WAT ER OP HET IJS IN DIERENLAND GEBEURDE. WIE RIN GEN. Raadselhoekie - "VOOR/ DE KLEINTJES. was vastgesteld, met name voor Cuba, doch ook voor Duitschland. In plaats dat de sui- fcervoorraden in de produceerende landen, zooals in het Chadbourne-plan voorzien, zijn verminderd, zijn zij nog toegenomen. Hier uit vloeit de noodzakelijkheid voort, om in het nieuwe jaar tot een strengere restrictie over te gaan, wanneer men tenminste de kunstmatige beperking der productie wil handhaven. Het verzet tegen zulk een kunstmatige be perking is echter, nu de „regeling der produc tie" tot dusverre falikant is uitgekomen, nog toegenomen, vooral van de zijde van een deel <ier Java-suikerindustrie. Het tot de belangensfeer van de Ned. In dische Handelsbank behoorende concern der Ned. Indische Landbouwmaatschappij, dat zich van het begin af aan tegen de restrictie had gekant, schijnt zelfs reeds zijn voorne men kenbaar te hebben gemaakt, om uit de V. I. S. P.,de verkooporganisatie van de Java- suikerondernemingen, te treden: mocht aan dit voornemen gevolg worden gegeven, dan js het zoo goed als zeker, dat de V. I. S. P. geheel uit elkaar zal spatten. Over de vraag, of dit voor de Java-suiker industrie al dan niet nadeelige gevolgen zal hebben, loopen de meeningen uiteraard sterk uiteen. Tegenover de opvatting van de voor na de ontbinding van de V. I. S. P. verder standers van aaneensluiting, dat de prijzen sterk zullen dalen, kan worden aangevoerd, dat noch de suikerrestrictie, noch het bestaan van de V. I. S. P. de prijsdaling ir. het afge- Joopen jaar heeft kunnen tegenhouden. Wan neer het algemeene prijsniveau dalende is, kan ook bezwaarlijk worden verwacht, dat de prijzen van een bepaald product, waarvan een groote overproductie bestaat, door de toepassing van een zekere beperking zullen verbeteren. Deze verbetering zal eerst dan kunnen in treden, wanneer de ondernemingen, die on der ongunstige verhoudingen werken, wat productie-proces en kostprijs betreft, voor goed uit de voortbrenging worden uitgescha keld, terwijl de overblijvende ondernemingen zich door verdere verlaging der productie kosten aan het verlaagde prijsniveau trach ten aan te passen, teneinde op deze wijze de afzetmogelijkheden te vergrooten. Het begin van zulk een natuurlijke „saneering" is reeds waar te nemen; naar dezer dagen gemeld werd, zullen 53 suikerfabrieken op Java in 1932 vermoedelijk geen riet planten. In de rubbercultuur zou de uitschakeling der zwakke elementen zich reeds voor een groot deel voltrokken hebben, ware het niet, dat de hoop op een restrictie-overeenkomst vele ondernemingen er toe gebracht had, hun productie voort te zetten, cok al werken zij met zware verliezen, in d" verwachting van een spoedige prijsverbetering. In totaal is de wereldproductie van plan tagerubber in 1931 dientengevolge slechts 25.000 ton kleiner geweest dan die in het voorafgaande jaar. Aangezien het verbruik van rubber in het afgeloopen iaar met 35000 ton is verminderd, beteekent dit, dat de reeds zoo groote voorraden verder zijn toegeno men. De vermindering van het rubberver - bruik is voor een groot deel toe te schrijven aan den minderen afzet van automobielen De auto-productie in de Ver. Staten en Canada heeft in 1931 ca. 2.500.000 stuks bedragen, d.i. een millioen stuks minder dan in 1931. en meer dan drie millioen minder dan in 1929. In de Europeesche landen is de aflevering van auto's en auto-banden even eens lager geweest dan in de voorafgaande jaren. Ook hier zal een algemeene herleving van zaken slechts redding kunnen brengen; maar is voor het oogenblik weinig aanlei ding voor meer optimistische opvattingen. Zelfs op de dagen, dat de stemming over het geheel genomen vrij gunstig was, ble ven rubber- zoowel als suikeraandec-len op de Amsterdamsche beurs dan ook ongeanimeerd. In de meeste andere afdeelingen is trouwens nog niet veel omgegaan. S'echts in aandee- len Koninklijke Petroleum kon de handel zich iets uitbreiden. Reeds sinds eenigen tijd is herhaaldelijk voor dit fonds vraag van de zijde van Parijs waar te nemen, zonder dat er bepaalde aanwijzingen zijn, waarop deze grootere belangstelling gegrond is. Vermoe delijk speelt de overweging een rol, dat de Koninklijke tot die concerns behoort, welke, wanneer eenmaal een economisch herstel zich zal baanbreken, in de eerste plaats hier van zullen kunnen profiteeren. In hoeverre ook de Koninklijke onder de algemeene crisis heeft geleden, zal eerst uit het in het voor jaar te publiceeren iaarverslag blijken. Aan genomen moet worden, dat de noodzakelijke aanzienlijke afschrijvingen op voorraden der dochterondernemingen hun stempel op de balansen zullen drukken en de bedrijfswin sten, voor zoover deze tenminste nog zijn gemaakt, voor een belangrijk deel zullen op teren. Of onder die omstandigheden nog op de uitkeering van eenig dividend zal kunnen worden gerekend, blijft een open vraag. Binnenlandsche industriëele waarden wa ren aanvankelijk nog gedrukt, maar konden *ich later beter in koers handhaven. Voor aandeelen Philips Gloeilampen was eenigc vraag voor dekking van loopende baisse-po sities te constateeren, zonder dat deze ech ter tot een koersstijging van beteekenis leidde. Kunstzijde-aandeelen werden gunstig beïn vloed door het bericht, dat spoedige over eenstemming tusschen de internationale pro ducenten over een verdeeling van het afzet gebied te wachten zou zijn. Reeds sinds de geweldige uitbreiding der productie-capaci teit in de kunstzijde-industrie tot overpro cucte en prijsdaling heeft geleid, zijn pogin gen gedaan, om tot zulk een internationale overeenkomst te komen, zonder dat men hier- IP totd usverre was geslaagd. Slechts in jJuitschland is een centralisatie van den ver mop tot stand gekomen. Men hoopt thans, [ervan uitgaande tot een regeling van den ,zet van kunstzüde ook in andere landen e kunnen geraken PP ^e beleggingsmarkt zijn Nederland- -ie staats- en gemeentefondsen weinig in ers veranderd; de grondstemming is ook er gunstig gebleven. Hiervan hebben reeds eaer eenige binnenlandsche gemeenten ge- TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men eenige dagen achtereen 's ochtends vroeg een glas natuurlijk „Franz-Josef"-bitterwater. bruik gemaakt voor het dekken van een deel hunner geldbehoeften. De gemeente 's Gra- venhage heeft de inschrijving opengesteld op een 5 leening van 5 millioen, met een looptijd van vijf jaar, tot den pari-koers. De gemeente Haarlem emitteert 2 millioen 5 obligatiën met een looptijd van ten hoogste 15 jaar a 99 De gemeente Win terswijk is met een 514 leening van 700.000 gekomen, eveneens met een loop tijd van vijf jaar, a pari. Dit is de eerste openbare uitgifte van binnenlandsche ge- meente-obligatiën, waarvoor het 5 14 ren te-type is gekozen. Al behoeft niet te worden verwacht, dat dit voorbeeld spoedig algemee ne navolging zal vinden (de voorwaarden, waartoe een gemeente kan leenen, houden behalve met den algemeen geldenden rente voet ook verband met het crediet, dat de geld- nemer geniet), toch geeft de verhooging van den rentevoet voor deze emissie een zekere aanwijzing van de stijgende richting, waar in de rente zich beweegt, een verschijnsel, waarop wij vroeger reeds de aandacht ves tigden. Nederlandsch-Indisehe staatsfondsen on dervonden den ongunstigen invloed van de dezer dage gepubliceerde cijfers van de be grooting voor het dienstjaar 1932. Bij in komsten van 305 millioen en uitgaven van 505 millioen wijst deze een tekort aan van 200 millioen. Door verschillende maatre gelen, waartoe reeds werd besloten, denkt men van dit tekort 61 millioen te kunnen dekken. Er blijft dan echter nog een tekort van 139 millioen, dat men voor een deel door noodheffingen hoopt te kunnen wegwer ken, terwijl verdere maatregelen in studie zijn. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de laatste week: Koloniale Bank 58 1/45514. Amsterdamsche Bank 105 1/4-102 1/8. Nederlandsche Bank 105 3/4110. Aku 44 1 /440 3/4—42. Ned. Ford 18714—180. Philips Gloeilampen 8814851490 87 3/4 Unilever 11210410910514. Werkspoor 5043. Zweedsche Lucifers Mij. 77741479. Aniem 17314—166—17214—170. Koninklijke Petroleum 1275411854 12514—12314 Amsterdam Rubber 501457 1/44814. Oost Java Rubber 747662. Ned. Scheepvaart Unie 681462146314. Rotterdamsche Lloyd 665914—501/4 Handelsver. „Amsterdam" 18114—17514 180—17914. N I. S. U. 82—89. Deli Batavia Mij. 149 3/41401414714. Deli Mij. 188—17014—17814. Senembah Mij. 21214 200. Ex Goalpara 281—277—286. tyxovMciaal Tlieuws Rijksveldwacht. Als opvolger van den heer H. van Dui nen wordt m.i.v. 21 Jan. te Oosterland als Rijksveldwachter gestationneerd de heer H. de Groot te Amsterdam. In de vacature aan de O. L. school te Hippolytushoef, ontstaan door het vertrek van mej. C. A. Dito, zal in plaats van een vrouwelijke, een mannelijke leerkracht wor den benoemd. Voor deze betiekking hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. RUSTENBURG. Men schrijft ons uit Rustenburg: Dinsdagavond zat bij mijn buurman op het huis de lijster al lustig zijn avondlied te zingen. Wel een bewijs van vroeg voorjaar. OBDAM. De gemeenteraad heeft besloten een crediet voor tuinders van 100.000 te verstrekken. De gemeente zal daarvan 30,000 beschik baar stellen. Men verwacht 70.000 van het rentelooze rijksvoorschot te krijgen. UITGEEST. Dinsdagavond hield het Wit-Gele Kruis haar jaarvergadering. Voorzitter was de heer G. Veldmans. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten ever het afgeloopen dienstjaar hebben be oragen 1353,35 en de uitgaven 1326.91, zoodat er een batig saldo was van 26.44 De vereeniging heeft thans geen schulden meer. Uit het ingekomen verslag omtrent de werkzaamheden van de wijkzuster blijkt, dat door haar in het afgeloopen jaar 3442 be zoeken zijn afgelegd. Bij de bestuursverkiezing werden mej. Rijs en den heer G. Brakenboff wederom als zoodanig herkozen, terwijl in de vacature D. Lute die wegens hoogen ouderdom als zoodanig bedankte, werd gekozen de heer C. Daan. Men wist den voorzitter te be wegen hem van zijn voorgenomen ontslag aanvrage af te zien. Tijdens de verkiezing bleek dat het huishoudelijk reglement niet geheel volledig was, naar aanleiding waarvan de heer P. W Kalkman voorstelde het regle ment aan de hand van hei Diocessaan regle ment te wijzigen en een concept reglement ter behandeling in de zamervergadering te bren gen. Bij de rondvraag werd dank gebracht aan den bode, den heer C. M. Dagelef en aan de R.K. raadsfractie die de subsidieaanvrage bij den raad verdedigde. Voor de sluiting werden nog tot afgevaar digden gekozen de heeren P. W. Kalkman en P. Twaalfhoven en in de kascommissie de heeren P. W. Kalkman en L. Zonneveld. Kunst- en Propaganda-avond. Woensdagavond hield de Intern. Anti Mil. vereeniging afd. Uitgeest in het hotel de Ooievaar alhier een kunst- en propagan- da-avond. De heer G. Grooten opende den avond. Hierna verkreeg de heer Beversluis het woord en declameerde eenige stukken uit eigen werken nl. „Skagerak", „De twee ge raamten" en „Als het zoo doorgaat". Op zeer treffende wijze werden de stukken voor gedragen en de langdurige en hartelijke ap- plauzen bewezen meer dan duidelijk de sympathie die ei tusschen den declamator en de vele aanwezigen bestond. Vervolgens kreeg de heer Alb. de Jong het woord die een rede hield over de „Chaos en de uitweg" en wees o.m. den uitweg aan die z.i. als den eenig goeden is te beschouwen, welke recle eveneens een geweldig applaus verwierf. Dan kwam de heer Beversluis andermaal voor het voetlicht en droeg wederom op zeer ge voelige wijze voor, wat ook wederom een luid applaus verwierf. Hierop volgde de pauze in welken tijd verschillende tijdschriften te koop aangeboden werden. Tot slot werd er een verloting gehouden, tot bestrijding der kosten van den avond. fiollenveiling. Woensdag 20 Januari j.1. werd de eerste veiling gehouden van anemoonen en ranon kels te Uitgeest, in afwijking van vorige jaren daar toen reeds in December een aan vang met de veilingen werd gemaakt. De verwachting der kooplust was zeer laag gespannen. Een massa nieuwsgierigen was echter derwaarts gekomen en ook de kooplust viel niet tegen, al zijn de prijzen laag te noemen. De volgende prijzen werden o.a. besteed: Anemoon de Caen van 0.701.40 per 100; Anemoon de Caen, 1-jarig van 1.50 2 per Liter; Turksche ranonkel Grootvorst 0.400.50 per 100; Turksche ranonkel Romano 0.60f 0.70 per 100; Fransche ranonkel Mathilda Christina 0.150.18 per 100; Fransche ranonkel Prim rose Beauty 0.150.25 per 100; Fransche ranonkel Orange Queen 0.17f 0.20 per 100; Fran sche ranonkel Rommel 0.100.23 per 100; Perzische Ranonkel Orange Brillant 0.400.50 per 100; Perzische ranonkel Tres Beau 0.50 per 100; Perzische ranonkel Jaune supreme 0.851 per 100. Voor plantgoed was over het algemeen zeer weinig kooplust. Naar alle waarschijn lijkheid zal Woensdag 3 Februari a.s. weder om veiling gehouden worden. WARMENHUIZEN. Woensdagavond hield het Departement tot Nut van 't Algemeen een ledenvergade ring in café Slikker. De waarnemend voor zitter, de heer Swan, opende de vergadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom en beschouwde de geringe opkomst als tradio- neel. Door den heer Swan werd verslag uitge bracht over de algera. vergadering, wat wij in het Nutswerk hebben kunnen lezen. Vervolgens bestuursverkiezing in de vaca ture ontstaan door het vertrek van Ds. Zil- linger Molenaar. In deze ontstane vacature werd gekozen Ds. Seulijn, die de benoeming aannam. Hierna volgde bespreking van het winter seizoen. Door het Departement zijn twee Nutsavon- den gegeven en werd besproken wat nu ver der te doen. Het Departement heeft geen financien meer om een spreker te laten ko men en ook het hoofdbestuur zit in dezelfde moeilijkheden. Besloten werd, gezien deze omstandig heden, in begin Maart een avond te geven met eigen krachten. Den heer Slikker is verzocht de leiding voor dezen avond op zich te nemen en deze verklaarde zich hiervoor bereid. Rondvraag. Daar de rondvraag niets opleverde, volg de sluiting onder dankzegging voor de aan gename besprekingen. £and: w 'Juitt&cuM ALKMAASCHE EXPORTVEILING. De laatste twee weken waren weken met luien handel en matige prijzen, hoewel er de laatste dagen eenige verandering intrad. Wanneer we echter een vergelijking maken met Beverwijk, dan zijn de prijzen hier hoo- ger en de reden is, dat de doorsnee-kwaliteit beter is. Ook aan deze veiling wordt 2e soort aangevoerd, doch niet in die mate als te Beverwijk, terwijl men hier het uitschot thuis houdt. Andijvie werd in middelmatige kwali teit aangevoerd en werd goed betaald, de prij zen waren 4f 5.50 per 100 stuks. Boere- kool, mooie kwaliteit, mocht niet in goede be langstelling verheugen, met prijzen van 2 4 per 100 stuks. Bloemdaler en roode kool waren in de verdrukking. De prijzen varieerden van 12.50 per 100 stuks. De overige koolsoorten golden ongeveer de zelfde prijzen als de vorige week. Kropsla, mooie kwaliteit, gold niet te hoog. De prijzen Kleine, witte vlindertjes Stoeien net als kindertjes, Zweven vroolijk op en neer, Dansen lustig heen en weer. Kleine, witte vlokjes fijn Doen hun plicht als klokjes klein: Luiden blij den winter in, Zijn van sneeuwpret het begin, Winter! Winter! luiden zij. waren gemiddeld 3 per 100 stuks. Knolsel- derie, middelmatige kwaliteit, gold matig. De prijzen waren 2.504.50 per 100 stuks. Prei werd in mooie kwaliteit aange voerd en de prijs was goed. Voor dunne bos sen 4650 per 100. Spruiten zijn niet erg istrek en zelfs extra kwaliteit gold te wei nig, n.1. 2—4.50 per 100 K.G. Witlof (mooie kwaliteit inlandsch lof) was nog al in trek. De prijzen waren 1217 per 100 K.G. Boswortelen, mooie kwaliteit, wa ren goed te plaatsen tegen prijzen van 6.50 10 per 100 bos. Uien, hoewel nog duur, golden iets minder dan de vorige week, n.1 6.509 per 100 K.G. Bosgroenten werd vlug gekocht voor rijzen van 2.504 per 100 bos. De overige artikelen onveran derde prijzen. SBucq idiote Stand GASTRICUM. Geboren: Anna Maria Baptista, d. v. J. Schermer en M. Twisk. Catharina Agatha, d. v. S. Bakker en E. Schuit. Jo- hannes Marinus, z. v. B. B. van den Berg en C. G. Hoogensteger. Overleden: Johan van den Berg oud 23 jaar, wonende te Amsterdam. Antje Admiraal, oud 69 jaar, echtgenoote van Jj Opmeer. George Frederik Krukenberg, oud 62 jaar, wonende te Amsterdam. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grootsren. 1. Romemarijn. Room, roem, azijn, ro zen, wijn. 2. S Saffier, d a 1 tafel Saffier F r i t s bek r 3. Een Ier; (B)ier (vliet). 4. Laat Opa asperges nemen; hij houdt er zooveel van. (topaas). Wat dragen Tine Koot en Lena Hansma ragdunne Lousen! (Smaragd). Hij zei, dat Caro bijna het theeser vies omver wierp. (robijn). Ja, Tante Rita, met historische fei ten ben ik slecht op de hoogte. (amethist). Voor kleineren. 1. Een insect, dat zich inpopt, voor het een vlinder, een. uiltje of een mot wordt. 2. Een bal. 3. Does. burg: Doesburg. 4. blauw Andijvie, linde kade t g r ij n e have r vlieg leeuw Krieb'len onze huid. En blij Juichen kind'ren: Wat een pretl Fluks de kragen opgezet! Kleine, witte, vlindertjes, Lijken veel op kindertjes, Zijn als zij steeds onvermoeid, Hebben nooit genoeg gestoeid. Kleine, witte vlindertjes Hoorenbij de kindertjes! (Nadruk verboden). OM OP TE LOSSEN. 1. Vul in deze 16 vakjes 6E2I1D1M1P2S3T zóó in dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: lo rij een jongensnaam. 2o een ander woord voor denk* beeld. 3o een rivier in Duitschland. 4o een aarden vuurbakje. 2. Een voorwerp ben ik, rond van vorm, Maar nimmer was ik warm, 'k Vermaak op winterdagen vaak De kind'ren, rijk en arm. 1 Ze spelen met mijn broers en mij; De rest kun je we' raden. Doch denk er aan, maak 't niet te erg! Geen laffe, ruwe daden! 3. Mijn eerste beteekent onbeweeglijk, mijn tweede is een kleedingstuk en mijn geheel een hansworst. 4. Verborgen grondsoorten. Gebruiken ze in de klas van Henk leien of schriften? Ik at gisteren een halve en een heela soes. Wij dachten niet, dat Kazan door die kleine opening in de heg kon krui pen. (2) Wat een malle emmers heb je tocb gekocht! Voor kleineren. 1. Een specerij en 'n geldstuk, Die vormen 'n lekkernij. 'k Denk, als j' er eentje krijgt, dat Je stellig blij zult zijn. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters ge» schreven en noemt iets, dat aan den wand hangt. 2, 5, 5, 2 is een meisjesnaam. Een 6, 8, 2, 5, 1 wodt gedronken. Een 1, 4, 8, 1 is een gebouw. 3, 4, 7, 8 wordt door den schoenma» ker gebruikt. Een 6, 2, 1 is een gedeelte van een gebouw. 3. Verander den staart van een visch en je krijg iets liefs. 4. Wat kun je maken van: (Nadruk verboden)/. 7

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7