijker draagt. Het bestuur der Rijwielpad-Vereeniging is voornemens, om in de tweede helft dezer maand eenen propaganda-avond zoo mo gelijk met lichtbeelden in de gemeente Schoorl te houden, waarin een en ander nog nader zal worden toegelicht. Mocht dit mooie en nuttige rijwielpad in 1932'33 tot stand komen, dan zal in den zo mer van '33 in deze streek de algemeene ver gadering gehouden worden van de in ons vaderland samenwerkende „Rijwielpad-Ver- eenigingen", waardoor uit „de vier wind- streken'- geestdriftige wielrijders in onze omgeving zullen verblijven. En thans is het woord aan de belangheb benden in onze mooie Duinstreek, en in het bijzonder aan de gemeenteraden inzake den gelee lijken steun, waarin Heiloo en Egmond aan Zee voor het rijwielpad aldaar in 1931 een goed voorbeeld gaven door ieder 7000 te verschaffen, opdat ook door de provincie en andere autoriteiten subsidie verleend worde, zoodat de Rijwielpe-i-Vereeniging I „Noord-Kennemerland" aan wie het beheer en onderhoud komt en blijft, weldra met den aanleg van dit bij uitstek productieve werk kan aanvangen! Ds. J. C. V. van Bemmel komt voor op het drietal voor predikant bij de herv. ev. lutg. kerk te Zwolle. PREDIKANT TE ALKMAAR BEROEPEN. Beroepen is bij Ned. herv. gemeente te 'Alkmaar, ds. H. Dekker te Weesp in de vacature ds. Verwaal. THEOSOFISCHE VEREENIGING. Op 1 Januari is dr. J. J. van der Leeuw afgetreden als alg. secretaris van de Theoso fische Vereeniging in Nederland. In het be gin van 1929 had hij deze functie aanvaard als opvolger van mevr. C. Ramondt—Hirsch- mann. Hij heeft het thans met het oog op zijn langdurig verblijf buitenlands beter ge acht het werk aan anderen over te laten. Over de opvolging moet nog worden beslist. Naar het Hbld. vernam, heeft de Alg. Raad der Theosofische Vereeniging den assistedt- secretaris, den heer J. Kruisheer, candidaat gesteld. HET AANTAL PREDIKANTEN IN DE GEREFORMEERDE KERKEN. Het aantal dienstdoende predikanten in de Geref. keiken in Nederland bedroeg op 1 Januari 1-1. 646 en het aantal emeritus predikanten 95. Het aantal dienstdoende pre dikanten vermeerderde met 43, die in 1931 hun intrede deden. 20 kwamen daarvan van de Theologische School te Kampen en 23 van de Vrije Universiteit. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Januari. Qroote Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Deet- man.. Kapel, voorm. 10 uur, ds. H. E. Vinke, v. Zundert Avond 6 uur, ds. J. W. Roobol, van Egmond aan Zee. EvangelischrLuthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds Am. de Jong, van Broek op Langendijk. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, av. 7.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm 10 uur, ds. v. Meijeufeldt. Avond 5.30 uur, dezelfde Coii, kerkb.fonci». Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woens dag 20 Januari, des avonds 7 uur, ds P. Zand. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, vm. 10 uur, mej. Thom- sen BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelisatie Maranatha, vm. 10.15 uur, de heer J. Kal, van Amsterdam en Zondag 24 Jan. vm. 10.15 uur, de heer Hofmeester, van Hilversum. Vrije Evang. Geref. Gemeente, Oosterweg 28, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. DE RIJP, 10 uur, ds. Rooker. EGMONDBINNEN, 10.15 uur, ds No- bel. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo bol. Oud-Kath. Kerk, 8 uur vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds Groot. GROET, 10 uur, ds Boeke. 11 15 uur Zondagsschool. Nieuwe leerlingen. GROET, Vrije Evang. Geref. Gemeente, Wagenmakersweg, avond 6.45 uur, J. J. Ruijs. HEILOO, 2 uur, ds. Roobol. Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk- laan, v.m. 10 uur, ds .v. d. Does, van Mon nikendam. KOEDIJK, geen dienst. LIMMEN, nam. 2 uur, ds. Deetman. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Seu- lijn. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur, ds. v. Baaien. OTERLEEK, 10 uur, ds. Boerendonk. OUDORP, geen dienst. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. v. Dijk STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 2 uur, ds. Lekkerkerker, v. Bennebroek. SCHERMERHORN, geen dienst. UITGEEST, vm. 10 uur, ds. van Peur- sem. 12 uur Kinderkerk. Evangelisatiegebouw Sedeurvm. 10 uur de heer M v. d. Brink, van Bloemendaal 11.40 uur Zondagsschool. URSEM, geen dienst VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN. geen dienst. ZUID-SCHARWOUDE, geen dienst. HAAR MAN MET KOKEND WATER OVERGOTEN. Tegen een 41-jarige juffrouw te Stomp- wijk, die voor de Haagsche rechtbank terecht heeft gestaan wegens zware mishandeling van haar echtgenoot, door dezen met kokend water te overgieten, heeft het O.M. zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëischt. De Rechtbank veroordeelde haar tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. Zijn vroegere verloofde met een, scheermes verwond. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft gis termiddag in hooger beroep terecht gestaan de 27-jarige J. H., timmerman te Hengelo, verdacht van zware mishandeling, door ds

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9