DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)aqdiiksth Oueeticht ^Buitenland LBinnenland het duitsche rijk bestaat 61 jaar. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. D1\SUA6 19 JAM AKI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Ai o. 15 m—rnmmmmmm Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een herdenkingsrede van dr. Groener. In 1871, na den Fransch-Duitschen oor log, werd het Duitsche rijk gesticht, zooals ■we'dat sedertdien kennen. Weliswaar heeft wereldoorlog het keizerrijk in een republiek veranderd, maar dat beteekend feitelijk al leen maar een andere regeeringsvorm. Elk jaar wordt de verjaardag van het Duitsche rijk herdacht en ook dit jaar is daar geen uitzondering op gemaakt. Het was de rijksminister van binnenlandsche zaken en rijksweer, dr. Groener, die voor deze gele genheid een radiorede hield en waarin hij volgens een Wolff-telegram aan het Hbld., o.a. het volgende verklaarde: Wederom, aldus de minister, strijdt het Duitsche volk voor zijn redding uit grooten nooden, voor zijn opnieuw oprijzen als groo te natie. Daarbij staan meer de geestelijke en moreele krachten van het volk op het spel, dan het materieele goed. Een geestelijke we dergeboorte komt echter niet vanzelf, en niet van buiten. De wortels voor die hernieuwing zijn- ontstaan in het verleden. In de geeste lijke veroveringen van ons volk, aldus Groe ner, ligt de voorwaarde van onze redding en het nationale herstel. Spr. herinnerde vervolgens aan de stich ting van het Rijk op 18 Januari 1871. Twee groote figuren treden in het beeld van het Versailles van 1871 op den voorgrond: Bis- marck en Wilhelm I. Door hen is de eenheid van het Duitsche volk een feit geworden Maar welk een verschil van toen en tegen woordig! In diezelfde spiegelzaal te Versail les werden wij in 1919 tot een verdrag ge dwongen, zoo zeide Groener, waarvan de politieke en economische onrechtvaardigheid en dwaasheid niet alleen voor onzen nood toestand, maar voor dien van de geheele wereld aansprakelijk zijn. En toch is door die vernederende gebeur tenis in 1919 het werk van 1871 niet aange tast. De band, die door de stichting van het Duitsche Rijk om het volk is gelegd, kon door het tweede verdrag van Versailles niet verscheurd worden. Daarom mogen wij met opgerichten hoofde, alle tegenslag ten spijt, den dag van de stichting van ons Rijk her denken. De eenheid van het Duitsche volk heeft de verschrikkingen van den wereldoorlog, de ellende van de nederlaag en ineenstorting, de verandering van monarchie tot republiek, den oorlog in vredestijd (wat de bezetting van het Ruhrgebied eigenlijk was) overleefd Waar de eenheid van het Rijk op het spel stond, was geen sprake meer van partijen. Zoo zal en moet het blijven. De dag van .de stichting van het Duitsche Rijk maant het geheele volk, in broederlijkheid en eenheid tezamen te blijven. Weg met den hevigen partijstrijd, die ons gansche volksleven vernietigen wil. Het moet mogelijk zijn, 'n nieuwe gemeenschap in het leven te roepen, die ook die partijen kan om vatten, die thans als verbitterde vijanden te genover elkaar staan. De eenige basis van een dergelijke gemeenschap kan slechts de natie zijn. Dit streven naar eenheid gaat in de prac- tijk al veel verder, dan men vanuit den be perkten partijkring kan zien. Zijn doel is en blijft: vrijheid en gelijkgerechtigdheid van de Duitsche natie. Op deze basis van nationale eenheid zul len alle problemen tot oplossing kunnen worden gebracht, welke onze staatsinrich ting stelt. Het is even verkeerd om de grond wet van Weimar af te keuren, als in haar een onveranderlijk, star idool te zien. Wettelijke uitvoering en ontwikkeling van de grondwet dat is de taak van de politieke partijen. Het komt er minder op aan, eenige bepalingen van de grondwet te wijzigen, als haar in haar geheel aan te passen aan de behoeften van den staat en der natie. Slechts haar basis: vrije medewerking en verantwoordelijkheid van eiken Staatsbur ger, moet onaantastbaar blijven. De lijdens weg van het Duitsche volk moet het leeren, dat alleen eigen kracht en aaneensluiting een volk in de toekomst een weg kan banen. Duitschland zal op de conferenties van Lausanne en Geneve trachten, zijn goed recht en gelijkgerechtigdheid ten opzichte van andere volkeren te verkrijgen. De histo rische beteekenis van dit oogenblik eischt, dat elke Duitscher de delegatie, die te Lau sanne en te Geneve strijdt voor zijn zaak, bij haar ongehoord moejlijke worsteling onder steunt. Bij den strijd om het hoogste recht van het Duitsche volk, houde partijstrijd op. Hoe dikwijls reeds heeft onze alom vereer de president tot eenheid opgeroepen! Hij. die den stichtingsdag van het Duitsche Rijk in de spiegelzaal meemaakte, wijdt zich met al- lesopofferende plichtvervulling en heldhafti- gen trouw aan de eenheid van de natie. Want alleen in dat teeken is het nationale herstel mogelijk. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Overeenstemminé over vor ming van Mantsjoerijsche re publiek. Naar het telegraafagentschap van de Sov jet Unie meldt, is tusschen de vertegenwoor digers van de provincies Tsitsikar, Moekden en Kirin overeenstemming bereikt over de vorming van de nieuwe Mantjoerijsche repu bliek, die op 11 Februari te Moekden zal worden uitgeroepen. Volgens een verder bericht zou Binnen Mongolië zich bereid verklaard hebben zich aan te sluiten bij de Mantjcerijsche republiek en den Mantjsoerijsehen staat te ondersteu nen. Binnen-Mongolie zal zijn bestuur ver plaatsen naar Haigar. Dit bericht heeft in Moskou opzien ge baard, aangezien men in de aansluiting van Mongolië aan de Mantsjoerijsche republiek een versterking ziet van den Japanschen in vloed in dat gedeelte van Mongolië, dat vroe ger onder Russischen invloed stond. DE TOESTAND IN INDIE. Over het algemeen geen sprake van onrust. De rapporten betreffende de werkwijze van de speciale regeeringsmaatregelen in Indië zijn voor de tweede week geruststellend. Tn de meeste provinciën met name Madras, Punjab, Bihar en Orissa, Bengalen, de cen trale provincies en Assam was geringe be drijvigheid en behalve in de N.W. provincies was er in de landelijke streken in net alge meen geen sprake van onrust. De toestand in de stad Bombay wordt door de regeering beheerscht. De arrestatie van vooraanstaande agita toren en de bezetting van belangrijke plaat sen duurt voort. Sedert is een groot aantal gearresteerden op vrije voeten gesteld. De en kele hartals ontvingen betrekkelijk geringer, steun. Uitbreiding van de activiteit van het congres. Een plotselinge uitbreiding van de activi teit van het congres, waarbij voor het eerst ook in Bombay de zoutwetten worden over treden sedert de wapenstilstand, terwijl ook bij de munt gepost werd, heeft tot een woeli- gen dag geleid. Tot dusverre werden alleen de winkels, waar buitenlandsche textielgcede- ren werd verkocht, gepost, maar gister post ten mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers bij den Munt, waar goud gezuiverd en ge standaardiseerd wordt voor den export. De vrijwilligers begonnen met den voorbijgan gers toe te roepen niet toe te staan, dat gou den baren werden uitgevoerd. Na ongeveer een uur kwam de politie ter plaatse en arresteerde de vrijwilligers, die onmiddellijk antwoordden met het opstellen van een nieu wen groep en daarna een derden, toen ook de tweede groep was gearresteerd. De voortdu rend aangroeiende menigte belette het publiek den Munt binnen te gaan of te ver laten en slotte werd een inlandsch koopman aangevallen en mishandeld. Twee makelaars firma's, die in den laatsten tijd gouden baren naar Europa hebben uitgevoerd en onge munte edele metalen, werden eveneens gepost Een groote menigte mishandelde de make laars, waarvan men gelooft, dat zij deel heb ben gehad in den uitvoer van goud. Hen is van meening, dat deze beweging in verband staat met de verklaring, die Gandhi onlangs heeft afgelegd en waarin hij zeide, dat „wanneer het goud Indië uit bleef stroo men, het land spoedig bankroet zou zijn. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Geheimzinnige waarschuwin gen van Starhemberg. Op een leidersbijeenkomst van de Oosten- rijksche Heimwehren te Wels heeft bondslei- der vorst Starhemberg verklaard dat indien de economische eischen van den Heimatbund niet worden ingewilligd „wij openlijk willen toonen dat de meerderheid van het Volk ach ter ons staat" en wel in den vorm van pro testdemonstraties en een groote volksop- marsch. Wij laten ons niet op een wijze die in strijd is met de Grondwet in den weg staan en indien men ons hinderen wil, al dus Starhemberg, zal de revolutie juist be ginnen. Wij zullen ni ieder geval wegen be gaan waarop de uitvoerende macht van den staat ons niet kan tegemoet treden. Zonder pardon en bewapend zullen wij optreden in ieder geval dat de republikeinsche Schutz- bund in eenigerlei vorm optreedt. OPSTAND IN PERZIE. De Koerden roeren zich. Het Perzische gezantschap te Berlijn deelt mede: Ingevolge bemoeiingen van de Perzi sche regeering om kleine volksstammen in Perzië geheel te ontwapenen, heeft een Koer de, genaamd Djafar Sultan, zich tegen het overgeven der wapenen verzet en een op stand veroorzaakt. Een dor de Perzische re- geeringstrepen ingestelde achtervolging heeft de opstandige beweging onderdrukt. Djafar Sultan is in het Irakgebied gevlucht. De Perzische regeering is echter in ver binding getreden met de Irakregeering om dezen opstandeling te dwingen zich aan de Perzische regeering te onderwerpen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ FRANKRIJK. Nog een doode. Het ernstige spoorwegongeluk bij St. Just beeft nog een slachtoffer geëischt. Een tot dusverre nog niet geïdentificeerde vrouw is aan de bekomen verwondingen overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De toestand der overige gewonden is voor een deel nog buitengewoon ernstig. DE DATUM DER HERSTEL CONFERENTIE. Het departement van buitenlandsche za ken in Engeland heeft naar verluidt giste ren van Parijs de mededeeling ontvangen, dat Frankrijk een uitstellen der herstelconfe rentie voorstelt tot het begin van de ontwa peningsconferentie op 2 Febr. De leidende gedachte hiervan zou zijn, dat bij de ontwa peningsconferentie, de ministers van buiten landsche zaken toch reeds aanwezig zijn. de agenda van de herstelconferentie in klei- Met behulp van eenige deskundigen zou men neren omvang en meer en passant kunnen behandelen. Verder verluidt nog, dat de En- gelsche regeering heden de Duitsche regee ring ervan in kennis heeft gesteld, dat Enge land op de conferentie van Lausanne verlen ging van het Duitsche moratorium tot 1 Juli 1933 zal voorstellen. DE BEVOLKING VAN BERLUN. Verminderd met 43.721. Volgens de berekeningen van het bureau voor statistiek van Berlijn blijkt in 1931 de bevolking te zijn verminderd met 43.721 in woners. Het sterfte-overschot bedroeg 10.714 de emigratie uit de stad 33.007. Op 1 Jan. 1932 waren er 4.288.314 inwoners in Berlijn. NATIONAAL SOCIALISTEN UIT HINDERLAAG BESCHOTEN. 1 doode, 1 zwaar gewonde. Volgens een mededeeling van de Berlijn- sche politie, is Maandag tegen middernacht in BerlijnReinickendorf een troep natio- naal-socialisten uit een hinderlaag bescho ten. Een nationaal-socialist werd gedood, een tweede zwaar gewond. 50 personen zijn gearresteerd. Nog meer slachtoffers. Volgens het tot dusverre door de politie ingestelde onderzoek zijn bij de politieke bot sing in BerlijnReinickendorf 2 personen gedood en 7 gewond. OPNIEUW ANARCHISTISCHE ONLUSTEN IN SPANJE. Weer kerken in brand gestoken. In de stad Valencia en in drie dorpen in dezelfde provincie hebben anarchisten en communisten gepcfogd de algemeenen staking te prodameeren. Het uitbreken van de sta king kon echter nog tijdig door de politie worden voorkomen. Het is den revolutionnai- ren echter toch nog gelukt verscheidene ker ken in brand te steken, bommen te werpen en belangrijke materieelen schade aan te richten. Alleen door het onmiddellijke ingrij pen van de brandweer en de hulpvaardigheid der bevolking is men er in geslaagd de ker ken van vernietiging te redden. Te Sagunto is het eveneens tot anarchis tische uitbarstingen gekomen, waarbij 50 be wapende werkloozen een dubbelpost van de guardia civil overvielen en neersloegen, ter wijl andere revolutionnairen de telegraaf en telefoonlijnen doorsneden en weer andere revolutionnairen poogden een bomaanslag te plegen op de kazerne der Guardia Civil. De anarchisten deelden vlugschriften uit, waar in wordt opgeroepen om de guardia civil te ontwapenen, de kerken te bestormen, alle geestelijken en monniken te vermoorden etc. Ook uit de streek rond Bilbao komen be richten over onlusten. In het dorp Santurce is de kerk in brand gestoken. Nadere bijzonderheden. De botsingen, welke Zondagavond te Bil bao hebben plaats gehad, zijn veel ernstiger dan de eerste berichten deden vermoeden. Het vergaderlocaal van de partijen der rech terzijde werd na de eerste botsing, waarbij vier personen werden gedood en talrijke an- deren gewond, door socialistische en republi- keinsche groepen belegerd. Toegeschoten guardia civil en militairen losten talrijke salvo's ten einde ernstiger te voorkomen. Tegelijkertijd viel gepeupel de politie aan, waarbij twee beambten ernstig werden ge- wond. Een poging het gebouw van het Katholieke dagblad te bestormen en in brand te steken werd afgeslagen. Ook het nonnenklooster te Bilbao werd aangevallen. De aanvallers werden uit het klooster beschoten, waarna zij zich verwij derden. De socialistische arbeiders hebben beslo ten voor den tijd van 24 uren een algemeene staking te proclameeren. De opwinding bij de bevolking te Bilbao is zeer groot. De toestand verlamd. Nader wordt over den toestand gemelc, dat Bilbao geheel verlamd is door een alge meene staking. Ook daar heeft men gepoogd een klooster in brand te steken, waarbij op de menigte moest worden gevuurd. Zoowel te Bilbao als te Madrid hebben botsingen plaats gevonden tusschen Carlisten aan den eenen kant en republikeinen aan den anderen. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Hedenmiddag zal het nieuwe kabinet Lava! zich aan de kamer voorstellen. Laval zal de regeeringsverklaring afleggen, waar in hij zich in de eerste plaats zal bezig houden met de hers'.elkwestie en het ontwaeningsvraag stuk, om dan een votum van vertrouwen van de Kamer te vragen. Algemeen j, verwacht men, dat hij slechts een korte rede zal hou den, die tusschen drie en vier uur beginnen zal. In regeeringskringen neemt men aan, dat de regeering bij de stemming een meerder heid van 40 a 50 stemmen zal krijgen. Naar verluidt, zou Laval ook voornemens zijn, de redenen, die hebben geleid tot de jongste kabinetscrisis uiteen te zetten, en uitvoerig op de binnenlandsche politieke toestand in gaan. Men verwacht, dat tengevolge van de lange sprekerslijst de stemming hedenmiddag niet meer zal plaats vinden en dat de zitting zal worden gevolgd door een nachtzitting. DE WERKLOOSHEID OVERAL. Mededeeling Internationaal Ar beidsbureau. Het Internationaal Arbeidsbureau te Ge neve heeft Maandag een overzicht gepubli ceerd van de ontwikkeling der werkloosheid van 1930 tot 1931., waarbij het volgende wordt geconstateerd: Engeland van 2.3 millioen tot 2.6 millioen is 12 pCt.; Oostenrijk van 237.000 ,tot 273.000 is 15 pCt.Duitschland van 3.9 millioen tot 5.3 millioen is 34 pCt.; Ietalië van 550.000 tot 909.000 is 63 pCt.Zwitser land van 34.000 tot 58.000 is 66 pCt.In de Ver. Staten is het aantal werkloozen toege nomen met 30 pCt., in Polen met 24 pCt. en in Frankrijk met 566 pCt. FINANCIEN DER STAD KOPENHAGEN. De zegeningen van de depreciatie. De Scandinaafsche correspondent van het Hbld. bericht: De financien van de stad Kopenhagen wa ren tot voor kort kerngezond. Verleden jaar nog, toen de geheele wereld reeds in het tee ken van belastingverhooging stond, kon over gegaan worden tot een belastingverlaging met 10 Toen werden echter allengs de ge volgen van de economische wereldcrisis meer bemerkbaar, vooral door stijgende werkloos heid, maar wat de deur dicht deed, was de depreciatie van de kroon, ten gevolge waar van de rentedienst op de aanzienlijke buiten landsche schuld van de stad opeens met een 30 steeg. Nu verkeert Kopenhagen in financieele moeilijkheden, en voor leeningen bestaat er nauwelijks mogelijkheid. Allerlei groote ondernemingen worden stopgezet maar dat brengt nog geen geld in de la. Om dat te krijgen moet nu weer de gemeentebe lasting met de verleden verlaagde 10 ver hoogd worden, terwijl ook op de tarieven voor gas, electriciteit en tram een schepje ge legd wordt, waardoor men de inkomsten met 15 millioen hoopt te vermeerderen. Aanzien lijke kapitalen zijn vastgelegd in nieuwe wo ningen, welke in de buitenwijken voor ge meenterekening gebouwd zijn; ook deze zul len thans gedeeltelijk te gelde gemaakt wor den, hoewel zulks in de huidige omstandig heden met groote geldelijke verliezen gepaard moet gaan. MISLUKTE ONTVOERING VAN EEN BABY. Vertrek van de Bremen ver traagd. Het vertrek van het s.s. „Bremen" uit de haven van New York werd, naar het Hbld, aan de „Vorwarts" ontleend, vertraagd door een opzienbarend incident. Aan boord zocht men een tweejarig kind, dat naar Duitschland zou worden ontvoerd. Met behulp van zeventien rechercheurs slaagde men er in het kind te vinden en aan de moeder terug te geven. De razzia aan boord van de „Bremen" veroorzaakte groote opwinding en het protest van den kapitein bleef zonder resultaat. De moeder van het kind, mevr. Schirmer, een te New York wonende Duitsche van ge boorte, vermiste reeds Zaterdagmorgen haar kind. Zij leefde sinds eenige dagen in onmin met haar man, daar hij het zoontje uit het huis wilde verwijderen. Toen men hem wegens ontvoering arresteerde, vond men in zijn zak een quitantie voor een passagebiljec op de „Bremen". die enkele minuten later zou vertrekken, Per auto reden de moeder en 134e Jaargang. de zeventien politiemannen naar de haven, waar men juist toen de loopplank werd inge haald, arriveerde. Op grond van de poli- tioneele machtiging kon men de „Bremen" vasthouden en doorzoeken en na 2J4 uur vond men het kind bij een jonge vrouw, die zeide van den vader opdracht te hebben het naar Maagdenburg te brengen, waar het bij familie zou worden grootgebracht. EEN FASCISTISCHE VERGADERING IN DE WAR GESTUURD. Communisten schreeuwden en wierpen met voetzoekers. Zaterdagavond heeft in de kleine zaal van het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem de fascistische jongerenbond, jeugdafdeeling van de „Bezem", een vergadering gehouden, waarbij als spreker optrad J. A. Baars uit Hilversum. Aanwezig waren 150 personen, waaronder veel communisten. De vergade ring had een zeer rumoerig verloop, doordat de communisten herhaaldelijk schreeuwden en met voetzoekers gooiden. Op verzoek van den voorzitter zijn twee communisten, die wilden debatteeren, door de politie uit de zaal verwijderd Na afloop der vergadering heeft de politie de Lange Bagijnenstraat, waar veel communisten en nieuwsgierigen zich hadden verzameld, aan beide zijden afgezet. Een deel der in de vergadering aanwezige fascisten was met twee vrachtauto's uit Amsterdam gekomen en is op dezelfde wijze teruggekeerd. DE STAKINGEN VAN TEWERK- GESTELDEN. Niet veel aanmeldingen in Oost- Schoterland. Het aantal schriftelijke aanmeldingen van arbeiders om in de stopgezette rijkswerkver schaffing in Oost-Schoterland op de door den minister vastgestelde voorwaarden te gaan werken is niet groot. In Beets bijna alle stakers weer aan het werk. Verreweg het grootste deel der stakers in de Rijkswerkverschaffing te Beets heeft gis termorgen het werk op de oude voorwaarden hervat. Op het werkterrein was geen politie aanwezig, alleen de in- en uitgangen werden bewaakt. De Zwolsche werkloczen bekeerd. De 70 Zwolsche werkloozen, die tewerk ge steld waren op het Staphorsterveld en 8 Jan. weigerden het werk te hervatten, hebben be sloten allen het werk te hervatten op de oude voorwaarden, waartoe de minister toestem ming heeft verleend. INBRAKEN TE EINDHOVEN. Gisternacht is ingebroken in de sigaren fabriek van den heer Vermeu'en onder voor malig Strijp. De politie, die in de buurt sur veilleerde, ging de fabriek binnen en trof daar twee mannen aan, die reeds een groote partij sigaren als buit hadden gereed gezet Zij zijn aangehouden. Voorts is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in de St. Theresia-kerk, eveneens onder Strijp. Door een raam in den kelder kwamen de dieven binnen, braken een deur open en probeerden hun kracht op de ijzeren offerblokken, die hieraan evenwel weerstand hebben geboden. Teleurgesteld door het gebrek aan succes zijn zij in de niet gesloten bewaarschool binnengedrongen, vanwaar zij een aanta. missiebus es hebben meegenomen. KASTEKORT BIJ DEN BOND VAN MARINEPERSONEEL. Na de fusie van den Bond van Korporaals en den Bond van minder marinejorsoneel werd in de kas van den bezoldigden bestuur der De Zwart van eerstgenoemde coöjreratie een tekort ontdekt. Hij is toen in verband hiermee geschorst en zijn salaris werd inge houden. Een inmiddels ingesteld onderzoek gaf het hoofdbestuur van de gefusioneerde bonden aanleiding hem Vrijdag j.1. zijn ont slagbrief te verhandigen. In verband hiermee heeft de heer De Zwart nog daags daarna zijn ontslag genomen als lid van den raad en wethouder en is hij Zaterdag uit de gemeente vertrokken. Sinds acht jaren had hij een groote rol ge sjoeld in het openbare leven van Den Helder. Als wethouder van financiën genoot hij on- bejoerkt vertrouwen, ook van politieke tegen standers Vóór- tn tegenstanders erkenden hem stilzwijgend als iemand, wiens arbeid als wethouder van groote beteekenis wab voor een gemeente a's Den Helder. Meer dan twin tig jaren was hij in zijn functie van bezoldigd bestuurder van den koropraalsbond werk zaam. NATIONAAL CRISIS-COMITE De vrijmetselaren in Nederland hebben als eerste afdracht aan het Nationaal Crisis- Comité overgemaakt een bedrag van 3500. In de afgeloopen week is bij het Nationaal Crisiscomité ontvangen 23.428.86. In to taal is thans ontvangen 418,811.80,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1