Alkmaarsche Courant. £aad: en Jmm&oim JiecA&Sehoal Honderd vier en derligsie Jaargang. Donderdag- 2S Januari No. 23 1932 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 18 tot en met 26 Januari 1932: sleutels, 1 paar heerenhandschoenen, R.K. kerkboekje, handschoen, vulpen, huissleutel, kinderporte- monnaie met inhoud, belastingmerk in etui, gummischoen, ceintuur, een vulpen, hand warmer. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 18 tot en met 26 januari 1932: R. Ruiter, Ridderstraat IS, damesringetje; B. Koomen, Laat 142, dames- tasch; F. van Keeken, v. Oldebarneveltweg 30, Castricum, eenig kleingeld; Brugwachter, iVlotburg, ledige melkbus; T. Minas, aan nemer bouwwerk Popelmanslaan, polshor- lage; F. de Wit, Luttik Oudorp 87, heeren portemonnaie met inhoud; G. v. 't Hof, Lin- denlaan 36, rozenkrans; D. Pool, Water- schapstraat4, bril; L. Oly, Uitenboschstraat 9, belastingmerk in étui; J. Dik, Ritsevoort 38, dameshalsketting; M. Admiraal, Boom kampstraat 13, portemonnaie met inhoud; J. iLeek, Verlengde Landstraat 41, belasting- snerk in étui; A. Breed, Nieuwstraat 13, voet bal; R. v. d. Vliet, Zocherstraat 23, vulpen; IJ. Burgering, KI. Nieuwland 2, kinderporte- snonnaie; Frans Noom, Snaarmanslaan 66, 'mantelceintuur; H. Bakker, Baanpad 13, 'passerdoos; K. Bakker, Noorderkade 6, huis sleutel; B. v. d. Werken, Ged. Baansloot 19, ipiepkuiken; J. Vonk, Molenkade 26, blouse- speld met pareltjes; E. Verberne, Westerweg 270, portemonnaie met inhoud; alsmede een hondenriem; Braasma, Druivenlaan 41a, medaillon; v. d. Wal, Noorderkade 68, belas tingmerk; G. Kaai, Vogelenzang 19, porte monnaie met inhoud; Wed. J. de Vos, Kerke- laan 37a, Heiloo, kindertaschje met inhoud; SN. Sinnige, Rijkstraatweg 163, Heemskerk, vulpenhouder; L. de Jong, Oudegracht 48, 'dasspeldje; D. Put, Nieuwlandersingel 1. plank; A. van Veen, Baansingel 37b, knip mes; J. Bijwaard, Spoorstraat 29, treinabon nement AlkmaarDen Helder; Openbare ^Leeszaal, Langestraat, vulpenhouder en huis sleutel; H. Meijer, 2e Tuindwarsstraat 21, bruine muts; K. Tump, Uitenboschstraat 56, schootsvel; De Modder, Baansingel 46, por temonnaie met inhoud; G. Walewijn, Hout weg 18, padvindersriem met fluit. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van politie. WESTLANDSCHE DRUIVEN NAAR NED. INDIE. Geslaagde proeven. De dit seizoen voortgezette proeven met de verzending van Westlandsche druiven naar Ned.-Indië hebben de meening bevestigd, dat de export van druiven over een lang traject en naar tropische landen zeer wel mogelijk is. De proeven werden thans in nauwe samen werking met prof. Sprenger, hoogleeraar aan de rijkslandbouwhoogeschool te Wageningen, genomen, waarbij partijen druiven onder de zelfde omstandigheden als aan boord naar Indië, in een speciale koelcel werden ge plaatst. Op verschillende methoden is de verzen ding van de druiven beproefd, waarbij de kurk-verpakking zeer 'voldeed. Tevens zijn proeven genomen om druiven zonder bijzon dere verpakking, zoo van de Westlandsche veilingen, naar de Oost te verzenden, en ook deze proeven daagden uitstekend De toepas sing van zwavelstof en zwavel-oxyd hield verband met proeven in zake schimmel-vor ming. Ook ten opzichte daarvan zijn mooie resultaten bereikt. Wat de economische zijde betreft, kan wor den medegedeeld, dat de uitkomsten gunstig waren te noemen, hoewel bij den verkoop van de laatste partij van dit seizoen merkbaar was, dat de crisis ook tot Ned.-Indië is door gedrongen, hetgeen zich openbaarde in een mindere koopkracht. DE DENEN EN HUN BOtERUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Boos over Duitschland's invoer rechten. Zij boycotten alle Duit- sche goederen. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de bonds raad (hoofdbestuur) van den Centralen Bond van Finsche landbouwproducenten besloten heeft, alle Duitsche goederen te boycotten. Als reden hiervoor wordt opgegeven de ver hooging der Duitsche invoerrechten op boter, welke wordt beschouwd als een inbreuk op het FinschDuitsche handelsverdrag. De Finsche boeren hebben besloten, geen Duitsche goederen meer te koopen Deze boy cot zal worden gehandhaafd tot Duitschland van houding verandert De landbouw-organi- saties hebben tegelijkertijd een oproep tot het geheele publiek gericht, om hun voorbeeld te volgen. WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." Sinds het einde der vorige week is de toe stand, wat betreft de prijzen der roode kool hoegenaamd niets veranderd. Voor de eerste kwaliteit wist men slechts 0.10 meer te be dingen, dan de hoogste noteering van Zater dag 16 Jan. j.1. De laagste noteering was van zelfsprekend de minimumprijs of wel 0.60 per 100 K.G. Dat tegenwoordig di verse partijen mooie kool als onverkoopbaar door de veiling gaan is geen bijzonderheid meer. De tweede kwaliteit roode kool is in deze week verkocht voor 0.601 per 100 K G. De meeste partijen groote roode kool doorschot gaan onverrichter zake door de veiling. De aanvoer bedroeg in deze week 93700 K.G. tegen 140600 K.G. in de vorige week. Dus de aanvoer is aanmerkelijk terug gel oopen. Dit was te voorzien. Met de gele kool is het iets anders gesteld, dan met de prijzen van cie roode kool De be stede prijzen van deze week stonden wel hooger, dan die van j.1. Zaterdag. De hoogste noteering van de vorige weel: werd echter niet bereikt. De eerste kwaliteit gele kool zijn verkocht voor 0.601.30 en het door- scchot gele kool voor 0.600.70 per 100 K.G. Deze aanvoei bedroeg in deze week 22075 K.G. tegen 20125 K.G. in de vorige week. De prijzen van de Detnsche witte kool zijn in verhouding beter dan die van de roode kool. Dit vindt wel zijn oorzaak in de geringe aanvoer. Voor het eerst in dit seizoen is thans voor de eerste kwaliteit Deensche witte kool ten laagste 0.60 betaald. Dit geschiedde op Zaterdag j.1. Wat betreft de hoogste notee ring, deze verschilt niet veel met die van de vorige week. De tweede kwaliteit Deensche witte kool trok zocals verwacht werd niet vee! belangstelling De verkochte partijen brachten op 0.60—0.70 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze week 29050 K.G. tegen 64425 K. 3. in de vorige week. 1675 K.G. peen is verkocht voor 3.30 3.60 voor de groote peen en 1.40—1.70 voor de kleine peen. De vorige week bedroeg de aanvoer 250 K.G. 675 K.G. bieten zijn van de hand gedaan voor 2.50 per 100 K.G. tegen 250 K.G. in de vorige week. Een tegenvaller was het in het begin van deze week te moeten constateeren, dat de uien- prijzen pl.m. een gulden per 100 K.G. ge daald waren. Gelukkig herstelde deze daling zich eenigszins. doch niet zoodanig, dat de 9 per 100 K.G. bereikt werd. Op j.1. Za terdag bedroeg de noteering van 8.40 8.80 per 100 K.G., n.1. voor de gewone uien. De prijzen van de grove uien zijn wel het meeste gedaald. Op Dinsdag j.1. werd zelfs nog 66 60 betaald. Zaterdag daarna waren de prijzen ongeveer 1 per 100 100 K.G. hooger, dan op Dinsdag te voren. Voor de drielingen is betaald 7.20 8.30 per 100 K.G. Aangevoerd werd in totaal 39925 K.G. tegen- 49875 K.G. in de vorige week. Mej. Thomsen te Alkmaar is naar onze correspondent nader meldt te Akersloot be noemd als hulppredikante bij de Ned. Herv. Kerk en heeft die benoeming aangenomen 15 Februari a.s. zal zij zich in deze ge meente vestigen. Ds. J. Hovius te Nieuwe Pekela (Gr.) heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk te Den Helder. Ds. A. Vis te Den Burg (Texel) is aan de universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de godgeleerdheid. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voor heen hulpprediker te Wassenaar, heeft be dankt voor het beroep tot predikant aldaar (2e predikantsplaats). Dinsdagavond had te Beverwijk een ouderavond plaats, waarin op hartelijke wijze afscheid genomen werd van het met 1 Febr. naar Amersfoort vertrekkende school hoofd, den heer J. G. v. Zanten. Buitengewoon was de opkomst van het aantal ouders, terwijl mede aanwezig waren het gemeentehoofd, wethouder Braun en me vrouw KempHaan. De sprekers waren dien avond, de heeren Bulsink, de burgemeester en nog een paar anderen, die allen getuigenis aflegde van de groote verdienste van den heer v. Z. op het gebied van het 1. o. Als herinnering aan Beverwijk werd hem een fraaie schemerlamp aangeboden. Aan 't slot dezer oijeenkomst nam de scheidende het woord en zegde dank voor de vele blijken van belangstelling, zoowel vroe ger reeds ondervonden als op deze huidige stonde. Hiermede was een periode van een te Be verwijk werkzaam leven voor den heer v. Z. afgesloten. Gisteravond is te Bergen een Plaatselijk Comité van Actie tegen het wetsontwerp- Terpstra opgericht. Voor deze vergadering waren uitgenoo- digd de Vrijzinnig-Democratische Bond, het onderwijspersoneel, Oudercommissie en S. D. A. P. en het bestuur van de Bosch-school". De heer Daalder gaf een korte uiteenzetting van den inhoud van bovenbedoeld wets ontwerp. Als bestuursleden werden gekozen de heer Loos voor de Vrijzinnig-Democraten; de heer Strubbe, onderwijzer, de heer Daalder voor de Boschschool en de heer D. Bergman voor de S. D A. P. Bergens Belang en de Oudercommissie zullen aisnog gevraagd worden in dit comité zitting te nemen Uit Schoorl en Koedijk was ook belang stelling. Ook daar zal getracht worden een plaatselijk comité op te richten. KERK EN ONTWAPENING. Tegen het bolsjewisme De Int. Broederschap tot zedelijk en gods dienstig verzet tegen het boisiewisme. alge meen secretaris dr. F. J. Krop, herv. pred. te Rotterdam, heeft aan de ontwapeningsconfe rentie een adres gezonden, waarin zij de hoop uitspreekt, dat de ontwapeningsconfe rentie haar bemoeiingen ook zal uitstrekken tot alles wat stuurt in de richting van den burgeroorlog, gezien ook de omstandigheid, dat de Derde Internationale zulk een oorlog voorbereidt, d.i. den gewapenden strijd tus schen hetgeen zij het „proletariaat" en de „burgerij" noemt. In schier alle landen be staan er gewapende groepen onmiddellijk aan de leiding der Derde Internationale onder worpen, en zoo werkt deze laatste aan de ontketening van een oorlog, dit, meer nog dan de intern worstelingen, het Chr. ge weten in opstand brengt. Aan het slot van haar betoog verzoekt adr. de conferentie, bij haar besprekingen de Derde Internationale niet uit het oog te ver liezen. VROUWELIJKE HULP VOOR OUDERLINGEN. Dr. K. Dijk, geref. predikant te Den Haag. zegt in zijn Kerkbode o.adat het in groote gemeenten, waar de ambtsdragers overbelast zijn met arbeid, geen overtollige arbeid zou wezen, wanneer verschillende broeders en zusters de ouderlingen hielpen Ik denk hier bij, zegt hij, voornamelijk aan tal van dienst- meisjes, die van buiten in de steden gekomen zijn, en voor wie het ongetwijfeld goed zou j wezen, wanneer ze eens door ervaren en godvruchtige zusters der gemeente werder, bezocht. Daarmee wil ik niets tekort doen j aan het werk der opzieners, doch mij dunkt dat deze zelf verblijd zouden zijn, wanneer op deze wijze hun arbeid gesteund en de gemeenschap der heiligen meer beoefend werd. dwongen opheffen van de eenjge openbare school in de gemeente Peursüm, tegen de wensch van den Gemeenteraad, in breede kringen als onrecht werd gevoeld, i:u door minister Terpstra, daarin ook al er vol gende de meerderheid van de Staatscommissie Rutgers, tot wettelijk recht worden gemaakt. Dat daarmede afbreuk wordt gedaan aan het pacificatiebeginsel, belichaamd in Art. 195 van de Grondwet, schijnt de meerderheid der Staatscommissie en den minister niet te deren. Moge de Volksvertegenwoordiging besef fen, dat op die wijze geen waarachtige pacifi catie, geen duurzame schoolvrede te ver krijgen is. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. KERKERAAD GESCHORST. Alle 6 kerkeraadsleden van de herv. ge meente Biezelinge zijn door het classicaal be stuur geschorst. Nader deelt men ons dien aangaande het volgende mee: Eenigen tijd geleden is in die gemeente een actie gevoerd om een predikant te beroe pen. Toen heeft de kerkeraad zich met de kerkvoogdij, die beide zijn tegen betaling van de verplichte bijdrage aan den Raad van beheer voor de Predikantstraktementen, te gen deze* actie gekeerd en wel oip zoodanige wijze, dat hierop bovenbedoelde schorsing is gevolgd. MOTIE DOOR DE COMMISSIE VAN TOEZICHT AANGENOMEN. De Commissie van Toezicht op het L. O. te Alkmaar, heeft in hare vergadering van 27 Jan. J.1. besloten adhaesie te betuigen aan onderstaande motie, welke is aangenomen door de Commissie van Toezicht op het L. O. te Winterswijk. „De Commissie van Toezicht op het L. O. te Winterswijk, kennis genomen hebbende van het ontwerp van minister Terpstra tot wijzi ging van de L. O.-witt 1920, waarbij o.m. wordt voorgesteld de 45 leerlingenschaa! in te voeren, zonder dat daarbij onderscheid is gemaakt tusschen groote en kleine scholen, spreekt haar groote teleurstelling uit over het feit, dat hierdoor aanzienlijke schade zal worden toegebracht aan de vitale belan gen van het onderwijs in zijn geheel, aan dat, gegeven in tal van kleine scholen ten platte- lande in het bijzonder. waarom zij hoopt en vertrouwt, dat de Volksvertegenwoordiging, met terzijdestel ling van politieke verschillen, deze nieuwe leerlingenschaa! niet in de wet zal opnemen". ver- WETSONTWERP TERPSTRA. III. Geen bestaanszekerheid voor de Openbare School. Bij de beoordeeling van het Wetsontwerp Terpstra tot wijziging van de Lager Onder wijswet 1920 trekt in de eerste plaats wel de aandacht: de verhooging van de leerlingen- schaal. Begrijpelijk is dit; die wijziging tast zóó ernstig de vitale belangen van het onder wijs aan, dat hiertegen van alle zijden, zoo wel door de voorstanders van het openbaar als door die van het bijzonder onderwijs, met klem opgekomen wordt. Deze wijziging is echter niet de eenige, die het Wetsontwerp onaannemelijk maakt; vooral niet voor de voorstanders van de openbare schooi, terwijl ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs zoo lang zij nog prijs stellen op het behoud der Pacificatie, aan hun zijde moeten staan. In de Memorie van Toelichting toch, be- hoorende bij het adres van het Comité van Actie tegen het Wetsontwerp Terpstra, tot de Staten-Generaal gericht, wordt geconsta teerd, dat bij deze voorgestelde wetswijzigin gen en dit na de aanvaarding der finan- ciëele gelijkstelling voor de eerste maal en nog wel van de zijde van de Regeering zelf voorstellen worden gedaan, die in strijd' zijn met het denkbeeld der Pacificatie zelf. Het uit de Lager Onderwijswet wegnemen van de zekerheid, dat bij een genoegzaam aantal leerlingen in elke gemeente minstens één openbare school bestaat, kan immers niet anders dan als zoodanig worden aange duid. In Art. 19 van de L. O. Wet is bepaald, dat in elke gemeente gelegenheid moet bestaan tot het ontvangen van openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen en dat in een gemeente een openbare school moet bestaan, indien door de ouders (verzorgers) van 12 leerplichtige kinderen openbaar onderwijs wordt begeerd of zoo lang er nog 8 leer plichtige kinderen op een school zijn. Afwij king van die verplichting wordt alleen toe gestaan, en dit niet langer dan voor een termijn van vijf jaren, als de Kroon den Onderwijsraad gehoord, daartoe toestem ming verleent. Deze bepaling, de eenige in de Lager On derwijswet. die aan het openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen in elke ge meente bestaanszekerheid geeft, wordt in het voorgestelde nieuwe artikel 14 weggenomen. Voorgesteld wordt, dat een gemeente aan de verplichting om te zorgen voor de gele genheid tot het ontvangen van openbaar onderwijs, voldoet, als zij slechts een over eenkomst aangaat met een naburige gemeen te en de kinderen dus gezonden worden naar de openbare school in die aangrenzende gemeente. Is de afstand meer dan 4 K M. geen nood: e- rijden allicht auto-bussen! En de jonge kinderen van b.v. 5% jaar gaan in den winter bij donker, de deur uit en komen terug, als de lamp alweer brandt Bijzondere goedkeuring door de Kroon om geen enkele openbare school in de ge meente te hebben is niet meer noodig. De Gemeenteraad krijgt de beslissing en Ged. Staten moeten 't besluit goedkeuren. Belang hebbenden kunnen dan nog in oeroep komen bij de Kroon wonder genoeg, dat dit beroep nog toegestaan wordt, want bij de oprichting van ongewenschte bijzondere scholen wordt het thans bestaande recht van beroep voor ingezetenen afgeschaft, i Wat voor een paar jaar geleden bij het ge HET ORANJE-KRUIS.* De koninklijke Nationale Bond voor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis" heeft hedenmiddag in het gebouw „Industria" zijn 22ste algemeene Bondsvergadering gehouden. Na goedkeuring van de financieele slagen en vaststelling van de begn 1932 heeft de directeur van het Centraal Bureau eenige mededeelingen gedaan over de ingerichte cursussen, waarbij streng wordt toegezien op het volgen van de „Regelen". Het aantal uitgereikte diploma's is dit jaar geklommen tot 348, het aantal uitgereikte insignes tot 246; tien maal is een onderschei ding verleend. Slechts aan vier plaatselijke vereenigingen heeft de Bond voor cursussen subidie moeten geven. In het geheel zijn 128 cursussen gegeven door bij den Bond aange sloten corporaties en 63 door andere vereeni gingen. In het geheel zijn negen nieuwe Eerste-HuIp-brigades opgericht. lot de periodiek aftredende bestuursleden behoorde ook dr. C. J. Mijnlieff, de secreta ris, die zich niet herkiesbaar stelde. Voor zijn groote verdiensten, in zijn langjarige functie aan den bond bewezen, bracht de voorzitter hem dank en hulde. In de plaats van den heer A. Muller is in het bestuur gekozen de heer J. E. Feisser, arts, directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Rotterdam; in ae laats van den heer V. Gravestein, arts, de eer P. Lommen, penningmeester van het Wit-Gele Kruis te Castricum. De andere ediodiek aftredende bestuursleden zijn her- ozen. In de bestuursvacature-Mijnlieff zal een volgende vergadering voorzien. De heeren J. P. Royer en H. graaf van Limburg Stirum zijn afgetreden als provin ciale vertegenwoordige voor Overijsel en Gelderland. In hun plaats zijn gekozen: voor Overijsel m. A. Sichterman, burgemees ter van Almelo, voor Gelderland overste P van Linden Tol te Brummen. In de, na de algemeene vergadering, ge houden bijeenkomst van het algemeen bestuur zijn de volgende 'besluiten genomen: 1. Benoemd tot waarnemend secretaris dr. P. H. van Roeien te Zaandam. 2. Een commissie werd benoemd om een reorganisatie van het „Oranje Kruis" voor te bereiken. 3. Voldaan zal worden aan het verzoek om drie afgevaardigden van de z.g. „Wegen commissie" te benoemen. 4. Benoemd werd de officieele contact commissie voor besprekingen met het Roode Kruis, bestaande uit de heeren Brocx, ter Cock, Mackelenberg en Graaf van Limburg Stirum. HET SPORTPARK „AMSTELRUST" TE AMSTERDAM FAILLIET. Het vorige jaar heeft de Amsterdamsche Rechtbank het sportpark „Amstelrust" destijds „Stichting Arbeiders Sportpark" in staat van faillissement verklaard; een von nis, dat het Gerechtshof later vernietigde, omdat inmiddels een regeling was getroffen met de crediteuren. Nadien, zoo schijnt het, zijn toch niet alle moeilijkheden uit den weg geruimd of is men er niet in geslaagd nieuwe moeilijkheden te voorkomen, want vandaag zou de belasting beslag doen leggen op de eigendommen der stichting, teneinde langs dien weg een vorde ring van 5000 in haar bezit te krijgen. In- tusschen echter hebben crediteuren wederom een aanvraag tot faillissement ingediend en gister heeft de Eerste Kamer der Amsterdam sche rechtbank de stichting sportpark „Am stelrust" opnieuw in staat van faillissement verklaard. Omtrent de activa en pasiva kan worden medegedeeld, dat drie-en-zestig crediteuren een bedrag van pl.m. 200.000 hebben te vorderen, terwijl het actief bestaat uit den in ventaris zonder meer. UITBREIDING SIGARENFABRIEK. Terwijl overal geklaagd wordt over terug gang in zaken, doet zien in Culemborg het verheugend verschijnsel voor, dat de sigaren fabriek „Dejaco" haar gebouwen aanzienlijk heeft moeten uitbreiden. Oorspronkelijk ge huisvest in een primitief gebouw, betrok de firma De Jager en Co., op een terrein aan de Lek een nieuwe fabriek, welke dezer dagen in gebruik is genomen. Het nieuwe complex, dat met de bestaande fabriek een bebouwde opper vlakte van 2500 M2. beslaat, biedt plaats voor 700 arbeiders. De nieuwe fabriek heeft momenteel een weekproductie van 400.000 sigaren; sinds het laatste jaar is het getal arbeiders met on geveer 80 uitgebreid tot 350. UITVOERING ZIEKTEWET. Vragen aan den Minister. Het Tweede Kamerlid de heer Bakker heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat uit de door den Centralen Raad van Beroep ge nomen beslissingen gebleken is. dat door eén of meer Raden van Arbeid personen ten on rechte als verzekeringsplichtigen ingevolge de Ziektewet zijn ingeschreven, hetgeen eerst bekend werd, nadat hun aanspraak op zie kengeld door eerstgenoemden Raad was af gewezen? 2, Zoo ja, acht de minister het dan niet billijk en rechtvaardig, dat ten aanzien van de door of voor bovenbedoelde personen ge storte premiën restitutie plaats heeft, aan gezien deze premiën ten onrechte door de Raden van Arbeid opgevorderd zijn? 3 meer de billijkheid en de rechtvaar digt. d daarvan gebleken is, is de minister dan bereid om te bevorderen, dat terugbeta ling van de in dezen bedoelde gevallen ten onrechte gestorte premiën plaats heeft? VACANTIEKAARTEN. Dit jaar zullen de Nederlandsche spoot* wegen vacantiekaarten verkrijgbaar stellen: van 25 tot en met 30 Maart (Paschen); van 13 tot en met 18 Mei (Pinksteren), en van 1 Juli tot en met 15 Setember. DE AANSLAGEN OP SPOORTREINEN. Naar aanleiding van de door het Eerste Kamerlid Moltmaker aan den ministei van waterstaat gestelde vragen in verband met de onlangs bij Amsterdam plaats gehad heb bende aanslagen op de spoortreinen, meent de directie der Nederlandsche Spoorwegen hoewel zij thans bezwaarlijk in het openbaar op de niet tot haarzelf gerichte vragen kan ingaan ter geruststellng van het publiek met klem te moeten protesteeren tegen de voorstelling van den heer Moltmaker, alsof er tusschen die „aanslagen" en de bij de spoorwegen doorgevoerde bezuinigingen eenig verband zou bestaan. Tusschen Amsterdam en Halfweg en tus schen Amsterdam en de Hembrug komen in het geheel geen onbewaakte overwegen voor en daar is dus van beperking der bewaking geen sprake geweest. Evenmin is het ploeg- personeel van weg en werken akn de west zijde van Amsterdam ingekrompen. Daar mede is, meent zij, wel duidelijk aangetoond, dat de bedoelde voorvallen niets met bezui nigingen bij de Spoorwegen te maken hebben. FAILLISSEMENT AANGEVRAAGD VAN „EBEN HAEZER Naar het Hbld. verneemt, heeft mr. E. Emmering ten verzoeke van een crediteur het faillissement aangevraagd van de Stichting christelijke tehuizen voor ouden van dagen „Eben Haezer", welke tehuizen in verschil lende plaatsen van ons land sedert korteren of langeren tijd zijn gevestigd. Deze faillissement-aanvraag is gister be handeld voor de Amsterdamsche rechtbank, waar mr. M. L. Kan verweer voerde en mede deelde dat Vrijdag een vergadering zal wor den gehouden, waar namens de stichting „Eben Haëzer" getracht zal worden een voor crediteuren gunstige regeling te treffen. Mr. Kan verzocht daarom de beslissing een week aan te houden De rechtbank heeft de beslissing tot heden aangehouden. ZILVEREN JUBILE KINDERZORG. Een stichting van hervormdt diaconieën in Overijsel en Drente. Te Zwolle is gister een zeer druk bezochte samenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat 25 jaren geleden te zelfder plaatse 24 hervormde diaconieën van Overijsel samen kwamen, die toen de Vereeniging „Kinder zorg" oprichtten. De samenkomst werd o.m. bijgewoond door den commissaris der ko ningin in Overijsel, mr. M. E. baron van Voorst tot Voorst. Voorzitter was ds. J. P. van Leusden van Steenwijk. De secretaris-directeur, ds. J. J. P. Valeton. gaf een historisch overzicht, waarin hij er op wees, dat van de 77 herv. diaconieën in Over ijsel er 76 bij „Kinderzorg" zijn aangesloten. Ook in Drente is het nieerendeel der diaco nieën aangesloten. In deze 25 jaren werden 803 minderjarigen verzorgd en opgevoed; thans staan er 490 onder voogdij der ver eeniging. Van den aanvang af heeft „Kinder zorg" de gezinsverpleging voorgestaan. In 1927 werd te Zwolle het Juliana-Kinderhuis geopend, hetwelk niet als Opvoedingsgesticht bedoeld is, doch als doorgangshuis voor kort verblijf. In de 3'A jaar van zijn bestaan wer den in dit huis 431 kinderen verpleegd. De directeur eindigde zijn overzicht met de mededeeling, dat het bestuur besloten heeft zoo mogelijk een tweede huis te openen en wel voor werkende meisjes. Hierna hield dr. J. Th. de Visser, minister van Staat en oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een rede over: „Het genot van de zorg in het algemeen en van kinderzorg in het bijzonder." De receptie, welke na afloop der herden kingssamenkomst werd gehouden in de con sistoriekamer der groote kerk, was zeer druk bezocht. De secretaris-directeur bracht verslag uit over 1931; hij deelde daarin mede. dat 42 nieuwe voogdijkinderen werden opgenomen, terwijl 33 uit de boeken konden worden af gevoerd. Aan den koffiemaaltijd namen ongeveer 200 personen deel. DE VERLOOFDE VAN KOK OP VRIJE VOETEN. Mejuffrouw B., die in verband met dfc zaak De Haas en Kok (diefstal van 60.000) in voorloopige bewaring vertoeft als ver dacht van heling, is gisteren op verzoek van haar verdediger, mr. H. Bruyn, op last van de arrondissementsrechtbank op vrije voeten gesteld. Schijnbaar was de rechtbank van oordeel, dat voor de haar ten laste gelegde heling alsnog geen voldoende bewijs aan wezig was. VEKEERSONGEVALLEN. Een doove man aangereden. Gistermiddag is de 70-jarige L. tijdens een wandeling van achteren aangereden door een motorrijwiel met bestuurder en duo passagier. Waarschijnlijk heeft de man, die hardhoorend is, de signalen niet gehoord, terwijl de bestuurder niet meer Icon uitwijken. In ernstigen toestand werd de oude man naar zijn woning overgebracht. Ook de mo torrijder J. uit Ierseke bekwam verschillen de verwondingen. De duorijder kwam met den schrik vrift.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9