DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit Aet Jiac£eme*U Dxu^eÜfksch Qmzzkhi föuUmiand. Jüo. 30 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. VKIJD16 5 riiBKlAKI 1»32 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. Dtt nummer bestaat uit drie bladsn. Den Haag, 4 Febr. De beslissing over de nieuwe Pachtwet is heden nog niet gevallen. We kunnen haar evenwel morgen verwachten en de kans op verwerping is niet geringer geworden. Ook heden deden zich ernstige tegenstanders hooren juist uit het kamp, waaruit men naast de soc.-dem. zou verwachten voorstan ders van het ontwerp te zien opdagen, dat der katholieken. De eerste spreker 'van heden was de heer Michiels van Kessenich (r.k.), die het voor stel een aantasting van het eigendomsrecht noemde, waarvan de nadeelen grooter zullen zijn dan de voordeden. Het gevolg van de aanneming van de wat zal zijn een eerste stap in de richting van de socialisatie van den grond. In het algemeen belang achtte hij het dus noodig tegen het ontwerp te stemmen. Maar als de Kamer het afstemt, dan hoopte hij, dat de regeering met een be ter voorstel zou komen. In de namiddagzitting heeft zijn partijge noot Mr. Van Sasse van IJsselt zich ook als tegenstander van het voorstel doen kennen. Als jurist had hij in de eerste plaats al be zwaar tegen de slechte redactie van de wet. Het feit, dat in de Tweede Kamer de geheele katholieke fractie haar stem er aan had ge geven verklaarde hij uit de omstandigheid, dat deze niet voldoende aandacht had kun nen wijden aan de schaduwzijden van het continuatierecht en niet voldoende doordron gen was geweest van het fatale karakter van het amendement-Fleskens, dat den rechter de bevoegdheid schenkt om niet alleen de ver lenging van een geëindigde pacht te gelasten ffEIar ook om den pachtprijs vast te stellen. Dat continuatierecht was voor hem al voldoende reden om tegen het ontwerp te stemmen en hij vond de bestaanden toestand niet zoo slecht, of hij gaf er de voorkeur aan boven den toestand welken de nieuwe wet zcu brengen. Van de voorstanders van het voorstel deed zich heden in de eerste plaats hooren de heer Westerdijk (v.d.), die echter begon met heel wat bezwaren tegen het ontwerp in het mid den te brengen. Het continuatierecht zal, vreesde hij een einde maken aan het pacht wezen als maatschappelijk instituut. In plaats daarvan had hij veel liever een rege ling der schadeloosstelling als de heer Ebels in de Tweede Kamer had voorgesteld, ge zien. Het recht op vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen achtte hij in beginsel niet kwaad, maar in de prac- tijk voorzag hij daarvan allerlei moeilijkhe den. Oppervlakkig zou men dus meenen, dat hij zich bij de tegenstanders zou scharen, doch omdat hij voor de keus stond tusschen de bestaande regeling en de nieuwe wet, gaf hij, in godsnaam, de voorkeur aan het nieu we. Of zijn beiden aanwezige partijgenoo- ten, de heeren Van Embden en Slingenberg (prof. Kranenburg is door ziekte afwezig) er ook zoo over denken, weten we niet. Maar het politieke solidariteitsgevoel zal hen er misschien toe brengen, in godsnaam maar, ook hun stem aan het voorstel te geven. De heer Rugge (s.d.a.p.) sprak namens zij:, fractie voor het voorstel. In tegenstelling met andere sprekers vond hij het continuatie recht juist een der mooiste punten in 't voor stel, omdat daarmede een einde zal worden gemaakt aan de onzekerheid in het bestaan van de pachters, die nu steeds bedreigd wor den met het gevaar van opzegging van de pacht. De wet zal in hun lot ten minste eeni ge verzachting brengen. Een zeer welbespraakt voorstander van net ontwerp voerde na den heer Rugge het woord. Het was de leider der katholieke fractie, ae neer Van Lanschot. Deze spande zich in net bijzonder in om het continuatierecht goed e praten. Mogen we hem gelooven, dan zal e toepassing van dit recht in de practijk wel meevallen. Bij gestrenge toepassing kan e aanleiding geven tot processen, maar vol gens hem procedeert een boer niet graag. et nieuwe recht zal in de eerste plaats een Fn€Vk eufn,inv'oed hebben en de er tegen c fo bezwaren leken hem nogal her senschimmig. Maar met nadruk wees de spr. op de gevolgen van een verwerping van het voorstel. Wat zal er dan gebeuren? Zal n de regeering met een nieuw voorstel ko- n, waarbij rekening wordt gehouden met de bezwaren der Eerste Kamer? Wat zal aan de houding der Tweede Kamer daarte- Zljn? Psychologisch is verwerping vm i!^fr ln gevolgen dan aanneming van het voorstel. siAHinlStfr Ruys de Beerenbrouck heeft ten 7i?u JTte! verdedigd. Hij bepaalde zélf vprti J i u groote Hinen> gelijk hij Wrk uaf Hl] ontkende het verband j e" het voorstel en de crisis, betoogde i arbeid van een goede wettelij- orr- omdat in de maatschappij twee ter* FFF tege"over elkander staan: de bezit- een rrr™*6611 ^perkte hoeveelheid grond en brnït v nanta! gegadigden voor het ge- scheï, df-k a" grond' De verhouding tus beide partijen is moeilijk te rege len, maar dat moet toch gebeuren. De rege ling van de vergoeding van door den pachter aangebrachte verbeteringen achtte hij heil zaam om den pachter aan den grond te bin den, en het remissierecht zal moreel niet slecht op de pachters inwerken. Het continu atierecht is inderdaad een beperking van den eigendom, maar deze inbreuk op de con tractsvrijheid wordt door het algemeen be lang geboden. Met het oog op den sociaal-economischen kant van het pachtrecht heeft de pachter recht op de daarin opgesloten bescherming en het amendement van den heer Fleskens strookte daarmede voldoende om het niet on aannemelijk te verklaren. In de practijk zal de zaak zeer medevallen. Op een desbetreffende vraag van den heer Westerdijk antwoordde de minister nog, dat de regeering er niet aan denkt om maat regelen te nemen voor een algemeene verla ging van de pacht. Morgen zal minister Donner de speciale punten van het voorstel behandelen. DE NIEUWE DOUANE-POLITIEK VAN ENGELAND. Moeilijkheden in de Engelsche industrie. Een basis ven 10 op allen invoer. Donderdagmiddag heeft Neville Chamber- lain in het Engelsche Lagerhuis medege deeld, welke plannen hij heeft voor de nieu we douane-politiek. De dag is thans gekomen, aldus ving Chamberlain zijn uiteenzetting aan, dat de regeering de moeilijkste kwestie, waarvoor zij is gevormd, zal in behandeling nemen. Haar vroegere maatregelen ter béperking van den wareninvcer zijn een volkomen suc ces geweest. Dank zij het patriotisme en de offervaardigdheid van den Engelschen belas tingbetaler zijn de ontvangsten uit de ver keersbelastingen en de belastingen op de grootere inkomens met 50 pCt. vermeerderd in vergelijking met verleden jaar. Indien de belastingen voor het overige deel van dit kwartaal op dezelfde wijze zullen binnenko men zullen verdere verliezen kunnen worden genivelleerd en de Engelsche staatsbegroo- ting zonder deficit kunnen sluitend gemaakt worden. De buitenlandsche handel toont wel is waar zekere aanwijzingen voor een verbete ring, doch de principes der herstel- en oor logsschulden zijn nog niet besproken en de jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten hebben opnieuw reden gegeven tot bezorgd heid. De belangrijkste industrieën in Enge land kunnen slechts uiterst moeilijk op gang worden gebracht. De ijzer- en staalindustrie verkeeren nog steeds in een toestand van stilstand. De scheepvaart en de landbouw staan nog steeds op het laagste punt. Het Engelsche pond is wel is waar sinds langen tijd wonderlijk stabiel geweest, doch de re geering gelooft dat het vertrouwen niet ten volle kan worden hersteld, zoolang de han delsbalans ongunstig zal zijn. Het invoeroverschot heeft in de jaren 1929 tot 1931 meer dan 200 millioen bedragen. In verband hiermede moet de regeering maat regelen nemen om de handelsbalans te ver beteren. Tegelijkertijd wil de regeering de financiën van het land consolideeren en door maatregelen, welke in geen geval de bevol king een bizonder zware last mogen opleg gen nieuwe bronnen van inkomsten schep pen, waarmede ook een soort verzekering zal verbonden zijn tegen een verhooging van de kosten voor levensonderhoud. De regeering stelt derhalve voor door een matig beschermend recht, dat van weten schappelijk oogpunt aangepast is bij den toe stand van industrie en landbouw, de Engel sche fabrieken werk te verschaffen, dat tot nu toe elders werd verricht. Tegelijkertijd neemt zij de gelegenheid te baat den landen van het Britsche Rijk bizondere voordeelen te bieden. De basis der voorstellen is een algemeen recht van 10 pCt. ad valorem op allen in voer naar Engeland, met zekere uitzonderin gen, zooals tarwe, boord, ruwe katoen, wol en thee. De belasting op tabak, suiker, de Mac Kenna duties en de safeguarding rech ten, zoomede de rechten tegen abnormalen invoer blijven als tot nu toe bestaan. Voorts zal een onafhankelijke commissie van advies worden ingesteld. Deze zal sanc tierechten verkrijgen. De commissie heeft tot taak aanbevelingen uit te werken, welke sup plementaire rechten geheven zullen kunnen worden. Daarbij zal het algemeen belang van handel en industrie steeds in het oog moeten worden gehouden. De commissie zal het recht krijgen of rechten ad valorem of bizondere rechten, permanente of tijdelijke rechten aan te bevelen. Wat de Dominions betreft, de regeering heeft besloten dat noch de algemeene rechten, noch de bizondere rechten op de Dominions zullen kunnen worden toegepast vóór de conferentie- van Ottawa. De regeering stelt voorts voor, dat alle producten der koloniën, protectoraten en mandaatgebieden zullen vrijgesteld blijven van de algemeene en supplementaire douane rechten. De maatregelen welke genomen zullen kun- nen worden tegen de landen welke rechten heffen, die in het bizonder tegen Engeland zijn gericht, zullen in het bizonder worden overwogen. Het ministerie van handel zal in overleg met het ministerie van financiën worden ge machtigd tarieven te heffen tot 100 pCt. bo ven de supplementaire tarieven op alle arti kelen welke worden ingevoerd naar Enge land door landen die tegen Engeland gerich te rechten heffen. De tarieven zullen in een bizonder decreet kunnen worden vastgelegd. De regeeringsvoorstellen, aldus besloot Chamberlain zijn redevoering, vormen een zorgvuldig bestudeerd plan. Het kabinet is van meening dat het in het beiang der natie zal zijn en het beste is aangepast bij de hui dige omstandigheden, in de andere deelen der wereld. De minister van financiën beëindigde zijn rede onder luid applaus op de regeerings- banken. De voorstellen van Chamberlain nopens een algemeene verhooging van het algemeene douanetarief met 10 pCL, de instelling eener douanecommissie en de preferentieele behan deling der Dominions zullen in drie aparte ontwerpen bij het Lagerhuis worden inge diend. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De strijd van gister te Sjanghai. Gistermorgen hebben de Japanners onder gebruikmaking van de grootste kanonnen, die tot dusverre bij hun aanvallen werden benut, een vreeselijk bombardement van Tsjapei in gezet. Geheel Tsjapei en de omgeving van het JJootd JatipcLil"it in brand. Ook het luchtbombardement van de Woesung-forten wordt ononderbroken voortgezet. Het draad- looze station werd verwoest. De verwoede gevechten van gisteren ein digden ten slotte met slechts een geringen vooruitgang der Japanners, die met hun ge pantserde auto's niet verder kunnen komen door de puinhoopen, die de straten bedekken. Op vijf plaatsen binnen de internationale nederzetting is gister brand uitgebroken. De twee Japansche compagniën, die door de Chineezen in de Rokusantuinen waren in gesloten, zijn weer bevrijd door artillerie vuur. De Japanners hebben thans hun in burger gekleede landgenooten in Sjanghai, die daar veel schade hebben aangericht, ontwapend De Chineesche banken zijn weer geopend, hoewel gevreesd wordt voor ernstige finan- cieele crisis. De postdienst is gedeeltelijk her vat, teneinde de opgestapelde post te ver werken. De Chineesche minister van financiën, Soong, is uit Nanking te Sjanghai gearri veerd. Groote aanval der Japanners. Naar het Telegraafagentschap van de Sovjet-Unie mededeelt, hebben gistermorgen 15 zware Japansche bombardementsvlieg tuigen, alle Japansche oorlogsschepen en de landbatterijen een hevig vuur geopend op de Chineesche stellingen. Tsjapei is ernstig ge teisterd. Het Noordstation is plat geschoten. Beide partijen hebben ernstige verliezen ge leden. Na het artillerievuur gingen de Japan ners tot den aanval over. Het gevecht is nog niet beslist. De beschieting van Woesung werd gedurende twee uren onderbroken. De gevechten bij Sjanghai. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn de Chineezen bij het Noordstation bij regen en lichten sneeuwval naar een voorbereiding door de artillerie overgegaan tot den tegen aanval. De Chineezen zijn er in geslaagd twee bataljons Japansche mariniers gedu rende eenigen tijd te omsingelen. Te Tsjapei werden honderden huizen door brand vernield. De internationale nederzet ting wordt door de branden ernstig bedreigd Ook in het Japansche hoofdkwartier zijn Chi neesche granaten terecht gekomen. Chineesche vrouwen hebben zich op den weg welke naar Woesung leidt in een loop graaf verschanst ten einde een mogelijken aanval van deze zijde af te slaan. De Japanners te Charbin. Japansche troepenafdeelingen zijn gister te dezer stede aangekomen. Zij vermijden samenwerking met andere troepenafdeelin gen, daar zij alleen tot taak heiben hun land genooten te beschermen. Medegedeeld werd, dat Japan niet voor nemens is inbreuk te maken op de rechten van den Oost-Chineeschen spoorweg. Nieuw Engelsch Amerikaansch protest. Volgens een bericht uit Washington heb ben Engeland en Amerika opnieuw te Tokio geprotesteerd tegen het gebruik maken van de internationale nederzetting te Sjanghai als uitgangspunt van militaire-bescher- ming. Ook Frankrijk protesteert op nieuw in Tokio. De Fransche ambassadeur te Tok'.o. die zich reeds Dinsdag aangesloten had bij den stap van de Amerikaansche en Engelsche ambas sadeurs, heeft opnieuw een bezoek gebracht bij den plaatsvervangenden minister van bui tenlandsche zaken te Tokio om te protestee ren tegen het feit, dat verscheidene Japansche schoten gevallen zij in de Fransche conces sie. Het antwoord van Lipan. Gistermiddag werd het Japansche ant woord op de vijf voorwaarden van het Vier- mogendhecienvoorstel overhandigd aan de ambassadeurs der Vereenigde Staten. Groot Brittannie. Frankrijk en Italië. Het derd en vierde punt (terugtrekking der Chineesche en Japansche troepen te Sjanghai en de instelling ener neutrale zone) zijn door Japan zonder voorbehoud geaccepteerd. Het tweede en vijfde punt (geen verdere militaire voorbereidingen en regeling der wederzijdsche geschillen in den geest van het Kellogg-verdrag op de V.B. Raad resolutie met behulp van neutrale adviseurs) werden verworpen, terwijl punt een (staking dei- vijandelijkheden) onder voorbehoud is aan genomen. Na middernacht een nieuwe aan val op Tsjapei. De Japansche aanval op Tsjapei, die tot vroeg in de ochtenduren van heden voort duurde, is zonder direct succes gebleven, hoe wel de Japanners de Chineesche stellingen onophoudelijk bombardeerden met vliegtuig bommen en 15 c.M. geschut. De Japanners slaagden er slechts in een plaats in den spoorweg naar Woesung te overschrijden. Na middernacht begonnen de Japanners 'n nieuwen verbitterden aanval op het Noor derstation, die echter mislukte. Herhaaldelijk kwam het in de straten tot gevechten van man tegen man, waarbij de Japanners in de minderheid bleven. Aan Chineesche zijde na men ook vrouwen aan het gevecht deel, die uit de huizen kwamen en de geweren van de gevallen soldaten opnamen. Volgens Japan sche mededeelingen bedraagt 't verlies aan Japansche zijde 8 dooden en 27 gewonden, terwijl het Chineesche verlies wordt geschat op een 1000-tal dooden en gewonden. De 12de Japansche Sjanghai verwacht. divisie te Door vliegtuigbommen zijn gisteren tal van telefoonkabels naar buiten Sjanghai ver nield, zoodat de stad op het oogenblik nog slechts door de radio en door een kabel met de buitenwereld is verbonden. Ook de electri- sche centrale en de waterleiding van Tsjapei zijn door de beschieting ernstig beschadigd. In tegenstelling tot andere berichten zijn de Woesung-forten nog steeds niet door de Japanners bezet. Een aantal Japansche brandbommen zijn in de internationale neder zetting terecht gekomen, waardoor op eenige plaatsen brand is ontstaan, die door de brandweer echter gebluscht kon worden. Men maakt zich in de internationale nederzetting voor de komende dagen ernstig ongerust, aangezien men vreest, dat de Chineesche troepen, die Tsjapei verdedigen, op den duur voor de Japanners, die morgen versterking verwachten zullen, moeten wijken en dan hun toevlucht zullen zoeken in de internationale nederzetting. Morgen wordt de eerste Japan sche versterking uit het Japansche leger, n.1. de 12de divisie, te Sjanghai verwacht. Uit Hongkong is te Sjanghai aangekomen de Britsche kruiser Kent, met aan boord vice- admiraal Sir Howard Kelly, opperbevelheb ber van de Britsche vloot in de Chineesche wateren. DE TOESTAND IN SPANJE. De onteigening van de goederen der Jezuiten. In de Spaansche kamerzitting van gisteren hebben de Agrariërs en de Basken vragen gericht aan de regeering over de ontbinding van de Jezuitenorde en in het bijzonder over de onteigening zonder schadeloossstelling van de bezittingen van de orde. De stemming was van den aanvang af zeer opgewonden. Tot stormachtige tooneelen kwam het, toen de radicaal-socialistische minister van justitie Albornoz zijn verdediging van het decreet tegen de Jezuiten aanving. Zijn verklarin gen over de onteigening kwamen ten slotte neer op de zinsdede: „De sociëteit van Jezus is ontbonden; een niet bestaande maatschap pij kan geen eigendom bezitten". De tegen werpingen van de katholieke partijen wer den door de radicaal-socialistische en sociaal democratische meerderheid overschreeuwd Slechts met moeite kon de voorzitter van de kamer verhinderen, dat het tot een handge meen kwam. Het tumult eindigde eerst, toen een motie van de meerderheidspartijen inge diend werd, waarin wordt geconstateerd, dat de geheele kwestie reeds in den grondwet is vast gelegd en dat hierdoor iedere verdere bespreking overbodig wordt. Dit voorstel is met 45 stemmen, die der katholieken, tegen aangenomen. E>e Jezuiten hebben thans hun geheele eigendom zonder verzet aan den staat over geleverd en voor het grootste deel het land verlaten. EEN AANSLAG OP DEN NOORSCHEN MINISTER VAN OORLOG. Naar eerst thans bekend wordt is op deA Noorschen minister van oorlog Quisling een aanslag gepleegd, die zonder ernstige gevol gen is gebleven Toen de minister Dinsdag j.1. laat in den namiddag een donker vertrek in het ministerie wilde binnengaan «erd hij door twee mannen overvallen, waarvan de een trachtte hem een mes in de borst te ste ken, terwijl de ander hem peper in de oogen wierp. Quisling slaagde er echter in zijn be lagers af te weren, die de vlucht namen. De minister had geen ernstige verwondingen opgeloopen. De recherche heeft een beloo ning van 5000 Kronen uitgeloofd voor aan wijzingen, die tot het opsporen van de da ders leiden. Omtrent de motieven van de da ders tast men in het duister. De politie acht te het niet uitgesloten, dat men te doen heeft men spionnen, die in de archiefkast naar be langrijke acten zochten en daarbij door den minister werden verrast. In sommige krin gen wijst men erop, dat Quisling vroeger als assistent van Friedjof Nansen geruimen tijd in Rusland werkzaam was, geaurende welke periode hij vrij dicht bij de communisten stond. Naderhand keerde hij zich echter ge heel van hen af waaruit sommigen de moge lijkheid afleiden dat men hier misschien te doen heeft met een communistische wraakne ming. GROOTE BRAND IN MARSEILLE. Nabij de haven van Marseille is een groo te brand uitgebroken, waartegen de terstond met groot materiaal uitgerukte brandweer machteloos stond. De vlammen grepen snel om zich heen en tastten andere loodsen en opslagplaatsen aan en legden in 4 uur tijds niet minder dan 40000 M. in de asch. Eerst teg enmiddernacht kon het grootste gevaar als geweken worden beschouwd. Volgens voorloopige raming overschrijdt de aange richte schade de 8000000 Frs. GROOTE SNEEUWVAL IN AMERIKA. Een sneeuwjacht, zooals dezen winter nog niet is voorgekomen, heeft Donderdag in de Noordelijke en centrale staten gewoed Er is 6" sneeuw gevallen, waardoor het verkeer ernstig werd bemoeilijkt. Tengevolge van de storm zijn in Chicago drie personen om het leven gekomen. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES IN DE U. S. A. Donderdagmiddag hebben de communis ten in alle groote steden der U. S. A. demon straties van werkloozen georganiseerd. Te New York trokken vele duizenden personen met vele roode vlaggen naar het stadhuis, dat door een sterke politie afdeeling bewaakt werd. De communisten konden het gebouw niet binnendringen. In Philadelphia moesten 500 politieagenten worden opgeroepen om het raadhuis te beschermen. Ook te Washington werden politiemaatregelen ge nomen om te verhinderen, dat de werkloozen naar het Witte huis trokken. In Chicago had den eenige communistische massa-vergade ringen plaats. AANSLAG OP DEN SNELTREIN BUDWEIS—PRAAG. In den nacht op Donderdag werd in d« nabijheid van station Tmisch een aanslag ge pleegd op den sneltrein BudweisPraag. Óp de rails was een betonnen blok neergelegd, terwijl een ijzeren plaat door middel van eer draad aan de rails was vastgemaakt. De locomotief vernielde echter het betonblok en schoof de ijzeren plaat ter zijde, zoodat de sneltrein zonder vertraging kon doorrijden Van den dader ontbreekt ieder spoor. DE ANTISEMIETISCHE RELLETJES OP KURFURSTENDAMM. Na een behandeling gedurende 27 dagen heeft het O. M. in het Kurfurstendamproces, het proces dat aanhangig is gemaakt in ver band met de antisemietische relletjes op den Kurfurstendamm ter gelegenheid van het Joodsch nieuwjaar zijn eisch uitgesproken. Tegen graaf Helldorff wordt een gevan genisstraf geëischt van 2 jaren, tegen Ernst een jaar en zes maanden gevangennisstraf en voorts tegen ieder wegens beleediging in het openbaar 300 M. boete. Tegen den nationaal socialist werd een jaar en vijf maanden geëischt, tegen inge nieur Gewehr een jaar, tegen vier andere an dere verdachten ieder 9 maanden. Tegen den leider der Jonge Stahlhelmers Brandt werd een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van anderhalf jaar, terwijl tegen twee andere verdachten gevangenis straffen werden geëischt van een jaar en een jaar en drie maanden. DE AARDBEVING OP CUBA. Santiago de Cuba wordt ontruimd De burgemeester van Santiago de Cuba heeft de geheele bevolking dringend aangera den de stad te ontruimen, aangezien te ver wachten is dat nog eenige huizen zullen in storten. Nieuwe aardschokken veroorzaakten slechts eenige materiëele schade.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1