DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DxigeÜiksch Oueizkht ^Buitenland 1Binnenland 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents- PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 10 Directeur: C. KRAK. WOE1SD.4G 2© J WUAKl 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dtt nummer bestaat uit 2 bladen. DE REGEERINGSVERKLAR1NG VAN LAVAL. Laval over de internationale herstel- kwestie. De Kamerdebatten. De nieuwe Fransche regeering, welke door Laval is samengesteld, heeft zich gistermid dag aan de Kamer voorgesteld. Dat was in een Kamerzitting, waarbij alle leden, behalve Briand, aanwezig waren. De premier Laval las allereerst de regee- ringsverklaring voor, waarin hij vooral de herstelkwestie besprak. De wereldcrisis heeft, aldus Laval, de meeningen der volkeren ver ward en een reeks voorstellen te harer oplos sing doen opduiken, die meer zijn opgebouwd op verbeelding, dan op feiten. De annulee ring der herstelbetalingen en der interge allieerde schulden zou het gevolg zijn van deze geestesberoering. Wij zullen evenwel geen oplossing kunnen aanvaarden? waarbij de bijzondere belangen van Frankrijk en zijn bij vrijwillig aangegane overeenkomsten vast gelegde rechten zouden worden geschonden Wij zullen ons het recht op de herstelbetalin gen niet laten bestrijden Men eischt van ons een kwijting ten gunste onzer debiteuren Tegenover de generatie, welke den oorlog heeft meegemaakt, hebben wij evenwel de plicht niets van onze eischen te offeren zon der een gelijktijdige opheffing onzer eigen schulden en tegenover de komende generatie hebben wij de plicht ieder verdrag aan een rechtvaardige verhouding tusschen produc tie- en kosten voor levensonderhoud onderge schikt te maken. Deze juiste verhouding zou evenwel niet bestaan, indien, zoodra de crisis voorbij is, de ongelijkmatige verdeeling der financieele lasten ons bij de internationale concurrentie in een slechtere positie zou brengen dan andere landen. De regeering zal zich bij alle onderhandelingen aan deze principes houden, welke ook door de Kamei steeds weer zijn erkend. Laval besprak vervolgens de binnenland sche economische crisis en verklaarde, dat de regeering alle maatregelen zal nemen welke gunstige uitwerking kunnen hebben op in dustrie, handel en landbouw. Spr. wekte de Kamer op de begrooting zoo spoedig moge lijk af te handelen. Wat de a.s. Ontwapeningsconferentie be treft,-zal Frankrijk, aldus vervolgde Laval zich houden aan het memorandum van Juli 1931. Deze politiek is niet slechts die van Frankrijk, doch ook de politiek van den Volkenbond. Alle partijen in Frankrijk heb ben er steeds weer den nadruk op gelegd dat eerst dan verzekerd zou zijn, indien zij binnen een nauw omschreven kader zou worden ge houden. Dit kader moet zijn: Waardeering voor verdragen, wederzijdsche steun, resp. veiligheid. Men vergist zich, indien men van Frankrijk zwakheid of toegevendheid zou verwachten. Zijn vaste wil den vrede te orga- niseeren, sluit het een zoowel als het ander U'Toen Laval zijn redevoering had beëin digd, riep de linkerzijde: „Vive Bnand Na Laval nam de president der Kamer Bouisson het woord. Deze wees er eveneens op, dat het aanzien van den Volkenbond niet mag worden verzwakt. Vervolgens werd besloten direct aan ie vangen met de debatten over de algemeene politiek der regeering. Bij de debatten in de Kamer over de alge meene politiek der Fransche regeering ver klaarde afgevaardigde Ledoux, dat Laval als minister van buitenlandsche zaken n zoo'n autoriteit heeft als Briand. De Socialist Léon Blum verklaarde, dat Duitschland de betalingen weigert. Men moet zich afvragen of de verschillende Fransche kabinetten alles in het werk hebben gesteld, om de republikeinsche en democratische krachten in Duitschland te steunen. J iraxen Frankrijk vasthoudt aan zijn recht, zal hier mede de nationaal socialistische propaganda en daarmede de ellende en de economische chaos nog slechts worden verscherpt. Er had een incident plaats tóen Blum de regeering voorstelde een geest van interna tionale solidariteit te laten overheerschen Óp de banken der rechterzijde ontstond een geweldig tumult, zoodat de president der Kamer dreigde de zitting te-zullen onderbre- Blum weigerde verder te spreken en verliet het spreekgestoelte. Ten slotte vervolgde Blum, nadat de presi dent eenige vermaningen tot de vergadering had gericht. Blum verklaarde, dat de Fransche socia listische partij niet afziet van het principe der herstelbetalingen zoolang deze zich uit strekken tot het herstel van tijdens den oor log verwoeste goederen. Blum stelde voor een internationaal onder- zoek te doen instellen ten einde de waarheid na te gaan van de Duitsche bewering dat reeds meer betaald is dan verwoest. Spr. zeide voorts, dat de credieten op kor ten termijn niet op bijzondere wijze behoeven te worden behandeld, omdat ook de herstel- schulden geen politieke, doch particuliere schulden zijn. Thans, aldus spr, staat men voor het onvermogen van Duitschland te be talen. Frankrijk behoeft niet voor immer af te zien van de herstelbetalingen. Er zijn even wel verschillende mogelijkheden op welke wijze rekening kan worden gehouden met den bijzonderen toestand. De socialisten zijn niet voor het groote gebaar, dat men van Frank rijk eischt, aangezien Duitschland dan van alle binnenlandsche schulden bevrijd, een be voorrechte positie zou innemen. De aansoassing der herstelbetalingen aan den huidigên toestand is evenwel noodzake lijk. Om evenwel tot overeenstemming te ge raken nopens het herstelvraagstuk moet men ook het Ontwapeningsprobleem bezien. Indien ae Fransche regeering haar memo randum d.d. 15 Juli als basis wil nemen voor de a.s. onderhandelingen, loopt zij gevaar ge isileerd te worden aangezien zij in deze kwes tie tegenover de openbare meening van de geheele wereld staat. Na verdere redevoeringen werd de voort zetting der debatten verdaagd tot Donder dagmiddag. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Scherp optreden te Bombay. In verband met het voortzetten van het posten voor den Munt is menjthans tot stren ge maatregelen overgegaan. Tal van posters werden gearresteerd en onmiddellijk berecht. Zoo veroordeelde een rechter twaalf personen, die voor den Munt gepost hadden tot zes maanden strenge gevangenisstraf. Deze twaalf veroordeelingen werden binnen twin tig minuten uitgesproken. Verscheidene per sonen uit het pub'iek werden eveneens gear resteerd, omdat zij geen gevolg hadden gege ven aan de nieuwe politieverordening waarbij het verboden wordt naar het posten te staan kijken. POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Eén doode Gisteravond is het in de Pferdebahstrasse te Essen tot een vechtpartij gekomen tusschen nationaal socialisten en communisten. In den loop hiervan vielen verscheidene schoten. Een 21-jarig arbeider, lid van de nat.-soc. partij kreeg een schot door de longen en stierf on derweg naar het ziekenhuis. Een persoon werd gearresteerd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Generaal Biucher brengt te Moskou rapport uit. Naar uit Moskou wordt gemeld, werd op de partijconferentie van het Roode Leger in het Verre Oosten een groep gedelegeerden o.m. generaal Biucher, de leider van het Roode Leger in het Verre Oosten gekozen. Generaal Biucher en de andere gedelegeer den zullen onverwijld uit Tschita naar Mos kou vertrekken om deel te nemen aan de partijconferentie. Tijdens zijn aanwezigheid te Moskou zal Biucher Stalin en den Volkscommissaris van Oorlog Worosjilow rapport uitbrengen over den toestand in het Verre Oosten. 21 millioen Yen voor den veldtocht in Mantsjoerije. Officiéél wordt medegedeeld, dat het kabi net Maandag het ministerie van Oorlog 16 millioen, het ministerie van Buitenlandsche Zaken 3 millioen en het ministerie van Ma rine 2 millioen Yen heeft toegestaan voor den veldtocht in Mantsjoerije. De verdere beslui ten betreffende de financiering van het optre den in Mantsjoerije zullen in April worden genomen De Chineesche regeering dreigt de Hoogescholen te zullen sluiten De Chineesche regeering heeft te Peking, Tientsin en Sjanghai alle studentendemon straties verboden. De Chineesche regeering verklaart dat zij indien de Chineesche studenten de politieke manifestaties niet staken, gedwongen zal zijn de hoogescholen voor onbepaalden tijd te sluiten. De opmarsch der roode troepen Naar uit Sjanghai geme'd wordt, bedrei gen detachementen van het Chineesche roode leger de stad Nanchan, de hoofdstad van de provincie Tsianoi. Het roode leger is opgerukt tot aan de poorten van de stad en is in gevecht gewik keld met de regeeringstroepen. Soenfo over het afbreken der betrekkingen met Japan. Minister-president Soenfo heeft verklaard dat nog geen beslissing is genomen hetreffen- de het afbreken der betrekkingen met Japan. Men wacht eerst nog de gedachtenwisseling af welke Tsjang Kai Sieck zal hebben met andere vooraanstaande persoonlijkheden. China is als steeds bereid tot diipcte onder handelingen met Japan, mits Japan eerst zijn troepen terugtrekt uit Chineesch grond gebied en zijn eisch, dat China eenige prin- cipieele voorwaarden moet aanvaarden, laat vallen. Japan en net nonagressiepact. Het Russische voorstel een nonagressiepact te sluiten werd Maandag behandeld in een bizondere zitting "an h.pi Japansche kabinet. Een definitieve beslissing werd niet genomen. Van welingelichte zijde verluidt dat de te genstand tegen het sluiten van een non agressiepact bij de officiëele instanties zoo sterk is aat het zeer onwaarschijnlijk is dat het voorstel zal worden aangenomen. Ook bestaat ontevredenheid over het feit dat het voor stel van Moskou re^s werd bekend ge maakt voor de Japansche regeering het in behandeling had benomen. Het verkeer op de Jangtse in ge vaar. Het verkeer op de Jangtse loopt ernstig gevaar, door communistische benden die zich aan beide oevers der rivier hebben verzameld Een Amerikaansch s s. werd door de commu nisten beschoten, waarbij 2 leden der beman ning werden gedood. Een Amerikaansch stoomvaartuig werd in beslag genomen en d uit 7 koppen bestaande bemanning gevangen .v» I genomen. Een Amerikaansche kanoneerboot De minister van financien zeide cijfers te is opgestoomd om de gevangenen uit de han rullen geven, indien zij geëischt worden. den der communisten te bevrijden SCHERPE NAT.-SOC. AANVAL OP RIJKSKANSELIER BRUENING. Onder de gearresteerden bevinden zich ook aanzienlijke burgers, die politiek rechts staan. De rechtsche pers concludeert hieruit, dat de toegepaste maatregelen eenzijdig tegen recht3 worden gericht. Te Pamplona is het gisteren tusschen soci alisten en communisten tot bloedige botsin gen gekomen in den loop waarvan 35 per sonen werden gewond. ARRESTATIE TE BERLIJN VAN LEDEN EENER INTERNATIONALE INBREKERSBENDE. De Berlijnsche crimineele politie heeft drie internationale inbrekers gearresteerd die voorzien warer. van Oostenrijksche, Russische en Luxeraburgsche paspoorten op het oogen- blik dat zij onderling 25.000 peng deelden. Ten einde de identiteit Jer gearresteerden definitief te kunnen vaststellen, heeft de poli tie zich met alle buitenlandsche politieautori teiten in verbinding gesteld. Er zijn nog twee andere personen gearres teerd, die betrokken zijn bij de inbraak te Essen op 17 October j.1., bij welke gelegen- heid een bedrag van ongeveer 350.000 R.M. werd meegenomen. Op een persoon die ver dacht wordt van heling en diensvolgens is aangehouden, werd een bedrag van 100.000 Mark gevonden. den in dit verband voor zeer waarschijnlijk gehouden. De toestand der bij den brand gewonde olifanten baart nog steeds veel zorg. Een tweede olifant, „Adèle", is gestorven Twee of drie andere olifanten zullen, naar men vreest, hunne wonden eveneens niet over leven. De voorstellingen van het circus Sarrasani zullen waarschijnlijk deze week worden hervat. Het nationaal socialistische partijblad pu bliceert een, klaarblijkelijk van toonaangeven de zijde geinspireerd buitengewoon scherp artikel tegen rijkskanselier Bruening, waarin o a. gezegd wordt Wanneer men nog een bewijs noodig had gehad, hoe onmogelijk en onduldbaar de rijkskanselyier Bruening voor het Duitsche volk geworden is, dan is dat bewijs in de laatste dagen en weken volkomen geleverd. „Wil mijnheer Bruening nog langer een sa menvatting van alle nationale krachten van het volk tegenhouden, nu de rijkspresident zelve hem heeft moeten verzoeken zijn even succeslooze als pijnlijke parlementaire pogin gen betreffende dé verkiezing van een rijks president te staken? Was de wenk nog niet duidelijk genoeg? Of moet met nog meer nadruk gezegd worden, dat het Duitsche volk den genera al-veldmaarschalk von Hinden burg in vrije volksverkiezing in zijn hooge functie aanstelde en geen rijkspresident bij de genade van den heer Bruening wenscht? Wanneer de heer Bruening niet eindelijk be grijpt datgene, waarover in de opvatting van het volk en in die van den rijkspresident reeds lang overeenstemming heerscht, dan zal men ook vergeefs van dezen rijkskanselier ver wachten. dat hij zich bewust is van de verant woordelijkheid, die op hem vallen zal, wan neer door zijn nog langer aanblijven het volk vervreemd wordt van rijkspresident von Hindenburg. Er bestaat geen twijfel meer, dat zoowel voor een binnenlandsch politieke nationale overeenstemming als voor een vol komen succesvolle politiek naar buiten dr. Bruening een niet langer te dulden hinder paal is. Het Duitsche volk verwacht van den heer Bruening oip den aanval van Hitier. die niet misverstaan kan worden slechts een antwoordOnmiddellijk aftreden GROOTE ONTPLOFFINGEN IN NOORWEGEN. Natrium met waier in aanraking; gevolg explosies. Uit Oslo meldt men ons: De rivier bij Vadheim in de nabijheid van Bergen is sterk gewassen, waardoor het wa ter in de electro-chemische fabriek van Vad heim binnendrong. Toen het water in aan raking kwam met de groote hoeveelheden in de kelders opgeslagen natrium-metaal, volgde een ontploffing. Verscheidene gebouwen vlo gen in brand en tot het verzenden van dit be richt kon het vuur niet geblust worden. In verband met de sterke gasontwikkeling is de bevolking uit het dorp vertrokken. Naar gemeld wordt, zijn in totaal in de electro- chemische fabriek bij Vadheim 63000 K.G Natrium-metaal ontploft. De rivier nam de brandende natriummassa's mede en veroor zaakte daardoor brand in vele huizen. De gasontwikkeling was zoo sterk, dat de ge heele bevo'king naar de bergen vluchtte. Een houtwarenfabriek en een tonnenfabriek zijn ook door het vuur aangetast. De scjiade is zeer groot en valt nog niet te ramen. (Men heeft hier te doen met een chemisch proces. Wanneer Natrium met water in aan raking komt, vormt zich natriumbijdronied, terwijl waterstof vrij komt. Als men nu be denkt, dat het metaal in kelders lag opgesla gen en de ontwikkelende gassen betrekkelijk slecht een uitweg konden vinden, begrijpt men eenigzins de kracht van de ontpioffing.) STRENGE REGEERINGSMAATREGELEN IN SPANJE AANGEKONDIGD. De Spaansche regeering heeft buitenge woon strenge maatregelen ter handhaving van de orde aangekondigd. Te Bilbao zijn tot dusverre ruim 70 personen gearresteerd. RADIUMRIJKE GROND ONTDEKT IN OOSTENRI JK. Het rijkste terrein van Europa. Naar verluidt heeft Franz Niegl, te Neu- haus nabij Linz in Opper-Oostenrijk, een terrein ontdekt, dat het rijkste :s aan radium in Europa. Van officieele zijde wordt mede gedeeld, dat 11000 ton grond van dit terrein een hoeveelheid radium zou opleveren van K.G., hetgeen het hoogste percentage vormt, dat tot dusverre ontdekt is. CONFLICT TUSSCHEN RUSSISCHE COMMUNISTEN EN JOODSCHE ABREIDERS. Gisteren is het in de fabriek „De Roode Fakkel" te Moskou tot botsingen gekomen tusschen Joodsche arbeiders en een groep communisten, die de verwijdering der Jood sche arbeiders eischten. Een Joodsch arbeider werd mishandeld en moest naar het zieken huis worden overgebracht. De GPOE heeft talrijke arrestaties verricht. JUSTITIEELE INVAL BIJ „DE TRIBUNE". E>e justitie te Amsterdam heeft gister namiddag een huiszoeking verricht in het perceel Amstel 85, waar gevestigd zijn de redactie en administratie van het communis tische dagblad „De Tribune". Aanwezig waren o.m. de substituut offi cier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel en eenige rechercheurs. Verschillende bescheiden zijn in beslag genomen. Naar het Hbl. verneemt, hebben de in be slag genomen stukken meest betrekking op de administratie van „De Tribune". Van de redactioneele paperassen werd ongeveer niets meegenomen. Wel is alles nauwkeurig on derzocht en alle lokalen bleven gedurende de huiszoeking door rechercheurs bezet, terwijl de directeur, de heer Boersma, al dien tijd zijn kamer niet mocht verlaten. De directe aanleiding tot den inval is de communistische actie inzake de stakingen in Twente en bij de werkverschaffingen geweest, een actie, die ook met verschillende pamflet ten gevoerd wordt. In verband hiermede heeft de justitie op de redactie in beslag genomen het origineel van een teekening, welke ge plaatst is in „De Tribune" van gisteravond, voorstellende minister Ruys met zijn voet ge plaatst op de werkverschaffing en wapens uitdeelende aan de marechaussee. Gedurende de huiszoeking was 't een ieder verboden het „Tribune"-gebouw te verlaten of er binnen te gaan. Het bestuur van de Comm. Partij Holland heeft nog gisteravond in klein comité de kwestie van den inval besproken. Justitie en politie hebben na den inval op den Amstel ook nog huiszoeking gedaan ten huize van den directeur van „De Tribune" in de Van der Helststraat, waar eveneens een hoeveelheid bescheiden in beslag werd geno men. GEWELDIGE SCHOOL HARINGEN VOOR DE ELBE. Te Wilhelmshaf en thuis behoorende vïs- schers, die groote hoeveelheden haring heb ben gevangen, deelen mede dat geweldige zwermen haringen sinds einde vorige week voor de Elbe staan. Volgens de visschers zijn de zwermen ten deele zoo groot ge weest, dat het onmogelijk was er met de netten door te komen. VERMOEDELIJKE SLUITING VAN TWEE LYRISCHE SCHOUWBURGEN. Naar in bevoegde kringen wordt medege deeld, zou het College van burgemeester en wethouders van Antwerpen hebben besloten voor het volgend seizoen de toelagen aan de twee lyrische schouwburgen, n.1. V* millioen franken aan de Vlaamsche Opera en 165.000 franken aan den Franschen Schouwburg af te schaffen wegens budgetaire moeilijkheden. Hierdoor zouden beide theaters voor welke de staatstoelage alleen ontoereikend is, in de onmogelijkheid zijn verdere voorstellingen te geven. De Nederlandsche Schouwburg (gesproken tooneel) zal echter zijn toelage behouden. RIJSTOOGST VERNIELD. De resident van Djambi seint d.d. 18 Jan. dat tengevolge van den aanhoudend hoogen waterstand van de Batang Hari, de Tembesi en de Tebo rivier de padigewassen op de Ke- nah-gronden in de onderafdeelingen Moara Tebo, Moeara Tenbesi en Djambi geheel ver nield hebben. De hierdoor aangerichte schade kan nog niet worden geschat. Een onderzoek wordt ingesteld. DE BRAND BIJ SARRASANI. Een nieuw spoor? Het lot der olifanten. De correspondent van de N. R. Crt. meldt: De gearresteerde, gewezen stalknecht van Sarrasani, die verdacht was van brandstich ting, heeft een alibi kunnen opgeven dat juist is bevonden. Daar hij echter zonder middelen van bestaan is, zal hij door de Belgische gendarmerie naar de grens worden geleid. De justitie volgt thans een ander spoor, hetwelk verband zou houden met de cam pagne, door middel van suggestieve plak brieven, vóór de komst naar Antwerpen, tegen het circus Sarrasani te Luik, gevoerd Verrassende onthullingen en arrestaties wor LOONSVERLAGING BIJ DE A.K.U.? Na de verlaging der salarissen met tien procent heeft de directie van de N.V. Alge meene Kunstzijde-Unie het voornemen bin nenkort over te gaan tot een verlaging van de loonen der werklieden, aldus meldt de „Nieuwe Arnhemsche Courant". De directie denkt zich de loonen te ver minderen met vijftien procent en voorts is het haar voornemen een werkweek van zeven, in plaats van zes dagen in te voeren. De kunstzijdefabrieken zouden dus weer een con tinubedrijf worden. De laatste maatregel is van veel voordeel uit bedrijfstechnisch oog punt; het nadeelige „inspinnen" op den Maandagmorgen, waarmee veel tijd verloren gaat, wordt er door voorkomen. De directie heeft haar denkbeelden ken baar gemaakt aan de personeelsorganisaties en deze in de gelegenheid gesteld tot het naar voren brengen van haar wenschen. Tegen het einde dezer maand zullen de directie en de vertegenwoordigers der werk lieden opnieuw van gedachten wisselen. Zondag vergaderde de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders ter bespreking der plannen. In deze bijeenkomst is besloten zich tegen de voornemens der directie van de kunstzijdefabrieken te verzetten. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Maandagavond heeft de politie te Eindho ven iemand, afkomstig uit Tilburg, op heeter- daad betrapt in de Lijsterlaan, toen hij poog de in te breken. Bij onderzoek bleek, dat ae man reeds had ingebroken in een tijdelijk on bewoond huis van de familie Meerkamp van Embden, aan genoemde laan, waar hij een ijzeren geldkistje met geldswaardige papie ren had buitgemaakt. De man is in verzeker de bewaring gesteld. Voorts is ingebroken in een huis aan de Mauritsstraat te Eindhoven, hetgeen de dienstbode bij haar thuiskomst had bemerkt. Voor zoover valt na te gaan, wordt niets ver mist. BOOTWERKERSSTAKING TE HARLINGEN OPGEHEVEN. De staking der bootwerkers te Harlingen is gister na aanneming der compromisvoor stellen, oipgeheven, zoodat dus het werk her vat wordt COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST STEENDRUKKERSBEDRIJF OPGEZEGD. Naar men ons mededeelt hebben de werk gevers de collectieve arbeidsovereenkomst, geldende voor het steendrukkers-(lithogra fisch) bedrijf tegen 1 Mei 1932 opgezegd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1