Snap-shois van blauwe kust. tBucgedii&e Siand ^Binnenland Hier werkt DE LANGENDIIKER GROENTEN- VEILINOEN. Geneeskundige brieven Tk.n te drijven, zal er een spoorslag in "nden om zelf ook nog iets te vergaren in aün tiid die hem nog rest voor hij als hiet meer te'gebruiken materiaal opzij wordt ge- zei{et begin der 20e eeuw noemde spr. hef •hologische oogenblik voor de bre:de ont takeling der gedachte „premievrij staats- «pnsioen want toen begon het door de zich wijzigende toestanden ook op het platteland Tl' r te dringen, dat voor hem die niet iets van de „meerwaarde" van zijn arbeid gedu rende zijn leven voor zichzelf had kunnen reserveeren. oud en arm één was. Men sprak van eert aalmoes, spr. noemde het premie vrije staatspensioen, gezien uit het "tandpunt der „meerwaarde" een recht. Deze meerwaarde was belegd in de maatschappij èn zij had tenminste een deel daarvan als rente aan den werker terug te geven. Andere partiien voerden wel is waar het Dunt premievrij pensioen ifl hun program, doch voor hen was het één der punten. Het doel van den Bond voor Staatspensionnee- rjn? was het tot eerste punt te maken. Ms dingen waarbij millioenen konden worden bespaard, noemde sror het militairis- me de staatshuishouding en de cumulatie van hooge betrekkingen. Wat het woord crisis betrof dit beteeken de oordeel en spr. wilde in dit verband wij- zen op het door voorzitter aangehaalde. Hij hoopte dat deze tijd van malaise een oordeel zou beteekenen over het tot nu toe gevolgde plaksvsteem, dat zich nog nimmer bij de burgerij populair had kunnen maken. De ondergaande zon op het orgaan van den Bond is inderdaad een opgaande zon, waarlangs staat geschreven: Voor hen, wier levenszon ondergaat, ga ik op. Een dankbaar applaus was het bewijs van instemming met het door spr. voorgedragene Melding kan nog gemaakt worden, dat het muzrek-ensemble onder leiding van den heer de Geus een goed begrepen samenspel liet hooren, terwijl mede de leden van Har monie een warm applaus inoogstten met het blijspel „De Macht der Vrouw". Gezongen werden nog een paar liederen, waarvan één gedicht door het bestuurslid der afdeeling mei. Wit, die tevens een paar korte voordrachten hield, betrekking heb bende op het door de beweging vooropgestel de doel. Na sluiting met een toepasselijk woord door den voorz., waarin deze kon mededee len, dat 24 nieuwe leden toegetreden waren, terwijl hij dank bracht aan allen, die het hunne er toe hadden bijgedragen, dat deze propaganda-avond een zoo goed verloop had gehad en een wederwoord van den heer Brugman, waarin deze de afdeeling alle goeds toewenschte en een tot wederziens voor het volgende jaar toeriep, waren al spoedig alle stoelen door r ipe handen opzij gezet en volgde een gezellig bal. Nice, Jan. 1932. Hoewel de Vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer hier steeds brochures versprei den, waarin dit land genoemd wordt: „Pays de rêves iets, dat niet valt tegen te spreken, beweert men tegelijkertijd: oü règne un éternel printempsNu, dat laatste is gedecideerd onwaar. Hij, die durft verklaren, dat er hier omstreeks Kerstmis geen echte winter-temperatuur heerschte, maakt zich aan een regelrechte leugen schul dig. Laat u nooit door de étalages van da mes-modezaken verleiden, alleen dunne zo- merkleeren mee naar de Rivièra te nemen; u zoudt af en toe huis-arrest hebben, omdat u niet voldoende gek:eed uit kon gaan. Met Kerstmis dan, hebben wij het gewoon koud gehad Een heerlijk stralende zon maar tegen vier uur 's middags een „bise", die een ware hausse in huid-crême en glycerine veroor zaakte. Fen dag of drie heeft dat geduurd, ia Toulon is zelfs sneeuw gevallen; doch na Nieuwjaar is plotseling de wind gedraaid en is de schroeiende Sirocco vanuit de Afri- kaansche woestijn kom enaanwaaien, op zijn tocht over de Middellandsche Zee niet merk baar afgekoeld. De bloemen schieten er met een vaart door uit den grond, maar op den mensch heeft deze wind een nie. onverdeeld gunstigen in vloed. Loom en prikkelbaar loopt men door de go1 ven van hitte, die op u aanwaaien, op u blijven kleven, niet door u heengaan. Kribbig denkt men aan het gezegde van de lieden van het land, die de Sirocco niet kunnen uitstaan en in hun taaltje waarin zij gaarne de S en de Ch verwisselen, schelden: „Chirocco, nor tour de maladies Brenger van ziekten of niet, ieder ziet hem graag verdwijnen en opgelucht constatceren wij na een paar da gen, dat de temperatuur veranderd is; mild, warm, echt vocnrars-achti? dezen keer. Zoo is deze zengende bode uit de woestijn, die in de straten van Maiseille 's zomers het zand, meegevoerd vanuit he* hart van Af'ika zengend en verstikkend rondstrooit voor de zen keer weer verdwenen De met veel échat aangekondigde opening van het wintersport seizoen Nice—Beuil, heeft den ondern.mers eenige onaangename oogenblikken bezorgd. Al'es was in orde: men had in een ongelcofli'k korten tijd en in een waar Amerikaansch tempo een hotel uit den grond gestampt, waarvoor het materiaal aangevoerd moest worden langs wegen, die ook nog gemaakt moesten worden In Juli aangevangen, kon alles, ondanks vele zich onverwachts voordoende bezwaren, begin Januari kant en klaar afgeleverd worden. Niets ontbrak; een grandioos landschap, een ralace-hotel, waarvan het comfort niet on derdoet voor dat in de wereldsteden; een staf van geschoo'd personeel, dat niets anders ver'angt dan de meest verwende gasten op hun wenken te bedieneneen prachtige vlakte gereserveerd voor de schaatsenrijders, zachte glooiingen voor de aanvangers in de skisport, fen springstrbans voor de vergevorderden, niemand minder dan de beroemde Noor Pe- tor^en om de leiding van de wintersport op a'-^V to nemenEen sous-sécretaire f komt naar bet Zuiden gereisd om offi- Cjeel bij de opening tegenwoordig te zijn, aar reist plotseling onverrirhkrzake af, want er ontbreekt een kleinigheid Alles en 'toreen staat klaar. maar., er is geen vlok «neeuw In geen veertig jaar gebeurd roepen organisatoren handenwrineend uit. „Nog nooit was de eerste sneeuw zoo vroeg in het t - - ~r hei geeft meer weerstand tegen kouvatten Öoazen a 25, <5 tn 65 ct». seizoen gevallen; en daarna geen spoor meer, evenmin aU in ChamohixDe ouverture van het wintersport-seizoen verloopt dus zónder het éclat, dat men er van verwacht had. De lichtelijk teleurgestelde bezoekers maken eens een toertje op de schaats; smul len irt het hotel du Mont-Mounier ert laten Zich in twee uur Weet naar Nice terug bren gen. Den volgenden dag sneeuwt het hard Het houdt niet op en binnen een paar dagen ligt er een couehe van vijftig centimeter. Als ik Zondagavond voor mijn huis uit de tram stap, komt uit dért bijwagen het jonge paar tje, dat hun apartement achter het mijne heeft. Zij zijn beiden in ski-costuum en heb ben de ski's op het achtèrbalcon meegevoerd. Heelemaal rose vart de beweging irt de open lucht en de berglucht vértelt zij. dat ze naar de wedstrijden Voor de Coupe Femina zijn ge weest en toen aan den kant van den Weg ge- picnict hebben. Op achttien honderd meter hoogte hebben ze rondgezwierd, zijn tegen den avond weer met de auto-car naar Nice teruggereden. Een apéritief op het terras van één der café's op de Place .Masséna, de ski's tegen een café-tafeltje geleund; de felle lichtreclames afstekend tegen de lucht, die mild en zacht ist ,,^a c'est Nice Binnen eenige dagert zal zijn Doorluchtig heid Prins Carnavai de Zooveelste zijn in tocht maken. De stad is buitengewoon aardig versierd. Als motief heeft men: de Spelen genomen. Een onderwerp, dat voor rijke uit werking vatbaar is. Zoowel het schaak-, als kaart- en tric-tracspel Zullert vertegenwoor digd zijn. De Sire zelf is natuurlijk Harten heer, en zijn gemalin, die gewoonlijk schittert door afwezigheid, zai ditmaal aanwezig zijn in den vorm La Chance, het Geluk Totdat het, bij het ingaan der vasten, in bordpapie ren lijve verbrand zal wórden, is dit het meest gefêteerd.- vorstelijk echtpaar op aarde. Het koninkrijk van de Dwaasheid, irt zijn meest onschuldige soort. Minder onschuldig is het koninkrijk waar van de Reines eveneens binnen enkele dagen te wachten zijn. Ieder jaar verschijnt de jour nalist de Waleffe met ren troep jonge meisjes uit alle landen van Europa en sleept ze van plaats tot plaats, van restaurant naar restau rant, waar zij als levende en onbetaalde re clame moeten dienen. Behoorlijk gechaperon neerd door haar moeders, lijkt alles op het oog vo'komen correct. Maar wie de gesprek ken hoort, welke de verschijningen van de jonge meisjes uitlokken, hoe jonge mannen (en oudere ook trouwens) luid hun meening verkondigen over het lichaamsgewicht, eigenlijk het ontbreken daarvan in overdreven mate van Miss Engeland of de lengte van de dijen van Miss België, dien moet het laat ste greintje plezier voor dergelijke vertoonirt- gen vergaan. De vader van het bekroonde Fransehe meisje, die gescheiden van haar moeder leeft, heeft dan ook gemeend open ijk te moeten protesteeren tegen een opvoeding, waarin hij geen stem mocht hebben, en die uitliep op een publieke tentoonstelling van de bekoorlijkheden van zijn dochter „Ik had ge wild, dat zij een goede huismoeder werd en in plaats daarvan: een imaginair koningschap, dat haar tot in den grond zal bederven Honderden brieven hebben den Koning-Va der tegen wil en dank, die maire van een kleine plaats is, bereikt. Daarin wordt op de meest vo'komen wijze sympathie betuigd met zijn uitlatingen. Maar de instelling is er eenmaal en gemakkelijk uit te roeien zal ze wel niet zijn, aangezien de Franschen de gewoonte hebben bij alle voorkomende gele genheden hun Reine te kiezen, onverschillig van het Ba! of van de Vischmarkt. Het officiëele Carnavals liedje, dat zoo straks van alle boomen van de Avenue de la Victoire, waaraan luidsprekers bevestigd zijn, - gebruld zal worden is te banaal om hier weer te geven. Men heeft het gevoel, dat men het al duizend keer te voren gehoord heeft, wat ook we! zoo zal zijn. hoewel het expresselijk voor Carnaval 1932 gecompo neerd is. Entrain heeft het; en bij den twee den keer hooren zingt men het al mee. Dat is alles wat er van verwacht wordt. Veel liever teeken ik het naïve versje op, dat al de charme van de Provence weergeeft in zijn eenvoudige woorden: ..Au milieu du mois de décembre, Dans votre salie ou votre ehambre, A 1'aspect de mi'le orangers Qui parfument tous vos vergers Et dont la feuille est toujours verte, Vous dinez, la fenêtre ouverte Et respirez un air plus doux Que celui de mai est pour nous!" 1) Zoo schreef in 1650 de dichter Conrart vanuit het mondaine Versailles aan zijn vriend, den poëet-kisschop Godeau te Vence, welke hij lichtelijk benijdde om de bloem- doorgeurcV atmosfeer waarin deze mocht leven. ANNA BENAVENTE. 1) Vertaling: Midden in de maand December Dineert gij bij het open venster in uw [eetkamer Met uitzicht op duizend sinaasappel- [boomen Die uw gaarden zoet doorgeuren En waarvan het blad eeuwig groen blijft Gij acVmt daarbij een ludht in Die zachter is dan de Mei-lucht bij ons! Hoe verder het winterseizoen vordert, hoe slechter het aan onze twee groote veilingen wordt. Groote hoeveelheden stapelgroenten worden aangevoerd, die voor het grootste ge deelte zoo goed als niets opbrengen. Het wordt voor de aanvoerders aan onze veilin gen een noodtoestand. Veel arbeid moet wor den verricht zonder dat daar verdiensten tegenover staan. Grond- en personeele belas ting moeten worden betaald, de aanslagen voor banne, polder en hoogheemraadschap moeten worden voldaan, premie voor ziekte en ongevallenwet mogen niet onbetaald blij ven op straffe van aanmaning, bevelschrift met den aankleve van dien; gas, eledriciteit, waterleiding vragen betaling en zoo zijn er meer van die noodzakelijke dingen, waar men tegenwoordig niet meer buiten kan. Om aan de opgelegde verplichtingen van dat alles te kunnen voldoen, moge in normale tijden mo gelijk zijn, in de tegenwoordige omstandig heden is het voor velen niet te doen. Er zijn groote voorraden winterkool en ook deze week werden weer belangrijke hoeveelheden aangevoerd. Doch de opbrengst was zoo bui tengewoon slecht, dat geen tuinder zich her innert, ooit dergelijke toestanden te hebben meegemaakt. Alleen de eerste kwaliteit kool vindt nog afzet; doorschot, dat voor de con sumptie even goed is als de andere kool, is onverkoopbaar en ook de groote kool kon bij de gratie, en dan nog maar voor een deel verkocht worden. Veel kool „liep er door" en werd door de tuinbouwers naar hun akkers gebracht. Langendiik verarmt met den dag en het is begrijpelijk, met Welk een vurig ver langen wordt uitgezien naar de beschikbaar stelling der door de tegeeting toegezegde rentelooze voorschotten. Als het bedrag van 700.000 ecfcter niet spoedig wordt ver hoogd, zal het blijken slechts voor ongeveer een vijfde deel voldoende te Zijn, waar slechts aangevraagd is, cm den tijd tot den nieuwen oogst aanbracht door te worstelen, is het duidelijk, dat een vijfde van het benöo- digde bedrag van nul en geener waarde zou zijn. De aangevoerde spruitjes brachten 3— 4.10 op. Rapen, die sléchts aan de veiling van den Noordermarktbond verschenen, werden voor 0.80 per 100 K.G. verkocht. Roode kool werd een belangrijk kwantum aangeveerd. De prijs was buitengewoon slecht. Op het laatst der week was het iet.-, minder slecht dan in het begin, doch het eindresultaat was bedroevend. De mooiste kool, eerste kwaliteit, kon met moeite koopers vinden voor 1.50 per 100 K G.; enkele par tijtjes brachten het nog tot 1.80. Roode kcol van eenigszins afwijkende kwaliteit was Onverkoopbaar en ook die van uitnemende kwaliteit van een gewicht van ongeveer 3 K.G. per stuk. Schuiten vol kwamen op de akkers terecht. Onder deze omstandigheden wordt het begrijpelijk, welk eert strop de bouwers en groentehandelaars halen, die grocte hoeveelheden kool hebben gecontrac teerd. En die zijn er heel wat. Honderden H.A. in verschillende polders buiten Langen- dijk, in den Haarlemmermeerpolder, tot zelfs in Noord-Brabant en Zeeland, zijn er op die wijze met kool gebouwd De verliezen daar mee zijn groot. Het buitenland blijft van de markt, en het binnenland heeft maar weinig noodig, Dat de roode kool, die op uitvoer is aangewezen, f.lszoo, bij een aanvoer van 87 spoorwagens van 10000 K.G., slechte prijzen opbrengt, is duidelijk. Gele kool is wel eens meer laag in prijs ge weest. Zoo abnormaal laag, als dit de laat ste week voorkwam, is bij menschenheugenis onbekend. De prijs is nog lager dan veevoe- derprijzen. Voor 100 K.G. beste gele kooi van de meest gezochte grootte werd herhaal delijk 90 cent per 100 K.G. betaald. Man keerde er iets aan, dan mocht de bezitter blij zijn, als hij ze voor 60 cent van de hand kon doen. Ook van deze soort, hoewel de aanvoer op verre na niet zoo groot was als van roode, konden verschillende partijen geen kooper vinden. Er werden aan beide veilingen *41 spoorwagens verhandeld. De aanvoer van Deensche witte kool was weer groot. In aanmerking nemende, dat ook deze koolsoort op uitvoer is aangewezen, is het te begrijpen, dat het met de prijzen spaak moest loopen. De mooiste bracht herhaalde lijk 1 of iets meer per ÏO'O K.G. op, de an dere bracht, voor zoover ze verkocht kon worden, 0.60 of een of 2 dubbeltjes meer op. De aanvoer beliep aan beide veilingen 83 spoorwagens. Voor uien werden in doorsnee dezelfde prij zen betaald als de laatste 2 weken, zoodat gewone uien van 8.108.70 opbrachten en grave uien 0.500.60 minder. Voor drielingen werd 89 betaald en voor nep 8.40—9. Ongeveer 28 spoorwagens maakten den aanvoer aan beide veilingen uit. De aanvoer van bieten week weinig af van dien der laatste weken. De prijzen liepen nog iets terug. Aan de veiling van den Noorder marktbond lagen ze tusschen 1 en 2.50, te Broek tusschen 1.50 en 2.30. Peen bracht iets minder op. Voor groote werd van 2.40—3 betaald, voor kleine 1.10—1.70. MAZELEN. Hoeveel mazelen in ons land voorkomen weten wij minder goed dan vroeger. Oor spronkelijk waren de mazelen in de lijst der als wettelijk gekenmerkte besmettelijke ziek ten opgenomen, waardoor op den behande- lecdtr; medicus de plicht iiistte, van elk ge val. dat tot zijn kennis kwam, officieel kennis te geven. Men moet echter niet denken, dat de autoriteiten daardoor een volledig over zicht kregen. De ziekte is bij het volk goed bekend en staat als vrij onschuldig te boek. Dientenge volge wordt in vele gevallen geen geneeskun dige hulp ingeroepen; die gevallen ontsnap pen dus aan de aangifte. Soms ook had vrees voor nadeelen in de klandisie, wanneer het kenteeken der ziekte aan de huisdeur ge plakt werd, het gevolg dat aangifte achter wege bleef. Maar al is het juiste getal niet bekend, zeker is, dat de ziekte veel voor komt. Het is slechts een klein gedeelte van ale menschen, dat van mazelen verschoond blijft. Meestal krijgt men haar reeds in de jeugd. Mazelen zijn uitermate besmettelijk. Ko men zij in een omgeving voor, die tot dusver vrij was, dan kan ieder, die in dat milieu verkeert, er met groote waarschijnlijkheid op rekenen, met haar te zullen kennis maken. Zoo laat zich verklaren dat af en toe epide mieën van groote uitgebreidheid voorkomen. De verplichting tot aangifte werd afge schaft omdat het bij de bestrijding een wei nig doeltreffend middel bleek. De eerste ziekteverschijnselen openbaren zich pas eenige dagen nadat de besmetting heeft plaats gehad. Het kind, dat ergens geweest is, waar mazelen-waren en daar is besmet geworden, loopt dus nog eenige dagen in de eigen omgeving (huis, school, speel plaats) rond zonder dat er iets bijzonders opvalt. Maar nu is juist het eigenaardige van deze ziekte, dat de kans op besmetting in deze voorafgaande zoogenaamde incuba tieperiode het grootst is, m.a.w. in deze pe riode is de graad van besmettelijkheid het grootst. De eerste verschijnselen bij een mazelen- patient lijken veel op die van een gewen» verkoudheidneusverkoudheid, gezwollen, roode oogen, hoesten, lichtte koorts. Vooral de combinatie van loopenden neus en tra nende oogen is karakteristiek. Het gevoel van ziek-zijn is zeer verschillend. In lichte ge vallen wordt in het gewone leven geen ver andering gebracht. Toch is dit niet aan te bevelen, met nartie niet irtdiett Vrij veel ge hoest wordt. Al is de koorts niet hoog. meestal is zij toch aanwezig. En een koortsig patiënt be hoort in bed. Noodiger is het met het oog op de mogelijkheid van het optreden van complicaties, die menigmaal van ernstiger beteekenis zijn dan de Ziekte zelf. Vooral het weerstandsvermogen der luchtwegen wordt door ittazeien allicht geschaad. Bron chitis, pleuritis, longonsteking worden dik wijls als bijkomende ziekte waargenomen en het is op hun rekening, dat de sterfge vallen na mazelen in den regel moeten wor den geboekt. In eeiï kott tijdsverloop kan op deze wijze de ziekte doodelijk eindigen. Terwijl bij veie epedemiën bijna alle ge vallen gunstig verloopen. ontstaat bij ande re op deze wijze een hoog sterftecijfer. Dit is dan ook de reden, dat over het algemeen mazelen niet als een absoluut onschuldige ziekte mag Worden beschouwd. Wat de ge vaarlijkheid betreft, doet Zij Veelal voor roodvonk niet onder. En dan zijn het nog niet eens de acute complicaties, welke bij mazelen geveesd worden, maar de patientjes die de ziekte doorstaan hebben, blijken me nigmaal ook een grootere vatbaarheid voor andere, meer chronische longziekten te heb- beh behouden: tuberculose, kinkhoest, asth- ma, oogziekten enz. Wanneer deze ziekten herkend worden, is de herinnering aan de mazelen dikwijls reeds dermate verflauwd, dat de gedathte aan de mogelijkheid van verband tusschen beide ziekten niet eens naar bovenkomt. Het eigenaardige mazelen-uitslag is een onregelmatige, vlekkige, roode, verkleuring van de huid, waarbij in het begin kin en wangen gespaard blijven. Ook het slijm vlies der mondholte, met name de binnen vlakte der wangen, vertoont roode vlekjes, en wel hier nog eer dan aan de huid. Het mazelen-uitslag is ook zeer verschil lend. In lichte gevallen moet men wel eens lang zoeken, voordat men ze vindt. Daar staan andere gevallen tegenover, waarbij de Vlekjes grooter, talrijker en donkerder van kleur zijn. Het publiek spreekt dan wel van blauwe mazeien. Dit is volstrekt geen af zonderlijke soort. Maar wel behoóren deze gevallen gewoonlijk thuis bij een ernstige epidemie. Bijne alle mazelenpatiëntjes moeten hoes ten. Tegenover dit hoesten mag men niet zorgeloos blijven, vooral met het oog op de later te vreezen complicaties, welke ik boven noemde en die des te gemakkelijker optreden naarmate de aanvankelijke bronchitis langer duurt. Na de eerste gevallen in een bepaalde buurt komen de mazelen meestal niet onver wacht. Men heeft al van zieke kinderen op de school of in de straat gehoord. Welke houding moeten de ouders nu innemen? Men kan den veiligsten weg vinden, het nog ge zonde kind van school te houden, zoodra het eerste geval bekend is en bij elke volgende epidemie evenzoo behandelen. Tegen deze handelwijze pleit, dat het meestal toch niet gelukken zal omdat (zie boven) het kind al geïnfecteerd is wanneer de maatregel geno men wordt. En indien het al gelukt, dan is de kans groot, dat men op ouderen leeftijd Wordt aangetast, in welk geval de ziekte soms niet zoo gemakkelijk verloopt. De meeste ouders nemen daarom een passieve houding aan en redeneeren zoo, dat ieder kind toch mazelen krijgt, dus waarom op een volgenden keer te wachten? Bij ernstige epidemieën is er evenwel wat voor te zeg gen om minder lichtvaardig de zaak op te vatten en al het mogelijke te doen om het uitbreken der ziekte te voorkomen. Vroeger, toen de mazelen nog opgenomen waren in de wet op de besmettelijke ziekten, mochten de kinderen, die in een huis woon den, waar een mazelen-patiënt aanwezig was, de school niet bezoeken. Deze maatre gel leidde tot groote inconvenienten zonder dat het beoogde doel werd bereikt. Eventuee- le besmetting had toch reeds plaats gehad. Persoonlijke vrijwaring werd er niet door verzekerd, en vooral in dichtbevolkte buurten kan men zich het ongerief voorstellen wan neer alle kinderen der gezinnen van „één trap" moeten rondloopen ter wille van soms één patiënt. Het eenige praktische middel om een epi demie te stuiten, zou zijn, dat een school on middellijk gesloten werd zoodra zich één ge val op die school voordeed. Dan zouden al leen de reeds aangetaste kinderen ziek wor den maar de overigen konden vrij blijven, althans voor zoover zij niet op een andere plaats geïnfecteerd werden. Deze maatregel is evenwel te ingrijpend in het maatschap pelijk leven. Men oordeelde het voldoende, mazelen te schrappen. H. A. S. WINKEL (Januari). Ge b o r e n Tine, d. v Lieuwe Zander en Maartje Elisabeth Spaans. Nellie, d. v. Arien Molenaar en Ariaantje Strij- bis. Gehuwd: Hendrik Buikstra en Jan na Postmus. Cornelis Beets en Jantje Koorn. Overleden Maartje Amels, wed. Jacob Wonder, oud 66 jaren. Pieter Schermer, oud 72 jaren, echtgenoot van Wilhelmina Amels. Dieuwertje Arts, oud 26 jaren, echtgenoote van Hendrik Bakker Gerard Lampers, oud 75 ja ren, echtgenoot van Jannetje Cornelia va., der Klooster OUDE NIEDORP (Januari). Getrouwd Cornelis Klaver te War- menhuizen en Trijntje Korver. Geboren Alie, d. van Simon Klaver en Geertruida Anna in 't Veld. Annie, d. van Cornelis de Reus en Antje Brouwer. Jan Jacobus, z. van Jan Johannes Bouwens en Levina Johanna Krokké Jonanna Maria Dorothea, d. van Coenraad Poshna en Maria Anna Schuil. Agatha Theresia, d. van Dirk Dekker en Cornelia van Dam. Geer truida. d. van Jacobus Kruyer en Cornelia Sinnige. Cornelia Alida, d. van Embertus Cornelis van Oorschot en Antonia Martha Maria Bierman. Overleden: Trijntje Leek, wed. van Gijsbertus Kuiper, 71 jaar. EGMOND-ÖINNEN. - (JanüaH). Geboren Corneiis Theodorus, z. van Theodorus Tromp en Cornelia Zandbergen. Afra Johanna, d. van Adrianus Schuit en Margaretha Verduin. Theodorus Adelber- tus. z. van Fredrik Valkefing en Aafje Dek ker Cornelis Petrus, z. vatf Nicolaas J. Ruiter en Petronella de Goede. Petrus Johannes, z. van Jan Baltus en Marijtje Sentveld. Ondertrouwd Johannes Wortel van Alkmaar en Cornelia Johanna Boots -— Johannes Nicolaas Schuit en Wilhelmina Hulskamp van Alkmaar (ondertrouwd te Alkmaar). Johannes Korsman van Casfri- cum en Anna Cornelia Zentveld. Willem Kwast van Akersloot en Antie van deft Berg. Getrouwd; Johannes Wortel vart Alkmaar en Corrtelia J. Bools. MOORD EN ZELFMOORD TE HELMOND. Zaterdagmorgen ontdekte men te Helmond dat des nachts de leerlooier Stevens vermoe delijk in een vlaag van waanzin zijn vrouw heeft vermoord en vervolgens zichzelf doof ophanging van het leven heeft beroofd. Toen de melkboer te acht uur, zooals ge woonlijk, melk wilde brengen itt de Woning van den heer Stevens aan den Watermolen wal, vond hij de deur en de poort van de looerij gesloten. Een buurtbewoner, wien hiji dit vertelde, opende een raam van het woon huis. De kamer zag er oppervlakkig gezien eenigszins rommelig uit, doch toonde niets verdachts. De buurtbewoner waarschuwde de politie en toen de knecht van den heer Stevens tege lijk met de politie kwam, kon de poort van de looierij geopend worden en kon men het huis binnendringen. In de keuken vond men de vrouw van Stevens in een plas bloed liggen. Met een mes was zij in het hoofd gestoken en de levensgeesten waren reeds geweken. Na eenig zoeken vond men Stevens zelf op den zolder, waar hij zich had opgehangen. Het po'itieonderzoek wees uit, dat men hier met een moord en een zelfmoord te doen heeft. Stevens stond bekend als een zonderling ert heeft waarschijnlijk in een vlaag van waan zin gehandeld. Het echtpaar had geen kinde ren. SCHOENEN-EXPORT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Blijkens een telegram uit Praag heeft Tsjecho-Slowakije in het afgeloopen j; ,r 1931 aan schoenen uitgevoerd voor een bedrag van 804 millioen kronen, te gen 658 millioen kronen in 1930, een toe neming dus met 22 pCt. Nederland betrok in 1930 voor 22 6 mill. kr., doch in 1931 voor 46.7 mill. kr., dus meer dan de dubbele waarde. Uit deze cijfers blijkt dus, dat Neder land in 1930, 3.4 pCt. van den Tsjechi- schen schoenen-export voor zijn reke ning nam, doch in het afgeloopen jaar 5.7 pCt. DE MOORD TE HEMMEN. Vermoedelijk met een bijl gepleegd Uit het voorloopig onderzoek, naar het gebeurde met de 70-jarige alleen-wonen de juffrouw T. van Brakel te Hemmen, wier lijk zooals gemeld Zaterdagavond gevonden werd in hare woning, is komen vast te staan, dat de oude vrouw Zater dagavond bezoek heeft gehad. Gezamen lijk heeft men nog koffie gedronken, waarbij ruzie moet zijn ontstaan. De oude vrouw is toen met een bijl doodge slagen. Omtrent het vinden van het lijk van een oude vrouw in het Betuwsche dorpje Hem men, waarbij aan een moord wordt gedacht, kan nader worden gemeld, dat de politie gistermorgen in verband met dit geheim zinnige geval heeft gearresteerd den 32-ja- rigen gehuwden vischventer Huiberts uit Opheusden. De man is in het gemeentehuis van Hemmen opgesloten. Het parket heeft met dr. Hulst te Opheusden in het huis van den verdachte een huiszoeking verricht. Dit onderzoek en het verhoor van verdachte door den rechtercommissaris Hennema heb ben aanleiding gegeven tot de arrestatie van H. Verdachte is hedennacht in het arrestan tenlokaal der naburige gemeente Heteren ondergebracht en zal morgen naar het Huis van Bewaring te Arnhem worden overge bracht. Het onderzoek wordt ook in de an dere richting voortgezet. Gistermiddag heeft dokter Hesselink opnieuw ter plaatse een dactyloscepisch onderzoek ingesteld. Roof de aanleiding? Van de vrouw was bekend, dat zij eenig geld had en dat vermoedelijk roof de aanlei ding tot het misdrijf is geweest. Er zijn nog geen bepaalde aanwijzingen gevonden Alleen een portemonnaie met eenig geld is in de woning aangetroffen. Nog Iwee arrestaties. Op last van de justitie zijn Maandag avond te Schoonhoven twee verdachten ge arresteerd, die des ochtends aan het Lexces- veer op de Concordia-boot gestapt waren. Deze verdachten worden hedenochtend nasr Arnhem overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7