£atid= M JMUIIÜUM 0{echts<zp£ea £aatste betichten JïAeepstiidUtQen 'fxeoinciaai 'flieuws Gemeenteraad van Alkmaar Pluimveeteelt. (Kort verslag). met 50 kindeien en toen was het bedrag 100 per kind. doch de school is berekend op 120 Kinderen Spr. wees er op. dat het gemeentebestuur zeggenschap had over de inrichting van de andere bewaarscholen. De R K. bouwden en het gemeentebestuur had geen zeggenschap over de inrichting. Spr. zal tegen stemmen. De heer R i n g e r s oordeelde het niet juist nu te betalen. Bij de opening beroemde men zich er op het zeH te hebben betaald en dat vie! toe te juichen. Nu komt men om het geld, doch bet recht daarop heeft men z.i. verspeeld. De voorzitter wees er op. dat men aan den grond zit, door omstandigheden, waaraan men zelf niets kon doen. Als er dingen zijn aangebracht, die men niet goed vindt. Kunnen die nog worden af getrokken. Ongetwijfeld was zeggenschap te voren beter geweest. Het voorstel werd hierop mei 13 tegen 8 stemmen aangenomen Voor de Soc.-Dem. en R K. legen de V B., de V.D. en de C.H. en de A R. Voorstel inzake het verstrekken van regenkleeding aan sommige ambtenaren en werklieden der gemeente. B. en W. stellen voor aan de ambtenaren en werklieden, die daarvoor in aanmerking komen, regenkleeding te verschaffen. De heer G o v e r s had verschillende be zwaren. Als men zoo door gaat moeten er nog rugzakken bijkomen, of wordt het noo- dig iemand aan te stellen om de kleeding te distribueeren. Spr. zal niet tegen stemmen, doch gaf B. en W. in overweging, rustig met de hoofden van de takken van dienst overleg te plegen. De heer K e ij s p e r oordeelde, dat het voorstel gevaarlijke consequenties met zich bracht. Spr. gaf dit nader aan. Z.i. heeft men zelf te zorgen dat de kleeding waarin men zijn werk heeft te verrichten doelmatig is. De gemeente heeft voor de doelmatige kleeding te zorgen voor ambtenaren die de kleeding van de gemeente ontvangen. De an deren hebben er zelf voor te zorgen. Weth. Westerhof zeide, dat het codege aanvankelijk een hooge lijst kreeg, die terug werd gezonden. Later kwam een kleinere lijst. Wie in aanmer king komt is thans bepaald en dat zijn zij die gedurende elke weersgesteldheid op straat moet zijn. Hoe die kleeding moet zijn, zal afhangen van het onder houd tusschen de directeuren en de or ganisaties, doch beperking zal worden betracht. Dit is ook een gemeentebelang. De heer K e ij s p e r oordeede het on juist, dat een ambtenaar, waarvoor de gerreente de zorg van de kleeding niet op zich heeft genomen, doelmatige klee ding krijgt. Hij waarschuwde voor con- sekwenties en zeide, dat hij daaraan niet zal mee doen. De heer vVfsterhof zeide dat het college en het G. O. de bedoeling hebben het hier bij te laten blijven. Z. h. s. werd het voorstel hierop aan genomen. Voorstel tot wijziging der voorwaarden voor de verleening van subsidie uit de gemeentekas aan de stichting „Volks universiteit voor Alkmaar en Omstreken". B. en W. stellen in bijlage 213 voor goed te keuren, dat het subsidie van 500 geheel aan bovengenoemde stichting wordt uitgc keerd, zoolang deze blijkens de jaarlijks in te dienen rekening niet in staat is geweest uit de voordeelige saldi van vorige jaren een reservefonds van 500 te vormen. Als voren. I Voorstel tot het onttrekken van eenige straatgedeelten met de daarin aanwezige kunstwerken aan het grondbedrijf. In bijlage 219 stellen B. en W. voor te be sluiten: zonder vergoeding uit het grondbedrijf te nemen de straten met de daarin aanwezige riolee- ring, brandkranen, leidingen, enz., kada straal bekend gemeente Alkmaar, Sectie F, nr. 2058 (Mr. P. J. Troelstrakade ged.), groot 0.14.52 H A. Sectie F, nr. 2960 (K. van 't Veerstraat ged.), groot 0.12.43 H A. SectieE, nr. 4008 ged. (Zocherstraat ged.), groot 0.00.11 H.A. Als voren. Voorstel tot wijziging van verordeningen voor de Handelsschool en voor de Handelsavondschool. Voorgesteld wordt de vakken machine- schrij en stenografie facultatief in te voeren en de jaarweode van den conciërge der Han delsavondschool te bepalen op 375 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 20 en één van 25 tot een maximum van 500. Als voren. Voorstel inzake verkiezing van de woning Krelagestraat 29. B. en W. doen het voorstel te besluiten: Burgemeester en Wethouder te besluiten te machtigen de woning plaatselijk aange duid Krelagestraat nr 29, met ingang van 1 Februari 1932, voor den tijd van ten hoog ste 5 jaar, aan een door hen aan te wijzen huurder te verhuren tegen een huurprijs van ten minste 307 per jaar en op de door hen nader te stellen voorwaarden. Als voren. Vragen van Mr. P. Langeveld inzake den bouw van het gymnastieklokaal bij de R.K. school aan de Koornlaan. De raadsleden D. J. Govers, Mr. P. Lan geveld en H. C. Stoutjesdijk hadden vragen tot B. en W. gericht in verband met het door den meerderheid van den raad (Roomsch- Rood) genomen besluit om aan de Vereeni- ging St. Joseph alsnog de gelden uit te kee- ren voor het gebouwde gymnastieklokaal aan de Koornlaan, welke vereeniging dit lokaal, ingevolge een overeenkomst met B. en W voor eigen rekening bouwde. De meerderheid van den raad kende die gelde toe, omdat naar hun oordeel de vereeniging anders de bouw van een dergelijk lokaal kon vorderen bij de nieuw te bouwen R K. school aan den Molen buurt. De opositie had zich op het standpunt gesteld, dat dit onredelijk zou zijn, aangezien cie school aan de Molenbuurt gebouwd wordt die aan de Nieuwstraat te vervangen. zeker om waarbij een gymnastieklokaal is, dat nog voldoet. De vraken van de bovengenoemde raads leden kwamen hiero neer, dat zij van oordeel waren, dat de aanvrage alsnog overeen komstig de wettelijke bepalingen opnieuw aanhanging behooren te worden gemaakt. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat zij in 1926 de gelden voor het gymnastiek lokaal hebben geweigerd, doch dat de raad alleen beslist over de aanvrage in hun ge heel en niet over de onderdeden. Voorts deelden zij mede, dat in het eindbe drag der rekening groot 124.323,92 de gdoen voor het gymnastieklokaal waren be grepen. Mr. Langeveld was met het forma listisch antwoord van B. en W. niet tevreden, omdat hij het gedwongen oordeelde van B en W. om te betoogen, dat zij de gelden ge weigerd hebben, doch dat de raaa de gelden voor den bouw heeft toegestaan, omdat ce daarvoor benoodigde gelen op e rekening zijn opgenomen. Hij gron zijn meening op het feit, dat B. en W. in 1926 mededeeling heb ben gedaan van haar weigering om de' gel den voor den bouw van het gymnastieklokaal en stelt zich op het logische standpunt, dat de raad de gelden voor den bouw van de school niet zou hebben goedgekeurd, wanneer de raad maar een oogenblik had kunnen ver onderstellen, dat B. en W. later zouden be toogen: „wij hebben de gelden daarvoor ge weigerd, doch nu de raad de gelden voor den bouw va de school hebben toegestaan, in de overtuiging, dat er geen gymnastieklokaal betaald zal worden, hebben wij toch wettelijk de bevoegdheid om, zonder daarin de raad te kennen, de gelden toch uit te keeren". Mr. Langeveld had daarom in de vergadering van 18 December den raad ver zocht hierover vragen tot B. en W. te mogen stellen. Op voorstel van den voorzitter werd hun daartoe gelegenheid gegeven aan het einde van de agenda ,n.b. de begrootingsvergade- ring, die 6 zittingen vorderde. Aan het einde van deze vergadering 's avonds 11.30 ver zocht mr. Langeveld de behandeling tot de volgende vergadering aan te houden en daar door kwam dit frissche staaltje van coalitie politiek in behandeling. Mr. Langeveld diende de volgende vragen in: 1. Is het bedrag ad 124323,92. dat mij in antwoord op mijn vraag 2 werd op gegeven, het bedrag, dat op 26 Sep tember 1929 werd ingediend, of eenig ander, later ontstaan bedrag? 2. Heeft het College van B. en W. in 1926 geweigerd, gelden beschikbaar te stel len voor den bouw van een gymnastiek lokaal? 3. Zoo ja, heeft dc Vereeniging St. Joseph in dit besluit berust, of heeft zij ge bruik gemaakt van haar bevoegdheid, neergelegd in art. 77 sub 6 der L. O. wet 1920 om hiertegen in beroep te gaan bij de Kroon? 4. Op grond waarvan zijn B en W. ge rechtigd, uitgaven toe te staan, die de vereeniging St. Joseph niet in haar eigen officieele rekening en verant woording heeft opgenomen, en die B. en W. dus ook niet op grond van art. 81 lid 2 der L. O. wet van 1920 alsnog kunnen toestaan? 5. Wanneer is het verzoek ingekomen, om alsnog het gymnastieklokaal door de gemeente te doen betalen? Tot wien was dit gericht? Hoe luidde de in houd? 6. Zijn B. en W. niet met mij van mee ning, dat dit niet anders is dan uit breiding van een bestaande school, en dat dit valt onder de aanvragen die ex art. 72 der L. O. wet 1920 tot den Raad gericht moeten worden? 7. Hebben B. en W ten onrechte soms reeds een besluit genomen, om de kosten van den bouw en de inrich ting van het gymnastieklokaal voor noemd alsnog aan de Vereeniging St. Joseph te betalen? 8. Zoo ja, hoeveel bedragen deze kosten dan in totaal, alles inbegrepen, wat tot bouw en inrichting betreft, verdeeld in hetgeen in de rekening en verant woording van 26 September 1929 werd vermeld, en hetgeen daar niet in voorkwam? 9. Van welken datum is het besluit van vraag 7, zoo deze vraag bevestigend wordt verantwoord? (De zitting duurt voort). Ongecorrigeerd. treft de Theresiabewaarschool aan de Koorn laan. Voor de St. Josephbewaarschool wil den B. en W. geen subsidie voorstellen daar noch ten tijde van de eerste inrichting <wr school, noch ten tijde der extra-aanvulling van den inventaris in verband met een bebou wing een regeling bestond krachtens de gemeente voor het aangegeven doel geloen beschikbaar kon stellen. Tegen stemde de oppositie, de A R-, de V. D., de V.B. en de C.H. Besloten werd aan de ambtenaren en werk lieden, die daarvoor in aanmerking komen, regenkleeding te verstrekken. Goedgekeurd werd een subsidie van f oUU geheel uit te keeren de stichting „Volksuni versiteit voor Alkmaar en Omstreken zoo lang deze niet in staat is geweest uit de voor deelige saldi van vorige jaren een reserve fonds van 500 te vormen. Besloten werd eenige straatgedeelten me. de daarin aanwezige kunstwerken qan her Grondbedrijf te onttrekken. De raad besloot op de Handelsschool de vakken machineschrijven en stenografie facul tatief in te voeren en de jaarwedde van den conciërge der Handelsavondschool te bepa len op 375 met 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van 20 en één van 25 tot een maximum van 500. B. en W. werden gemachtigd een gemeen tewoning in de Krelagestraat met ingang van 1 Februari voor hoogstens 5 Jaar aan een door hen aa nte wijzen huurder te ver huren tegen minstens 307 per jaar. WAARSCHUWING AAN TARWE- TELERS. De Besturen der Gewestelijke Tarwe- Organisaties voor Noordholland en voor Zuidholland vestigen do:r dit be richt nogmaals nadrukkelijk de aan dacht op het volstrekte verbod voor haar leden-aangeslotenen, van het koo- pen, vervoeren, of in voorraad hebben van buitenlandsche of binnenlandsche tarwe, elders gegroeid dan op het be drijf zelf. Dit verbod geldt voor elke tarwe, wel ke niet op het bedrijf waar ze ligt is ge groeid. hetzij dat men ze noemt binnen landsche of buitenlandsche, hetzij dat ze is onvermengd, of vermengd met gerst of andere producten. Voor onvermengde tarwe zal als regel slechtJ van dit verbod worden afgewe ken, indien het betreft zaaitarwe en minstens 2 dagen tovoren een vervoer- bewijs is aagevraagd voor het to vervoe ren aantal K.C. en dit bavi's ook is ver strekt, IIHeeft men tarwe noodig voor voe derdoeleinden, zoo zal geen vervoe.be- wijs worden verstrekt dan nadat de grootte der behoefte is gebleken en de tarwe vermengd is met minstens 30 gerst, gebroken mais of rogge. Steeds is dus een vervoerbewijs noo dig van den districtssecretaris Dit is ook het geval voor vervoer van tarwe vanaf het bedrijf. Tegen overtreding zal streng worden opgetreden. sche krachten 1932 tegemoet kan worden ge- De voorzitter wijdde nog enkele waardee- rende woorden aan wijlen den heer isser van Nieuwe Niedorp en betreurde het vroegtijdig heengaan van dezen, daar nog zooveel goeds door hem had verricht kunnen worden in verband met zijn functie als voorzitter van den Bond van Ziekenkassen in Nd.-Holland boven het IJ, waarbij de kas is aangesloten als afdeeling. Uit het financieel veslag van den pennring- meester bleek, dat het bezit op 1 Jan. 1931 was 4693.62, de ontvangsten hebben be dragen 3007.13^2, uitgaven 3784 9854, nadeel ig saldo 777.85, zoodat het bezit op 1 Jan. bedroeg 3915.77. Bij monde van den heer J. Piko werd medegedeeld de boeken en bescheiden in or de waren bevonden, weshalve werd ge adviseerd tot goedkeuring daarvan. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Als kasnaziener voor dit jaar werd toe gevoegd de heer F. Bommer en tot de reserve de heer J. Bakker Pzn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental op 1 Jan. 1932 be droeg 235. Zeven bestuurs-, één gewone en twee bui tengewone ledenvergaderingen zijn gehou den. Er hebben zich 119 ziektegevallen voorge daan (vorig jaar 52) met een totaal van 2816 uitkeeringsdagen, waarover een bedrag is uitgekeerd van 3136.2754. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren C. Balder en H. Vinke weder om herkozen. De heer Smak vroeg gezien het nadeelig saldo, of zoo op denzelfden weg kan voort gegaan worden. De heer Giltjes memoreerde als bestuurs lid, dat we in den loop der jaren wel eens meer schommelingen hebben meegemaakt, en bovendien zijn er abnormaal veel ziekte gevallen geweest. Maar gezien de groote re serve behoeven we ons nog niet ongerust te maken, anders was het bestuur wel met een j voorstel gekomen. De secretaris deelde nog mede, dat het in de bedoeling lag om met den bond onderling een herverzekering aan te gaan voor de langdurige ziektegevallen en de risico's ge zamenlijk te dragen. Na nog eenige besprekingen van huishou- delijken aard sloot de voorzitter met woor den van dank aan de leden voor de genoeg lijk* en zakelijke besprekingen, aan de dona teurs en dokter voor hun hulp, de vergade ring. Ongecorrigeerd. KAASFABRIEK „DE TOEKOMST" OPGEHEVEN. In de vergadering van aandeelhouders van de kaasfabriek „De Toekomst" te Lan- gereis is Woensdagnamiddag met groote meerderheid van stemmen 329 besloten de fabriek op te heffen. Het gebouw is reeds voor gegadigden te koop. VOLLE GRONDBLOEMEN AANGEVOERD. De eerste volle grondbloemen n.1. sneeuwklokjes werden Woensdagmid dag aan de Beverwijksche bloemenvei ling aangevoerd. Zoo vroeg is de laatste 40 jaar niet voorgekomen. EEN WEDERSPANNIGE ADVOCAAT. De Haagsche politierechter heeft een advo caat te Wassenaar, wegens het niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar en we gens wederspannigheid, veroordeeld tot 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis, welk vonnis het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd. in enkele seconden dooden. Wacht ik een paar weken dan heeft de kip tegengif ge. vormd en ook dit tegengif trekt in den dooier der eieren. En nu kan ik het merkwaardige feit beleven dat het eene ei der kip als een snel doodend vergif werkt en het andere ei als een probaat tegengif. Vooral de dooiers der eieren zijn op elk gebied hoogst merkwaardige vellen en via den dooiers scheidt het kippenlichaam aller lei stoffen van haar lichaam uit. Voor ik nu verder ga vermeld ik even dat de dooier om geven is odor een beschuttend vliesje en vat ten wij den dooier op als één cel van het li chaam, zij het dan ook een reusachtig groote cel, dan is dus dat vliesje een gewoon celom- huisel zooals elke cel in het lichaam er een heeft. Bij een versch ei is de dooier een leven de cel en is ook het dooiervlies je een levende celwand. Bij een oud ei is als het ware de dooier dood en is ook de celwand dood. Dat moeten we in verband met wat volgt goed voor oogen houden. Een levende celwand ge draagt zich heel anders dan een doode, zoo als ook hier zal blijken. Als we over dooiers en eiwit spreken vragen we ons eerst af hoe die gevormd worden, daardoor begrijpen we den bouw van het ei ook beter. De dooier, die aan den eierstok in ongeveer negen dagen rijpt, valt als het ware als een rijpe pruim van een boom en komt terecht in den eileider, die hem in een trechtervormige opening opvangt. De dooier zelf zit aan den eierstok in een soort kelk aan een korte steel, waardoor bloedvaten loopen. Bij allerlei af wijkingen kan deze steel gerekt worden en sterft de kip aan inwendige verbloeding, o.a. bij de veel voorkomende pullorum-be- smetting der hennen. De eileider van een leggende hen is zoo'n reusachtige buis, dat men haast niet kan ge- looven dat ze in zoo'n kippenlichaam kan zitten. Deze wijde buis is n.1. ongeveer 60 c.M. lang en wordt verdeeld in vijf afdeelin- gen, die ieder een aparte functie hebben bij de vorming van het ei. Ie. de trechter die den dooier opvangt, van 2 tot 4 c.M. lang. 2e. de eileider waar een deel van hei eiwit gevormd wordt, ongeveer 40 c.M lang. 3e. Een vernauwing waar de schaalvliezen gevormd worden. Dit stuk is ongeveer 5 c.M. lang, de z.g. isthmus. 4e. De uterus, ongeveer 7 c.M. lang, waar de schaal gevormd wordt. 5e. De ingang, ongeveer 12 a 13 c.M. lang. Nu begint men, hoe vreemd het ook lijkt, pas in den allerlaatsten tijd op de hoogte te komen hoe eigenlijk een ei gevormd wordt en precies is men daar nog lang niet achter. Tot nu toe leest men in alle boeken en artike len nog het verhaal dat de dooier in den eileider omgeven wordt door eiwit, dat den daaromheen de eivliezen gevormd worden en dan daaromheen de kalkschaal. Dan pas seert het ei de cloaka en wordt gelegd. De moderne wetenschap leert daaromtrent heel andere dingen zooals wje in het volgend ar tikel zien zullen. Pr. TE HENNEPE. Hedenmiddag te 1 uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burgemeester, die een uitvoerige Nieuwsjaarsreae hield, waarop, als gewoonlijk, door den heer Govers werd geantwoord. E>e lieer Govers wenschte namens den raad daarna den burgemeester geluk met diens a.s. zilveren huwelijksfeest, waarvoor mr. Wendelaar vriendelijk dank zegde. Na vaststelling der notulen werd mededee ling gedaan van de ingekomen stukken, waar bij de heer Stoutjesdijk terug kwam op het feit, dat de heer Hofman was voorgekomen op de lijst van erkende handelaren, wat een uitvoerig debat tengevolge had. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd in de vacature mr. P. Langeveld benoemd de heer D. J. Scheffel. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in het bijzonder belast met het vol trekken van huwelijken, werd benoemd de heer P. Schipper. Tot tijdelijke leeraren aan de gemeente lijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werden benoemd de heer A. P. Sipman, K. Suzenaar en M. J. Lutterot. Mej. J. K. Sturing werd benoemd tot on derwijzeres aan de Op. School voor U.L.O. Op voorstel van B. en W. werd besloten maximum 7500 subsidie toe te staan voor het R.K. bewaarschoolonderwijs voor wat be HET DREIGENDE CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. De 3 samenwerkende mijnwerkersbonden zullen Zaterdagmorgen wederom bijeen komen in gezamenlijke hoofdbestuursverga dering De houding der samenwerkende bonden t. o v. de Zaterdagmiddag te houden conferentie met den «rijksbemiddelaar prof. Aalberse zal dan een onderwerp van bespre king uitmaken, mede in verband met het verloop der Vrijdag te houden vergadering der contactcommissie. MIST EN SCHEEPVAART. Aan den grond gevaren. Door dikken mist is de postboot ..Minister Kraus" bij Vliereede aan den grond gevaren. Post en passagiers werden door de post- motorboo: overgenomen en naar Harlingen gebracht. Geen buitenlandsche verbindingen. Tengevolge van den dichten mist is de Harwichboot hedenmorgen 6 uur (6 uur te laat) aangekomen. Als gevolg hiervan zijn heden de buitenlandsche verbindingen ver vallen. BROEK OP LANGENDIJK. De 32e jaarvergadering der Zieken vereeni ging Steunt Elkander werd Woensdag 19 Jan. 1932 's avonds half acht in het lokaal van den heer J. de Boer gehouden. De voorzitter, de heer P. Stammes, opende met een woord van welkom, memoreerde de vele ziektegevallen in het afgeloopen jaar en vond het een groot voorrecht dat trots dit alles er geen dooden te betreuren zijn. De financiën toonen eenigen achteruitgang, maar die behoefde niet te leiden tot veront rusting, zoodat met nieuwen moed en fris- Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Henépe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. OVER DEN SMAAK DER EIEREN EN DEN DOOIER. Vorige keer sprak ik over oneetbare eieren en wees er op dat zoowel de yoeding als dt aanleg van het dier daarop grooten invloed uitoefenen. Van een fokker uit Canada ver nam ik het volgende interessante bericht: Op een der groote veilingen in Canada moesten in het voorjaar een groot aantal eieren afgekeurd worden wegens afwijkende reuk en smaak. De eieren waren op het oog volkomen normaal en de afwijking kwam al leen bii bruine eieren voor Bij een der fok kers bleek dat één bepaalde hen dergelijke eieren legde. De eieren dezer hen bleken bij nadere controle in herfst en winter goed te zijn doch in het voorjaar werden ze oneet baar. Toen men er op ging letten vond men ook onder de jonge hennen dieren die van den beginne af wansmakende eieren legden Een der jonge hennen werd geslacht en toen bleek dat de abnormale reuk en smaak aan de dooiers in den eierstok te bespeuren was, doch dat het eiwit in den eileider normaa' was. Bij bacteriologisch onderzoek werd geen afwijking gevonden. Dit laatste vermeld ik er even bij omdat bij wansmaak van eieren allereerst ook aan bacteriën-werking gedacht moet worden. Eieren kunnen van buiten af door de schaal en van binnen uit ook besmet raken met allerlei bacteriën, die soms uit het eiwit allerongenaamst ruikende stoffen vor men en allerlei scheikundige omzettingen en verkleuringen kunnen veroorzaken. Dat het voeder ook invloed kan hebben bleek bij proeven waarbij men groepen kip pen met eiwitrijk en met eiwitarm voer voor zag. Bij eiwitarme voedering kreeg men wei nig eieren doch deze waren uitstekend van smaak, bij eiwitrijke voedering kreeg men meer eieren, die echter veel minder goed van reuk en smaak waren. Deze eieren bleven bij bewaring niet zool ang goed als die van de eiwitarme kippen. Reuk en smaak der eieren worden dus be ïnvloed door eiegenschapjren der hen en door het voer. Hoe sterk het voer invloed heelt zag ik aan een collectie eieren in Engeland. Men had daar kippen gevoerd met een bepaalde roode kleurstof. Deze nu vindt men 24 uur later terug aan de oppervlakte van den dooier in het ei. Voert men nu een kip om de twee dagen roode kleurstof dan krijgt men eieren met dooiers die afwisselend een laag vuurroode kleurstof bevatten en daaromheen weer een laag gewoon eigeel. Kook ik dus zoo n ei en snijdt het door dan zie ik dat de dooier prachtige cirkels van ongeveer 154 m.M. breed vuurroode kleurstof bevat en cir kels van dezelfde breedte van gewoon dooier geel. Er zijn trouwens nog veel gekker dingen mogelijk. Spuit ik een kip in met het zwaar ste vergif dat er bestaat. z.g kaakklemgif, waarbij vergeleken arsenicum nog maar on schuldig snoepgoed is, dan vind ik dit ver gif na 24 uur ook terug in de dooier der eieren. Met zoo n dooier kan ik een marmot STOOMVAARTLIJNEN. Kou. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone 20 Jan. v. Bari te Catania. Barneveld, uitr., 18 Jan. te Corral. Berenice 20 Jan. v. Amst. n. Hamburg. Eos 20 Jan. v. Gibraltar n. Oran. Heöe 20 Jan. v. Vigo n. Lissabon. Hercules 20 Jan. v. Amst. n. Hamburg. Titus, uitr., 18 Jan. v. Kingston (Ja.) Aurora 19 Jan. v. Barcelona n. Genua. Eaarn, thuisr., 19 Jan. te Duinkerken. Brion 20 Jan v. Bordeaux te Amst. Eos 19 Jan. v. Rotterdam te Gibraltar. Hermes 19 Jan. v. Patras n. Malta. Jason, uitr.. 19 Jan. te Callao. Mars 19 Jan. v. Algiers n. Malta. Merope 19 Jan. v. Tamagusta te Burriana. Protous 19 Jan. v. Danzig n. Stettin. Rhea 19 Jan. v. Amst. te Hamburg. SilverJava Pacific Lijn. Silverhazel 17 Jan. v. Calcutta te San Fran- ciseo. Silverash 18 Jan. v. Calcutta te Los Angelos. HollandAfrika Lijn. Nieuwkerk 20 Jan. v. Rott. te Hamb. Meliskerk (uitr.) 19 Jan. v. Lorenzo Marqués. Nijkerk (uitr.) 20 Jan. te Kaapstad. Rietfontein (uitr.) 19 Jan. v. Mombassa. Stoomvaart Mij. Oceaan. Eumaeus. Japan/Amst., 19 Jan. te Dairen. Hector, Japan/Rott.. 18 Jan. te Hongkong. Helenus, Japan/Amst., 19 Jan. v. Singapore. Prcmetheus 19 Jan. v. Bat. n. Amst. Rotterdamsche Lloyd 1 Dempo (thuisr.) 20 Jan. v. Colombo. Kota In ten 20 Jan. v Rotterdam via Londen naar Batavia Kedoe (thuisr.) 20 Jan. v. Padang. Kota Pinang (uitr.) 20 Jan. v. Suez. Kota Radja 20 Jan. v. Rott. te Soerabava Kota Tjandi 19 Jan. v. Rott. te Soera bava. Kon. Holl. Lloyd. Drechterland 20 Jan v. Holbeek n Am sterdam. Maasland 20 Jana v. Z.-Amerika te Bel- fast. Entrerios (uitr.) 20 Jan. te Antwerpen. Holland—Britsch-Indië Lijn, Hoogkerk (uitr.) 19 Jan. v. Colombo. Java—New-York Lijn. Binnendijk, Java/N. York, 17 Jan. te Boston. Burgerdijk N. York/Java 19 Jan. te Sin- gap ore. Kertosono 17 Jan. te Ilampton Rds. Holland—Oost-Azië-Lijn. Grootekerk (thuisr.) 18 Jan. te Shanghai VI Kon. Paketvaar*. Mij. N.-Holland, 18 Jan. v. Singapore n. Ade laide. Sigli, 19 Ja n. te Rangoon. -.... Holland—Amerika Lijn. Bilderdijk, New-York n. Rott., 19 Jan. v. Ha- lifax. J Damsterdijk, 19 Jan. v. Vancouver te Seattl?- Nictheroy, Pacifick. n. Rott., 16 Jan. v. San Francisco. Veendam, 19 Jan. v. Rott. te New-York. Dmteldijk, Pacifick. n. Rott.. 20 Jan. t» Cristobal. Maasdam, Rotterdam n. New-Orleans, H Jan. v. Vera Cruz-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10