Onze Jaarlijksche Groote B&l&IlS-UitVCrkOOp begint Zaterdag 23 Jan. met ongekend lage prijzen, waarvan een ieder zal willen profiteeren Sensatie-prijzen in alle afdeelingen. Ziet de uitverkoop-étalages. M.V. ALKMAARSCH WARENHUIS, Langestraat, Acbterstr., Houttil Atwaschteiltjes Damestasschen Glaslampen Reismanden Tompouces Koperen Bloempotten Koperen Bloemhangers Nikkelen Boterwarmers Nikkelen Comloren Fruilcoupes Tafelmessen 4.98 2.98 4.98 Prachtcollectie Kristal-Artikelen Aschstandaards Qll Rooktafels ojc Koperen Borstelgarnituren 1.98 1.68 Ganglantaarns Kapstokken Houten Klokken Klokgarnituren 1.68 Koperen Spiegelkast Kopjesrekjes Schemerlampjes Actetasschen Gummi Overschoenen Prima Wekkers 98 1.28 98 1.98 Bazarbakken Toiletemmers Emmers Fluitketels 3.98 Émaille Pannen 4.90 4.90 98 en 48 Kop en Schotels Bloemhangers 64 Nesten Schalen 1.18 Dekschalen Lampetkannen Waschstellen 98 Keukengarnituren 3.90 Bloempotten 4.90 27 78 58 1.68 3.48 Zeepkoppen Emmers m. voren 4-981 Waschketels '-18 Aschemmers 1.76 Ovale teilen Glazen Suikerpotten Glazen Botervloten Glazen Citroenpersen Glazen nesien Schalen Glazen Puddingvormen Waxine Moortjes Glazen Aschbakken 89 54 Likeurstellen Handdoekrekjes Kachelrekjes 59 Mouwplankjes 48 Muizenvallen 88 Waschstoelen Lepelrekjes m. 5 iepels Hoedenstandaards gelakt Aluminium Melkkokers Aluminium Steelpannen Thermostlesschen Huishoudweegschaten Schootkotfiemolens 48 Wanikottieioiens 24 Electrische Strijkijzers 98 Kinderstoelen 18 Prima Zeemleder 14 Sponsen 2.28 Vliegende Hollanders 1.18 18 64 12 98 68 18 68 30 38 4. 58 12 Emmers z. voren 1.18 1. JXfdschciften Jieck School Janmeel JiuHst m Wetenschap KnilLLKHAIIKV IA \i; AKTIKELEY U\E AHTIHEI.EV UIVEHSrc* H t ISIIOIDELIJHU AKTIhKY Prima seaa I va n Isoerd no i m. scharnierdeksel Uo Op alle f heekasten en Theemeubelen gedurende den uitverkoop 20 korting. Voor honderden artikeden, waar van slechts enkele stuks voorradig zijn, verwijzen wij naar onze étalages en de afd. OpruimingsartikeEen in den winkel Uit onze Staatsmachine diverse modellen, met en zonder binnenbeugels. Zoolang de voorraad strekt resp. 1.98, 1.48, 98, 68 en 48 ct. Zeldzame koopjes. groote maat, met breed koperen montuur, gebogen glas met gouddécors, compleet met pendel m prima Veersloten en ver sterkte hoeken, slechts groote maat, m/plaidriemen prima kwaliteiten, beperkte voorraad, resp.: 3.48, 1.98 1.78 en nieuw model, m/roode transparant gekleurd glas m/nikkelen hengsel prima kwaliteit, Kaasstolpen, Beschnitconpes, Waterstellen, Olie- en Azijn stellen, Kannen, Vazen, Mes senleggers, Kelkbakjes etc. tegen spotyrijzen. Gebruneerd of mai roper l.ïJO met koperen blad Gebruneerd koper m/gedéco- reord glas, met pendel Groote maat, eiken m/zwart met 5 haken, spotprijs met prima uurwerk 3-dlg., gebruneerd koper Geslepen spiegelkast met kleerborstel compleet met kop en schotels Div. soorten, vanaf echt leder diverse maten, per paar grijs en wit émaille Groen/gd. en rood/gd. émaille Groote ronde afwaschteilen Groote maat, zware kwaliteit zware kwaliteit, wit émaille prima roodgoud émaille per 5-dlg. nest, grijs émaille Idem, roodgoud émaille dun porcelein, per 3 stuks 14-dlg., met prachtige décors m. opschr. groot 1.98, middel 1.48, gewoon groote maat 1.98 middelmaat 1.38 gewone maat Op alle THEE-, ONTÖIJT- en TAFcLStRVIEZEN gedurende den uitverkoop 10 u/o kort ng 2-siags 48 ct., 3-slags per 3 stuk- opvouwbare schraag v/waschiei! 7 gekleurd émaille, met garantie jq omklapbaar, met telraam 7jj vierkante, naadlooze veller. u vanaf 1. 1. 1.78 In De tiollandsche Revue schrijft A. Hol- lema over de ramp van Leiden in 1807. V. besluit zijn indrukken uit Portugal. J. Gres hoff publiceert bezwaren tegen den geest dezer eeuw en Fred. Oudschans Dentz schrijft over een struisvogelboerderij in Zuid- Afrika. In brieven uit Indo China bespreekt d. R. het werk van Nederlandsche planters. In „Kinderen in een kinderwereld" wordt het werk van Dr. Maria Montessori besproken. Theo van Reijn behandelt het onderwerp -beeldhouwkunst". Verder de gewone inte- 4 fesante rubrieken. Het eerste internationale congres voor het geschiedenisonderwijs zal begin Juli in Den Haag worden gehouden, onder leiding van proL Rafaël Altamira (Parijs). In de gisteravond gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft de benoeming plaats gehad van een gewoon hoogleeraar in het strafrecht en de strafvor dering. Uitgebracht werden 42 stemmen. Hiervan waren drie blanco. Van de 39 geldige stem men verkeer mevr. D. HazewinlelSuringa 20 stemmen, mr. I. J. Hooykaas 8 stemmen, mr. Goudsmit 4 stemmen, mr. Benno Stokvis 6 stemmen, zoodat benoemd is mevr. Haze winkelSuringa. Tot gewoon hoogleeraar in de klassieke archeologie en de kunstgeschiedenis is be noemd dr. G. A. S. Snijder, thans buitenge woon hoogleeraar. HERV. EN R.K. KERK IN ELKAARS NABIJHEID. Beroep ongegrond verklaard Bij K B. is ongegrond verklaard het be roep door kerkvoogden der herv. gem. te Heerenveen ingesteld tegen de beslissing door Ged. Staten van Friesland, waarbij het besluit van B en W. der gemeente Aengwir- den is gehandhaafd inzake de toestemming van den bouw van de nieuwe r.k. kerk te Heerenveen in de nabijheid van het kerkge bouw der Ned. herv. gem. aldaar. Op 9 Febr. a.s. bestaat de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen een kwart eeuw. HET VROUWENKIESRECHT IN DE HERV. KERK. De kerkeraad van Oudemirdum geschorst. Het herv. prov. kerkbestuur van Fries land heeft besloten den kerkeraad der herv. gem. te Oudemirdum c.a. te schorsen we gens zijn weigering om de namen der vrou welijke lidmaten op de lijst der stemgerech tigde lidmaten te plaatsen. Naar men weet heeft het prov. kerkbestuur Zeeland reeds eerder om dezelfde reden ten aanzien van den kerkeraad te St. Annaland EEN DURE BIJBEL. Een van de 41 nog bestaande oorspronke lijke Gutenberg-bijbels is voor 3 mill. Fran- sche francs door een Londensch boekhande laar aan een Zwitsersch bijbelverzamelaar verkocht. De vorige verkoop van zulk een bij bel is in 1926 geweest, toen een Oosten- rijksch klooster (te Melk) een Gutenberg-bij- bel voor 106.000 dollar aan een Amerikaan- sche bibliotheek heeft verkocht. DE GOEDE FEE. Derde abonnementsvoorstelling van het Comitq voor Tooneeluil uitvoeringen door het Rolt. Hof stad tooneel. Ondanks het feit, dat dit blijspel van Mol nar Maandagavond in Bergen gegeven werd, was de groote tooneelszaal der Har monie gisteravond tjokvol! Kwam dat, om dat Alkmaar en omgeving zooveel tooneel- liefhebbers bezit, dat best twee avonden ge geven zouden kunnen worden? Kwam het, omdat dit stuk een goeden klank had? Of kwam het, omdat men Annie van Ees weer eens wilde bewonderen en toejuichen? Misschien zouden al deze vragen mei „ja" beantwoord kunnen worden, maar zeer zeker de laatste! Franz Molnar heeft door het schrijven van dit stuk wellicht te kennen willen ge ven, dat hij niet alleen connecties heeft met „De Duivel", maar dat hij daarnaast ook omgang heeft in andere kringen, o.a. met feeën! En deze zijn altijd goed, niet waar? Zoo ook deze Goede Fee. Ze is een aller aardigst meisje, dat deels in de oude, ro mantische wereld, deels in de huidige, mo derne, materieëele wereld thuis behoort, maar helaas meer in de eerste dan in de tweede. Zij wil goed doen, zij wil menschen gelukkig maken, en zij wil dat op haar manier doen. En zoo vinden we haar dan in de „cham bre séparée" van een soort „Carlton"-hotel, waar ze soupeert met een rijken, licht ont vlambaren, getrouwden Amerikaan. Tijdens dit entre-nous ziet ze kans, om 'n haar totaal onbekenden advocaat rijk te maken. De goede fee is dus weer in haar ontwaakt. Die onbekende advocaat is mr. Max Spo- rum, een man, die zeer goed in de wetboeken thuis is, maar erg eerlijk en rechtzinnig en daardoor straatarm. Mr Max krijgt 'n goe de betrekking door de goede fee, die zich om dezen man te helpen wil „verkoopen" Dat dit laatste niet gebeurt, komt omdat ter elfder ure en om elf uur 's avonds de goe de fee haar Amerikaan in den steek laat en „op stap" gaat met een oberkellner. 't Gevolg is, dat mr. Max de goede, rijke betrekking niet krijgt en weer even eerlijk en onschuldig is als voorheen. Dat is het einde van deze episode van een gebeurtenis tusschen een bepaald groepje menschen. Hoe het verder in hun leven gaat, ziet men in een we zouden bijna zeg gen „naschrift" in een tafereel, dat 10 jaar later sipeelt. En dan blijkt, dat de goede fee getrouwd is met... tan, 't Zij voldoende, dat deze verrassing voor alle aanwezigen een verrassing was. o Het stuk is buitengewoon vlot en geestig geschreven en werd in een voortreffelijk tem po gespeeld. Gelukkig maar, want de bedrij ven zijn wel heel erg lang. Dat het geheel door Annie van Ees gedragen wordt, och het spreekt bijna vanzelf. Zij is de goede fee en zij zorgt er voor, dat men zich van begin tot eind kostelijk amuseert. Haar gebarenspel is meesterlijk, haar uitspraak buitengewoon fraai. Dat ze het hoofd van een Amerikaan op hol brengt, is waarachtig geen wonder Zelfs een niet-Amerikaan, zelfs een koele, nuchtere Nederlander, zou met zoo'n fee nog wel een kansje willen wagen! Maar naarnaast mogen Anton Roemer, als mister Conrad, de Amerikaan, en Adolph Engers als mr. Sporum genoemd worden. Vooral het samenspel tusschen die twee aan het einde van het derde bedrijf was goed. Cor v. d. Lugt Melsert had als oberkellner een kleine rol, die hij echter niet verwaarloos de en mej. Louise Kooiman als secretaresse van mr. Sporum verdient hulde voor de ver tolking van haar moeilijke rol. De décors waren in orde, de meubelen enz. van de fa. v. Til alhier, dito. 't Was dus geen wonder, dat het publiek zich kostelijk amuseerde en zeer gul was met het applaus! CARL FLESCH. Het bestuur onzer kamermuziekvereeniging is zoo gelukkig geweest voor het tweede abonnementsconcert de medewerking te ver krijgen van den beroemden violist Prof. Carl Flesch. „Het Vaderland'' schreef indertijd over dezen door de geheele wereld bekenden kunstenaar aldus: Midden op een regendag scheen ons een zon van rein vioolspel diep in de ziel. Het was geen Zuidelijke zon en geen van het Noorden. Maar de zon van Flesch' eigen we zen van klaarheid en kunstloutering. Nie mand ontkomt aan zijn gezonde kracht, aan zijn edelen invloed. Ieder ondergaat de macht zijner evenwichtigheid, buigt zich voor zijn souvereine persoonlijkheid, laat zich zonnen door zijn reine geestdrift. Flesch volbrengt zijn zending op zijn wijze, en die wijze is steeds meer die van een hoogepriester. Zij is zoo levend mogelijk, maar in de sfeer van dat leven is geen plaats voor het louter of overheerschend impulsie ve, voor het goedkoope en afdalende, voor het weeke of verscherpte, voor het toevallige en onbeheerschte. Maar in die sfeer leven het divine van den ziener, de eerbiedige en war me liefde van den idealist, de stille, maar immense kracht van den zich bebeerschen- den beheerscher van het stoffelijke, de gena de van den geroepene. Waarlijk geen ab stractie, of van den docent te veel, klinken er in dit vioolspel. Maar de docent en de door peiler van het hoe, wat en waarom der din gen van kunst, geeft licht en verreinend in- zich^anden violist-kunstenaar die zijn in strument en deszei fs schier onbeperkte mo gelijkheden lief heeft bovenal. Elk toontje is afgewogen. En de „Maasbode" vermeldde: De befaamde vioolmeester en -paedagoog Carl Flesch, was verscheidene jaren van het Hollandsche podium weggebleven. Wij had den het oprecht betreurd en daarom was het een groote verheugenis hem nu bij den aanvang van het winterseizoen te hooren. Fiesch zou men willen noemen den mysticus van het vioolspel, die vooral de innerlijke schoonheid zoekt en weergeeft. Deze uitne mende eigenschap vergt wel het hoogste aan innerlijke spankracht en werpt tevens een zeer scherp licht op de gespeelde werken. Er resulteert ook uit dat Flesch niet met „behagelijke" programma's aankomt, in dien zin dat hij in de bekende serie kleingoed viool en sentimentaliteitsacrobatiek zou ge ven. Flesch blijft ernstig tot in de prachtige toegift, waarvoor hij drie deelen uit een Suite Espagnole van De Falla koos. Een violistisch hoogtepunt was voor ons de sonate van Bach voor vioolsolo. Flesch speelde dit in een massieven en toch luchti- gen stijl, en zwaar en toch aan alle kanten hecht; duidelijk en doorzichtig als een bouw werk van staal en glas. De prachtige toon- geving kreeg hier haar volle bekoorlijkheid. De virtuoos deed zich met reserve, gelden na de pauze o.m. in een Etude die de onlangs gestorven viool-paedagoog Leopold Auer schreef op een thema van Beethoven en het razend moeilijk Nocturne en Tarentelle van Szymanowsky. De pianist Theo van der Pas, die ook hier a.s partner van Flesch meekomt wordt door den schrijver van het Maasbodeverslag een fijn besnaard musicus en een echt pianis tisch talent genoemd. A. K. Bedrijfsraden. L it het overzicht, dat we in onze vorige bijdrage gaven de artikelen, welke in jCt-f*e*S0IriwerP op de instelling van be- drt-fsraden voorkomen, is den lezer duidelijk kunnen worden, dat de minister zich de be un; tsraden denkt als: organen van advies en uitvoering; als organen voor de beslechting van geschillen en als organen van bemidde {HJf- -^an de hand van de Memorie van Toe lichting moge over deze drievoudige functie nog een en ander volgen om dan verder dit wetsontwerp, hoe belangrijk ook voor het Ne derlandsche bedrijfsleven, te laten rusten. ten scherpe scheiding tusschen advies en uitvoering zal in veel gevallen niet getrok ken kunnen worden, maar toch zal (k be- drnfsraad in deze dubbele taak zeer veel j°i stand kunnen brengen, doordat met alleen de taak der Overheid wordt ver- hcjat, maar ook omdat de bedrijfsregelingen met meer deskundigheid zullen worden sa- H^gfsteld en dus meer zullen aanpassen san de behoeften van het bedrijfsleven, ter wijl tevens het verantwoordelijkheidsgevoel van werkgew en arbeiders voor een goede toepassing der sociale wetgeving zal worden versterkt. De bedrijfsraad krijgt in deze een aigemeene en een bijzondere bevoegdheid al- genreen, ogidat ze bevoegd_.wordt tot het uit brengen van advies aan overheidsorganen; aan particuliere lichamen en personen en aan den minister in geval deze moet beslis sen over een hooger beroep ingesteld tegen een beslissing van een ambtenaar belast met de toepassing van verschillende sociale wet ten. Maar daarnaast komt ook een bijzonde re bevoegdheid in bepaalde gevallen als het nemen van initiatief tot regelingen in ver band met sommige artikelen van de Arbeids wet; van de Invaliditeitswet; van de Onge vallenwet en van de Ziektewet. Het ligt ia de bedoeling, om, als de bedrijfsraad er een maal is, hem in te schakelen in het proces van de uitvoering der sociale wetten. De mi nister meent, dat de taak van den bedrijfs raad in de toekomst zich steeds meer zal uit breiden en dat hij daardoor van steeds meer beteekenis zal worden. Ook als orgaan voor beslechting van ge- schillen teekent zich de toekomst voor de bedrijfsraden gunstig af. Het is een opmerke- lijk verschijnsel, dat de werkgevers en werk nemers in Nederland, die tot een collectieve arbeidsovereenkomst zijn toegetreden (80 percent der arbeiders), er prijs op blijken te stellen, dat over hun geschillen niet door de rechterlijke machi, maar door eigen commis sie wordt beslist. Daarvoor zijn verschillende redenen aan te voeren. Hei door beide par tijen gekozen beslechtingsorgaan zou de men- taliteit aan weerskanten beter verstaan dan een beroepsrechter; het zou sneller recht spreken en de procedure voor zuik een orgaan zou minder kostbaar wezen. We zeggen met opzet „zou", omdat we in dezen geen oordeel willen uitspreken. Toch ligt in een en ander element van waarheid genoeg om het moge lijk te maken, dat partijen bij een collectieve arbeidsovereenkomst of bij andere regelin gen, die in het bedrijf tot stand komen, de beslissingen over daaruit voortvloeiende ge schillen of van andere geschillen, die met be trekking tot den arbeid in het bedrijf ont staan, aan een bedrijfsraad kunnen opdra gen. Maar, ook wanneer een dergelijke op dracht niet beslist gegeven werd, is het toch goed, dat een bedrijfsraad bevdegd verklaard wordt om pogingen aan te wenden om ar beidsgeschillen op te lossen of te voorkomen. In deze beide besiechtingsbevoegdheden voor ziet dan ook het wetsontwerp. Met beslechting staat ten nauwste in ver band de bemiddeling. En uiteraard zal een bedrijfsraad een zeer geschikt college wezen om door bemiddeling die; geschillen, welke door hun aard en omvang als arbeidscon flicten worden aangeduid, uit den weg te ruimen. Maar daarvoor 'kennen we ook al den Rijksbemiddelaar. De verhouding van den Bedrijfsraad tot den Rijksbemiddelaar moet dus eventueel worden uitgestippeld. De minister denkt die aldus: Als door een be drijfsraad geen pogingen meer worden aan gewend om een bestaand arbeidsgeschil op te lossen, dan kan de Rijksbemiddelaar trachten het verbroken contact te herstellen. Zoolang echter de bedrijfsraad nog pogingen aanwendt om het geschil te vereffenen, dan houdt de Rijksbemiddelaar zich als „zeer be langstellend" toeschouwer nog op den ach tergrond. Ziehier de drievoudige taak door dit wetS' ontwerp den bedrijfsraad toegedacht J

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8