Agenda Amstetdamsche jjcucs £ar,,s,D', DE LOONSVERLAGING IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. DE LOONSVERLAGING BIJ DE AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN, BERGEN. HEERHUGOWAARD. WINKEL. Vorige Koers 33 A L-s-TsrsiEnsr. S. J. A. KEESOM, STEENENBRUG, TEL. 152. LE^RAAR M. Q. BOEKHOUDEN. ACCOUNTANT. Donderdag 28 Januari. 2.30 uur, De Unie, jaarvergadering en theemiddag van de Ned. Vereen, v. Huis vrouwen (afd. Alkmaar). 7.30 uur, Cinema Americain: Show of Shows (revue)voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De Zeewolf (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-TheaterYvonne, het schildersmodel (dram.); boven 18 jaar 7.30 uur, hotel Proot, lezing over „Ge nezing met h oogfrequentie-stroomen en ra- diumstralen", door den heer P. Keijser uit Amsterdam. 8 uur, Harmonie, uitvoering Chr. gymn. vereen. Advendo. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, Con cert Bergen's Mannenkoor. Vrijdag 29 Januari. 8 uur, Harmonie, protestvergadering te gen het wetsontwerp-Terpstra; sprekers ds. Rappold en S. N. Postumus. 8 uur, Waakt en Bidt, Ned. Chr. Vrou wenbond, spreker ds. Straatsma uit Den Haag. 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, ver tooning van de oogstfilm door den hr. D. J. van der Ven. Zaterdag 30 Januari. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering De Hal ter. 8 uur, Gulden Vlies, feestavond Ned. Reis- vereeniging, afd. Alkmaar. JUi&Ücaties BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengan ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 21 Januari J.I., waarbij is vastgesteld le. een Verordening tot wijziging der Verordening, regelende de rechts positie voor de ambtenaren in dienst der gemeente Alkmaar (be treffende het verstrekken van regenkleeding) Gemeenteblad nr. 1268; 2e. een Verordening tot wijziging der Verordening regelende de rechts positie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar (betreffende het verstrekken van regenkleeding) Gemeenteblad nr. 1267. Deze verordeningen zijn heden afge kondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd Zij zijn daar in afdruk tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 27 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ge tw BIJGELOOF IN SLOWAKIJE. Van het bijgeloof, dat nog in breede krin- ;n in Slokawije bestaat, getuigen weder wee gevallen, die in den laatsten tijd zijn voorgekomen: In het dorp Novosilice werd der gendarmerie medegedeeld dat de bevol king eene oude vrouw wegens hekserij wilde verbranden. Toen de politie ter plaats aan kwam, stonden de bewoners reeds om de hut der vrouw verzameld en waren vast gesloten haar te verbranden, aangezien zij des nachts de kinderen harer buren zou hebben ontvoerd en betooverd. In eene gemeente in het district Humemce werd een 55-jarige arbeiders gearresteerd, die zich met de bezwering van besmettelijke ziekten bezighield, waarvoor hij tegen be hoorlijke betaling des nachts ongekleed rond het kerkhof en rond de graven der jongste gestorvenen wandelde. De in de textielarbeidersbonden georgani seerde wevers te Burnley, hebben gisteravond met overweldigende meerderheid besloten, om de loonvoorstellen der werkgevers niet te aanvaarden en in staking te gaan. De leiders van 21 organisaties van Ameri- kaansche spoorwegarbeiders zullen heden te Chicago vergaderen, om te beslissen over het voorstel der werkgevers, tot verlaging van de loonen bij de spoorwegen, met 10 pCt. Door deze loonsverlaging zouden twee millioen arbeiders in alle deelen van de Ver. Staten worden getroffen. Algemeen verwacht men, dat de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties de loonsverlaging zullen aanvaarden. !ficomnciaai 'flieuws Reeds 270 plaatsen van de 350, die voor de door de V. V. V. georganiseerde filmavond beschikbaar zijn gesteld werden gistermiddag afgenomen. De overigen zijn Vrijdagavond aan de zaal verkrijgbaar Voor leden a 0.50, voor niet-leden 1.50. De folklorist, de heer D. J v. d. Ven, vertoont de film „Neerlands Volksleven in den Oogsttijd", een film, die de aan wezigen met de oogstgebruiken in alle deelen van ons vaderland in kennis brengt. De heer v. d. Ven geeft bovendien een toelichting, terwijl dr. E. v. d. Ven—ten Rensel de muzikale begeleiding ver- «orgd. Vóór de vertooning van deze film zal bovendien de film van de feesten te Bergen aan Zee vertoond worden. HENSBROEK. Algemeene vergadering der Floralia-Huis- viijtvereeniging. De voorzitter burgemeester Kooiman opende met een woerd van welkom de vergadering. De algemeene ontvangsten van de pen ningmeesteres zijn 76588K. In kas was aanwezig 179.74 M, dus de ontvangsten van de laatste tentoonstelling zijn 586.14. De uitgaven zijn 600.86. Er is dus een nadee- lig saldo van 14.72. Hierna volgde bestuursverkiezing, aftre denden waren mei. Kok, mej. Speetsde Vries en de heer jb. Heertjes. Allen werden met bijna algemeene stemmen herkozen en namen de benoeming aan. Verder kwam het bestuursvoorstel van aansluiting bij de Fe deratie van Floralia-vereenigingen. De voorz. zette dit punt nader uiteen. De algemeene vergadering had hierop niets tegen. Er werd besloten hiertoe over te gaan en daar er een kaart was ingekomen voor de vergadering van den bond van Federaties, werd besloten om een paar afgevaardigden heen te laten gaan. De voorzitter bracht nog in het midden, om den datum voor de volgende tentoonstel ling te bepalen, ook met het ook op de Fede ratie. Dus werd bepaald op 17 en 18 Sept. Rondvraag. De heer Jn. Vo kers bracht iets naar voren over het trekken van narcissen voor de kinderen. Dit word aangehouden tot na de tentoonstelling, wat dan door het be stuur onder de oogen zal worden gezien. De heer Hart vroeg inlichtingen aangaande den houtsnijcursus. Tot heden zijn de uitgaven 37.29. Het heeft de vereeniging dus niet veel gekost. Verder waren allen tevreden, ook de leermeester de heer C Blom. De heer Speets zeide iets over het toetreden tot de Fe deratie. Zijn bedoeling is een bestuturskaar' of teeken waar men mee kan volstaan. Juffr. Kok bracht nog eens in het midden over de beprijzing van de huisvlijtinzendin- gen der kinderen. Deze is al eens verdubbeld, doch voor de lagere klassen zal hiermee reke ning worden gehouden. Ook vroeg juffrouw Kok nog om den heer C. Blom het lesgeld dat 1 bedraagt, te verhoogen. De voorzitter zeide dat dit is ingegaan op het door den heer C. Blom zelf vastgestelde bedrag voor dezen winter, maar voor den volgenden winter zal het bestuur de kwestie nader beschouwen. Daarna sluiting. SCHOORL. Woensdagavond had de ledenvergade ring plaats van de Coöperatieve Boerenleen bank alhier, in het lokaal van den heer Schuijt. Van de richting Camperduin liepen gratis voor de leden een tweetal autobussen, welke na afloop der vergadering de men- schen weder huistoe brachten. De vergadering was als altijd goed be zocht. Wegens ontstentenis van den voorzit ter van den raad van toezicht, de heer v. Fridagh, werd de vergadering geleid door den heer D. Duin Wzn., directeur van de bank, die met hartelijke woorden de aanwe zigen welkom heette en de vergadering open de. Medegedeeld werd, dat de rente voor spaargelden in de eerste drie maanden van dit jaar drie pCt. zal zijn. Termijndeposito's worden momenteel niet aanvaard. De rente van voorschotten en credieten zal 4 pCt. be dragen. De kassier houdt zitting, eiken Vrijdag morgen van 1012 en van 25 uur. Tot 15 April is er des avonds geen zitting. Des Za terdags wordt in 't café van den heer Van Beusekom op de Markt in Alkmaar gelegen heid gegeven tot het doen van bankzaken. Overigens wordt de kassier altijd tot helpen bereid gevonden althans als hij thuis is. Het jaarverslag van den kassier was een tamelijk uitvoerig stuk. 't Werd na lezing goedgekeurd. We bemerkten uit deze lezing dat het ledental van 188 tot 203 was geste gen en dat de toestand van de bank goed is. Bij monde van den heer H. van Lienen werd het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat 't werk aan de bank in goede orde is. Dit verslag gaf een dankbaar applaus. De kassier las hierna de cijfers van de ba lans, winst- en verliesrekening voor. De re kening sloot met een eindcijfer van 746537.90, of weder ongeveer een ton meer dan de vorige jaarrekening. De balans had een eindcijfer van 387511.07. Aan spaargelden was op 31 December belegd 364526.17, een nage noeg gelijk bedrag als op 31 December 1930. Aan voorschotten was uitgegeven 158291.50. Op loopende rekening hadden de leden een schuld aan de Bank van J 123041.69 en een tegoed van 13873.99. De winst was groot 1146.12. Rekening en balans werden beide met al gemeene stemmen door de vergadering aan vaard, terwijl besloten werd, om de winst aan de algemeene reserve toe te voegen. Bij de Centrale Bank te Utrecht was per 31 December belegd 89406.20. Tot leden van de finantieele commissie voor dit jaar werden benoemd, de heeren R. Wognum, A. B. Schouten en T. Schoen. De heer A. van Lienen werd tot bestuurs lid herbenoemd met nagenoeg algemeene stemmen, terwijl het aftredend lid van den Raad van Toezicht, de heer J. Stam Mzn., eveneens weder werd benoemd, met een zelf de stemmental ongeveer als de heer v. Lie nen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de ontslagname van den heer S. G. L. F. Ba ron van Fridagh als voorzitter van den Raad van Toezicht. Een der leden vroeg of 't niet gewenscht was dat pogingen werden aange wend om op deze ontslagaanvrage terug te komen. Van den bestuurstafel werd geant woord, dat in geen geval zulk een poging zal worden aangewend omdat deze ontslag aanvrage, voorzoover kan worden nage gaan, niet is voortgekomen uit, en zijn oor zaak niet is te zoeken bij den bank en 't bankbestuur. De Raad van Toezicht bestaat, met deze vacature, uit vier personen welk getal nog groot genoeg is om door te gaan, en er moet ook met deze menschen voorloo- pig worden doorgegaan, omdat in deze ver gadering niet in deze vacature kan worden voorzien. Hierna sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering. OUDKARSPEL. Jaarvergadering der vereeniging „Hulp In Nood" Woensdagavond ten huize van den heer C. Vis. De voorzitter, de heer G. IJff, opende met een hartelijk welkom aan het flink aantal opgekomen leden en de per». Wzec&ecicfit naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 785.2 te Mün- chen. Laagste barometerstand 733.0 te Seydis- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 29 Januari: Zwakke in het Noorden wellicht matige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind; neve lig tot licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst; lichte dooi ih het Zuiden. Overzicht. De hoogste barometerstanden worden thans in Zuid-Duitschland en de Alpen ge vonden. Aan de Westzijde neemt de lucht druk iets af, doch het gebied van hoogen druk behoudt zijn enorme uitgebreidheid en vertoonde een tweeden kern boven de Saha- la. Langs IJsland passeerde weer een diepe depressie. De warme oceaanwinden, die met stormsnelheden over de Noorsche zee Scan dinavië en de Oostzee in Oost-Europa bin nendringen, brengen dooi tot diep in Finland en Polen en geven aanleiding tot zomertem- peraturen boven het gebied van mist e n vorst, dat het geheele westen bedekt tot aan de Alpen. In de hoogte worden aldaar even eens hooge temperaturen en groote droogte waargenomen (Sansby 2500 M. 1 graad Celsius met 10 vochtigheid, Zugspitze 2960 M. 3 graden Celsius met 20 Het is te verwachten, dat de Westelijke stroomin gen in het Noorden zich langzaam naar het Zuiden zullen terugtrekken. Wel, zeide spreker, is de toestand van de kas niet gunstig, doch gezien onze zustefver- eeniging in Noordscharwoude mogen we niet klagen, waar een achteruitgang was te cön- stateeren van circa 1900, terwijl dit in onze vereeniging bijna 800 is. Met de hoop dat het in het komende jaar beter zal zijn open ik deze vergadering. Waar er geen ingekomen stukken zijn, kwam het punt mededéelingen aan de orde Het bestuur stelde voor om voor den bode weder evenals het vorige jaar, het loon te handhaven met 50 per jaar toeslag. Verslag van den penningmeester den heer H. de Geus. Ontvangsten waren over het jaar 1931 2599.61, uitgaven 3391.94 alzoo een na- deelig saldo van 792.33. 443 uitkeeringen'zijn gedaan aan 127 per sonen met 2349 ziekendagen. Was de reserve in 1930 5194.74, deze is thans gedaald tot 4402.30. De kasnaziener de heer A Kroon advi seerde tot goedkeuring der boeken daar hij met de heer F. Moeijes alles in orde bevon den had. Tot kasnazieners voor 1932 werden be noemd de heeren F. Moeijes en P. Volker met als reserve den heer K. Tromp. Jaarverslag van den secretaris. 4 bestuursvergaderingen zijn gehouden en 2 ledenvergaderingen. Weinig verandering in het ledenaantal is er te constateeren. Hierna volgde bestuursverkiezing. De afgetreden bestuursleden de heeren Jn. Ooijevaar en C. v. d. Hoven werden met bij na algemeene stemmen herkozen. Bestuursvoorstel omtrent wachtdagen. Het voorstel is om voor elk ziektegeval 3 wachtdagen te stellen. Dit is thans 3 wacht dagen per boekjaar. Bij de ziektewet werden ook bij elk geval 3 wachtdagen gesteld. Door enkele leden wordt hiertegen geprotesteerd Waar bij hal ve uitkeering toch al weinig wordt ontvan gen, zouden met drie wachtdagen zij die nog al eens iets mankeeren hieronder nog al moeten lijden. Door den heer Jb. Butter werd het stand punt van Koedijk uiteengezet. Waar door de Ziektewet ook 3 dagen wordt genomen in de eerste ziekteweek, wilde hij dit door de zie kenkas in de tweede week doen. Dan wordt de zieke toch in de eerste week niet van bei de kanten getroffen. De heer Kansen uit Noordscharwoude stelde het op prijs, dat door de beide zuster- vereenigingen zoo eendrachtig samen ge werkt wordt. Deze spreker vervolgde, dat juist voor hem die een ernstige ziekte krijgt de zieken kassen zijn opgericht. Voor deze leden is het een uitkomst. De heer Jn. v Hout zeide dat waar bij de opening is gezegd dat ook jongeren konden worden ingeschreven, dit moet worden aange wakkerd, daar de jeugd de toekomst is. Spre ker zou het willen laten zoo als het is. De heer K Tromp zou bij weder invallen van de ziekte dit als één geval willen be schouwen. De voorzitter antwoordde dat dit moeilijk is te beoordeelen door de wijkcommissarissen. De heer K. Hoogeboom wilde de uitkee ring stellen op 10 per week. Ook dit bracht moeilijkheden mee daar dit moeilijk per dag is af te ronden. Wanneer het reserve-kapitaal minder dan 4000 gaat bedragen, zullen we noodge dwongen weder op 9 per week moeten ko men, dan is het weder een rond getal per dag. Het bestuurvoorstel in stemming gebracht werd met 29 voor en 15 stemmen tegen en 2 blanco aangenomen. De heer P. Kossen wilde graag een over zicht van hen die meerdere malen ziek zijn, daar hij dacht dat er onder de leden zooge naamde lijntrekkers zijn. De voorzitter: Dit is voor de controleurs geen comoliment doch zoo wantrouwend zijn we niet. Wij vertrouwen dat de leden geen misbruik zullen maken van hun ziek zijn. Is er echter een lid dat ziet dat een trekkend lid aan het werk is, laat die dat even bij den wiikcommissaris vertellen. Een stem uit de vergadering benoemde Kossen tot algemeen controleur. De heer P. Volker zou gaarne op de ach terzijde van de convocatie het financieel ver slag zien. Dit zal in overweging worden genomen. De heer J. Hoogeboom zou als er een voorstel is van het bestuur, het bestuur niet mede willen laten stemmen. De voorzitter: Wij zijn toch ook leden, dus hebben we ook stemrecht. Wel is het goed, zooals dit nu ook het geval geweest is, om eerst de leden te laten stemmen en daarna het bestuur waardoor onze stemmen de vergade ring niet beinvloeden. Hierna volgde sluiting, waarbij de voorzit ter nog mededeelde aat in de volgende be stuursvergadering zal worden besproken, om, evenals dat in meerdere pfdeelingen gebeurt, half geld uit te keeren en niet zoo vast aan de 26 pCt. te houden. Nog wilde spreker de werkelooze leden in overweging geven tijdens hun werkloosheid weer lid te worden dan kunnen ze, zoo ze weer bij 'n patroon zijn, wederom half lid worden, om niet voor het feit te komen om halve uit keering te krijgen en niets van de Ziektewet. Ieder voor zich onderzoeke in hoever dat gaat. De voorzitter zegde dank voor de aange name besprekingen en sloot de vergadering Door den heer P. Groot, Schapenweg, werd aangifte gedaan, dat onder zijn vee mond- en klauwzeer was uitgebroken. Van de kool, welke thans een minimum prijs niet kan opbrengen, en weder terug naar huis wordt gebracht, wordt voor het „over halen" bij de Broekerbrug geen to[ meer geheven. Door de samenwerkende commiezen werd te dezer plaatse bij verschillende eigenaars in totaal ongeveer 4000 L. benzine ontdekt, waarvan geen aangifte was gedaan. De raad dezer gemeente vergaderde op 26 Januari 1932 voltallig. Door de commissie van Beheer der Ge meenschappelijke gasfabriek voor Winkel en Nieuwe-Niedorp. is aanhangig gemaakt een verziek van Jn. Lodder te Nieuwe Niedorp, om van het thans verhuurde erf bij de gas! fabriek een strook bouwterrein te mogen koopen over een breedte van 8 M. en de ge heele diepte. Door de commissie werd daarvoor een verkoopprijs geadviseerd van 225 en voor gesteld dit perceel daarvoor te verkoopen. B. en W. adviseerden in gelijken geest. Aldus besloten. GTERLEEK. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij de ingezetene C. Schram reeds een schaap met lammeren in de weide loopt, welige zich daar uitstekend amuseeren. Het bestuur der huisvlijtvereeniging heeft, in verband met de crisis, een referendum on der de leden gehouden over de vraag of de tentoonstelling met daaraan verbonden fees telijkheden. ook thans zou plaats vinden. Het resultaat was, dat met meerderheid van stem men besloten werd, wel een tentoonstelling te organiseeren. Voor de school- en rijpere jeugd is dit ongetwijfeld een verheugende beslissing, daar velen reeds bezig waren iets te maken. Men kan dus thans daarmede rustig doorgaan. Dinsdagavond vond in café de Vries een vergadering plaats van den Neutralen Boeren- en Tuindersbond, onder voorzitterschap van de heer Jb. Leegwater. Medegedeeld werd, dat eenige nieuwe leden waren ingeschreven. Behandeld werd een schrijven van het H. Bbetreffende het in dienen van voorstellen voor de algemeene jaarvergadering, welke in Februari te Hoorn zal plaats vinden. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren J. van der öragt en O. de Vries, plaatsvervangers Jb. Leegwater en K. Bro-rtjes. Aan den raad werd een adres gericht, om mede te werken tot een vlotte afwerking van de te verstrekken credieten. Zonder hulp van overheidswege zullen vele tuinders hun land niet kunnen bemesten. Als dit niet ge beurt, blijven de gevolgen niet uit. Statuten en huishoudelijk reglement wer den behandeld en vastgesteld. EX? vaststelling der contributie leverde veel slot iot bespre king, wat gezien de toestand waarin vele leden verkeeren, geen verwondering wekt. van Jannari JfWl. Opgave van üoordliollaiirtM'li i<ai»ili»oii\verei!ïei .VV. Koers var. hedan te (Ontvangen per draadtooze telefoon). STAATSLENINGEN. 4'A Nederl. 1917 4 1931 BANK-INSTELL1NGEN. Handel Mpij. Cert. v. tOOO, Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D. Reicbsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie -. Berkels Palent Calvé Delft Cert. Küchenm, Ace. Nederl. Ford Philips Gloei) Gem. Bezit Unilever NDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Ass. Gas Electr Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn - Gem Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli oenembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific W abasb 'Exdividend. PROl ONGATIE Vori tExclaim. WIS'-1'! Vorige koers 97 yils/i6 72 55 ''Va 7> 4->/a af) 5 «Va 1/2 sn 1.6% 1 2 ui <16 V» 7X6 t'/a Vb 1 7i 7x 80 17Cs/i 173 U4 12,. to 18 39 39 26 10 - 79 £0 '7'Va 23 70 70 110 121 12 U/a 79 79 6 -% 7% 48 48 18 18 «V. 25 U'/a VlG 1% 4 7% 1 14% 6t% 61 135 1*5 25i/a 25 165 165 191 M 88 1 80%6 3% ige koers KOERSEN pl.m 1.30 53 41 51 117x 172 801/, 'H'Va 16 Va 21'/a o lu 'Va 49 1 Va pl.m 1.45 -LM ïïv, pi.UI 2.0U 41 10/Va tx% pi.m. 2.15 1/ >/a IM/a 80 1 %-i 1211/a 1751/, 125-1/, 25 793/, 48 3JS/X8 4 %-. 13/lS 4<3/4 NIET OFFICIEEL. hon1<?.en Berlijn Brussel (Belg*) I Weenen p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm OsloI New-York Italië 2% oCt, Heden AMSTERDAM. 2fl ijCL 8.60 58.30 34.64 48 47»/. 4ó]75 48. 46 248 8/a 12 51) Koers op iietlen 2 uur 8.61 58;/5i/a 9.7,3/ 34.65 48.50 47.25 48 25 46 50 248% 12 50

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2