J^tiuienland £udïtucuut Haatste betichten ^Boeken £anMmua m Veeteelt •Mxuktbetichten DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. amsterdamsche veemarkt. amsterdam, 10 Febr. 1932. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 326 Vette kalveren, le kw. 0.66—f 0 72, 2e kw- f 0.52—0.62, 3e kw f 0.400.60 per K.G. levend gewicht; 41 Nuchtere kalveren 49 per stuk; 580 Varkens, w o. Vleesch- varkens 90—110 K.G. 0.34—0.36; Zware varkens f 0.33f 0.34; Vette varkens 0 3- tót f 0.33 per K G. slachtgewicht. verdachte de gelden anders dan door mis drijf onder zich had en ook omdat verdachtes benoeming tot directeur niet wettig is. Voorts behandelde hij uitvoerig de fouten in de instructie gemaakt Zich beroepende op Nayon betoogde hij, dat dermate fouten zijn gemaakt, dat niet alleen op wat gister naar voren is gekomen, geen veroordeeling kan volgen. De raadsman behoort bij de verhooren te zijn. Ook met de benoeming van den heer Engelgeer is het eigenaardig gegaan. Door technische juridische fouten, bestaat er geen deskundig rapport van den heer Engelgeer, noch van den heer Keesom en de rechtbank kan die niet gebruiken. Ook betoogde hij dat de rechtercommissaris niet gerechtigd was geweest om de politie een onderzoek te laten instellen naar de privé uitgaven Yan den ver dachte. Pleiter oordeelde, dat de officier de dag vaarding niet had behooren te mogen veran deren. Het verheugd hem, dat hij dit deed, want daaruit blijkt, dat hij gevoelde met zijn dagvaarding niet vast te staan. Leed deed 't hem, dat de officier in zijn poging geslaagd De houding van de Onze Lieve Vrouwen stichting te Amersfoort inzake de vordering van de Landbouwbank, waarbij het stand punt wordt ingenomen, dat men den vol macht ontkent, wijst er op dat de lasthebbing niet vast staat. Als men niet beter wist, zou men kunnen zeggen: de zusters uit Amersfoort zijn gister gekomen om mr. K. uit den brand te helpen. Pleiter heeft zich er over verwonderd, dat de officier met deze dagvaarding is geko men. Spr. is het er mede eens, dat ook de administratie van verdachte niet in orde was. Men vergete echter niet, dat hij voor zijn vele werk slechts 1000 kreeg. Hiervan moest hij personeel betalen en 500 aan mr. Leesberg voor tijdverlies. Verdachte is niet de man om anderen te be schuldigen, doch wel is gebleken, dat de heer de Witte niet berekend was en dat de ellende ontstaan is omdat het op een koopje moest. Het gaat niet aan alleen verdachte de du pe van de ellende te laten worden. Pleiter betoogde met nadruk, dat de zusters nooit serieus verantwoording hebben gevraagd. Voorts wees hij op het verschil van 21000 op een bedrag van 100000 waartoe beiden deskundigen zijn gekomen. Kan men daarop, na hetgeen gister door getuige de Witte verklaard is, verdachte ver- oordeelen? Er is slechts een huis- en keuken boekhouding gevoerd. Kascontrole heeft er niet plaats gehad. Vertrouwen op de boek houdkundige manier zag men niet. Men heeft Idaar een beetje gewerkt op een boere boek houdkundige manier, leefde daar gelukkig en dacht: het eind zal den last wel dragen. De volle verantwoordelijkheid op ver dachte schuiven gaat niet. De fout zit in de Alkmaarsche boekhouding of te Amersfoort en strafrechterlijk kan men dit /erdachte niet aanwrijven. Het is niet mogelijk, dst de zusters in geen 2 jaar geld ontvingen, zonder te klagen. De verklaring van den heer Venneker, die het voorsMde of mr. K. geregeld persoonlijk het geld kwam halen, noemde spr. dwaasheid. Het speet hem zeer dat de heeren v. d. Vegt en v. d. Pol terug gekomen zijn op hun ver klaring voor den rechter-commissaris. Spr. vermoedt, dat dit geschiedde omdat men niet gaarne wilde, dat geweten wordt, dat men te veel vertrouwen schonk. Pleiter constateerde, dat in beide zaken vrijspraak zal moeten volgen. Had verdachte moreele stevige ieiding van een ander gehad, dan zou het anders zijn gegaan. Het was hem echter te veel voor den wind gegaan. Dank bracht hij den officier voor het leveren van zijn betoog, waaruit medeleven sprak. [Teleurstellend was evenwel zijn hard slot. Zich stellende op het standpunt, dat de rechtbank zich met den officier zou vereeni gen, wees hij er op, dat verdachte op den rand van een wettelijk verjaringsrecht is ge weest. Een jury zou zeker de zaak bezien van alle omstandigheden, en verdachte vrij spreken. Pleiter sprak echter voor een college van juristen. Hij wil er op wijzen, dat geen opvoedingssysteem kan zeggen dat men hem met 3 jaar gevangenisstraf zal verbeteren. Gezien het rapport van dr. Barnholm zal hij dien tijd met verbittering in een zenuw inrichting doorbrengen. Waarom de Godin der Wrake en niet die van het recht te laten spreken? Om te voorkomen, dat anderen in dezelfde fout vervallen? Weet men dan niet, dat er van het vonnis der maatschappij geen beroep is. Dat die straf ai veel erger is dan de gevangenis? De negeering van de menschen van zijn klasse is doodelijk. Waarom moet men een fout. door een beter gesitueerden begaan, doodelijk treffen? Hij wees er op, hoeveel zwaarder de straf is voor de Delftsche studenten, die in het paleis op den Dam baldadig optraden. Een strai vernietigend vooi hun toekomst. Met bun verdediger zei spr.: het komt tot een klassejustitie in omgekeerden zin. Het is hier niet mogelijk om te doen als een politie rechter in Londen, die een man, die een brood stal. veroordeelde, doch de bakker, die de kar open had laten staan, een Pond boete gaf Spr. zou het hier wel willen. Hij wees er op, dat verdachte in het proces volkomen zakelijk is gebleven en deed een beroep op de rechtbank om een oud-jurist niet zwaarder te straffen. Hij bleef op vrij spraak aandringen. Op verzoek van den president gaf getuige Engelgeer nog inlichtingen over de door pleiter aangehaalde geschillen ten aanzien van het bedrag van het tekort. De officier die den indruk van zijn eisch van drie jaar had gestoord, doordat hij er onmiddellijk op liet volgen, dat hij daar aan nog iets had toe te voegen waardoor verondersteld werd. dat het vonnis door hem voorwaardelijk werd bedoeld, zag van tepüek af. omdat dit toch een herhaling zou zijn van hetgeen gezegd was. De verdediger deed insgelijks. Eeu laatste woord van verdachte. De president verleende hierna het woord aan verdachte, die zich aansloot bij het pleidooi van mr. Langeveld en verklaarde het iiefst niets te zeggen. Beleefd wilde hij dc aandacht van de rechtbank er echter op ves tigen, dat het niet zoo is als de officier zegt „dat hier van boozen opzet sprake is". Wat verdachte schreef in zijn brief na ra- schen kan men onvoorwaardelijk a s waar aannemen, omdat het is geschreven, aan een ander, die spr. buitengewoon hoog heeti geacht. Spr. wist nu wien hij dit schreef. 1 en aanzien van het „Huis van Zessen' gaat de officier op dien brief af, maar dan gaat net niet aan, aldus spr., om te beweten, dat ik ten aanzien van de „Onze Lieve Vrouwen Stich ting" mijn draai neem. Wat ik schreef juist. Ik ben er nimmer van afgeweken. Ik wil de aandacht van de rechtbank erop vestigen, dat ik mij bewust beu dat van het „Huis van Zessen" het geld weg is. Ook dat bij cir scholen geld weg is- Hoeveel, dat kan ik niet zeggen. Alleen kar ik wel zeggen, dat het niet de bedragen zijn, waarvan men hier spreekt. Ik aanvaard de verantwoorde lijkheid voor mijn handelingen, maar toch moet men bedenken (ik spreek daar liever niet over), dat ik van bet geld, dat ik verdiende, met mijn gezin royaal heb kunnen even. Het geld is weggegaan vooor familie en de katho lieke zaak. Met zo^'n eisch bekruipt mij de lust, wel over de katholieke zaak te spreken Men zit hier in angst, dat ik zal spreken over alle mogelijke dingen, die hiermee in verband staan. En zij, die mi, hebben verraden, ver- wachten, dat ik zal zwijgen, Ik doe dat, maar de lust is groot, orr niet meer te zwijgen en te maken, dat anderen op de plaats komen, die ik thans inneem Het gele is niet wegge gaan aan mijn gezin of aan mijn vrouw, maar ten bate "an menschen, tegenover wie ik zwak ben geweest, omdat ik moeilijk kon zien. dat ik het be*er had dan mijn familie Ik was de eenige, die zich in de familie had opgewerkt. De officier, die mij beter kent dan anderen, heeft van mii niets anders gezegd dan slecht. Hij wee! van mijn 'even veel goeds te vertellen Dat hij dit hepft nagelaten, is iets wat ik betreur en ik hoop, dat de recht bank met miin ometandigheden rekening zal houden. Nogmaa's verzeker ik op mijn eere woord, en ik hoop, dat men nog aan het eere woord van een verdachte waarde hecht, dat men geen vrees behoeft t< koesteren, dat ik zal vluchten. Liever ga ik de gevangenis in, dan mijn vrouw, die mij altijd trouw is ge bleven, en mün zoontje in c en steek te laten. De presiden* verklaarde hierop het on derzoek gesloten en de uitspraak op 23 Febr. des morgens om 10 uur. DE MISLUKTE INBRAAK OP DE KRUISKADE. Op een agent geschoten. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben gisteren terecht gestaan de 32-jarige losse werkman J. recidivist en de 26-jarige zee man A. K., zonder vaste woon- of verblijf plaats, beiden gedetineerd, verdacht van poging tot diefstal in vereeniging met ge weldpleging. Zij zouden in den nacht van 12 op 13 December 1931 hebben getracht in te breken in het pand West Kruiskade no. 53, waarin een goudsmidswinkel is gevestigd van R. v. d. Berg. Zooals men zich herinnert, werd hierbij nog geschoten op den politie agent Nijsse, die hen op heeterdaad betrapte. Deze agent werd gewond aan buik en pols Geëischt werd tegen G. 8 jaar en tegen K 3 jaar gevangenisstraf. DE V.A.R.A. CONTRA DEN STAAT. Het hoorspel Gevleugelde daden. In hooger beroep van het kort geding van den president der Haagsche rechtbank zijn gister voor het Haagsche gerechtshof de plei dooien gehouden in de procedure tusschen de V.A.R.A. en den staat over de uitzending jan het hoorspel Gevleugelde daden, welke uitzending door de radiocontrolecommissie was geweigerd, doch door den president der rechtbank was toegestaan. Voor den staat werd gepleit door Jhr. mr. G. W. van der Does en voor de V.A.R A. door mr. J. E. W. Duys. Eerstgenoemde concludeerde, dat de presi dent niet bevoegd was om van het publiek rechtelijk geschil tusschen den staat en de Vara vonnis te nemen, welke bevoegdheid overigens in het algemeen aan de rechterlijke macht is onthouden. Mr. Duys concludeerde, dat het Hof den staat niet ontvankelijk zal verklaren in dit hooger beroepen en subsidiair, dat het vonnis van den president zal worden bekrachtigd. Na re- en dupliek wordt de conclusie van het O.M. bepaald op 26 Februari. DF. MOORD TE HEMMEN. Omtrent den moord op de 73-jarige vrouw van B. te Hemmen vernemen wij het volgende De beide mannen, die te Schoonhoven wer den gearresteerd, bleken met der. moord niets uitstaande te hebben. Nadat zij door den rechtercommissaris te Arnhem gehoord wa ren, zijn zij gister weer op vrije voeten ge steld. Tegen den vischventer H H. uit Op- heusden zijn echter bezwarende omstandig heden gevonden. Bij een huiszoeking in zijn woning werd geld gevonden, waarvan de vrouw van H. niets afwist. Voorts is geble ken, dat H. meermalen bij de vermoorde vrouw van B. visch afleverde. Hij is heden middag naar Arnhem overgebracht, teneinde door den lechterccmmissaris te worden ge hoord. DE RELLETJES TE PARAMARIBO De minister van koloniën heeft thans aan de Tweede Kamer overgelegd het verslag van den Gouverneur van Suri name, dat deze over de ongeregeldheden te Paramaribo op 28 en 29 October van het vorige jaar aan den minister heeft uitgebracht in aansluiting aan zijn tele grafische mededeelingen. Teneinde di verslag zoo volledig mogelijk te kunnei maken heeft de gouverneur, naar hij mc dedeelt, de verzending daarvan uitg< steld tot de mail van 31 December j.1. DREIGEND TEXTIELCONFLICT TE ALMELO. Gistermiddag vond te Almelo een hoofd best uurs vergadering plaats van de vier tex tielarbeidersorganisaties ..De Eendracht' .Unitas„St. Lambertus' en de poliriek- onafhankeiiike textielarbeidersorganisatie, ter bespreking van de door de Almelosche Fabri kantenvereniging gewenschte loonsverla ging van ca. 10 pCt. Over den te volgen weg werd volledige overeenstemming bereikt. Nog deze week zal men zich in een schrij ven. waarin de houding der organisaties wordt bepaald, tot de werkgevers wenden MOTORSCHIP VOLGELOOPEN Gistermiddag te half drie ontdekte de brugwachter v. d B., dat er een schip ter hoogte van Fort Ronduit in het Naarder Hop de noodvlag had uüg.estoKer waarop hij zich onmiddellijk met de politie te Naarden in verbinding stelde. Deze waaischuwde op haar beurt de politie van Huizen, die zich met de havenboot naar het in gevaar verkeerende schip begaf. Dit bleek te zijn hei motorschip „Samenwerking" van de gebroeders Los uit Amersfoort, dat den dierst tusschen Rotter dam en Amersfoort via Amsterdam en de Zuiderzee onderhoudt. De machinekamei en het ruim waren vol water geloopen teng» volge van het feit. dat het schip te diep was geladen er er een hevige golfslag stond De schipper met zijn knecht zater nog in dr roef die nog net boven water uitstak. Zij konden juist bijtijds het zinkende schip vei iaten. Behalve door de havenboot werd nog assistentie verleend door het motorschip „Burgemeester van Amersfoort", dat dv „Samenwerking" latei aan den grond heeft gezet. In het ruim bevond zich een hoeveel heid balen gerst en op het dek stond een aan tal vaten met vet. DE 75STE VERJAARDAG VAN DR. J. TH. DE VISSER. Dr. J. Th. de Visser ontving ter gelegen heid van zijn 75sten verjaardag ook een tele- fram met de persoonlijke gelukwenschen van I. M de Koningin. MAJESTEITSSCHENNIS. Een teekening tegen het Crisiscomité beleedigend voor prinses Ju/iana. De centrale recherche is, naar Het Volk- meldt, Maandag overgegaan tot de arresta tie van twee anarchisten, leden van het Ver bond van Alarmgroepen, een 69-jarigen be woner van de Albert Cuypstraat en diens 30- jarigen zoon, wonende in de Stadionbuurt te Amsterdam. Deze aanhouding staat in verband met de verspreiding en aanplakking van biljetten van klein formaat, die gericht zijn tegen de actie van het Nationaal Crisiscomité en waar op een afbeelding voorkomt, die, naar het oordeel der justitie, beleedigend moet worden geacht voor prinses Juliana. Het onderzoek der politie had uitgewezen, dat deze beide personen een naar later bleek ondergeschikte rol hebben gespeeld bij het voorbereiden en in gereedheid brengen van de uitgifte der gewraakte biljetten. Beiden zijn dan ook, nadat zij bij proces-verbaal waren gehoord, weer op vrije voeten gesteld. Vóór de aanhouding van dit tweetal was echter reeds in opdracht van de justitie door de Bussumsche politie gearresteerd en op transport naar Amsterdam gesteld de 33- jarige anarchistische teekenaar L. K., wonen de te Bussum. Hij wordt er van verdachte de teekenaar van het bewuste biljet te zijn, welke teekening den signatuur LucK draagt. De verdachte weigerde bij zijn verhoor zich er over uit te laten, of die teekening, die zoowel in groot als in klein formaat is vervaardigd het groote formaat is echter niet gebruikt van zijn hand is. De teekenaar K. is voor den officier van justitie geleid en vervolgens naar het huis van bewaring overgebracht. Het schijnt in het voornemen van de justi tie te liggen, den teekenaar en drie aanplak kers te vervolgen krachtens art. 113 van het wetboek van strafrecht, waarbij strafbaar wordt gesteld het verspreiden van geschrif ten of afbeeldingen, waarin een beleediging voorkomt voor leden van het koninklijke huis en wel met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of gelaboete van ten hoog ste driehonderd gulden. LAGE VARKENSPRIJZEN. Tengevolge de lage prijzen van de varkens in Westerwolde, neemt het particulier slach ten zóó toe, dat alléén in de gemeente Onst- wedde de laatste 3 maanden meer dan 1500 varkens zijn geslacht, d. i. ruim 1000 meer dan in normale tijden. Morgen vertrekt het vliegtuig de Rei ger (PH-AGR) van Schiphol naar Bata via De bemanning bestaat uit G. M. H. Frijns, eerste bestuurder, G. Bax, twee de bestuurder, P. B Blok, werktuigkun dige en P. J. Oolgaard, radio-telegra fist. De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk vanavond te Amsterdam zijn. De Ekster (uitreis) vertrok gisteren om 7.04 uit Bagdad en is na een tus- schenlanding te Bushir om 16.05 te Djask geland. De Raaf (thuisreis) vertrok gisteren te 6.15 uit Jodhpoer. landde te Karachi en kwam te 16.05 te Djask aan. Ongecorrigeerd. EERTSE KAMER. Aan de orde was in de vergadering van heden 't wetsontwerp tot vaststel ing van een tijdelijke korting van den laad van State, de Algemeene Rekenka- ner, de rechterlijke macht en de militair echterlijke macht. De voorzitter gaf in overweging een debat over het salairs- vraagstuk uit te stellen tot bij de alge meene beschouwingen over eenige we ken, omdat dan het vraagstuk weer ter sprake komt. De heer Ossendorp meende, dat het vraagstuk hier aan d«. orde is en opperde bezwaar tegen de salariskorting. Den tcestand achtte hij niet zoodanig, dat een korting is gerechtvaardigd. De ambtenaar en onderwijzers zijn steeds slecht betaald en wanneer het geld rijkelijk vloeit is het Rijk er niet zoo vlug bij in de tekorten der ambtena ren te voorzien. Spr. zette uiteen, dat de ambtenaren geen middelen hebben, om zich te verzet- ten, integenstelling met de arbeiders in het vrije bedrijf. Daarom had de regee ring in deze zeer voorzichtig moeten zijn- De heer v. Embden zeide, dat zijn frac tie speciaal bezwaar tegen de korting op salarissen der erchters maakt, dat onvoldoende gesalarieerd wordt. Hij zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Nivard verklaarde zich tegen het ontwerp, ten eerste, omdat de ambte naren recht hebben op stabiliteit in hun salarissen; ten tweede, omdat hij thans korting niet billijk acht, en ten derde, omdat hij deze korting ziet als een scha kel in de keten van salarissenverlaging, door de regeling ingeluid. De heer Savornin Lohman motiveerde de stem van zijn fractie voor het ont werp. Het ontwerp tot voorstellen van tijdelijke korting op de salarissen van de leden vqn den raad van state, enz. werd hedenmiddag aan genomen met 22 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p., de v.d. en vier katholie ken. TWEEDE KAMER. De interpellaties Hiemstra (werkverschaf fing), Kortenhorst (handelsverdragen) en Weitkamp (crisis in den landbouw) wordt toegestaan. Zij zullen worden gehoord op nader te bepalen dagen. Aan mr. Wery wordt op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als commissies-griffier wegens zijn benoeming tot rechter, met in gang van een nader te bepalen datum. WERELD-GEBEDSDAG. De gebedsure, waartoe de vrouwen over de gansche wereld op a.s. Vrijdag 12 Fe bruari worden saamgeroepen, zal evenals de beide vorige jaren, ook te Bergen worden gehouden. Mijn broeder Jonathan, door Fran- cis Brett Young. Uitgave N.V. van Holkema en Wa- rendorfs Uitgeversmaatschappij te Amsterdam. Het is een lijvige roman, dien men onwille keurig bij het uitzoeken van de recentie-exem- plaren enkele malen terzijde legt, omdat men er tegen opziet zooveel tijd te geven aan een boek, dat er op het eerste gezicht niet bijster interessant uitziet. Maar wie eenmaal door den zuren appel heen heen gebeten heeft, bemerkt weldra, dat de versmade vrucht lang niet zoo zuur is, als hij wel verwacht had. Integendeel, Tappitit vient en mangeant en eenmaal vertrouwd met de hoofdnguren en hun omgeving leest men dit knap geschreven werk met volle aan dacht. Het is de geschiedenis van Jonathan Da- kers, dengoedhartigen maar leelijken zoon van een mislukt genie en van een moeder, die haar geheel leven vol toewijding is voor den egofsti schen fantast, die haar man is. Beide ouders hebben alleen oog voor den tweeden zoon. Harold, een knappe jongen, die in alle op zichten behalve de edele karaktereigen schappen boven Jonathan uitsteekt. Terwijl Harold in Cambridge de sport be oefent, zwoegt Jonathan aan een heel wat minder kostbare universiteit om zoo sf>oedig mogelijk het artsdiploma te halen, waardoor hij in staat zal zijn aan Harold's kostbare educatie te kunnen bijdragen. Als de oude heer Dakers in dronken toe stand door een auto aangereden is en aan zijn verwondingen overlijdt, blijft de weduwe achter met het eenige doel door een kostbare uitgave van zijn prullige poëzie de nagedach tenis van haar man te eeren en tegenover iedereen over zijn onsterfelijk genie uit te weiden. Jonathan is ten slotte de man, die alles be taalt, ook als Harold onder de veranderde omstandigheden besluit zoo spoedig mogelijk zijn artsdiploma te behalen. Het ziekenhuis, waar Jonathan als inwonend dokter werk zaam is, levert hem niet voldoende inkomsten en hij besluit zich te associeeren met den ouden dokter Hammond in Wednesford een klein fabrieksstadje, waar enkele rijke' in- austrieelen en een paar notabelen den toon aangeven. De oude dokter Hammond is door zijn vroegeren compagnon, dokter Craig, die on der het mom van vriendschap en collegiali teit een lastercampagne tegen hem begonnen is, vrijwel geheel uit de practijk der gegoede burgerij verdreven, maar hij heelt eiken dag nog zijn zeer talrijke buspatiënten, die zich juist in het bijzonder tot dezen kundigen maar cin.schen man voelen aangetrokken. Als Jonathan in Wednexiord komt en zich een trouw vriend van Hammond en diens dochter Rachel toont, wordt het vijandelijk spervuur der notabelen ook in zijn richting geschoten en doxter Craig, die in den kundi gen chirurg Dakers een gevaarlijken concur rent ziet, doet al zijn best dezen in een ver keerd daglicht te stellen. Jonathan vindt in zijn tmspraciijk toestanden op het gebied van woningbouw en hygiëne, die elke beschrijving tarten en waarvoor de steeds rijker worden de fabrieksdirecteuren door hem verantwoor delijk gesteld worden. Er is een klein zieken huis, zoogenaamd een philantropische stich- ting, waarvan de eigenaar alleen voor het geld van de oprichting en niet voor dat van de exploitatie gezorgd heeft. Dokter Craig zwaait er met zijn compagnon den scepter en behandelt er alleen zijn goed betalende patiënten, omdat het verblijf er zoo kostbaar is, dat minvermogenden eenvoudig geen kans krijgen te worden opgenomen. Als Jonathan er desondanks eenige ernstige patiënten brengt wier operatie geen uitstel duldt breekt de strijd tusschen de doktoren eersi goed los en Craig legt het er op aan Jonathan voor alle extra kosten te laten opkomen om dat hij weet, dat deze niet bemiddeld is en voor zijn broer en moeder heeft te zorgen Het stadje pluist uit wie Jonathan's ouders eigenlijk geweest zijn. De domineesvrouw is het al spoedig met haar intieme vriendinnen eens, dat de nieuwe dokter niet veel bijzonders is en het spreekt vanzelf, dat men hem d ook moet laten gevoelen. Craig triomphepr, tot Jonathan, bijgestaan door een rijk gewo den spijkerfabrikant, het voorstel doet al alle doktoren voortaan hun diensten Wat in het ziekenhuis zullen verrichten. SlechfS op die voorwaarde wil de fabrikant het groot tekort dekken en het resultaat is, dat Craig 6 zijn compagnon van het ziekenhuis verder geen notitie nemen. Uitvoerig is de cono rentiestrijd dezer doktoren geschilderd- ee!L" middel blijkt den schurkachtigen Cra'ig 71 laag om den gevreesden collega te, benadee len. De notabelen van het stadje, die van Jonathans succesvolle operaties kenm« nemen, raken in hun meeningen over nieuwen dokter verdeeld, vooral als blijkt, Jonathan een meisje trouwt, dat een nichti» van de rijke lady Clun moet zijn. De dominee» vrouw komt plotseling tot de ontdekking, dat de fam. Dakers eigenlijk zeer respectabel 'is en zij verwaardigt zich zelfs de oude mevrouw op een reciteer-avondje uit te noodigen. Het meisje, dat Jonathan zoo plotseling trouwt is Edie, waarnaar hij zijn heele leven harts tochtelijk verlangd heeft, maar die alleen oogen had voor zijn broer Harold. Deze is als officier van gezondheid naar het front ia Frankrijk ontboden en als hij als ver mist wordt opgegeven, komt Edie radeloos naar Jonathan met de mededeeling, dat Harold zoo spoedig moest vertrekken, dat zij geen tijd meer hadd^i huweiük te sluiten hoewel Edie vreest, dat Harold's kind niet lang meer op zich zal laten wachten. Onmid dellijk offert Jonathan zich voor Edie en Harold's nagedachtenis op door het meisje een nichtje van de invloedrijke lady Clun te trouwen. Het wordt een huwelijk van zui ver platonische liefde, tot smart van Jonathan, die Edie niet meer liefheeft en wiens gedachten alleen naar de trouwe Rachel uitgaan. De geschiedenis wordt nog ingewikkelder als Harold, die niet dood maar krijgsgevangen is geweest, plotseling weer opduikt. Ed'e wil nu Jonathan trouw blijven, maar plotseling ontdekt zii d;?"s liefde voor Rachel en verdwijnt. Op hetzelfde oogenbiik triomfeert Craig zij het ook buiten zijn wil op Jonathan, doordat deze bij een plotseling opkomend infectiegeval Craig moet opereeren, zich daarbij in den vinger snijdt en zelf aan infectie sterft, terwijl Craig bin nen korten tijd hersteld is. Met Rachels handen in de zijne sterft de door zoovele eenvoudige patiënten vereerde dokter, komt er een einde aan het leven, dat voor zoo edele doeleinden heeft gestreden en dat van het begin tot het einde een groote op offering voor anderen geweest is. De schrijver geeft menschen en toestanden op interessante wijze weer, hij teekent humo ristisch het standgevoel van een groepje stijve notabelen en heeft dezen roman zoo boeiend geschreven, dat de lezer het slot van dit omvangrijke werk nog vele bladzijden zou willen verschuiven. Tj__ DE SELECTIEMESTERIJ VOOR NOORDHOLLAND. J)e secretaris van het Noordhollandsé. Yorkshire Varkensstambcek verzoekt ons op name van het volgende: De plannen om door de oprichting eener Selectiemesterij den varkensstapel in Noord holland, wat betreft een zoo voordeelig moge lijk voederverbruik en zoo gced mogelijke slachtproducten, te verbeteren, nemen vaste vormen aan. Wel is het vereischt bedrag voor de op richtingskosten en zijn de jaarlijksche bijdra gen voor de exploitatie nog onvoldoende, doch men heept, dat de belanghebbenden ten slotte overtuigd zullen worden, dat een dus danige inrichting onmisbaar is en bereid zullen zijn een steentje bij te dragen. De tijdsomstandigheden zijn hiervoor op het oogenbiik zeer ongunstig, doch juist daarom moeten middelen, die tot een groote winst mogelijkheid kunnen leiden met beide han den worden aangegrepen. Yer^n'S'nSen. die op het verzoek om sub sidie nog geen besluit hebben genomen, geven wij in overweging dat zoo spoedig mo gelijk te doen. Men moet hierbij bedenken, dat de gevraagde bijdrage slechts zoo klein is, dat het niet van invloed is op de contri- butie, cp de uitbetaling aan melkgeld of op den prijs der landbouwbenoodigdheden. Vaa Rijkswege zal op een subsidie gerekend kun nen worden van ongeveer 503 per jaar. De bedoelig is nu de selectiemesterij te vestigen op een gewone boerderij. De wen- schelijkheid is uitgesproken, dat op die boer derij geen andere varkens megen worden ge houden. De Varkensmester zal voor het voe deren, verzorgen en andere met de proeven in verband staande werkzaamheden van on geveer 100 varkens per jaar een belooning ontvangen van vermoedelijk 500. Boven dien zal geen gebruik gemaakt worden van de wei. zoodat die kan worden verkocht. Over de vergoeding voor een bestaande varkens- schuur, het bouwen of verbeteren daarvan zal een nadere regeling met den te kiezen vee houder worden getroffen Varkensmesters uit Noordholland, die als proefnemer in aanmerking wenschen te ko men, kunnen zich tot 1 Maart 1932 aanntfJ* den bij „Het Ncordhollandsch Groot Yorks* hire arkensstamboek" Landbouwhuis, Kerk" plein te Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Febr. 1932. 84000 Kg. Roode Kool le soort 0 70 1.50 per 100 Kg., 2e soort 0.60— 1.60, 42000 Kg. gele kool le soort 0.60 1.60, 60000 Kg. Witte Kool (Deensche) 0.80—1.70, 10700 Kg. Uien 8.30— 8.90, Grove Uien 7.608, Drielingen 8.10-/ 8.40, 900 Kg Peen 3.20, Klei ne Peen 1.40, 150 Kg. Spruitkool 3-4U.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8