Agenda STOUT ^Binnenland £aatste éetichtea JUavuidxud Tlieuws £uchtvaact Onze JColcniën Rechtszaken. Weee&eeicht Stad en Omgeving. Sloomwasscherij „DE VALK" ZCO ZUIVER HEERHUGOWAARD. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Valk" te Rome. De „Uil" te Athene. De „Raaf" te Medan. HET ONGELUK MET DE „OOIEVAAR". Officieel onderzoek. Zaterdag 23 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Show of Shows (revue); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De Zeewolf (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Yvonne, het schildersmodel (dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering van De Halter. Zondag 24 Januari. In Cinema Americain van 2 uur n.m af doorloopende voorstelling van Show of Shows (revue); voor eiken leeftijd. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van De Zeewolf (sens.); boven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Yvonne, het schildersmodel (dram boven 18 jaar. 8 uur. Harmonie, opvoering „Sonna" door „Het Alkmaarsch Tooneel". Maandag 25 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Show of Shows (revue); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De Zeewolf (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Yvonne, het schildersmodel (dram.); boven 18 jaar. 8 uur, Harmonie, Kamermuziekvereeni- ging, optreden prof. Carl Flesch. S uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische séance door mevr. Akkringa. 8 uur, Handelsschool, voor de volksuni versiteit lezing over „De Wonderen der zon" door mr. Salm uit Amsterdam. 8 uur, Volkszangavond. 8 uur. Harmonie, spreker Jaco Rees voor de vrije groep over Gandhi. 8 uur, Central, evangelisatie-samenkomst, spreker de heer Sevensma. 8 uur, Harmonie, optreden Louis Davids. Noorderhade 67-68, Tel. 1209 behandelt Uw wasch reeds vanai 15 ct. p. K.G. Vraagt prijscourant. DIEVEN AAN DE "-RENS AANGE HOUDEN. Donderdagnacht zijn aan het grens- kantoor Panneshcide gearresteerd de Duitschers D. en B. die zich ti Kerkrade zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 200. De aanhouding ge schiedde door de Duitsche politie met medewerking van de Kerkraadsche re cherche. D. werd aangehouden toen hij per eiectrisclien tram uit Aken arriveer de B stond hem op te wachten. ZIGEUNERS. Donderdagnacht trachtten de in de huurt van Stramproij op Belgisch gebied verblijvende zigeuners de Nederland- sche grens te overschrijden. De met de grensbewaking belaste rijksveldvvacht, marechaussee, militaire politie en bur gerwachters wisten den troep, bestaan de uit een zestal groote wagens, kleine karretjes en een groot aantal paarden, tegen te houden. Het nomadenvolk trok weer terug in de richting van Bree met de mededeeling: Wij komen toch over. Op verscheidene plaatsen in de Bel gischc Kempen zijn troepjes zigeuners gesignaleerd. De grensbewaking wordt thans naast rijksvcldwacht en mare chaussee ook nog uitgeoefend door mi litaire politie en leden van de burger wachten Voor huisvesting van deze be waking zijn langs verschillende grens- wegen wachthuisjes g. olaatst. .Nee® cr van dotverhJ* a cts FABRIEKSBRAND TE VUGHT. Gistermorgen omstreeks half tien is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de stroofabriek van de N.V. Dutch Straw- works Company te Vught. De brand ont stond in de af deeling perserij. Het fabrieks gebouw, dat een oppervlakte beslaat van 45 bij 20 Meier, is geheel door het vuur ver nield. Alle machines, alsmede een partij stroo ,-an 40.000 K.G., gingen verloren. De por tierswoning bleef gespaard, alsmede een jjroote stalen bergloods van 40 bij 20 Meter, wc'ke geheel met stroo was gevuld. De schade wordt geraamd op circa dertig tot veertigduizend gulden, doch wordt door verzekering gedekt. Ongeveer 25 arbeiders zullen, totdat de fabriek weer opgebouwd is, hetgeen zoo spoedig mogelijk zal geschieden, werkloos zijn. Daar men tegen bedrijfsschade was verzekerd, zal hun het volle loon kunnen worden uitbetaald. troffen om onopgemerkt de grens te kunnen passeeren. De woning van den beambte, die den nachtdienst had, werd door drie mannen in het oog gehouden, die een van te voren af gesproken teek en zouden geven, wanneer de douanier zijn woning zou verlaten, en die ge durig zijn gangen zouden volgen, opdat de smokkelaars langs veilige wegen hun waar in veiligheid zouden kunnen brengen. Terwijl de spionnen op den uitkijk ston den. werden de smokkelaars betrapt door den commies. Op het oogenbük, toen de bende in de onmiddellijke nabijheid was gekomen, schoot de beambte een vuurpeil af, waarop de smokkelaars door een panischen schrik be vangen de vlucht namen met achterlating van 1650 K.G. tarwemeel en vijf rijwielen. In denzelfden nacht wisten andere andere commiezen uit Hulm op de Hulmerheide een bende smokkelaars te betrappen, die ook een partij tarwemeel vervoerden. Op het knallen der schoten lieten de slu'kers de smokkelwaar in den steek en namen de vlucht. De zakken lagen in de onmiddellijke nabijheid van een schuur, waarin de commiezen tot hun groot*.' verrassing nog een aanzienlijke hoeveelheid gesmokkelde tarwe venden. De buit bedroeg vier a rijf duizend K.G. tarwemeel en even- eens vijf rijwieler. SMOKKELARIJ AAN ONZE OOSTELIJKE GRENS. Een Duitsche smokkelaar dood geschoten. De laatste weken hebben de smokkelaars in flet Noora-Limburgsche grensgebied weer een bijzondere activiteit aan den dag gelegd Herhaaldelijk zijn botsingen tusschen Duit sche douane-patrouilles en benden smokke laars ontstaan, waarbij wederom een doode te betreuren valt. Fen Duitsche smokkelaar uit Kevelaar, die met ten partijtje koffie de grens passeerde, werd door een douane-beambte aangeroepen. De man trachtte te ontvluchten, waarop de. beambte een schot loste. Toen ook na deze waarschuwing de man, die per rijwiel was. doorreed, schoot de douanier in zijn richting. Het schot trof hem in den rug en de man was op slag dood. Het lijk is naar Well ver voerd. waar het slachtoffer woonachtig was Een bende op de vlucht. Te Hulm bij Siebengewald hebben, volgens bericht aan ':*t Hbld., de douane-beambten Woensdagnacht een goeden slag geslagen Een uitgebieide smokkelaarsbende trachtte een pari.j smokkelwaar over de grens te brengen en had omvangrijke maatregelen ge- Ongecorrigeerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op een onbewaakten overweg bij Schagen is vanmorgen te ongeveer 7 uur een melk- auto van de melkfabriek te de Loet door een trein gegrepen. De auto werd geheel ver nield en het groote aantal melkbussen even eens. Stukken van den wagen werden zelfs een paar honderd meter met den trein mee gesleurd. De chauffeur bleef als door een wonder gespaard. Het uitzicht bij dien overweg is zeer goed. De schade is zeer groot. Al de melk is ver loren. Naar we vernemen zal ploegbaas Jong kind, tevens halte-chef der halte Middenweg, die in Mei 1925 uit Dubbeldam naar deze gemeente werd overgeplaatst, binnenkort den dienst der spoorwegen met pensioen verla ten. Door den burgemeester dezer gemeente werd den heer A. Beerepoot, ambtenaar ter secretarie, benoemd tot commandant der rustende burgerwacht ter vervulling der opengevallen plaats, ontstaan door het be danken van ex-wethouder Krom. Momenteel zijn ongeveer dertig werk- looze arbeiders te werk gesteld in de ge meentelijke werkverschaffing, waarvoor thans subsidie van het Rijk is toegezegd. ZUIDSCHARWOUDE. De heer K. L. liet een oogenblik zijn nog in goeden staat verkeerend rijwiel tegen het perceel van den heer B. staan. Bij zijn terug komst was dit voertuig verdwenen, want toen hij meende op zijn eigen fiets weg te kunnen gaan, bleek dit een ander rijwiel en eveneens een gestolen fiets te Noord-Scharwoude te zijn. De persoon, die met den heer L. was, herkende dit rijwiel als het eigendom van zijn broeder. De zaak is in handen van de politie DE STREEK. Het buitengewoon zachte weer is hoogst nadeelig voor die tuinders, welke met groote voorraden bewaarkool zitten. Men is gedwon gen om langzamerhand de niet houdbare kool op te ruimen. De aanvoer aan de veiling is dan ook vrij groot, doch vraag van eenige be- teekenis is er niet. De prijs voor de beste roede soort loopt slechts tot 1.70, voor geel 1.10 en voor Deensche witte tot 1.20 per 100 K.G Heen. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat de „Valk'1 gis tel te 6.55 uit Lyon is vertrokken, 8.25 te Marseille geland. Te 9.06 vertrok het toestel vandaar en landde te 13.24 te Rome. Terug. Aneta-7az Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ingekomen, dat de „Uil" gister om 6.30 uit Caïro is vertrokken. Het toestel landde om 9.40 te Mersa Matruh en vertrok van daar om 10.37. Om 16.45 kwam de „Uil" te Athene aan Bij de K. L M. is bericht ontvangen dat de „Raaf" om 615 u. uit Bangkok is vertrokken en met een tusschenlan- ding te Alorster van 11 45 u. tot 12.25 om 14.05 u. te Medan is geland. Aneta-Holland meldt: De commissie voor het onderzoeken van vliegongevallen, ingevolge art. 154 van de Regeling Toezicht Luchtvaart, ingesteld bij beschikking van den mi nister van Waterstaat van 18 Augustus 1931, zal een nader onderzoek instellen terzake van het ongeval nftet het vlieg tuig P.H.—AFO. der K. L. M. op 6 De cember 1931 te Don Muang. Zij, die met betrekking tot bovenge noemd ongeval mededeelingen aan de commissie zouden wenschen te doen, kunnen die mededeelingen vóór 27 Ja nuari a.s. schriftelijk richten aan den voorzitter der commissie, Heerengracht 2, 's-Gravenhage. NOODLOTTIGE BRAND. De resident van Sumatra's Westkust seint d.d. 21 Januari: De assistent-resident van Agam berichtte dat hedennacht te Kota Ga- dang vier woonhuizen zijn verbrand. In een der huizen zijn drie vrouwen en drie kinde ren in de vlammen omgekomen, terwijl een man ernstig werd gewond. De schade wordt geschat op 15C00. DE TILBURGSCHE INBREKERS TOT ZWARE STRAFFEN VEROORDEELD. De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Tilburgena- ren, die door hun talrijke inbraken tus schen December 1929 en November 1931 hun stadgenooten zooveel angst be zorgden. Een 36-jarige lantaarnpoe;ser bij de gemeentelijke gasfabriek te Tilburg, tegen vvien vier jaar gevangenisstraf was geëischt wegens diefstal, diefstal met braak en diefstal met inklimming, alles één of meermalen gepleegd, werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De andere inbreker, een Duitsche schoen- en mandenmaker, tegen wien ock v er jaar gevangenisstraf was ge- eischt wegens meermalen gepleegden diefstal, kreeg eveneens zes jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. VOOR DEN KANTONRECHTER. (Zitting van Vrijdag 22 Januari). DE WETTELIJKE STRIJD OM EEN LANDPAD TE SCHOORL. Ook Schoorl heeft momenteel zijn question b*'Ulante in den vorm van een juridischen sïrijd om het bezit van een landpad De landman Dirk Zw. aldaar had in de maand October 1931 gemeend een einde te maken aan de faciliteit om voetgangers ge bruik te laten maken van een pad over zijn land en dezen weg afgezet, door de hekpoor tjes, die van beide zijden toegang gaven aan Jan en alleman, stevig vast te zetten. De gemeente echter, die zich door jaren lange usance reeds onbetwistbaar eigenares waande van dit landpad, nam geen genoegen met deze eigenmachtige afsluiting en knipte de afsluitingen weer ópen na ingewonnen advies. De heer Zw. evenwel gaf ook niet toe, doch was wel bereid om in de onderhandeling te treden. De gesloten wapenstilstand mocht echter niet tot een blijvende vrede leiden. Na nieuwjaar werden de vijandelijkheden weer geopend en heden had de kantonrechter, na een drukkenmorgen, een middagzitting be stemd om dit landpad-proces in behandeling te nemen. De heer Dirk Zw. verscheen dan als de verdachte die zonder toestemming van het bevoegd gezag op 12 Jan. een openbaren landweg had versperd en als getuigen waren gedagvaard baron van Fridagh, benevens de heeren Bern. Beemster en Jacob Boschman, gemeentenaren, die konden verklaren, dat zij steeds vanaf hun prille jeugd ongehinderd gebruik hadden gemaakt van dit landpad. De heer Boscnman kon vertellen dat de vorige eigenaar, de heer Simon den Das, een maal had geprobeerd het pad af te sluiten, doch de toenmalige burgemeester Peek had deze afsluiting doen verwijderen en verder was er niet meer over gesproken. Burgemeester van Fridagh, zwaar gewa pend met kadastra e leggers der wegen, open bare kaart der wegen, enz., deelde mede dat dit pad, genaamd Achterpad of Binnen weg, bij menschenheugenis steeds was be stemd voor doorgang voor iedereen en het was van groote beteekenis voor de gemeente, zoowel als voor de vereeniging voor vreemde lingenverkeer, dat dit pad als zoodanig niet voor het publiek verloren ging. Getuige rele veerde voorts nog, dat van gemeentewege vonders waren aangebracht. De ambtenaar van het openbaar Ministerie, die van deze zaak een speciale studie had ge maakt, haalde in zijn omvangrijk requisitoir verschillende arres.en aan van Raad en an dere hoogere rechtscolleges. Waar dit pad reeds meer dan 30 jaren was gebezigd als al- gemeene wandelweg en door den eigenaar nimmer verzet was aangeteekend tegen het feit, dat dit pad op den legger der wegen werd aangeduid als openbare weg, daar was de ambtenaar de meening toegedaan, dat de gemeente in haar recht stond en vorderde spr. veroordeeling van den heer Dirk Zw. Waar het echter hier betrof een principieele kwestie en aan den heer Zw. niets in zijn nadeel kon worden tenlaste gelegd, daar meende de ambtenaar met het eischen van een zeer geringe geldboete te kunnen volstaan en vorderde een boete van 1 gulden, subs. 1 da? hechtenis. Pleiter hekelde het optreden van het ge meentebestuur. dat maande; lang tweemaal per dag de afsluiting liet verbreken en den eigenaar noodzaakte die te hersteilen. Hij deelde mede, dat pogingen om tot een minne lijk overleg met het gemeentebestuur te komen strandden op het halstarrig optreden van den burgemeester. Aan de hand van de nieuwste rechtspraak van den Hoogen Raad betoogde spr. dat verdachte in zijn recht stond zijn eigendoms recht, dat de gemeente hem zonoer schade loosstelling wilde ontnemen, te verdedigen. Op een ontnemen van iemands eigendom komt het bestemmen van een stuk land tot openbaren weg neex. Van een bestemming van het pad tot open baren weg kan niet worden gesproken, doch hoogstens van een gedogen van toegang over het pad uit pure vriendelijkheid, zooals dat ten plattelande gebruikelijk is. Het eigendom van een dergelijk pad kan nimmer door ver jaring worden verkregen. Om een weg tot openbaren weg te maken is altijd noodig een tot zich trekken van het onderhoud door ce overheid. Dat de vorige eigenaar zelf het onderhoud voor zoover dit vereischt was, betaalde, bleek uit de getuigenverklaring van den heer Bosman, die jaren bij den vorigen eigenaar in dienst was. Ook de hekjes duiden op de bedoeling van afsluiting. Verschillende uitspraken van den Hoogen Raad toonen aan, dat het plaatsen van een weg op den legger der wegen den weg nog niet tot openbaren weg maakt, ook al heeft de eigenaar inderdaad verzuimd, teger» dien legger bezwaren te maken. Voorts wees arbiter er nog op, dat het onderhoud van de gemeente pas aanving toen de gemeente aan ving het hek open te maken en vlondertjes over de greppels te leggen. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrij spraak. De kantonrechter zal over 14 dagen von nis wijzen. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 23 Jan. 1932. Op de heden gehouden eierveiling waren aanvoer en prij zen als volgt: 185090 st. kipeieren. Prijzen 56/58 f 3.50- f 3.70; 58/60 3.70-/4; 60/62 3.80— f 4.20! 62/64 4— f 4.80; KI 50/55 3.303.50. 8000 st. eendeieren. Prijzen 3.50- f 3.70. DE GELDEN VOOR HET GYMNASTIEKLOKAAL AAN DE KOORNLAAN. De raadsfractie van den Vrijheidsbond heeft heden tot B. en W. het verzoek gericht om de gelden voor het gymnastieklokaal nog niet uit te betalen, aangezien de fractie be sloot bij de Kroon te opponeeren tegen het raadsbesluit van 19 Nov. waarbij met 13 te gen 8 stemmen (voor stemden de Soc.-dem. en de R.K.) besloten werd aan het R.K. schoolbestuur alsnog 27000 toe te kennen voor den bouw van het gymnastieklokaal bij de school aan de Koornlaan, welke school in 1928 werd geopend. Zooals men weet was het schoolbestuur met het gemeentebestuur overeengekomen, dat het dit gymnastieklo kaal zelf zou betalen, doch had dit bestuur zich op grond van overmacht genoodzaakt gezien, alsnog betaling door de gemeente te verzoeken. CABARET LOUIS DAVIDS. Het cabaretgezelschap van Louis Davids treedt Maandagavond in de Harmonie op. Louis Davids behoort ongetwijfeld tot een van onze beste cabaretkunstenaars ën hij heeft met de Fransche cabaretartisten ge meen, dat hij de gave bezit de gebeurtenis sen van den dag in het levenslied vast te leggen. De bezoekers staat stellig bij dit optreden van het Kurhaus Cabaret Gezel schap een lachavond te wachten. CULTUUR ZUIDERZEE-GRONDEN. Bij kon. besluit is benoemd tot inspec teur in vasten dienst bij het in cultuur brengen van drooggemaakte Zuiderzee- gronden ir. Chr. L. van Steen te Schagen. ONDERSCHEIDING. Met ingang van 25 Januari is aan den adjudant-onderofficier J. P. A. Lamers, thans magazijnbeheerder le klasse te Den Helder, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst toegekend. De jubilaris was, vóór zijn plaatsing te Den Helder, jarenlang in functie bij de voorm. Cadettenschool te Alkmaar. BEZOEK AAN EEN WASS.-HERIJ. Men schrijft ons: Woensdag hebben de afdeeling Alkmaar en Bergen der Soc. Dem. Vrouwenclubs, een bezoek gebracht aan de stoomwascherij van S. Krom, alhier. Een der zoons leidde de dames rond, en vooral zij, die bij een vorige excursie hier reeds een bezoek bij Krom had den gebracht, konden de verschillende ver beteringen, welke zijn aangebracht, consta- teeren. ERNSTIGE BOTSING BIJ AVENHORN. De zware mist van Donderdagmiddag heeft tal van ongelukken veroorzaakt, waarvan er een van dien aard is, dat wij er thans nog melding van maken. De heer J. Hoogland Jr. uit Alkmaar, was met zijn vrachtauto naar Hoorn ge weest en had daar visch afgeleverd. Op den terugweg bleek de dichtheid van de mist van zoodanigen aard, dat voorzich tigheid geboden wa.. De bestuurder reed dan ook betrekkelijk langzaam. Op den weg tusschen de Hulk en Aven- horn zag de heer H. plotseling een auto cabine vlak voor zijn wagen. Tijd uit te wijken was er niet, tijd, om den w agen tot stilstand te brengen, even min. Een botsing volgde en even later sto:. .en er op den weg twee zwaar be schadigde wagens: een Ford van den heer Hoogland en en Wrole, van do i heer Klein uit Zwaagdijk. De heer Hoogland bleek er vrij goed te zijn afgekomen. Wel was het stuur wiel tegen zijn maag gedrukt en kreeg h'j het even benauwd, wel waren door den schok eenige spieren waarschijnlijk Ut haar verband gerukt en doden pijn lijk aan, wel moest de b"tuurder een paar tanden missen, maar dank zij het onsplinterbaar glas van z.ju Ford bleef hij van ernstige snijwocuen bespaard. In de andere auto zalvn drie personen. Tw ee er van kregen ernstig snijwonden en do derde, d;-e den wagen bestuurder, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.6 te Frank- furt en München. Laagste barometerstand 738.7 te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 24 Januari Zwakke tot matige later wellicht toene mende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; aanvankelijk nog weinig of geen regen; vooral later zach ter in het westen en in het oosten veel zach ter. Overzicht. Nog steeds bleef in het Oosten de baro meter stijgen. Daarbij hield het windstille nevelige weer over Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en ons land aan. De gister ïeeds genoemde depressie over den Oceaan nam sterk in omvang en beteekenis toe. In West-Engeland waait het reeds krachtig uit het Zuiden en Zuid-Westen terwijl daar de barometer reeds begint te dalen. De geschet ste drukverdeeling en ha^r veranderingen wijzen erop, dat ook bij ons de wind hoogst waarschijnlijk zal gaan toenemen. Over Scandinavië wordt nu weer eenige vorst aan getroffen, doch de temperaturen zijn er nog ver boven normaal. Het vorstgebied ten Oos ten van ons trok zich verder Oostwaarts te rug. In ons land steeg de morgentempera- tuur weer een weinig, uitgezonderd te Maas tricht, waar de nachtelijke uitstraling een kleine daling ten gevolge had. Bij het door dringen van de pressie naar onze omgeving kan een verdere stijging worden verwacht. Neerslag van beteekenis viel slechts in het Noorden van Engeland en Scandinavië. bleek zelfs zeer ernstig gewond. Waar schijnlijk heeft hij een paar gebroken ribben, een gebroken been en een her senschudding. Een dokter was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, terwijl de politie een onderzoek instelde. Voor zoover bekend, treft geen der bei de chauffeurs schuld, en is de botsing louter alleen te wijten aan den zwaren mist. mw; KLEINE AANRIJDING. Vanmorgen ongeveer 10 uur had in d« Ridderstraat een kleine aanrijding plaats. Dr. B. wilde naar de Emmastraat en moest plotseling uitwijken voor een paar fietsers. Daardoor kreeg hij vlak voor zijn wagen een handkar, waarachter twee mannen duw den. Hoewel de bestuurder onmiddellijk rem de, werd een der mannen toch nog even ge raakt door de bumper. Hij klaagde over pijn in zijn been, maar kon spoedig zijn weg ver volgen. Van schuld is geen sprake. ONTSPANNING VOOR DE WERKLGOZEN. Vrijdagmiddag 4 uur. De krant wak klaar, de rotatiepers dreunde zwaar en zorgde er voor, dat de stadseditie op tijd gere#l zou zijn. Op de redactie heerschte een zekere rust, nadat de laatste berich ten en de laatste corre-.tie met bekwa men opoed was afgedaan. Maarzeker is men nooit van die rust! Er kan immers van alles gebeu ren er kan een auto tegen een boom versplinterd zijn; er kan een ongeluk met de trein gebeurd zijn; er kan een tele foon gaan, die De telefoon ging! En riep ons naar de Doelenstraat, waar in een lokaal van de kindervoeding een groot aantal werk- loozen ontspanning zochten. „Eu of we eens ecndcijkje wilden nemen?" We gingen, stapten even later binnen en stonden precies vlak voor den heer de Kort, die ons het een en ander ver telde. Het comité voor ontwikkeling en ont spanning der werkloozen, waarvan onze zegsman secretaris is, had van de ge meente de beschikking gekregen over deze lokaliteit En het zoo spoedig mo gelijk laten inrichten, om de werkloozen van ilie gezindten te kunnen ontvan gen. Tafels en stoelen waren er geko men, groene tafelkleedjes lagen over de tafels, do kachel brandde en de werk loozen kwamen. En konden ontspanning vinden. Nu werkt het comité nog maar pas een paar dagen en heeft _iog lang niet a'.ies, wat het wel zou wenschen, maar 't begin is er toch. Door verschillende winkeliers waren kaartspelen cadeau gegeven; an deren zorgden voor dominostukken, weer een ander gaf o.m. een schaakespel en natuurlijk waren een aantal dam borden eveneens aanwezig. En van al deze spelen weid een druk gebruik ge maakt door do ongeveer tachtig perso nen, die tijdens ons kijkje aanwezig waren. Er heerschte een gezellige sfeer. Men lanterfantte niet, maar zocht op gepaste manier verstrooiing. Men praatte, men lachte, men rookte, maar alles ging even kalm. Een raar der werklorzen fundeerden als „suppoosten". Dat wil nu niet dade lijk zeggen, dat zij rond loopen, om de orde en rust te handhaven, maar deze mannen zorgen voor hot schoonmaken der zaai, voor het verwarmen, en met een nemen ze wenschen e d. in ont vangst. En deze laatste brenger ze dan over naar de leiding, die z*> in een ver gadering van het comité bespreekt. Op

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2