Alkmaarsclte Courant. Qemeeniecaden £atid- <m JuinQouw Honderd vier en dertigste Jaargang. Zaterdag Februari. Nationaal Boeren-Crisiscomité. No. '51 1932 KOEDIJK. De raad vergaderde Donderdagmiddag ten 2 ure voltallig. Devoorzitter, burgemeester Kikkert, zeide in zijn openingswoord, dat het in zijn ambtsperiode nog nimmer was voorgeko men, dat in de eerste vergadering van een nieuwjaar de toestand van de gemeente zoo ongunstig was als op 't oogenblik. Het deeo spr. ontzettend veel leed, dit te moeten con- sfateeren. Voor de tuinders in de gemeente is er veel moed noodig om optimist te blijven Velen van hen ondervinden buitengewone moeilijkheden om hun gezin het noodige te verschaffen. Spr. hoopte, dat er dit jaar een kentering mocht intreden. Van verschillende kanten wordt hulp geboden, maar met een opleving in de bedrijven, waardoor de menschen weer op normale wijze hun brood kunnen verdie nen, zal de gemeente toch het meest gebaat ziin Als een voornaam feit in het afgeloonen jaar noemde spr. de gasvoorziening door Alkmaar in de gemeente. Ook memoreerde hij de vele werkzaamheden in verband met de getroffen maatregelen ten behoeve van de tuinders en arbeiders in de gemeente. Vooral het secretarie-personeel heeft hiervoor veel werk verricht. Spr. geloofde namens den raad te spreken, wanneer hij daarvoor een bijzon der woord van dank richtte tot den gemeente secretaris. Tenslotte wenschte spr. de leden en hun gprinnen een gelukkig nieuwjaar. De heer Muller sorak namens den raad een woord van dank tot den burgemeester, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze zijn krachtige steun, in het afgeloopen betoond ten behoeve van de tuinders en de arbeiders, ook in dit jaar zou verleenen. Voorts felici teerde hij den burgemeester met zijn benoe ming tot inspecteur voor de werkverschaf fing, waarbij hij den wensch uitte, dat de arbeid door den burgemeester in deze kwali teit verricht, zegenrijk zou zijn voor N.-Hol- land-Noord. Voorts sloot spr. zich aan bij het woord van lof, door den voorzitter geuit aan het adres van het secretarie-personeel en den secretaris. De heer Groen sprak namens de bewo ners van het Zuideinde en bracht den burge meester dank voor hetgeen deze in het afge loopen jaar voor de tuinders en de arbeiders heeft gedaan. Dank bracht hij ook aan den secretaris, de commissie en den raad voor de steun, aan de noodlijdende tuinders en arbei ders verleend De burgemeester dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en ver zekerde, dat hij gaarne zijn volle kracht in dienst van de gemeente zal stellen. Mededeelingen. Medegedeeld werd, dat mevr. Kikkert Kostelijk haar benoeming tot lid van de comm. van toezicht op het L.O. had aange nomen. Van GeJ. Staten was goedkeuring ingeko men op het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening. Van den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw was bericht ingekomen, dat tot 28 Febr. arbeiders in de bosch wachter ij te Schoorl te werk konden worden gesteld In zake de kostenverdeeling na 2 Jan. zal de minister ter zijner tijd mededeeling doen. Voorts deelde de burgemeester mede, dat de gemeente als een extra-subsidie van de werkloczenkassen 297.47 had moe ten betalen. Het bedrag was voor de gemeente hoog en daardoor valt het voordeel, dat de gemeente heeft bij de aansluiting van werk- loozen bij de verkloozenkassen wel ietwat weg. Spr. vond het daarom noodig, erop te wijzen, dat er voor arbeiders, die zich niet willen aansluiten bij vereenigingen met een werkloozenkas, gelegenheid bestaat om zich a 30 cent per week te organiseeren bij een landelijke organisatie. De heer Hart wees erop, dat de ge meente de extra uitkeering had moeten beta len, omdat de uitkeering aan de werkloozen door de organisatie met werkloozenkassen van 6—13 weken was verlengd. Weth. W. V i s s e r merkte op, dat het voor de gemeente voordeeliger is, als de ar beiders zich organiseeren bij den landelijken Bond voor werkloosheidsverzekering. De voorzitter stemde toe, dat het ver schil in contributie groot is, doch dit houdt verband met de verrichtingen, die de andere organisaties doen. Ingekomen was een schrijven van den Min. van B. Z. en L., betreffende het verleenen van rentelooze voorschotten aan de tuinders B. en W. hebben voldaan aan het verzoek van den minister. De formulieren zijn thans ter secretarie ingevuld ingekomen. In comité zal spr. den raad inlichtingen geven. Alle werkzaamheden zijn verricht en het wachten is op het beschikbaar stellen van de credieten voor het Rijk. Voorts deelde spr. mede, dat er in Hoorn een vergadering heeft plaats gehad van de gemeentebesturen in W.-Friesland. In deze vergadering was men van oordeel dat voor vele gemeenten in ^.-Friesland de door de regeering ge vraagde 30 pet. garantie van het aan de tuinders te verstrekken crediet een be lemmering zal zijn. Om de zaak te bevorderen, stelt spr. evénwel voor, B. en W. te machtigen, de 30 pet van het crediet voor rekening van de gemeente te nemen, in de hoop, dat het later verminderd zal worden. Dan kan de zaak doorgang vinden. Ten aanzien van de gelden die wij hooeten verstrekken, merkt spr. op, dat het uiterst moeilijk zal zijn het geld te krijgen. De vergadering wilde dan ook trach ten dit te verkrijgen van het Rijk, rente loos of tegen een lage rente, met een soepele aflossing en de vrijheid om in net le jaar niet af te lossen. Aangenomen werd aan den minister schrijven te richten waarin dit wordt verzocht en B. en W. stelden voor als raad een gelijk verzoek te richten. De heer Hart vroeg of de aanvragen ook worden voorgelegd a^n de plaatse lijke crisiscommissie. Ook spr. was overtuigd, dat de 30 pet. boven de draagkracht van de gemeente gaat. Wethouder W. Visser wees er op, dat het crediet dringend noodig is en dat het daarom beter is voorloopig de 30 pet. te aanvaarden en daarna te trachten het lager te krijgen. De heer Hart was het hiermede eens. De heer Mulder ging met het voor stel van B. en W. accoord. Hij wees er op, dat er kans is dat het langer zal du ren, omdat veel meer aangevraagd is dan beschikbaar gesteld. Wanneer de kamers er in gekend moeten worden dan hoopt hij, dat spoed betracht zal worden. De nood onder de tuinders is zoo hoog, als onder de arbeiders nog nooit het geval is geweest. De Voorzitter zegt in zijn ant woord aan den heer Hart, dat de minis ter de zaak aan B. en W. heeft opgedra gen. B. en W. hebben de gevallen nauwkeurig bekeken en getoetst. De raad zal dat straks in comité kunnen beoordeelen. Spr. acht de raad in staat de aanvragen te beoordeelen en is over tuigd, dat niemand door een omstandig onderzoek nog weer verandering zal willen. De heer Hart was hiermede bevre digd, ook hij wil spoed. Met algemeene stemmen werd hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Van de afd. Koedijk van den Neutra len Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers was een verzoek ingekomen bij de regeering met spoed aan te dringen, dat de gemeente Koedijk gemachtigd wordt een gedeelte van de aangevaagde rentelooze voorschotten direct beschik baar te stellen. De Voorzitter zeide dat de ge meente niet over de middelen beschikt voor het gevraagde doel. De minister kan hiervoor geen machtiging verlee nen. Dit berust bij Ged. St. Het verzoek is niet voor inwilliging vatbaar. De heer Mulder: de menschen kun nen hun kool niet meer verkoopen en kunnen niet staande blijven. Den Haag traineert, de menschen worden rade loos. De Voorzitter deelde mede, dat de minister de gemeente heeft gemachtigd om de Koedijker steunregeling voort te zetten tot 13 Februari. De minister hoopt, dat dan de credietverleening kan functionneeren en de steunverleening kan vervallen. Spr. geloofde niet, dat met 13 Februari de credietverleening in werking is, maar daaruit spreekt wel de wil om spoed te betrachten. De heer Hart wees ook op den nood van de tuinders. De menschen missen zelfs crediet om te eten. De gemeente kan niet meer helpen. Levensonder houd en bemesting is noodig. Als de credietverzorging in April komt is het te laat. Er is maar een weg, machtiging vra gen aan den minister om voorschotten op de credietverleening te mogen ver strekken. Weth. W. Visser wees er op dat door „De West" reeds Zaterdag aan den minister een telegrafisch verzoek is ge richt in den geest van het betoog van den heer Hart. De Voorzitter stelde voor telegra fisch het Rijk een voorschot te verzoe ken op de aanvragen, die straks worden vastgesteld. De heer d e G e u s oordeelde het beter, dat de Voorzitter er persoonlijk heen ging. De Voorzitter had voldoende con tact met den Haag om er ook persoon lijk op aan te dringen. Tot het verzenden van het telegram werd besloten. Wat de steunregeling betreft: in 1931 is voor steun aan kleine tuinders 1000 beschikbaar gesteld. De gemeente wilde dit gaarne verstrekken als de minister de 40 pet. subsidie hierop wilde verhoo- gen. De minister heeft hierover nog geen beslissing genomen. Gezien den toestand, kunnen wij 'n 70 menschen nog een 14 dagen helpen. In 1931 werd voor de steunregeling aan de tuinders 1000 beschikbaar ge steld. B. en W. zouden met die regeling gaarne doorgaan, als de Minister bereid was de 40 pet. subsidie te verhoogen, doch de Minister heeft daarop nog geen besluit genomen. Gezien den toestand,, zou men toch misschien op deze wijze nog een 70 menschen een 14 dagen kunnen helpen. Het gevolg zal echter zijn, dat tal van tuinders, die 1 of 2 knechts hebben, en er even beroerd aan toe zijn, daardoor ontstemd worden, omdat zij er buiten vallen. Weth. W. Visser was overtuigd, dat wanneer de regeling weer in werking werd gesteld, er Maandag reeds geen arbeider bij de tuinders zou werken en dat men dan zou staan, niet voor den steun van 70, maar voor een 180 gezin nen. De heer Hart oordeelde dit juist. Spr. wilde de 70 helpen en de anderen op de zelfde voorwaarden, en voor hen 100 pet. van den steun voor rekening van de gemeente nemen. Weth. W. Visser vond het beter, een klein voorschot, b.v. van 25, op de te verstrekken credieten te verleenen. De heer Groen was het hiermee eens. Op voorstel van den voorzitter ging de Raad in comité. Na heropening stelde de voorzitter voor, aan Ged. Staten een spoed-goedkeuring te vragen op een suppletoire begrooting van 5000 en dit geld te bestemmen voor het verleenen van voorschotten op de credieten aan de tuinders, die in noodlijdende omstan digheden verkeeren. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. Van den R.K. en den Modernen Landar- beidersbond was het verzoek ingekomen oaj werk van gemeentewege en van de banne door ingezetenen te laten verrichten. De voorzitter deelde wat het le ge deelte betreft mede, dat B. en W. er zooveel mogelijk rekening mee willen houden. Voor het 2e gedeelte dient het verzoek tot het Bannebestuur te worden gericht. In deze geest zal antwoord aan de orga nisaties worden gezonden. Van B. en W. van Alkmaar was een na dere mededeeling ingekomen inzake art. 6 van de regeling van hulpverleening bij brand. Ten onrechte had men in Koedijk veron derstelt, dat Koedijk, wanneer in verschillen de plaatsen gelijktijdig brand uitbreekt, in de laatste plaats komt. De beoordeeling daarvan berust bij den commandant. B. en W. oordeelen, dat daardoor vast staat, dat Koedijk niet ten alle tijden op hulp kan rekenen en zij stellen dan ook voor de regeling niet te aanvaarden en een vrijwillig brandweercorps in te stellen, zonder dat dit de gemeente meer gaat kosten. Van een brandverzekering was reeds een jaarlijksche bijdrage toegezegd. Overeenkomstig het voorstel van B. efi W. werd besloten. Hierop werd opnieuw gestemd over het verzoek van den heer Jb. Hart om afstand te mogen doen van het door hem gehuurde land, waarover in vorige vergadering de stemmen staakten. Met 6 stemmen (de heer Hart onthield zich van stemming) werd thans besloten het verzoek af te wijzen. Op voorstel van B. en W. werd besloten, zich met de door den minister gewilde toe slag op de uitkeeringen uit de werkloozen kas, te vereenigen. Een verzoek van den heer P. A. Ottink om ontheffing van de belasting op biljards, werd in handen van B. en W. gestela om prae-advies. Besloten werd, de Krocht, groot 26 snees, voor het jaar 1932 a 2 per snees onder hands te verhuren aan den heer Brammer. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van Alkmaar aan de gemeentebesturen in den kring om Alkmaar, aangesloten bij het Centraal Ziekenhuis, een circulaire had den gericht, waarin wordt voorgesteld, om voor gemeenschappelijke rekening een barak voor besmettelijke ziekten te stichten. De ba rak krijgt 15 bedden en de kosten bedragen 2500 per bed. Voor rente en afschrijving vraagt Alkmaar 6 cent per inwoner van Koe dijk en dit beteekent voor Koedijk een uitgaaf van 120 per jaar. Wat Alkmaar wil, houdt verband met de ziektewet. *Nu vraagt Alk maar antwoord vóór 15 Febr. Spr. oordeelde de zaak te belangrijk om daaraan te voldoen. Aan de gemeentebestu ren, daarbij betrokken, heeft de gelegenheid ontbroken, om zich daarover te beraden. De Centrale Ziekenhuiscommissie heeft een be spreking met Alkmaar noodig geacht. Spr. stelde, in afwachting van het resultaat van dat onderhoud voor, een beslissing op het verzoek aan te houden. Aldus werd besloten. Hierna sluiting. 11 Februari een boerendemon- stratie op Houtrust te Den Haag. Onder leiding van den heer P. C. de Zeeuw, Haarlemmermeer, hield het Nat. Boe ren-Crisiscomité gistermiddag ten 2 ure in het Gulden Vlies een propaganda-vergade- ring. Als eerste spreker voerde het woord de heer Fikse uit Achterveld, die betoogde, dat het comité beoogt, in alle provincies van ons land de boeren wakker te roepen en de nood klok te luiden. Het verheugde spr., dat de noodklok weerklank heeft gevonden en dat ook anderen aan het werk zijn getogen. Men heeft den laatsten tijd kunnen lezen, dat de bestaande boerenorganisaties reeds zooveel voor de boeren hebben gedaan. Vóór 60 jaar had men in ons land ook een landbouw-crisis. Toen bleek, dat de boeren in Nederland over het geheele terrein bij hun buitenlandsche collega's achter stonden. De crisis werd toen bestreden door de boeren te leeren om van 1 H.A. grond de hoogst moge lijke opbrengst te krijgen en de rationeele fokkerij toe te passen. In dit opzicht verrich ten de organisaties mooi werk en spr. is hun daar dankbaar voor. Thans is de Nederlandsche boer over het geheele terrein no. 1, maar de crisis van nu is van een andere structuur. Nu speelt een groote of minder groote oogst geen rol. Thans is het geheele economische leven verbroken en elke koe, elk varken en elke H.L. koren, die nu wordt afgeleverd, beteekent verlies Nederland is de vuilnisbak van Europa ge worden. Alle landen kunnen hier hun pro ducten kwijt, ook die met de knoet worden ge produceerd. De Nederlandsche boerenstand wordt opgeofferd ten bate van den Neder- landschen consument. Daarop hadden de or ganisaties de regeering vroegtijdig attent moeten maken. Zij hadden moeten zeggen: „Dat meet uit zijn", maar in dit opzicht heb ben zij hun taak niet verstaan. Wat heeft de regeerink gedaan, om den Nederlandschen boer te beschermen? Aller eerst de tarwewet in het leven geroepen, die de schatkist geen cent kost. Voorts het in voerrecht oo E>eensch vleesch van 10 op 20 gebracht. Door de Deensche valuta-kwestie is dit echter van nu en geener waarde. Ook is de contingenteeringswet tot stand ge bracht, waardoor de regeering de macht kreeg, de groote kwantums buitenlandsche landbouwproducten te weigeren. Deze wet werd 23 Dec. door de Eerste Kamer aange nomen, maar nog is er niets gebeurd. Onze regeering werkt uiterst langzaam en toch kan de toestand van den Nederland schen boer pas beter worden, wanneer de bui tenlander, die onze markt ontwricht, buiten de deur wordt gehouden. Uitvoerig betoogde spr., dat de sociale wetgeving zeer verlammerd werkt op het pro- duceeren van de landbouwproducten. Met klem hebben wij dan ook bij de regeering er op aangedrongen, tijdelijk die sociale lasten en verzekeringen op te heffen en zoo dit niet mogelijk is, die voor rekening van het Rijk te nemen. Voorts wees spr. op het urgentie-program yan het comité, dat iyet verschilt van U^t, door de landbouworganisaties aan de regee ring gezonden. De regeering verwees dit pro gram naar de prullenman en daarom willen wii als boeren naar de regeering gaan, omd.at wij aan den afgond staan en zeggen: „Geef ons. wat in het urgentieprogram is omschre ven". Daarom is het noodig. dat 11 Februari de demonstratie van Nederlandsche boeren op Houtrust te Den Haag door tienduizenden wordt bezocht. De politieke partijen, zoo zeide spr., hebben ook al bitter weinig voor de boeren gedaan. Steeds wordt het boerenbelang opgeofferd ten bate van het amotenarenbelang. Spr. toonde dit aan, door mededeeling te doen van een onderhoud, dat hij had met minister Ruys de Beerenbrouck over de kaascontrole, waarbij terwille van een principe van dr Swaving de belangen van 8000 boeren wer den genegeerd. Spr. heeft daarmede de voor zitters van de politieke partijen in kennis ge steld, doch niemand nam het pleit voor de boeren op. Het was 'alleen de heer Braat, die daarover de regeering interpelleerde. Ap plaus! Wanneer wij als boeren in onze volksver tegenwoordiging iets willen bereiken, dan be hoeven wij ons niet meer te wenden tot de politieke partijen, doch is er maar één weg, zelf onze mannen naar de Kamer te zenden Applaus! Spr. gaf niets meer om het gezwam over links of rechts. Tot nog toe meende hij, de Christ. Hist. te moeten steunen; thans heeft hij geleerd, dat er in geen enkele politieke partij plaats is voor den boer. Het Comité wil de plaats voor den boer veroveren door 11 Februari massaal naar Den Haag op te trekken. In de jaren 1914—1918, is het de Neder landsche boerenstand geweest, die door het brengen van groote, financieele offers het Nederlandsche volk van den honger vrij waarde. Thans staat die stand aan den af grond en de regeering moet vernemen, dat de boerenstand de plaats wil, die hem toe komt. De schoolmeesters en advocaten, pre dikanten etc. kan men gevoegelijk de politie ke kwesties laten. Het is onze taak, op te ko men voor de uitsluitend boerenbelangen. De regeering houdt alleen rekening met wie macht kan ontwikkelen. Het recht laat haar koud. De steun, door de regeering aan den Nederlandschen boer gegeven, is niets meer dan een langzaam maar zekere toepassing van de doodstraf. Ons devies is: „Wij boe ren kennen geen partijen meer, maar alléén boeren." (Applaus). De tweede spreker, de heer B r a a t, lid der Tweede Kamer, verklaarde, de beweging van het Nat. Boeren Crisiscomité van harte toe te juichen. Hij laakte het in het N. H. D en de landbouwbladen, die advertenties voor de actie hebben geweigerd en dus blijkbaar van oordeel zijn, dat de boeren thuis moeten blijven. De heer Fikse, noch spr. adviseeren om het lidmaatschap van de landbouwmaat- schappijen op te zeggen. Wij willen in de crisisactie echter iets verder gaan dan ver zoekschriften indienen. Het gaat niet op om de boeren met den verkoop van hun produc ten aan hun lot over te laten. De grenzen moeten worden gesloten voor de artikelen, die wijzelf kunnen voortbrengen, wanneer het ernst is, de bedrijven loonend te maken Van huis uit is ook spr. vrijhandelaar, maar nu andere landen schrikbarende tolmuren op heffen tegen de producten uit ons land, kan men dit niet langer handhaven. De boer kan niet blijven produceeren beneden kost prijs. Ook sipr. heeft de overtuiging, dat de re geering tegen den landbouw is "en hij grondt die meening op het steeds uitstellen van te nemen maatregelen ten bate van dien land bouw. Bij de samenstelling van deze regee ring is het platteland niet op z'n qui vive geweest. De boeren hebben de behartiging van hun belangen aan anderen overgelaten, die die belangen hebben verwaarloosd. Ja renlang heeft spr. gewaarschuwd. (Ap plaus!) Wat heeft men aan de boeren in de groo te partijen? Etalagepoppen. Wij gaan lang zaam Rusland tegemoet. Straks wordt men weer begiftigd met een radenwet. Krampach tig heeft de regeering vastgehouden aan hetgeen op het gebied van de sociale wetge ving is tot stand gebracht, hoezeer dit ook den boerenstand drukt, omdat zijn concur rent in het buitenland er niet mee bezwaard is. Als deze storm voorbij is, zal de regee ring met die zaken weer een stapje vérder gaan 71 millioen komt er in de belasting- kas uit den arbeid van den boer. De regee ring raamt het tekort van de begrooting op 75 millioen. Spr. vreest, dat het 150 milli oen zal zijn; 260 millioen inkomen was er aan rente en dividenden van buitenlandsche ondernemingen en op het oogenblik wordt dit geraamd op 40 millioen. Het inkomen uit de scheepvaart bedroeg 200 millioen. Die scheepvaart ligt nu geheel in elkander. Inplaats van de onafwendbare bezuinigingen in te voeren, poogt de regeering. door meer inkomen te krijgen, het gat te dekken. Daar voor werd de benzinebelasting ingevoerd, die ook weer voor het groote deel op het plat teland drukt. 96 mililoen kost het leger per jaur. Daarop kan bezuinigd worden. Spr. wil wel een leger, maar dan bestaande uit mannen waar men op aan kan. Dit is niet het geval met een leger uit recruten uit de arhterbuurten, die men leert schieten. Op wie zullen ze straks schieten? De drooglegging van de Zuiderzee wordt te duur betaald, mede een gevolg van de te hooge salarissen voor de ambtenaren, die op den grond komen. Wanneer wij niet zorgen, dat Nederland als landbouwstaat zichzelf kan helpen, dan is het beter, de Zuiderzee werken stop te zetten. Ook de Onderwijswet met 5 a 6 schooltjes in gemeenten met een paar duizend zielen leidt tot financieelen ondergang, evenals de ambtenarij. Weg met de Raden van Arbeid en de zegeltjesplakkerijDit moet onder gebracht worden bij de verzekeringsmaat schappijen, die voordeeliger werken. De pensioenneering van ambtenaren vraagt van de Ned. belastingbetalers 80 millioen. Van 80 millioen kan men iederen Neder lander, die 65 jaar wordt, een pensioen geven van 5 per week, maar dan de ambtenaren ook 5 en als zij meer willen hebben, moeten zij er zelf voor zorgen. 250 millioen wordt per jaar in Nederland 4*11 töCteöientefl voor ambtenaren betaald- Vóór 20 jaar was de geheele staatsbegroo ting slechts 110 millioen Begrijpt men nu waar de centen blijven? Wie zijn de leiders des volks? Binnenkort verschijnt van spr.'s hand een brochure, waarin hij mededee'ing doet over de cumulatie van pensioenen en tractementen van de Kamerleden. Men zal dan zien, hoe er onder de Kamerleden van alle partijen per sonen zijn, die hun tractement als Kamerlid opstrijken, maar daarnaast als gepensioen- neerde wethouders of ambtenaren soms vier maal pensioen genieten. Dit geldt ook voor de leden, die tot de partij behooren. die het kapitalisme verfoeien, maar die practisch met Buziau zeggen: „Weg met het kapitaar, breng het maar bij me thuis!" Ook wees spr. erop, hoe de Ned. belasting betaler vele oud-minister heeft te onderhou den, die, omdat zij vier jaar minister zijn ge weest, 6000 pensioen genieten en als leden van oen Raad van State nog 9000 of als lid van de Rekenkamer er nog 7000 bij ver dienen. Oud-minister Idenburg ontvangt uit pensioenen en betrekkingen per jaar 30.600. Mr. Fock geniet pensioen als oud-Gedepu teerde van Zuidholland, als oud-commissaris van de koningin, als oud-minister van Kolo niën, als oud-gouverneur van Suriname en als oud-gouverneur van Ned.-Indië. Bovendien strijkt hij als Eerste Kamerlid voor zittingen, die soms 3 minuten duren, een presentiegeld van 20 op. Mr. Duys strijkt 1600 pen sioen op als oud-wethouder van Zaandam, 2300 wachtgeld a!s ambtenaar van de Rijksverzekeringsbank, hoewel het vaststaat, dat hij daar nooit meer in functie komt. 5000 als Kamerlid en vervult daarnaast nog een drukke advocatenpraktijk. Het Ka merlid Aalberse geniet pensioen als oud-weth van Leiden, als ouo-minister, ontvangt sala ris als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, als Rijksbemiddelaar en als Kamerlid, alle maal functies, waarvan betoogd wordt, dat zij ieder op zichzelf den geheelen mensch eischen. Colijn verheugt zich ook in een 4-tal hooge pensioenen, evenals oud-minister Rinclc en jhr. mr. Sassen van IJsslt. Ir. Albrda, Ir. Kramer, baron van Wijnbergen, Vliegen en Schaper strijken eveneens verschillende pen sioenen op. Als spr. daartegen op komt, dan zegt de minister: „Dat is gerege'd bij de wet van 1923". De heeren willen oie wet niet ver anderen, omdat zij liefst halen, wat zij halen kunnen. Spr. gaf in ernstige overweging om zijn brochure te lezen. Stellig zullen dan de oogen van velen open gaan. De regeering zit nog maar altijd te over wegen, als maatregelen moeien worden ge troffen, om de noodlijdende boeren te helpen. Protesteeren en briefjes zenden helpt niet De boeren moeten zelf optrekken naar Den Haag. Dertien jaar lang heeft spr in de po litiek gezeten en hij walgt van de politiek, evenals hij walgt van de bestrijding door de boeren uit de landbouworganisaties. Voor zijn candidatuur spreekt hij dus niet, al zal hij zich niet terugtrekken. Ge°f mij het vol gend jaar in de Kamer vier boeren naast mij, dan kunnen wij veel doen. Geef mii er zestien, dan regeeren wij geheel Nedenard. Spr. eindigde, met te verzekeren, dat de boeren nooit uit de impasse zullen komen, als ze hun eigen zaken niet in eigen hand nemen! (Applaus!) Nadat de sprkers de door een 4-tal per sonen gestelde vragen had beantwoord, sloot de voorzitter met een krachtig woord, waarin hij de aanwezigen opwekte, om al het moge lijke te doen, dat de demonstratie op 11 Febr. op Houtrust slaagt, de vergadering. VRAGEN VAN DEN HEER BRAAT. Tegen executorale verkoopen Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: Is het den minister bekend, dat vele land bouwers in dezen crisistijd niet aan hun ver plichtingen om hypotheekrente en aflossing te betalen, kunnen voldoen, waardoor hun goederen publiek verkocht dreigen te worden, met het treurige gevolg, dat vaak de geld-- schiter te kort komt en de boer als een on waardige wordt verjaagd? Is de minister bereid om in die kwesties tusschenbeide te komen en deze executie zoo veel mogelijk tegen te gaan? Hypothecair landbouw crediet. Is het den minister bekend, dat de Volken bondsconventie van 21 Mei 1931 voor de oprichting van een Internationale Bar.k voor hypothecair landbouwcrediet door ons land nog niet is geratificeerd? Is het den minister bekend, dat deze con ventie reeds door drie staten, n.1. Griekenland, Letland en Zwitserland is geratificeerd? Acht de minister een spoedige ratificatie door Nederland niet dringend noodzakelijk, opdat ook te onzent de land- en tuinbouw langs dezen weg goedkoope credieten zou kunnen krijgen? Kan de minister mededeelen of nu binnen kort de ratificatie van deze overeenkomst zal kunnen geschieden? TUINIERSVAKBOND NOORD HOLLAND. Gisteren is te Haarlem de algemeene ver gadering gehouden van den Tuiniersvakbond in den lapd- en tuinbouw voor Noordholland onder leiding van den heer Jac. Groen. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren C. Huigsloot, te Roelofarendsveen, N. Vendel te Heemskerk. De voorzitter, de heer Groen, heeft een in leiding gehouden over de crisis in den land en tuinbouw in Noordholland. Na een uitweiding over den huidigen toe stand wees spr. op de middelen tot herstel, afwending en opbouw. Wij vragen, aldus spr., waar de Nederlandsche tuinbouw ten volle in staat is de binnenlandsche markt van alle mogelijke tuinbouwproducten te voorzien, om den invoer van buitenlandsche groenten die zeker na de Engelsche maatre gelen in grootere mate op onze markt zullen verschijnen, te contingenteeren Mogelijk stellen wij, aldus spr., het te eenvoudig voor, maar zelfs nu vooral gaat onze noodkreet uit naar een onderhandelingstarief of een rail systeem teneinde het buitenland tot soepele bepalingen inzake onzen invoer van tuin bouwproducten te dwingen. Spr. begreep niet dat, vanneer de iuvqei

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9