Aikmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje adiomeuuxs £ew££eton Siad m Omgeving. Jltc winciacd Tlieuws Honderd vier en dertigste Jaargang. Dinsdag 2(» Januari. KOEDIJK. No. 21 1932 Woensdag 27 Januari 1932. Hilversum. 1875 M. (V.A.R.A.-uitzending, 10.00 v.m. V.P.R.O.; 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart; 6.30 R.V.U.) 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoon- platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 V.A.R. A.-tooneel o. 1. v. W. v. Capellen en Gramo- foonplaten. 12.00—1.45 V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2.15 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 3.00 Cello-reci tal door H. C. Praag; piano Joh. Jong. 3.30 Kindertooneel. 4.30 Gramofoonplaten. 5.15 Vraaghalfuurtje. 6.00 Onderwijsfonds Bin nenvaart. 6.30 R.V.U. Lezing door L. J. Jor- daan. 7.00 Concert V.A.R.-orkest o. 1. v. H. de Groot. O.a. ouvert. „Kroondiamanten'', Auber. 8.00 Voordracht door W. v. Capel len. 8.15 Vanuit het Muzieklyceum, Amster dam. Concert onder auspiciën v. d. Nederl Vereen, voor Hedendaagsche Muziek. M. m v Solisten en afgewisseld door Gramofoon platen. 0.a. trio, piano-viool-cello, Turina en Cembalo-concert, M. de Falla. 9.00 „Een speurhond in de val" van Hasek. Het Groot Volkstooneel. 9.20 Vervolg concert. (Heden daagsche muziek). 9.30 Wakker en Tropen- duit. 9.45 Vervolg concert V.A.R.A.-orkest. O a. Suite „Four ways", Coates. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Vervolg concert. O.a. Hört und gtaunt, potp., Dostal. 11.30 Gramofoonpla ten. Huizen 298 M. (Uitsl. N.C.R.V.-uitzen- ding. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramo foonplaten. 10.00 N.C.R.V -dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz. Mevr. D. v. NeerdenOngers, sopraan. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Concert. Mevr. C. v. RavenzwaayMöllen- kamp, zang, H. Hermann, viool, H. v. d. Horst Jr., cello en mevr. R. A. v. d. Horst Bleekrode, piano. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert Hendriks Trio, viool-cello-piano. 4.304.45 Gramo foonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Voor de Landbouwers. 7.00 Causerie over Bolsjewis me. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Vanuit het Concertgebouw Amsterdam: Uitzend- avond v. d. Korpsen der Bijz. Vrijw. Land storm. Muziek v. Kon. Marinekapel o.l.v. Leistikow en Tamboers en Pijpers der Ma riniers. Sprekers o.a. Mr. Th. Heemskerk. Ca. 9.15 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramo foonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten en lezing. 12.20 Northern Studio-orkest. 1.352.35 Orgel concert G. D. Cunningham. 2.45 Voor scho len. 3.50 Sted. Orkest van Bournemouth o. 1. v. Dan Godfrey. Friedrich Wührer, piano. 0.a 2de Symphonie in D., Brahms. 5.05 Or gelconcert Reginald New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liszt-recital door M. Reeve. 7.10 Causerie. 7.25 Landb. praatje. 7.50 Lezing. 8.20 Toespraak door den Prins van Wales ten bate van de Crisis-Slachtof fers. 8.50 Radio-Militair-orkest. O.a. Suite „Les deux pigeons", Messager. 9.35 Berich ten. 9.50 BBC Symphonie-orkest, Nationaal koor, Igor Etrawinsky, piano, o.l.v. Ernest Ansermet. O.a. Symphonie des Psaumes, Strawinsky, koor en orkest. 10.40 Berichten. 10.45 Causerie. 11.0012.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris" 1725 M. 8.05; 1250 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 Radio-tooneel (comedie frangaise) o.l.v. M. ValmyBaysse. Langenberg 473 M. 6.257.20 Orkest concert. 11.20 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.20—5.20 Concert o. 1.v. Eysoldt. 7.50 Groote Mis in c-moll van Mozart. Kamerkoor en orkest v. d. Werag m. m. v. solisten en o. 1. v. Zimmermann. Hierna tot 11.20 Avondconcert o. 1. v. Wolf. Kalundborg 1153 M. 11.20—1.20 Strijk- concert uit Rest. Wivex. 2.204.20 Carl Ry- dahls orkest. 7.208.05 Poolsch concert o. 1. v. Gröndahl. 8.359.05 Strijkconcert o. 1. v. Gröndahl. O.a. Concerto grosso F-dur, Vivaldi. 9.4010.20 Gade-concert door so listen, viool-cello-zang-piano. O.a. Novelettes Op. 29. 10.2011.50 Dansmuziek uit Restau rant „Nimb o.l.v. Jens Warny. Rome 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Uitzending van een opera. Zeesen 1635 M. 7.20 „Musi", 40 minuten origineele volkskunst. M. m. v. instrumen tale en vocale solisten. 8.00 Concert voor piano en orkest van Sonia Gramatté door de componiste en het Berlijnsch Symphonie- orkest o.l.v. Dr. E. Kunwald. 8.30 Mozart- concert o.l.v. Theodor Blumer. M.m.v. het Leipziger Symphonie-orkest en solisten, viool en viola. 9.30 Lezing en berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Ludwig Rüth en zijn orkest. Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 68. Nadat Willem, vrij omstandig, een be schrijving gegeven had van het oude mensch en van haar winkel, vernam hij, dat de buren haar altijd Moeder Stark genoemd hadden. En het arme oude mensch was haar huisje uitgezet omdat ze de huur niet langer kon betalen. Heel dien kant van de steeg hebben ze zeker afgebroken? vroeg Julie op vrij scher pen toon. w O ja, zei juffrouw Smiler, meer tot Willem dan tot Julie, het terrein is aange kocht door een maatschappij. Wordt er soms een museum gebouwd? vroeg Julie. Neen, geen museum, zei juffrouw Smiler met kalme stem, zonder van Julie's spottende toon notitie te nemen, öf omdat ze de ironie niet begreep, of juist omdat ze dat wel deed; jetwas in ieder geval heel verstandig van Dan een kippenhok met loop, veronder- VIVISECTIE OP MENSCHEN? VODR DE RADIO. Op Zaterdag 30 Januari 'van 4 tot 4.30 uur spreekt voor de Radio (V.A.R.A., Hilver sum) namens de Stichting: Anti-vivisectie- Bond te 's-Graveni.age, de voorzitter dezer Stichting, de heer P. Piji, arts, over: Vivi sectie op Menschen?' waarbij proefnemingen op kinderen in Nederland gedaan ter sprake gebracht zullen worden. UITZENDAVOND VOOR D7 B.V.L Morgenavond zal over den zender te Hui zen een programma worden uitgezonden, dat in nauw verband staat met den B.V.L Eenige sprekers zullen het woord voeren en de Kon. Marinekapel zal concerteeren. De uitzending begint om 8 uur. GANDHI. Rede van den heer Jac. Rees voor de I. A. M. V. en Vrije Groep. In de dancing van de Harmonie kwamen gisteravond bijeen de I. A. M V. (afd. Alk maar) en de Vrije Groep van sociaal-anar chisten, in totaal 'n zestig personen, onder wie eenige dames. De vergadering stond onder leiding van den heer A. F e r n e e, die in een kort ope ningswoord teleurstelling uitsprak over het z.i. haast onverklaarbaar geringe bezoek, dat zeer talrijk had moeten zijn, omdat gespreken zou worden over Gandhi, den man van den groeten strijd In Britsch-Indië. Hierop kreeg de heer Rees bet woord voor zijn onderwerp „Gandhi'Hij had ge meend dit onderwerp te moeten bespreken, omdat er zooveel oppervlakkigheid bestaat ten aanzien van politieke vraagstukken. Met groote belangstelling hebben wij de gebeurtenissen in Britsch-Indië gevolgd, zei spr., omdat zij beteekenen massale actie tegen het Fngelsche imperialisme, een uiting van den strijd voor zelfbevrijding, welke ook in ons Ned. Indië merkbaar is. Gandhi propa geert daarbij niet alleen lijdelijk verzet, maar bovenal geestelijke weerbaarheid. Spr. las hierna een levensbeschrijving van Gandhi, voorkomende in „De jonge Gids" van de hand van een van diens vrienden in Europa, aan welke mededeelingen spr hier en daar een opmerking toevoegde. Gandhi werd daarin een organisator genoemd, zoo als de socialistische beweging nog nimmer had gezien. In verband hiermee zei spr., dat men niet kan volstaan met de schuld van misstanden en van oorlog en andere onheilen op de schouders te laden van enkele personen of partijen. Het is het volk zelf, dat de verant woordelijkheid moet dragen en dan zal er zeker veel kunnen worden afgewend. Spr. gaf aan wat gedaan kan worden om de socialis tische gedachte te propageeren. Voor wat het kapitalisme nalaat moeten de arbeiders de verantwoordelijkheid op zich nemen, zoo als het voorbeeld van Gandhi heeft geleerd. Echter niet alles wat Gandhi deed, kon spr.'s instemming wegdragen, zooals b.v. diens vorming van een Roode Kruis-colonne in Britschen dienst tijdens den Boerenoorlog, omdat dit in den grond is een uitvloeisel en steun van den oorlog en het militairisme. Immers de hulp aan de gewonden beperkt zich meestal tot het helpen van hen, die spoedig kunnen worden opgelapt voor nieu wen dienst in de gelederen. Ter staving zijner meening las spr. de briefwisseling hierover Fusschen den heer B. de Ligt en Gandhi. Deze verklaarde daarbij tegen eiker, oorlog te zijn, maar uit hoofde van de bescherming en den steun, dien hij ondervond van de maat schappij onder welke hij leefde, had hij ge meerd deze te moeten steunen. Thans, nu hij in andere verhouding staat tot de Britsche regeering, zou hij elke militaire hulp aan haar weigeren. Spr. meende mèt De Ligt, dat Gandhi als anti-militairist niet te critisch kan worden beschouwd, ja zelfs onbetrouwbaar moet worden geacht. Gandhi lijdt aan vele tegen strijdigheden, die hem ongeschikt maken leider te zijn, al is hij ongetwijfeld wel een groote "figuur.. Aan de hand van uitspraken van Gandhi constateerde spr., dat deze, vijandig van elke regeering. zich het minst geregeerd gevoelde onder Britsch bewind, dat hem echter tegen zich zou krijgen zoodra hem blijkt dat ver- eeniging van verschillende rassen onder één bewind niet mogelijk is. Hieraan knoopte spr. de opmerking vast, dat geen haat mag leiden tot bestrijding van misstanden in de huidige maatschappij (zooals de communisten het wèl doen). In tegendeel, liefde tot de menschheid en de overtuiging van de eindelijke overwinning der socialistische gedachte moet drijfveer zijn. Spr. schetste hier den invloed van stelde Julie, toen ze een aardig bakje met versche eieren zag staan. Neen, dat ook niet. Juffrouw Smiler ge loofde dat ze er een schilderijenzaak wilden vestigen. Julie keek Willem ernstig aan. En dit blik werd op dezelfde manier beantwoord. Een schilderijenverzameling, juist op dezelfde plek waar een Van Roon had gelegen, ver borgen onder stof en wie weet hoeveel jaren wel! Wat ging toch alles wonderlijk toe in de wereld! Had Moeder Stark maar kunnen gissen dat er geen maatschappij noodig ge weest was om haar uit haar huisje te zetten En waar is de oude vrouw gebleven? Kunt u ons dat soms zeggen?, vroeg Julie. Ze moest naar het Werkhuis, geloof ik, die arme ziel! Julie keek Willem aan en Willem Julie. Is het Werkhuis hier ver vandaan zou u ons dat ook kunnen zeggen? Neen, het Werkhuis was vlak in de buurt. Je moest de straat afloopen, dan links afslaan, het bruggetje over het kanaal over en dan links houden; je kon niet missen. Zou het veel tijd nemen? Julie keek op haar horloge. Neen, niet meer dan vijf minuten. Dank u vriendelijk. Wij zijn u zeer dankbaar. Dit zeggende nam Willem zijn hoed af en zij vertrokken- Gandhi in Ned.-Indië. Het communisme volgens de leer van Moskou kan daar niet gedijen tengevolge van de controle der re geering. Spr. was van het communisme met aanprijzing van opstandige daden geen ver eerder, omdat het socialisme niet gediend wordt met frazes, maar doorleefd moet worden. Spr. ging hierop nader in, con- stateerende, dat het moeilijk is volop socialist te zijn en dat daarom het doel moet zijn in de kapitalistische maatschappij het socialisme zooveel mogelijk te benaderen. Dan kan ge leidelijk de socialistische maatschappijvorm ontstaan. In verband hiermee bepleitte spr. de ge weldloosheid, practisch al omdat het voor het proletariaat onmogelijk is een wedstrijd in bewapening aan te gaan met de kapitalis tische maatschappij- Maar ook de werkelijk socialistische gedachte leidt tot geweldloos heid. De klassenstrijd mag niet gebaseerd zijn op geweld. Inzake den invloed van Gandhi in Britsch- Indië deed spr. verschillende mededeelingen uit een boek van een Duitschen journalist, die in Britsch-Indië eenige malen Gandhi ontmoette en daar veel over hem hoorde. Spr. meende dat Gandhi niet alleen critisch is, maar ook opbouwend werkt, iets wat het socialisme lang niet altijd doet. Het zaad van het socialisme moet gezaaid worden in het gemoed. Wij staan er zóó voor, zei spr., dat de beginselen van het libertair socialisme veld winnende leiders der moderne vakbeweging worden meer en meer op zij geschoven, men wil zijn eigen wegen er. strijdmiddelen kie zen. Men heeft dit kunnen zien in den strijd in Twente en bij verschillende andere ge legenheden. Van deze mentaliteit moet méér gebruik worden gemaakt, de sfeer van den invloed der libertair socialisten moet worden uitgebreid. Het is verkeerd, dat er overal groepen en groepjes zijn van onze men schen; wij moeten de zoogenaamde princi- pieele geschillen en persoonlijke kwesties op zij zetten en komen tot één groot federatief verband van vrije socialisten Dan kan de fakkel, ontvallen aan Domela Nieuwenhuis, worden opgenomen en gebracht tot het volk in den nacht. Daartoe kan het leven van Gandhi ons voorbeeld zijn; hij heeft ons ge leerd dat onze critiek niet negatief alleen mag zijn, maar daarnaast opbouwend datgene wat noodzakelijk is voor het welzijn der menschheid. Ten slotte wees spr. nog op de groote taak der libertair socialisten, n.1. het verder dragen der fundamenteele beginselen van het socialisme. Gedachtenwisseling. De heer C. K r i 11 e r, van Schoorl, was het niet eens met den heer Rees over dietis standpunt inzake geweld en geweldloosheid. Het thans heerschende stelsel nadert zijn einde en nu zou het wel aardig zijn, als de aanhangers ervan het zonder meer aan ons zouden willen overgeven. Zoo is het echter niet. Zij willen ten koste van alles dat stelsel trachten te handhaven. En zouden wij die menschen en dat stelsel niet haten? Spr. meende van wel, het beter weten van de socialisten geeft het recht tot verdelging van het heerschende stelsel, desnoods met de aanhangers ervan daarbij. Men moet niet vergeten, dat zij het anders ons zullen doen. Spr. wilde het geweld niet verdelgen, om het zelf in handen te krijgen, maar omdat het •huidige stelsel verderfelijk is en steeds drei gend het socialistisch beginsel. Wat kunnen wii in dit stelsel met opbouw bereiken? Niets! Wij moeten afbreken en pas daarna kan worden opgebouwd. De menschelijke geest wil op het oogen- blik den vrede en niettegenstaande dit gaan de regeeringen door met bewapening Die regeeringen worden gevormd door de gees telijk het best ontwikkelden. Met de geeste lijke ontwikkeling is dus nog niet vee! be reikt. De heer Rees ging op de bemerkingen van den heer Kriller uitvoerig in. Hij geloof de niet, dat het geweld van de zijde der ka pitalisten door dezen zelf zal worden ge veerd. Integendeel, zij zullen vanaf veilige plaatsen het geweid leiden. Wij krijgen te genover ons dus knechten van de kapita listen en moeten wij dezen nu haten, omdat wij het met het stelsel niet eens zijn? Spr. meende, dat de heer Kriller op hetze'fde standpunt staat als Trotzki. die het roode leger zou willen laten optrekken tegen Japan als straf voor het imperialisme in Mantsjoe- rije. Het is niet de juiste weg de menschen te haten, die strijden vóór het kapitalisme, ook al omdat de onbetrouwbaarheid van het leg°r merkbaar wordt. Spr. had ook verandering in de mentaliteit der menschen opgemerkt ten aanzien van den vrijwilügen landstorm. Hij was tegen het voeren van geweld. Roman tiek van straatbarricades zit er niet in een eventueel komende proletarische revolutie. Men moet dus iets anders zoeken om het hart van het kapitalisme te treffen, n 1 de bedrijven, opdat het maken van winst, het HOOFDSTUK LXV. Het uur, dat Mitchell hun had gegeven, .om. Maar er zat niets anders op; ze moesten er op af gaan. Als men op hetgeen het meisje gezegd had, aan kon, dan was het Werkhuis niet meer dan vijf minuten daar vandaan. Daar Julie de zaak in handen had, werden de aanwijzingen van het jonge meisje stipt opgevolgd en zij kwamen dan ook dadelijk waar zij wezen moesten. Maar toen het groote sombere gebouw aan de overzijde van het kanaal zichtbaar werd, bleven zij staan met een plotseling opkomend gevoel van ont roering. Een heelen tijd staarden zij naar het bleeke, sombere gebouw voor hun oogen. En toen zei Julie met een lach: Ik denk dat jij daar eenmaal zitten zult, als je niet iemand vindt, iemand, die geen genie is, om voor je te zorgen. Die woorden kwamen bepaald uit haar hart; toch scheen Willem ze niet verstaan te hebben. Het doet mij denken, mompelde hij half in zich zelf, aan dat kleine stukje van Duclaux, „Het Armhuis" genaamd. Julie toonde haar ergenis door het voor hoofd te fronsen. Er is juist een tentoonstelling van zijn doe ken in de Bondstreet Gallerij. Bewonderens waardige lijnen. Een griotsche stijl van schil- doel van het kapitalisme, onmogelijk wordt. Er moeten daarom kernen in de bedrijven worden gevormd, die het kapitalisme zoo noodig in den rug kunnen aanvallen Alleen als men daartoe geprest wordt, mag volgens spr. geweld worden uitgeoefend, alleen om een betere maatschappij te krijgen Wat den opbouw betreft, betoogde spr dat tegenover het kapitalisme het socialistisch sentiment moet worden gèplaatst. De kapi talistische instincten moeten worden ver vangen door het socialisme, dat onverganke lijke waarheden bevat. In het dagelijksch leven moet ieder zooveel mogelijk blijk geven van liefde en vertrouwen in de socialistische ideologie en dan zal de afkeer van het kapi talisme groeien. Ondanks alles geloofde spr. in de kracht van het socialisme, dat in den mensch moet worden versterkt en opge bouwd. Geweld past daar niet bij, dat is meer voor de communisten, die voor den vooruitgang niets beteekenen. De heer Kriller stelde nog vast, dat hij niet geloofde aan geweld als grondslag van het willen der menschheid. Neen, de wil tot geweldloosheid is er, de menschelijke geest wil geen oorlog, maar aan enkelen wordt toegelaten den oorlog voor te be reiden. Aan propaganda voor opvoering van den menschelijken geest hechtte spr. niet veel waarde meer; de ontwikkeling ten deze zal niet verder komen. De „goedigheid" van het socialisme kan ons niet verlossen van het militairisme. De heer Rees had waardeering voor het standpunt van den heer Kriller, dat leiden kan tot daden, zooals het weigeren om de mili taire uniform aan te trekken een daad is. Spr. kon zijn meening omtrent den menschelijken geest niet beredeneeren, het is niet anders dan een beleven van zijn gevoelens. Met een kort woord van dank sloot de heer F e r n e e de bijeenkomst, daarbij er den nadruk op leggend, dat het verschil tusschen den spreker en den debater slechts gering is. AFDEELINGSVERGADERING VAN DE S.D.A.P. Vrijdagavond hield de afd. Alkmaar der S.D.A.P. in café „De Graanhandel" een le denvergadering. Wij lezen hierover in het „Volksblad" het volgende: In de partijvergadering van Vrijdag j.1. memoreerde de voorzitter in zijn openings woord de verkiezingen en de zoo uitstekend verloopen „Volk''-actie, waarbij het abonne mentental verdubbeld werd. Opgewekt wordt tot steun aan de stakende kartonbewerkers en textielarbeiders. Medegedeeld wordt, dat de cursussen in gemeentepolitiek om de 14 dagen gehouden zullen worden en wel vier achtereenvolgende malen. In zake de actie tegen het wetsontwerp- Terpstra wekt de voorzitter allen op de pro testvergadering op 29 Januari a.s. in de Harmonie te bezoeken. Hij deelt mede, dat geen congresvoorstellen zijn ingekomen, maar geeft hiertoe alsnog gelegenheid. Louws dient dan een voorstel in, ten doel hebbende het absentisme der Kamerleden bij stemmingen tegen te gaan. De voorzitter acht het niet mogelijk dat dit als voorstel wordt ingediend, maar als motie zou moeten worden behandeld. Westerhof deelt nog me de, dat van de zijde van het Gewestelijk Be stuur reeds aandrang is uitgoefend, en raadt aan nog even het resultaat hiervan af te wachten, waartoe besloten wordt. Een voorstel van Bonsema ten doel heb bende de besprekingen over de pers niet lan ger op het congres, maar in verband met hun gewestelijk karakter, op de gewestelijke vergaderingen te doen geschieden, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bonsema deelt dan mede wat in zake de le denactie gedacht wordt te doen. De tijden zijn moeilijk, maar spreker ver trouwt op de medewerking van alle leden. Heertjes stelt voor de actie uit te stellen tot het najaar, maar anderen zijn optimistischer en na een opwekking van Westerhof om het ledental flink op te voeren, geven zich 15 le den voor huisbezoek op. Aan het jaarverslag der raadsfractie, wat thans aan de orde is, ontleenen we de prettige samenwerking, wel ke er onderling is. Uitvoerig wordt de val van het burgerlijk blok geschilderd, wat leidde tot vruchtbare samenwerking met de R.K. fractie op een program, dat aller in stemming had. Er volgt dan een opsomming van de verschillende verbeteringen op so ciaal gebied, waarvan wel als voonaamste genoemd mag worden de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In bespreking wordt gebracht het even tueel zitting nemen in een plaatselijk crisis comité. In den A.B.B. is besloten hierin geen zitting te nemen, maar het punt was op de agenda niet geconvoceerd, zoodat deze uit spraak niet bindend is. Ook echter de partij- afdeeling moet zich hierover uitspreken. Wes terhof deelt mede, dat een Nationaal Crisis comité te verdedigen is, daar er nog veel ge- deren. Wat een machtig effect. Je zult mij toch niet willen vertellen dat er schoonheid is in zoo'n ding als dat Werk huis? Duclaux zou zeggen van wel, met die donkere wolk boven den gevel. En die bocht van het kanaal op den voorgrond is niet zon der waarde. Hij glimlachte. Die glimlach van hem had iets goddelijks. Maar Julie maakte er zich op het oogenblik wat onge rust over. Zij keek een anderen kant uit en raadpleegde haar horloge. Al weer tien minuten meer dan een uur voorbij. Ik denk dat Duclaux het van dezen kant bekeken heeft. Hij deed een paar passen achteruit, hield zijn hand boven de oogen en keek nog eens goed naar het Werkhuis. Dat was nu weer zuiveren onzin. En toch, juffrouw Babraham had Julie reeds trachten te overtuigen van de diepe waarheid, dat men met een genie wat toegevend moet zijn. Een weinig moedeloos gestemd trok zij aan de bel van het sombere en ongastvrije huis Het duurde lang, maar de deur werd met weerzin open gedaan door den portier, een knorrige man. Kunnen wij vrouw Stark ook even spre ken?, vroeg Julie. Wat zegt u?, antwoordde de man. Hij was zeker doof, anders moest hij die duide lijke vraag toch wel begrepen hebben. Julie meenten zijn, waar de steunregeling alles te wenschen overlaat. Voor een plaats als Alk maar is er absoluut geen reden zitting te ne men en spreker weigert beslist aan een bedel- comité mee te doen. Hij staat niet links of rechts, hij laat zich niet indeelen, maar de plaatselijke omstandigheden maken zitting nemen absoluut onnoodig. Bonsema is van andere meening. liet lijkt hem gewenscht dit in een afzonderlijke vergadering te bespre ken. Uit de vergadering wordt nog door verschillenden het woord gevoerd en het be zwaar wordt geuit, dat ieder bedrag den werkloozen welkom is, wat ons bij niet zit ting nemen waarschijnlijk zou ontgaan. Westerhof deelt in antwoord hierop nog mede, dat het geld, dat binnenkomt gemeen tegeld is geworden en dan, zooals tijdens de begrooting reeds is medegedeeld, via Maat schappelijk Hulpbetoon verdeeld zal worden, waarmee dus de voornaamste reden om wel zitting te nemen, vervalt. Besloten wordt dan, op het eerste officieele verzoek aan één onzer om zitting te nemen, een spoedverga dering uit te schrijven en hierin het stand punt definitief te bepalen. Na de rondvraag sluit de voorzitter deze geanimeerde verga dering. (De mededeeling tan den heer Westerhof, zoo ze althans in dit verslag juist is weerge geven, dat het door het crisiscomité in te za melen geld gemeentegeld is geworden en via Maatschappelijk Hulpbetoon zal worden verdeeld is wel wat al te naïef. Van een beslissing te dien aanzien is nog geen sprake. Het comité moet zelfs nog gevormd worden. Wel deelde de burgemees ter bij het betreffende punt in den raad me de, dat de heer Westerhof bereid was mede te werken om de in te komen gelden via het Maatschappelijk Hulpbetoon te distribuee- ren, welke mededeeling vrijwel overbodig was, doch aan het crisiscomi(é is de beslis sing of het al of niet daarvan gebruik zal maken. Als regél gebeurt dit elders niet. Juist om te voorkomen dat de modern geor- ganiseerden voor een uitkeering niet in aan merking komen, namen dan ook elders de Soc.-Dem. wel in de crisiscomité's zitting. De consequentie van het standpunt van den heer Westerhof, brengt met zich, dat de mo dern georganiseerde werkloozen in organi saties die weigeren, dat hun menschen deel uitmaken van het comité, ook elke uitkeering van dit comité weigeren en ondanks de be wering van den heer Westerhof, dat in Alk maar zoo'n comité niet noodig is, gelooven wij dat in vele gezinnen die door een lang durige werkloosheid worden geteisterd, een aanvullende steun boven de uitkeering van M. H. zeer welkom zal zijn. Red. Alkm. Crt.) Vrijdagavond werd door de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging haar jaarverga dering gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weerd, onder leiding van den heer P. Zwetsman. De voorzitter opende met het welkom toe te roepen aan de aanwezigen. Spr. zou kort zijn daar hij niet in herhaling wilde treden over den toestand. Hij hoopte op een aangeame bespreking voor dezen avond. Medegedeeld werd dat met den uitvoerder Beets weer voor een jaar een overeenkomst is aangegaan en spr. hoopt weer op een aangename samenwer king. Door den voorzitter werd verslag uitge bracht van de vergadering van het centraat bureau, welke een rustig verloop had en waar alles in de beste orde werd bevonden, doch de omzet was door den toestand in den tuinbouw geringer geworden, wat door cijfers- werd aangetoond. Ook het verslag van de E. N. C. K. te Vlaardingen, gaf als gevolg van de crisis een minderen omzet. De vereeniging had daar nog geen superfosphaat gekocht, deze versla gen werden met aandacht gevolgd. Het be stuur is voornemens de anthraciet eerder van het Centraal Bureau te koopen, doch de leden kunnen in Juli betalen. De winst- en verlies rekening en balans gaf als eindcijfer van de rekenig 40748 met een winst van 547,87. Het eindcijfer van de balans is 19452.07 Het voorstel om de winst op de reserve te plaatsen werd aangenomen en het geheel werd zonder eenige bespreking goedgekeurd. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat het afge- loopen jaar een gewoon verloop heeft gehad. Op de maandelijksche bijeenkomsten voor con trole van kas en boeken bij den uitvoerder Beets was het bestuur steeds present en om beurten een lid van het plaatsvervangend be stuur, en alles was in orde Het ledental is 152, de omzet in '31 was als volgt: kalizout 88950 Kg.chilisalpeter 52702 Kg.super fosphaat 140945 Kg.; ew. ammoniak 25550 Kg.; kalkammonniak salpeter 2800 Kg.; ureum 1500 Kg.; kalksalpeter 116100 Kg.; patentkali 26978 Kg.; kalkstikstof 6500 Kg.; thomasmeel 15300 kg. pota Bardulaise 1110 herhaalde de vraag, waarop de man haar van het hoofd tot de voeten opnam en den naam zachtjes herhaalde. Moeder Stark, zooals ze haar noemden, zei Julie tot nadere verklaring. Zij verkocht vroeger allerlei oude dingen in een winkeltje, dat vroeger tegenover Middleton Dairy stond. Moeder Stark zegt u! Er ging een licht op voor den portier. Neen, die kunt u niet spreken. Waarom niet? Het is een gewichtige zaak waarvoor wij komen. Zij ligt al twee maanden in het graf daarom niet. O! En na een blik gewisseld te hebben met Willem, ging Julie voort: heeft ze mis schien familie nagelaten of vrienden? Neen, ze was op kosten van de gemeente begraven. Willem bedankte den man met zijn ge wone, onnavolgbare beleefdheid, toen keken ze elkaar even aan en gingen weg en voelden zcih een weinig verslagen; toch was het een zekere rust dat ze er alles aan gedaan had den wat ze konden. Ze hadden het oude mensch zoo graag het jaargeld gegund. (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5