DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit fiet JladetHmt Dxxqdilksch Qjwvzktd LBuitenland 134e Jaargang. VOLKSUNIVERSITEIT, „Alledagsmenschen" Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handeisdruk* kerij v b. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. UOIDKKDAO 4 FEBRUARI 1032 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. i\u. 20 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 3 Febr. 1932. Zal de nieuwe Pachtwet genade vinden bij de meerderheid van de Eerste Kamer? Een stellig antwoord durven we op het oogen- blik niet op die vraag geven, maar bijzonder gunstig lijken ons de kansen van het wets voorstel niet. De regeering weet het ook wel, dat het een dubbeltje op zijn kant zal wezen en heeft daarom met haar Memorie van Ant woord zoolang getreuzeld tot twee soc - cem. senatoren, die rotsvast vóór het ont werp zullen stemmen, uit Oost-Indië, waar heen ze een uitstapje hadden gemaakt, wa ren teruggekeerd. En toch: we hebben met een paar collega's de kansen van het voorstel nog eens nagegaan, de voor- en de tegen standers ieder op een eigen lijstje gezet en onze conclusie was, dat de Eerste Kamer de nieuwe wet zal verwerpen, tenzij er nog wei felaars mochten zijn die hun stem nog niet hebben bepaald, wat tamelijk twijfelachtig schijnt. In ieder geval was heden, den eersten dag van de behandeling van het voorstel, de in druk niet bijzonder gunstig er voor. Van het half dozijn sprekers, dat zich heden heeft doen hooren, was slechts één voorstander van het wetsvoorstel. Dat was prof. Steger (r.k.), die in een wijsgeerig betoog, zoo wijsgeerig, dat de voorzitter zich genoopt gevoelde hem er aan te herinneren, dat de nieuwe Pachtwet aan de orde was, uiteenzette, hoe uitstekend het was, dat in de nieuwe wet het Continua- tierecht een plaats had gevonden. Men weet, dat dit het recht van den pachter is om na afloop van den pachttermijn desnoods krach tens rechterlijk vonnis opnieuw een pacht overeenkomst aan te gaan ook tegen den zin van den eigenaar, terwijl de rechter tevens kan bepalen welke pacht er zal worden be taald. Dit laatste is er door een amendement van den heer Fleskens in de Tweede Kamer ingebracht ondanks het verzet van minister Donner, die er met tegenzin in heeft berust. Intusschen was dat Continuatierecht de belangrijksten steen des aanstoots voor de andere vijf sprekers. De eerste van den dag, de heer Blomjous (r.k.) was er al zeer slecht over te spreken. Maar ook het remissierecht, het recht van den pachter om na een bepaalden termijn rechterlijke tusschenkomst te vragen ten ein de verlaging van de pachtsom te verkrijgen, vond geen genade in zijn oogen. De spreker zag hierin niets anders als politieke demago gie en het gansche ontwerp achtte hij onaan nemelijk als een aantasting van den grond eigendom, een eersten stap tot opheffing van dien eigendom. Niet veel vriendelijker sprak de heer Gel derman (lib.), die het voorstel niet urgent achtte en de behandeling er van in dezen cri sistijd niet gepast. Hij verklaarde, dat in het bijzonder het remissierecht een der redenen zou zijn voor zijn partij om tegen het voor stel te stemmen. Ook de heer Van Wassenaer van Catwijck (c.h.) zette ernstige bezwaren tegen het wets voorstel uiteen. In een langdurige rede we hebben den senator nog nooit zoo lang hooren spreken kwam hij op tegen de on vrijheid van den verpachter waardoor de waarde van den grond zal dalen, tegen het continuatierecht, dat een aanval op ons con tractenrecht beteekent, en tegen de slechte regeling van de vergoeding door den pachter van den verpachter te eischen voor door hem aan het verpachte goed aangebrachte verbe teringen. Hij zou tegen 't ontwerp stemmen. In een zeer uitvoerige en, als altijd, uitne mend gedocumenteerde rede heeft de heer Diepenhorst (a.r.) het wetsvoorstel van zijn oud-leerling Donner de minister van justitie heeft indertijd bij prof. Diepenhorst aan de Vrije Universiteit college geloopen vrijwel gekraakt. Hij deed zulks niet dan na een breedvoerige inleiding over de geschiede nis van het pachtvraagstuk, waarbij hij ge legenheid vond om op te komen tegen het fa beltje van den landbouwer-proletariër en den grootgrondbezitter-kapitalist. Dat gaat voor- ai in ons land niet op, waar het kleingrond- bezit nog steeds in de meerderheid is. Een goede pachtwet is zeer zeker een ge- wenscht bezit voor een land, ook al kan daarmede nog geen einde worden gemaakt aan alle misbruiken. Maar in geen geval de wet een einde maken aan het pacht stelsel Dat is wel sommiger ideaal, maar het pachtstelsel moet in beginsel blijven bestaan ter wille van zijn goede werking in het maat schappelijk leven. De spreker erkende, dat net ontwerp vele goede dingen bevat, doch er is een punt, waarom het voor spreker niet aannemelijk is. Dat is het continuatie- ,?'van arE 1636, het ellendige artikel, ge- ■Jk hij zich uitdrukte. Het vormt een ernstige reiging van den eigendom, een inbreuk op ons contractenrecht, welke door het mendement-Fleskens nog afschuwelijker is geworden. De verdediging door den minister m Van 'j vo's*re'{t onaannemelijk. Naar ana- 'ogie redeneerend zou men de invoering van net continuatierecht in ons arbeidscontract goed kunnen praten. Het stelsel van art. 1636 mag geen wet worden en mede namens zijn fractie sprak hij een „non possumus", wij kunnen het niet goedkeuren, er over uit. De laatste spreker, dien we hedenmiddag hoorden, was de heer Van der Hoeven (c.h.), die het blijkbaar noodig achtte het betoog van zijn partijgenoot Van Wassenaar nog wat aan te dikken om in het bijzonder te be- toogen, dat het nu geen tijd was om een der gelijk ontwerp te behandelen, dat feitelijk neerkomt op een gedeeltelijke onteigening, welke slechts verslechtering van de maat schappelijke toestanden zal ten gevolge heb ben. Morgen krijgen we natuurlijk de woord voerders van de soc.-dem. en de vrijz.-dem. te hooren. En dan komt de regeering aan het woord. WELKE NATIONALITEIT HEEFT HITLER? Heeft dr. Frich hem de Duitsche nationaliteit bezorgd? Bewijsmateriaal bij de rijksregeering. Adolf Hitier, de groote voorman der natio- naal-socialisten, de man, die eenigen tijd ge leden een kans scheen te hebben, om Hinden burg op te volgen als rijkspresident, Adolf Hitier is Duitsch onderdaan of met! De Thüringsche staatsregeering heeft de rijksregeering materiaal doen toekomen, waaruit blijkt, dat volgens verklaringen van een Oberregierungsrat en een Ministerialrat, afgelegd aan den Thüringsehen minister dr. Kaestner, de toenmalige minister dr. Frick in Juli 1930 ongeveer een aanstellingsoorkonde heeft deen opstellen, waarbij aan Adolf Hitier de op dat oogenblik vacante positie werd gegeven van gendarmerie-commissaris Dr. Frick deed dat, om Hitier, die vier jaar lang in het Duitsche leger voor zijn volk had gediend, door middel van een ambtenaars functie in Thüringen, ook formeel de Duit sche nationaliteit te verschaffen. Toen Adolf Hitier echter hoorde van deze poging, die buiten zijn medeweten gedaan was, verzocht hij dr. Frick hieraan geen gevolg te geven, aangezien hij niet langs dezen weg de Duit sche nationaliteit wenschte te verwerven. In verband hiermede heeft dr. Frick toen de on dernomen stappen onmiddellijk te niet ge daan. o Het door de Thüringsche regeering aan de rijksregeering gezonden materiaal bestaat uit drie documenten, die per 1 Februari geda teerd zijn. Het eerste document bevat het overzicht van Ministerialrat Walther betref fende de aangelegenheid hoe deze zaak aan het rollen is gekomen. De eerste stoot hiertoe is namelijk gegeven door het „Montagsblatt", dat door Stennes en kapitein Ehrhardt over genomen was en verder geredigeerd werd. In dit blad nu was beweerd, dat Hitier reeds in een Duitsch land genaturaliseerd was. De desbetreffende oorkonde werd in het Bruine Huis in München heimelijk bewaard. In ver band hiermede hebben Ministerialrat A en Oberregierungsrat B Walther medegedeeld, dat zij hierover iets wisten, maar dat minister Frick hun de verplichting tot stilzwijgen had opgelegd. Het tweede document bevat de opdracht aan de beide genoemden om verklaringen al te leggen, aangezien minister dr. Koestner van meening is, dat de verplichting tot zwij gen, opgelegd door zijn voorganger voor hem niet geldig was. Het derde document ten slotte bevat het verhoor van den Oberregierungsrat en den Ministerialrat door minister Koestner. De verklaringen van den Oberregierungs rat komen samengevat hierop neer, dat mi nister dr. Frick ongeveer Juli 1930 hem een document heeft gedicteerd, waarbij Adolf Hitier belast werd met de toentertijd vacante functie van gendarmerieccmmissaris van Hildburghausen. Voor zoover de Oberre gierungsrat zich kan herinneren betrof het verdere dictaat het feit, dat Adolf Hitier van in dienst treden afzag en eveneens van het ontvangen van bezoldiging. Volgens den in druk, die de Oberregierungsrat kreeg, moest dit een document worden, dat Adolf Hitier ter onderteekening zou worden aangeboden. Op de bezwaren door den Oberregierungs rat geuit en volgens welke het Thüringsche staatsministerie hierin gekend moest worden en dit document mede moest onderteekenen, heeft dr. Frick verklaard, dat hij den toenter tijd met verlof zijnden minister van financiën vertegenwoordigde en dat hij dus zelf verant woordelijk te beslissen had, hce hij deze aan gelegenheid zou behandelen. Dr. Frick legde den Oberregierungsrat de verplichting op over deze zaak het stilzwijgen te bewaren, waaraan de laatste zich tot dusverre plichts getrouw heeft gehouden. Ministerialrat A. bevestigde over het ge heel deze verklaringen. Dr. Frick heeft hem van bovenstaande ge beurtenissen op de hoogte gebracht, aange zien zij zijn afdeeling betroffen, doch ook hem was de verplichting opgelegd tot zwijgen. De Ministerialrat heeft daarop opgemerkt, dat dit toch niet kon, aangezien de minister van financien hiertoe moest medewerken, a—t— waarop dr. Frick hem geantwoord heeft, dat 1 hij den minister van financien vertegen woordigde. Verder deelde dr. Frick mede, dat de functie ter stond weer vacant zou worden, aangezien Hitier onmiddellijk een verzoek om ontslag uit den staatsdienst zou indienen Over eenige weken zou dan de door den Ministerialrat voorgestelde candidaat kunnen worden benoemd. Verder verklaarde de ministerialrat nog, dat Hitier in het geheel geen dienstbetrekkin gen met het larfd Thüringen gehad heeft en dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat ondanks een eventueel overhandigen van de oorkonde een aanstelling van Hitier als ambtenaar wel heelemaal niet geschied zou zijn, want aan Hitier zou noch een functie worden opgedragen, noch zou hij de met een functie verbonden rechten en plichten krijgen. o In welingelichte Berlijnsche kringen ont houdt men zich van stelling nemen in de aangelegenheid der naturaliseering van Hitier. Van officieele zijde wordt alleen ver klaard, dat het gepubliceerde materiaal voor zich zelf spreekt. De rijksminister van binnenlandsche zaken zal nu de documenten moeten onderzoeken op hun staatsrechterlijke waarde. De groote moeilijkheid van het staatsrechterlijk onder zoek ligt wel hierin, dat het betreffende docu ment zelve ontbreekt. Behalve de verklarin gen van de beide Thüringsche ambtenaren zijn geen papieren aanwezig. Men zal verder door getuigenverhooren moeten trachten uit te m;ken of Hitier inderdaad de bewuste ambtenaarsfunctie aanvaard heeft en daarna cm ontslag uit den staatsdienst heeft ver zocht. Verder wordt er in politieke kringen nog op gewezen, dat in den loop van het proces Schueringer, dat drie maanden na de natura lisatie van Hitier gevoerd is, door Hitier als getuige onder eede verklaard is, dat hij zon der nationaliteit was. Op de uitdrukkelijke vraag, die hem toen gesteld is, of hij, daar hij toch in Oostenrijk geboren was, niet Oosten- iijker was heeft hij nogmaals verklaard, dat hij geen nationaliteiftxzat. DE M2 TERUGGEVONDEN, Officieel wordt medegedeeld, dat de duik boot M2 teruggevonden is op 5 mijl buiten Portland Bill. 5.8 zeemijlen van den vuur toren Portland Wilt. Omtrent het vinden van het wrak van de duikboot M 2, die acht dagen geleden voor goed is gezonken wordt nader medegedeeld, dat de plaats waar de duikboot op den bo dem der zee ligt precies 5.8 zeemijlen is ver wijderd van den vuurtoren Portland Wilt. Het ligt in de nabijheid van vier wrakken waarvan een reeds tijdens de eerste dagen van het opsporingswerk werd ontdekt en on geveer oip de plaats, waar de kapitein van het s.s. Tynesider de onderzeeër had zien duiken en waar naderhand twee signaalvlag gen waren gevonden. Het wrak werd ont dekt door de onderwatersignaalinstallatle van den torpedojager Torrid Toen de zoek- lijn van een paar vaartuigen bleef haken aan een hindernis op den zeebodem werden duikers neergelaten, die spoedig daarop weer boven kwamen en meldden dat de M 2 was gevonden. Gedurende den afgeloopen nacht hebben de duikers de positie van het wrak nader onderzocht. Alle bergingsvaartuigen te Portsmouth zijn gealarmeerd, om met het lichtingswerk te beginnen zoodra de admi raliteit daartoe bevel geeft. In vakkringen verondersteld men dat de boot is verongelukt aoor een ontploffing van waterstof in den accumulatoren. MOLOTOW OVER HET TWEEDE VIJFJARENPLAN. Op de zeventiende conferentie van de com munistische partij van de Urss heeft Molotow rapport uitgebracht over de richtlijnen en uit werking van het tweede vijfjarenplan. In zijn redevoering zeide Molotow o.a. het vol gende: De gelukkige voltooiing van het vijfjaren plan in vier jaar verschaft de basis voor de verwerkelijking van een tweede vijfjarenplan met een internationale draagwijdte. De struc tuur van dit tweede vijfjarenplan op een oogenblik, waarop niemand zeggen kan, hoe de crisis in de kapitalistische landen af zal loopen, geeft antwoord op de vraag: Aan wien behoort de toekomst? Als resultaat van het eerste vijfjarenplan bezit Rusland thans een basis waarop de geheele nationale eco nomische reconstructie kan worden voltooid. Door de schepping van socialistische pro ductievorm in dén landbouw, sowchozen en klochozen is men er in geslaagd het moei lijkste probleem na de Octoberrevolutie op te lossen. Na vervolgens gewezen te hebben op wat met het eerste vijfjarenplan bereikt is, als de volledige liquidatie van de werkeloosheid, de schepping van een tweede steenkolenbasis etc. etc. ging Molotow over op den strijd, die gevoerd is moeten worden tegen de Trotzkis- ten, die thans geworden zijn tot de avant- garde van de internationale contrarevolutie. De opportunisten van rechts gelooven niet in den sccialistischen opbouw en brengen de apsiraties van de stervende klassen tot uiting. De uitslag van het eerste vijfjarenplan geeft duidelijk aan, wie gelijk gehad heeft. Vervolgens overgaande tot een bespreking van het tweede vijfjarenplan legde Molotow den nadruk op de verschillende fundamen- teele politieke condities, als definitieve liqui datie van de kapitalistische elementen klas sen, de volledige verwijdering van de facto ren, die verwijderingen in de klasse deden ontstaan, de omvorming van een socialisti sche maatschappij zonder klassen. Steunende op leerstellingen van Lening en Marx zeide Molotow verder, dat Rusland een half-staat is, even overgangsstaat, die geheel verdwij nen zal in het tijdvak van het volkomen com munisme. In de eerste phase van het com munisme, vooral in het socialisme bestaat de staat ten behoeve van de volledige afschaf fing van de factoren, die de exploitatie van den eenen mensch door den anderen bepalen. Het tweede vijfjarenplan moet het verschil tusschen stad en dorp opheffen. Het stelt de taak de materieele levens voorwaarden te verbeteren en het cultureele niveau der massas op te heffen. Urss is reeds op weg elk verschil op te heffen tusschen physiek en geestelijk werk. De voornaamste taak van het tweede vijf jarenplan is de voltooiing van de technische reconstructie van de nationale economie. Na gewezen te hebben op de noodzakelijk heid nieuwe kaders te vormen van ingenieurs en technici wees Molotow er op, dat thans nog veel meer zijn toevlucht moest nemen tot de medewerking van buitenlandsche tech nici. Wij zijn zeer dankbaar voor de mede werking van de buitenlandsche specialisten aan den opbouw van het socialisme in ons land, aldus Molotow. Het woord van Lenin, de kapitalistisch landen inhalen en voorbij streven krijgt thans nog veel meer beteekenis. Overgaande tot bespreking van de alge- meene atmosfeer in het buitenland zeide Molotow ten slotte, dat de crisis zich buiten gewoon verscherpt in antagonismen in het kamp der imperialisten. Deze groei van anta gonismen schept een gevaar voor nieuwe oor logen en directe egresse tegen Sowjet-Rus- land. DE ACTIE VOOR HINDENBURG. 105.300 onderteekeningen. De Hindenburgcommissie deelt mede, dat tot gisteravond 11 uur van 191 dagbladen 72 het voorloopige resultaat hebben medege deeld van dezen eersten inteekeningsdag voor de verkiezing van Hindenburg. Volgens deze opgaven bedraagt het totaal der handteeke- ningen reeds 105..300. Hiervan zij in Berlijn 28400 geplaatst. DE AARDBEVING OP CUBA. 10 dooden, 200 gewonden. De commandant der marinestrijdkrachten der Ver. Staten in den Guantanamogolf meldt, dat de aardbeving op Cuba te Guan- tanamo 10 dooden en 200 gewonden heeft geëischt. Guantanamo is de vlootbasis der Ver. Staten op Cuba. Vijl schokken waargenomen. Bij de aardbeving in Santiago werden volgens hier ontvangen berichten ongeveer een derde deel van de stad verwoest. In het geheel werden 5 aardschokken waargeno men. De militaire autoriteiten hebben het bestuur in handen genomen. De soldaten helpen bij de bergingswerkzaamheden. De bestrijding van den brand is als gevolg van het groote gebrek aan water bizonder moei lijk. De kathedraal is ernstig beschadigd. De hoofdtelegraafkabel naar Havanna is niet gestoord. Toch nog meer dooden? Volgens de laatste ontvangen berichten uit Santiago de Cuba blijkt, dat men in ver band met de aardbeving rekent op ongeveer 100 dooden, daar vele personen nog vermist worden. Tot nu toe heeft men 12 dooden kunnen bergen. Bij deze slachtoffers bevin den zich drie vrouwen en 4 zuigelingen. De telefonische en telegrafische verbindingen zijn vrijwel geheel verwoest. De vele elkaar tegensprekende berichten houden hiermede verband. MACDONALD NAAR HET ZIEKENHUIS. Gistermorgen na de kabinetszitting heeft de eerste minister, MacDonald, Downing- street verlaten ten einde zich naar een zie kenhuis te begeven, waar hij aan zijn linker oog zal worden geopereerd. Juist voordat de premier zijn woning ver liet in gezelschap van zijn zoon Malcolm, den onderstaatssecretaris van het ministerie voor de Dominions, ontving MacDonald een telegram van den koning en de koningin waarin de beste wenschen van het koninklij ke paar werden overgebracht. MacDonald ontving eveneens een telegram van Dr. Bruening, den Duitschen Rijkskan selier. Gisteravond is in Downingstreet 10 een bulletin uitgegeven dat geteekend is door den oogheelkundige Duke en Sir Thomas Horder. HEDENAVOND 8 UUR in het Alkmaarsch Bioscooptheater. In dit bulletin wordt verklaard, dat gister avond om zes uur de oogoperatie met gun stig gevolg heeft plaats gehad. ROOFOVERVAL TE WANDSBEK. Gisterenmiddag verschenen in de Spar* kasse Wandsbek twee jonge mannen, die den aanwezigen ambtenaar onder bedreiging met een revolver toeriepen het geld af te ge ven. De ambtenaar weigerde, waarop een der roovers hem een slag tegen het hoofd gaf en hem een portefeuille ontrukte, waarin 500 R.M. zaten. De man kreeg door den slag een bloedende hoofdwonde. Bewoners van het huis en voorbijgangers achtervolgden de vluchtende bandieten, doch zonder succes. TANKBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. In de dokken van de Sinclair Oil Cy. Maft cus Hook in Pennsyivanie is de olietankboot Bidwell in de lucht gevlogen. Acht personen werden gedood en achttien gewond. Het aan tal vermisten bedraagt veertien. Tengevolge van de ontploffing is de tankboot geheel ver nield. De oorzaak van het ongeluk is geheel onbekend. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De toestand in Sjanghai. Naar uit Washington gemeld wordt, is men in het staatsdepartement van meening, dat de toestand in Sjanghai door de hou ding van Japan buitengewoon dreigend wordt. Er wordt op gewezen, dat Japansche soldaten de Amerikaansche zone zijn binnen gedrongen, waardoor gevaar ontstaan is voor botsingen tusschen Amerikaansche en Japansche patrouilles. Verder wordt het leven en de eigendom van de Amerikaansche onderdanen, evenals de daar verankerde Amerikaansche oorlogsschepen in gevaar gebracht. Een scherpe protestnota zal thans aan Ja pan worden gezonden, waarin zal worden aangedrongen op een onmiddellijk stopzet ten der Japansche schietpartijen. De strijd om fort Woesoeng duurt voort. Naar het Chineesche officieele telegraaf- agentschap Gomin meldt is het den Japan; ners tot nu toe ondanks het krachtige bom bardement niet gelukt het fort Woesong in bezit te nemen. De Chineesche commandant heeft geweigerd het fort vrijwillig over te geven. Het Chineesche hoofdkwartier deelt mede dat bij de gevechten om fort Woesoeng een Japansche torpedojager door Chineesch ar tillerievuur is tot zinken gebracht. Vlucht uit Woesoeng? Volgens de laatste berichten uit Sjanghai zouden de Woesoeng forten tengevolge van het bombardement volkomen zijn vernield. De Chineezen zouden of zijn gedood of naar Sjanghai zijn gevlucht. Botsingen ten Zuiden van Charbin. Op 50 K.M. ten Zuiden van Charbin zijn de Japansche soldaten aangevallen door overblijfselen van het Chineesche leger on der leiding van generaal Tingtsjan. De Chi neezen werden volledig verslagen en ontwa pend. De politieke toestand te Sjanghai niet verontrustend. Bij de Oost Azische Vereeniging te Ham burg is een telegram ontvangen, meldende dat de politieke toestand te Sjanghai geen reden geeft tot verontrusting, doch het za kenleven schaden kan. Chineesche banken en geldbeurzen zijn gesloten evenals het Chi neesche postkantoor De banken hebben er bij de Europeesche firma's op aangedrongen zich tegen oorlogsgevaar te verzekeren, doch de Duitsche Handelskamer en de General Chamber of Commerce hebben besloten geen verzekering tegen oorlogsgevaar aan te gaan, aangezien hun zulks onnoodig voor komt. De Volkenbondscommissie op weg naar New York. Te Le Havre hebben zich gister eenige le den der Volkenbonds Enquette-commissie aan boord van het stoomschip „Paris" inge scheept naar New York. O m zijn aan boord gegaan generaal Claudel, Aldovrandi en dr. Schnee. Ontwerpnota van antwoord van Japan. Het Japansche kabinet is voornemens het volgende standpunt in te nemen nopens de vijf voorstellen der mogendheden: 1 1) De staking der geweldactie is aanne melijk, mits de Chineezen eveneens de vijan delijkheden staken; 2) Japan kan de verdere militaire voorbe reidingen eerst staken, indien het overtuigd is zulks eveneens oprecht van China te ver nemen;

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1