DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. (DuQeUiksch Ovecztcfit {Buitenland {Binnenland 22 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. U OKlSMAtt 2? JANUARI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 'Dit nu m mei bestaat alt 2 bladen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan bezet Charbin en bedreigt Shanghai. De toestand critiek. Het is al vrij lang geleden, dat wij in ons overzicht gewag maakten van den toestand in het Verre Oosten En toch is er den laat- sten tijd in die landstreken weer heel wat ge beurd, dat niet bepaald van vredelievencfen aard was. Trouwens, de verschillende be richten, welke wij dagelijks opnamen, wezen daar wel heel duidelijk op. Juist de laatste week wordt de toestand weer uiterst critiek. Tal van botsingen heb ben plaats gehad; Japansche troepen hadden van een Chineeschen bende te lijden, het bendeleven begon weer weelderig te tieren, steden en dorpen werden bedreigd, enz. enz. Men ziet, heel verkwikkend was (en is) de toestand niet! En om nu tot de jongste berichten te ko men, volgens een telegram uit Tientsin heeit een ernstige botsing plaats gehad tusschen Chineesche vrijwilligers en Japansche troe pen te Sin Litoen. De slag begon den 24 Januari des avonds en duurde voort tot den volgenden morgen, toen de Japassche troepen zich begonnen terug te trekken op Tahoeshan. terwijl zij Sin Litoen overgaven aan de Chi neezen. 25 Japansche soldaten, die in burger waren gekleed, werden den 24 Januari in de stad Chengteh ontdekt. Sindsdien is de staat van beleg afgekondigd door de Chineesche auto riteiten aldaar. Een fap?ncche tv»«*c,;rtrein. waarin 200 Japansche soldaten werden vervoerd, is uit Shoei Choeng te Wanying Han aangekomen Nu eenmen tiid daar te hebben doorgebracht, zijn zii naar Suichung teruggekeerd. De Japansche troepen zijn overgegaan tot een algemeen offensief cp de Chineesche vrij- willigercorpsen te Tahoeshan en Fakoemen Dit .was op 24 Januari. De Chineezen trok ken vervolgens op Jehole terug, waarheen zij werden gevolgd door de Japanners. Tij dens het gevecht werd een Japansch vlieg tuig door de Chineesche troepen neerge haald. o Een ander ernstig feit is de aanval op Charbin. Deze stad is gistermorgen door de Japanners bezet, terwijl Chineesche troepen de stad plunderden (Zoo luidde althans een Japansch bericht!). Deze bezetting van Charbin wekt onrust in Rusland, dat zoo heel veel belang heeft bij den Chineeschen Oosterspoorweg. Men ver klaart daar, dat het optreden van Japan te beschouwen is als een verder vergrijn tegen de Russische belangen, in het bijzonder wat betreft dezen spoorweg. De stad zelf is zeer onrustig. Groote demonstratieve optochten trokken gisteren door de straten en de leiders eischte een oor logsverklaring aan Japan. De bezetting stond machteloos tegenover de groote menigte o Tenslotte is er nog Shanghai; waar de toestand uiterst ge«nannen is. Om en bij Shanghai staan be. «rijke troepenmassa's klaar om de gevechte^Ae beginnen. De Chi neesche strijdkrachten' Zijn reeds gebracht op 17.000 man. Het radiostation te Chengjoe alleen reeds wordt door 7.000 man bewaakt, terwijl de overige troepen zijn opgesteld tus schen de vesting Wangpo en het Chineesche deel der stad (het andere deel is in het bezit der Japanners!). De Japansche troepen zijn toegenomen met 4.000 man en opgesteld op de belangrijkste strategische punten van het havengebied Verder heeft de Japansche regeering beslo ten om nog een pantserkruiser, acht torpedo jagers en twee vliegtuigmoederschepen naar Shanghai te zenden. Weliswaar zegt Japan, dat het slechts een vreedzame blokkade wil, om de scheepvaart te kunnen beveiligen, maar de inwoners van Shanghai zijn zeer ongerust en vreezen het ergste. Ze verwach ten elk oogenblik de bezetting van het Chi neesche deel der stad. En dan Dan zal er weer had en wreed gevochten worden, naar 't schijnt. Althans, de kans daarop is vrij groot DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het stadsbestuur van Shang hai besluit het Jap. ultimatum af te wijzen. Een officieel Sovjetbericht uit Shanghai meldt, dat het Chineesche stadsbestuur heeft besloten het Japansche ultimatum tot ont binding van de bestaande anti-Japansche or ganisaties af te wijzen De Japansche minis terraad zou daarop naar uit Tokio wordt ge meld hebben besloten, dat tegen de stad be slissende maatregelen moeten worden geno men. De toestand te Charbin. De toestand in Charbin is nog niet geheel duidelijk Naar verluidt zouden gisteravond gevechten hebben plaats gevonden, tusschen de troepen van generaal Sisja en de Chinee sche bewakingstroepen, van den spoorweg. De meeste openbare gebouwen te Charbin zijn door de Japansche troepen bezet. DE TOESTAND IN BRITSCH INDIE. Talrijke arrestaties. Tijdens relletjes in verband met den onaf hankelijkheidsdag zijn 100 personen gearres teerd, onder wie K. E. Chatterj.ee, onderwijs- ambtenaar alhier en mevr. Urmila Devi, de zuster van een voormalig vooraanstaand lei der van het Bengaalsche congres. Onlusten te Bombay. Gister hebben te Bombay wederom ernstige onlusten plaats gevonden. Een politiepost huis werd vernield, auto's in brand gestoken, verblijven van inlandsche politie aangevallen en in brand gestoken, terwijl ook een auto, waarin Europeanen gezeten waren aangeval len werd. Twee Britsche inspecteurs van poli tie werden door steenen getroffen. De politie heeft de menigte de zijstraten in weten te drijven, de opgewonden menschen keerden echter weer terug. Verdere moeilijk heden worden dan ook verwacht. De beurs en de hartals. Naar verluidt zou de effectenbeurs van Bombay bedreigd worden door intrekking van de regeeringsvergunning, tenzij de veel vuldige hartals in verband met de beweging van burgerlijke ongehoorzaamheid ophoudt Het bestuur var. de beurs is in vergadering bijeengeroepen. Moeilijkheden in Kasjmir. Ernstige conflicten zijn in Kashmir ont staan tusschen Mohammedanen en Hindoes, vooral in het Rajaori-district, waar 12000 gewapende «opstar delingen bijeengekomen zijn en zich gereed maken om tot aanvallen over te gaan 175 personen te Bombay en te Calcutt? gearresteerd. Ter gelegenheid van de herdenking van de onafhankelijkheidsdag kwam bet te Calcut- ta en te Bombay tot ernstige botsingen tus schen politie en congresaanhangers. Te Bombay loste de politie verscheidene salvo's en werden 75 personen gearresteerd, terwijl te Calcutta ruim 100 congresaanhangers werden gearresteerd. Treinaanslag nabij Patna in Britsch-lndië. Gisteren is wederom een aanslag gepleegd op den Benaresexpress. In de nabijheid van Patna is de trein door het verwijderen van een gedeelte van de rails tot ontsporing ge bracht. De materieele schade is aanzienlijk, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Niemand van het personeel of de pas sagiers werd zelfs maar gewond. DE TOESTAND IN DE GEVANGENIS VAN DARTMOOR. Een hooggeplaatst autoriteit verklaarde gisteren dat de toestand in de Dartmoor-ge vangenis nog ernstig geacht moet worden. Een ambtenaar van de gevangenis verklaar de, dat men geen verdere moeilijkheden ver wacht, maar dat men toch geen risico neemt De moeilijkheden kunnen nog van buiten komen, waar politie en militairen de wacht houden. Politiepatrouilles per rijwiel doen de ronde in den omtrek en alle stations en hotels in de nabijheid staan onder scherpe bewa king. Er wordt overwogen de Dartmoor ge vangenis permanent te sluiten. Verwacht wordt, dat spoedig een desbetreffende beslis sing genomen zal worden. Het verhaal van een oud-gevangene. De Star heeft, volgens de N. R. Crt., een gesprek gehad met Jacobus Peter van Dijn, den Zuid-Afrikaan, die veroordeeld was tot zeven jaar gevangenis wegens ernstige mis handeling, doch onlangs, nadat hij zes maan den in de gevangenis had doorgebracht, gra tie heeft gekregen. Van Dijn heeft die zes maanden doorgebracht in de gevangenis te Dartmoor. „De gevangenis van Dartmoor, grijs, somber en neerdrukkend, waar 's nachts de wind giert, waar het zoo vochtig is dat het water langs de wanden druipt en neerdruppelt op de hoofden van de slapen- den, de plaats waar r .en tot alles in staat is om een eind te maken aan de afgrijselijke eentonigheid, om te ontsnappen aan dien le venden dood". Aldus bescheef vrn Dijn de gevangenis. De plannen voor de muiterij wa ren al maanden geleden gemaakt. Men had hem gevraagd er aan deel te nemen en mee te werken tot het rondgeven van sleutels. Van Dijn had dit niet gedaan, omdat hij de man- neH over het algemeen niet vertrouwde. Hij hoorde dat men heimelijk sleutels maakte die men zoodra men er gei oeg had, zou laten toekomen aan de mannen die cellulair waren opgesloten, d.w.z. aan eenige van de grootste desperado's van Engeland. Deze mannen zouden weer anderen bevrijden en dan zou men de wakers aanvallen. Het oorspronke lijke plan was om den aan,al te ondernemen op een mistigen nacht. De mannen waren vast besloten dat het een kwestie zou zijn van sterven of overwinnen. Het valt niet té ont kennen, zei van Dijn verder, dat de directeur gehaat wordt. Het doet er niet 'oe wat hij voor de gevangenen doet, hoe welwillend hij mag zijn en ik kan zeggen cat hij deed wat hij ){0n directeuren zijn nu eenmaal vijan den. Het voedsel was eenvoudig oneetbaar. De harvermout w?s afschuwelijk. Niet dat zij geen suiker kregen wekte d° woede van de mannen, maar de havermout was bedroven omdat zij opgeslagen was op een vochtige plaats. Ondanks de centrale verwarming is de gevangenis afschuwelijk vochtig. Het ge beurt wel dat de gevangenen 's nachts de wa kers roepen om te vragen om naar een droge cel te worden overgebracht. De wakers zijn over het a'gemeen nette kerels Ook zij doen alles om de straf voor de gevangenen zoo dragelijk mogelijk te maken. Ook de dominee werkt daartoe mee door 'n den kerkdienst de voetbal- en boksberichten mee te deelen. Eens per maand worden er concerten gegeven in de kape! van de gevan genis. Ontsnapping zelfs bij een gezamenlij- ken opstand zooals Zondag, is onmogelijk. In de eerste plaats hebben alle wakers in ge val van oproer hun vaste rosten. Voorts kan er in een minimum van tijd een cordon op een afstand van drie mijlen rond de gevan genis getrokken worden. Bovendien sne'len, zoodra de alarmklok geluid wordt, de boeren uit den geheelen omtrek te hulp. De regeering betaalt een premie van vijf pond aan eiken burger die een ontsnapten gevangene op de heide aanhoudt en terugbrengt. De boeren en hun knechts zijn er maar wat happig op om zoo'n premie te verdienen. Van Donovan. die het leven van den directeur gered moet heb ben, zegt van Dijn, daj hij een aardige jon gen is die de groote trom speelt in het mu ziekcorps. Hij verfoeit al vier jaar in de ge vangenis. Zooals men weet is hij veroordeeld tot levenslang. Van andere zijde wordt mee gedeeld, dat Donovan vier jaar geleden met een tweetal anderen wegens moord op een rentenier ter dood was veroordeeld, doch dat zijn straf bij wijze van gratie in levenslang was veranderd. In den oorlog had Donovan zich zeer onderscheiden en was hij tot ser geant opgeklommen. Hii heeft altijd beweerd aan den moord onschuldig te zijn geweest, maar het staat wel vast dat hij in dien tijd in slecht geze'schap was geraakt. Paterson, de commissaris voor het gevan geniswezen, die Zondag hals over kop naar Dartmoor is gegaan om een onderzoek in te stellen, wordt door de Star een van de groot ste gevangenisdeskundigen vafi de were'd ge noemd. Hij heeft pas nog de voornaamste Amerikaansche gevangenissen bereisd en is in een daarvan getuige geweest van een op stand van denzelfden aard als dien te Prince- town. Uit de geschiedenis. Sir Basil Thomson geeft in zijn Geschiede nis van de gevangenis Dartmoor een leven dige beschrijving van de dagen uit het begin der vorige eeuw, toen er ook veel Amerikanen zaten. De gevangenis was een overbevolkte stad zonder vrouwen, met haar eigen wetten, haar eigen scholen, haar fabrikaten en kunst zinnigheden, haar werkplaatsen, waar valsch geld kon worden gemaakt. Tusschen 1813 en 1815 stierven te Princetown 218 Amerikaan sche krijgsgevangenen, een feit, waaraan de herinnering wordt levendig gehouden door een eenige jaren geleden opgerichte poort, die onthuld is door mevrouw Samuel Wi'liams, voorzitster van de Nationale siciety of United States daughters of 1812. Toen in April 1913 de eerste Amerikaan sche gevangenen te Princetown aankwamen was de gevangenis bezet door een detache ment artillerie en een bataljon militie En de gebouwen waren reeds overbevolkt door Fran- schen, die zich haatdragend jegens de nieuwelingen betoonden. Twee jaar later ondernamen Fransche en Amerikaansche gevangenen,, opgewonden door geruchten, dat de vrede was geteekend, een bestorming van de hoofdpoort om de wacht de overmannen. Deze doode vijf van de oproerlingen en verwondde er 35. Dit was tot Zondag j.1. de ernstige uitbarsting in de geschiedenis van de gevangenis, die, zooals gemeld, in 1850 haar huidige bestemming kreeg. De laatste jaren zijn er verscheidene maat regelen ingevoerd met de gedachte, het ge vangenisleven wat menschwaardiger te ma ken. Onder bepaalde omstandigheden zijn ontvangsten, concerten en spelen toegestaan. LOONVERLAGING IN DE NOORD- FRANSCHE KOLENINDUSTRIE. Vergadering van werkgevers. Te Douai is een vergadering gehouden van werkgevers in de Noord Fransche ko- lenindustrie, waarin werd besloten de loon- overeenkomst met de mijnwerkers iper 1 Fe bruari op te zeggen. De werkgevers zijn be reid een nieuwe overeenkomst te sluiten, waarin de loonen met 10 zullen worden verlaagd en wel in twee étappes n.1. 5 op 1 Februari en nog eens 5 %.op 16 Maart a.s. De mijnwerkersorganisaties, die ter stond van dit besluit in kennis zijn gesteld hebben voor Zondag a.s. een vergadering te Lens uitgeschreven, waar vertegenwoordi gers van de verschillende vakbonden en groe pen aanwezig zullen zijn. De communisti sche arbeiders hebben reeds medegedeeld, dat zij geen enkele loonsverlaging zullen aanvaarden, en indien zij hiertoe zouden worden gedwongen, in staking zouden tre den. DE AMERIKAANSCHE LUCHT SCHEPEN. Officiéél onderzoek naar fouten. De marinecommissie van het huis van afge vaardigden is begonnen met het onderzoek over constructiefouten, die zouden zijn ge maakt bij den bouw van het reuzenluchtschip „Akron". Vooral zal de vraag worden onder zocht, of het luchtschip in gewicht en snel heid aan de eischen voldoet. Vice-admiraal Moffett verklaarde in zijn verdedigingsspeech, dat voor den bouw van het luchtschip alleen eerste klasse materiaal is gebruikt. Hij gaf echter toe, dat de firma Goodyear-Zeppelin een boete ten bedrage van 50.000 dollar betalen moest, aangezien de door haar gebouwde luchtschepenhal niet volkomen aan de vereischte afmetingen vol doet. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Koningbergen heeft twee arbeiders ter dood veroordeeld wegens moord en straatroof in vereeniging gepleegd op een taxichauffeur. DE MOORD OP DEN GYMNASIAST. De dader gearresteerd. De Berlijnsche politie is er iti geslaagd den moordenaar van den 16-jarigen gymnasiast Herbert Norkus, die Zondagmorgen j.1. door communisten vermoord werd, op het spoor te komen. Het is een 22-jarig arbeider, Harry Track genaamd. Hij is sedert den moord niet weer in zijn woning teruggekeerd. Men ver moedt, dat hij zich nog in Berlijn ophoudt. AARTSBISSCHOP PER VLIEGTUIG ONTVOERD. Naar uit New-York wordt gemeld, is de aartsbisschop van Guadalajara (Mexico), Jiminez, waar de godsdienststrijd weer in alle hevigheid is ontbiand, plotseling onder geheimzinnige omstandigheden aangehouden en per militair vliegtuig naar een onbekende bestemming ontvoerd. WRIGLEY OVERLEDEN. De Amerikaansche kauwgummikoning, Wil- liam Wrigley, is te Phoenix (Arizona) ten ge volge van een hartaanval op 70-jarigen leef tijd overleden. ENGELSCHE ONDERZEEER VERMIST. Met 50 opvarenden vergaan? De Britsche onderzeeër M. 2 wordt, na buiten Portland ondergedoken te zijn, ver mist. Men vreest, dat de duikboot, aan boord waarvan zich 50 opvarenden bevin den, verloren is. Hoe het ongeluk geschiedde. De admiraliteit deelt in verband met het vermist zijn van den onderzeeër M. 2. nog het volgende mede. Het ongeluk had plaats tijdens duikoefe ningen op 5 mijl buiten Portland. Torpedo jagers en duikbooten kwamen ijlings nader bij cm de plaats van het ongeluk af te zoe ken. Later alarmeerde de chef van het ma rinestation te Portsmouth de flottielje mij nenzoekers, welker bemanningen juist met verlof aan land waren en die uit bioscopen en restaurants moesten worden gehaald. De mijnenzoekers visschen met hun toestellen het water, waar de duikboot liggen kan af; tot dusverre hebben zij echter nog niets ge vonden, ofschoon het water op de plaats van het ongeluk slechts ongeveer 32 M diep is Het laatste draadlooze signaal van den M. 2. is hedenmorgen kort na 10 uur opge vangen. Met den bouw van de duikbooten der M- klasse is tegen het einde van den oorlog begonnen. Aan boord van eiken duikboot van deze klasse bevindt zich een stuk ge schut van 30,5 cM. De constructie der on derzeeërs van dit type schijnt nooit geheel bevredigd te hebben en heeft reeds meer tot onaangename ervaringen geleid. Men hoopt de bemanning te redden. Na veel uren zoeken door het flottielje torpedojagers en mijnenzoekers naar de ge zonken duikboot M. 2. stuitte men kort na middernacht op ongeveer 5 K M. ten Westen van Portland op een metalen hindernis op den zeebodem, die de vermiste duikboot zou kunnen zijn. Zekerheid hieromtrent heeft men echter nog niet. Men hoopt, dat de be manning die bestaat uit 48 manschappen, 6 officieren en de piloot van het marine vliegtuig, dat zich aan boord van den on derzeeër bevindt, gered zal kunnen worden aangezien de zuurstofapparaten aan boord voldoende zijn voor ongeveer 48 uur. Bo vendien zijn alle manschappen voorzien van veiligheidshelmen, waarmede men ingeval van nood naar de oppervlakte kan stijgen. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Bemiddeling mislukt. De secretaris van de Enschedesche en T wentsch-Geldersche fabrikamenvereendgin- gen Mr. A. C. van Eek verzoekt ons het vol gende te publiceeren: Gister hebben de vertegenwoordigers van de Enschedesche en Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereenigingen, de heeren M. ter Kuile, A. Menko, H. J. Jannink en H. J. Ekker en de secretaris mr. A. C. van Eek een bespreking gehad met den rijksbemiddelaar, ir. H. A. van IJsselstein op het Departement van Arbeid te I>en Haag. Naar aanleiding van dit onderhoud deelde de rijksbemiddelaar aan de vertegenwoordi gers der fabrikantenvereenigingen mede, dat hij er van afzag om aan het totstandkomen van een bemiddelingsraad in het Twentsche textielconflict, mede te werken, omdat de werkgevers hem hebben medegedeeld, dat zij een loonkorting van 10 pCt. in elk geval eco nomisch noodzakelijk achten en zij van het percentage onder geen beding wenschen af te wijken. RUMOERIGE PACHTERSBIJEENKOMST. Bij een verpachting verlaten allt pachters de vergadering. Bij een weilandverpachting van het Wees huis te Tiel, waarbij ongeveer 400 pachters aanwezig waren, hebben alle pachters, om dat niet voldaan werd aan de wenschen van den Bond van Landpachters, onder protest de vergadering verlaten. De voorzitter van de afdeeling Neder- Betuwe van den Bond van Landpachters voerde het woord. Hij zette de wenschen van den Bond uiteen, waarop hij door een der regenten werd beantwoord. Daarop verlieten alle aanwezigen de zaal. Een dergelijk feit is bij een verpachting in ons land nog nooit voorgekomen. GEEN KERMIS EN WAARSCHIJNLIJK OOK GEEN CARNAVAL TE EINDHOVEN. Na lange discussies besloot de raad dit jaar geen kermis te laten houden te Eindho ven wegens de crisis. Hierdoor woiden ruim 36.000 voor staanplaatsgelden alsmede de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting ge derfd. Dit besluit werd met 20 tegen 14 stem men genomen. Waarschijnlijk zullen B. en W. nu ook besluiten, om dit jaar geen carnaval te laten vieren. INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van financiën brengt ter kern- nis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het invoer recht op versch en gekoeld vleesch bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld per 100 K G 60; paardevleesch, versch of gekoeld, per 100 KG. 35. Gedurende de maand Februari 1932 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen: 20 pCt. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en ka'fsvleesch, zijnde 12 per 100 K.G. bruto; \2% pCt. van de waarde, voor het paarde vleesch vastgesteld, zijnde 4.37 per 100 K.G. bruto. N.V. HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Faillissement aangevraagd. Naar wij vernemen is een aanvrage tot faillissement ingediend tegen de N.V. Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, om langs de zen weg te komen tot spoedige afwikkeling van verplichtingen die zij tegenover de lo- tenhouders van 1867 heeft, gezien het on langs gewezen rechtbankvonnis. Maandag a.s. zal de aanvraag door de rechtbank wor den behandeld. KORTE BERICHTEN. B. en W. van Eindhoven hebben inge trokken hun voorstel om het presentiegeld der raadsleden van 8 te verlagen op 5 en dan 2.50 uit te keeren voor commissie- en afdeelingsvergaderingen. De bestaande be palingen blijven nu gehandhaafd. Bij wijze van werkverschaffing zal t* Eindhoven een sportterrein worden aange legd. Kosten 197.000, waarvan 133.000 arbeidsloon.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1