Alkmaarsclie Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Honderd vier en dertigste Jaargang. Hondertlas: 4 Februari. JladuHiimws j teuUleton Qemewtecadm HEERHUGOWAARD. £xuid: CH Juüt&outa Vrijdag 5 Februari 1932. Hilversum 1875 M. 6.4512.00, 4.00 *00 11.0012.00 V.A.R.A.; 12.00—4.00 A.V.R.O.; 8.00—11.00 V.P.R.O.; 10.00 v.m. V P R O.) 6.45 en 7.30 Gymnastiek. 8 00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Minny Eri'man. 10.30 Septet o. 1. v. Is. Fyl. 12.002.00 Omroepor kest o. 1. v. N. Treep. 2 00 Lezing: Henry Ford. 2.304.00 Trio Winkels. 4.00 Piano concert door Joh. Jong. 4.30 Kinderuurtje 5 00 Orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.45 Lezing over het kapitalisme. 7.15 Vervolg concert. 8.00 Lezing door Mej. Dr. Bruining. 8.30 Werken van Caplet. Solistenconcert, zang, cello, fluit en piano 9.00 E. Knappert: Mac Donald. 9.30 Concert, vervolg. 10.00 Lezing door Ds. H. Cramer. 10.45 Gramofoonpla ten. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Huizen 298 M. (Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V.) 8.00 Bijbellezen. 8 15 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 12.15 Solistencon cert, 2 violen, cello, p4ano. 2.00 Gramofoon platen. 3.00 Solis'enconcert, piano, cello, so praan. 5.00 Gramofoonplaten 5.30 Lezing. 6.00 Knutselen. 6.3c Padiopraatje. 700 Tuin- bouwlezing. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 De Haarlemsche Orkestvereeniging o. 1. v. F Schuurman. 9 00 Lezing: Werkloosheid en jeugd. 9.30 Vervolg symphonieconcert. Daar na persberichten. Verbolgens tot 11.30 Gra mofoonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.00 Orgelconcert. Cinemaorgel. 1.50 Gramofoon platen. 2.45 Voor de cholen. 4.05 Concert voor de scholen. 4.50 Moschett >'s orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelcon cert. Cinemaorgel. 7.10, 7.25, 7.50 Lezingen. 8.20 Populair concert M. Teyte, sopraan Laffitte, piano. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Radio-militair orkest o. v Ch. Leg- gett. E. Griffin, sopraan. K. Lark, bariton 11.2012.20 Dansm ziek. Savoy Orpheans. Parijs 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoon platen. 8.20 Symphonieconcert 9.05 Vervolg concert o. 1. v. E. Bigot. Kalundborg 1153 M. 11.2012.35 Con cert. Hotel AngWerre-orkest. 2.204.20 Om- roepblaasorkest. 7.30 „Het levende lijk", dra ma van Tolstoi. 9.45 Dansmuziek en liederen uit de 14e 18e eeuw. Freiburger Kammer- trio. Langenberg 473 Af. 6.257.20 Orkestcon cert. 11.20 Gramofoonplaten. 12.25—1-50 Weragorkest. 4.205.20 Orkestconcert. 8.20 „Die Gebruder Kuckelkorn", naa.r Colanfuo- ni Daarna berichten en "ervolgens tot 11.20 orkestconcert o. 1. v. Evsoldt. Rome 441 Af. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 „La Mascotte", operette in 3 acten van Audran. BrussH 509 en 339 Af. 509 M. 12 35— 205 Gramofoonplaten. 5.20 Sonates voor viool en piano. 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Poolsche muziek .Om roeporkest o. 1. v. G. Fitelberg. Z. Drzewiec- ki, piano. 339 M 12.35 Gramofoonplaten 5 20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Poolsche muziek. Zie boven. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Vriidag. Des middags geeft de N. C. R. V. kamer muziek (zang, cellc en piano). Over Frank- furt-Mühlacker komt een orkestconcert, ge volgd door een zangrecital (liederen van Schuberc en Loewe voor bas) In het begin van den avond concerteert voor de microfoon van Motala de groote Spaansche violist Juan Manen met het prachtige D-dur vioolconcert van Beethoven en een eigen compositie, een concert voor viool en strijkorkest. Des avonds brengt de V. P. R. O In haar week-- uitzending een programma, gewijd aan den Franschen componist André Caplet (1879 1925). De N. C. R V. brengt een Weensch orkestprogramma met werken van Mozart (o.a. de Entführung-ouverture en een sym- phonie (Nr. 39. Esdur). Haydn. Schubert en Johann Strauss. Het Fransche Brussel geeft een Poolsch concert, dat onder leiding staat van den Poolschen dirigent en zeer moder nen componist Georg Fitelberg, een voor vechter der moderne Poolsche muziek, waar van een aantal specimen op het programma staan; het orkestconcert wordt onderbroken door een pianorecital met werken van Cho- pin. Hamburg geeft o.m. een reeks frag menten uit verschillende opera's. Het concert van Radio Paris brengt werken van de Fransche componisten d'Indy (Symphonie Cevenole, orkest met obligate piano, als grondslag dient een thema uit de Cevewnen), Roussel (Evocations, voor koor en orkest), Debussy (Trois Nocturnes, Nuages, Fêtes, Sirènes, de laatste met vrouwenkoor) en tot slot de muziek van het ballet Petrouchka, van Strawinsky. Over Straatsburg komen o.m de vijfde symphonie van Beethoven (c-moH, het eerste deel is geheel gebouwd op een motief van drie achtste noten en een halve noot, waarmee het werk inzet; Beethoven zou dit motief hebben gekarakteriseerd met de woor den So klopft das Schicksal an die Tür) en het b-moll vioolconcert van Saint Saëns. Oslo geeft kamermuziek, vioolsonates van de klassieken Bach en Veracini. Te Warschau speelt Irène Dubiska een vioolconcert (d- moll) van den Poolschen componist, violist en dirigent Mlynarski en korte stukken voor viool; het programma vermeldt verder een symphonie van Haydn en het symphonisch gedicht Don Juan van Richard Strauss. Later op den avond geeft Kalundborg muziek onder den titel: dansen uit de 14e tot de 18e eeuw. Over de Engelsche Regionalzenders komt o.m. een pianoconcert van den jongen Rus- sischen componist Mossolow, gespeeld door den Engelschen pianist Solomon. Opera's en operettes. Over Heilsberg gaat de opera Mona Lisa, van Max von Schillings. München brengt de operette Monsieur et Madame Denis, van Offenbach. Over Berlijn komt het zangspel Das Och- senmenuett, in de muziek waarvan gebruik is gemaakt van motieven en melodieën van Haydn. Mühlacker geeft een korte komische opera van Leo Fall: Als Geschiedene emfehlen sich. Zaterdag. Op het eind van den middag herdenkt Boe dapest den eenigen tijd geleden overleden Franschen componist Vincent d'Indy met een concert, waaraan de beroemde zangeres Maria von Basilides medewerkt. In het begin van den avond komt over Beromünster een Haydn-concert, ter herdenking van den meester. Over Leipzig komt kamermuziek, sonaten voor altviool en piano van Nardini en Honegger. Weenen en Praag geven een feestconcert met werken van de Tsjechische componisten Dvorak en Smetana, waarop Praag nog een werk van den Tsjech Novak laat volgen. Des avonds brengt het K R. O. een uitgebreid orkestprogramm» dat begint met eenige werken van de Roemeen6che com ponisten Lazar, Casfaldi en Tedesco; het ver volg van het concert omvat instrumentale fragmenten uit verschillende opera's Later op den avond komt over Warschau het weke- lijksch Ohopin-programma, ditmaal weer een pianorecital. Opera s en operettes. Over München gaat de operette Fatinitza van Franz von Suppé; Brussel brengt een goede oude bekende, der Fidele Bauer, ope rette van Leo Fall. Weenen geeft de komische opera Die drei gerechten Kammacher; de tekst is een bewerking van Gottfried Keller's gelijknamige novelle, de muziek is van Casi- mir Paszthory. Om half twee opende de voorzitter, bur gemeester Van Slooten, de voltallige verga dering met een kort woord van welkom Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat op de publieke tribune eenige personen aan wezig waren. Medegedeeld werd, dat door het Rijk 25 pCt. der onkosten in de werkverschaffing zou worden bijgedragen. Ook de tuinders- steun zou weder met twee weken worden verlengd. Men meende n.1. in de betrokken instanties, dat na afloop daarvan de crediet- regeling wel in werking zou zijn. Nog deelde de voorzitter mede, dat dezelf de regeling gold als te Koedijk, en slechts alleenstaande tuinders werden geholpen. Het max. bedrag uitgekeerd per week bedroeg 9 terwijl niet boven een maximum gezins inkomen van 16 mocht worden gesteund. Bij den heer Groenland waren enkele klachten ingekomen. De voorzitter antwoordde hierop, dat het uiteraard dikwijls moeilijk was, waar het grensgevallen betrof om een oordeel te vel len. Men had echter de voorwaarden en Op dit oogenblik spreidde de avondzon lan ge schaduwen over het landschap. Wat er nu van de rivier te zien was, leek donker, terwijl het water kort te voren nog rood gekleurd was door de ondergaande zon. Een koude wind begon langs de bedding van de rivier te strij ken, rimpelde het water tot golfjes, al rui- schende tusschen de boomtakken. Met een lichte huivering trad sir Evelyn in huis terug. Hij vond zijn echtgenoote bezig met haar naaiwerk en de gouvernante en Lu- cille waren ook in de kamer. Onze vrienden zijn weg, zei hij en wierp haar een blik toe. Even daarna stond zij op en verliet het ver trek. Van hetgeen de majoor en zijn onderge schikten hadden overgelaten van den maaltijd vulde zij een mand voor de vluchtelingen. Naar het Eugelsch van Morice Gerard door Emma A H D (Wordt vr:volgd) Sir Evelyn Lee trad naar buiten om den groep uitgeleide te doen en hij kon niet an ders dan zijn goedkeuring hechten aan de krijgshaftige hoedanigheden, waarvan ze blijk gaven, toen ze te paard stegen en groepjes van vier vormden, alvorens weg te rijden. Het was een bewonderenswaardige machine, moest sir Evelyn toegeven, gehanteerd en ge fatsoeneerd door den ijzeren wil van een man, die er een wapen van had gemaakt, waartegen over alle andere slechts zwak en krachteloos leken. Trouw en moed, vuur en geestdrift waren alleen niet voldoende, om bestand te zijn tegen de ijzeren stof, waarmee master Cromwell de menschen, die hij regeerde, naar lichaam en geest had uitgerust. Bij het scheiden keerde majoor Walker zich om en zei: Wij hebben niet gevonden dengene, dien *ij zochten. Als wij listig bedrogen zijn, dan zal het slecht gaan, sir, met u en de uwen: als u zoo onschuldig is, als het oppervlakkig lijkt, sir Evelyn Lee, dan heeft u niets te vreezen van de tegenwoordige, rechtmatige heerschers over dit land. De eigenaar van de Abbey boog slechts ten Antwoord. HOOFDSTUK III. In de schuilplaats. Vrouwe Marjorie en Lucille verlieten de Ab bey door een kleine zijdeur, die uitkwam op den moestuin en van daar naar de oevers van den Avon leidde. Lady Lee was in het zwart; zij had enkele jaren geleden rouw gedragen en ze vond het aangenamer nu deze kleeren weer aan te hebben, dan zich in die van een vreemde te vermommen. Onder haar mantel droeg zij de mand met voorraad en een flesch- je kanariewijn. Sir Evelyn zelve liet haar uit en sloot de deur achter haar, niet zonder groo te onrust, dat majoor Walker soms de voor zorg kon hebben genomen, om verborgen be wakers achter te laten, die het doel van haar moest zich aan de door het Rijk gestelde grenzen houden. Van de samenwerkende winkeliersvereeni- gingen was verzoek ingekomen de wet op de winkelsluiting te handhaven ten opzichte van de Zondagssluiting, terwijl bovendien gewezen werd op de wenschelijkheid om het ventverbod ook van toepassing te doen zijn op niet in de gemeente thuis hoorende fir ma's, die hier ventpractijk uitoefenen. In hetzelfde adres werd eveneens ge vraagd het plaatsen van automaten te ver bieden, anders dan bij huizen, waarin het door de automaten gedistribueerde artikel verkocht werd, terwijl tevens verzocht werd een gemeentelijke ophaaldienst voor vuilnis in het leven te roepen. De voorzitter las ook een adres voor van eenige winkeliers, die verzochten hunne za ken op Zondagmorgen van half acht tot twaalf uur open te mogen houden. Op de vraag van den heer Kostelijk, wat in deze het advies van B. en W. was, deelde de voorzitter mede, dat men meende niet op het laatste verzoek te moeten ingaan. In de eerste plaats werd iets gevraagd wat de wet niet toelaat en indien het wel werd toege staan, zou het voordeel beteekenen, voor die neringdoenden, die hun zaken in de nabij heid der kerken gevestigd hadden, terwijl allicht de anderen zich er door gedupeerd zouden voelen. De heer Kooij pleitte voor soepelheid in de toepassing der wetsartikelen. Weth. Tromp wees er op, dat het B. en W eenigszins bevreemd had, dat dit laatste verzoek ook nog was ingekomen, aangezien men hier twee vereenigingen had, waarin zoo goed als alle winkeliers georganiseerd waren. De vereenigingen wilden de wet handhaven, terwijl schijnbaar een minder heid daartegen was geweest, die zich nu in een afzonderlijk verzoek tot den raad wend de. De heer Groenland voerde aan, dat het niet direct ging om z.g. volle opening, doch het verzoek slehts gedaan was om een tege moetkomende houding tegenover het publiek, dat Zondags nog wel eens iets te koo- pen heeft, te bewerkstelligen. De heer Kostelijk betoogde, dat hij in het algemeen tegen iedere belemmering van het zakenleven was, doch waar de organisatie zich had uitgesproken, was het voor den raad niet moeilijk een besluit te nemen. Tegenover het verzoek om bona-fide fir ma's te weren, kon hij niet sympathiek staan. Waar moest het heen, als alle gemeentebestu ren dien weg gingen? Weth. Wijnker meende, dat er rekening mee moest worden gehouden, dat ook in eigen gemeente tal van zakenlieden waren, die hun artikelen in andere gemeenten aan den man trachtten te brengen. Met 8 tegen stemmen werd hierna het voorstel B. en W. aangenomen. De voorzitter merkte op, dat het verzoek omtrent den vuilnis-ophaaldienst er nog als een soort aanhangsel bij was gevoegd, ter wijl iedere toelichting ontbrak. De heer Kooij meende, dat een dergelijk iets wel reden van bestaan had. Voorname lijk de slooten bij de huizen der Woning- bouwvereeniging waren altijd toonbeelden van verwaarloozing. Als voorloopig maar eens begonnen werd eens in de twee weken iemand rond te zenden. De heeren Van Langen en Wijnker waren van opinie, dat ieder inwoner nog wel zoo veel erf had, dat het hem mogelijk was een diepen kuil te graven. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek van de vereeniging van Ned. Archi tecten om gemeente-architecten werkzaamhe den op particulier terrein te verbieden. De voorzitter verklaarde, dat hem bekend was, dat de gemeente-opzichter ook teeke- ningen voor anderen vervaardigde. Waar zijn salaris echter 400 bedroeg, was dit te begrijpen. Van het Rijk was bericht ingekomen, dat 1225.43 zou worden bijgedragen in het expl. tekort van het woningblok Kruisweg Molenweg. Bekend werd gemaakt, dat het verslag van den legwedstrijd in de Beemster ter le zing lag, door een deelnemer uit deze ge meente geen prijs behaald werd. Gunstig werd beschikt op het verzoek der samenwerkende vereenigingen L.T.B. Zuid en Hugowaard om ook weder dit jaar een subsidie ad 50 te mogen ontvangen voor den gehouden tuinbouwcursus. Goedgekeurd werden eenige besluiten tot hernieuwe vaststelling van pensioengrond slagen in overleg met den pensioenraad vast gesteld, voornamelijk betreffende onderwij zend personeel. Nadat door den voorzitter was toegelicht, dat het college van B. en W. meende te moe- tocht zouden naspeuren. Lucille was een en al opgewondenheid door de gespannen verwachting, waarin zij verkeer de; zij huppelde naast haar moeder voort, nu op den eenen, dan op den anderen voet, tot haar moeder haar vermaande om kalmer te loopen. Haar weg leidde enkele honderden meters langs den binnenkant van den parkmuur, waar het op dat oogenblik zeer donker was. Lady Lee luisterde naar ieder geluid, schrikte als een wezel over het pad liep of een fazant schreeuwde van een boomtop binnen de om heining. Een groote witte uil vloog opeens dicht langs haar beider gelaat en schoot toen af op een kleine prooi aan den kant van de ri vier. Lucille klapte in de handen, toen zij dit zag, maar lady Lee uitte een zwachten kreet, dien zij onmiddellijk onderdrukte. Zoo waren zij dus omgeloopen en stonden nu aan een smal poortje in de parkmuur, waarvan alleen gebruik werd gemaakt door degenen, die den sleutel bezaten en die naar het schuiten huis wilden gaan, waarvan men vanaf dit punt de omtrekken kon zien. Lady Marjorie stak den sleutel in het slot en deed de deur open; Lucille volgde haar. Ademloos stonden zij nu in het park, luisterend naar eenig geluid, maar ze hoorden niets be halve de geluiden uit de natuur. Nu moesten zij een opengrasveld over, waar haar gestalten duidelijk waar te nemen zouden zijn als er iemand in het kreupelhout verborgen was. Dit staken ze ijlings over en kwamen zoo in het struikgewas, waarin de verlaten kapel lag. Hier moesten ze achter elkaar gaan; het kind liep vooruit, omdat zij het best den weg ken- ten adviseeren aan den heer J. de Jong, ar- menvader, eervol ongevraagd ontslag te ver- leenen in verband met de lichamelijke ge steldheid van zijn vrouw, met een vergoeding van 200 per jaar, zoolang niet door deu pensioenraad was beslist of recht op pen sioen bestond vóór de pensioengerechtigde leeftijd is bereikt, werd, daar de heer Kooij nog gaarne eenige nadere toelichtingen wilde vernemen, besloten in comité te gaan. Na heropening werd met algemeene stem men goedgevonden het ontslag te verkenen, terwijl op voorstel van den heer Borst, ge steund door den heer Kooij, besloten het be drag der jaarlijksche vergoeding te bepalen op 300. Ontslag te verleenen zoodra door het B. A. S. een oproep is gedaan en door den Raad in de vacature zal zijn voorzien. Bij het punt tuinderscredieten noemde de voorzitter het bedrag ad 254.289.90, in deze gemeente aangevraagd en verdeeld over 220 aanvragen wel heel groot. Hij wees er op, dat men thans niet met een borgstelling kon volstaan, doch de gemeente zou hebben te zorgen, dat zij met 75.000 klinkende munt op tafel te voorschijn komt. Een le ning zou moeten worden gesloten al was het hoe en waar hem ook nog niet geheel duidelijk. De heer Kostelijk noemde het door het rijk gestelde percentage wel veel gevergd. Met een gerust geweten kon men zeggen, dat dit de draagkracht van de gemeenten te boven gaat. Hij haalde aan, dat deze week reeds we der aan 78 tuinders steun was verstrekt, waarvan bijna allen de volle negen gulden hadden ontvangen, terwijl bovendien in de werkverschaffing 45 personen waren tewerk gesteld en men aan 27 personen toelage ver-, voerkosten naar de Zuiderzeewerken uitkeer de ad 1.50 per week. Wel stond daar tegenover dat het Rijk 25 pCt. bijdroeg in de kosten der werkverschaf fing en de provincie Vermoedelijk met een even hoog percentage zou volgen, maar ook was de gemeente betrokken bij het tuinders- crediet met een borgstelling voor een som van rond 10.000. Mocht dan al eens worden opgenoemd, dat het Rijk de door de gemeenten te verstrekken 30 pCt., renteloos voor zou schieten, zoodat alleen het risico ten laste der gemeenten zou komen, dit was misschien wel een zeer opti mistische kijk op de dingen. Moest het geld daarentegen tegen rente op genomen worden, vooropgesteld nog, dat niet het aangevraagde bedrag in zijn geheel zou worden toegestaan, toch zou dan de ren te een post blijven te bezwaarlijk voor het gewone budget. Heil was slechts te verwach ten van een goed gevoerde gezamenlijke actie, met als doel verlaging van het gemeentelijke bijdragepercentage en verhooging van het door het Rijk gevoteerde bedrag ad 7 ton. Wat de eigen gemeente betrof achtte hij de voorwaarden, gezien het gevraagde bedrag, onaanvaardbaar. Weth. Tromp meende, dat men hier niet dit woord gebruiken moest. Men had slechts ja of neen te zeggen en kon van twee kwa den het beste kiezen. Ingrijpender voor de gemeentefinanciën nog, dan het laatstbespro- kene vond hij het eerstgenoemde, n.1. de be dragen aan steun, die, bleef de huidige toe stand nog lang bestendigd, een verarming van de gemeentekas zouden veroorzaken, waartegen geen financieel beleid was opge wassen. Ook in de verg. te Hoorn was dit woord gebruikt, doch daar had men het af gewezen en gezegd: wij moeten aanvaarden, doch trachten een vermindering tot 10 pCt. te bewerkstelligen. De daar benoemde com missie van drie, bestaande uit de burgemees ters van Wervershoof en Zuid- en Noord- scharwoude en de secretaris van Broek op Langendijk, had deze zaak ondertusschen ter hand genomen en reeds was bekend, dat men in regeeringskringen niet ongenegen was een gunstiger voorstel te overwegen. Het niet aanvaarden van het regeerings- voorstel met als eisch wij willen wel mede werken, doch slechts tegen een gemeentelijke bijdrage van 10 pCt., zou de zaak weer op de lange baan schuiven, terwijl haast meer dan geboden was. Bovendien kon er nog op gewezen worden, dat den gemeentebesturen slechts werd ge vraagd de aanvragen naar recht en billijk heid te beoordeelen. Was dit eenmaal ge schied en waren de totaalbedragen bekend, dan kon opnieuw de houding worden be paald. De voorzitter haalde aan, dat men bij een aandachtig beschouwen van den toestand wel eens tot de vraag kwam of de gevraagde bedragen, zelfs als zij in hun geheel zou den werden toegestaan, die redding zouden brengen, welke men er van verwacht. Hij de. Haar moeder volgde. Nu en dan keerde Lucille zich om, om lady Lee fluisterend te waarschuwen, dat er een braamstruik over den weg groeide, waaraan zij het gezicht konden openhalen, of dat er een boomwortel wat uitstak, waarover ze konden struikelen. Zonder avonturen kwamen ze dus in de ka pel en gingen daar binnen. Wij zullen een minuut wachten, Lucille, om ons zekerheid te verschaffen dat wij niet gevolgd worden. Dit zeggende stond lady Lee even tegen de open deur aangeleund. Voor het eerst was het kind bang. Het was daar binnen zeer donker; zelfs de omtrekken van de gedaante van haar moeder werden vaag en onduidelijk afgeteekend in de duister nis. Lucille had menig verhaal gehoord van vreemde dingen, die gezien en vernomen wa ren in het heilige gebouw, waar zij nu stond: van monniken, die er op en neer stapten en het doodsbleek gelaat half verborgen hielden onder den kap; het geluid van vrouwen, die ween den; het onbestemde gezang van kerkliederen. Zij voelde, dat zij bleek werd, haar ooren tin telden, zij wist niet waarom. Haar heele wezen trilde van spanning. Was dat een onderdrukte kreet of was het geluid van iemand, die zich bewoog?het kwam uit de richting van het verborgen ver trek, waar het gebroken altaar getuigde van kerkelijke plechtigheden in het verleden en Nog jaren daarna stond haar levendig voor den van verwaarloozing in het heden. Dit zijn dingen, die een onuitwischbaren in druk maken op de kinderlijke verbeelding, nog jaren daarna stond haar levendig voor den stelde daartegenover echter de vraag hoeda nig de toestand zou worden, als men de hel pende hand niet uitstak. En een antwoord op deze vraag kon slechts luiden: We zijn verplicht te aanvaarden het door het rijk voorgestelde. De heer Krom meende, dat grondige bestu deering der aanvragen een eerste vereischte is, met een daarna even grondig onder zoek. Op een vraag van den heer Van Langen hoe de houding was, die het college tegen over huurders meende te moeten aannemen, antwoordde de voorzitter, dat in sommige gevallen het zelfs voorkeur zou verdienen een huurder te helpen boven iemand, die be zitter was, aangezien de huurder direct par tij kon trekken van een verlaging der pacht prijzen, terwijl iemand, die op te zware las ten zit, deze op zich zou voelen blijven druk ken. Grensgevallen zouden zich ook hier na tuurlijk voordoen, doch in den regel kwam de praktijk van het leven oplossend te hulp. Op het voorstel van den heer Wagenaar, die een motie indiende in den geest van het door den heer Kostelijk gesprokene, ant woordde de voorzitter, dat juist een schrij ven van de Prov. Commissie was ingekomen voor opgave van de aangevraagde bedragen, teneinde een houding te kunnen bepalen. De heeren Wijnker, Kooij en Tromp be toonden zich voor medewerking, terwijl de heer Kostelijk er nog op wees hoeveel gunsti ger een loontoeslag zou werken aangezien men dan de arbeiders zou laten blijven, waar ze hoorden. Besloten werd medewerking te verleenen, terwijl de geheele Raad als commissie zal fungeeren. Tevens werden B. en W. gemach tigd stappen te doen ter sluiting van een geldleening. Toegezegd werd na een opmerking van den heer Quant, dat te bevoegder plaatse zal worden geïnformeerd of na de goedkeuring door de commissie reeds met de uitkeering der gemeentelijke bijdragen kan worden be gonnen. Goedgevonden werd de bedragen art. 101 L.O.-wet 1920 voor de Bijz. scholen bedra gende voor de Chr. school 469.07, school H. Fam. 1844.74, H. Dion. 3481.92, H, Hart 3798.94, uit te keeren in twee termij nen, vervalende begin Maart en September. Waar algemeen de plaatselijke Boeren leenbank een solide instelling werd gevon den en eveneens de rentestandaard in het oog werd gehouden, werd besloten het kas saldo van den gemeente-ontvanger aldaar te blijven beleggen en dit besluit aan Ged. Sta ten ter goedkeuring voor te dragen. Het door het crisiscomité gedane verzoek om een subsidie ad 1000 te mogen ontvan gen, in vorige vergadering naar B. en W. verwezen, kon geen gunstig onthaal vinden ofschoon het college had voorgesteld 300 te geven. Met vóór de heer Groenland benevens de beide wethouders werd het verworpen. Waar de heer Dekker als ambtenaar be noemd was te Alkemade, stelde de voorzitter voor den heer Geusebeek als tijdelijk ambte naar te benoemen op een wedde van 1000, aangezien deze zich in den tijd, dat hij werk zaam was van zeer gunstige zijde had leeren kennen. De raad kon zich er mee vereenigen de thans genoten tegemoetkoming te brengen op 1000. Nadat nog besloten was reeds Woensdag middag met de behandeling der credietaan- vragen een aanvang te maken, werd onder een woord van dank gesloten. HENSBROEK. Algemeene vergadering van de Tuinbouw- vereeniging „Ons Belang" te Hensbroek cp Maandag 1 Febr. in café Mantel. De heer Joh. Koning, voorzitter der ver eeniging, hield een openingsrede en memo reerde den slechten toestand in den tuinbouw en in het bijzonder het optreden van de aardappelziekte Dat de nood in de tuinbouw ten top gestegen is, blijkt wel het best hier uit, dat wekelijks 50 menschen om 9 steun komen en dat zoo ongeveer 60 menschen een renteloos voorschot hebben aangevraagd. Spreker dankte het gemeentebestuur tot het verkrijgen van de 9 steun en het beschik baar stellen van de 30 voor de voorschot ten. Het is te betreuren, dat men tot verhoo ging van de belasting is overgegaan. Naar aanleiding van de notulen zeide de voorzitter, dat op de laatst gehouden verga dering de afgevaardigden toestemming had den gekregen om te teekenen als borg voor de L.G.C Dit is tot heden nog niet gebeurd, geest dat bezoek, onder beschutting van da duisternis, aan de ruïne van de geheiligde plek. Lady Lee hield zich overtuigd, dat de gelui den, die zij beiden hoorden, van de versteke lingen zeiven kwamen, die nu zeker begrepen dat de verkenning was afgeloopen en daarmee, voor het oogenblik, de risico, om gevangen te worden genomen. Zij trad verder, voorzichtig loopende, daar zij anders soms mocht struikelen over het een of ander onverwacht voorwerp, dat in de kapel op den vloer kon liggen. Zij volgde haar moeder met één hand aan haar rok, bleek en huiverend en in de duisternis turend, die het dichtst was, onder de schaduw van de groote zuil. Lady Lee had eenige moeite om den steen te vinden, waarin de verborgen veer zoo kunstig was aangebracht; dit oogenblik, dat zij wach ten moest was een vreeselijke beproeving voor het kind. Zij liet haast een snik van dankbaar heid hooren, toen zij den lichten knap vernam, daarop het geluid van steen, dat over elkaar wreef, waarop de nis voor hen open lag. De vluchtelingen daarbinnen moesten wel scherp geluisterd hebben; ongetwijfeld was hun verlangen nog geprikkeld door honger, al thans, ze hadden de waarschuwirg van het aanstaand naderen ook dadelijk gehoord. Wie is daar? Wie komt daarl In den toon van den stem lag iets gebiedends en tegelijk iets jeugdigs. Een vriendin Marjorie Lee. Ze stapten de ruimte binnen, waar het naat vochtig stegn rook, de uitwaseming van het gewelf, waarin nooit zon en maar heel weinig lucht door drong. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5